Katholiek Tholen bang voor uitslag van verkiezing raad 30% Péchiney bijna startklaar REIMERSWAAL EN HONTENISSE IN MAATSCHAPPIJ OEVERVERBINDING NOG GEEN VOORBEREIDINGEN VAN RUK VOOR HAVENSCHAP REIMERSWAAL VOETBAL EN KERMIS KOMEN IN GEVAAR' ZEELAND NOG GEEN STANDPUNT I PHILIPS Als raden akkoord gaan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te klein voor streekplan In juni weer Zeeuwse dag van het paard Order voor Rijn-Schelde stad streek CflU vergadering Af en toe zon wétersianden STEENBERGEN NIET OP ZONDAG VERZOEND iralér licht op tafeL „.voor dezelfde stroomkosten 'MGENTA" SUPER LUX Dolf de Backer overleden 'TOEZEGGING Voor autotransport TAAK Burgemeester Somers op hearing Een jaar geëist voor invoeren van kilo hasjiesj I WOENSDAG 7 APRIL 1971 t' MEVROUW JO DEURLO dan maar kraken jT\iVan onze correspondent) I BORSSELE. Op 22 april a.s. zal de gemeentelijke C.H.U.-kiesvereni ging Borsele een openbare vergade ring houden, waarin de heer H. Eversdijk te Heinkenszand, Zeeuws kandidaat voor verkiezing van de leden van de Tweede Kaïmer der Staten-Generaal, als spreker zal op treden. De bijeenkomst zal plaats vinden in het dorpshuis aan de Poelvoordestraat 's-Gravenpolder. der. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, op gesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur weinig of geen regen, af en toe zon en temperaturen tot iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag Aantal uren zon: 2 tot 8. Min, temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp. 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. hoogwater Morgen, donderdag 8 april Bergen op Zoom 2.41 en 15.03, Hansweert 1.43 en 14.1:1, Terneuzen 1..10 en 13.39, Vlissingen 0.43 en 13.06, Wemeldinge 2.31 en 14.53. Konstaraz 283 (pl.l), Rheinfelden 206 (pl.2), Straatsburg 220 (pi. 13), Plittersdorf 355 (pl.19), Maxau 401 (ipl.16), Plochingen 144 (pl.2), Manniheim 209 (-6), Steinbach 123 (oniv), Mainz 225 (-9), Bingen 143 (-4), Kaub 152 (-5), Trier 262 (-5) Koblenz 170 (-5), Keulen 139 (-2) Ruhrort 304 -5), Lobith 922 (-4) Pannerdense Kop 893 (-5), IJselkop 813 (-6), Eefde IJsel 340 (-12), De venter 235 (-9), Monsin 5460 (-8) Borgharen 3892 (-16), Belfeld 1114 (-38), Grave beneden de sluis 503 (-4). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Spijk - St. Andries 310, Driel - Amerongen 270, IJsselkop - Doesburg 265, Doesburg - Zutiphen 260, Zutphen - Deventer 270, Deven ter - Windesheiim 270. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Het ligt in de bedoeling ook dit jaar weer een „Zeeuwse Dag van het Paard'' te organiseren en wel op 19 juni, op de Ruitenplaat oe Kamperland, Naast de keuringen in de ochtend- Uren, zullen 's middags na het ras- sendefilé demonstraties van de ver schillende paarderassen worden ver zorgd, onder andere door de leden van de Gewestelijke Bond voor Zee land van Landelijke Rij-verenigin- gen. (Van een onzer verslaggevers). REIMERSWAAL Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben nog geen standpunt ingenomen inzake de door het college van Noord-Brabant inge diende ontwerp besluit ten aanzien van de bestemming van het Rei- merswaalgebied en de nota tweede nationale luchthaven. Hoewel door G.S. van Brabant gesteld werd dat de luchthaven bij Steenbergen geen alternatief zou vormen voor het Reimerswaalpro- ject, terwijl de nota dat wel zo ziet, meende een woordvoerder van de provincie Zeeland dat het hier wel degelijk gaat om een keuze tussen industrie en vliegveld. GS van Zeeland zullen hun stand punt bepalen als de rapporten van de commissie Polak (zeehavenover- leg) en de commissie Falkenhagen (Verkeer en Waterstaat) ontvangen zijn. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Zullen de verkiezingen van vandaag, die gehou den worden omdat de zeven gemeenten op het eiland Tholen tot één worden samengevoegd, de Staatkundig Gereformeerde Partij van dominee Abma en andere partijen die daarmee sympathiseren stevig in het zadel brengen? Angstige vraag die de vijfhonderd katholieken van Oud-Vossemeer, het oude stadje aan de Eendracht, waar volgens heel oude boeken de Roosevelts vandaan moeten komen, bezighoudt. Katholiek Oud-Vossemeer vreest na 1 juli, als de herindeling een feit is, onder de „dictatuur" te zullen komen van mensen die voetballen op zondag verbieden, kermis vieren een heidens ver maak vinden, en tal van geneug ten die in het nabije West-Bra bant vanzelfsprekend zijn, radi caal afwijzen. Oud-Vossemeer is de enige plaats op heteiland waar op de dag des Heren de bal rolt en waar de malle molen draait, weliswaar niet op zon dag (men wilde de streng gerefor meerde broeders en zusters niet voor het hoofd stoten), maar op een vrijdag en zaterdag, in juni om pre cies te zijn. Hoe lang nog voethallen op zon dag, hoe land nog kermis? Wethou der Kees de Leeuw (33) die op 1 juli afzwaait hij heeft zich we gens drukke werkzaamheden voor de ene zaligmakende raad van Tho len niet verkiesbaar gesteld heeft het antwoord op die vragen klaar. „Als de S.G.P. woensdag zes zetels behaalt en als je het mij vraagt gebeurt dat ook en de A.R. twee is het al hekeken. Ze hebben dan tesamen met andere protestantse groepen een meerderheid in de nieuwe raad (zeventien zetels) en een meerderheid van strenge protes tanten in de Thoolse raad wil zeg gen: weg met alle vermaak op zondag. Dergelijke toestanden zijn natuurlijk volkomen uit de tijd. Maar wat doe je er aan? De S.G.P. heeft in haar program de zondaghei liging als punt nummer één staan en ik houd dan ook mijn hart vast voor wat er na l juli hier gaat gebeuren. De S.G.P.-ers Willen andere hun wil opleggen. Ik vind dat niet christe lijk. Overigens hebben wij wel ge leerd om met deze mensen te leven. Als wij zondagsmiddags naar het voetbalveld gaan en zij voor de derde keer naar de kerk groeten we hen. Waarom niet?" „Wij hebben welbewust de Oud- Vossemeerse kermis niet op zondag gezet. Maar ik denk niet dat wij als zij het straks voor het zeggen heb ben dezelfde tolerantie zullen terug ontvangen, Het ziet er naar uit dat onze geestelijke vrijheid naar de knoppen gaat", aldus de wethou der. Kees de Leeuiw trouw katho liek trouw K.V.P.-er vindt het imaar jammer dat zijn gemeente niet met het aan de andere kant van de rustig kabbelende Eendracht gelegen Nieuw-Vossemeer is samengevoegd. „Oh, die heilige provinciegrens", verzucht hij. Op 1 juli is het met Oud-Vossemeer gedaan en dat gaat mij zonder meer aan het hart. Je benit je zelfstandigheid kwijt en dan te weten dat Oud-Vossemeer finan cieel gezien een van de rijkste ge meenten van het land is. Wij ken nen hier dan ook maar één gemeen telijke belasting, de straatbelasting. Dat zal straks wel anders wor den". Wethouder De Leeuw is helemaal WETHOUDER KEES DE LEEUW die heilige provinciegrens niet gelukkig met het besluit van het parlement om de zeven Thoolse gemeenten op een hoop te vegen. „Ik zeg dit niet omdat ik na 1 juli geen wethouder meer ben ik werk sinds twee jaar als administra teur bij een bouwmaatschappij in Bergen op Zoom en heb aan die job mijn handen vol maar ik vind dat onze gemeente goed bestuurd is. Waarom todh al die veranderin gen" De vurige hoop van Kees de Leeuw: dat de K.V.P. vandaag toch tenminste één zeteltje in de wacht zal slepen, want dat zou wel dienen. Die ene zetel zal dan bezet worden door de 46-jarige Thoolse huisvrouw Jo Deurloo, echtgenote van een be kende mosselhandelaar en moeder van vijf kinderen. Wij praatten met haar in haar puungave oude woning aan het pop perige Thoolse marktplein. „Wat zegt U meneer? Geen voetballen meer op zondag in Oud-Vossemeer? Als het zover zou komen en laten we hopen van niet grijpen we tocih naar moderne middelen. Dan wordt er gekraakt. Maar nogmaals, liever niet. Je kunt veel beter voet bal op zondag hebben dan oproer op zondag, wat u". Mevrouw Deurloo K.V.P.-ster in hart en nieren gelooft dat er na 1 juli heel wat zal gaan verande ren. Ze had liever alles bij het oude gelaten „er gaat toch maar niets boven zelfstandigheid" maar heeft zich verzoend met het nieuwe. „Tja, wij zullen do:or deze periode heen moeten, of we willen of niet. Als d'e S.G.P., die op dit moment alleen al in Tholen vier zetels bezet, de overhand krijgt, dan haal je on herroepelijk onrust in huis en dat zou ik toch wel -erg vervelend vin den. De S.G.P, heeft een lijsttrekker van 73, een man met grote invloed hier op het eiland. Maar we zullen wel zien". (ADVERTENTIE) de lamp met iet speciale lichtvenster aan de onderzijde (Van onze correspondent) KAPELLEBRUG Op 73-jarige leeftijd is, na een maandenlange ziekte, te Kapellebrug overleden, Dolf de Backer, Hij was in* de kringen van duivenliefhebbers een zeer bekende figuur door het beha len van successen op nationaal en internationaal terrein. Ook in schut- t.erskringen was De Backer genoeg zaam bekend en de in zijn lokaliteit gevestigde schutterssociëteit organi seerde elke week een schieting, die zowel uit België als Nederland tel kens veel schutters trok. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWDORP. De voorberei dingsoperatie voor het in produktie stellen van de aiuminiumfabriek Pé chiney in het Sloegebied is dezer da gen (ais direct gevolg van de ont vangst van de Hinderwet-vergun ning) begonnen. Enkele ovens zijn aangestoken en over een paar weken zal als alles goed gaat de aluminiumproduktie beginnen. „Wij hebben geen druk-op-de-knop fabriek," vertelde ons gisteren de Franse al aardig Nederlands spre kende directeur M. H. Macé. „Het inwerkingstellen is een delicate en gecompliceerde zaak. Het is onmoge lijk te zeggen wanneer de fabriek nu precies gestart is, maar de eerste voorbereidende handelingen zijn 1 april verricht." De laatste oven van de eerste serie van 256 ovens zal eind dit jaar moe ten draaien. Van deze ovens is het merendeel in aanbouw of moet de bouw nog begonnen worden. HONTENISSE/REIMERSWAAL Als de gemeenteraden van zowel Hon- tenisse als Reimerswaal daaraan hun goedkeuring verlenen zullen beide ge meenten aandeelhouder worden van de N.V. Westerschelde-oeververhindmg in oprichting. Beide gemeentebesturen zijn daartoe uitgenodigd door Gede puteerde Staten van Zeeland, die de gemeenten tevens in de gelegenheid stellen een commissaris voor te dragen. In Hontenisse zal de beslissing in ue gemeenteraadsvergadering van 5 mei vallen, in Reimerswaal op 2b apri In een brief aan beide colleges van b. en w. schrijven Gedeputeerde Sta ten onder meer grote waarde te hech ten aan een duidelijke relatie met plaatselijke besturen bij het realise ren van de vaste oeververbinding. „Wij zijn van oordeel", aldus GS in een toelichting, „dat het project van de oeververbinding, dat ons voor ogen staat, van grote betekenis is voor onze provincie. Daarnaast zijn niet minder de belangen in het ge ding van de betrokken regio's en in het bijzonder vooral op het plano logisch vlak die van de gemeenten op wier grondgebied de verbinding wordt gesitueerd". Dat. zijn dus in dit geval Hontenisse en Reimerswaal. GS hebben beide colleges uitgeno digd om voor een bedrag van ieder duizend gulden in de naamloze ven nootschap deel te nemen. „Het is met het oog op de belangen van deze re latie, dat wij ons voorstellen de ge meentelijke inbreng in de bouwperi ode te realiseren door een commissa ris te doen aanwijzen door de raad", aldus GS, die voorts zeggen, dat niet de financiële bijdrage van Hontenis se en Reimerswaal ten opzichte van de enorme investeringen maatgevend zijn, maar het betrokken zijn bij de gang van zaken door middel van een commissariaat. Het college van b. en w. heeft in een toelichting op dit voorstel aan de gemeenteraadsle den duidelijk laten blijken ingeno men te zijn met deze vorm van in spraak in dit stadium. Reeds op 9 maart hebben de be trokken colleges van b. en w. in een gesprek met Gedeputeerde Staten in principe hun medewerking toegezegd. B, en w. van Hontenisse nemen aan dat de raadsleden deze positieve re actie zullen onderschrijven. „De be langen yan onze gemeente kunnen met deze vorm van vroegtijdige in spraak slechts gediend zijn en het is daarom dat wij waardering hebben voor de wijze, waarop Gedeputeerde Staten onze gemeente bij deze be- ROTTERDAM (ANP) De Noorse rederij Jan-Erik Dyvi te Os lo heeft bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis singen, lid van de Rijn-Schelde groep, een bestelling geplaatst voor twee gespecialiseerde auto-transport schepen. De schepen zullen elk een ver voerscapaciteit hebben van ongeveer 3800 midden-klasse auto's, waai door zij de grootste auto-transport sche pen ter wereld zullen worden. Wanneer de twee nieuwe auto- transportschepen zijn opgeleverd, zal de vloot van de rederij een transportcapaciteit hebben van 230.000 auto's per jaar. De nieuwe schepen zullen worden opgeleverd in de tweede helft van 1973, (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Van rijkswege worden nog geen voorbereidingen getroffen voor de totstandkoming van een havenschap Reimerswaal. Wel is een Inter-provinciale werk groep van Zeeland en Noord-Bra bant geformeerd. Deze werkgroep bestudeert naast de technisch-nauti- sche aspecten van het Reimerswaal- plan ook de bestuurlijke en planolo gische kant van de zaak. Van Rijks wege wordt aan deze studie meege werkt. Een en ander delen staatsse cretaris C. van Veen (Binnenlandse Zaken) en de ministers J.A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) en H.J. Witteveen (Financiën) mee in hun memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over het wetsontwerp Ha venschap Terneuzen. De drie bewindslieden gaan in hun memorie van antwoord ook in op het vanuit <je Senaat geuite ver langen naar eenheid van bestuur voor het gehele zeehavengebied langs de Westerschelde (samensmel ting van de havenschappen Vlissin gen en Terneuzen en in de toekomst ook Reimerswaal). Deze kwestie zal grote aandacht krijgen, zo schrijven de bewindslie den, want het belang van een derge lijke eenheid wordt hunnerzijds stellig onderkend. Zij wijzen in dit verband ook op de ontwikkeling van het nationale zeehavenbeleid en van het Beneluxzeehavenoverleg. In de verdere voorbereidingen voor het tot stand komen van een havenschap Reimerswaal zullen de eisen die de eenheid van het zeehavenbestuur langs de Westerschelde stelt ook ze ker worden betrokken. De bewindslieden verschillen met de Eerste Kamer van oordeel over de taak die het havenschap krijgt. In deze taak (beheer en exploitatie van het zeehavengebied) wordt de zorg voor milieuhygiëne en ruim telijke ordening niet betrokken. Volgens de vaste commissie in de Eerste Kamer zou dat, zo merkte deze commissie in haar voorlopig verslag op, kwalijke gevolgen kun nen hebben. Een aantal senatoren meende zelfs dat onze samenleving ten gronde gaat aan een scheiding van verantwoordelijkheden zoals die in het havenschap wordt voorge staan. De samenleving heeft drin gender dan ooit behoefte aan de erkenning en de toepassing van het beginsel dat de mens en zijn welzijn voorrang moeten hebben boven de economie. De bewindslieden onder schrijven uiteraard dat laatste, maar merken op dat door deze opzet het rijk, de provincie en de bij het havenschap betrokken gemeenten (Terneuzen en Sas van Gent) hun verantwoordelijkheid geheel blijven behouden. Zij zouden deze verant woordelijkheid juist te beter kunnen waar maken, omdat zjj de vereiste distantie bezitten tot de motieven die voor een havenbeheerder in de eerste plaats gelden De staatssecretaris en de ministers zijn het op die gronden dan ook niet eens met de senatoren, die menen dat het in het leven roepen van een havenschap met een eigen taak fu neste consequenties kan hebben. Evenmin doet die opzet afbreuk aan het beginsel dat menselijk welzijn niet mag worden achtergesteld bij economische motieven als beheer en exploitatie. Uit het oog mag ook niet worden verloren, zo besluiten de bewindslieden hun memorie van antwoord, dat de zeehavenindustrie ook zelf is gebaat bij het gewaar borgd zijn van het leefmilieu, waar zonder de zeehavenindustrie niet goed kan functioneren. De openbare behandeling van het wetsontwerp havenschap Terneuzen komt vandaag (woensdag) in de Eerste Kamer aan de orde. De Tweede Kamer aanvaardde het ont werp eind februari. langrijke materie betrekken", aldus burgemeester en wethouders van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente. De raadsleden zijn van de plannen op de hoogte gebracht door toezending van de stukken, zoals die worden aangeboden aan Provinciale Staten. „Door deze vroegtijdige toezending wordt voorkomen dat u via de pers van deze belangrijke zaak kennis zou moeten nemen", aldus het slot van de verklaring. Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal toonde zich blij met de voorstellen van Gedeputeerde Staten. „We waren er uiteraard van- tevoren wel in gekend. B. en w. van Reimerswaal staan er zeer positief tegenover en zullen de raad, die op de laatste dinsdag van deze maand vergadert, voorstellen om in de N.V. deel te nemen. Het is een stap in de goede richting vooral nu blijkt dat de tunnel nu spoedig gebouwd zal kunnen worden. Op den duur zullen, en daar voorziet de procedure in, ook andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland in de N.V. kunnen participeren. (Van een onzer verslaggevers). KLOOSTERZANDE „Er is in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen geen ruimte, het is gewoon een te klein huis. Alles wat er nu geprojecteerd is in het kader van het streekplan kan er gewoon niet gepland wor den". Met deze conclusie besloot burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse de inleiding, waarmee hij in hotel Van Leuven in Klooster- zande de hearing van de gemeente Hontenisse over het structuurplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be gon. Naar schatting 200 belangstellen den hebben deze hoorzitting bijge woond. Zo groot was de interesse, dat vele bezoekers genoegen moes ten nemen met ongerieflijke staan plaatsen op het toneel en in de gang van de zaal. Over de voor- en nade len van het gtreekplan is door de aanwezige bezoekers fel gediscussie erd. nadat de burgemeester een za kelijk overzicht had gegeven van de consequenties van de plannen zoals ze worden voorgesteld in de struc tuurschets. De heer Somers merkte in zijn inleiding onder meer op, dat de verschillende discussiestof tot dusver nog tamelijk ongecoördineerd zijn verlopen. Op deze hearing ko men we in de krant van morgen nog uitvoerig terug. AMSTERDAM (ANP) Voor de invoer van ongeveer een kilo has jiesj uit India heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam dinsdagochtend een jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen de 20-jarige Stephan Therese A. uit België. Tegen de 21-jarige kunstnij- verheidsimporteur Willm B. uit Ber gen op Zoom, eiste de officier voor hetzelfde feit twaalf maanden, waar van vier voorwaardelijk met af trek. Op 5 februari ging het tweetal naar Amsterdam om een uit India afkomstige kaars op te halen die een kennis van A. uit Bombay had opgestuurd. In een brief had de Belg zijn kennis in het verre oosten gevraagd hasjiesj op te sturen. De vriend voldeed aan dit verzoek door de kaars uit te hollen en de „stuff" daarin te verstoppen. In 1970 werd de Belg in zijn geboorteland bij verstek veroordeeld tot een jaar cel voor het bezit van jasjiesj. Hij zat zijn straf echter niet uit want hij vluchtte naar Nederland. De uit spraak is op 20 april. RIJN-SCHELDE machinefabrieken en scheepswerven n.v. zal op de ko mende jaarvergadering voorstellen, het geplaatste kapitaal te vergroten door een belastingvrije uitkering in aandelen uit de agioreserve van 3 1/3% over het geplaatste aandelen kapitaal. Over het vergrote kapitaal wordt voorgesteld 14% dividend uit te keren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3