rode hondvaccin Psychiater Greveiink en zijn eenmansveldtocht: Wereld- gezondheids dag in het teken van de suikerziekte De Haagse psy chiater J. Greve iink (47) is van uit zijn „hoofd kwartier" aan het deftige Jozef Israëlplein een eenmansveld tocht begonnen tegen het zieken fonds, de hono rering van spe cialisten, de zie kenhuizen, het slaaf-zijn van de patiënt en de ver keerde image, welke rond zijn beroep hangt. lezen ere promoties J.Th.J.M. Willems pil L „De patient is een slaaf wiens ziekte door drugs verdoezeld wordt" door Lambiek Knepflé Hij schrijft met grote re gelmaat brieven aan de Eer ste en .Tweede Kamer, aan ministers en staatssecreta rissen, publiciteitsmedia, de Consumentenbond en de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Geneeskunst. Dokter Greveiink doet dat zeer zakelijk, korte punten met a's, b's en c's. Van al les houdt hij archief bij. Al le interviews en gesprekken worden op de band vastge legd en uitgewerkt. Tijdens het gesprek ver schijnen langzamerhand steeds meer papieren op de kale schrijftafel. Maar die worden met één veeg verwij derd wanneer de fotograaf verschijnt. Dokter Greve iink wil ook niet ter aankle ding voor zijn enorme boe kenkast op de plaat gezet worden: „ik hou er niet van dat doktoren worden gezien als een soort kamergeleerden die vanuit hun boeken zitten te filosoferen als wijze diep- weters". Hij is bedrijfspsy- chiater bij de overheid en houdt er thuis nog een klei ne psycho-therapeutische praktijk op na. Al zijn vrije tijd besteedt de psychiater aan zijn eenmansveldtocht. Waarom deze eenmansac tie? Greveiink: ,,al sinds jaar en dag lees ik in de medische tijdschriften kritiek op de punten waartegen ik ten strijde trek. Maar er wordt niets aan gedaan. Alle „clubs" die iets willen ver anderen falen uiteindelijk. Er wordt teveel tijd besteed aan onderlinge communi catie en er zijn zoveel menin gen over hoe het wel moet, dat men eenvoudig niet aan verandering toekomt. Daar om heb ik doelbewust voor een eenmansactie gekozen". En de „kritiese artsen" dan? Die streven wellicht naar dezelfde doeleinden? Greveiink: „ik heb op het laatste congres van de art senmaatschappij met hen ge sproken. Maar het is bij hen net hetzelfde: zoveel hoofden zoveel zinnen en - het wordt tenslotte toch hetzelfde kliek je" 'Maar vecht u als eenling niet tegen de bierkaai? Greveiink: „mijn collega's hebben mijn denkbeelden in formeel wel gunstig maar toch ook een beetje griezelig ontvangen. Formeel wordt ik echter volkomen genegeerd". Dokter Greveiink wil de pa tiënt uit zijn passieve slaaf - zijn halen. Hij legt dit uit aan de hand van zijn „klont- kluwen-Mien-Piet' '-theorie. Er verschijnen drie voor werpen op zijn lege schrijf bureau die samen een drie hoek vormen. Een agenda is Piet, een soort lucifersdoos- diens maag en een bakje stel len de buitenwereld voor. Nu krijgt Piet moeilijkheden met de buitenwereld in de vorm van het lange haar van zijn zoon. Zoonlief trekt zich van de vermaningen van zijn pa niet veel aan, wat tot ge volg heeft, dat vader zijn ge voelens niet meer aan de bui tenwereld meedeelt, maar maar in zijn maag opkropt. Hij krijgt dan een maag zweer of zoiets en gaat dan als Piet Patiënt naar Jan Dokter. En dan gaat het fout, want Jan Dokter be- Irijft alleen deelgeneeskunde dat wil zeggen dat hi] de maag van Piet gaat genezen met pillen en poeders. Maar de oorzaak van de ellende, de wrijving tussen pa en zoon daar wordt niets aan gedaan. Natuurlijk is hieraan niet alleen de arts, die in zijn drukke werk nauwelijks de tijd vindt om verder te zoe ken, schuld. Ook de patiënt zelf. Hij is veel te passief. Iemand die zijn auto naar de garage brengt, omdat er iets mee is, weet meestal wel in welke richting de fout gezocht moet worden en zegt dat ook tegen de dok ter-monteur. Maar het typi sche is, aldus Greveiink, dat de meeste mensen geen en kel verstand van hun eigen lichaam hebben. Zij lopen ermee naar de dokter en ho pen er het beste van. „Het is gek, het apparaat waarbij je het meeste betrokken bent, geef je het gemakkelijkst he lemaal over voor „repara tie". Piet Patiënt moet zich in de spreekkamer van Jan Dokter meer als „klant" ge dragen. Hij moet de dokter het mes op de keel zetten, zo dat deze hem niet in het on gewisse kan laten over de aard van de eventuele ziek te". En het ziekenfonds? Greveiink: „Ik heb er te gen geprotesteerd toen door de Kamer zomaar even be sloten werd door het optrek ken van de loongrens 60.000 mensen in het ziekenfonds te houden en 70.000 anderen uit de particuliere verzeke ring te halen. Ik ben trou wens tegen dit hele systeem. Er moet een soort nationale volksverzekering tegen ziek tekosten komen, waaraan ie der premie betaalt naar zijn inkomen. Dan komt er ein delijk een einde aan het ver schil in behandeling tussen de fonds- en particuliere pa tiënt en ook in de specialis tentarieven" Wat is er met de ziekenhui zen aan de hand? Greveiink: „Beter dan het bedrijven van de eerder op genoemde deelgeneeskunde, waardoor iemand soms ja renlang van hot naar haar sjouwt en z'n ziekte met irugs wordt verdoezeld en diepgevroren, zou 't zijn ie mand voor 't stellen van 'n diagnose drie dagen in 't hos pitaal op te nemen. Dan kun je hem helemaal onderzoe ken en weet je meteen hoe de kaarten liggen. Op dit moment ligger er mensen in het dure ziekenhuisbed, die er in feite 50 procent van hun tijd voor niets doorbrengen. Opmerkelijker is, dat een ziekenfondspatiënt meestal langer in het hospitaal ligt dan de particuliere. Blijk baar wordt aan deze laatste toch meer zorg besteed" Wat vindt u van de uit spraak van prof. Speijer, dat een kwart van de Nederlan ders psycho-sociaal-disfunc- tioneert? Greveiink: „Een hoogst on gelukkige term. Het komt bij iedereen op zijn tijd voor dat zijn „computer" in het hoofd in de war is, soms voor lan ger achtereen. Maar daarom is hij nog niet meteen gees telijk gestoord. Zijn „com puter" is wel goed, maar al leen tijdelijk buiten gebruik, als een lift zonder boy. Dat het zoveel mensen zijn, 25 procent, die zich niethele maal lekker voelen In deze maatschappij, is een teken des tijds. Het is gemakkelij ker'zelf niet meer z'n hoofd te breken over problemen, maar deze laten oplossen door een echte computer, De mensen g.aan door-'dit niat- ze'lf-denken in het gareel van de massa-maatschappij lo pen". - s ;j En tenslotte de psychiatri sche patiënt? Greveiink: „In het alge meen wordt hij als gevaar lijk of onnuttig aangezien: weg met hem, sollicitaties mislukken. Niemand wil zelf ook voor geestelijk gestoord worden aangezien. Gevolg zowel de psychiater als zijn patiënt komen in het ver domhoekje. Een volledig ver keerde instelling: ik bedrijf in feite een optimistisch vak. In tachtig procent van de ge vallen, die als hopeloos wor den beschouwd, weet ik met 20 uurtjeê praten de „com puter" weer op gang te bren gen. Dat kost 1600 gulden, maar hoeveel kost het niet méér, als iemand sukkelen blijft?" Dokter Greveiink over zijn loopbaan: „ik was van '57 tot '65 geneesheer-directeur van de psychiatrische inrich ting Sancta Maria in Noord- wijk, u weet wei, met non- ..netjes". Hij voegt er aan toe: „en met opgevallen resul- .taat". Was dat opvallen het fgit dat hij daar ingehuurd was om een modernisering van deze ouderwetse inrich ting op gang te brengen, of dat hij er in '65 als „corps alienum", als vreemd lichaam, werd uitgewerkt? „Ik heb het proces om 25 mille achterstallig salaris verloren, maar de rechters gaven in feite toe dat de ont slaggrond onredelijk was", aldus dokter Greveiink. De farmaceutische industrie is er tenslotte in geslaagd een vaccin te ontwikkelen, dat ro de hond kan voorkomen. Ro de hond is een besmettelijke ziekte, die o.a. gepaard gaat met een rode huiduitslag, die in principe vrij ongevaarlijk is, maar bij a.s. moeders grote ellende kan veroorzaken. Door een rode hondinfectie in de eerste 4 tot 5 maanden van de zwangerschap kan het zich ontwikkelende kind namelijk ernstig worden beschadigd: slechts 15 procent van de kin deren van moeders die tijdens de zwangerschap rode hond hebben gehad, is volkomen „normaal". De invloed van het rode hondvirus op de zich ontwikkelende vrucht kan van verschillende aard zijn. Bij 16 procent van de moeders met een rode hond infectie in de eerste vier maanden van de zwanger schap sterft de vrucht vroeg tijdig, in 70 procent van de gevallen treedt een of andere vorm van doofheid op, bij 50 procent van de kinderen wier moeder rode hond heeft ge had, treden hartafwijkingen op en 62 procent heeft oog letsels. Bij 46 procent treedt bovendien een bepaalde vorm van achterlijkheid op. De kans op een rode hondinfectie is weliswaar niet zo erg groot (1 of 2 op de 1000 zwanger schappen), maar desondanks is vaccinatie, waardoor be smetting voorkomen kan wor den, erg belangrijk. Vooral zgn. high-risk-groepen zoals kinderverzorgster, jeugdleid sters, onderwijzeressen e.d. moeten volgens de farmaceu tische industrie tijdig worden ingeënt. Proeven hebben in middels aangetoond, dat het vaccin volkomen veilig en on schadelijk is. Bij geen van de 100.000 proefpersonen (kinde ren en volwassenen) zijn met dit nieuwe vaccin complicaties opgetreden. Verschillende ontwikkelings landen gebruiken TV in de strijd tegen het analfabetisme of zijn van plan dat te doen. De meningen over deze me thode raken de laatste tijd echter steeds meer verdeeld. Sir Walker, leider van de Australische delegatie bij de Unesco, vreest dat TV juist een tegengestelde werking heeft, d.w.z. dat men door TV het lezen vèrleert. Veel stu denten blijken aanvullende cursussen in intensief lezen nodig te hebben, voordat ze aan hun eigenlijke studie kun nen beginnen, wist de Austra liër te vertellen. Hij drong er op aan de invloed van de TV op de leeskunst diepgaand te bestuderen. Ter ere van de Dies Natalis op 26 maart zullen dan de Rijksuniversiteit in Utrecht 6 ere-doetoraten worden uitge reikt. De volgende personen mogen met hun uitverkiezing het feest opsieren: dr. Ger hard von Rad uit Heidelberg (oude testament), dr. P. Bucy, (neurochirurgie), prof. J. Tits uit Bonn (wiskunde), prof. G. Sterba uit Leipzig (neurohor- monen), mr. J. den Tex uit Amsterdam (Oldenbarneveld- biografie) en prof. C. Moor rees uit Boston (tandheelkun de). Om een kern-reactor vei- ligte laten werken is een uitlaatklep nodig die bij te hoge druk „stoom af kan blazen". Een dezer dagen werd in het Zeeuwse Sloe- gebied een dergelijke vei ligheidsklep (doorsnee 46 meter, wanddikte 2 a 3 cm) op de gereedgekomen cen tralemantel geplaatst. Na deze afsluiting kunnen de drukproeven beginnen, die de laatste voorbereidende fase voor het eigenlijke kernsplijtingsproces vor men. Niet alleen de chemische in dustrie veroorzaakt waterver vuiling, ook de anti-concep- tionele pil is volgens prof. Davies uit Birmingham een vorm van vervuiling, die alle aandacht verdient. Het mas saal consumeren van hormo nen beschouwt de Engelse ge leerde als een toekomstig pro bleem, omdat de hormonen uit de pil in het water niet worden afgebroken en dus uiteindelijk weer in het drinkwater terecht kunnen komen. In een meer dan 100 pagina's tellende rapport heeft prof. Davies de Unesco verslag gedaan van zijn be zorgdheid en gevraagd om diepgaande studie van de door hem gesignaleerde pro blemen. De opmerkingen van de Brit zijn overigens niet hieuw, want ook al eerder is van Amerikaanse zijde ge waarschuwd tegen het gevaar van hormoonvervuiling. Men heeft toen zelfs geschermd met de mogelijkheid, dat er zoveel vrouwelijk hormoon in de rivieren zou kunnen ko men, dat dit massale on vruchtbaarheid zou veroorza ken. In principe is een derge lijke watervervuiling natuur lijk altijd mogelijk, maar in de praktijk zal het zker zo'n vaart niet lopen. Wat meer voorzichtigheid met sensatio nele uitspraken is soms ook in de wetenschappelijke we reld niet overbodig. De meeste Japanners die ouder dan 90 zijn geworden blijken opgewekt van natuur te zijn en tot op hoge leeftijd hun beroep uitgeoefend te hebben. (Japans ministerie van ge zondheidszorg) Nederland gaat samen met Denemarken een volledig ge automatiseerde attenderings- systeem ontwikkelen voor technisch- en wetenschappe lijke literatuur. Door dit sys teem kunen gegevens zeer snel te voorschijn worden ge haald en kan dus veel tijdro vend literatuuronderzoek worden vermeden. Het instituut voor immunolo gie in Natal (Zuid-Afrika) heeft een nieuw anti-lichaam pje ontwikkeld dat van groot belang kan zijn bij het voor komen van leverinfecties. Met dit anti-gen kunnen namelijk bloedtransfusies worden ge controleerd op de aanwezig heid van infectie veroorza kende virusdeeltjes. Meer dan 250 kankeronder zoekers uit de hele wereld ko men van 12 tot 15 mei in Am sterdam bijeen om deel te ne men aan een congres over de rol van virussen en erfelijke factoren bij het ontstaan van kankers. Het voeren van een bevol kingspolitiek, die gericht is op vermindering van de bevol kingsgroei in Nederland, moet gekoppeld worden aan af schaffing van de huidige kin derbijslagregeling. (Stelling bij proefschrift van V. van der Vliet, Utrecht). De Engelse waterzuivering begint vruchten af te werpen. In een deel van de Theems, waar al bijna 100 jaar geen vissen meer waren waargeno men, zijn de afgelopen maan den weer 41 verschillende soorten gesignaleerd. Nog een positief bericht uit het Verenigd Koninkrijk: de wegwerpfles behoort tot het verleden. De Britse consu ment heeft ontdekt dat hij uiteindelijk die wegwerpfles toch zelf betaalt en boven dien is men zich bewust ge worden van de enorme ver vuilingsproblemen. Wanneer zullen de Nederlanders ont dekken, dat gratis glas ook niet alles is? Gezien de stormachtige groei van de universiteiten is het waarschijnlijk, dat er een overschot aan academici zal ontstaan. De implicaties van deke ontwikkeling voor de verhouding universiteiten en maatschappij verdienen ern stige aandacht. (Stelling bij proefschrift van K. Wirtz, Utrecht). DOOR RINUS VAN BIJNEN Voor een suikerzieke is het vandaag de dag mogelijk een normaal werkzaam leven te lijden, kinderen te baren, aan sport te doen en met volle teugen van het leven te ge nieten". Dat stelt dr. M. G. Candau, directeur-generaal van de wereldgezondheidsorganisatie in het laatste nummer van „World health". De suikerpa tiënt dient daarbij natuurlijk wel de voorschriften van de dokter wat betreft dieet en medicamenten (injecties) se cuur op te volgen. Houdt hij rich daar goed aan dan kan lij inderdaad vrij normaal door het leven gaan. Dat is dan met name te dan ken aan de Canadese dokto ren Banting en Best, die vijf tig jaar geleden in een labo ratorium te Toronto met suc ces de door hun ontdekte in suline toepasten op een dia beet. Een gouden jubileum dus, dat de suikerpatiënten aver de hele wereld als een feest zullen ervaren. Voor die gedenkwaardige dag was het een dubbeltje op zijn kant of een suikerpatiënt in leven bleef en dan nog was er van „leven" in feite geen sprake. De wereldgezond heidsorganisatie heeft het enorme belang van de ont dekking van de insuline wil len onderstrepen door de we- reldgezondheidsdag vol gende week woensdag in iet teken van de suikerpatiënt te stellen. Maar niet alleen om dit feit te vieren. Ook om in de hele wereld de aandacht te vesti gen op deze ziekte, waar naar schatting twee procent van de wereldbevolking aan lijdt. Er moet nog ontstellend veel gedaan worden aan research om „de kwaal zo geruisloos mogelijk te kunnen verdra gen". Hoe meer men met de neus op de feiten gedrukt wordt en met de veelheid van proble men rond deze ziekte wordt geconfronteerd, des te beter zal men in staat zijn te vech ten voor een zo goed mogelijk eindresultaat. Om ons tot Nederland te be perken: suikerziekte is hier de vierde volksziekte. Rond de 125.000 patiënten zijn onder behandeling, maar voorzich tige ramingen spreken van nog eens zo'n aantal dat aan de ziekte lijdt zonder onder behandeling te staan. Van dit enorme aantal zijn er slechts dertigduizend lid van de N.V.S., de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken. De meest voor de hand lig gende oorzaak is, dat de N.V. 3. tot nu toe weinig aan de weg timmerde. Hetgeen niet wegneemt, dat de vereniging met geringe middelen tot uit zonderlijke aktiviteiten wist :e komen. Om enkele zaken te aoemen: zij bevordert mede het medisch speurwerk, be hartigt individuele en alge mene belangen van de suiker zieken, geeft voorlichting en neemt suikerzieke kinderen bp in het eigen tehuis „Bos en Duin". Vooral dit laatste kost han denvol geld maar is dan ook van vitaal belang voor de jonge suikerpatiënt. Een nieuw paviljoen is heel hard nodig (kosten 450.000). Hoog op de verlanglijst van de N.V.S. staat genoteerd een diabetisch centrum, hetgeen zo'n slordige twee miljoen zal sosten. De overheid subsi dieert de N.V.S. niet, zodat dergelijke bedragen door par ticulier initiatief bijeenge bracht zullen moeten worden. De N.V.S. heeft er voor ge zorgd, dat de suikerzieke be ter wordt geaccepteerd in be drijfsleven en verzekerings wereld. De vereniging heeft voorts voor zgn. suikervrije irtikelen een garantiezegel ingesteld. Het zijn allemaal activiteiten, die het leven voor de suikerpatiënt veel draaglijker maken. Met de komst van de insuline werd het mogelijk gemaakt de diabeet in leven te houden. Het gaat er nu vooral om dat dat leven ook waard is ge leefd te worden". Dat is een zaak, die de hele samenle ving aangaat. Daarom de suikerziekte in het zonnetje >p 7 april, wereldgezond- heidsdag.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15