Overeenstemming over c.a.o.: Voorn, brasem en bliek wennen aan verontreiniging V.S. VERSCHERPEN TOEZICHT IN WATEREN BIJ HAïTI nn i Hulpverlener na redding drenkeling overleden Computerfout maakt ambtenaren rijk JOE FRAZIER 15 MEI IN TILBURG AKZO gaat met 5000 man minder werken Goes wacht op beslissing van CRM. voor bouw recreatieve aanloophaven Bruikbaarheid rubber kogels in onderzoek SALARISSEN OVERHEID OP I JULI OMHOOG f Vakantie Geen loonexplosie Oorlogsslachtoffers worden in Nederland behandeld DOLFIRODAM - Rotterdam Bankovervallen in Nijmegen en Groningen Beloning van 10.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzing dader(sl bomaanslag Inspraak Rioolpersleidin g Na dood van Francois Duvalier GROEI IN AFZET PIL NEEMT AF OUD-GEMEENTE-ONTVANGER VAN OOSTERHOUT Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en Administratie-adre»: Nieuwstraat 9. Terneuzen. tel. f01150)—7920 Abonnementsprijs: 111,15 per kwartaal; per maand 13,90. Losse nummer» 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW VRIJDAG 23 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6529 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrea bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N V Uitgevers Maatschappij De Stem BAGGER MAANDAG AAN DE SLAG (Van onze correspondent) PAPENDRECHT Werkge- vers en werknemers in het baggerbedrijf zijn het gisteren eens geworden over 'n nieuwe cao, die voor twee jaar zal gel den. De staking op de baggerschepen zal maandag worden beëindigd. Dit verklaarde de werkgeversde^ legatie donderdagavond op een persconferentie in Papendrecht. De cao houdt in een reële inko mensverbetering van drie percent per contractjaar. Over een aantal se condaire arbeidsvoorwaarde is in principe overeenstemming bereikt. Men zal echter het akkoord verder moeten uitwerken. Werkgevers vrkilaairden op de pers conferentie, dat de staking 'miljoenen heeft gekost, met name door het stil liggen van baggermateriaal ter waar de van 450 miljoen gulden. „Dit was niet nodig geweest", zo zei een der onderhandelaars op de persconferen tie. Stakingsleider P. de Vreeze van de bouwbedrijfsbond NW heeft gis teravond in Sliedrecht meegedeeld, dat behalve over de reële inkomens verbetering van 3 procent per con- traotjaar ook overeenstemming is bereikt over een optrekking van het garantie-inkomen (bij stilliggen) van 105 tot 135 procent van het basis- loon. Boven dit garantie-inkomen zullen eventuele reisuren en een on kostenvergoeding worden betaald. De vorstverletuükering is v-an 105 op 130 procent van het basisloom ge bracht. Het waohthouden op de weekeinden wordt in plaats van een keer per vier weken, een keer per acht weken verplicht. De geldelijke vergoeding ervoor gaat 40 procent omhoog (van f 125,- tot f 170,- per weekeinde). De werkgevers hebben zich bereid verklaard in de komende jaren te spreken over een totale afschaffing van de wachtdiensten. De vakantie- uitkering zal voortaan worden bere kend over 135 procent van het basis- loon, in plaats van over 120 procent. In het tweede contraotjaar zal de vakantie met 1 dag worden uitge breid terwijl dan ook de vakantie toeslag nog met bijna een procent omhoog gaat. De werkgeversondenhandelaar ir. Kraaijevelt van Hemert, noemde de donderdag bereikte overeenstemming een „verantwoord" akkoord. Hij meende dat de overeenstemming geen aanzet is voor een loonexplosie in Nederland. „Wij zijn als werkge vers met het akkoord meer dan te vreden. We hadden de plicht om een loonexplosie te voorkomen en wij zijn daarin volledig geslaagd". Volgens de werkgeversonderhan delaar heeft de staking, die drie weken heeft geduurd, voor de geza menlijke baggerbedrijven een scha de van vele miljoenen opgeleverd, met name door het stilliggen van baggermaterieel ter waarde van 450 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) KOM NAAR HET \POLFIROPAM VÓÓR 'NDOLFIJNE *HO\N! -In het enige drijvende Dolfijnen- stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. Drie Palestijnse oorlogsslachtof fers (v.l.n.r. de 20-jarige Laila Mu- hammed Sala Mene, de 7-jarige Mo hammed Al Hamil Musa en de 15- jarige Rabina Naji Iss Youssef Aj- jawai) zijn gisteren per KLM in Ne derland aangekomen, waar zij onder auspiciën van de hulpverleningsor ganisatie „Terre des Hommes" een verdere medische behandeling zullen krijgen. De 7-jarige jongen lijdt aan een hartkwaal, en twee meisjes van 15 en 20, zullen een plastische chirur gische behandeling krijgen. Het jon getje gaat naar het Academisch Zie kenhuis van Leiden, de meisjes resp. naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag en het Academisch Zieken huis van Groningen. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN - GRONINGEN Bij een overval op een kantoor van de Raiffeisenbank in Nijmegen heeft een onbekende gisterochtend een be drag van f 22.700 buitgemaakt. Een donkere man van dertig tot veertig jaar zei dat hij iets in zijn privélduis wilde deponeren. Bij de kluis voelde de kassier een 'hard voorwerp in zijn rug, waarop de 'man geld eistte. De overvaller sloot de bankbediende vervolgens op in een kamertje en verliet het bedrijf. Het onderzoek van de politie leverde tot nu toe geen enkel resultaat op. Drie mannen hebben woensdag middag een mislukte poging gedaan het kantoor van de Westlandse Hy potheekbank in Groningen te over vallen. Op het moment dat zij de enig aanwezige bankbediende naar buiten hadden weten te krijgen ar riveerde de directeur. De overvallers sloegen op de vlucht. Er werd niets vermist. De directeur zette de ach tervolging in, maar raakte het spoor kwijt. (Van onze redactie binnenland) ARNHEMAKZO heeft een com plete personeelsstop ingezet in die zin dat iedere vacature zoveel mogelijk vanuit de eigen groep zal worden vervuld. Er zijn waarschijnlijk geen massa-ontslagen op komst, hoewel in sommige gevallen wel eens mensen zullen moeten worden heengezonden met natuurlijk een goede afvloeiings regeling. Dit heeft de raad van bestuur van het concern gisteren op een perscon ferentie meegedeeld. De personeels sterkte die per eind 1970 100.800 be droeg (waarvan 31.400 in Nederland), zal eind 1971 volgens de plannen met ca. 5000 zijn verminderd. Het natuur lijk verloop per jaar is.circa 5 pet., zo werd nog gezegd. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse officier van justitie heeft een beloning van f 10.000 uitge loofd voor degene die inlichtingen kan geven, welke leiden tot de aan houding van de dader(s) van de bomaanslag op het gebouw van de Russische handelsvertegenwoordiging aan het Museumplein in Amsterdam. De aanslag werd gepleegd oin de nacht van woensdag op donderdag vorige week. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Het onderzoek dat de N.V. Polyad naar mogelijke centrum- ontwikkelingen van Goes in 1910 is begonnen, zal binnenkort inct een rapport worden afgerond. Voor de ontwikkeling van de binnenstad ach ten B. en W. van Goes de uitvoering van hel plan voor een recreatieve aanloophaven belangrijk. „Ofschoon reeds in juni 1969 een rijkssubsidie van 75 procent in de kosten van aan leg is gevraagd, heeft de staatssecre taris van CRM tot nu toe geen be slissing genomen. Het is ons gebleken dat binnen enkele maanden éen be slissing verwacht mag worden," aldus B. en W. van Goes in hun nota van aanbieding bij de begroting 1971. In deze nota meldt het gemeente bestuur dat een aantal nieuwe subsi dieverordeningen in voorbereiding is. Binnen de secretarie is een afdeling sport, recreatie, jeugd en cultuur ge formeerd, met als onderdeel daarvan een bureau sport en recreatie. De aan dit bureau verbonden sportambtenaar zal een coördinerende en toezicht houdende taak en niet zo zeer een ad ministratieve taak krijgen. Het on derhoudswerk van de sportaccommo daties zal voortaan door openbare werken worden gedaan. De inspraak van'de sportwereld acht het dagelijks bestuur van de stichting sportbelan- gen zinvol gewaarborgd bij een func tionele raad voor de sport. Hierover beraden B. en W. zich momenteel. Zeer binnenkort zal voor het gemeen- iepersoneel een medezeggenschaps commissie worden gecreëerd. De vak organisaties zijn akkoord. Binnenkort zal ook een gemeenschappelijke rege ling tussen diverse gemeenten wor den aangegaan voor een op een punt voor de gehele regio te stichten computercentrum in het kader van de automatisering van de gemeente lijke administratie. De restauratie van het stadhuis vindt gestaag voortgang. De bij tijd en wijle plotseling aan de dag tre dende gebrekkige constructie van be paalde onderdelen doen B. en W. het ergste vrezen over het tijdstip waar op de restauratie zal kunnen wurden voltooid. Men onderzoekt overigens momenteel de mogelijkheid om in het souterrein van het stadhuis te zijner tijd een café-restaurant onder te brengen. t)e voorbereidingen voor de riool persleiding naar de Westerschelde zijn in een vergevorderd .tadium. Men wacht nog op de officiële goed keuring van het bestek van de lei ding door de minister van Verkeer en Waterstaat, waarna tot aanbesteding kan worden overgegaan. B. en W verwachten dat dit in juli zal zijn, zodat men nog deze zomer met het werk kan beginnen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Door een computer- fout hebben van een groep van 800 Nijmeegse gemeente-ambtenaren er tot nu toe 790 nog geen salaris over de maand april ontvangen. Hun to tale salaris werd via de computer verdeeld over de tien resterende ambtenaren. De best betaalde functionaris werd een adspirant-agent, die op 1 april in Nijmegen in politiedienst trad en als beloning voor de eerste arbeidsmaand ruim 100.000 op zijn girorekening zag bijgeboekt. De overige begunstig den, onder wie een politie-inspecteur, lagen iets minder goed in de markt, maar kwamen toch ook nog op bijna 100.000 de man. NIJMEGEN (ANP) Voorn, bliek en brasem zijn vrij goed bestand tegen chemische verontreiniging van het oppervlaktewater. Hier tegen over staat dat zalm en forel gedurende de laatste tientallen jaren vrijwel uit de Nederlandse wateren zijn verdwenen. Voorn, bliek en brasem beschikken over een goed vermogen om lichaamsvreemde stoffen langs biologische afbraak te „ontgiften". Het is hieraan te danken dat deze vissoorten nog in vrij redelijke aantallen in de Waal voorkomen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat drs. J. H. Dewaide te Nij megen heeft gedaan naar de chemische verontreinigingen van het oppervlaktewater. Donderdagmiddag promoveerde hij aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen. Het onderzoek van dr. Dewaide wees ook uit dat de vissoorten voorn, bliek en brasem een zekere seizoenaanpassing vertonen. Gedurende de warme zomerperiode met lage waterstanden en 'een hoge vervui lingsgraad blijkt bij de vissen het vermogen tot ontgifting te zijn toe genomen. (Van onze pari. red.) OEN HAAG Een speciale commis si c van Binnenlandse Zaken en Jus titie gaat rubber kogels op hun bruikbaarheid voor het Nederlandse politie-apparaat onderzoeken. Deze rubber kogels gebruiken Engelse troepen bij optreden tegen ongere geldheden in Noord-Ierland. Ze worden afgevuurd met een ka rabijn en kunnen wel letsel veroor zaken, maar geen dodelijk letsel. De proeven zullen moeten uitwijzen of de commissie positief dan wel nega tief over gebruik van dit soort ko gels zal oordelen. Daarbij zal men zich ook bezinnen op de reacties in het psychologische vlak onder de be volking. Als de rubber kogels ge bruikt zouden worden, dan toch al leen in uiterste noodzaak ter ver vanging van het gewone vuurwa pen bij onlusten en rellenbestrij- ding. (Van onze parlem. redactie) DEN HAAG De salarissen van het overheidspersoneel zullen op 1 juli waarschijnlijk nog eens omhoog gaan. Die verhoging zou dan het karakter krijgen van een voorschot, dat pas in de herfst van 1972 verrekend wordt. (Van onze redactie buitenland) Een beslissing zal worden geno men in de vergadering van het cen traal georganiseerd overleg van 6 mei. Dan komt ook het nog sluime rend verlangen van de ambtenaren bonden aan de orde om liet aantal vakantiedagen uit te breiden en om het vakantiegeld te verhogen van 6 tot 6,5 procent. De ambtenarensalarissen zijn op 1 januari jl. gestegen met 3 procent en op 1 april met 1 procent, conform de mogelijkheden in het kader van het loonmatigings besluit van de regering. Deze twee verhogingen zullen wor den verrekend bij de zogenaamde nacalculatie in oktober. In die maand wordt, volgens traditie, vast gesteld in welke mate in de periode juli 1970 juli 1971 de lonen in het bedrijfsleven zijn gestegen. Ambte naren krijgen dan eenzelfde percen tage na aftrek van de „voorschot ten". WASHINGTON. De Amerikaan se marine oefent verscherpt toezicht uit in de wateren bij Haiti sinds het overlijden van president Francois Duvalier. Dit is donderdag bekendgemaakt door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Volgens Ameri kaanse functionarissen is de maat regel bedoeld om te waken tegen mo gelijke interventie van buitenaf. Zij wilden niet zeggen of men daarbij vooral het oog had op Cuba. De woordvoerder van het State Department zei op zijn dagelijkse persconferentie in antwoord op vra gen: „Amerikaanse marine-eenheden verrichten normaal al route-operaties in het Caraïbische gebied. Er wordt enigermate verscherpt toezicht uitge oefend in de omgeving van Haiti sinds de dood van de president be kend werd." Over het doel van die maatregel merkte de woordvoerder op: „Alleen omdat we zo het een en ander weten van de omstandigheden in het Caraïbisch gebied ik kan met stelligheid zeggen dat het niets te maken heeft met wat er gebeurt in Haiti zelf." (Zie voor portret van Duvalier pa gina binnen-buitenland 1.) Jean Claude Duvalier (20), het nieuwe staatshoofd van Haiti. (ADVERTENTIES) Is de CHU ouderwets? Omdat zij het dienen van God en de naaste ais uit gangspunt kiest voor haar politiek handelen? Lees het beginsel- en werkprogramma van de CHU maar eens door. Dan merkt u dat juist vanuit het evangelie een modern en nuchter beleid gevoerd kan worden. De bijbel is immers een van de modernste boeken van deze tijd. m (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De tijdelijke terug gang in de afzet van de orale anti conceptiva (de pil) begint te vermin deren, maar de spectaculaire groei van het begin is eruit. De omzet in de farmaceutische sector vertoonde een flinke toeneming, die echter de kostenstijging niet geheel kon opvan gen. De omzet aan geneesmiddelen voor de mens ligt voor een niet ge ring deel op het gebied van anaboli- ca. Daarin neemt AKZO naar schat ting 40 pet. van de totale wereldpro- duktie voor haar rekening. Aldus het jaarverslag van AKZO. (Van een onzer verslaggevers). TILBURG Wereldkampioen zwaargewicht boksen Joe Frazier zal tijdens zijn Europese toernee met zijn popgroep The Knockouts één concert in Nederland geven. Dat ge beurt zateruag 15 mei in de Tilburg- se Pelikaanhal. De Joe Frazier Dan cers zijn dan eveneenn van de par tij- Aan het popconcert in Tilburg nemen dertig artiesten deel. Ook de Bobby Boyd Congress met Carl Wayne speelt die avond. Alle Ne derlandse VVV-bespreekbureau's in Nederland verkopen voor het con cert plaatsen. Er zijn er 6500 in de hal. Het concert wordt gegeven on der auspieën van de stichting Til burg Totaal. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Het bijna drie jarige meisje Antoinelta Broeken uit Oosterhout is gisteren op het nippertje van de verdrinkingsdood gered. Het meisje was het Wilhel- minakanaal ingelopen. De man, die alarm sloeg en zorgde dat er snel hulp kwam, de 75-jarige heer J. Maas, oud-gemeenteontvanger van Oosterhout kreeg als gevolg van de doorgemaakte spanningen een hart aanval en overleed op weg naar het ziekenhuis. Hierdoor kreeg het on geluk, dat aanvankelijk toch goed bleek af te lopen, toch nog een bij zonder tragisch karakter. De heer J. Maas zag gisterochtend rond kwart over elf het meisje in het water liggen. Zo hard hij kon liep hfj naar de familie Michieisen in de Dr. Janssenslaan omdat hij wist dat men daar telefoon had. De 21-jarige Lieke Michieisen, studen te aan de pedagogische academie in Dongen en haar 17-jarige zusje Sil via bedachten zich geen moment toen ze hoorden wat er gebeurd was. Ze snelden meteen naar de water kant en Lieke dook het water in. Na enkele minuten had ze het dren- kelingetje aan de kant, waar zusje Silvia direct begon met mond op mondbeademing. Na korte tijd kwam de peuter weer bij bewust zijn. Het meisje had overigens min stens tien minuten in het water ge legen. Toen bleek dat het meisje gered was kreeg de heer Maas een hart aanval. De emoties waren voor hem teveel geweest. Ter plaatse werd hartmassage en mond op mondbe ademing toegepast en werd de heer Maas zuurstof toegediend. In de am bulance op weg naar het ziekenhuis iverleed hij echter. Ook het meisje is ter observatie naar het ziekenhuis gebracht en zal hier enkele dagen moeten blijven. Vermoedelijk zal het ongeluk voor liet meisje geen nadelige gevolgen hebben.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1