FEDERA TIE ARABISCHE REPUBLIEKEN: Geen verzoening met Israël ZELFVERDEDIGING OPNIEUW MAN VERMOORD IN AMSTERDAM Twijfel aan succes van hand-in-hand-politiek Bangla Desj roept republiek uit Proces over kunsthart Mr. Rood krijgt CRM in schaduwkabinet REISROUTE PRINS GEHEIM GEHOUDEN Bergenaar klaagt minister aan EXECUTIES OP CEYLON Man uil St.-Jansteen in Huist om hol leven gekomen Vechtpartij op bouwland: neven uit Aardenburg licht gewond IWEE AANRANDINGEN BIJ KAPELEE LU Genocide Luchtaanvallen Nederlandse moeder van meesterspion naar Rusland MISLUKKING GEVAAR BESLISSEND Ook Beatrix en Claus naar Bilderberg conferentie Ralleykampioen Marcel Verbunt uit Tilburg bij botsing gecloocl STRIJD OM EEN STUK GROND Politie Marseille haalt 200 kg morfine uit auto Kleuter overleden na val van rijwielzitje Gaat j esboorder gearresteerd l rouw overleden na val van paard Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adre«: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per ma and f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 19 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6525 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) BEIROET „Geen verzoening en geen onderhandelingen met Israël. Geen millimeter afstaan van het bezette Arabische grondgebied. Geen verzaking van de Palestijnse zaak en geen gekoehandel er mee". y. Met deze ferme taal spreekt de zojuist door Egypte, Libië en Syrië j opgerichte Federatie Arabische Republieken zich uit voor een onver minderde voortzetting van de strijd tegen Israël. De proclamatie die zij bij haar op richting het licht deed zien her haalt zo ongeveer het orthodoxe] Arabische standpunt dat op de con ferentie van Khartoem in 1967 werd vastgelegd. Mede in verband met de laatste diplomatieke bewegingen van Egypte's premier Sadat zien vele Arabieren de proclamatie als een definitieve bevestiging van hun me ning dat de visie van Sadat zich verhard heeft. Deze opvatting wordt nog versterkt door het commentaar van het Egyptische blad Ai Achram, zondag, dat de drie presidenten in Benghazi „met vastbeslotenheid overeengekomen zijn geen onder- handelingen met Israël te voeren'" (Van onze redactie buitenland) BAID YNATH AL A NIEUW DELHI In een woud van man gobomen in het dorpje Baidyna- thala, slechts twee kilometer van de grens met India, is zaterdag formeel de „Democratische soeve reine republiek van Bangla Desj' uitgeroepen. Volgens het Indiase persbureau PTI werd de onafhankelijkheidsver klaring voorgelezen door waarne mend president Syed Nazrui Isla, uit naam van de president, sjeik Moedjiboer Rachman. Verscheidene buitenlandse journalisten en duizen den Bengali's waren daarbij aanwe zig, aldus PTI. Tevens stelde hij daarbij zijn zes ministers tellend kernkabinet voor. De regering was overigens al op 10 april op een niet nader aangeduide plaats in Oost-Pakistan beëdigd. Voor de onafhankelijkheid werd af gekondigd, las men een passage uit de koran en uit een werk van de dichter Rabindranath Tagore. Daarna verklaarde Tajoeddin Ah med, „premier van Bangla Desj" te genover Journalisten dat president Jahja Khan door de genocide in Bangla Desj het graf vin Pakistan heeft gegraven. Hij deed een beroep op alle landen van de wereld de ..pasgeboren nieuwe natie" te erken nen. De bevelhebber van de troepen van Bangla Desj, generaal Moham med Osmani, heeft gezegd dat de Pakistaanse luchtmacht de aanval len op Oost-Pakistan heeft opge voerd. „De luchtaanvallen worden altijd met Amerikaanse „Sabre"- straaljagers uitgevoerd en we kun nen er weinig tegen doen, want we hebben geen luchtafweergeschut", aldus Osmani. Volgens het Indiase persbureau PTI heeft het Pakistaanse leger 10.000 ongewapende inwoners van Nagarbari doodgeschoten terwijl de ze op de vlucht waren naar Rajas- jahi. HOUSTON (AP) De weduwe vah de eerste mens die ooit met een mechanisch hart heeft geleefd heeft een proces aangespannen tegen het medisch team dat twee jaar geleden de ingreep hij haar man had ver richt. Mevr. Shirley Karp eist een scha devergoeding van 4,5 miljoen dollar wegens „grove nalatigheid", omdat haar man, Haskell Karp, indertijd een mechanisch hart zou hebben ge kregen dat alleen was goedgekeurd voor experimenten op dieren. LONDEN (AP) De 75-jarige Nederlandse moeder van de mees terspion George Blake, die in 1966 uit een Engelse gevangenis is ont snapt, is naar haar zoon in Moskou vertrokken. Haar dochter, mevrouw Liesje Wilson, die in Engeland woont, heeft zondag gezegd dat haar moeder in alle stilte uit Nederland is vertrokken om altijd bij George te kunnen zijn. HET WESTDUITSE ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat ereen onderzoek zal worden inge steld naar het verongelukken van de 136ste Starfighter, vrijdag. Dit naar aanleiding van krantenberichten dat er mogelijk sabotage wordt gepleegd door mensen uit een dorp in de nabijheid van een luchtmachtbasis in Beieren Deze mensen hebben veel van geluidshinder te lijden. Er moet echter een duidelijk on derscheid gemaakt worden tussen overwegingen op korte termijn en die op lange termijn. De verwerke lijking van de Arabische eenheid, ,dus ook dlit federatieverband, is, kennelijk een streven op lange ter mijn. Het valt echter moeilijk te geloven dat de Arabische leiders met al hun onmiddelijke problemen tijd hebben om aan een zo'n verre toekomst te denken. Sadat heeft deze stap dan ook niet zozeer gezet omwille van de Arabische eenheid die hem zo lief zou zijn, maar veel eer om zijn positie ten opzichte van Israël te verstevigen. Zo bezien is de stap dan ook volkomen in over eenstemming met de sfeer in Egypte van „Egypte eerst". De federatie heeft zichzelf de be voegdheid toebedeeld om beslissin gen op het gebied van buitenlandse zaken en op het gebied van „oorlog en vrede". De federatie zal een gezamenlijk militair opperbevel in het leven roe pen dat verantwoordelijk is voor de training en de operaties van de le gers. Aan de kansen van slagen van de nieuwe federatiekan terecht ge twijfeld worden. Federaties in het verleden tussen Arabische staten bleken al spoedig een mislukking te zijn. In zekere zin is de nieuwe fe deratie dat al door de afwezigheid van Soedan dat vorig jaar nog een van de vurigste voorstanders voor het idee van een federatie was. Het land voelt zich nu niet in staat om zich bij de federatie aan te sluiten vanwege een verwarde binnenland se situatie. Een der belangrijkste tegenstanders van de federatie in Soedan is de machtige communis tische partij. Het belangrijkste gevaar voor de federatie is echter de overheersende invloed van Egypte. Het is een na tuurlijke ontwikkeling dat de beide kleine staten, Lybië en Syrië, auto matisch steun bij elkaar zoeken om hun belangen tegenover het mach tige Egypte doelmatiger te kunnen verdedigen. Kennelijk om deze blok vorming te voorkomen heeft Egypte toegegeven dat beslissingen in de federatie-raad, die bestaat uit de drie presidenten, genomen worden door de meerderheid. Hoewel Lybië en Syrië tezamen lang niet zoveel inwoners tel len als Egypte vormen zij, als zij dat willen, in de federatie de be slissende stem. Of de federatie een succesvol initiatief is, zal voor de Arabieren voornamelijk afhangen van de mate waarin ze de impasse in de strijd tegen Israël weet te doorbreken. Zullen er in Syrië als gevolg van de proclamatie bijvoor beeld Egyptische vliegtuigen ge stationeerd kunnen worden? Zal Lybië bijvoorbeeld een groot deel van haar overlopende rijkdom be steden aan de strijd tegen Israël? UTRECHT (ANP) Mr. N.G. Róód, advocaat en procureur te Am sterdam, is zondagavond toegetreden tot het alternatieve kabinet van de progressieve combinatie PvdA, D'66 en PPR. Mr. Rood zal in het scha duwkabinet van drs. J.M. den Uyl de functie gaan vervullen van mi nister van het departement van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Arabische leiders hand-in-hand: v.l.n.r. de presidenten van Egypte Sadat, van Libië Gaddafi, hier ver tegenwoordigd door kolonel Khadafy en van Syrië Haf er al Assad. Zij kon digden na vier dagen overleg in Cairo en Benghazi een nieuwe Arabische federatie aan. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Nadat Prins Bern- hard in de ochtend vanaf Soester- berg reeds aan zijn reis naar New York was begonnen, zijn zaterdag middag prinses Beatrix en prins Claus hem van Schiphol gevolgd. Doel van de reis is het bijwonen van de jaarlijkse Bilderbergconferentie, die naar bekend steeds door prins Bernhard als voorzitter wordt ge leid. De Bilderberg conferentie wordt blijkens mededeling van de Rijks voorlichtingsdienst ditmaal gehou den in Woodstock, in de staat Ver mont (ten noorden van Boston). De RVD omschrijft de reis van het prinselijk paar ais een particulier bezoek van enkele dagen aan Ame rika, waarbij o.a. de Bilderberg con ferentie zal worden bijgewoond. Uit veiligheidisoogpunt werd niet bekend gemaakt wanneer precies de drie leden van pnze koninklijke familie naar huis zullen terugkeren. Aange nomen mag worden, dat deze discre tie te maken heeft met toegenomen kans op kapingen en ontvoeringen, zoals deze zich op het westelijk halfrond vooral hebben voorgedaan. Evenmin was de RVD gerechtigd antwoord te geven op de vraag met welk vliegtuig en langs welke route prins Bernhard van het militaire vliegveld Soesterbeng naar de V.S. is gereisd. (Van onze sportredactie) HILVARENBEEK-SUSTEREN Marcel Verbunt uit Tilburg, de 42- jarige Nederlandse rallykampioen die vorig jaar de Tulpenrally en de In ternationale Nederland Rally op zijn naam bracht, is in de nacht van vrij dag op zaterdag op de rijksweg bij Susteren bij een verkeersongeluk om liet leven gekomen. Hij kwam fron taal in botsing met een tegenligger. Marcel Verbunt was sinds jaren secretaris van de sportcommissie van de Brabant Grensrit, van welke kampioensrit hij de drijvende kracht was, en lid van de sportcommissie van de KNAC. De verongelukte offi cial was op weg naar Zuid-Limburg oim de route te controleren van de 28e Brabant Grensrit, die vrijdag en zaterdag werd gehouden. Nadat be kend werd dat Marcel Verbunt om het leven was gekomen werd de rit verder afgelast. (Van onze sport redactie) EINDHOVEN PSV is waar schijnlijk de eer ste vereniging in het betaald voetbal die geen alcoholhoudende dranken meer op liet veld verkoopt. Voor de wedstrijd PSV—Ajax werd medegedeeld dat na het inci dent van vorige week woensdag in de Europa- Cupwedstrijd de verkoop is gestaakt. Ajax-arts dr. Ro- link vroeg op het terrein de aandacht. Hij zat langs de lijn met een helm op (foto). „Die heb ik vandaag voor het eerst. Het moet niet als een provocatie worden opgevat maar louter als zelfbescherming. Het is al zo ver gekomen dat niet alleen bij de Hoogovens maar ook op het voet balveld een helm nodig is." (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De rijksambtenaar P. Wier uit Ber gen op Zoom heeft zich tot de procureur-generaal bij de Hoge Raad gewend met gen aangifte tegen de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke ordening op grond van artikel 355, vierde lid, van het Wetboek van Straf recht. De lieer Wier heeft zich tevens mét een brief tot alle Tweede- Kamerfracties gewend, waarin hij zich beklaagt, behalve over het feit dat zijn brief aan de vas te commissie voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening nimmer behoorlijk werd beant woord, over het ontbreken van enig voor de individuele burger hanteerbaar beroepsrecht tegen planologische besluiten en maat regelen van gemeentebesturen. Hij vraagt de fracties onder meer of zij voornemens zijn de totstandkoming van dat beroeps- recht te bevorderen. De heer Wier beticht de minis ter van Volkshuisvesting van schending van een tweetal arti kelen van de grondwet, van de wet op de ruimtelijke ordening en van de woningwet. Aanleiding tot dit alles vormt de strijd die de heer Wier voert om de bestemming van het per ceel Molenweg 51 te Halsteren, dat nu al zeven jaar braak ligt als gevolg van deze slepende procedure. KEG ALLE (AP) Ceylonse le gerofficieren hebben gisteren een eind gemaakt aan een bestand uiet jonge oproerlingen en liun bolwer ken met mortieren bestookt. Gevan genen van wie wordt aangenomen, dat zij tot dc opstandelingen hebben behoord, worden ter plaatse gefusl- Icerd. Tot zover zfjn 10 jonge mensen doodgeschoten. PARIJè In de buurt, van de oude haven van Marseille heeft de politie de hand weten te leggen op een Duitse auto met aanhangwagen, waaruit niet minder dan 200 kg morfine tevoorschijn kwamen. Alle inzittenden koenden worden gear resteerd en zitten in de gevangenis. Waar de auto vandaan kwam heeft de politie niet willen zeggen, maar men vermoedt uit Turkije want de vervoerders waren Turken. AMSTERDAM (ANP) De 4- jarlge Ingeborg van den Heuvel uit Amsterdam is in het weekeinde ach terover van de fiets van haar moe der gevallen, doordat een steuntje van het zitje brak. Het meisje, dat waarschijnlijk door een achteroprij- dende auto werd geraakt, overleed kort na het ongeval. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisterenmiddag het lijk gevonden van de 58-jarige apothekersbediende J. Störman. Hij bleek gewurgd te zijn met een ceintuur. Veertien rechercheurs van de groep ernstige delicten zijn ingezet voor het onderzoek. Hun werk wordt bijzonder bemoeilijkt door het feit, dat Störmann van Duitse afkomst was, geheel alleen woonde en geen contacten had in de buurt, waar hij overigens gunstig bekend stond. De aandacht van de recher che gaat onder meer uit naar homo fiele kringen In de hoofdstad, om dat bekend is, dat het slachtoffer mannen in zijn woning ontving en liet slapen. Het is de zesde moord in Amsterdam sinds het begin van dit jaar en de tweede binnen een week. Statistisch gebeuren er per jaar vier moorden in de hoofdstad. Störmann is donderdag voor het laatst levend gezien. Daarvoor was hij verschillende malen gesignaleerd in gezelschap van een kleine, gezet te, donkerharige man van ongeveer 25 jaar, die met het linkerbeen sleepte. Achteraf herinneren de be neden- en bovenburen zich vrijdag een geluid te hebben gehoord, dat zou kunnen wijzen in dc richting van een vechtpartij. Toen het daar na verdacht stil bleef, waarschuw den zij uiteindelijk zondagmiddag de politie. De deur van de tweede etage van het pand in de 2e Ooster- parkdwarsstraat, waar de misdaad heeft plaatsgevonden, bleek normaal gesloten en moest geforceerd wor den. De recherche leidt hieruit af, dat het slachtoffer de dader heeft gekend en zelf heeft binnengelaten. In die richting wijst ook het feit dat Störmann gekleed was in een pyjama en een ochtendjas, die geen sporen van geweld vertoonden. De woonkamer, waar de man gevonden wérd, was netjes opgeruimd. Er wa ren geen aanwijzingen voor een vechtpartij. Gisteravond laat begon dr. Zeldenrust aan de sectie op het stoffelijk overschot, waarop verder geen verwondingen werden aange troffen. Of er in de woning \-an het slachtoffer iets wordt vermist, weet de politie nog niet EDE (ANP) De Edese politie heeft nierdagoctuend een Si-jarige inwoner va Lanteren. V. R„ aange houden. die verdacht wordt van het Plegen van leker honderd inbraken op de Zukl-Yeluwe. De man. die bij de politie de bij naam „de tjesboorder" gekregen heet't. omdat hjj steeds op dezelfde maaier tewerk ging en een gaatje in de ruit boorde orn deze daarna te kunnen openen, heeft b(i de inbraken in totaal zeker 100,000 gulden ont vreemd. De Luntenaar word in Ede na een felle jacht door de politie klemgere den. (Van een onzer verslaggevers! Hl'LS'I' De 23-jarige E. I,. Braem uit Sint Jansteen is in de nacht van vrjidag op zaterdag bij een auto-on geluk onder Itulst om het leven ge komen. De auto van de heer Braem werd zaterdagmorgen om half zes gevonden in een sloot langs de Abs- daalscweg. Toen de politie arriveer de bleek dc bestuurder aan ernstige inwendige verwondingen reeds te zijn overleden. De juiste toedracht van het onge luk is niet bekend. De inwoner van Sint Jansteen is zaterdagmorgen om half vier vanuit Terneuzen vertrok ken, waar hij dikwijls hielp in een bar. De politie vermoedt, dat het ongeluk is toe te schrijven aan over vermoeidheid. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Bij een vecht partij zaterdagmorgen in Aardenburg hebben twee inwoners uit deze plaats dermate ernstige verwondingen opge lopen, dat zij zich onder doktersbe handeling moesten stellen. Het waren P. C. (30) en J. F. C. (49), die elkaar op een stuk bouwland in Aardenburg te lijf gingen. De politie vermoedt, dat de vecht partij is ontstaan uit een persoonlij ke vete tussen het tweetal. Het is al langer bekend, dat het tussen beide neven niet botert, maar tot zulke ernstige uitbarstingen als in het af gelopen weekend is het nog niet eer der gekomen. Hoe het een en ander precies in het werk gegaan is, is niet bekend, wel dat de mannen bij hun v^ht- partij dit maal een soort hakmes als wapen hebben gebruikt. Tegenover de politie hebben ze elkaar de schuld gegeven van het treffen, dat zich zonder dat daarvan iemand iets ge merkt Leeft, afspeelde. P. C. is na afloop van de vechtpartij naar het ziekenhuis gebracht, waai' zijn wond gehecht moest worden en ook J. F. C. moest later naar de dokter. (Van onze correspondent) KAPELLE Twee avonden ach tereen hebben er bij Kapelle aanran dingen plaatsgevonden. Donderdag avond werd een 12-jarig meisje uit Kapelle op de Postweg aangehouden door een man die oneerbare hande lingen pleegde. De politie arresteer de korte tijd later G. J, L. B. uit Yer- seke. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt. Vrijdagavond kwam een 17-jarige mejuffrouw uit Kapelle van een avondcursus in Goes. Zij werd op de Goesestraat van de fiets getrokken en na enkele klappen gekregen te hebben werd zij in eer auto gesleept waarin twee mannen zaten. Deze plakten haar mond en ogen dicht en reden toen met de auto naar de Zee dijk bij Bi'ezelinge, waar beiden het meisje verkrachtten. Daar lieten ze haar liggen. Van de daders ontbreekt elk spoor. (ADVERTENTIE) HAAMSTEDE (ANP) De 33- jarige mejuffrouw P. II. Harlé uit Eindhoven is zaterdagavond in het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzicht overleden aan de gevolgen van een val van het paard dat zij bereed. Zij logeerde in een bungalowpark te Haamstede en maakte 's-middags met een ruitcrgezelschap een rit langs het strand. Het heeft enige tijd geduurd voor een jeep op het uitgestrekte strand haar bereikte. Zij werd naar een hotel te Westenschouwen gebracht, waarna mejuffrouw Harlé, die vol gens een arts in het gezelschap een schedelbasisfractuur had opgelopen, via het ziekenhuis te Zierikzee naar Rotterdam werd doorgestuurd. Is de CHU ouderwets? Omdat zij het dienen van God en de naaste als uit gangspunt kiest voor haar politiek handelen? Lees het beginsel- en werkprogramma van de CHU maar eens door. Dan merkt u dat juist vanuit het evangelie een modern en nuchter beleid gevoerd kan worden. De bijbel is immers een van de modernste boeken van deze tijd.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1