Minder ladende zeeschepen Kies deze week Eva! KUNST TUSSEN KOFFIE EN THEE IN TERNEUZENSE SUPERMARKT Favoriete teams bleven aan winnende hand AXEL MAG SPORTHAL BOUWEN Land van Axel" vraagt hulp aan gemeente KW ART AALVERGELIJKING KANAALZONE Wegtransport vergadert in Goes Aardenburg verdeelt onderwijs- vergoedingen Thalia geeft uitvoering in Breskens stad streek een open blad BEDRIJFSVOLLEYBAL BOETE VaN 50,- VOOR AANRIJDING Bejaarde gewond bij aanrijding Bekendmaking Voorlopige commissie midden- en kleinbedrijf te Oostburg Tulpenactie van Thor te Sas Aanleg beter zwembad komt in raad ter sprake Kort geding niet vooi kantonrechter maai voor rechtbank Middelburg Rechter straft ruil Handboogschieting te Westdorpe RECEPTIE VAN KOSTERSBOND Vrouwen vragen veiliger Terneuzense binnenstad IJzendijke Uitslagen 4de klasse tenniscom petitie VRIJDAG 23 APRIL 1971 (ADVERTENTIE) Eens vochten vrouwen om te mogen stemmen. Nu wordt er om hun stem gevochten. EVA zegt het hare over politiek vroeger en nu. Zij kijkt ook achter de coulissen van de kermis en ontdekt: Kermismensen worden uitgeknepen. Over uitknijpen gesproken: lees wat EVA'S jurist schrijft over huurbescherming. In EVA praktisch o.a.: nieuwe strandensembles, kooptips in leer (schoenen, riemen, tassen etc.), wenken voor busteversteviging en 'n heel patronen-pakket voor de pop. Overal te koop! Kunst bij de boodschappen. (Van onze volleybalmedewerker) HULST Ambulo 1 en Cactus 1, de twee enige titelkandidaten in de eerste klasse van het hercnbedrijfsvolleybal, wonnen beide hun wedstrijd. Toch lijken de kansen van Cactus 1 niet zo groot meer. Cactus 1 won vrij gemakkelijk met 30 van CVC 1, dat zich slechts moe dig kon verdedigen. Ook Ambulo 1 had het niet zo moeilijk tegen KPJ 1 en zegevierde eveneens met 03. Zeer spannend venliep de ontmoeting tussen Lybert-Verstraeten 1 en Bol, twee teams die volledig aan elkaar waren gewaagd en tot het uiterste om de punten hebben gestreden. Uit eindelijk waren het de oud-leerlingen die een zwaar bevochten 12 zege behaalden. De setstanden: 1513 14—16 13—15. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De vrachtauto chauffeur P. de 'H. was enkele maan den geleden voor de politierechter verschenen. Bepaalde feiten uit zijn zaak waren toen niet goed uit de verf gekomen. Daarom werd deze gister-, morgen opnieuw behandeld. Op 27 november vorig jaar reed de 'H. met zijn vrachtwagen met aan hanger over de Hulsterweg. Het was dichte mist. Hij voerde groot licht en zijn snelheid was 35 tot 40 kilometer. Bij de nadering van een kruispunt doemde ineens een Belgische perso nenauto uit de mist op. De auto zou achteruit gereden hebben, wat de remafstand verkleinde. Bovendien was het wegdek glad, tengevolge van modder. Een der inzittenden overleed tengevolge van de onvermijdelijke aanrijding. Vier getuigen, waarvan drie a de charge werden gehoord. De officier mr. J. Blok, meende dat naar aanlei ding van deze verklaringen geen grove schuld bewezen kon worden. Wel een overtreding, waarvoor 50 geëist werd. Mr. F. W. Adriaanse voerde de verdediging. De politie rechter meende dat men bij het rij den in een auto altijd rekening met een onvoorzien obstakel moet hou den. Toch meende de politierechter dat grove schuld niet bewezen was. Voor de overtreding werd 1 50 boete opgelegd. De rangschikking: 1. Ambulo 1 11 10 1 0 21; 2. Cactus I 11 9 0 2 18; 3. Clitex 1 10 5 1 4 11 4. Bol 12 4 2 6 9; 5. PMC 9 2 4 3 7; 6. KPJ 1 11 3 1 7 7; 7. Lyb.-Verstrae- ten 1 10 3 0 7 6; 8. CVC 1 10 1 1 8 3. Tweede klasse: CVC 2 kon het niet bolwerken tegen Thor en de Clinge- naren verloren kansloos met 04. Dit was de enige wedstrijd die in deze klasse klasse werd gespeeld. Derde klasse: Hoewel WC zich knap verdedigde tegen kampioens kandidaat Dageraad, waren zij toch niet 'tegen hun sterkere tegenstan ders opgewassen en leden een duide lijke 40 nederlaag. DAF behaalde de eerste winstpunten in deze com petitie. dank zij een reglementaire 4—0 zege op Clemavo, wegens onvol ledig opkomen van laatstgenoemd team. De rangschikking: 1. PVH 10 10 0 0 20; 2. Dageraad II 10 0 1 20; 3. WC 11 6 2 3 14; 4. Clitex 2 10 5 0 5 10; 5. Scholen- comb. 2 10 4 1 5 9; 6. Lyb.-Verstrae- ten 2 10 3 1 6 7; 7. DAF 11 1 1 9 3; 8. Clemavo 11 0 1 10 1. Voor de bekercompetitie werden de navolgende wedstrijden gespeeld Scholencombinatie 1Ambulo 3 3- Scholencombinatie 2Ambulo 2 13, Clitev 2—CVC 2 1—3. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Donderdagmid dag omstreeks half vijf is de 78-jari- ge bromfietser P. K. uit Hoek op de weg TerneuzenSas van Gent aan gereden door een personenauto be stuurd door J. J.L. uit Terneuzen De man werd geschept. Met ver wondingen aan het hoofd moest hij naar het Juliana-ziekenhuis te Ter neuzen worden overgebracht. TERNEUZEN Tussen de bak ken met koffie, thee en chocola en ht loket waar huisvrouwen hun sta tiegeld kunnen incasseren zorgen schilderijen en tekeningen van de 67-jarige amateurschilder Jan Levi- nus Hamelink voor een fleurige noot. Geboren en getogen Terneuzenaar als hij is heeft Jan Hamelink duide lijk inspiratie geput uit de straatjes en stadsgezichten van zijp geboorte plaats, het Zeeuwsch-Vlaamse land schap, maar vooral uit de panora ma's die havens en Wes-terschelde ten toon spreiden. Hamelink, gepen sioneerd van de waterleidingmaat schappij, is al van kindsbeen met tekenstift en penseel vertrouwd. Hij kreeg les van onder meer hbs-leraar Van der Eijk en Pieter de Bodt. De expositie in de supermafcrt van AH in Terneuzen-zuid dankt hij aan een tip van een kennis. Over de pu plieke belangstelling mag de heer Hamelink niet mopperen. De klan ten staan graag stil bij de in hoofd' zaak kleurvolle wandversiering. Fijn van sfeer zijn de kleine schetsjes, die de maker, zoals hij het uitdrukt, „zomaar onderweg heeft genoteerd". Een scheefgezakte boe renwoning. een laantje of een pol dergezicht". Of ik nu wandel, in de trein zit of uit het raam van mijn flat naar buiten kijk, altijd ben ik met viltstift en papier bezig. Ik kan er niet buiten. Al als kleine jongen tekende ik graag met kleurkrijtjes op mijn lei. Het zit een beetje in de familie, want mijn neef Levinus Hamelink, die momenteel in het warencentrum in Terneuzen exposeert, schildert ook". Tussen de werkjes van Zeeuwse en Brabantse onderwerpen bevinden zich ook impressies van overzee. Die laatsten spruiten niet voort uit de fantasie van de heer Hamelink, maar zijn opgedaan tijdens een be zoek dat hij twee jaar geleden aan zijn dochter in Paramaribo bracht. (Van een onzer verslaggevers) GOES De nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport (N.O.B.) district Zee land, houdt zaterdag 24 april in de Prins van Oranje, aanvang 9.30 uur, de jaarlijkse ledenvergadering. Hier bij zal aandacht besteed worden aan dé niewe organisatiestructuur in Zeeland, de tarieven- en kostenont wikkeling en problemen en conse quenties van het nieuwe rijtijden besluit voor de vervoerd-er. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het aantal ladende zeeschepen in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone is ten opzichte van vorig jaar sterk teruggelopen. Bedroeg het aantal geladen schepen in het eerste kwartaal van 1970 247 en de hoeveelheid geladen goederen 276.621 ton, in het afgelopen kwartaal laad den in de kanaalzone totaal 170 schepen slechts 226.487 ton goederen, een verschil van 77 schepen en 50.134 ton minder in vergelijking met vorig jaar. riet aantai lossende schepen nam wel toe. In het afgelopen kwartaal waren dat 216 schepen die 805.607 ton goederen losten, tegen 179 schepen en 539.767 ton goederen in dezelfde pe riode in 1970. Deze cijfers blijken uit het maandoverzicht van de rijksha ven-dienst in Terneuzen. In het afgelopen kwartaal werden in de Terneuze.nse sluizen 2760 zee schepen geschut, 282 meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het totaal aan bruto-registerton was in de afgelopen drie maanden 6.250.042. Dat was 1.818.067 meer dan in het eerste kwartaal van 1970. Het aantal binnenvaartschepen dat de sluizen passeerde nam in het af gelopen kwartaal toe van 15.178 tot 16.939. Het totaal laadvermogen steeg van 8.748.993 tot 9.261.427. De binnenvaart in de kanaalzone vertoonde in het afgelopen kwartaal een verdere daling wat het aantal schepen en het aantal lossende sche pen en geloste goederen betreft.- Tegenover de 752 schepen en 579.078 ton goederen dit jaar staan de 986 schepen met 748.504 ton goederen die in het eerste kwartaal van 1970 werden geboekt. Het aantal ladende binnenschepen nam in het afgelopen kwartaal toe van 1473 tot 1725 en de hoeveelheid geladen tonnen van 742.580 tot 912.339. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN BREDA brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de ver jaardag van H.M. de Koningin - op VRIJDAG 30 APRIL A.S. GEEN markten zullen worden gehouden. Breda, 23 april 1971. Burgemeester en wethouders voornoemd, Merkx, burgemeester Van den Dam, secretaris (Van onze correspondent) AARDENBURG Tijdens de raads vergadering van Aardenburg werd de gemeenterekening 1969 voorlopig vastgesteld met een batig slot voor de Gewone Dienst van 5.621,09 en een nadelig slot op de Kapitaalsdienst van 307.811,83. De jaarlijkse ver goedingen voor het lager onderwijs werden als voigt vastgesteld: r.k. meisjesschool f 14.458,33; r.k. jon gensschool 6.583,33 en de r.k. lagere schóo] te Eede 13.125,Het bedrag per leerling voor 1971 werd vastge steld op 144, Aan de heer A. v. d. Sluijs werd eervol ontslag verleend als grafdel ver. Aan de Stichting Zeeuws Land schap werd een subsidie toegekend van 2 cent per inwoner. Een subsidie-aanvraag van het Bachcomité van 1.000,ontlokte wel enige kritiek. De heer Lampo vond het bedrag voor de gemeente Aardenburg te groot en was boven dien de mening toegedaan dat de be zoekers maar meer moesten betalen. Wethouder De Bleek vond het een gebeurtenis voor de regio en dacht dat subsidie gerechtvaardigd is. Zon der hoofdelijke stemming ging men akkoord met de subsidie. Het beschikbaar stellen van een krediet van 1.300,voor de aan schaf van een uniform voor de ge meentebode ontlokte nogal commen taar. De heer Paridaen vond, dat men de kleinste gemeente is en daarom ook maar bescheiden voor de dag moet komen. De heer v. Iwaarden vond een burger pakje wel "sportie ver, terwijl de heer v. Bellegem zich afvroeg of men, ge-let op de begro- tiragspositie, deze luxe wel kan per mitteren. De heer Ferket vond dat men toch maar getekend is met een uniform. De burgemeester vond de geüniformeerde gemeentebode een presentatie van de gemeente. Het is alom gebruikelijk dat deze mensen een uniform hebben. Met 6 stemmen voor en 5 tegen werd het krediet verleend. BRESKFNS De toneelvereni ging Thalia uit Breskens geeft van daag een uitvoering in het Casino. Opgevoerd wordt het toneelspel .Lief de en zwarte kunst'. De aanvang is 20.00 uur. (Van onze correspondent). OOSTBURG B. en w. van Oostburg hebben een voorlopige commissie voor het midden- en kleinbedrijf ingesteld, waarin zijn vertegenwoordigd de in de verschil lende kernen aanwezige winkeliers verenigingen, het Actiecomité Bres kens en de Horeca Nederland afde ling Oostburg. m De samenstelling van deze com missie luidt als volgt: Voorzitter G. A. Claeijs, wethouder gemeente Oostburg; A. J. Lauret, afgevaardig de winkeliersvereniging „Ons Be lang" te Breskens; D. G- Verher- brugge, afgevaardigde winkelirsver- eniging „Groede" te Groede; P. X. van Kampen, afgevaardigde winke liersvereniging, „Oostburg" te Oost burg; A. M. Ouaak, afgevaardigde winkeliersvereniging „DiES" te Schoondijke; C. E. Marteijn, afgevaar digde winkeliersvereniging „Ons Be lang te IJzendijke; J. W. Carels, afgevaardigde Actie comité Breskens; A. Sanders afgevaardigde Hareca Ne derland afd. Oostburg. Adviseur: A. Koi'stanje, rijksmiddenstandconsu- lent voor Zeeland. Secretaris: W. J. Robijn, ambtenaar gemeente Oost burg. De plaatsvervangende leden van de winkeliersverenigingen zijn. O. de Witte, Breskens; W. Mofel, Groede; P.A. v. der Plas, Oostburg; J. A. v. Baal te Schoondijke; Joh. van Haele te IJzendijke; A. van Haneg- hem, Actie-comité Breskens. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De gymnas tiekvereniging Thor in Sas van Gent organiseert vrijdagmiddag, vandaag, een tulpenactie. Voor f 1,50 zullen de jeugdleden in uniform 600 bossen tulpen huis aan huis trachten te verkopen, evenals in Westdorpe en Philippine. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de gemeente Axel laten weten in p rincipe geen bezwaar te hebben tegen de bouw van een sporthal en de aanleg van betere zwemaccomodatie in deze gemeente. In de gemeenteraadsvergadering van aanstaande dinsdag zal het college van b. en w. de gemeenteraad dan ook voorstellen om te besluiten tot de bouw van een sporthal over te gaan, gecombineerd met een overdekt instructie zwembad. De raad van Axel heeft op 29 september van 1970 in principe al goedkeuring verleend aan een door de Koninklijke Nederlandsche Hei- demaatschapij ontworpen bouwplan voor een porthal annex overdekt zwembad. Aan alle daarvoor in aan merking komende instanties heeft het college van b. en w. verzoeken om subsidie toegestuurd. De stich- tingskosten van de sporthal tesamen met het instructiebad worden ge raamd op 2.294.006 galden terwijl rekening gehouden moet worden met een exploitatietekort van ruim 380.000 gulden per jaar. Aanvankelijk was met het plan rekening gehouden met een uitbrei ding in tweede fase met een instruc tiezwembad. Het college -van b. en w. heeft er nu de voorkeur voor uit gesproken beide accommodaties te gelijkertijd te verwezenlijken. De gemeente Axel heeft naast de sport hal en het instructiebad ook op dit gebied nog andere aspiraties. Op 24 februari van 1970 heeft de raad van de voormalige gemeente Axel immers in principe besloten tot het stichten van een nieuw open luchtzwembad Voor het uitvoeren van de nodige voorbereidingen werd een krediet verleend van 25.000 galde. In opdracht van de ge meente heeft de Nederlandse Heide- mij een plan ontworpen voor een nieuw zwembad in overeenstemming met het door het adviesorgaan voor bad- en zweminrichtingen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten opgestelde programma van eisen. In overleg met de stedebouwkun- dige is het nieuwe openluchtzwem bad gesitueerd in de noord-oostelij ke hoek van het recreatiegebied, nabij het sportveldencomplex van NEUZEN Het kort geding dal een inwoner van Hoek tegen de Belgische huiseigenaar van een wo ning aan de Julianastraat te Hoek heeft aangespannen, zal niet, zoals abusievelijk is bericht, door de Ter- neuzense kantonrechter worden be* handeld, maar door de president van de rechtbank in Middelburg. Het kort geding vindt aanstaande maan dag plaats. I (Van onze correspondente) MIDDELBURG. L. L. uit Sas van Gent had een woonwagen die hjj van de gemeente in huurkoop had ge kocht ingeruild voor een caravan. Dat is misbruik van vertrouwen ma ken, meende de officier van justitie. Zes weken gevangenisstraf eiste hij, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter was milder in zijn uitspraak. De man was bezig zijn schuld, nog 3000,af te betalen. De uitspraak luidde, drie weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. (Van onze correspondent) WESTDORPE De handboog schuttersvereniging „St. Sebastiaan" organiseert zondag 25 april schietin gen op de twee staande wippen m de Molenstraat. Er zullen tien hoog vogels per wip geplaatst worden. De wedstrijden beginnen om half drie. Inschrijving in Het Oud Raed- huys. (Van onze correspondent) BREDA Woensdag 28 april viert de Bredase diocesane r.-k. kostersbond „St.-Guido" het 25-jarig bestaan, met een receptie en een feest in de Maria mavo-school aan de Markendaalseweg te Breda. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het bestuur van de protestants christelijke woningstichting „Het land van Axel" heeft bij de gemeente een verzoek om financiële medewerking ingediend voor de bouw van 59 bejaardenwoningen aan de Singelweg. De gemeenteraad van Axel zal dinsdag beslissen of al dan niet op dit verzoek wordt ingegaan. De commissie voor gemeentefinancien advi seert gunstig. In de vergadering van dinsdag komt verder nog a.an de orde een voorstel van b. en w. de commissie vergaderingen openbaar te maken. Dit voorstel wordt gedaan op aan dringen van de fracties van de pro testant christelijke groepering de PvdA en algemeen belang. In een toelichting op het voorstel zeggen b en w. de openbaarheid van commis sievergaderingen van belang te ach ten voor een betere communicatie tussen gemeentebestuur en burge rij. Bij wijze van proef willen b. en w. dat de vergaderingen van de volgende commissies voor een half jaar openbaar zullen zijn: gemeente- financiën, gemeentebedrijven, sport en recreatie, strafverordenin gen, advies algemene bijstandswet, marktcommissie, midden en kleinbe drijf, huurders en verhuurders van woningen, toezicht gemeentelijk grondbedrijf, onderwijs culturele en jeugdzaken en de commissie voor het ontwerpen van namen voor stra ten, wegen en pleinen en georgani seerd overleg in ambtenaren-za ken. de voetbalvereniging AZW. Het zwembad zal volgens het plan van de Heidemij moeten bestaan uit een diep bassin van 19 maal 50 meter, een kleuterbassin, een ondiep bassin van 20 maal 28 Vi meter, een zonne weide, een kleuterweide en twee kleutergebouwen. De totale stich- tingskosten, inclusief grondverwer ving, worden geraamd op 1,5 mil joen en het exploitatie-tekort zal ongeveer 128.000 gulden per jaar bedragen. De gemeenteraadsleden van Axel zullen zich in de komende vergade ring tegelijkertijd met de voorstel len met betrekking tot sporthal en instrnctiebad moeten huigen over een voorstel van b. en w. tot het stichten van een nieuw openlucht zwembad. Als al deze plannen ver wezenlijkt worden zal daarmee de totale sportaccommodatie van de ge meente aanzienlijk worden verbe terd. De woonkern Axel is op dit mo ment hard toe aan vervanging van het natuurbad aan de rand van de stad, dat al lang niet meer aan de meest elementaine eisen voldoet. Elk jaar moet het water worden gekeurd en de kwaliteit is steeds maar juist goed genoeg om de nodige toelatin gen voor verdere exploitatie te kun nen krijgen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. „De vrouwenad viescommissie streeft niet naar een groot winkelcentrum in Terneuzen om dan de binnenstad te mijden. Wij zouden alleen een comfortabel, ge zellig en veilig koopcentrum in de binnenstad wensen. Aan de primitie ve toestand van nu mag wat ons be treft morgen een eind komen." Aldus een reactie van deze com missie in Terneuzen, daarmee reage rend op het antwoord dat het actie comité tegen verkeersmaatregelen ons heeft gegeven in „De Stem en de Vrije Zeeuw" van zaterdag 17 april. Het actie-comite tegen verkeersmaat regelen zegt van mening te zijn, dat de koper zo comfortabel mogelijk per vervoermiddel bij de winkeliers moet kunnen komen. Wij zijn zo vrij een groot aantal vraagtekens achter die bewering te zetten. De situatie in de Noordstraat is bekend: op de ene helft van de rij weg staan geparkeerde auto's. Een zeer comfortabele situatie voor be zoeker en koper. Laten we dat voor al zo houden, lijkt de mening van het actie-comité te zijn. Het gaat dan wel voorbij aan de algemene opvatting om het verkeer uit koopcentra of stadscentra te weren, om veiligheids- en gezondheidsredenen. Zo gaat de commissie verder. Vastenactie De vastenactie in de parochie IJzendijke heeft f 2042.50 opgebracht. Reumacollecte De in IJzendij ke gehouden rheumacollecte heeft een bedrag opgeleverd van f 1002.78. Boerenleenbank De Boeren leenbank van IJzendijke hield een algemene vergadering in hotel Hof van Koophandel. Zonder hoofdelijke stemming werden de heren L- de Dobbelaere, en A. Buysse herkozen in de raad van toezicht. De balans en verlies- en winstrekening werden geodgekeurd. Van de coöperatieve Centrale Boerenleenbank Eindhoven was aanwezig de heer T. Peters, hoofdinspecteur van het district Bred-a. De balans laat aan activa en pas siva een bedrag zien van f 16.239.470. Winstsaldo f25.088. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. In de vierde klas se van de nationale tenniscompetitie gespeelde wedstrijd Animo 1 (Ter neuzen) en Hulster Ambacht 2, is met 62 gewonnen door Animo. In de vijfde klasse boekte Animo 3 een 62 zege op Hulster Ambacht 3. In dezelfde klasse versloeg Animo 2 de Hulster Tennisclub (HTC) met maar liefst 80. In de jeugdcompetitie ver loor het team van Animo met 70 van het jeugdteam van Sint-Jansteer-

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2