G.S. van Zeeland: maatschappij voor vaste verbinding W esterschclde RIJN-SCHELDE VOOR FUSIE MET VEROLME Prinsjes aan amandelen geopereerd STRAWINSKY DOOD RADIO DE K0CK Oud-minister Lieftinck naar DS 70 Enorme opera-manifestatie in Tilburg Kosygin belooft Russen meer welvaart BREDANAAR BEKENT MOORD OP BOOTSMAN FRANSMAN GEEFT ZICH OVER jIqmJ Legerleiding verbiedt WDM-districtsblad Kinderen ongedeerd Grote olievlek op IJsselmeer BUNDELING KAPITAAL BESLISSING Repatriërings- fonds voor Australische „zondaars" in Münclien CHJO: vertrouwen in CH U-bestuur Twee doden en negen ernstig gewonden bij inhaalmanoeuvre Directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leij endekker liedactie, en Administratie-adre»: Nieuwstraat 9, Terneuren, tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand 13,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 7 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6516 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum p» Advertentie f2.40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Willem-Alexander (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Prins Willem- Alexander (24 april 4 jaar) en prins Johan Friso (2 jaar) heb ben gisteren in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort een operatie aan de amandelen ondergaan. Het secretariaat van prinses Beatrix en prins Claus heeft gisteravond meegedeeld, dat de operatie goed is verlopen. Johan-Friso (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Igor Strawinsky, een van de grootste componisten van deze eeuw is gistermorgen in New York overleden, vermoedelijk als gevolg van een hartaanval. Hij was 88 jaar oud en al een jaar ziek. Strawinsky werd op 8 juni 1882 in de buurt van St. Petersburg in Rusland geboren, maar was sinds jaren Amerikaans staatsburger. In 1910 werd Strawinsky op slag beroemd na de eerste opvoering te Parijs van zijn „Vuurvogel". (Voor een beschouwing over Strawinsky zie pagina binnen-bui- tenland 2). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het drama met de geesiesgestoorde Denis Job in het département van de Meuse is afge lopen en tot een gelukkig einde ge bracht. Om zeven uur gisteravond, toen er nog maar twee kinderen in de belegerde woning aanwezig waren, heeft Job zijn woning verlaten en zich overgegeven aan de politie. Alle 12 kinderen die het beleg hebben meegemaakt, verkeren in goede ge zondheid. Tot het laatste ogenblik heeft Job er de spanning in weten te houden, zich waarschijnlijk in het geheel geen rekenschap gevend van wat hij deed. Om elf uur 's morgens werd zijn vrouw, die hij had doodgeschoten, naar het kerkhof gebracht. Hij hoorde het kleppen van de klok, maar wei gerde te geloven dat het de begrafe nis was van zijn vrouw. Hij was in de vaste overtuiging dat hij bedrogen werd. Daarop liet men hem de foto's van de begrafenis en van de kist van zijn vrouw zien. Dat maakte in zo verre indruk dat hij tegen het mid daguur het zevende kind naar buiten liet gaan. De psychiater, die hem al eerder had behandeld, gaf de moed niet op en bleef met Job in contact. Om zeven uur dinsdagavond kwamen ook het achtste, negende en tiende kind naar buiten. En toen waren er nog maar twee. Het had er de schijn van dat Job zich met zijn laatste twee kinderen op een nieuwe belegering de nacht voorbereidde. Want hij maakte aanstalten de luiken dicht te doen en middageten te gaan klaar maken. Maar plotseling ging enkele minuten na 7 uur de voordeur open en Job kwam met de laatste twee kinderen naar buiten. Om de wijste partij te kiezen: hij gaf zich over. ENKHUIZEN (ANP) Een grote olievlek van ongeveer een kilometer lengte drijft op het IJsselmeer vanuit Enkhuizen richting Amsterdam. De herkomst van deze olievlek kon nog niet worden nagegaan. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-42 TERNEUZEN (Van een onzer, verslaggevers HONTENISSE/REIMERSWAAL Gedeputeerde Staten van Zeeland willen voor de bouw en exploitatie van de vaste oeververbinding tussen Hontenisse én Reimcrswaal een naam loze vennootschap „Westerscheldeoeververbinding" oprichten. Als Provinciale Staten daaraan goet'.keurfug verlenen is liet de bedoeling een werkmaatschappij te yormcn, bestaande uit provin cie en de gemeentes Hontenisse en Reimerswaal. Aan de raden van beide gemeenten zal worden voorgesteld om aandeelhouder te wor den in de N.V. en een commissaris aan te wijzen. Als de naamloze vennootschap eenmaal is opgericht zal ook aan de an dere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en Reimerswaal de gelegenheid geboden moeten worden om aandelen te nemen, aldus G.S. Het college is van het aanvankelijke plan om een werkmaatschappij te vormen met daarin de aannemerscombinatie, die een deel van de voorbereidende werkzaam heden voor zijn rekening genomen heeft, afgestapt. Een dergelijke vorm van samen werking stuit op bepaalde bezwaren, omdat de werkmaatschappij de bouw opdracht zou moeten verstrekken aan de aannemerscombinatie, die van diezelfde maatschappij onder deel uitmaakt. GS verwachten, dat een dergelijke samenstelling een juiste verdeling van verantwoorde lijkheden in de weg zou kunnen staan. In de aannemerscombinatie participeren de Amsterdamse Ballast Beton en Waterbouw n.v, de nv Bato uit Den Haag, de Aannemings maatschappij CFE uit Brussel, Chris- tiani en Nielsen nv uiit Den Haag, de groep IGB-SBB Breda-Brussel, Van Hattum en Blankevoort nv uit Beverwijk, de Hollandse Betonmaat- schappij te Rijswijk en nv De Meijer- Zelzate uit Zelzate. In een voorstel aan de staten van Zeeland zeggen Gedeputeerde Sta ten dat de nv moet worden be schouwd als en concentratiepunt van waar alle activiteiten, gericht op de totstandkoming en naderhand van de instandhouding van de vaste oeververbinding, gebundeld worden. Het is zowel een ontwikkelings- als exploitatiemaatschappij, aldus de toelichting op dit voorstel. Er zal met het rijk overlegd moeten wor den over een afkoopregeling van de tekorten van de veerdiensten en zo lang hierover geen volledige over eenstemming is bereikt kan, aldus GS de opdracht tot uitvoering nog niet worden gegeven. Bovendien is het college van mening, dat het rijk de financiële risico's op zich moet nemen. De werkmaatschappij zal voorts, aldus de toelichting op het concept-besluit, de concessie moeten verwerven voor de verbinding over en onder de rivier en tevens de nodige financieringsmiddelen moe ten aantrekken. Het maatschappelijk akpitaal is vastgesteld op 1.000.000 gulden, ver deeld in 1000 aandelen van 1000, waarvan er 200 worden volgestort door de oprichters (provincie 198.000 en gemeente 2000 gulden). De raad van commissarissen bestaat uit tenminste 5 en ten hoogste 9 le den. De meerderheid zal bestaan uit vertegenwoordigers van de provinci ale oveheid. Voorzien is in de be noeming van een lid-voorzitter, aan gewezen door G.S. Een commissaris- plaats wordt vervuld door aanwij zing van een vertegenwoordiger door de minister van Verkeer en Waterstaat. Voorts zullen GS drie leden voor de raad kunnen voordra gen. De gemeenten op Zuid-Beveland en de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen mogen elk een voor dracht doen voor een commissaris. Bij de oprichting wordt voor de vervulling van deze plaatsen voorge steld een commissie te benoemen, aangewezen door de gemeenteraad vam Reimerswaal en een door de raad van Honteniinse. In de toelichting wordit verder ge zegd dat het ontwerp-besluit niet pretendeert een beslissing te zijn ten aanzien van de aanleg van de brug-tunnel verbinding. „De conse quenties strekken niet verder dan het afzonderen van het te storten kapitaal en de verantwoording voor het nominale bedrag van de deelne ming in de n.v. Over de voor- bereidingskosten is tussen de aanne merscombinatie en het rijk een bij- stands-overeenkomst opgemaakt, waarin is bepaald dat de te maken kosten de 2,5 miljoen zonder overleg niet mogen overschrijden. Aan de oeververbinding er niet komt zal aan de aannemerscombinatie geen kosten van bijstand worden vergoed. Bij de keuze van samenwerkings vorm hebben GS de nv Brugmaat- schappij Zeeland en de daarmee op gedane ervaringen als uitgangspunt genomen. (Zie ook pag. stad- en streek 2) (ADVERTENTIE) VOOR. PASEN NIEUWE KOLLEKTIES waarin de komende VOORJAARS ZON U nu al tegemoet komt, zijn voor een deel reeds »n huis U heeft nu de eerste keus in mantels suede complets broekpakken japonnen pantalons blazers -# overgoorers broekpakken spenc-erp^k/es BONT Nu kufit U reeds profiteren van de bijzonder laag geprijsde bont- kollekties Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620 jBreda Bindstraat 14 Tel, 01600-31086 Den' Bosch SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 De toelichting van het college van B. en W. van Hontenisse bij het raadsvoorstel om een aandeel te ne men in de N.V. Westerscheldeoever verbinding gaat vergezeld van een situatietekening, waarop het tracé van de vaste brug-tunnelverbinding is aangegeven. In Zeeuwsch-Vlaande ren is de verbinding geprojecteerd ten westen van de veerhaven, zoals op de foto duidelijk zichtbaar is. MELBOURNE (ANP) Het Nationale Olympisch Comité van Australië blijkt zich nogal zor gen te maken over het handha ven van de discipline onder de atleten tijdens de spelen van 1972 in München. Nu al heeft men een reservefonds van acht duizend gulden, dat bestemd is voor de repatriëring per vlieg tuig van die van de 130 atleten, die zich mogelijk zullen misdra gen. DEN HAAG (ANP) Oud-minis ter van Financiën dr. P. Lieftinck is toegetreden tot de politieke partij DS '70. Dr. Lieftinck, die op het ogenblik bewindvoerder is van het Internatio nale Monetaire Fonds in Washington, gaf zich op als lid van DS '70 in een brief aan lijsttrekker dr. W. Drees jr. In dit schrijven geeft dr. Lieftinck een uitvoerige motivering voor zijn toetreding. Hij ontwikkelt o.m. bezwaren te gen het maken van allerlei afspra ken vooraf tussen politieke partijen en tegen het huidige financiële be leid in ons land. (Zie ook pag. binnen-buitenland 2) HOMOSEKSUELE omgang met min derjarigen boven de zestien jaar is niet meer strafbaar. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsontwerp van minister Polak, waardoor de discriminatie van min derjarige homofielen opgeheven wordt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na een tweede ge sprek tussen de dagelijkse besturen van CHU en van de CH-Jongeren- organisatie CHJO, heeft het dagelijks bestuur van de CHJO verklaard ver trouwen te hebben in de bedoelingen van het dagelijks bestuur van de Unie. „We willen weer onze rol op vatten, zoals dat tot nu toe het ge val was", aldus waarnemend jonge ren-voorzitter R. Vermaas. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Als het aan het bestuur van Rijn—Schelde ligt dan wordt de fusie met het Verolme-concern eerder vandaag dan morgen doorgevoerd. Bcleidsadviseur van Rijn—Schelde, de heer W. C. Posthumus Meyjes, sprak dinsdag, tijdens een buitengewone vergadering van aandeelhouders in het Bouwcentrum te Rotterdam, zelfs van een „moord-affaire". In dubbel op zicht, zo voegde hij eraan toe, voor Rijn—Schelde in gunstige voor Verolme in ongunstige zin. Binnen vijf tot tien jaar zal er weinig meer over zijn van de sector nieuwbouw mammoetschapen, zo voorspelde hij. De bouw van derge lijke kostbare schepen zal dan in de goedkoper werkende ontwikkelings landen gebeuren. Ook ir. K. van der Pols, president van de raad van bestuur, sprak van een uiterst voordelige zaak. Als gro te voordelen zag hij het wegvallen van de onderlinge concurrentie tus sen beide ondernemingen en voorts het gezamenlijk kunnen gebruiken van het mammoeitdok op Rozen burg. Over dit laatste punt merkte de heer Van der Pols op dat het mes hier aan twee kanten snijdt omdat de garanties dlie de minister bij de bouw van dit dok over gebruik en beheer door Rijn-Scihelde gaf in de praktijk onuitvoerbaar zijn. Bij een fusie is dit probleem gelijk van de baan Op een vraag van een der 125 aanwezige aandeelhouders hoe een en ander voor het personeel zal uitpakken antwoordde de president dat er bij bedde ondernemingen gro te behoefte is aan personeel Bij een integratie zal de werving centraal aangepakt kunnen worden. SITTAKD (ANP) Op de Urmon- derbaan tussen de gemeenten Sittard en Urmond is gisteren een vracht auto bij een inhaalmanoeuvre fron taal in botsing gekomen met een te gemoetkomende personenauto. Het daarin gezeten echtpaar werd op slag gedood. Na deze botsing vloog nog een an dere personenauto tegen de veronge lukte auto's op. In totaal werden bij het verkeersongeluk negen mensen zodanig gewond, dat ze naar het zie kenhuis in Sittard moesten warden overgebracht. UTRECHT (ANP) De bevelheb ber van de landstrijdkrachten heeft bij monde van zijn plaatsvervanger, generaal-majoor H. J. van der Meer, de verspreiding verboden van het eerste nummer van „Emergo", dis trictsblad voor de provincie Utrecht van de Vereniging Van Dienstplich tige Militairen (WDM). De legerleiding, zo zei WDM-voor- zdtter J. M. Reijntjes gisteren, is met name gevallen over een passage in het blad waarin een „anonieme be trokkene" naar aanleiding van een concreet geval in de Juliana van Stolberg Kazerne in Amersfoort de dienstplichtige militairen oproept tot massaal daadwerkelijk verzet tegen „represailles van de legerbazen", bij voorbeeld door middel van langzaam- aan-acties en stakingen. IN BRUSSEL heeft het Internationaal Verbond van Verzetslieden en Oud- gedeporteerden geprotesteerd tegen de komst van een Oostenrijkse dele gatie naar België, dezelfde waarover ook in ons land deining was ontstaan. BIJ EEN MIJNONGELUK in het zui den van Wales zijn zes mijnwerkers om het leven gekomen. Zij zijn waar schijnlijk gestikt doordat schadelijk gas de mijngang binnenstroomde. (Van onze kunstredactie) TILBURG De opera- manifestatie van Verdi's Aida 21 en 23 mei te Til burg beloofd 'n gebeurtenis te worden, die noch in Ne derland nog elders in de wereld ooit vertoond is. Meer dan 500 medewerken den, waaronder zich behal ve een aantal Brabantse amateurkoren, 2 kamelen, 4 paarden en 3 olifanten een top-cast van internatio nale solisten bevindt. „De ze solisten, gecontracteerd via een impresario te München, zul je noch in de Scala van Milaan, noch in het Metropolitan te New York tegelijk bij elkaar vinden." Zo is een van de organisators, Leo de Brabander, van bevoegde zijde verzekerd. De beide uitvoeringen vinden plaats in de Tilburgse sporthal, die voorzien van speciale accommodaties 6000 men sen in totaal in de gele genheid zal stellen deze zo groots opgezette ensce nering van Aida te vol gen. Met het totaal is een investering van f 150.000, gemoeid. Deze manifestatie vindt plaats in het kader van „Tilburg-Totaal", een pro ject om deze stad meer nationale en internationale bekendheid te geven. Bo vendien hoopt deze stad zich, mede in verband met de adviezen van de Raad voor de Kunst over de Ne derlandse Opera, zich zo uitdrukkelijk kandidaat te stellen als de Zuid Neder landse opera-stad bij uit stek; als toekomstige ves tigingsplaats voor een Zuid Nederlandse Opera. Sedert september zijn de Koninklijke Liedertafel „Souvenir des Motag - nards", het gemengd koor „De Verenigde zangers" (beiden uit Tilburg), het gemengd koor .Ulvenhout'.1 de Verenigde Bossche Ope ra, het „Stratums Mannen koor" en nog een aantal losse uit audities opge pikte amateurs bloedig aan het oefenen onder lei-1 ding van Jan Jansen. Niet op alle vragen kon het be stuur een antwoord geven. Zo is het niet bekend wat de aandelen van Rijn-Schelde na de fusie zullen gaan doen op de beurs. Ook kon het bestuur niet garanderen of de divi denduitkeringen op eenzelfde niveau gehandhaafd zullen blijven. Duide lijk is wel dat een groot deel van de te maken winst naar de staat zal gaan om de schuld die de Veroime- tak van het nieuw te vormen bedrijf heeft af te lossen. Op de vraag of de winst gescheiden in het jaarverslag zal worden opgevoerd zei de heer Van der Pols dat er geen sprake zal kunnen zijn van een belangenschei- ding. De te vormen onderneming zal als een geheel opereren. MOSKOU (AP) Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie heeft zijn volk gisteren beloofd dat de re gering het leven „welvarender, bete kenisvoller en belangwekkender" zal maken in de komende vijf jaar dooi de produktie van consumptiegoede ren met 40 procent te verhogen. Kosygin waarschuwde dat de uit gaven voor defensie eveneens zouden moeten stijgen, tengevolge van de „Amerikaanse imperialisten" en hun „onwaardige, smerige, misdadige oorlog" ie Indo-China. In een grote, vier uur durende, re de op het 24ste congres van de com munistische partij van de Sovjet- Unie behandelde Kosygin uitputtend de beleidslijnen die zijn uitgestipepld voor de economische expansie in de jaren 1971-75. Hij vermeed gedurfde uitspraken als die van oud-partijleider Nikita Kroestjev, die destijds voorspelde dat de Sovjet-Unie in 1970 de Verenigde Staten zou hebben ingehaald op eco nomisch gebied. „Een lange en moeizame strijd ligt nog voor ons in de economische con currentie met de Verenigde Staten", aldus Kosygin. Hij zei te vertrou wen dat „tenslotte" het communis me het kapitalisme achter zich zou weten te laten. De economisch adviseurs van de Russische regering hebben naar het schijnt besloten tegemoet te komen aan de verlangens der consumenten voor de weerzin tegen de gebrekkige levensomstandigheden die de consu menten tot gewelddaden aandrijft zoals in Polen het geval was in de maand december van het vorig jaar. De bevolking van de Sovjet-Unie heeft het wat betreft voedsel en kle ding altijd al slechter gehad dan de bevolking van om het even wel ge ïndustrialiseerd land. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 21-jarige Bre dase matroos Anton H. heeft maan dagavond bekend de 41-jarige boots man J. van Wulffraat uit Rotterdam met messteken te hebben gedood. \anvankelijk ontkende de matroos de moord te hebben gepleegd. Het on derzoek is nog niet afgesloten. Het drama speelde zich af op 28 maart aan boord van de Nederlandse Shell-tanker Area. De matroos raakte laags met zijn bootsman en heeft ijdens de vechtpartij die ontstond •en mes gebruikt. Het slachtoffer iverleed ter plaatse. De bootsman, die ongehuwd was, werd in Miri op Noord-Bomeo begraven. De Breda- naar wordt vastgehouden door de Rotterdamse politie.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1