Landbouw mag nooit voor bevroren prijzen werken Drum Raad Oostburg behandelt onder wij svoorstellen Belgische baggeraars zouden werk bij Tholen neerleggen MR BROUWER VOOR NCB TE IJZENDIJKE; REDDINGSBRIGADE ZEEUWSCH- VLAANDEREN BLIJFT BESTAAN TOTAAL N/ET. VLhK VOOR PE AF- T/?AP LAAT IK AL M'N JONGENS een pakoe drum in pe tri BUNE 5 600/EN. PAN ZIJN AL PIE SPANJAARDEN GELIJK PLAT. Dl? ZiTleN ER IMMERS ifilU. neemtniet langer! Middenstands partij vergadert in Terneuzen Politiek café van KYP in Ylissingen Transport van zeven ton in Breskens stad streek Met zulke guldens komt u bij elke loonsverhoging bedrogen uit... Activiteiten van De Kleurvogel te Axel Vier jubilarissen bij scheepsbouw in Terneuzen Ontevredenheid, Terneuzen Burgerlijke stand EEG Toekomst Hengelen in Schelde Automobielclub houdt tweede huifkarrally St.-Jansteen héle beste halve zware. CONTACTDAG VOOR BEJAARDEN Graauw WOENSDAG 14 APRIL 1971 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AXEL De dit jaar opgerichte vereniging van vogelvrienden de Kleurvogel hield dezer dagen haar eerste vergadering. De vereniging telt momenteel twintig leden die allen aanwezig waren om een uitgebreid programma te bespreken. Men besloot om aan het einde van het jaar een tentoonstelling met vogelbeurs te or ganiseren. De vereniging is aangeslo ten bij de Nederlandse bond van ka narieteelt en vogelbescherming. Zjj stelt zich o.m. ten doel voorlichting te geven aan beginnende vogelkwe kers. Het secretariaat is gevestigd bü de heer Borghstijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de N.V. Ter- neuzensche Scheepsbouw Maat schappij zullen op 29 april vier per soneelsleden worden gehuldigd, om dat zij 25 jaar in dienst van deze onderneming zijn. Het zijn de heren G. van Hoeve, voorman booglassers, J. Harte, scheepsmetaalbewerker, R. de Kesel, scheepsmetaalbewerker en I. deLeijzer, kraanmachinist. De jubilarissen zullen in de kantine van het bedrijf door o.m. de directie worden toegesproken. De bijeen komst begint om 10 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE „Het is on aanvaardbaar, dat de land bouw met bevroren prijzen moet werken. Inflatie en kos tenstijging kunnen niet, zoals bij de industrie, afgewenteld worden op anderen en in feite zijn de landbouwers de laatste drie jaar achteruit geboerd. Gelukkig is er in dit opzicht in het Europese denken een ontdooiing merkbaar en zijn prijzen verhoogd, zij het dat voor de akkerbouw de ge vraagde gemiddelde prijsver hoging van vijf procent niet is gehaald." Aldus gisteravond mr. T. Brouwer, voorzitter van de L.T.B. en lid van de Tweede Kamer en het Europese parle ment, in zijn inleiding gehou den op de algemene kringver gadering van de N.C.B. Oost burg in zaal Lievens te IJzen- dijke. „Omdat de heer Mansholt in het Europees parlement had toegezegd prijsverhogingen in overweging te nemen, heb ik voor het structuur plan gestemd. Echter op de punten koolzaad en bieten was hij onver murwbaar en mijns inziens niet ge heel ten onrechte", zo Vervolgde de heer Brouwer. „Wist u dat in Frankrijk het quotum bieten met 40 en in Duitsland met 30 procent is overschreden?", vroeg hij zijn twee honderd aandachtige toehoorders. Overigens wees hij er op dat men zeker in de Nederlandse land- en tuinbouw de prijs niet ongelimiteerd kan opvoeren. „Zestig procent van onze land- en tuinbouwproduktie wordt uitgevoerd en door prijsop drijving zouden wij onszelf uit de „markt prijzen". Bovendien speelde Engelands toetreding ook mee, om dat door te hoge landbouwprijzen deze toetreding onmogelijk zou wor den gemaakt. Aan het begin van zijn inleiding had mr. Brouwer de ontevredenheid gesignaleerd bij met name de zelf standige kleine ondernemers. Hier voor zag hij twee oorzaken. Als materiele oorzaak de schaalvergro ting in het gehele economische le ven, waarbij de kleine ondernemers (inclusief de landbouw) bekneld ra ken tussen groot-industrie en vak bonden, waarbij mr. Brouwer op merkte dat men zich steeds harder tegenover elkaar opstelt. „De kosten stijgen, de lonen stijgen en de winstmarges worden kleiner, waar door fusies en ooncentratie in de hand worden gewerkt. „De zelf standige ondernemers zullen het moeilijk krijgen", zei hij. Als psychologische factor van d e onvrede zag hij, dat de hardwerken de zelfstandige ondernemer in de welvaartstaat achterblijft, b.v. op het gebied van de sociale zorg. Als bijzonder economisch pro bleem van de landbouw zag hij het te grote aantal ondernemers, dat geen prijsafspraken kan maken om- Geboren: Petra dv E. J. J. de Block en A. R. A. M. Asselman, Oleanderstraat 38, Terneuzen. Anto- nieta dv E. Aru en M. A. A. Maes, Prinsenkade 16, Sas van Gent. Nico le dv C. de Regt en A. J. Dieleman, Chopinlaan 18, Terneuzen. Axe zv J. Versluijs en A. E. Kemmere, Marij- kestraat 28, Axel. Renee dv R. van Beek en W. E. M. Brusaard, Peter van Anrooylaan 74, Terneuzen. Aldo zv A. P. Visser en A. E. M. de Mul, Eilandstraat 13, Sas van Gent. Masja dv S. Sutterland en J. G. Hillenga, Diepenbrockstraat 63, Terneuzen. Vera dv E. Bruins Slot en P. P. Berends, Vriesenstraat 17, Hooge- veen. Maria dv D. J. Termorshuizen en A. M. van de Kerkhove, H. Heijermansstraat 67, Terneuzen. Hendrik zv I. J. de Meijer en C. Drabbe, Azaleastraat 14, Hoek. Pao- la dv J. Luitwieler en J. Pladdet, Beatrixstraat 43, Terneuzen. Alexan der zv C. A. de Meijer en J. Fieret, Spui 1, Axel. Menno zv J, I. den Dekker' en S. J. Faas, Larixstraat 52, Terneuzen. MaTgaretha dv J. C. van Doeselaar en D. C. van Fraassen, Korenbloemstraat 12, Hoek. Maria dv J. Klaassen en S. A. Klaassen, Joh Vermeerstraat 21, Terneuzen. Willeke dv R. O. Troch en M. Kas, Frisostraat 4, Sas van Gent. Ondertrouwd: N. Salomons en E Baard; J. Dingemanse en C. Uijl; A. Klaassen en E. Harms. Getrouwd: J. van der Vaart en M. de Ridder; P. van Alem en I. Cort- vriendt; W. van der Meer en E. Meert; L. Witte en D. de Bok; L. van der Hooft en A. Roegiers. Overleden: J. B. Doorns 86 jr.; F. J. de Feijter 71 jr.; A. I. Dieleman 62 jr.; A. M. Heijman 72 jr.; E. van Fraaijenhove 77 jr.; C. den Deur waarder 57 jr. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ne derlandse Middenstandspartij houdt donderdag 15 april in hotel des Pays Bas in Terneuzen een vergadering, die om 20 uur begint. Na het openingswoord van de heer J. N. Schuijt, voorzitter van de afdeling Noord-Brabant van de N.M.P., zal een lid van het hoofdbe stuur een korte toespraak houden, Dr. Kreugel uit Kloetinge houdt vervolgens een inleiding over de kernproblemen van de middenstand en het midden- en kleinbedrijf. „Middenstand let op uw zaak" is het thema van het verslag dat de heer J. Saers, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland, zal geven over vergaderingen in andere pro vincies. Na de pauze vindt een ver kiezing van het bestuur van de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. In zijn oproep tot de vergadering schrijft de heer J. N. Schuijt: „Wi; dienen als middenstand dringend een eigen geluid te laten horen en dat is alleen mogelijk met een eigen politiek standpunt. De enkele mid denstandsvertegenwoordigers in de zittende partijen in de Tweede Ka mer hebben absoluut geen inbreng en dienen zich te conformeren aan partijstandpunt en -discipline. dat men produceert voor en ondoor zichtige markt en daardoor afhanke lijk is van b.v. de veilingen. Boven dien is het consumptiepatroon in de welvaartstaat dusdanig gewijzigd dat steeds minder besteed wordt aan akkerbouwprodukten. Volgens de heer Brouwer, die wel kritische kanttekeningen maakte, heeft het EEG-landbouwbeleid niet gefaald. Hij vond het een prestatie dat in tien jaar praktisch een land bouwbeleid gevoerd kan worden wat niet gezegd kan worden van de monetaire of fiscale zaken. Het EEG-beleid heeft wel aangetoond, dat ook in de landbouw specialisatie onontkoombaar is. „Kijk naar onze varkensfokkerijen, het pluimvee en helaas ook naar de fruitteelt". De landbouwers, waarvan er vol gens de heer Brouwer in de EEG nog velen zullen moeten afvloeien, moeten zo goedkoop mogelijk het beste produceren. moet top-on- dernemer zijn", zo hield hij ziin gehoor voor. Voor de afzet is concentratie van het aanbod zonder meer noodzake lijk, omdat men in de landbouw reeds een geconcentreerde vraag te genover zich vindt en de aanbieders niet tegen elkaar uitgespeeld kun nen worden om aldus een lagere prijs te bedingen. Als voorbeeld noemde de heer Brouwer de con tractteelt van brouwgerst, die dit jaar f4,50 per ton meer ontvangt dan vorig jaar. „Het noodlot van de landbouw is dat de overheid altijd zal moeten bijsturen door zowel een structuur politiek als een prijsbeleid", zo ver klaarde de heer Brouwer de taak van de overheid. Duidelijke wensen had hij wat betrof het structuurbe leid. „De ruilverkavelingen zullen nog sneller voortgang moeten vin den, de grondbank moet er zonder meer komen en het ontwikkelings- en saneringsfonds zal voor een goe de sociale begeleiding van de afge vloeide landbouwers moeten zor gen", zo besloot de heer Brouwer. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dank zij enkele leden die zich voor bestuurs- en commissieposten beschikbaar stel den, is de reddingsbrigade „Zeeuwsch-Vlaanderen" uit een ge vaarlijke impasse gekomen. Tijdens de ledenvergadering, die gisteravond in Monopole te Terneu zen werd gehouden, deed de vice- voorzitter, de heer H. C. de Lange een dringend beroep op de leden om de plaatsen van de aftredende en niet-herkiesbare secretaris en pen ningmeester te bezetten. „Wanneer dit vanavond niet gebeurt dan zie ik het einde van de vereniging nader bij", zo meldde de vice-voorzitter, die zich er voorts over beklaagde dat het bestuur wel veel kritiek, maar weinig medewerking van de leden ondervond Na de pauze, toen de bestuursver kiezing aan de orde kwam, toonde de aftredende penningmeester, <ie heer P. L. Baak. zich bereid zijn functie tot 1 september a.s. te blij ven vervullen. Inmiddels had de heer De Leeuw zich als eerste se cretaris, in de plaats van de heer J G .van Knotsenburg benohikbaar ge steld en mevrouw Kraayveld als tweede secretaris. Verschillende le den hadden zich inmiddels bereid verklaard functies in diverse com missies te willen bekleden. Ondanks alle moeilijkheden was het voor de vereniging toch een redelijk goed jaair. Het ledental nam toe tot 223, er werd mogelijk regel matig geoefend en er konden exa mens voor KNZB-diploma en KNBRD-diploma's worden afge legd. Bij wijze van proef werd strand- wacht, gelopen, te Cadzand, hetgeen ook een preventieve werking had. Het schijnt dat de gemeente Oost burg een permanente strandpost op het strand te Nieuwvliet gaat zetten, maar de heer De Lange kon nog niet meedelen of de brigade „Zeeuwsch-Vlaanderen" hieraan haar medewerking zal verlenen. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De henge. laarsvereniging O.N.I. (Ontspanning Na Inspanning) in Terneuzen houdt in samenwerking met de VVV het handelscentrum en het actie-comité te Terneuzen op zaterdag 24 april haar veertiende internationale zee- hengelwedstrijd. De wedstrijd wordt gehouden in de Westerschelde nabij de watertoren en begint om 12.30 uur. Deze wedstrijd telt mee voor het Soheldekampioenschap 1971. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De KVP-Zeeland organiseert op maandag 19 april a.s. een politiek café in Vlissingen. Plaats van handeling is hotel Mono pole aan de Nieuwendijk nummer 4. Aanvang acht uur. Behalve het Zeeuwse KVP-tweede kamerlid drs. W. Dusarduyn zal ook de heer A. L. van Geesbergen. lid van het college van GS van Zeeland, aanwezig zijn, benevens de leden van de KVP-raadsfracties van de gemeente Middelburg en Vlissingen. Het is de bedoeling, dat er in een ongedwongen sfeer wordt geconver seerd en dat uiteenlopende vragen, die bij de bezoekers leven, aan de Zeeuwse politici worden voorge legd. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Zeeuws-Vlaamse automobielclub houdt op zondag 25 aprii de tweede huifkarrally. Het is een oriëntatierit, waaraan in twee categorieën, a en b, deelgenomen kan worden. De a-klasse is geschikt voor meer geroutineerde rijders. In de b-cate- gorie kunnen beginners wat rally- ervaring op doen. De lengte van de route in de a-klasse is 50 en die van de b-klasse 39 kilometer, de gemid delde snelheid bedraagt 30 kilometer per uur. Belangstellenden kunnen tevoren telefonisch inschrijven op zondag 25 april tusen 11.00 en 12.30 uur. Zij moeten dan nummer 01153 - 293 bellen. Vanaf 13.00 uw kan men zich in restaurant De Huifkar in Abs- dale laten inschrijven. De prijsuitrei king is in Kloosterzande in De Kro- kodilbar om 20.00 uur. De Goldstars zullen daar voor de muzikale om lijsting zorgen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KOEWACHT Op 21 april houdt de bejaardenbond, afdeling Koewacht, haar halfjaarlijkse contactdag. Be gonnen wordt met een M. Mis om 9.00 uur. Daarna gaat men gezameiijk naar het patronaatsgebouw, waar aan de leden een koffiemaaltijd wordt aangeboden, verzorgd door de dames van de plaatselijke boerinnenbond. Na de middag om half twee, is er algemene vergadering met een jaar overzicht, waarna verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodiek af treden. Op deze vergadering zal ook aanwezig zijn kringleider de heer C. van Aert uit Sint-Jansteen, die een uiteenzetting geeft over het ont staan en het nut van de bejaarden- bond. (Van onze correspondent) OOSTBURG De raad van Oost burg krijgt voor zijn vergadering van 15 april (aanvang half acht) een aantal onderwijszaken te behande len. Voorgesteld wordt de vergoeding vast te stellen per lokaal en kleuter voor de r.-k. kleuterschool Oostburg, de exploitatievergoeding voor 1970 voor de chr. lagere school te Bres- kens vast te stellen op f. 14.729,95, vaststelling de vergoeding vakonder wijs voor 1970 voor de chr. lagere scholen in Oostburg en Schoondijke, het verlenen van een krediet f. 6.606,17 aan de chr. nationale school vereniging Immanuël te Oostburg voor de aanschaf van leer- en hulp middelen, het verlenen van voor schotten op de vergoeding vakonder wijs over 1971 voor de bijzondere scbolen voor gewoon lager onder wijs, vaststelling de vergoeding vak onderwijs voor de chr. lagere school te Groede over 1970 op f. 1561,77. Voorgesteld wordt de heer W. Bruynooge uit Breskens met ingang van 1 juli te benoemen als hoofd van de openbare lagere school te Schoondijke. Van de heer J. Schijve te Nieuwvliet zal 238 m2 grond moeten worden aangekocht voor f. 1133,- om de begraafplaats uit te breiden. De heer J. Verduijn te Breskens wil 625 m2 grond kopen voor f. 33,25 per m 2 aan de Lange- weg in Breskens. De heer E. Minnaert te IJzendijke wil 174 m2 grond kopen voor f. 1346,-. Door de heer C. Schout te Oostburg is verzocht 1325 m2 grond te mogen kopen op het industrieter rein te Oostburg voor de prijs van f. 18.50 per m2. Er zal hier een show room en benzineverkooppunt wor den gevestigd. Eveneens wil hij het achter deze grond gelegen perceel gebruiken (met het recht van aan koop). B. en w. stellen voor de grond in gebruik te geven tot 1 april 1973 voor 1,50 per m2, aan de heer J. v.d. Voorde, J. Duininck en W. v. Oosten zal voor bouw van garages te Cadzand respectievelijk 54, 18 en 18 m2 grond worden verkocht voqr 38 per m2. Tot slot stellen b. en w. voor tot het treffen van een gemeenschappelijke rege ling. „Centrum voor automatisering •Zuid-West-Nederland". Kaarten Aan de door het NKV georganiseerde prijskaarting is door veertig liefhebbers deelgenomen. De uitslag is als volgt, winnaarsronde: 1. R. Savooy - J. Verheyden 2. J. Vermeersen - A. van Waesberghe 3. A. Weemaes - L. van Campenhout 4. J. van Osselaer - J. Daalman 5. R. Vonek - P. Rottier Voetbal Op het terrein van de vv Steen vond een voetbalwedstrijd plaats tussen de veteranen van vv Steen en SDO uit Lamswaarde. Steen won deze wedstrijd met 3 0. Biljarten De topbiljartclub „Zondagsvermaak" zal vijf spelers afvaardigen naar het kampioenschap van het Waesland, dat op 1 mei aanstaande in Stekene (B) wordt gehouden. Deze vijf spelers zijn: W. Verstraten, P. d'Hondt, A. Sturm, Alb. Janssen en J. d'Hanis. Schieting De schutterssociëteit St.-Jan zal op zondag 18 april in café Sport een schieting op twee staande wippen houden. Beide schietingen beginnen om half drie. Dansen De amusementsclub zal ter afsluiting van het seizoen op zaterdag 17 april een. dansavond houden in het verenigingsgebouw. Schieting De schuttersmaa t - schappij „De Friezen" hield een schieting op de staande wip. De uitslag van de schieting luidde als volgt: Wip 1: le hoogvogel: C. Hageman, Clinge; 2e hoogvogel: P. Bleyenberg, Clinge; le zijvogel: W. Bousen. St. Jansteen; 2e zijvogel: J. Hiel, Kloos terzande; 3e zijvogel: niet afgescho ten; 4e zijvogel: niet afgeschoten: le kal: R. Calle, Kemzeke (B); 2e kal: F. Herrewegh, Graauw; 3e kal: J. Leeraert, Hulst; 4e kal: niet afge schoten; Wip 2: le hoogvogel: A.. van Leemput, Kloosterzande; 2e hoogvogel: niet afgeschoten; le zij vogel: J. Goossen, Kloosterzande; 2e zijvoigel: A. Herman, Axel; 3e zijvo gel: J. van Overmeere, Clinge; 4e zijvogel: niet afgeschoten; le kal: N. Goossen, Kloosterzande; 2e kol: L. F. Steyaert, Graauw, 3e kal: H. Hoop, Kloosterzande; 4e kal: E. Jonkheijm, Kloosterzande. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Bij de wisse ling van de dag- en nachtploeg op de Belgische zuiger ,Vlaan- deren-9', die ingezet is bij de baggerwerkzaamheden voor de Schelde-Rijn - verbinding ter hoogte van Tholen, zag het er gisteravond naar uit. dat ook de Belgische bemanning het werk zou neerleggen. Volledige zekerheid was daarover nog niet te verkrijgen, omdat de stakingsleiding van de baggeraars onbereikbaar was en de leiding van het project zich om begrijpelijke redenen op de vlakte hield. Volgens sommige zegslieden was de Neder landse stakingsleider P. de Vreeze aan boord van de „Vlaanderen-9" geweest en zou deze er in zijn ge slaagd de Belgen ervan te overtui gen dat ze geen „besmet werk" mochten doen. De directeur van de N.V. Aannemings- en Handelsmaat schappij Van Oord, de heer G. van Oord, die het werk hier uitvoert, zei hiervan niet op de hoogte te zijn. Volgens andere berichten zou er 's avonds overleg tussen de Neder landse stakers en de Belgische bag geraars in Putte zijn geweest, doch ook hiervan viel geen bevestiging te krijgen. Op het Zuid-Bevelandse deel van de Schelde-Rijn-verbinding, waar de Utrechtse firma Jac. van Oord de aannemer is. werd normaal ge werkt. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Een ruim twintig meter lang en zeven ton zwaar ge vaarte (zie foto) werd gisterochtend per auto getransporteerd van Bres kens naar Zeebrugge. Het is een in opdracht van een oliemaatschappij bij de N.V. Zimri op het Breskense in dustrieterrein geconstrueerde brand- bhistoren. In totaal omvatte de op dracht twee brandblustorens en een controletoren. De torens worden in Zeebrugge geplaatst in de directe nabijheid van de olielosplaats, zodat bij eventuele calamiteiten direct assistentie kan worden verleend. Het had nogal wat voeten in de aarde eer de zwaarbeladen vracht auto kon vertrekken. Na twee uur in gespannen Iaden en manoeuvreren kon het gevaarte vertrekken. De con troletoren wordt vandaag vervoerd.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2