Premie voor 20 doorstromers Snelle Peter droomt van echte bolide POSTKANTOREN HULPSECRETARIE HUURDERS TE AXEL IN BEKLAG BIJ MINISTER Feest voor meester Van Damme Bouwplan voor 127 huizen in raad Terneuzen B. EN W. STELLEN VOOR BIJZONDERE GEVALLEN TE HONOREREN H. de Vriend dringt aan op uitbreiding Ter neuzen Jongeling blokvorming betekent verarming Bosbrand in Braakman Natuurwacht krijgt meer jeugdige aanhangers stad streek Gemeente Axel BEKENDMAKING Sasse heemkunde hield vergadering P. Valent kampioen van Ruige Toepers Axel Op koninginnedag ZE VAC houdt oriënt atierit in Terneuzen BEVOEGD Terneuzen DONDERDAG 22 APRIL 19^1 (Van een onzer verslaggevers) axel De Axelse huurdersver eniging wil de minister van Volks huisvesting een brief schrijven waarin men zich beklaagt over het feit, dat aan de bejaarde huurders van woningen in een bejaardenflat aan de Kanaalkade in Axel als on derdeel van de huur een bedrag van 21,20 gulden per maand in rekening wordt gebracht voor het gebruik van twee liften. Men heeft bere kend, dat de regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging daardoor in totaal per jaar van 48 woningen ruim 11.000 gulden op strijkt. Men twijfelt blijkens de brief, die deze week verzonden wordt, aan de noodzaak van de omvang van dit bedrag. De huurdersvereniging wil op het ministerie een beroep doen om de juistheid van de berekenin gen te onderzoeken of eventueel maatregelen te treffen. Men is na melijk van mening, dat door toevoe ging van verschillende bedragen, waaronder voor gebruik van liften, de mogelijkheid tot verkapte huur verhogingen in de hand wordt ge werkt. Daarbij komt nog dat de vereniging helemaal niet te spreken is over het feit, dat beide liften in verband met storingen vaak nog buitenwerking zijn. Een ander onderdeel van het huurbedrag, waarover men niet te spreken is, is een bedrag van 1,75 voor een in de woningen aange bracht alarmsysteem. Alle bejaarden zijn via een bepaald circuit verbon den met een van de woningen. De bedoeling is dat ze, vooral 's nachts, door middel van een alarmbel hulp kunnen inroepen. De bejaarden be klagen er zich over, dat het alarm systeem vaak onbemand is. Ook vo rig jaar waren daarover klachten. Het paneel, waarop men kan zien welke bejaarde dringend hulp be hoeft, is namelijk ondergebracht in een van de woningen, die gewoon is verhuurd. Van de bewoonster wordt verlangd, dat ze eventuele oproepen beantwoordt, maar een regeling voor een continue bezetting is er niet. De woningbouwvereniging acht het ook niet tot haar taak behoren om daar voor te zorgen. Vorig jaar heeft de betreffende woning maan denlang leeggestaan, nu is ze ver huurd, maar de betrokken bewoon ster zou niet in de gelegenheid zijn om voor een optimale bemanning van het alarmsysteem te zorgen. De huurdersvereniging vindt het onjuist, dat de bejaarden voor deze onvolledige service tooh het volle pond moeten betalen. De woning bouwvereniging heeft vorig jaar bij monde van de directeur verklaard, dat deze extra voorzieningen nu eenmaal getroffen zijn en dat ervoor betaald moet worden, ongeacht of er een optimaal gebruik van gemaakt wordt of niet. Datzelfde zal waar' schijnlijk ook wel voor de lift gel den. Het bedrag dat de bejaarden maandelijks voor hun huizen moeten betalen aan de Kanaalkade bestaat sinds 1 april uit 132,80 gulden huur, 1 gulden voor de centrale antenne, 3,95 voor een boiler, 21,20 voor de lift, 10 gulden voor verlichting en schoonhouden van het trappenhuis (volgens de huurdersvereniging eveneens een aanvechtbaar be drag). Als het schrijven naar Volkshuis vesting geen succes mocht hebben, dan wil men zich richten tot het ministerie van Economische Za ken. (ADVERTENTIE) VERPLAATSING BUSHALTE SZYDLOYVSKIPLEIN OP 30 APRIL 1971 Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat in verband met de festiviteiten op Koninginnedag 30 april 1971 de bushalte Szydlowski- plein zal worden verplaatst naar de hoek Buitenweg-Tuinstraat-van Gis- tellelaan. Axel, 20 april 1971. Burgemeester en Wethouders van Axel. De Burgemeester M. K. VAN DUKE. De Secretaris, P. G. v. d. BOSSE (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In het Vere nigingsgebouw, Noordstraat 5, in Sas van Gent vond een ledenvergadering plaats van de Heemkundige Kring te Sas van Gent. Met algemene stemmen werd de maandelijkse bij drage van de leden van vijf naar zeven gulden verhoogd. Het boek dat men wil uitbrengen over Sas van Gent, W-estdorpe en Philippine, speciaal voor de zesde- klassers der lagere scholen van deze plaatsen, vond de heer Bertram (hoofd van de openbare lagere school te Sas van Gent) niet zo ge schikt. De jeugd ontvangt zo'n boekje graag, maar zij kijkt het nimmer in. Hij stelde voor om een pakket met gegevens samen te stellen, welke in een geschiedenisles Worden behandeld. Ook het oude klooster op de Westkade kreeg de aandacht. Men heeft zich reeds met verschillende instanties in verbinding gesteld om te kunnen voorkomen dat dit kloos ter zal worden afgebroken. Voorzit ter dokter Puylaert stelde voor dat als het gebouw van de gemeente blijft, en als er dan ruimte vrij komt, da-t deze dan gebruikt zou kunnen worden voor industriële ex posities. Dokter Puylaert suggereer de: „Een benedenverdieping voor dienst (want die hebben wij niet nodig) de eerste verdieping een def tige kamer, tweede verdieping als expositieruimte voor industrie Sas van Gent, en de zolder inruimen als archief". Volens de heer De Meyer (raadslid van Sas van Gent) zal dit voorstel niet verwezenlijkt kunnen worden: „Want als men de politieke beschouwingen naleest is dit in deze gemeente niet mogelijk". Voorzitter Puylaert stelde daarna voor om voor de heer Thomas in Westdorpe een onderkomen te zoe ken om te kunnen werken. „De heer Thomas, die een cursus archeologie heeft gehaald kan zich niet ontplooi en. Aldus dokter Puylaert. De com missie uit het bestuur zal streven om een huisje of pakhuis te ko pen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het Terneuzense gemeenteraadslid, de heer H. de Vriend van 'T '70 - 2000, heeft een schrijven gericht aan burgemeester en wethouders. De tekst luidt: Nu, evenals T '70 - 2000 steeds heeft gesteld de rijksplanologische com missie ook uitdrukkelijk stelt dat: 1 rekening moet worden gehouden met een verdere versterking van Terneuzen als hoofdcentrum in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, 2 dit consequenties voor de bouw van een nieuwe city ten oosten van het hui dige centrum inhoudt, 3 de west grens van het industriegebied bij Ossenisse behoort te worden bepaald door de oostgrens van het toekom stige groot Terneuzen, verzoek ik u, daar de tijd dringt, mij te willen meedelen of u bereid bent aan de raad een voorstel voor te leggen om zeer spoedig gelden uit te trekken voor de voorbereiding van een be stemmingsplan ten oosten van de Otheense Kreek. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Dit is „mees ter" A. van Damme, die op 1 mei precies 25 jaar in het onderwijs zit. In een van onze edities van deze week besteedden we daaraan al eni ge aandacht. Het zilveren ambtsjubi leum van „meester" Van Damme is voor zijn leerlingen natuurlijk aan leiding tot groot feest en dat zal er dan ook gehouden -worden ook. Op het programma staan een ezellige bijeenkomst voor leerlingen van de lagere school in Nieuw-Namen en een receptie voor alle bekenden van de „meester". (Van onze biljartmedewerker) HULST De heer P. Valent is clubkampioen geworden van de top- biljartvereniging de Ruige Toepers. Voor hef seizoen 1970-1971. Er werd een onderlinge competitie gespeeld, waaraan 7 biljarters deelnamen. De heer P. Valent is voor de eerste maal kampioen geworden in zijn biljartloopbaan van de Ruige Toepers. De uitslag: 1 P. Valent 9 punten, 2 P. de Jonghe en J. de Betue, 7, 4 W. de Belie en A. Ferket, 6, 6 C. Vereeck-en, 5, 7 E. d-e Block, 2. Sinaï-collecte De opbrengst van de Sinaï collecte was in Axel f 729.74. Tentoonstelling In de huishoud school „Molenkwartier" te Axel wordt donderdag (vandaag) een ten toonstelling gehouden van werkstuk ken die door de leerlingen, tijdens de handenarbeidlessen, zijn gemaakt. De tentoonstelling is geopend van 14.30— 17.00 uur en van 19.0021.00 uur. De heer Van Damme. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Zeeuwsch- Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) houdt op koninginnedag een oriënta- tierit. De start daarvan vindt plaats 's middags om twee uur op het par keerterrein van het Zuidersportpark te Terneuzen. Inschrijving is vanaf 13.30 uur., in café-restaurant „Vijverhof". Voorin schrijving kan gebeuren op telefoon nummer 01150-3863, De rit is onge veer 54 kilometer lang voor de a- klasse en enkele kilometers korter voor de b-klasse. Het parkoers ligt geheel binnen de gemeente Terneu zen. De finish is in de Guddo Gezel- lestraat. De heer T. Rodrigo uit Terneuzen. heeft het parkoers uitge zet. I (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Twintig verzoeken om in aanmerking te komen voor de doorstromingspremie zullen, indien de raad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van b. en w., worden aangehouden. Het betreft een twintigtal aanvra gers, die doorstromen naar een van de 156 woningen in het plan „Zuid polder". De aanvragen worden door kruist door de huurverhoging van 1 april 1971. Het college is, met het bestuur van woningbouwvereniging, van mening dat het ongewenst is als men tengevolge van deze huurver hoging niet meer in aanmerking komt voor de premie, wat in dit ge val alleen bepaald wordt door de da turn van verhuizing. Temeer, zo zeg gen B. en W., omdat dit plan uit drukkelijk aan de bevolking is ge presenteerd als een doorstromings- proj eet. De bewoners, die de goedkopere huizen verlieten, konden op geen en kele wijze invloed uitoefenen op het tijdstip waarop zij hun nieuwe wo ning konden betrekken, zo schrijven B. en W. aan de raad. Na 1 april im mers zou het huurverschil vermin deren. B. en W. vinden dat een en ander valt onder de „bijzondere gevallen" als voorzien in de krotopruimings- en doorstromingsverordening. Het colle ge is op die grond bevoegd de premie toch toe te kennen. Voorwaarde voor die toekenning is wel dat de minister van Volks huisvesting de normale rijksbijdrage van 80 procent zal verlenen. „Zou de minister onverhoopt niet gunstig be slissen, hetgeen wij overigens niet verwachten, dan dient deze gehele zaak opnieuw te worden bekeken, omdat dan de financiële gevolgen voor de gemeente aanmerkelijk zwaarder zijn." Als de gemeente alles moet betalen betekent dit een uit gave van 25.000. In het gunstigste geval is dit voor de 20 aanvragen 5000. De heer Th. van Mieghem heeft overigens succes gehad met zijn be roep dat hij bij de raad op 17 maart aantekende, omdat B. en W. een af wijzende beschikking hadden geno men op zijn verzoek om in aanmer king te komen voor de doorstromings premie. Nadat het college de commis sie van Openbare Werken had ge hoord en gezien de bijzondere om standigheden die zich in dit geval hebben voorgedaan, heeft het college alsnog besloten de heer Van Mie ghem de premie (oe te kennen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Tweede Kamerlid voor het Gereformeerd Politiek Ver bond, de heer P. Jongeling, heeft de christelijke partijen verweten te veel van hun principes vaarwel te hebben gezegd. Vooral met betrek king tot openbare zeden, echtschei ding en abortus. De heer Jongeling sprak in Axel voor een aantal be langstellenden in het cultureel cen trum „De Halle". De heer Jongeling heeft in zijn verkiezin-gsbetoog duidelijk laten blijken ook niet zo erg gelukkig te zijn met de in Nederland op dit moment te bespeuren neiging tot blokvorming zoals n,u met de drie christelijke en de drie progressieve partijen. Het Tweede Kamerlid zei, niet zo ingenomen te zijn met deze concentratie naar Amerikaans voor beeld, omdat naar zijn mening de blokvorming ten koste zou gaan van de pluriforme politieke discussie, waaraan hij de voorkeur bleek te geven. De geschiedenis van het progres sieve schaduwkabinet noemde de heer Jongeling „onsmakelijk". Men heeft het wel eens over openheid, maar deze mensen zijn aan tafel gaan zitten en hebben afspraken ge maakt waaraan niemand iets kon doen. Het woord poppekast mag in de politiek niet gebruikt worden, maar ik zou het in dit kader graag willen gebruiken", aldus de heer Jongeling. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het plan noord ten zuiden van de Serlippensstraat gaat de N.V. Houtzagersprojecten uit Arnhem 127 woningen en 30 garage boxen bouwen. De benodigde grond hiervoor, ongeveer 24000 m2 zal Indien de raad hiermee akkoord gaat in zijn vergadering van 29 april, door de gemeente worden ver kocht voor de prijs van 795.000 gul den. Eveneens in het exploitatieplan noord zal ongeveer 2000 m2 grond verkocht worden aan een Terneu- zens makelaarskantoor voor ƒ59,580. Op deze grond zullen twee bunga lows gebouwd worden. B. en w, stellen aan de raad voor met ingang van 1 juli a.s. de heer S. A. Hage, chef van de secretarie afdeling on derwijs, te benoemen tot (tweede) loco-secretaris. Dit in verband met het ontslag dat de heer W. H. Blok, de nieuwe directeur van het Haven schap Terneuzen, heeft gevraagd. De raad wordt tevens medewerking ge vraagd ex artikel 72 van de L.O. Wet 1920 voor diverse scholen. De vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag in Terneuzen heeft drin gend een duplicator en een schrijf machine nodig. De Prins Willem van Oranjeschool heeft behoefte aan hulp- en leermiddelen evenals de christelijke school te Hoek. De H. Familieschool wil graag een aanvul ling op de leesmethode en de Jacob Catsschool een radio- en een televi sietoestel. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagmiddag heeft in het noordelijk gedeelte van het natuurreservaat „De Braakman" genaamd De Westgeul, een fikse bosbrand gewoed, waarbij 4 a 5 hectare voornamelijk jong bos verlo ren is gegaan. De Terneuzense brandweer heeft drie en een half uur nodig gehad voor het blussingswerk was vol tooid. Het vuur werd door de ooste lijke wind behoorlijk aangewakkerd. Opzichter C. Riemslag zei het erg jammer te vinden, het was een mooi stuk, dat ook door vele wandelaars werd bezocht, en vertelde ons dat een aantal eendennesten waarop de vogels zaten de broeden verloren zijn gegaan, enkele half verschroei de haasjes werden naar een veiliger plaats gebracht. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het regende en het hagelde. De bochten waren onder die omstandigheden dubbel gevaarlijk geworden. Maar de se conden die ik in de bochten ver loor haalde ik op de rechte stuk ken weer in". Peter van Vliet uit Terneuzen vertelt over zijn bele venissen tijdens de nationale amateurkampioenschappen skel teren, waar hij een eervolle der de plaats behaaldo. - Aan deze wedstrijden die het afgelopen weekeinde in Waalwijk werden gehouden deden 67 deel nemers een gooi naar de era plaatsen. Peter van Vliet was met zijn zestien jaar de jongste deelnemer. De leerling aan de openbare mavo „De Branding" („ik zit voor mijn laatste jaar, hoop ik") raakte al vroeg ver trouwd met snelle voertuigen. Od zijn elfde jaar reed hij al in de auto van zijn vader rond. „Ik kreeg echt zin in skelteren toen ik een jaar of dertien was. Toen ontdekte ik in Knokke de skelters- Ik probeerde steeds sneller te rijden en aan mijn techniek te schaven. Vooral mijn o-ptrektechniek la-at nog wat te wensen. Helaas ligt Knokke niet direct naast de deur. De moge lijkheden- om mijn techniek te perfectioneren ontbreken nu een maal in Zeeland. Bovendien is een skelter nogal duu-r in aan schaf en we missen hier een baan om te trainen". „Mogelijk zie ik een oplossing, want er moet in Terneuzen toch een stuk afgesloten weg zijn te vinden waar het skelteren beoe fend kan worden, uiteraard met toestemming van de politie". Pe ter van Vliet zou graag, in contact komen met een „sponsor", een garage of autodealer die hem kan helpen bij de aanschaf van een skelter. „Als dat lukt maak ik niet alleen reklame voor mezelf, maar ook voor mijn sponsor of de ge meente die financieel mij op weg helpt". Een ha-rtewens van Peter is verder te gaan in de rensport. „Het grote werk van coureurs in de grand prix dat is natuurlijk je van het. En waarom ook niet? Er zijn immers tal van bekende au tocoureurs die in een skelter be gonnen zijn". Op de skelterwed strijden die op koninginnedag op de markt in Terneuzen worden gehouden zal Peter van Vliet niet aan de start ontbreken. Want hij zal er alles op alles zetten om volgend jaar bij de nationale kampioenschappen een- nog beter resultaat te bereiken- (Van onze correspondent) HULST „Jeugd, natuurwacht" Nederland gaat steeds meer omvang aannemen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, vooral in Axel, Terneuzen en Hulst. In Hulst bestaat de „Jeugd, natuurwacht" reeds 10 jaar. Thans vindt men het noodzaak dat ook de scholen uit de woonkernen Clinge, Graauw, St.-Jansteen, Nieuw-Namen en Heikant bij de „Jeugd, natuurwacht" betrokken worden. Het ligt in de bedoeling om het comité Hulst uit te breiden met een afgevaardigde van elke woon kern. Deze week hebben ruim 600 scholieren van de lagere scholen in groot-Hulst kennis kunnen maken met „Jeugd, natuurwacht" Neder land. Hen werd duidelijk gemaakt wat het doel van de „Jeugd, natuur wacht" is, namelijk de kinderen alle eerbied bij te brengen voor alles wat met de natuur te maken heeft. Er werden films vertoond getiteld: „Niet zo, maar zo" en „Een avontuur per kano". Hierop werd nog een toelichting gegeven door de heer Voorhoeve uit Voorburg, directeur van de stichting „Jeugd, natuur wacht" Nederland, die was verge zeld door cineast Thijssen en de Hulster ambtenhar van sportzaken P. R. Seghers. Hierbij waren betrok ken de vierde, vijfde en zesde klas sen. De bijeenkomsten werden ge houden in het gemeenschapshuis te Heikant voor de scholen uit Hei kant, St.-Jansteen en Kapellebrug. In het gemeenschapshuis Malpertuus te Clinge voor de scholen uit Clinge, Graauw en Nieuw-Namen en in de aula van de Baudelooschool te Hulst voor de leerlingen van de St.-Jo- sephsehool, St.-Willibrordusschool en de christelijke school. Waarschijn lijk zullen eind mei de scholieren die lid worden van de jeugd, na tuurwacht geïnstalleerd worden door burgemeester P. J. G. Molthoff. Ouderavond Peuterhof In te genstelling tot eerdere publikaties wordt de ouderavond van de Peu terhof vanavond gehouden in het gebouw van de Centrale Stichting Dijkstraat 82, Terneuzen en niet, zoals gemeld, in de ruimten van „De Peuterhof" aan de Beethovenhof. De aanvang is bepaald op 8 uur 's a- vonds. Vergadering De algemene le denvergadering van de vereniging „De Technische School voor Terneu zen en omstreken" wordt gehouden op donderdavond 29 april in een der lokalen van de school aan de Axel- sestraat. De vergadering begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Indien de raad met een desbetreffend voorstel van b, en w. van Terneuzen akkoord gaat, zullen de PTT-kantoren in Biervliet, Hoek, Sluiskil en Zaams- lag met ingang van 1 mei worden ingeschakeld als hulpsecretarieën Tot op heden werden in die kernen zitdagen gehouden waarop men op maandag-, woensdag- en vrijdag middag voor ongeveer een uur te recht kor bij de gemeentelijke amb tenaar en waar ook de gemeentelij ke belastingen betaald konden wor den. Het voorstel van b. en w. komt tegemoet aan wensen uit de contac torganen van de kernen en de ge meenteraad (o.a. bij de begrotings behandeling van 1971) die erop aan drongen deze bemiddeling uit te breiden. Hierbij stond de met in gang van vorig jaar in april in Oostburg toegepaste methode in schakeling van PTT-kantoren voor ogen. De PTT is bereid, zo blijkt uit het voorstel, de postkanto ren in de kernen in te schakelen tegen een halfjaarlijkse vergoeding van 7.500. Voor 1971 bedragen de ze kosten totaal ƒ8.900 indien per I mei met de werkzaamheden kan worden begonnen. De postkantoor- houders in de vier kernen adden reeds begin maart de eerste bijeen komst, waarop een collega vertelde van zijn ervaringen als part-time gemeenteambtenaar (zie De Stem 11 maart). De inschakeling van de postkantoren betekent overigens niet dat men voor alle zaken daar e- recht kan. In bepaalde gevallen kan men er niet onderuit de tocht naar Terneuzen te ondernemen. Ook werkt de inschakeling van PTT enigszins vertragend, omdat alles eerst naar het gemeentehuis moet worden opgestuurd.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2