„Keuze voor gymnasium is op Zeldenrusteollege taboe" Wat brengt de kaashaas dit jaar? VERGELIJK ME PRUSt PRIJSSLAG 'DE KRAKER' WORDT GESLOOPT Grote tongvangsten door Zeeuwse vissers „Nieuw Terneuzen" van Handelscentrum heft zich zelf op Kunstgebit? Dokter B.H. van Boeijen spreekt over bejaardenproblematiek U BETAALT BIJ JAC. HERMANS PRIJSSLAG ALTIJD DE LAAGSTE PRIJS PRIJS-SLAGKLANTEN ZITTEN GOED MET GROOTHANDELSPRIJZEN JAC. HERMANS stad streek TERNEUZENSE DOCENTEN NAAR AANLEIDING „SCHOOLSTRIJD": Eerlijk is eerlijk. Niet iedereen heeft een zoet Paasmondje. En zelfs de grootste zoetekauw snakt tenslotte naar iets hartigs. Haal dus een ferm stuk kaas in huis voor de Paas. Zo tegen het paasglaasje wordt 't tijd voor het paaskaasje. Uit't vuistje natuurlijk. Brandje in Terneuzen spoedig geblust Maatschappelijk werk A. Janse volgt J. Mallee te Goes op V oorj aarsexamens Muziekschool Terneuzen D. Verbraeken werd koning bij „Cecilia" Onontbeerlijk Taboe Voorlichting Boeiende voorstelling van Alliance Francaise MAN ZWAAR GEWOND BIJ BOTSING MET BOOM Nieuwe directrice bejaardenhuis Oostburg literflafem t fKNBZACHT afiMèfóei zakjesinorr" SOEPEN Temaken normale 1TU NS*' D«l jjrjpsiai M f* («•Ijs SCHIP BREEKT OP OOSTERSCHELDE #s-Gravenpolder Informatieavonden parochie Goes „Uilenspiegel" in Sas van Gent geopend V DINSDAG 6 APRIL 1971 (ADVERTENTIE) (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Door het rustige weer konden alle groepen in de Zeeuwse visserij van klein tot groot de afgelopen week zoveel vissen als ze wilden. Er werd dankbaar gebruik van gemaakt zodat vooral de tong vangsten opvielen, meer dan vorige weken ooit het geval is geweest. Wel bleek de soort wat groot uit te val len, hetgeen ten opzichte van de ge middelde prijs iets schadelijker bleek. Ook de gullenvissers konden evenals de garnalenvangers met lonende be sommingen de week afsluiten. De laatste groep dank zij de nog steeds abnormale prijzen zonder echter tot records te komen. Vorige week maandag kwamen de garnalenprijzen nog even boven de 10 per kilogram uit, doch verder bleef de prijs rond de 9 hangen. Als extraatje moet nog vermeld worden dat door de Urker kotters, die de laatste tijd in Breskens him markt- haven hebben, zeer grote vangsten tong werden aangevoerd. Deze sche pen bevissen, evenals de Zeeuwse kotters, de visgronden in de zuidelij ke Noordzee. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondagmorgen om kwart over elf werd brand ont dekt in een schuurtje onder het flat gebouw van de Peter van Anrooy- laan in Terneuzen. De bewoner, M.F. was op dat ogenblik niet thuis. Een wasautomaat verbrandde. Bin nen een kwartier was de brandweer het vuur met een nevelspuit mees ter. Daar het schuurtje niet was afgesloten, bestaat het vermoeden dat kinderen wat oude kranten in brand hebben gestoken. (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten,1 lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,67 bi| apotheken en drogisterijen. (Van onze correspondent) GOES Met ingang van 1 mei is de heer J. Mallee, tot nu toe verbon den aan het Katholiek Maatschappe lijk Centrum te Goes, benoemd tot directeur van de Regionale Stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning te Valkenswaard. Per 1 juli zal de heer A. Janse uit Schiedam de taak van de heer MaRee overne men. v (Van onze correspondent) Piano le graad: Peter Jan de Hul ster (cum laude) en Karin Huigh. 2e graad: David-Jan van Meeuwen (cum laude) en Trix Gijsel. (cum laude). Harmonium le graad: Frank Dieleman (summa cum laude) en Elly Siereveld, Viool le graad: Wil lem Rietveld, Helene Boer (cum lau de) Fiamsiska Kalkman en Peter Simons. 2e graad: Netty de Jonge (summa oum laude) Paul Smolders en Kees Abrahamse. Altviool 3 e graad: Wim Stadhouders (cum lau de). Kamermuziek 2e graad: Ria Dieleman (summa cum laude) Nelly van Luik (summa oum laude). Gi taar 2 e graad: Aniek de Bruijn, Hendrik Boland. Hobo le graad: Joost Vermeulen. 3e graad: Herman BreepoeL Klarinet le graad: Kari Engen, (oum laude) Fien Hoste (cum laude), Sj-aak de Bokx, Fred dy Suy (cum laude), Henk Huisman (cum laude) 3e graad: Ger de Lange (summa cum laude). Trompet 2e graad: Guus Vermeulen. Slagwerk Ie graad: Joke de Footer, Paul van de Vijver (summa cum laude) en Frans de Rooy (cum laude). (Van onze correspondent). HULST De kaartclub „Caeeilia" uit Hulst heeft in het clublokaal bij de heer R. de Vilder de jaarlijk se koningskaarting gehouden. Na spannende kaartingen werd uitein delijk de heer D. Verbraeken ko ning. Hij kwam daardoor voor een jaar in het bezit van de wisselbeker. De groene trui ging naar de heer A. Pollet. De heer P. van Kerkhoven werd kaartkampioen van het seizoen 1970-1971. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een aantal Terneuzense Ieraren heeft zich naar aanleiding van de door ons gepubliceerde artikelen met betrekking tot de in Terneuzen opgeleefde schoolstrijd met de volgende open brief tot ons gewend: „Wanneer de Terneuzense school strijd bekeken wordt vanuit het be lang van de individuele leerling en daar zijh al die scholen toch voor bedoeld? kan het wellicht nuttig zijn daarin de reële mogelijkheden te betrekken, die de individuele leerling heeft, om te kiezen voor de gymnasiale opleiding. Het is dit as pect, dat wij, docenten klassieke talen aan de rijksscholengemeen schap Petrus Hondius, graag onder uw aandacht willen brengen als il lustratie van het door rector drs. A. J. Jansen naar voren gebrachte be zwaar, dat de ouders van de leerlin gen van de zesde klassen aan diver se scholen voor bijzonder basison derwijs niet objectief enof onvol ledig worden voorgelicht. Als men let op de reële kans, die de leerling krijgt om na de brugklas een keuze te doen nit alle bes'lande vormen van middelbare schoolopleiding, kan men zich niet aan de indruk ont trekken, dat op grond van schoolpo litiek enof religieuze motieven be paalde leerlingen worden afgehou den van het kiezen van de gymnasi ale opleiding, die voor hen mis schien wel de meest geschikte mid delbare schoolopleiding is. Sinds de invoering van de mam moetwet in 19(58 bestaan er als voor bereiding op een verdere weten schappelijke studie twee volwaardi ge mogelijkheden: het nieuwe athe neum en het gemoderniseerde gym nasium. Op het atheneum valt, met name in de a-afdeling, de nadruk op de economische wetenschappen. Op het gymnasium valt, ook vooral weer in de a-afdeling, de nadruk op de kennismaking met diverse facet ten van de antieke cultuur, via het Latijn en het Grieks. Als het goed is, is er van „niveau-verschil" tus sen beide opleidingen nauwelijks sprake. Hoogstens zou men kunnen zeggen dat intelligentie alleen niet doorslaggevend is voor de gymnasi ast: hij zal daarnaast moeten be schikken over een zekere vorm van ■nieuwsgierigheid en leerhonger, een instelling, die hem open doet staan voor een cultuur en een manier van denken, die naast zeer grote over eenkomsten ook opvallende verschil len vertoont met die van vandaag. De meest ideale en zinvoile situatie is als men zich bij een keuze tussen atheneum en gymnasium laat leiden, door de eventueel al bekende toe komstplannen van de leerling zijn ambities, zijn interessen en zijn in stelling ten opzichte van de wereld om hem heen. Het is een kwestie van kiezen tussen het op cultureel gebied wat „armere" atheneum, dat door het accent te leggen op de economische wetenschappen wat „praktischer" is opgezet en het wat onpraktisch aandoende gymnasium, dat echter bijzonder blikverruimend werkt, juist door het accent te leg gen op de algemene vorming via de literaire en cultuur-historische pecten van de antieke cultuur. Voor de leerling die een taal gaat studeren, is het gymnasium een wel haast onontbeerlijke vooropleiding. Afgezien van de taalkundige voor delen die de kennis van het Latijn (en in bepaalde gevallen ook Grieks) biedt bij het studeren van de moderne vreemde talen, komt de leerling in contact met de klassieke literatuur, die in vele gevallen mo del heeft gestaan voor de latere literatuur. Tevens wordt de leerling, omdat hij deze klassieke werken in het origineel leest, geconfronteerd met de in vele opzichten van ons veerschillende manier van denken van de grondleggers van de wester se cultuur. Hij komt in contact ook met een cultuur, waarin de mens en zijn verhouding tot de wereld om hem heen en zijn verhouding tot het „hogere" in vele gevallen centraal staat, een facet, dat het gymnasium ook aantrekkelijk maakt als voorop leiding tot de studie van de zoge naamde menswetenschappen. Ten slotte is het gymnasium voor de leer ling, die een verdere studie zal kie zen in een van de exacte weten schappen, een bijzonder aanbeve lenswaardige vooropleiding. Hij komt namelijk op het gymnasium in indringend contact met het irratio nele, dat een deel vormt van iedere cultuur en dat hem voor een al te grote eenzijdigheid kan behoeden. Is het vreemd, dat wij de (toekomsti ge) middelbare schoolleerling te kort gedaan voelen als hij hierover niet of gebrekkig wordt voorge licht? Het is misschien wel waar, dat het in veel gevallen geen zin heeft om de ouders van de zesde klassers van de lagere school al uitgebreid over het atheneum en het gymrfasi- um voor te lichten en te adviseren, omdat ze de keuze daartussen wel aan de middelbare scholen kunnen overlaten. Maar dan dient hier wel aan toegevoegd te worden dat de keuze voor het gymnasium op de een of andere manier op het Zelden- rust-college taboe is. Hoe is het anders te verklaren dat overal el ders van de leerlingen, die na de brugklassen gedetermineerd worden voor het vwo, een aanzienlijk per centage (25 tot 40) een gymnasium advies krijgt en die opleiding ook gaat volgen, terwijl in Zeeuwsch- Vlaanderen het Zeldenrust-college nooit leerlingen levert aan het Pe trus Hondius-lyceum te Terneuzen of aan het Janseniuscollege te Hulst om te plaatsen op de gymnasiale afdeling? Dit is te opvallend om toevallig te kunnen zijn. Dit is of wel een grandioze kortzichtigheid ten opzichte van de belangen van de brugklasleerlingen aan het Zelden rusteollege ofwel schoolpolitieke op zet. Wij zijn bereid om op Iedere school voor basisonderwijs en aan de leerlingen en hun ouders van het Zeldenrusteollege voorlichting te ge ven over het gymnasium, te discus siëren, te adviseren en wat u maar wilt. Het gaat ons daarbij niet in de eerste plaats om het gymnasium als zodanig, maar om die leerling, voor wie de gymnasiale opleiding de bes te en meest bevredigende is. Het gaat toch uiteindelijk om de belan gen van de leerlingen en om zijn toekomst. En dit is iels, wat volgens ons in bepaalde kringen van Zeeuwsch-Vlaanderen veel te weinig centraal staat. Bovenstaande brief is ondertekend door mej. drs. C. J. M. Davids, drs. Th. J. Dikmans en drs. A. J. Rek- veld. (Van onze correspondent) SLUISKIL In Het Gildehuis te Sluiskil heeft Le Théatre des Mari- onnettes de Metz voor een veertigtal leden van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Alliance Frangai- se een voorstelling gegeven als af sluiting van het winterseizoen 1970- 1971. Het bijzond-ere van deze voor stelling was o.m. dat het toneel on geveer zes meter breed en ruim drie meter hoog was en de poppen en een lengte hadden van 1.20 meter. De decors, die tijdiens de voorstel ling werden verwisseld, waren met fluorescerende verf behandeld. De ge schiedenis, een sprookje, speelt zich af in de insectenwereld, waar twee kakkerlakken, Cafardet en Cafardet- te, op elkaar verliefd worden en zullen trouwen. Maar evenals in de wereld van de -mensen doen zich complicaties voor, maar tenslotte, en daar was het dan weer een sprookje voor, komt alles goed en leven ze lang en gelukkig. De verdienste van de uitmunten de artiesten, een dame en twee he ren, was dat zij het dóódsimpele gegeven naar een dramatische cli max wisten te voeren. Het geheel, en dit gold niet alleen voor de tekst was zeer poëtiseh. Na de voorstel ling werd getoond hoe de artiesten te werk gingen. Een bijzonder boei ende avond, die veel meer belang stelling verdiende. (Van onze correspondent) HULST. Op de rijksweg Hulst Perkpolder tussen Kuitaart en Kloos- terzande is de 70-jarige Amsterdam mer J. de B. met vrij hoge snelheid tegen een boom gereden. Het onge luk gebeurde toen de bestuurder van de Renault 4 een dubbele vrachtauto combinatie wilde passeren. Het tegemoetkomend verkeer maakte de passage onmogelijk. Ter wijl de vrachtwagen uitweek tot in de berm van de weg, slipte de be stuurder bij een rempoging naar de linkerzijde van de weg, schampte een boom en kwam vervolgens tegen een andere boom tot stilstand. De boom drong in de auto door tot de bestuurdersplaats, waardoor het slachtoffer uit de auto werd geslin gerd. Dr. Buwalda van Kloosterzande verleende eerste hulp. Het slacht offer is met een grote hoofdwond en vele klachten over inwendige pijnen per ambulance naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. (ADVERTENTIE) (Vanonze correspondent). OOSTBURG Tot directrice van het bejaardenhuis De Burcht te Oostburg is met ingang van 1 mei benoemd mejuffrouw W. M. van Sonsbeek te Castricum. - gftkgm (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Tijdens de gister avond gehouden opheffingsvergade ring van de afdeling Nieuw Terneu zen van het Handelscentrum Ter neuzen onder voorzitterschap van de heer L. Hamelink in restaurant Vij verhof, werd besloten het resterende saldo van pim. 4.000,- over te dra gen aan de stichting „De Vliegende Hollander" in oprichting, 500,- zal in het uniformenfonds van de har monie Terneuzen worden gestort. De afdeling Nieuw Terneuzen wordt evenals d-e beide andere afdelingen opgeheven wegens een voorgenomen herstructurering van het handelscen trum Terneuzen. Het thans afgetreden bestuur van Nieuw Terneuzen is ook het voorlo pige stichtingsbestuur van De Vlie gende Hollander. De bedoeling van deze stichting is Terneuzen meer bekendheid te geven als de stad van de vliegende hoüilander. Daarvoor acht het stichtingsbestuur onder an- (Van onze correspondent) WEMELDINGE. Op de Ooster- schelde in de Witte Tonnen Vlije is hedenmorgen in dichte mist het 1000 ton metende Duitse motorschip Mag- no omhoog gevaren. Het schip was geladen met kunstmest onderweg van Duitsland naar Antwerpen. Bij het vallen van het water is het schip op twee plaatsen gebroken. Schepen van Muller N.V. uit Terneuzen heb ben het schip weten te bergen. Het waren de Cobie M. En Avant XV. Nieuwland en de Zeeland. Zij hebben het schip in Wemeldinge binnenge bracht. Thans is men bezig met los werkzaamheden op het Kanaal door Zuid-Beveland in het Nederlandse motorschip Reja. Zodra de lading is overgeslagen zal er een noodrepara- tie worden aangebracht, waarna het Duitse schip naar een werf zal wor den gesleept. (Van onze correspondent TERNEUZEN In de abonne mentenserie Culturele Ochtenden voor Bejaarden vindt woensdagmor gen om tien uur in gebouw De Schakel aan de Kerkhoflaan in Ter neuzen weer een bijeenkomst plaats. De heer B.H. van Boeijen uit Middelbhrg, geneesheer-directeur van de beide verpleeginrichtingen der Boede te Ko-udekerke en Ter Hooge in Middelburg zal dan een voordracht houden over geneeskun de en bejaarden. Dokter van Boei jen, gerontoloog, houdt zich speciaal bezig met de fysieke en psychische problematiek waarmee de bejaarde mens geconfronteerd kan worden. Ook belangstellenden voor deze voordracht die geen abonnement hebben zijn van harte welkom. Opbrengst collecte De o-p brengst van de Emmaibloem collecte te 's-Gr-avenpodider bedroeg f. 242,38. (Van een onzer vernlaggevers) AXEL Aan de rand van het Kennedy-plein in Axel zijn slopers begonnen met de afbraak van een voormalige hangar van het carosse- rie bedrijf De Kraker. De hangar is indertijd aangekocht door de ge meente Axel en stond al vrij lang op de nominatie om afgebroken te worden. Het zal de omgeving van het Ken nedy-plein zeker ten goede komen, te meer omdat ook de groene schutting langs het gebouw het loodje zal moeten leggen. Voor vele bewoners van huizen in de omgeving was het roestige gevaarte al langer een doorn in het oog. Het sloopwerk wordt uitgevoerd door mensen van de firma Weduwe Vermeulen uit Breskens, die de klus al voor een groot deel hebben geklaard. Naar verluidt zal het vrij komende ter rein worden gereserveerd voor de bouiw van een nieuw postkantoor. Door de gemeente Axel zijn deze berichten ontkend noch tegengespro ken. Het is wel de bedoeling, dat het Kennedy-plein in de toekomst wordt omsloten door v-ier „hoge" wanden. Voor de noord-kant bestaan -er plannen voor d-e bouw van een winkelcentrum met daarachter een mavo en de sporthal. Het plein wordt op dit moment begrensd door de Halle, het bejaardentehuis en bouw- en woningtoezicht. Wanneer met de verdere uitvoering een begin gemaakt kan worden is nog niet bekend. dere een gebouw nodig waarin ailei:- lei tentoonstellingen en manifeslja- tes kunnen plaatshebben. De led'en zijn ervan overtuigd dat Terneuzen een dergelijk gebouw hard nocjig heeft. Door twee van de aanwezige vier gewone l-eden werd langdurig weerstand aan dit voorstel geboden. Zij zagen liever dat het geld adn een nieuwe actiegroep zou worden overgedragend. De voorzitter kim hen er tenslotte van overtuigen dat er op een op te richten actiegroep voorlopig niet moet worden gere kend. Tenslotte gaven de tegenstan ders hun toestemming op voorwaar de dat het geld terug zal komen als in de toekomst de stichting „De Vliegende Hollander" niet van de grond zou komen. Het geld zou dan gebruikt worden voor de ook in de toekomst te houden middenstands- handelstentoonstellingen. (Van onze correspondent) GOES Op de laatste parochiea vond van de Goese Maria Magdale- naparochie werd besloten om eèn aantal informatieavonden over het kerkelijke leven te organiseren. De Goese parochieraad heeft -nu de völ- gende data vastgelegd. Op 19 april zal dr. Roebroeck een inleiding hou den over „Gestalte van de kerk ën de veranderingen die zich daarin voltrekken". Op 3 mei spreekt drs. Janssens over „Liturgievernieuwing en de ruimte voor experimenten" en op 24 mei zal dr. Vermeulen het hebben over „Vernieuwing van de kerk en de veranderende vornfen van kerkelijke meelevendheid". (Van onze correspondente) -* SAS VAN GENT Zaterdagavond om 18.00 uur vond in Sas van Gent de opening van de galerie „Uilen spiegel" In de Noord-Weststraat 13 plaats. Beneden is de galerie inge richt met kunstnijverheidsartikelen, waarin de heer en mevrouw Troost en de heer en mevrouw Rijk uit Sés van Gent hun koopvaardigheid ken baar zullen maken. Bovendien werd de tentoonstelling geopend van André van Ache uit Bas- sevelde (B.) met beeldhouwwerken en enkele kunstambachtwerken uit de periode 1961 - 1970. Deze werken zullen tot 23 april te bezichtigen zijn en wel dagelijks van twee tot zes uur, vrijdags tot 9 uur en dinsdags van 10 tot 18 uur. Loco-burgemeester W. H. M. Colsen opende de tentoon stelling en bracht naar voren dat er hier ook, evenals in de bibliotheek m De Spije vrijwilligers dit tot stand hebben gebracht. „Doordat deze kun stenaar een Vlaming is, komt het nu ook weer tot uiting dat de band der mate goed is met België", aldus de heer Colsen. De heer Colsen vond het vooral frappant dat de heer en mevrouw Troost en de heer en mevrouw Rijk van boven de grote rivieren komen en wenste hen toe, dat zij in de toe komst voldoende kunstenaars mogen trekken. De heer A. van DaelejJ, kunstcriticus te Sottegem (B.) gaf te kennen dat de heer Van Achte bui ten hun 250 pentekeningen, vooral beelhouwer is. André van Achte is lid van het Christelijk Vlaams Kunstenaars Ver bond en van de kunstenaarsgroep „De Ploegh". In september 1970 won hij de tweede prijs van de internatio nale tentoonstelling te Amersfoort met zijn beeld uit steen getiteld „Moederzegen" waarvan de hoogte 80 centimeter is. Dit is zijn 27e expositie. Na 23 april zal de schilder Ruud Martens uit Ter neuzen zijn werken exposeren. Men heeft voor dit jaar al voldoende kun stenaars aangetrokken om te expo seren in „De Uilenspiegel".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2