Er zal gedweild en geboend worden Kunst dat ze lacht Ze heeft net de beste filter ter wereld ontdekt Kunstschilder Matthieu Wiegman overleden Geschil tussen NKV en St.-Joseph bijgelegd SCHOONMAAK IS NIET DOOD. 'A Nieuw! Roxy met dual filter dubbel effektief, dus 2x 20 zuiver. Allende voorspelt winst volksfront OPPOSITIE BLUFT VER ACHTER binnenland buitenland Genadeslag Hete drang Klein straaltoestel Fokker -VFW gereed Om eigen ivaarde te bepalen JONGEN (14) ZETTE EIGEN ONTVOERING IN SCèNE DINSDAG 6 APRIL 1971 DE HUIsvföuw .STENEW AANDRA&VW voor Her voetstuk... op WOLKEfJ VAK GELUKZALIGHEID ZWEVEK (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG. Sinds mensenheugenis is de grote schoonmaak in Nederland een onontkoombaar gebeuren geweest, waarvoor miljoenen vrouwen het zweet huns aanschijns op de al taren der vaderlandse properheid offerden. Het was elk jaar opnieuw een vreemde, onberedeneerde drift in het bloed, die moeders bij het botten der twijgen opjoeg naar tobbe en teil, waar ze met rode handen het sop opklopten tot wierook voor hun eredienst. Bij elke nieuwe lente stak die storm weer op, snel aanwakkerend tussen Vaals en Rodeschool. Meubels gingen als kegels omver, gordij,.en werden van de roe den gescheurd en het 24-delig servies met de gouden randen, dat sinds kerstmis onaangeroerd in de kast had gestaan, werd tevoor schijn gehaald als een dode uit zijn graf. Vele generaties van huisvrouwen hebben meegespeeld in die wan- hoopssymfonie voor dweil en zeem lap: de partituiut werd van moeder op dochter overgedragen en niemand daoht er aan om met een ander, vriendelijker werkje de lente in te luiden. De tweede wereldoorlog heeft als eerste die ban gebroken. Tus sen 1940 en 1945 droogde de stroom van boenwas en borstel werk snel op en de nijpende schaarste dwong de huisvrouw om werkeloos de schoonmaakperiode uit te zitten. Daarna begon de ont- stuitbare opmars van de robot, de stalen hulp in de huishouding, die de vrouw het werk zoemend uit panden nam. Er werden honder duizenden flats gebouwd, zonder diepe kasten, zonder donkere hoe ken. zonder zolders. De ruimte, waarin het moderne gezin mocht leven, werd op ministeries omzich tig becijferd. De huiselijkheid werd gestandaardiseerd en daar mee gesteriliseerd. Tegelijkertijd veroorzaakten de vrouwenorganisa ties en voorlichtingscentra op huis houdelijk gebied verwarring in het kamp der moeders. In folders en vouwbladen werd gehamerd op de rechten van de vrouw, het juk van starre plichten werd door tiendui zenden opgelucht afgeworpen. Jaren geleden begon een folder al met deze banvloek: „Een man die ramen wast is een glazenwas ser, een man, die koekjes bakt is een banketbakker, een man die kleren maakt, is een kleermaker, een man, die eten kookt is een kok, een man, die boodschappen doet is een loopjongen, maar een vrouw, die alles tegelijk is, is niks. Iedereen vindt het de gewoonste zaak van de wereld, dat moeder banketbakker, loopjongen, binnen huisarchitect, personeelchef, boek houder, kelner en als het even kan ook nog een liefhebbende vrouw en moeder is. Een duidelijke zaak: de vrouwen namen het niet langer. De vrou wen pikten het niet meer, dat ze zich een repeterende breuk moes ten tillen aan sterk ondergewaar deerde karweien. Moeder had recht op vrije tijd, op eigen hob by's,. op eigen verenigingsleven, moeder had recht op een frisse teint, op zachte handen, op nagels, die het eeuwige leven hadden. Om zichzelf te beschermen zette het bedrijfsleven onmiddellijk een tegenoffensief in: Se stofzuiger, die voor de oorlog al zijn opmars was begonnen, kreeg allerlei extra handjes en voetjes, waarmee men in de kleinste hoeken en verste naden kon vegen, kloppen en zui gen. Daarnaast werd de mixer geïntroduceerd, de snelkookpan, het volautomatische strijkijzer (met en zonder stoom van Willem Bever) de elektrische kachel, de gaskachel, het verbeterde theelicht, de elektrische deken, de elektri sche koffiemolen, de volautomati sche wasmachine met de biologi sche witmakers en de krachtige enzymen, de centrifuge, de grill, de vaatwasmachine en de droog- kap. Zo werd de vrouw langzaam ingekapseld in een web van hulp middelen. Het leek er in die dagen op, dat de emancipatie van de vrouw voor de grote schoonmaak de genade slag betekende. Een enquête onder 500 huisvrouwen rukte de vitrage van de eeuwenoude opvatting, dat de vrouwen het werk in huis ple zierig vonden. Vergeet het maar: 64 procent van de ondervraagde dames vond afwassen van matig tot stomvervelend, 51 procent zei hetzelfde over stof afnemen, bed den opmaken en kamers doen. Denk nu echter niet, dat met deze collectieve dreun de grote schoonmaak definitief tegen het canvas was getuimeld. Want daar mee bewijst u, dat u de vrouwen ziel niet doorgrondt. U onderschat dan trouwens ook de reuzenkracht van de reclame, die nog steeds een van de trouwe handlangers is van de jaarlijkse grote schoonmaak. Het enige, wat gebeurde was, dat men de benaderingstactiek wijzig de: in 1925 kon men nog op omzet- vergroting rekenen door een ad vertentie in de dagbladen te plaat sen, waarop een vrouw, in een tent van een schort, een dubieuze tra peze-act op een ladder uitvoerde. Bekijkt men nu de advertenties, dan is het verschil opvallend: er stijgt- een -roze walm uit op, zoet als duur parfum. Natuurlijk moet de vrouw niet werken. Wat nou: ze hoeft zich niet eens te vermoei en. Ze kan uren, handen en hu meur sparen, dankzij de handstof zuiger, de revolutionaire handimop, die stoft en glans geeft op het zelfde moment. Kom ma, koop die uitschuifbare ragebol nou maar, want hij is speciaal voor jou ge maakt. Op die manier suggereren de advertenties, dat de grote schoon maak een intiem familiefeestje is, waarin moeder het stralend mid delpunt vormt. Zij is het. die op wolken van gelukzaligheid door het huis zweeft en en passant een veegje hier en een dweiltje daar geeft. In haar bruidsdagen heeft ze zich niet gelukkiger kunnen voe len. Een moeder van een gezin met zeven kinderen zei ons: „Ik had me ook dit jaar weer heilig voor genomen om niet mee te doen aan die bespottelijke schoonmaakwoe de. Maar opeens kreeg ik toch de kriebels". Een vrouw, die een flat bewoont in een nieuwbouwwijk, zei: „Ik maak wel schoon, want als je huis een winter lang potdicht heeft ge zeten, wil je wel weer eens fris- sigheid ruiken. Nou ja, frissigheid. Je wilt die vertrouwde verontrei nigde lucht weer in je huis. Ik durf het alleen niet goed, omdat ik bang ben, dat de gevel uit mijn huis za] vliegen. Ze bouwen zo allemachtig gammel de laatste tijd". Een vrouw, die al jaren aan haar ziekbed is gekluisterd, zei: „Ik kan niks meer doen, maar als het lente wordt en de verpleegster het raam van mijn slaapkamer open doet, denk ik: o God, ja, dat is het weer die lucht. Dan zou ik het liefst gelijk uit mijn bed springen en de vloer gaan boenen". Een psychiater voorspelt: „Vrou wen die nooit de neiging hebben om schoon te maken, krijg ik vroeg of laat op mijn divan. Die blijven zitten met een hoop onbe vredigde gevoelens. Iedereen wil immers in de lente iets nieuws". Resumerend kan men dus zeg gen: er wordt in 1971 wel degelijk gedaan aan de grote schoonmaak. Zij is niet dood, zij leeft. En dat ondanks de snufjes en de uitvin dingen, de steeds kleiner worden de behuizingen. Het lijkt onbegrij pelijk, maar de vrouw weet er alles van: bij het ontluiken van de eerste krokussen wordt ze toch weer overvallen door die hete drang om de bedden naar buiten te gooien, de stoelen op elkaar te stapelen en de spinnewebben van twaalf maanden van de roeden te plukken. De vrouwen, die uit dit machtige heerleger deserteren, vor men een te verwaarlozen minder heid. De overgrote meerderheid marcheert rustig verder met de dweilen als regimentsvaandels ge heven. (ADVERTENTIE) Wees eerlijk: waarom hebt U voor een filter gekozen? Juist. Om zuiver te roken. Want een filter filtert. En da's een prettig idee. Daarom introduceert Roxy nu een filter dat twéémaal zo goed werkt. 't Dual filter. Dubbel absorberend. Dus dubbel effektief,dus zuiver als goud. zsvoor 1,75 De Chileense president Salvator Allende in gesprek met journalisten, nadat hij zijn stem voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft uitgebracht. BERGEN (ANP) In zijn atelier te Bergen in Noord-Holland is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Matthieu Wiegman. Wiegman maakte wand- en muurschilderingen, o.a. in opdracht van de gemeente Amsterdam. Ook legde hij zich toe op gebrandschil derd glas-in-loodramen. Hij werd als een van de toonaangevende schilders van de tegenwoordige tijd beschouwd. Wiegman was voor zitter van de jury voor de koninklijke subsidie aan jonge kunstenaars en ridder in.de orde van Oranje-Nassau. Matthieu Wiegman werd 31 mei 1886 te Zwolle geboren. Na de am bachtsschool te Alkmaar te hebben bezocht, waar hij voor huisschilder werd opgeleid, liet hij zich inschrij ven als leerling van de Amsterdamse rijksacademie voor beeldende kun sten. Gedurende lange tijd was hij werkzaam op de plateelbakkerij „De Distel", waar hij decoratief werk ver richtte. Nadat hij zich in 1909 te Bergen had gevestigd schilderde hij zijn eerste religieuze schilderij „De pre diking van Willibrord". In 1922 reis de hij naar Frankrijk en drie jaar later naar Italië. Matthieu Wiegman behoorde tot de „Bergense school". Vooral zijn zwerf tochten door Frankrijk waren van in vloed op zijn kunstenaarsschap. Het vormde zijn geestelijk leven en bracht hem als schilder tot ontplooi ing. Hij had de moed de conventionele religieuze kunst te doorbreken. Zijn streven vond in Europa veel weer klank en hij kreeg vele navolgers. De jonge geëmancipeerde katholieke beweging steunde Wiegman eveneens in zijn kunststreven. Zijn grote ver dienste voor ons land is dan ook dat hij een belangrijk aandeel heeft ge had in de verheffing van de kerke lijke kunst. Later richtte hij zich meer op het wereldse. Toen hij in 1956 zijn 70e verjaar dag vierde, werd Matthieu Wiegman een eretentoonstelling in het Haagse gemeentemuseum aangeboden. In het huldigingscomité hadden, naast mi nister Cals van het toenmalige mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen, zitting de commissa ris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam. DE WESTLAND-UTRECHT hypo theekbank heeft haar afgiftekoers van de rente-index pandbrieven 1970 verhoogd van 100 tot 100,5 procent. De Tilburgse hypotheek bank n.v. heeft de afgiftekoers van haar pandbrieven verhoogd van 99,5 naar 100 procent. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Onder het oog van een duizendtal genodigden is gister ochtend in Bremen het eerste VFW- 614 straalvliegtuig, een produkt van de thans samenwerkende Duitse VFW en Fokker fabrieken, uit de hangar getrokken. Fokker fabriceert de vleu gels, de Duitsers de rest. De twee .straalmotoren worden be trokken van de Britse Rolls Royce- fabrieken. De VFW-614 is het kleinste straaltoestel van de westelijke bur gerluchtvaart. De aan ongeveer 40 passagiers plaats biedende machine kost de luchtvaartmaatschappijen ongeveer 9 miljoen gulden. Men kan er dus on geveer tien kopen voor dezelfde prijs als één jumbo jet, maar die biedt dan ook plaats aan bijna 400 passagiers. De VFW-614 heeft een kruissnel heid van 740 km per uur en een ac tie radius van 650 km. VWF-Fokker kunnen op dit toestel winst gaan ma ken nadat er 175 toestellen zijn ver kocht. Tot nu toe zijn er 26 besteld. UTRECHT (ANP) Het geschil tussen het verbondsbestuur van het NKV en enkele aangesloten bonden enerzijds en de bouwbond van het NKV, St.- Joseph anderzijds, over de naar het oordeel van St.-Joseph onjuiste procedure bij het voorzien in vacatures in het dagelijks bestuur is bijgelegd. De voor zitter van St.-Joseph, de heer l. Brouwer, lanceerde zijn kritiek naar aan leiding van de benoeming van de heer W. de Groodt, voorzitter van St.-Willi- brordus, tot secretaris van het NKV als opvolger van de heer F. van der Gun, die lid van de Tweede Kamer wordt. Behalve kritiek op de benoemingsprocedure, signaleerde de heer Brouwer groepsvorming bij stemmingen in het verbondsbestuur door „een niet bijster vooruitstrevende groep van bonden, die samen de meerderheid vormen". Enkele bonden maakten zich bijzonder boos over de opmerkingen van de heer Brouwer en ook in het verbondsbestuur ontstond ongenoegen. Naar aanleiding daarvan hebben delegaties van de dagelijkse besturen van NKV en St.-Joseph de zaak uitgepraat. Besloten werd de discussie te beëindigen en dat deze „plaats zal maken voor een verdere gezamenlijke inzet voor het NKV". (Van onze redactie buitenland). SANTIAGO Het Verenigde Volksfront van de marxistische pre sident Salvador Allende heeft bij de zondag gehouden gemeenteraadsver kiezingen in Chili zijn positie ver sterkt ten koste van de twee voor naamste oppositiepartijen. Volgens onofficiële resultaten heeft het front, waarin communis ten, socialisten, radicalen en linkse christen-democraten zijn verenigd, bijna 49 procent van die stemmen behaald. De christendemocraten, die in het congres de voornaamste tegen standers vain Allende zijn 25 pet. en de rechtse nationale partij 20 De kans dat de hoop van die president op een ruime meerderheid in ver vulling zal gaan schijnt echter niet groot te zijn. Het was de eerste verkiezing sinds Allende" vijf, maan- den geleden aan de macht kwam. De president beschouwde de re sultaten als een duidelijk teken van goedkeuring voor zijn socialistisch program. Allende voegde hiér echter aan toe, dat hij dit program nu niet sneller zal ga-an uitvoeren. De christen-democraten hebben zich bereid verklaard, op zekere punten van AHende's program met de president samen te werken. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Jongens van 14, 15 en 19 jaar staan tegenwoordig voor niets meer. Drie van zulke knapen hebben in Parijs een ontvoering van een hunner in elkaar gezet. En de vader een losgeld laten betalen van 100.000 frank. De zogenaamde ontvoerde jon gen Thierry, 14 jaar, was in de veronderstelling dat hij thuis ten achter werd gesteld en wilde er zich met zijn kornuiten van overtuigen wat hij waard was en vandaar de verlangde 100.000 frank. De vader vervoegde zich met Thierry bij de politie en deed het volgende verhaal: „Mijn vrouw verloor Thierry, die in de auto zat enkele ogenblikken uit het oog en toen zij terugkwam was hij verdwenen. Mijn dochter kreeg een telefo nische waarschuwing dat er een brief in de bus lag met instruc ties. Ik kreeg vrijdagavond op dracht op een afgesproken plaats 100.000 frank te deponeren in oude biljetten van 100 fr. Zou ik intussen de poliite waarschuwen dan werd Thierry doodgescho ten. De 100.000 frank, gewikkeld in krantenpapier, heb ik volgens opdracht in een aangeduide por tiek gedeponeerd. Daarop werd Thierry vrijgelaten. Hij kwam in een taxi thuis". De commissaris van politie begon onmiddellijk met een ver hoor van Thierry en liet hem het verhaal een paar maal over vertellen. Daarbij bleek, dat Thierry zich herhaaldelijk in bij zonderheden vergiste en tenslot te viel de 14-jarige door de mand. Hij en zijn vrienden van 15 en 19 hadden de hele ont voering geënsceneerd. Van het losgeld is 91.000 frank terugge vonden, de rest was in de buurt van de Champs Elysées verbrast. Thierry is weer thuis met de wetenschap dat hij 100.000 frank waard is. Hoe zijn vader en moe der daar over denken vermeldt het verhaal niet. Dat moet men maar proberen zich voor te stel len.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11