Watertoerisme toegenomen Terrein voor Progil wordt opgespoten SINDS 1963 TELLINGEN BIJ ZEEUWSE SLUIZEN Liever geen vliegveld bij Steenbergen 'Slapend rijk geworden' koppelbaas hoort jaar tegen zich eisen —li Symposion van beeldende kunstenaars te Kloosterzande een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Elke dag een demonstratieshow van de vouwkampeerwagen Travel-sleeper hij Autobedrijf Govers, Carr. Fabr. Kort, stad streek ■lil Alsmaar warm hoogwater waterstanden IN SEPTEMBER BEGINT BOUW Vlamingen en Nederlanders (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- Voordracht voor directeur opbouworgaan OnfVrioeting met Morgen KVP VERINGA BURGEMEESTER C. Pij L-IIOGEWEG: Veren zetten in maart minder passagiers over Schelde Benzine-oorW Vlissingen rommelt door Vijftig Zeeuwen op kandidaten lijsten voor Tweede Kamer - 1-^' /-VI l\ 1 l_ 1 -7/ J ■SBIili Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MX op donderdag om 18.00 uur: Plaatselijk een regen- of onweersbui en temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 8 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 proeent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 8; min.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Morgen, zaterdag 24 april 1971 Bergen op Zoom 2.51 en 15.20 Hansweert 2.07 en 14.41 Terneuzen 1.31 en 14.01 Vlissingen 1.00 en 13.26 Wemeldinge 2.41 en 15.10 -7T T-'-'-""«iM Konstanz 301 pl 1; Rheinfelden 221-1; Straatsburg 222 pl 4; Plitters- dorf 358 -2; Maxau 408 -3; Ptochin- gen 130 pl 4; Mannheim 222 - 2; Steirbach 113 - 6; Mainz 228 - 3; Bingen 143 - 1; Kaub 152 - 2; Trier 237 - 6; Koblenz 159 pl 3; Keulen 118 onv.; Ruhrort 274 - 4; Lobith 886 - 3: Pannerdense kop 857 - 2; Nijmegen 680 - 2; LJsselkop 787 - 4 Eefde IJssel 308 - 2; Deventer 200 onv.; Monsin 5462 - 2; Borgharen 3850 - 13: Belfeld 1100 pl 8; Grave beneden de sluis 503 pl. 2. De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsbor den, zijn in centimeters: Spijk-St. Andries 290; Pannerden-IJsselkop 270; IJsselkop-Driel 255; Driel-Ame- rongen 240; IJsselkop-Doesburg 235; Doesburg- Zutphen 235Zutphen-De- penter 240; Deventer-Windesheim 245. Met de luchtverontreinigende Ebes-centrale op de achtergrond wordt door de arbeiders op de linker-Schelde-oever het bed voor Progil gespreid. KALLO Midden in het akkerbouwgebied op de linker-Schelde-oever bij Kallo worden op dit moment voorzieningen getroffen voor een ontvangst van de Franse chemische fabriek Progil. Enkele dagen geleden is een begin ge maakt met de opspuiting van een terrein van naar schatting driehonderd me ter in het vierkant. De werkzaamheden zullen twee maanden in beslag nemen. Het is de bedoeling, dat in september van dit jaar met de bouw van de fa briek voor Progil een begin wordt gemaakt. De nodige specie voor het op te ho- Op gezette tijden blaast de centrale gen gebied onder de rook van Kallo wordt aangevoerd door twee zandzui gers in de Schelde. Onafgebroken spuiten ze hun last in het door dijken afgebakende gebied waar straks Pro gil zijn intrede zal doen. Binnen af zienbare tijd zal ook worden begon nen met het bouwrijp maken van het aangrenzende gebied, waarvan het grootste deel evenwel nog onteigend moet worden. Het zal evenwel een kwestie van slechts enkele dagen zijn alvorens ook deze procedure rond is. Behalve Progil zullen in de omge ving van Kallo komen, Petrochim en de Duitse fabriek Altermann en Bayer. Een dezer dagen is een ge deelte van de nieuwe thermische cen trale Ebes in bedrijf gekomen. Er wordt weliswaar nog slechts proef gedraaid, maar de gevolgen van de definitieve inwerkingtreding van deze centrale zijn nu al goed merkbaar. stoom af. Dan is het alsof horen en zien de mensen vergaat. Een van de arbeiders, die aan het Progil-terrein werkt: „Meneer, als dat ding werkt is het alsof er tweehonderd straaljagers tegelijk overgaan". Het is evenwel nog slechts een begin. Hoewel in het heetst om de strijd tegen Progil is aangekondigd dat de vestiging van dit bedrijf in Kallo met geweld tegengehouden zou worden is het tot op heden erg rustig. Weinig mensen schijnen op de hoogte te zijn van de activiteiten, die zich te midden van de polders in Kallo afspelen. (Van eeu onzer verslaggevers MIDDELBURG - Sinds 1963 worden er bij verschillen- de Zeeuwse sluizen tellingen van het aantal passerende pleziervaartuigen verricht. In een gisteren verschenen balans van zeven jaar telwerk staat te lezen, dat het aantal pleziervaartuigen dat de sluizen in Vlissingen, Veere en Kats passeerde met maar liefst 154 procent is toegeno men. In absolute cijfers betekent het een groei van 9460 naar 24.022 pleziervaar tuigen. De sluis te Kats nam het grootste deel voor zijn rekening, zo blijkt uit een overzicht van de provinciale Zeeuwse VVV. Hier bedroeg de groei niet minder dan 276 procent in zeven jaar tegen 132 procent in Vlissingen en 46 procent in Veere. het aantal overnachtingen van be zoekende pleziervaartuigen in de Zeeuwse havens is geweest. Er wer den in totaal ruim 15.000 bezoekende jachten geregistreerd, die ongeveer 55.000 overnachtingen voor hun reke ning namen. De meeste overnachtin gen werden in Breskens geboekt. Gaat men af op het gemiddelde aantal opvarenden per pleziervaar tuig, dan komt men tot 200.000 over nachtingen in de verschillende Zeeuw se havens samen in het jaar 1970. Het totale aantal overnachtingen is uiter aard belangrijk groter, omdat de overnachtingen in thuishavens van scheepjes niet zijn meegeteld. Ook gebeurt het vaak dat opvarenden van plezierbootjes buitengaats overnach ten. Dan ontsnappen zü aan de tel ling. De Nederlandse vlag wapperde in verhouding tot die van andere natio naliteiten wat minder vaak op de Zeeuwse wateren. West-Duitsland was vaker dan in 1969 vertegenwoor digd, evenals Engeland en Frankrijk. Niettemin: bijna 56 procent van de 3chepen en scheepjes die de sluis- meesters zagen passeren, voeren onder Nederlandse vlag. België volgde met 28 procent, Engeland met tien en West-Duitsland met 4 3 procent. Het internationale aandeel in het watertoerisme in Zeeland is het hoog ste onder alle watersportgebieden in ons land. Augustus blijkt in Zeeland, verreweg de drukste maand op het water te zijn, waaruit aldus de pro vincial e Zeeuwse WV valt af te leiden dat de vakantiespreiding bij het watertoerisme althans in Zeeland geen illusie is gebleken. Men heeft ook nagerekend hoe groot KLOOSTERZANDE Aange moedigd door het grote, zich in een formidabel aantal bezoekers (bijna 3000 in drie weken) uit drukkende succes van de tentoon stelling in 1970 heeft het „Feest comité Kloosterzande" besloten ook dit jaar weer een tentoonstel ling van Nederlandse en Belgi sche schilders en beeldhouwers uit de nabije en verder verwijder de omtrek van Kloosterzande to organiseren. Men dénkt er over deze expositie tot een vast weerkerende culturele gebeurtenis in het zomerseizoen te maken. De tentoonstelling zal plaats vinden van 15 mei tot 7 juni. Ook ditmaal is er van Nederlandse en Belgische zijde weer een ere-comité waarin van Nederland behalve an dere prominente leden als de com missarissen van de koningin in qe provincies Zeeland en Limburg on der meer minister Marga Klompé van CRM zitting heeft. Van Belgi sche zijde bestaat het ere-comité o.a, uit prof. dr. Van Mechelen. minister van Nederlandse cultuur in België, prof. Kinsbergen, gouverneur van de provincie Antwerpen, Lode Craay- becks, burgemeester van Antwerpen en schepen Delwaide. De organisatie en inrichting van de expositie is ook ditmal weer in handen van de bekende Belgische schrijver en kunstcriticus Remi de Cnodder voor België en voor Neder land in die van diens confrater Wil len Enzinck. De beeldende kunstenaars van wie te Kloosterzande werk te zien zal zijn, bestaande uit schilderijen, gou aches, aquarellen, grafiek en beeld houwwerk, zijn: Piet Bulthuis, Joop Dam, Andries Minderhout, Antoine Mes en Liesbeth Messer-Heybroek voor Nederland: voor België: René de Coninck, Jacky de Maeyer, René Engelen en Beatrice Papeians de Morchoven. Hun werk zal een plaats krijgen in de daartoe uitstekend ge schikte ruimten van het nieuwe ge bouw van de Co°p. Raiffeisenbank te Kloosterzande. De feestelijke ope ning zal plaats vinden op zaterdag middag 15 mei a s. (ADVERTENTIE) 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu! (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ziet er naar uit dat het provinciaal opbouw orgaan Stichting Zeeland binnen afzienbare tijd een nieuwe directeur zal hebben. Het dagelijks bestuur van de stichting heeft namelijk drs. A. J- J. M. Mutsaers voor vervulling van de vacature-Smailegange, die al sinds de herfst bestaat, voorgedra gen. De heer Mutsaers, woonachtig in Uithoorn, is werkzaam bij een insti tuut voor samenlevingsopbouw in Noord-Holland, dat enige overeen komst met de Stichting Zeeland ver toont. De 40-jarige directeurs-kandi daat studeerde in Tilburg economie en bestuurswetenschappen. Zoals bekend heeft de opvolging van dr. G. Smallegange, die naar Amsterdam is vertrokken, heel wat voeten in de aarde gehad. Achter eenvolgens vielen ds. H. Straling uit Goes en de heer G. Dille uit Den Haag. om verschillende redenen af, terwijl een serieuze kandidaat die op de tweede plaats op de voor dracht Strating stond, drs. M. van Aken uit Leiden, geen meerder heid van het bestuur achter zich kreeg. (ADVERTENTIE) Rijk geïll. brochure over VERINGA KVP, gedrukt ,52 pag. te bestellen a 2,50 bij KVP, 2e Jagershof 61, Hel mond (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL „Dat vliegveld bij Steenbergen zien we hier nog niet zitten. We hebben het liever ergens anders. We hebben er hier niets aan. het zal een concurrent voor ons Rei- merswaalplan zijn en wij blijven met de troep zitten: geen industrie, geen recreatie, geen voorzieningen, geen woningen. Bovendien is het een slechte plaats". Aldus burgemeester mr. C. Pijl Ho- geweg van Reimerswaal. Volgens hem is een vliegveld van het „tweede plan" veel beter voor de regio. Hier toe zou misschien, opperde de burge meester voorzichtig, een al geruime tijd door Bergen op Zoom gekoester de wens, een uit te breiden vliegveld Woensdrecht kunnen dienen. Dat het vliegveld bjj Steenbergen nu een kans maakt en het Reimers- waalpian bedreigt, is, evenals het feit dat Moerdijk nu tot ontwikkeling komt, mede de schuld van Zeeland zelf, dat steeds het Sloegebied heeft gekoesterd en het Reimerswaalplan heeft afgehouden. Dit is de mening van mr. C. Pijl Hogeweg die samen met zijn collegegenoten en het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft een alternatief Reimerswaalplan op eigen initiatief heeft ontwikkeld om daarmee een brug te slaan tussen de tot dusver onover brugbare stand punten van de provinciebesturen en diverse diensten en organisaties van en in Zeeland en Brabant. (ADVERTENTIE) Rooseveltlaan 196, Bergen Op Zoom. Tel.01640-33910 Noordweg 271, Middelburg. Tel. 01180-36 59 (Van onze rechtbankverslagge vers). BREDA Een jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf eiste donder dagmorgen de officier van justitie, mr. P. van Benthem, voor de Bre dase rechtbank tegen de 45-jarige F.C. de H. te Kortgene, die van juni tot november 1969 in St. Willebrord als koppelbaas opereerde, „op het paard gezet door zijn comapgnon en leermeester J. E„ zoals mr. Van Benthem zei. Deze „leermeester" vertoeft momenteel in het buiten land en kon zodoende niet samen met zijn pupil voor de rechter ko men. Maar hij komt nog aan de beurt. De „leerling" blijkt overigens erg pienter te zijn geweest, want van zijn praktijken werd hij ten minste een slordige f 40.000,- beter. Dat wil zeggen tijdelijk, want 's Rijks belastingen wil nog f 130.000,- en het GAK nog f 13 000,- van hem hebben. Figuurlijk uitgekleed stond deze koppelbaas derhalve voor de rechter. Het is de eerste keer dat er zo'n diepgravend onderzoek is ingesteld naar de praktijken van koppelba zen", aldus mr. Van Benthem. Op enkele dagen na heeft het een^ jaar geduurd. Van juni tot november 1969 runde de H. in St. Willebrord een uitleenbedrijf en trad er op als koppelbaas en verdiende in enkele maanden tijds veel en goed geld. Dat kon omdat er eigenlijk al vanaf de eerste week werd gefraudeerd met de wekelijkse loonopgaven, die aan het GAK in Amsterdam moes ten worden verstrekt. Uit de admi nistratie kon worden achterhaald dat van 30 juni tot 31 oktober aan het GAK f 64.000, - werd gemeld als brutoloon. Het werkelijke brutoloon- bedrag beliep echter maar liefst f 180.000,-, hetgeen natuurlijk voor verdachte profijtelijke financiële consequentes had- Niet voor het GAK, dat op deze manier voor f 28.000,- werd benadeeld. In de peri ode na 31 oktober werden helemaal geen formulieren meer naar het GAK gezonden. Toch moet er in die tijd een omzet zijn geweest van en slordige f 330.000,-, waarvan f 230.000,- aan brutolonen is betaald. Het GAK is toen nog eens voor een bedrag van tenminste ruim f 33.000,- benadeeld. „Wanneer men dit alles overziet", aldus mr. Van Benthem, „dan blijkt de verantwoordelijkheid van dit soort lieden nihil te zijn. Geen wonder dat velen graag bij verdachte gingen werken, want ze bleven mooi buiten de administratie en profiteerden daarnaast nog van sociale uitkeringen". Verdachte gaf voor de rechtbank de hele geschiedenis, door mr- Van Benthem als „naar en triest" gekwa lificeerd, toe. Uitspraak over 14 da gen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het veervervoer van de provinciale stoombootdiensten heeft over de maand maart een daling van het aantal over de Westerschelde va rende passagiers en een slechts lich te stijging van het autal auto's onder gaan. Ten gevolge hiervan is in de stij ging die vorige maand van de perio de vanaf januari ten opzichte van de vergelijkbare periodes in voor gaande jaren werd geconstateerd, een sterke stagnatie opgetreden. In maart werden op de drie veer diensten totaal 437.702 (tegenover 464.362 en 393.481 en 374.288 in resp. 1970, 1969 en 1968) passagiers ge teld. De grootste daling gaf het veer Vlissingen-Breskens te zien. Het aantal totaal vervoerde auto's steeg in verhouding tot voorgaande jaren slechts matig: van 175.893 vorig jaar naar 180.644 dit jaar (1969: 153,824, 1967: 139.251). Voor de periode van januari tot en met maart zijn het aantal achtergebleven auto's op de diverse ligplaatsen overal gedaald, met uitzondering van Perkpolder, waar het aantal wachtende perso nenauto's en lichte vrachtauto's in maart steeg van 2218 (vorig jaar maart) naar 2974. O (Van onze correspondent) VLISSINGEN Dat de benzine oorlog in Vlissingen nog niet afge lopen is, kwam uit op de districts vergadering van de Bovag. Een afge vaardigde van het hoofdbestuur deelde mede, dat onder druk van an dere grote maatschappijen Shell geen pompen meer bij Miro-vestigin- gen zal plaatsen. Verder werd door deze maatschappij benadrukt dat al leen in de twee pompen met hun embleem benzine van hun merk werd verkocht, maar in de andere pompen met een lagere prijs ben zine van onbekende herkomst. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Op de kandidaten lijsten in de kieskring Middelburg ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal komen ditmaal de namen voor van vijftig Zeeuwen. De PPR spant met acht de kroon, .gevolgd door de CHU en de ARP. beide met zes. Dit zijn: voor de KVP. W. Dusar- duijn Goes Voor de PvdA: P. A. Roels, Sint- Maartensdijk, E. J. Prins, Goes, W Wisse, Oost-Souburg, A. Schouwe- naar, Wemeldinge en B. Korstamie. Yerseke. Voor de WD: J. Hoekstra, Oost- burg, J. Schlingemann. Goes. C. van Beekom, Goes. Voor de ARP: drs. G. Kerkhof, Middelburg, G. de Jager, Anna Ja- cobapolder, drs. R. Zijlstra, Ooster- land, W. Huson, Terneuzen, C. Bal kenende, Biezelinge. A. Scheele- Dekker, Terneuzen. Voor de CHU: H. Eversdijk, Hein- kenszand, drs. F. Burger, Wemeldin ge, J. Scheele, Groede, H. Schot, Bruinisse, C. Dagevos, Wemeldinge, N. Mellegers, Wemeldinge. Voor D'66: O. van der Weij, Kou- dekerke. Voor de PSP: P. de Ruijter, Middel burg, W. van Belzen, Middelburg, A. Sanders-Pronk, Groede. L. vam Wit- sen, Groede. Voor de PPR: C. van Waterschoot, Oostburg, J. van de Voorde, Sluiskil, C. Dobbelaer-De Windt, Sint-Jan steen, A. Everaard, Vlissingen, A. den Reyer, Zierikzee, F. Dobbelaer, Sint-Jansteen, W. Groffen Vlissin gen; C. Schoof, Middelburg. Voor Binding Rechts: L. Hollestel- le, Yerseke. Voor DS'70: Keuninig, Zierikzee. Voor de SGP:, van Ommeren, Zie rikzee, J. van Prooijen, Stavenisse, F. Dieleman, Terneuzen. Voor de Boerenpartij: G. de Waal, Graauw, J. Kole, Wemeldinge, J. van de Sande, Vlissingen, H. Amtho- nisse, Poortvliet. Voor het GPV: A. de Visser, Zaamslag. Democraten 2000: A. de Ridder, Heinkenszand: G. Bannik, Vlissin gen. Voor Bejaarden en Arbeiderspar tij: J. Meijeren. Middelburg. Voor de Nederlandse Midden stands Partij: dr. J. Kruegel, Kloe- tinge, N. Engelse- De Muynck, Mid delburg. Voor Nederlands Appèl: dr. mr. H. Schaap, Zier.ikzee.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3