A B] TOMOBILIST: DOUANE WAARSCHUWT LGEN VOOR SNELHEIDSCONTROLE adsfracties willen tere relatie tussen erheid en burgers [ebt u genoeg vöordeEJLBÜ? wat eten we vandaag? o 3 OPTIMISTISCHE VERKIEZINGSREDE VAN MR. B. BIESHEUVEL IN MIDDELBURG Baalhoekkanaal moet buitendijks N<wA AAN R EN W. TERNEUZEN 4 Ook piloot van verongelukt sportvliegtuig gestorven w stad hoogwatep Zaterdag of zondag met de auto naar buiten. Je rijdt wat, je kijkt wat, je stopt. En trek natuurlijk Dan komt de Eerste Kaas bij Oponthoud. Een ferm brok zo uit 't vuistje. Jongens, of dat smaakt in de vrije natuur. Hebt u genoeg in huis voor 't week-end? IMP VERING A Morgen donderdag 15 april komen bij U in de gemeenten de K.V.P. 2e Kamerkandidaten op bezoek Raad Zeeland Landbouwschap: Meisje reed te Axel tegen tractor Spekpannekoek ExtraMbordelig \&rkensvlees Europa Schijntegenstelling «1SDAG 14 APRIL 1971 De aldus aan het (Vl en onzer verslaggevers) LLEBRUG De rijkspoli- lulst heeft ontkend op de zijn van het feit, dat de douane automobilisten bij overgang met Nederland ©huwen, als de Nederland- op rijksweg zestig snel- ole houdt. Diverse Neder- itomobilisten hebben naar en, afgelopen vrijdagmid- hoe een Belgische doua- zijn landgenoten een be- Nederlands grondgebied door ze te attenderen op gevaar, liddeljans van de rijkspo- lulst heeft dinsdagmiddag gd verklaard nog nooit iets gemerkt te hebben van dergelijke douaneactiviteiten. Ook afgelopen vrijdagmiddag niet, toen een Neder landse politiepatrouille weer had postgevat in Kapellebrug tussen Ne derlandse en Belgische grensover gangen. Ter plaatse geldt namelijk een snelheidsbeperking van vijftig kilometer. Deze verkeersaanwijzing wordt meestal overtreden. Om aan de ongelimiteerde en onverantwoord hoge snelheden van zowel Belgen als Nederlanders een halt toe te roepen, wordt op dit stukje van rijksweg zestig van tijd tot tijd op maximumsnelheid gecontroleerd. Zo ook afgelopen vrijdagmiddag. Opper Middeljans: „Er worden tal van bekeuringen aan Belgen uitge deeld en bovendien is dat aantal niet opvallend laag. En dat zou je toch kunnen verwachten als de Bel gen inderdaad bij de grens een tip krijgen van hun eigen mensen". Door de politie wordt eveneens ontkend, dat verschillende controles op Belgische automobilisten in Ne derland worden beantwoord met in tensieve controles op Nederlanders in België. Nederlandse automobilisten heb ben evenwel vrijdag geconstateerd dat sommige Belgische automobilis- tenn die de grens passeerden wer den toegesproken door een douane beambte. Nederlandse auto's gingen daarentegen ongewaarschuwd de grens over. Verschillende daarvan liepen dan ook prompt in de val, die de Nederlandse politie tussen beide overgangen had opgezet in de vorm van nauwkeurige snelheidscontrole- apparatuur. Een Nederlandse automobilist: „Je kon vrijdag zien dat een douanebe ambte alle Belgische bestuurders iets zei. Ons lieten ze ongemoeid passeren. Daarom ben ik uitgestapt om te informeren wat er aan de hand was en toen hoorde ik van die waarschuwing". Het heeft overigens niet alle zui derburen mogen baten. Verschillende van hen reden vanuit België recht streeks in de armen van de Neder landse politie, die bijgevolg vrijdag middag nog niet zonder werk heb ben gezeten. CVan een onzer verslaggevers) jjZEN De fractie van D'66 en die van de PvdA in de Ter- gemeenteraad hebben burgemeester en wethouders ver- van de komende raadsvergaderingen te wijden aan de verheidburgers. In een uitvoerige motivering wordt gesteld i enorme kloof ligt tussen de denkwerelden van do bestuur- kozenen, ambtenaren, actieve partijleden, bewuste kiezers) die de bezigheden van deze bestuurders onverschillig laten lelfs met wantrouwen bekijken" okkenheid van de burgerij, samenstellers van de nota w., gaat niet verder dan van vertegenwoordigers Hol re temperaturen Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJVI.L op maandag om 18.00 uur: Droog, vrij zonnig en vooral hogere temperaturen, oruitzichten in cijfers ge- Nederland. srdag: aantal uren zon: 4 n.-temp.: van ongeveer nor- 4 graden onder normaal; van ongeveer normaal boven normaal; kans op periode van minstens 12 ocent; kans op een geheel jiaal: 90 procent. Jijdag: aantal uren zon: 4 tot omstreeks normaal; p.: van 0 tot 4 graden boven op een droge periode 112 uur: 95 procent; kans el droog etmaal: 90 pro- 293 (pl 1), Rheinfelden Straatsburg 228 (pl 8), >rf 359 (- 4), Maxau 407 (- lingen 127 (- 12), Mann- (- 6), Steinbaeh 118 fainz 235 (omv)., Bing 2), Kaub 157 (onv.), Trier Koblenz 172 (- 2), Keu- |(pl. 1), Ruhort 286 (-1), 6 (- 3), Pannerdense kop IJsselkop 796 (- 3), Eefde (onv), Deventer 209 (-3), j)452 (- 2), Borgharen 3908 üelfeld 1102 (pl 4), Grave de sluis 504 (pl 3). ste waterdiepten in de heden vermeld op de ngsborden, zijn in cerati- Spijk - St. Andries 300, - Driel 260, Driel - Ame- IJsselkop - Doesburg burg - Zutphen 240, Zut- venter 250, Deventer - Win- 250. Binnen dit „representatiemodel" be perkt men zich noodgedwongen tot waarneming en op zijn best tot bui tenparlementaire actie. Aan het hui dige representatiemodel kleven zeer grote nadelen: de besluitvoorberei ding heeft plaats in een ondoorzich tig samenspel tussen gekozen verte genwoordigers en ambtenaren, ver trouwelijk beraad, beslotenheid en geheimhouding. De fracties van D'66 en PvdA onderschrijven de al vaker uitgesproken wens dat het bestuur zich zal ontwikkelen tot een „parti cipatiemodel", gekenmerkt door een waar mogelijk optimale inschakeling van de burgerij en actieve weder zijdse informatie van overheid en burgers. Het omschakelen van re- presentatiemodél naar participatie model vergt, aldus de nota tijd, bereidheid (vooral van de kant van de bestuurders) en deskundigheid. Deze overwegingen leiden volgens D'66 en PvdA-fracties tot de nood zaak van het instellen van een com missie voor de besluitvoorbereiding. Daarin zouden naast een aantal raadsleden, enkele deskundige niet- raadsleden zitting kunnen nemen. Gedacht wordt aan een socioloog en psycholoog, een marktonderzoe ker en een reclamedeskundige. De taak van de commissie zou zijn het intensief begeleiden van het groei proces naar een bestuursvorm, waar in de burgerij sterk vertegenwoor digd is. In de nabije toekomst zou de commissie b.v. actief betrokken kunnen worden bij de behandeling van verkeersstructurele projecten, saneringsprojecten en dergelijke. Vooruitlopend op wat de commis sie voor de besluitvoorbereiding zal kunnen adviseren menen de samen stellers van de nota dat een aantal besluiten nu reeds genomen kan worden: er dient een aantal functio nele raadscommissies te worden in gesteld op het gebied van onderwijs, verkeer, sport, jeugd, cultuur en maatschappelijk werk, waarin uiter- Morgen, donderdag 15 april Bergen op Zoom 6.15 en 18.39: Hansweert 5.24 en 17.43: Terneuzen 4.47 en 17.12: Vïissingen 4.17 16.40: Wemeldhtge 6.05 en 18.29. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) aard deskundige burgers en belang hebbende organisaties ruim verte genwoordigd moeten zijn. Voorts wordt gepleit voor het ex periment om tijdens openbare raads vergaderingen burgers in de gele genheid te stellen rechtstreeks vra gen te stellen aan de voorzitter, de wethouders en-of raadsleden. Er dienen maatregelen genomen te worden die bevorderen dat de bur gerij over voldoende gegevens be- schikt om aan de besluitvoorberei ding bij te dragen. Zaken die de burgers aangaan dienen in een zo vroeg mogelijk stadium ter discussie te komen. Dit kan bereikt worden doordat de commissie van advies en bijstand zo veel mogelijk in het openbaar vergadert en door deskun dig begeleide voorlichtingsbijeen komsten en hearings over actuele de gemeente betreffende zaken. De legeskosfen van de te ver krijgen raadsbesluiten dienen te worden afgeschaft. Besluiten van b en w. en de daarbij behorende ad viezen en notulen moeten kosteloos voor belangstellenden verkrijgbaar zijn, zolang geen persoonlijke of ge meentelijke belangen geschaad kun nen worden. Een samenvatting van de gemeentebegroting moet (voor zien van een in begrijpelijke taal gestelde toelichting) ter beschikking van de burgerij worden gesteld. Het gemeentebestuur moet door middel van voorlichtingsbrochures bepaalde aspecten van zijn beleid onder de aandacht van de burgerij brengen. Tenslotte somt de nota een aantal maatregelen op die het communica tieproces overheid-burgerij zouden vergemakkelijken: in de voorgestel de commissie voor besluitvoorberei ding zou een beroepskracht moeten worden aangesteld, bepaalde loket ten van het gemeentehuis dienen regelmatig in de avonduren open te zijn, ambtelijke stukken moeten be knopt worden geformuleerd en aan gepast aan de normale omgangstaal. Raadsstukken moeten aan de bezoe kers van de publieke tribune ter beschikking worden gesteld en er moet naar de mening van D'66 en PvdA een „koffieuurtje met discus sie" worden ingesteld om, na afloop van de openbare raadsvergadering, de publieke tribune de gelegenheid te bieden de burgemeester, wethou ders en raadsleden persoonlijk te ontmoeten. WOENSDRECHT - HUIJBERGEN - OSSENDRECHT - PUTTE - HOGE en LAGE ZWALUWE - MADE en TERHEIJDEN (Van onze correspondent) GOES De 34-jarige piloot J. B. F. Vercruijsse uit Sas van Gent, die zon dagmiddag met zijn sportvliegtuig na bij het vliegveld Midden-Zeeland is neergestort, is zondagavond oni eif uur in het Sint Joanna ziekenhuis te Goes aan zijn verwondingen overle den. Door de chaotische toestand die in eerste instantie was ontstaan na het neerstorten van het toestel zijn fou- ieve berichten door de autoriteiten verspreid. Na het ter perse gaan van onze editie kwam de juiste lezing. Het blijkt namelijk dat de 24-jarige verloofde van de piloot, Wijnanda Peeters uit Tilburg, tijdens het neer storten niet in het vliegtuig heeft ge zeten. Zij zat op het terras van het vliegveld toen zij 't ongeluk zag ge beuren. Zij is direct naar de plaats van het onheil gerend en heeft de toestand tussen de wrakstukken op genomen. Inmiddels waren reeds vele men sen bij de plaats van de ramp gearri veerd en zagen mejuffrouw Peeters uit de wrakstukken kruipen. Zij heb ben later tegenover de politie ver klaard de verloofde uit het vliegtuig te hebben zien komen. Vandaar het misverstand, dat zijj de enige overle vende van het ongeluk zou zijn. IN DEN HAAG brandde gister middag een woning totaal uit. De brand was ontstaan in een naast de woning gelegen bijgebouwtje van een Chinees restaurant. De schade werd op ruim éèn ton geschat. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Baalhoekplan dient buitendijks te worden aan gelegd, omdat dit slechts ten kos te gaat van een klein gedeelte van het Land van Saeftinge. De natuurbescherming moet meer be grip opbrengen voor andere be langen en bereid zijn, een com promis te zoeken. Dit vindt de ge westelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. In zijn aprilvergadering besloot de raad een en ander, naast de al eerder in het openbaar bekendgemaakte bezwaren tegen het geplande in dustriegebied bij Ossenisse, ken baar te maken aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. De raad heeft in het kader van het landbouwcontact met GS voor gesteld, de georganiseerde landbouw op te nemen in de provinciale com missie waterverontreiniging. Met voldoening heeft de raad kennis ge nomen van de door. GS noodzakelijk geachte parallelwegen langs de (nog aan te leggen) nieuwe rijksweg Schoondijke-Oostburg. In het vooro verleg betreffende ontwerp-bestem- mingsplannen heeft de gewestelijke raad bezwaar gemaakt tegen de ont- werp-bestemmingsplannen Bruinis- se-West en Axel-Nieuwendijk. Naar de mening van het landbouwschap was op verschillende punten onvol doende rekening gehouden met de belangen van de landbouw. Goed keuring werd gehecht aan *.en plan van het kon. kweekbedrijf D.J. van der Have n.v. te Kapelle om op enkele percelen in Schouwen en Walcheren proeven te nemen met bietenzaodteelt. Men wil op die ma nier te weten komen of bietenzaad- teelt op grotere schaal in het zuid westen van het land mogelijkheden biedt. AXEL Bij een verkeersongeval in het buurtschap Steenovens te Axel heeft het zes-jarig dochtertje van de fam. Van der W. een lichte hersen schudding opgelopen. Zij kwam met haar fietsje van ach ter een geparkeerde personenauto een bocht omgereden, toen op het zelfde moment een tractor met aan hangwagen uit de tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder C. B. uit Axel trachtte het kind te ontwij ken door tegen de dijk op te rijden. De tractor en aanhangwagen kwamen door deze snelle wending te kantelen en werden niet ernstig beschadigd. WILLY LAGES, het hoofd van de „Sicherheitsdiensf' in Amsterdam tijdens de Duitse bezetting, is 2 april in de leeftijd van 69 jaar in Braunlage (Nedersahsen), overle den. (ADVERTENTIE) - Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf. Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Boter in de pan en schijven spek bakken. Hierover beslag met stukjes goudreinet. Bros bakker), opdienen met stroop. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De samenwer kende linkse partijen in Nederland pogen sinds enige tijd duidelijk te maken, dat het voor hen volstrek! onmogelijk is met de christelijke partijen in een kabinet samen te werken. De belangrijkste grond die zij daarvoor aanvoeren is niet een verschil van mening over de grote politieke vraagstukken van deze tijd, maar een verschil in visie op de procedure, die gevolgd moet wor den bij de kabinetsformatie. Tegen over deze polarisatie-ideologie, die ook door de WD wordt aangehan gen, stelt de Anti Revolutionaire Partij zijn geloof in de noodzaak van het bruggen slaan over tegen stellingen heen". Deze formulering van de politieke situatie in ons land aan de vooravond van de Tweede-Kamerverkiezingen gaf mr. B. BIESHEUVEL, LIJST TREKKER VAN DE A.R.P. in de Middelburgse schouwburg aan het slot van een meeslepende rede. Mr. Biesheuvel, vergezeld van het Zeeuwse verkiezingsteam van de ARP bezocht Vïissingen en Middel burg. In hotel Britannia sprak hij het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel toe. Hier hield hij oen uitermate deskundig betoog over de ontwikkelingen in de EEG. in Middelburg was hij de voornaam ste spreker op verkiezingsibij een komst, die door zeer velen werd bezocht. Hier leerde men hem ken nen als de gloedvolle redenaar, die iets van geloof in de toekomst weet over te dragen. Tussendoor sprak mr. Biesheuvel met o.a. deputaties uit de Zeeuwse agrarische sector. De verkiezingsrede, die mr. Bies heuvel in Middelburg hield was dui delijk optimistisch. „De toekomst is, wat wij, mensen van de jaren '70, er zelf van zullen maken. Mijn stelling is, dat wij er geweldig veel van kunnen maken", aldus de AR-lijst- aanvoerder. „Het is slechts een kwestie van willen en geloven; de hoop voeden op andere mogelijkhe den dan de status-quo ons biedt; de overtuiging versterken dat wij wer kelijk anders kunnen en zo de krachten ontketenen die positief vorm geven aan onze samenleving". Mr. Biesheuvel zag dit als de belang rijkste taak voor de hedendaagse, christelijke politiek. „Wij mogen niet uitgaan van de onoplosbaarheid van de grote wereldproblemen", al dus de AR-lijstaanvoerder. Spre kend over de huidige politieke situ atie in Nederland zei de heer Bies heuvel, dat hij de versplintering van het Nederlandse volk in elkaar op leven en dood bestrijdende mini- groeperingen als een teken van wanhoop beschouwde, van het geen uitkomst meer zien; de institutionele bevestiging van een mentale capitu latie. Volgens hem is een echte poli tieke partij in die zin gouvernemen teel, dat zij naar haar aard erop uit stelling op zichzelf, maar teneinde liet kader te scheppen waarop Euro pa op betere wijze de verantwoorde lijkheden, zowel in de eigen samen leving als die in wereldverband kan naleven. Levensvoorwaarde voor de Europese éénwording noemde mr. Biesheuvel een verdieping van het roces. Tijdens et ïr. Biesheuv MR. B. BIESHEUVEL willen en geloven is om te regeren. Haar gehele stre ven is structureel daarop gericht ook als zij in de oppositie is. Voor „nijverheid en handel" be sprak mr. Biesheuvel de huidige en toekomstige situatie van de EEG. Hij kwam tot de slotsom, dat de Europese éénwording de belangrijk ste doelstelling is, die westerse vol ken zich na twee wereldoorlogen hebben gesteld. Echter niet als doel een persconferentie ging mr. Biesheuvel in op enkele Zeeuw se vraagstukken, waaronder dat be de afsluiting van de Oos- „Het argument van de veiligheid geldt nu nog even zwaar als in 1953", aldus de heerBiesheu- veL „Bovendien kun je het Delta plan niet opsplitsen in zijn afzon derlijke delen en overigens meen ik dat we met het Deltaplan „the point of no return" (het punt waarvan geen terugkeer meer mogelijk is) zijn gepasseerd. Niettemin: Als er tal van nieuwe feiten met betrek king tot de afsluiting van de zeearm zouden worden ontdekt, dan moet ee hernieuwd onderzoek naar de wen selijkheid van deze afsluiting moge lijk zijn. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) denkt daarover niet anders dan ik', aldus mr Biesheu vel, die wees op de toezegging van de minister om alle argumenten pro en contra de afsluiting te zullen behandelen in een speciaal artikel in het driemaandelijks bericht over de Deltawerken, en op de afspraak welke de bewindsman heeft ge maakt voor een ontmoeting met het actiecomité Oosterschelde. Mr. J. Scholten, de toekomstige Zeeuwse AR-man in de Tweede Ka mer, voegde hieraan toe, dat er tus sen voor- en tegenstanders van een open Oosterschelde slechts een schijntegenstelling bestaat. In vijf gesprekken met het actiecomité Oosterschelde was hem duidelijk ge worden, dat ook dit comité het vraagstuk van de veiligheid boven alles laat prevaleren en dat het be reid is zijn standpunt te herzien, als de argumenten van de wederpartij overtuigend zijn. In zijn gesprek met de Zeeuwse agrariërs vernam mr. Biesheuvel iets meer over de behoefte van vele boeren aan een herstructurerings plan voor de z.g. „B-zone" rond het bedrijf van Péchiney aan het Sloe. Tijdens een gesprek met de pers ging mr. Biesheuvel in op het pro grammapunt van de AR betreffende de steun aan de kleine ondernemer in Nederland. Een spoedeisende zaak noemde hij het tot stand bren gen van een arbeidsongeschiktheids verzekering voor deze kwetsbare ca tegorie medeburgers. „De premie druk vormt een probleem apart", zei mr. Biesheuvel. „Wij zullen binnen het bestaande premiestelsel de ruimte moeten scheppen om een nieuwe verzekeringsvorm te finan cieren. Misschien zal het noodzakelijk blijken om ter wille van dit ene sociale goed, de kinderbijslag voor het eerste kind af te schaffen".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3