Uw bank is op Goede\Hjdag gesloten. prettig, 1 G.S. BRABANT: „WIJ WILLEN PLAATS BESPREKEN BIJ REGERING" Lekke tanker pp rede van ^Vlissingen Fransen ontwerpen nieuw Reimerswaal Kwajongens vernielen woningen in aanbouw Zeeuwse burgemeesters moeten afscheid nemen stad Overal droog Hoogwater aferstanden MILIEUBEHEER J aarver gaclering van besturen gezinsverzorging in Bisdom Breda Jurgens in Zeeland: Evangelische politiek onmogelijk WOENSDRECHT Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u er aan dat de kantoren van alle banken op vrijdag 9 april gesloten zullen zijn. (En datzelfde geldt vanzelfsprekend ook voor Tweede Paasdag). De gezamenlijke banken in Nederland. met de postgiro geen onnodig geloop, en geen incasso-of stortingskosten meer! da?s makkeluk! i 1 Vk lx i i_ 17/ Luchthaven geen alternatief voor plan-Reimerswaal i (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Er lekt geen olie pieer uit de Liberiaanse tanker RPanther" die gisteren op de rede yan Vlissingen zijn anker liet vallen 0m zich aan een toelatingsexamen foor Nederlandse en Belgische auto- titeiten te laten onderwerpen. De Panther, die eergisteren was vlotge- trokken van de Goodwin Banks bij Dover, was met 19.000 ton ruwe olie op weg naar Antwerpen. Aanvanke lijk circuleerden berichten dat uit een van de lekgeslagen tanks nog steeds olie stroomde. Toen de Libe riaan gistermiddag bij Vlissingen aankwam gingen daar de directeur van het Zeeuwse district van het Nederlandse Loodswezen, zijn Belgi sche collega en rijkshavenmeester Edens aan boord voor een onder zoek. Het bleek daarbij dat de Pan ther die op eigen kracht kon varen en slechts een sleepboot bij zich had, omdat de radar was uitgeval- _len, geen olie meer verloor en zon der gevaar door kon varen. De olie was namelijk onderweg naar Vlis singen speciaal vervormd tot een ciikke stroperige massa. Bovendien „'Was er, om het schip bij Engeland - Vlotgetrokken te krijgen, 3000 ton plie weggepompt zodat de druk van "Binnen in de lekkende tank minder werd dan die druk van buiten. Het is Ifiog niet zeker of de tanker vanmor gen doorvaart naar Antwerpen. De I" firma voor wie de lading bestemd 'ïs, overweegt nog de olie die in Vaarde verminderd is en in die tank (jrijft op binnengelopen water, niet tg accepteren. In dat geval zou de Banther wellicht naar Rotterdam 'koerszetten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij KB van 25 februari 1971, is met ingang van 1 juli 1971 wegens opheffing van hun 'functie eervol ontslag verleend aan jdie heren J.E. van Boeijen als burge meester van de gemeente Tholen, W,J. van Doorn als burgemeester van Poortvliet en D.C. Bouwense als burgemeester van de gemeente r Scherpenisse en Sint-Maartens- ,4ijk- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „G.S. van Noord-Brabant willen voor Brabant als gegadigde voor de tweede nationale luchthaven een plaats bespreken bij de regering". Zo kwalificeerde Gedeputeerde mr. G. Ph. Brokx maandag het besluit, dat G.S. op 29 april van de Staten van Brabant zullen vragen (zie onze krant van zaterdag j.I.). Mr. Brokx ontkende gisteren, dat het gaat óf om Reimerswaal, óf om de luchthaven, tenzij de regering de luchthaven in het Reimers- waalgehied zou willen leggen. Maar hij ontkende niet, dat Reimers waal in gesprekken met de regering een onderhandelingsobject zou kunnen zijn. Tl,, Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door liet K.N.MJ. op maandag om 18.00 uur: Bijna overal droog, plaatselijk zon en temperaturen om- streeks normaal. !u Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 "tót 7; min.-temp. en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- Nent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 4 "tót 10; min.-temp.: van ongeveer nor- .maal tot 3 graden onder normaal; *taax.-temp.: omstreeks normaal; kans 'op een droge periode van minstens 12 "uur: 95 procent; kans op een geheel ''droog etmaal: 80 procent. Ui -ri Morgen, woensdag 7 april. Bergen op Zoom 1.54 en 14.21. «Ï-Iansweert 0.59 en 13.33. Terneuzen 0.28 en 13.01. Vlissingen 0.02 en 12.29. Wemeldinge 1.44 en 14.11. v'i'r1"--- -i Konstanz 282 onv.; Rheinfelden i204 pl2; Straatsburg 202 pllO;; Plit- tersdorf 336 —2; Maxau 385 —13; Ploohingen 142 5; Mannheim 215 .—7; Steinbach 123 —11; Mainz 234 «—3; Bingen 147 —2; Kaub 157 —8; -Trier 267 onv.; Koblenz 175 3; Keulen 141 5; Ruhrort 309 8 Lobith 926 13; Pannerdense kop --898 12; IJsselkop 819 12; Eefde TJssel 352 10; Deventer 244 12; Monsin 5468 plé; Borgharen 3908 132; Belfeld 1152 pl50; Graive bene den de sluis 507 pl. 2. De minste -waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsbor- -den, zijn in centimeters: Spijk-St.- Andries 320: Driel-Amerongen 270; IJsselkop-Doesburg 270. Als de staten hun goedkeuring geven aan het ontwerp-besluit zoals het nu voorligt nodigen zij G.S. uit om: de studies te bevorderen die noodzakelijk zijn om inzicht te krij- gen in de voorwaarden die aan een instemming met de vestiging gesteld moeten worden met het oog op ge luidshinder en andere milieu-hygië nische bezwaren; .-bij deze studies en bij verdere voorbereidingen die in de huidige situatie noodzakelijk en gewenst zijn de streek en de gemeenten te betrekken; bij alle betrokken instanties een terzake afdoende inspraak van de provincie te verzekeren in de door de regering te nemen beslissingen; de regering, de staten-generaal en a-lie betrokkenen, met name de betrokken departementen v-ain dit besluit in kennis te stellen. Uit de nota van de Brabantse werkgroep Tweede Nationale Lucht- haven die G.S. gisteren aan de staten hebben aangeboden, samen met genoemd ontwerp-besluit blijkt, dat die werkgroep zich bezonnen hëeft op 24 plaatsen in Brabant en Zeeland waar mogelijkheden voor vestiging aanwezig waren. Uit die reeks bleven na afweging van een aantal voor- en nadelen drie plaat sen over, t.w. het geprojecteerde in dustrieterrein Reimerswaal, het pol dergebied ten zuiden van Dinteloord en tenslotte het poldergebied ten westen van Steenbergen. De voorkeur van de nota gaat, aldus schrijven G.S in de overwe gingen bij hun ontwerp-besluit, uit naar laatstgenoemde vestiging plaats, waarbij overigens ruimte moet worden gelaten voor neige ver schuivingen van de in de nota aan gegeven situeringen, welke bij ver dere uitwerking noodzakelijk kun nen blijken. In hu-n ontwerp-besluit laten G.S. duidelijk merken ervan overtuigd te zijn, dat er nog onvoldoende inzicht bestaat in de bezwaren van geluids hinder en andere bezwaren van mi lieu-hygiënische aard die d-e vesti ging van een tweede Schiphol kan meebrengen. Daarom zullen de sta ten, als zij zich achter het ontwerp besluit stellen, G.S. ook opdragen daarin eerst, in overleg met de streek en de gemeenten, klaarheid te brengen. Voorts zal het streek plan moeten worden aangepast. Ge deputeerde Brokx gelooft niet, dat dit zal neerkomen op het maken van een heel nieuw streekplan voor West-Brabant, omdat het huidige als basis kan dienen. In dat streekplan kan de herhaalde belofte van de regering tot uitvoering van het Rei- merswaalplan als een hoeksteen gt- zien wórden. Blijft dat zoals de tweede nationale luchthaven bij Steenbergen komt? Uit de nota blijkt, dat een gelijktijdige ontwik keling, alleen al vanwege de nood zakelijke beroepsbevolking niet mo gelijk is. Uit het oogpunt van werk gelegenheid bieden beide projecten gelijke kansen, zij het, zegt de nota, dat een voortgaande ontwikkeling na 2000 bij vestiging van de lucht haven mag worden verondersteld. De nota blijkt toch wel een voor keur voor de luchthaven te hebben. „Indien tot vestiging van de lucht haven beslaten wordt", staat er, „zal van een industrialisatie middels het Reimerswaalproject vooralsnog moeten worden afgezien". Ook schat de nota de kwaliteit van de werkge legenheid van een luchthaven ho ger. Tenslotte verzekerde mr. Brokx, dat de dorpen Steenbergen en Din teloord bij vestiging van de luchtha ven niet afgebroken behoeven te worden. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De gezinsverzorgings- besturen van het bisdom Breda hou den hun jaarvergadering op donder dag 15 april in het Motel, Rijsberg- seweg 1 te Breda. Op het programma staan onder andere een inleiding van mejuf frouw Van Waes, discussies en me dedelingen betreffende samenwer king van gezinsverzorgingsorganen op landèlijk niveaü, bemoeienissen van de landelijke organen m.b.t. de veranderde wijze van subsidiëren en het Gemeenschappelijk Instituut voor Maatschappelijke Dienstverle ning in Brabant. (Van onze correspondent) GOES Op een discussie-avond van de PPR-afdeling Zeeland deed mr. E. Jurgens een felle aanval op de drie confessionele partijen. Hij zei dat als hij het urgentieprogram ma van de KVP, ARP en CHU vergeleek met het programma van de progressieve concentratie, hij tot de conclusie moest komen dat de linkervleugels van de confessionele partijen dit programma opstellen en de rechtervleugels liet uitvoeren. Hij zei dat geen enkele partij in staat is om een evangelische politiek te voeren. Een dergelijke stellimgna- me is volgens hem een stap terug. Hij daagde drs. W. Lockefeer, het Zeeuwse Eerste Kamerlid van de KVP, uit om hem vijf punten uit het urgentieprogramma van de con fessionele partijen te noemen die typisch christelijk te noemen zijn. In zijn weerwoord stelde dirs. Loc kefeer dat de KVP jarenlang samen met de Partij van de Arbeid rege ringsverantwoordelijkheid heeft ge dragen, waardoor Nederland zich na de tweede wereldoorlog vrij snel kon herstellen van de gevolgen daarvan. Hij betreurde het dat er geen vergelijk tot stand is gekomen tussen de twee blokken. Dat was voor hem echter geen punt om op een van de drie progressieve partij en af te geven. Hij twijfelde eraan of er geen mogelijkheid bestaat om samen te werken. Daarvoor wilde hij echter eerst de verkiezingsuit slag afwachten. IN AMSTERDAM wordt vandaag mgr. M. A. Jansen geopereerd we gens een longaandoening. De oud- bisschop van Rotterdam werd vlak voor de wijding van zijn opvolger in het O.L.-Vrouwe gasthuis in Am sterdam opgenomen. IN ROME is de bekende Duitse theoloog prof. dr. Karl Rahner s.j. met hartklachten in het ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - PARIJS DeGroup d'Etude d'Architecture et d'Urbanisme Reimerswaal van de Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts uit Parijs heeft een ontwikkelingsschema opgesteld voor de plannen Reimerswaal en Schelde- zoom. De twee belangrijkste ver schillen met de bestaande plannen zijn dat de groep de ingang van het plan heeft verlegd en in de tweede plaats uitgegaan is van negen woon kernen rondom Reimerswaal In plaats van een concentratie van de bevolking in Bergen op Zoom, die door de groep wordt afgewezen. In het voorstel van de groep wordt de ingang van Reimerswaal begrensd door Bath en het Schelde- Rijnkanaal, wat dan onder meer het voordeel zou bieden dat de gemeen te Reimerswaal niet in twee gedeel ten wordt gespleten. Dat de groep geweigerd heeft Bergen op Zoom als de grote woonkern aan te duiden wordt als volgt beargumenteerd: de autonome ontwikkeling van Rei merswaal zou verhinderd worden door een accenitiueriing van de as Rotterdam-Antwerpen, in de tweede plaats zou Zeeland ondergeschikt aan Bergen op Zoom worden en in de derde plaats wondt dan gewezen op de nadelen van grote stedelijke concentraties. De negen middelgrote woonkernen (tussen 55.000 en 85.000 inwoners) zouden dan moeten wor den Bergen op Zoom, het verdron ken land van het Markizaat (5000 inwoners), Hoogerheide-Woens- drecht-Ossendrecht, Kratobendijke- Waande, Yerseke-Kruin ingen, St.Maartensdijk, Tholen en Steen bergen (25.000 inwoners). De werkgroep is ervan uitgeaan dat de tweede internationale lucht haven bij Steenbergen er komt. De groenstrook ten oosten van Bergen op Zoom heeft de groep zoveel mo gelijk willen behouden. Het tracé van de oost-westverbinding Vlissin- gen-Oost-Brabant is zo verlegd dat de startbaan van Woensdredht in het tracé is opgenomen. De groep heeft twee kanalen ge projecteerd door de kop van Zeeuwsch-Vlaanderen: één tussen Perkpolder en Walsoorden en een tussen Walsoorden en Kloosterzan- de. HAP UIT SCHIP (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Twee behoorlijk gehavende schepen strompelden gisteren de haven van Vlissingen binnen. Op de Noordzee waren ze met elkaar in aanvaring gekomen en met name de „Brabant" (merk waardige naam voor een Noors schip) was er ernstig aan loe. Op de voorpagina van deze krant wordt pre cies uit de doeken gedaan hoe de aanvaring in zijn werk ging. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent). MIDDELBURG ,In een groot aantal in aanbouw zijnde woningen in het uitbreidingsplan Dauwendaele, Middelburg is een ware ravage aan gericht. Vele ruiten zijn moiedwillig ingegooid. Kabels van bouwliften werden doorgesneden, verfbussen werden leeggegooid en zelfs met zoutzuur werden vloeren en wanden beschadigd die thans opnieuw zullen moeten worden bewerk.t. Er is een schade aangericht van ruim f 2000,-. De politie heeft inmiddels de 12- jarige PJL en de 12-jarige R.C. geor- resteerd. Zij hebben bekend dit vandalisme te hebben gepleegd in samenwerking met enkele vriendjes. De beide knapen en ook de vriend- jen zijn afkomstig uit de reeds in het uitbreidingsplan gereedgekomen woningen. EEN REUSACHTIGE olievlek be dreigt de dolfijnen en de pinguïns en andere vogels op twee eilanden reservaten ten zuiden van de Au stralische stad Perth. Reddingsploe gen proberen zoveel mogelijk vogels te redden. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3