Bonden schan dalige ontslag affaire Revi-lac 900.000.000 kinderen zijn ondervoed Nixon: meer vrijheid aan handel en toerisme Ajax nog enige hoop Slachtoffers van een burgeroorlog Tsjoe en Lai tot tafeltennissers: nieuwe bladzijde Politieke Sex-shop Plaat GOOIER BIERBLIKJE GEARRESTEERD Groep artsen weigert ofïicierseed af te leggen DONDERDAG 15 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6522 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem CHRYSLER ZET 180 MAN OP STRAAT Schijntje (Van onze redactie buitenland) PEKING/WASHINGTON Op dezelfde dag dat China's premier Tsjoe en Lai een zeer vriendschappelijke ontvangst bereidde voor de Amerikaanse tafeltennisploeg, heeft de Ame rikaanse president Nixon een welhaast historische stap gezet ter verbetering van de relaties tussen de V.S. en de Volks republiek China. Waarnemers stellen reeds voorzichtig dat het „bamboegordijn" enigszins is opgetrokken. Discontoverlaging Deense bank Weer Italiaans gevangenisoproer Vaticaan tegen bruïloftmarsen bij huwelijk WEER STRIJD IN BELFAST HONGERSNOOD BEDREIGT KAAPVERDISCHE EILANDEN EERSTE BLOESEM IN ZEELAND EXCELSIOR Directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L, Letfendekker Redactie- en Administratie-adre*; Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. GENèVE (AFP) Vijftig procent van de kinderen en jonge mensen in de ontwikkelingslanden lijdt aan ondervoeding. Dat zijn nu 900 mil joen kinderen, en in 1980 zullen dat meer dan een miljard kinderen zijn. In de ontwikkelingslanden woont eenderde van de bevolking in krot tenwijken. In Calcutta slapen bijna 600.000 mensen op straat, in Pana ma moeten 20 mensen één kamer delen, terwijl de bevolking van de krottenbuurten in Rio de Janeiro in tien jaar is verdubbeld en volgens andere zelfs verviervoudigd. Tegen deze achtergrond speelt zich de bijeenkomst af van de raad van bestuur van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, dat dit jaar 25 jaar bestaat. De vergade- ring van de raad van bestuur in Ge- nève zal onder meer gewijd zijn aan het uitbreiden van de taken van de Unicef. De directeur-generaal van Unicef, Henry Labouisse, zei gisteren dat de les van de afgelopen tien jaar heeft geleerd, dat „de grote armoe de en de zwakke economie in een groot deel van de wereld in ontwik keling een ernstige belemmering betekent voor de pogingen om de komende generaties een beter leven te geven". Het probleem is, aldus Labouisse, om de gezinnen en de kinderen zover te krijgen, dat ze voedsel aanvaarden, dat rijk is aan eiwitten. De grootste bijdragen voor het hulpprogramma komen van de Ver enigde Staten, Zweden, West-Duits- land, Engeland en Frankrijk. India, zelf een ontwikkelingsland, levert een grotere bijdrage dan de Sovjet- Unie. De nationale commissie ontwik kelingsstrategie 1970-1980 heeft gisteren onder voorzitterschap van prins Claus besloten, bij voorrang te onderzoeken of, en zo ja hoe, in de verschillende sectoren van het onderwijs in Nederland meer informatie kan worden verstrekt over de ontwikkelingssamenwerking in het kader van de door de V.N. aanvaarde doelstellingen voor het zg. tweede ontwikkelingsdecenni um. De werkgroep onderwijs uit de commissie zal onderzoeken of (ook financiële) medewerking moet worden verleend aan een project voor onderwijstelevisie. De commissie besloot verder spoedig een opinieonderzoek over de kennis van en de houding tegen over de ontwikkelingssamenwer king onder de Nederlandse bevol king uit te voeren. De commissie wil ook komen tot de vervaardiging van een populaire versie van de ontwikkelingsstrategie van de V.N. en actuele voorlichtingsprojecten opzetten. CHINA EN AMERIKA IETS VRIENDELIJKER (Van onze correspondent) ROTTERDAM Chrysler Rotter dam zal op korte termijn worden gesloten. Van de 250 man personeel zullen er 180 ontslagen worden, voor 70 mensen zal dit ontslag worden uitgesteld totdat ook de allerlaatste werkzaamheden zullen wegvallen. De autohallen aan de Sluisjesdijk in Rotterdam zullen worden verlaten en weer dienst gaan doen als op slagloods voor overslaghandelingen. Deze mededeling, vervat in een koel telexbericht van amper zes regels, deelde gisteren en volkomen uitge bluste directeur F. van Reusel van Chrysler Rotterdam aan het perso neel mee. De 250 man, die samengekomen waren in de kantine waar geen foto grafen en verslaggevers werden toe gelaten, lieten de trieste tijding ge laten over zich heengaan. De afgang van de leiding van de Rotterdamse vestiging werd compleet, toen als slotopmerking gemompeld werd: „Laten we vanavond maar naar het voetballen gaan kijken". In vak bondskringen wordt gesproken van een regelrecht schandaal. De vakbonden hebben nooit met de verantwoordelijke figuren kun nen spreken, omdat de tactiek van uit Detroit werd bepaald. Ook direc teur Van Reusel, die binnenkort met pensioen gaat, heeft geen enkele in vloed kunnen uitoefenen op het be sluit. Opnieuw een bewijs dat het grote bedrijven een zorg zal zijn hoe de werkgelegenheid in andere lan den ervoor staat, zo vatte de heer P. Burgerjon, districtsbestuurder van het NVV zijn commentaar op de sluiting samen. In feite is dat natuurlijk niet zo verwonderlijk, omdat Chrysler over de hele wereld zo'n 300.000 mensen in dienst heeft. En dan is deze 250 maar een schijntje. Wanneer de mensen precies ont slagen zullen worden, is nog niet bekend. Wel staat vast, dat de as semblage van Simca 1200 S auto's per 28 april zal wegvallen waarmee het werk iin Rotterdam still valt. Begin mei treedt dan de opzegter mijn voor het personeel in werking, zodat aangenomen mag worden dat het gros per 1 juni ontslag aange zegd zal worden. (Vet volg op pag. binnen/buitenland 1) Nixon kondigde gisteren namelijk een reeks maatregelen af, die het toeristenverkeer, het betalingsverkeer en de handel met China aanmerkelijk vergemakkelijken. Het gaat om een zg. „vijf-punten plan", dat onder meer bevat: Aan China mag voortaan met Amerikaanse dollars betaald wor den; Amerikaanse schepen en vliegtui gen mogen Chinese vracht gaan vervoeren; Amerikaanse oliemaatschappijen mogen nu schepen en vliegtuigen (die naar en van China varen, van brandstof voorzien, zij het onder voorwaarden; Enkelingen of groepen uit China die de V.S. willen bezoeken, kun nen visa krijgen; Uitvoer van enkele niet-strategi- sche goederen naar China wordt toegestaan en bekeken zal worden welke goederen China in de V.S. zal mogen invoeren. In Warschau werd gisteren eerder op de dag al gespeculeerd op hervat ting van de gesprekken op ambassa deursniveau tussen China en de V.S Dit overleg werd begin vorig jaar door China afgebroken na de Ameri kaanse inval in Cambodja. Verder werd gisteren bekend dat het telefoonverkeer tussen Engeland en China met ingang van vandaag wordt hersteld, na 22 jaar verbroken te zijn geweest (kosten 10,75 per minuut). Alle gesprekken voor van daag zijn al volgeboekt. Gisteren heeft bovendien V.N.-se- cretaris-generaal Oe Thant voorge steld een topconferentie van de grote mogendheden „inclusief het China van Mao Tse Toeng" te beleggen, om, zo zei hij, „een wijziging in confron tatie en verdeeldheid te krijgen voor het opbouwen van een veilige en vreedzame wereld". Hij zei dit bij de opening van de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten CO.A.S.) in San José Ofschoon de woordvoerder van Nixon, Ziegler, zei dat de Ameri kaanse maatregelen al vorige maand waren opgesteld, dus voordat de Amerikaanse tafeltennissers door China werden uitgenodigd, valt een en ander toch dermate opmerkelijk samen, dat deze wederzijdse vriende lijkheden misschien wel als een van de grootste ping-pongsuecessen de ge schiedenis in zullen gaan. Ondanks de nodige scepsis schijnt men hierover zowel in China als in Washington optimistisch te denken. Tsjoe En Lai zei gisteren op de ont vangst: „Het bezoek van de Ameri kaanse tafeltennisspelers aan China heeft een nieuwe bladzijde omgesla gen in de betrekkingen tussen de vol- KOPENHAGEN (AP) De Deen se nationale bank heeft het disconto verlaagd van 8 naar 7% procent, waarmee het nog het hoogst blijft in Europa. De maatregel werd reeds enige tijd verwacht. keren van de V.S. en China". Deze verklaring van de Chinese premier is in Washington zeer gun stig ontvangen. Een hoge functionaris van het mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteravond, dat de V.S., evenals de Chinese regeringsleider, verbetering van de betrekkingen en toeneming van de contacten tussen het Amerikaanse en Chinese volk wensen. Hij onderstreepte, dat de uit latingen van de Chinese premier er toe zouden bijdragen, een betere at mosfeer te scheppen voor het voort zetten van de pogingen om de be trekkingen tussen beide landen te normaliseren. „De ping-pongbal schijnt te hebben bereikt wat noch soldaten noch diplo maten konden bereiken: het begin van ontdooiing der ijsketenen die de betrekkingen tussen de V.S. en Chi na reeds twintig jaar gekluisterd heb ben". Dit schrijft het Zuidslavische blad Novi Sad in een commentaar. Het blad, in communistische diploma tie geen onbekende, wijst erop dat de ploeg door premier Tsjoe persoonlijk werd ontvangen, hetgeen „niet alleen maar een beleefdheidgebaar" was. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, heeft verklaard, dat 'hij ondanks de be weerde verzachtingen van China's houding tegenover westerse landen, geen verandering heeft waargenomen van de houding van dat land tegen over Indonesië. (Van onze correspondent) TILBURG. Uit het oogpunt van publiciteit heeft de PSP met haa- verkiczmgsj.lA-St "Dé-Koe en het blote meisje" in de roos ge schoten. Eerst het gemeentebe stuur van Gouda dat papiertjes laat plakken op die lichaamsde len waarvan het 't bestaan blijk baar wil ontkennen, vervolgens het reclamebureau dat er geen lijm aan wil plakken en nu ook de Tilburgse agent die zich zor gen maakte over onze goede ze den. De man moet een goed wets- kenner zijn, want hij merkte ter dege op dat het in de etalage van een prikkelwinkel hangende af fiche ontdaan was van het meest essentiële element, namelijk de letters PSP. Daarmee, zo rede neerde de wetsdlenaar, viel de afbeelding niet meer in de cate gorie politiek maar in die van de pornografie, 's Mans superieuren hebben anders geoordeeld. Wat goed is voor het pacifisme kan de pas sant geen kwaad doen, moeten zij hebben geredeneerd. En mis schien ook dat de naaktmodellen van de PSP in een sex-boetiek niet uit de toon vallen. Procesverbaal is er niet opge maakt, de winkelier heeft zijn etalagestuk weerom en de partij is weer eens in de aandacht ge komen. NOV ARA (AP) In de gevange nis van Novara hebben gedetineerden gisteren brand gesticht en de politie met stenen bekogeld. Dit gebeurde een dag, nadat de politie er in geslaagd was een muite rij in de gevangenis van het naburige Turijn te bedwingen. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN/MADRID. Neder land zal niet afgaande tenminste op de ervaringen van gisteravond met evenveel ploegen in de finale van de Europa Cup zitten als in de de halve eindstrijd. Na de wedstrijd tegen Real Madrid, moet men PSV als "afgeschreven" beschouwen. De gelijke stand biedt weliswaar nog kansen voor de tweede wedstrijd, maar die zijn te verwaarlozen. 'Vil ders liggen de zaken vo.-< Afav-é* t beslist perspectief heeft na de wed strijd in Madrid. Het verloor welis waar met 10, maar met "Amster dam" voor de boeg is de finale-kans zeker niet verkeken. Beide wedstrijden kenmerkten zich door grimmige momenten, waarbij zich in Eindhoven een vervelend hoogtepunt voordeed. Overigens vond die grove misdraging niet in maar buiten het veld plaats. Een van de toeschouwers raakte grensrechter David Barrett met een bier-blik en die klap trof de Ier zo hard, dat hij neerging (zie foto) en per brancard van het veld moest. De als toeschouwer op de tribune zittende Nederlandse internationale scheidsrechter Lau van Ravens nam daarop zijn taak over. In pantalon en trainingsjack draafde van Ravens in de tweede helft langs de zijlijn. Voor PSV was er dus niet meer weggelegd dan 00 en daarmee kregen de Eind- hovenaren echt niet te weinig want ze maakten geen grootse indruk. De gewonde grensrechter is ver voerd naar het Diaconessenzieken- huis in de lichtstad. Hij heeft ver moedelijk een hersenschudding opge lopen en zal enige tijd in het zieken huis moeten blijven. De Eindhovense politie heeft direct na het incident een arrestatie ver richt. Op aanwijzingen van enkele getuigen werd de 37-jarige J. S. uit Eindhoven aangehouden, die ervan wordt verdacht het bierflesje naar de grensrechter te hebben gegooid. De man is overgebracht naar het hoofd bureau van politie, waar hij zal wor den verhoord. Met stug verdedigen hield Ajax in Madrid de schade beperkt tot 10. Ondanks die drukke defensieve be zigheden, kwamen de Amsterdam mers ook nog tot goede aanvallen maar deze leverden geen resultaat op. (Zie verder onze sportpagina). Grensrechter Barrett ligt hier ge wond door een bierblikje op de grond tijdens de wedstrijd PSV- Real Madrid. In de Oostpakistaanse stad Saidpur worden hier de lijken van Bengali's, die volgens de berichten op 4 april zijn gedood door soldaten van het Westpakistaanse leger, op riksja's van de straten weggehaald, (Meer over de ontwik kelingen in Oost-Pakistaan op pag. binnen/buitenland. 1). VATICAANSTAD (RTR) De Vaticaanse congregatie voor de eredienst, het orgaan in de r.-k. kerk dat verantwoordelijk is voor de liturgie, is van me ning dat de bruiloftsmarsen van Mendelssohn en Wagner niet meer gespeeld moeten worden bij huwelijksinzegeningen in de katholieke kerken. De congre gatie acht ook het Largo van Handel, het Ave Maria van Gou nod en dat van Schubert en de Aria di Chiesa van Stradella on geschikt ter opluistering van hu welijksmissen. Dit niet vanwege de artistieke waarde van deze composities, maar omdat zij ana chronistisch zijn gezien de her vormingen op het gebied van de huwelijksliturgie. BELFAST (AP) Protestantse oproerlingen hebben gisteren op nieuw strijd geleverd met Britse troepen, nadat zij voor de tweede maal binnen 24 uur een katholieke kerk hadden aangevallen. Vierhonderd demonstranten beko gelden de soldaten met stenen en an dere projektielen. Elders in Belfast kwam het tot een treffen tussen ka tholieke betogers en politie-patrouil- les. STOCKHOLM (RTR) De helft van de bevolking van de Kaapver dische eilanden, een Portugese kolo nie voor de kust van West-Afrika, wordt bedreigd door hongersnood. Dit verklaarde Amilcar Cabral, voorzitter van de bevrijdingsbeweging voor Guinee-Bissao en de Kaapver- dische eilanden, op een persconfe rentie in Stockholm. De hongersnood is ontstaan door een grote droogte. Als er geen on middellijke hulp komt zal de helft van de 250.000 Kaapverdianen van lionger omkomen, aldius Cabral. VOLGENS EEN criminologisch rap port blijkt de agressieve criminali teit in Limburg bijna twee keer zo groot te zien als elders in ons land. Venlo steekt boven de andere plaat sen uit. HET ENGELS motorjacht „White Star" is gisteren in -alle vroegte op een sterkdam bij Soheveningen ge varen en lek geslagen. DUIZEND vrachtrijders in Noord- Spanje staken uit protest tegen een nieuw tariefsysteem. Ze hebben en kele wegen geblokkeerd. (ADVERTENTIE) drost - venlo KAPELLE Het heeft door het koude voorjaar heel lang geduurd, maar eindelijk hebben in het Zeeuw se fruitland de eerste bomen toch hun bloesempracht laten zien. Het zijn de vroege pruimen of wel de z.g. krozen, die thans wit staan van de bloesems. Deze pruimesoort treft men alleen nog aan in de oud ste fruitcentra en daar zijn er de laatste jaren ook nogal wat gerooid, zoidiat men maar sporadisch in het Zeeuwse fruitland de bloeiende prui- mebomen ziet. Maar ze zijn er in elk geval weer. Binnen enkele weken zullen de late pruimen en peren vol gen. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. Rond vijftig dienstplichtigen, die tot reserve-offi- cier-arts zouden worden beëdigd, hebben in principe geweigerd de eed of de belofte van trouw af te leggen. Om tot reserve-officier te worden be ëdigd moet eerst een formulier wor den ingevuld, waarin meegedeeld wordt of de eed of de belofte van trouw zal worden afgelegd. De be trokkenen hebben geweigerd dit for mulier te ondertekenen. De beëdiging zou over vier weken moeten plaats vinden. Een woordvoerder van de groep deelde mee, dat de weigering berust op het feit, dat in het reglement be treffende de krijgstucht nergens zwart op wit staat, dat in een nood- (oorlogs) situatie de artseneed preva leert boven de officierseed. „Het mi nisterie heeft dit alleen mondeling onderschreven, maar dat geeft ons geen enkele garantie." Op het ministerie wordt gewelkt aan een wijziging van het krijgs- tuchtreglement, maar dat schijnt een tijdrovende bezigheid. Verwacht wordt, dat over vier weken de mees ten toch de eed af zullen leggen. De genen, die dan nog weigeren, zullen waarschijnlijk de status van vaan drig-arts krijgen. (ADVERTENTIES) OLGA

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1