NEDERLAND TREKT PANTOFFEL UIT Streekvervoer escheept Bengali's melden successen Industrie van Ter neuzen verdient vierde insteekkaven Redelijk paasweer VEERTIG MILJOEN GEVRAAGD. VIJFTIEN MILJOEN GEKREGEN Bonden willen spoedoverleg Werkgroep Havengebieden Zeeland: Tien dagen brommen voor negeren keuring militaire dienst Bij na 60.000 huizen in ons land staan leeg Protest tegen liedje over de stad Oss Metselstenen duurder VOOR PASEN INTERPELLATIE DISCRIMINATIE 68 miljoen Weduwenpensioen voor gescheiden vrouw Beperkt Eén open haven Concentratiekampen in Griekenland worden opgeheven Prinses Anne wil geen hot pants dragen Oliehandelaren: Prijzen van olieprodukten moeten worden verlaagd Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie, en Administratie-adrep; Nieuwatraat 9. Terneuren, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 9 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6518 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 12,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Met de paasdagen voor de boeg houdt april het nog op licht wisselvallig weer. Een zwak front uit Frankrijk kan vandaag in de zuidelijke provincies wat lichte regen brengen maar dit is van weinig betekenis. Voor de Paasdagen is geen opleving van de depressieactiviteit te verwachten en daardoor overwegend droog weer. Zuid-Nederland treft het de laatste dagen beter dan het noorden waar april tot vandaag slechts zes uren zon gaf tegen twintig a vijfentwintig uren in onze omgeving. Overwegend droog weer met nu en dan zon en een normale tempera tuur voor midden april is volgens de voorlopige vooruitzichten het meest waarschijnlijk „Veilig Verkeer Nederland" drukt de Nederlandse weggebruikers op het hart er tijdens het drukke paasweekeinde op verdacht te zijn, dat voor buitenlanders verkeersborden en -tekens soms afwijkend zijn en dat hun weggedrag ook wel eens verschilt. Het parool is dan ook: afstand houden tot de voorganger met mini maal de helft van de snelheid in meters en voorzichtig zijn met inhalen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De pantoffel, vroe ger symbool van warme huiselijk heid, gaat er uit. Dat is de bittere waarheid voor de fabrikanten die de laatste jaren worstelen om' het hoofd boven water te houden en heel dikwijls tevergeefs. In publicaties in vaktijdschriften wordt op de overheid een dringend beroep gedaan om te helpen. En die hulp moet dan komen door een im port-stop voor „lage Ionen-landen". Want zo zegt men, dat schoeisel komt hier op de markt voor prijzen waarvoor we hier het nodige mate riaal nog niet kunnen kopen Maar in de detailhandel ziet men dat anders. Een grote winkelier zegt: „Het is een heel logisch ver schijnsel dat die fabrikanten het moeilijk hebben. Het ligt gewoon in de veranderde instelling van het pu bliek. De klant koopt vrijwel geen huispantoffels meer. Hij gebruikt het slippertje, dat hij voor zijn va kantie kocht. Hij wil eens wat an ders dan die vroegere sloffen. Als iemand vroeger thuis kwam wilde hij zo gauw mogelijk die zware klos sen uit. Tegenwoordig is er licht schoeisel en zelfs sinds enkele jaren speciaal vrijetijds-schoeisel. Natuur, lijk worden er, vooral voor dames, nog wel wat luxe pantoffeltjes ver kocht. Die worden dan bij een of ander toilet gebruikt. Vroeger ook zag je in de arbeiderswijken de mensen op pantoffels buiten staan en zelfs boodschappen doen. Dat is voorbij. En voor het „knusse" hoeft het ook niet meer Daar zijn andere dingen voor, tegenwoordig". Ook het ministerie van Economi sche Zaken praat over een duidelij ke teruggang in het verbruik van pantoffels: In '68 nog 9,9 müjoen paar, in 1969 7,8 en vorig jaar 6,8 miljoen. Het aandeel van de Neder landse industrie was resp. 50, 48 en 34 procent. Er is geen sprake van een toenemende invoer uit de lage- lonen landen (men spreekt over Hongkong, Japan, Formosa, India en communistisch China). Want de totale invoer uit die hoek daalde de laatste drie jaar van 2,4 tot 1,9 mil joen paar. De invoer uit de EEG- landen steeg in dezelfde tijd van 1,5 naar 2,6 miljoen paar. Nederland wordt pantoffelmoe. Hoe triest ook voor de fabrikanten. Volgens insiders lost een invoer- stop voor de niet-EEG-landen bitter weinig op. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het streekvervoer is bitter teleurgesteld dat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M.J. Keyzer, slechts vijftien miljoen gulden meer op tafel wil leggen om de busbedrijven in staat te stellen dezelfde diensten te blijven bieden als tot dusver. „Dat hadden wij niet verwacht, wjj dachten dat er een veel gunsti ger regeling uit de bus zou komen", aldus de secretaris van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNV TO), mr. F. Bakker. Weliswaar heeft de staatssecretaris gezegd dat hij met dit bedrag wil beginnen en dat het niet uitgesloten is dat de loonontwikkeling later in het jaar nog een aanvulling op de subsidie nodig zal maken. DEN HAAG De ministers van Economische Zaken en van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening hebben zich akkoord verklaard met een prijsverhoging voor metselbak- stenen van 3,50 per 1000 stenen waalformaat. Deze toestemming is verleend op grond van de ontwikke ling van de exploitatiekosten in deze bedrijfstak. NEW DELHI (AP) De Oostpa- kistaanse (Bengaalse) onafhankelijk heidsstrijders hebben gisteren be kendgemaakt dat mij een aantal over winningen hebben behaald die, als de berichten waar zijn, weinig goeds voorspellen voor de hier en daar in de steden en op het platteland ge- isoleerde afdeling Westpakistaanse militairen. Dank zij de overwinningen zou een groot deel van Oost-Pakistan thans in handen zijn van Moedjiboer en diens volgelingen. Gisteren werd bekend dat dezen 'n spoorwegbrug hebben vernield, waar door het verkeer per trein tussen de steden Dacca en Chittagomg, diie in handen der Oostpakistani's zijn, is verbroken. Voorts zouden zij een vliegveld bij de in het oosten gelegen stad Comilla onklaar hebben gemaakt, en elders een legerdepot hebben overvallen en daarbij negen ton wapens en munitie buitgemaakt. Radio-Pakistan, een regeringszen der, die de laatste dagen steeds had gemeld dat het leven in de oostelijke provincie weer aan het normaal wor den was, maakte gisteren bekend dat er hier en daar „moeilijkheden" wa ren, hetgeen te wijten was aan ge wapende infiltranten, afkomstig uit India Voorts werd gezegd dat aan de grens Indiase troepen werden samen getrokken ter voorbereiding van „eventuele operaties" in Oost-Pakis tan. (ADVERTENTIE) NIEUWE KOLLEKTIES waarin de komende VOORJAARS ZON U nu al tegemoet komt. zi|n voor een deel reeds tn huis U heeft mi de eerste keus in mantels suede complets broekpakken japonnen pantalons blazers overgooiers broekpakken spencerpakjes BONT Ne kimt U reeds profiteren van de bijzonder laag geprijsde bont- kollekties Bjj de busbedrijven zit er echter ondanks deze vage toezegging een veel te groot gat tussen het nu extra gegeven bedrag en de veertig miljoen die men op grond van een rapport van het Economisch Bureau voor Weg- en Watervervoer heeft ge vraagd. Aanvankelijk stond er voor dit jaar 25 miljoen subsidie op de rijksbegroting. Het streekvervoer heeft in totaal 65 miljoen nodig. De staatssecretaris is ervan uitge gaan dat zijn vijftien miljoen „voor alsnog" voldoende is om de huidige diensten in stand te houden. Tege lijkertijd vindt hij dat de busbedrij ven zo efficiënt mogelijk moeten wer ken en de tarieven op een zo verant woord mogelijk hoog niveau moeten brengen. Beide overwegingen hebben bij de KNVTO ook geen erg goed onthaal gevonden. Mr. Bakker: „Wij hebben bij herhaling gezegd dat er op 't punt van de bedrijfsvoering niet zoveel meer viel uit te halen en, al zou dat wel het geval zijn, dit toch geen on middellijk soelaas kan bieden. Ta riefsverhogingen kunnen ook niet on gestraft doorgaan, daar de bus anders niet tegen de automobiel kan con curreren." Ook de voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. C. van den Doef, toonde zich zeer teleurgesteld. Hij kondigde aan dat de vakbonden onmiddellijk na Pasen met de KNVTO gaan overleggen om de consequenties van het te geringe bedrag voor de handhaving van het voorzieningsnivean én het opvangen van de loonstijgingen te bezien. De heer Van den Doef zei te hopen dat als uitkomst van dit beraad zo veel druk op de Tweede Kamer kan worden uitgeoefend dat drs. Ed. van Thijn van de Partij van de Arbeid, ondanks het reces, toch zijn al eerder aangevraagde, maar door de rege ringspartijen afgewezen interpellatie kan houden. Bijzonder vreemd vond de heer Van den Doef dat opnieuw een on derscheid wordt gemaakt tussen de subsidiëring van particuliere en se- mi-overheidsbedrijven enerzijds en dochterondernemingen van de spoor wegen anderzijds.' De eerste groep krijgt honderd procent bijdrage in de tekorten, wat voor de semi-over- heidsbedrijven (zoals de BBA) een verbetering is, want die kregen tot nu toe 65% vergoed. De spoorweg dochters kregen tot nu toe 52% als ze in de rode cijfers zaten. Nu heeft de staatssecretaris gezegd dat „de dekking van de spoorwegdochters niet volledig kan zijn en dat daarom met de NS een afzonderlijke -egeling zal worden getroffen." Bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen bleek men van die opvatting nog niet op de hoogte gesteld. HET VATICAANSE orgaan L'Osser vatore Romano heeft een aanval ge daan op de theoloog Hans Küiig, die verweten wordt de spits af te bijten van het groeiende protest tegen de paus. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De industrie van Terneuzen verdient een vierde insteekhaven aan het kanaal, meent de werkgroep Havengebieden Zeeland in een interim-rapport. Met de vierde insteekhaven worden de faciliteiten van het verbeterde kanaal optimaler benut. De diepte van de vierde haven dient gelijk te zijn aan de diepte van het kanaal. Het verbeterde kanaal staat verder verlenging toe van de Zuiderkanaal- haven en van de Zevenaarhaven. Al dus de werkgroep in het tussentijdse rapport. Met inbegrip van de bouw van een. openbare kade van zeshonderd meter lengte in de vierde insteekhaven wor den de investeringskosten op 53 mil joen gulden geraamd. Hiervoor is het noodzakelijk dat de overheid het in dit gebied gelegen terrein dat de resten van een staalfa briek bevat, in eigendom krijgt. Ten zuiden van het smalle zij kanaal naar Axelse Sassing bevindt zich een ge bied van omstreeks zevenhonderd hectaren, dat in twee gedeelten ge schikt gemaakt kan worden voor zee havenindustrievestiging. Een ontwerp van de gezusters Fontana, getoond op het beroemde Piazza di Spagna in Rome. De zwart satijnen broek heeft voorsplitten tot heuphoogte. De bloese-vest-broek combinatie is uitgevoerd in zwart, wit, rood. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Conform de eis van de officier van justie heeft de Bredase politierechter donderdagmorgen M. D. uit Eindhoven wegens het ne geren van een oproep voor keuring voor de militaire dienst veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. M. D., student aan de T.H. te Eind hoven, was vorig jaar op 24 februari voor het eerst opgeroepen om in Bre da op de keuring te verschijnen. Maar hij liet zich niet zien. „Ik vond het bijwonen van een congres in Rot terdam belangrijker," zei hij. Ook aan oproepen voor resp. 6 maart en 13 april had hij geen gevolg gegeven. Op 15 april was hij wel verschenen, maar toen had hij zich in het gebouw' zodanig gedragen, dat men hem bui ten had gezet. De student stak niet onder stoelen of banken, dat hij een hekel had aan de militaire dienst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pensioen- en spaarfondsenwet zal zodanig worden gewijzigd, dat een vrouw ook na echtscheiding uitzicht behoudt op 'n eventueel weduwenpensioen. De hoogte van dat pensioen wordt uiter aard bepaald door het aantal jaren, dat zij gehuwd is geweest met de werknemer, die deelneemt aan een pensioenregeling van een pensioen fonds of een werkgever. Een wetsontwerp in deze geest is gisteren door de ministerraad vast gesteld. Het inrichten van het noordelijke gedeelte, groot circa 350 hectaren, zal hiertoe naar schattingen een investe ring vergen van 68 miljoen gulden, hetgeen resulteert in een investering van 28,per vierkante meter netto industrieterrein. Ook aan de westzij de van het kanaal van Terneuzen lig gen terreinen die waterstaatkundig gezien geschikt zijn voor zeehavenin dustrievestiging. Bij de terreinen ten westen van Terneuzen moet rekening worden gehouden met terreinreserve- ring voor de mogelijke toekomstige aanleg van een zeesluis en/of een vaste oeververbinding. Over het gebied aan de Wester- schelde ten westen van Terneuzen zegt de werkgroep dat er nog slechts beperkte mogelijkheden zijn voor zeehavenindustrievestiging. Deze zijn praktisch gereserveerd door Dow Chemical Nederland N.V. Over het havengebied aan de Westerschelde ten oosten van Terneuzen merkt de werkgroep op dat het gebied langs de Westerschelde ten oosten van Ter neuzen een omvangrijke gelegenheid voor zeehavenactiviteiten biedt. Ge meend wordt dat een gebied van om streeks 25 hectaren geschikt kan wor den gemaakt. Het verdient aanbeveling volgens de werkgroep om te trachten dit ge bied via één open haven, waarvan de mond ten oosten van het splitsings- punt Middelgat - Gat van Ossenisse zou moeten komen, voor industrieves tiging en verdere havenactiviteiten toegankelijk te maken. Vestiging van steigers langs de oevers van het Gat van Ossenisse wordt ontraden, tenzij eventueel als tijdelijke maatregel vooruitlopend op havenaanleg. ATHENE Reuter/AFP) Het Griekse kolonelsbewind heeft beslo ten, ter gelegenheid van de vierde verjaardag van de militaire staats greep de concentratiekampen voor „communisten" op te heffen. Voor zaterdag a.s. zullen de kam pen op de eilanden Leros en Oropos voergoed ontruimd zijn, zo is bekend gemaakt. DEN HAAG (ANP) Uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ingestelde onder zoek niet-bewoonde wonin gen van 1 oktober 1970 blijkt, dat op die datum in Nederland 57.600 woningen onbewoond waren. Van dit aantal zijn er 12.600 we gens bouwvalligheid, ge brek aan wooncomfort, af gelegen ligging en derge lijke niet meer geschikt voor bewoning. Van de overige 45.000 voor bewo ning geschikte woningen zijn er 40.700 reeds be woond geweest (z.g. ,oude' woningen) en 4.300 nog nimmer (.nieuwe' wonin gen). De bjj het onderzoek be schikbaar gekomen gege vens over de duur van de leegstand geven aan dat 61% van de 40.700 ,oude' woningen en 71% van de 4.300 .nieuwe' woningen op het moment van onderzoek korter dan vier maanden onbewoond waren. Dit be tekent, dat bijna tweederde van de voor bewoning ge schikte woningen gewoon voor doorstroming wordt benut. De overige wonin gen, die langdurig leeg staan, zijn voor een deel minder gewenst bij de wo ningzoekenden en voor een ander deel tijdelijk niet beschikbaar als aanbod, omdat iij worden ver- houwd, betrokken zijn bij een juridische procedure of dergelijke. Door vergelijking van deze uitkomsten met die van vorige onderzoeken blijkt, dat voor Nederland als geheel het aantal onbe woonde woningen zeer ge leidelijk toeneemt. In de periode tussen 1 april 1970 en 1 oktober 1970 is het totaal aantal voor bewo ning geschikte onbewoon de woningen met L500 op gelopen tot het eerder ge noemde aantal van 45.000. In dezelfde periode is het aantal onbewoonde ,oude' woningen gestegen met 2.100, terwijl het aantal onbewoonde .nieuwe' wo ningen met 600 is gedaald. Daarmee is de trend van de laatste jaren van een toenemend aantal onbe woonde ,oude' woningen en een afnemend aantal onbewoonde .nieuwe' wo ningen verder voortgezet. Terwijl het aantal onbe woonde woningen voor Ne derland als geheel zeer ge leidelijk toeneemt, is gedu rende het laatste jaar de leegstand in alle landsde len buiten het westen teruggelopen. In de perio de 1 oktober 19691 okto ber 1970 is het aantal on bewoonde woningen nl. verminderd met 400 in het noorden, met 1.300 in het oosten en met 1.000 in het zuiden van het land. LONDEN (Reuter) De Brit se kranten hebben donderdag de 20-jarige dochter van koningin Elizabeth zachtjes op de vingers getikt, omdat zij weigert „hot pants" te dragen. „Doe niet zo stijf, Anne", zei ee.i vette kop in de „Sun", die eraan toevoegde: „Wij zouden het juist fijn vinden als onze prinses hot pants droeg". Het commentaar volgde na opmer kingen, die prinses Anne had gemaakt in een televisieuitzen ding. De prinses haalde haar neusje op voor de sexy mode van de korte broekjes en zei: „Er zijn nu eenmaal dingen, die ik niet doe en dit gaat nu juist te ver". De „Daily Sketch" publiceer de een trucfoto, waarop getoond werd hoe de prinses er uit zou zien als zij zich zou verwaardi gen „hot pants" te dragen. De rubriekschrijfster van de krant, Jean Rook, stelde de vraag: „Waarom wil prinses Anne geen „hot pants" dragen? Is zij te verlegen een koninklijke dij te laten zien?" En ze besloot aldus: „Ze mag dan koninklijk zijn. Ze mag ver. legen zijn. Ze mag dan niet de zelfde benen hebben als Raquel Welch. Maar ze is en blijft een leuk grietje en zelfs al ben je dan prinses je bent maar eenmaal jong". ANNE „Doe niet zo stijf DEN HAAG. Er is geen enkele reden voor een nieuwe verboging van de officiële prijzen van aardolie- produkten wegens de verhoging van de posted prices in enkele produktie- landen. Dit heeft de Nederlandse organisa tie van oliehandelaren de minister van Economische Zaken meegedeeld. Het verbaast de organisatie, zo schrijft zij in haar brief aan de minis ter, dat de officiële prijzen van olie produkten nog niet zijn verlaagd. De brief van de organisatie heeft betrekking op verwarmingsoliën om dat dit de produkten zijn, waarmede de oliehandel hoofdzakelijk te ma ken hebben. Haar argumentatie, dat een prijsverhoging niet nodig is, geldt echter evengoed voor benzine. OSS (ANP) Burgemeester en wethouders van Oss hebben in een telegram aan de stichting Nederland se Onderwijs Televise (NOT) gepro testeerd tegen een liedje over de stad Oss, dat de NOT wil uitzenden. Het college heeft de NOT gevraagd deze uitzending niet te laten doorgaan en de teksten en de grammofoonplaten, waarvan inmiddels tienduizend exem plaren naar deelnemende scholen zijn gezonden, uit de circulatie te nemen. Ook hebben b. en w. een telegram gestuurd naar de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en naar haar ambtgenoot van Onderwijs en Wetenschappen. In dit telegram zeggen b. en w. dat zij de ekst van het liedje beledigend ach ten voor de stad en haar inwoners. In het liedje, waarvan de tekst en de bewerking is van Bert Berger, wordt o m. gezegd: „In Oss zitten de messen los". Ook wordt gewezen' op „bier drinken" en „mooie meisjes". Het NOT-bestuur heeft inmiddels het protest naast zich neergelegd. De tv-uitzending op maandag 3 mei (en de herhaling op donderdag 6 mei), waarin een liedje over de stad Oss is opgenomen gaat gewoon door. Tilburg Breda Heuvelstraat 44 Eindstraat 14 Tel. 04250-31620 Tel. 01600-31086 Den Bosch SCHAPENmarkt 17 J Tel. 04100-39125

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1