Baggeraars vandaag in staking Gandhi: India kan niet rustig blijven toezien LOT CALLEY IN HANDEN VAN NIXON Geesteszieke barricadeert zich na moord op vrouw m Amalrik ziek Motorcoureur gedood King Air/GLM gaat Japanse vliegtuigen assembleren Waterschappen in Zeeland moeten binnen jaar zuiverings plannen gereed hebben Amerikanen: vonnis te streng WERK AAN BROUWERSHAVENSEGAT, BIESBOSCH EN MOERDIJK PLAT 35 GULDEN Dreigbrief van Brusselaars aan Belgische boeren Dertien executies in Iran Armstrong nog in levensgevaar Platen Westmoreland Kleuters geweigerd op christelijke school Man van 103 jaar kan na 30 jaar weer zien Directeur: Dr. W. A, J. M_ Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adreo: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Los9e nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 5 APRIL 1971 25e Jaargang 1 No. 6514 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. II uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers) SLIEDRECHT/OVERVEEN/WERKENDAM Twaalf grote baggerwerken zullen vandaag door een staking plat gelegd worden. Dat is in het weekeinde unaniem besloten door ongeveer 1500 bag geraars uit alle delen van het land op een vergadering die de bouw bond NVV en de Katholieke bouwbond „St.-Joseph" in Sliedrecht hadden belegd naar aanleiding van het mislukken van de onder handelingen over de nieuwe cao voor het baggerbedrijf. (Van een onzer verslaggevers) OOSTKAPELLE Alle Zeeuwse waterschappen zullen binnen een jaar een zuiveringsplan gereed moeten hebben ter bestrijding van de verontreiniging van de Zeeuwse oppervlaktewateren. De Zeeuwse waterschappen, die het kwaliteits beheer van al het Zeeuwse water gezamenlijk tot taak zullen krijgen, zullen overgaan tot de instelling van een centrale technologische dienst met een eigen laboratorium. Dit zijn twee conclusies in het eindrapport van de Zeeuwse studie bijeenkomst over waterverontreini ging, die vrijdag en zaterdag in CNV-oord „Dos en duin" te Oost- kapelle werd gehouden. Aan deze conferentie namen alle Zeeuwse kopstukken op het gebied van de waterhuishouding deel: provinciale diensten, gemeentelijke vertegen woordigers, dijkgraven van alle wa terschappen en vertegenwoordigers van rijksdiensten. In de eerste plaats achtte de vergadering, die tot haar eindrapport kwam door middel van uitvoerige discussies, groepsgewijs en plenair, noodzakelijk dat een sa neringsplan of meerjarig investe ringsprogramma wordt opgesteld, dat gebaseerd is op het geschatte aantal inwoner-equivalenten. Daar uit volgt een kostenraming voor een periode van 4 a 5 jaar, op basis waarvan als inkomsten de heffingen berekend kunnen worden. De negen zuiverimgsplannen van de verscheidene waterschappen die nen na totstandkoming door G.S. te worden bezien, en formeel goed gekeurd, opdat zoveel mogelijk in de gehele provincie een uniforme zuiveringsnorm geldt. Tot sanerings- of investeringsprogramma's behoort ook de overname van de bestaande zuiveringsinstallaties. Eveneens tot de zuiveringstaak van de water schappen zal de overname of aanleg en exploitatie van afvalwaterpers leidingen naar rijkswater behoren. „Heffingen waterkwaliteit" zullen in Zeeland niet zoals in oudere zui- verinigswaterschappen worden toe gepast op eigenaren van gebouwen bestand, maar op de gebruikers van de percelen, vanwaar vervuild wa ter op het oppervlaktewater af stroomt. (Vervolg op pagina Stad/Streek 1) MOSKOU (AFP-Reuter) Andrei Amalrik, de Russische auteur van „Zal de Sovjet-Unie tot 1984 voort bestaan", ligt ernstig ziek in het ge vangenishospitaal van Novosibirsk, Dit hebben vrienden van hem zater dag in Moskou meegedeeld. Hij zou een maand geleden ziek geworden zijn, toen hij per trein van de ge vangenis naar een werkkamp in Si berië werd overgebracht. Hij lijdt aan hersenvliesontsteking. Amalrik werd vorig jaar tot drie jaar werkkamp veroordeeld wegens „verspreiding van laster, die afbreuk doet aan de Sovjet-staat en maat schappij". Ais gevolg van de baggerstaking zal het storten van stenen voor de afsluiting kabelbaan in het Brou- wershavensegat vertraging onder vinden. De directie van „Breejen- bout N.V." te Overveen wist gis teren nog niet hoeveel baggeraars gehoor zouden geven aan de oproep van de vakbonden om het werk in de Brabantse Biesbosch en op het Industrieterrein Moerdijk (Shell- vestiging) neer te leggen. „Dat zullen we maandagmorgen om zes uur wel zien als de dagploeg op moet komen", aldus een woord voerder van het baggerbedrijf. „Ge durende het weekeinde wordt er niet gewerkt in de Biesbosch". Breejenbout N.V. graaft met groot materieel in de Brabantse Biesbosch de waterspa-arbekkens „St.-Petrus plaat" en „Honderd en Dertig". De specie, die uit de waterbekkens ge wonnen wordt, gaat met baklken stroomafwaarts naar het Industrie terrein Moerdijk ten westen van de Moerdijkbrugen. Het is niet te overzien hoeveel andere werzaamheden gestagneerd zuilen raken door een staking van baggeraars in Biesbosch en Moer dijk. De andere stakingsobjecten zijn: Europoort-Maasvlakte (28 schepen); Zeezandproject IJmuiden-Amster dam (7 schepen)Havenonderhoud Rotterdam (6 schepen); 's-Graven- deel (4 schepen); Noordzeekanaal en omstreken (4 schepen); Oost- zaan-Twiskepolder (3 schepen); Combi-natie Randweg ten zuiden van Rotterdam (3 schepen); Noord-Oost- polder (3 schepen); Markerwaard bij Enikhuizen (2 schepen); en Izak Baartihaven Zaandam (3 schepen). In totaal zijn 2000 van de 8000 baggeraars bij de staking betrokken. Zij krijgen, voorzover zij gehuwd en/of 22 jaar en ouder zijn van hun vakbonden een stakingsuitkering van f 35,schoon per dag, en dat is meer dan zij normaal verdienen bij vorstverlet of stilligen. (Van onze corresuondent) DEN BOSCH Zaterdag tijdens de training voor de openingswedstrijd Wegrace van de Nederlandse Motor Sport Bond op het Oosterplascircuit Oosterpias in Den Bosch is de motor coureur Harry van Grinsven uit Ber- licum verongelukt. Hij kwam met zijn machine té snel door een van de vele bochten, vloog eruit en werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Bosch overgebracht. Op weg daarheen is hij overleden. Van Grinsven was twintig j aai en ongehuwd. Zondag werd voor de aanvang vam de races één minuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan deze in NMB-kringen zeer geziene renner. (Van onze Parïjse correspondent) PARIJS Tijdens het afgelopen weekend heeft in het departement van de Meuse een geesteszieke van 34 jaar. Denis Job, zich met 11 van zijn 12 kinderen in zijn krotwoning gebarricadeerd, nadat hij zijn vrouw had doodgeschoten. De woning is zaterdag en zondag door de gendar merie belegerd, maar geen enkel te ken tot bestorming werd tot dusver gegeven. De zaak begon al vrijdagavond toen om een kleinigheid ruzie uit brak tussen het echtpaar. De man begon in een vlaag van drift zijn vrouw te slaan en toen zij daarom probeerde te vluchten, schoot hij haar met een jachtgeweer dood. Hij dreigde al zijn 12 kinderen te zul len vermoorden, wanneer een po ging werd gedaan om zijn woning te bestormen. Van dat laatste was natuurlijk geen sprake met het oog op de kinderen. De sociale werkster, die van de toestand van het gezin op de hoog te was, probeerde met de man te onderhandelen, maar dat liep op niets uit. Zij werd niet tot de wo ning toegelaten,. De moeder van Denis wist gedaan te krijgen dat hij althans de baby van 4 maan den Het vertrekken, maar verder viel er met hem niet te praten. De- nis beloofde dat hij zich zondag avond om 7 uur zou overgeven op voorwaarde niet naar een gesticht te zullen worden overgebracht. Hij wilde de gehele zondag nog met zijn kinderen doorbrengen. Het oudste meisje mocht van tijd tot tijd naar buiten om in het dorp boodschap pen te doen. Zondagavond reed een auto voor. Denis liet nog twee van zijn kinde ren vrij, maar weigerde de rest te laten gaan. Aangezien in geen geval geweld zal worden gebruikt, wach ten de gendarmen rustig af tot De- nis zich overgeeft, in de hoop dat hij intussen geen dwaze dingen doet. De inan verkeert in de me ning dat hij aan een ongeneeslijke ziekte In het Franse dorpje Cousan- ces-les-Forges houdt een 34-jarige geesteszieke, Denis Job, na zijn echt genote te hebben doodgeschoten nog 10 van de 12 kinderen in gijze ling in zijn totis.'ecn. riorrr.aVj sta tion. Zijn dochter Denise laat hij boodschappen doen en berichten overbrengen. Denise nadert (foto hiernaast) het huis na inkopen te hebben gedaanEen broertj ^.ijltt loor cblindet. f NEW YORK (Reuter) Een opiniepeiling, die door het Gallupin- stituut voor het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" is uitge voerd, wijst uit dat 79 procent van de onder vraagde Amerikanen afwijzend- staat tegen over de gerechtelijke uitspraak dat luitenant William Calley schuldig is aan moord op Zuid- vietnamese burgers. 81 procent vindt dat het vonnis levens lang te streng is, elf procent acht het rede lijk, een procent gelooft dat het te mild is en ze ven procent heeft geen mening. Van de 79 procent die het vonnis afkeurt komt 20 procent tot die me ning omdat men vindt dat er' geen sprake is van een misdaad en 71 procent omdat men ge looft dat vele anderen de verantwoording voor het gebeurde delen. Van de ondervraag den steunt 83 procent president Nixons be sluit de luitenant voor lopig vrij te laten. BRUSSEL (ANP) De bur gemeester van Brugge heeft een anonieme brief gekregen waar in een aantal Brusselaars ge dreigd heeft met een actie te gen de boeren in de komende zomervakantie. In de brief staat dat Brus selaars het deze zomer de boe ren bijzonder moeilijk zullen ma ken. Er zullen boerderijen en hooibergen in brand gestoken warden, aldus de brief. De bur gemeester van Brugge, de heer Vandamme, heeft de brief aan de gerechtelijke instanties laten overhandigen. Al eerder, vrijwel onmiddellijk na de boerenbetoiginig in Brussel van veertien dagen geleden, is er sprake geweest van acties van Brusselaars tegen de boeren. Het bleef toen bij het besmeuren van een boerderij (in Beuzet) met teer en het strooien van spijkers op de wegen bij enkele boerde rijen. TEHERAN (Reuter) Dertien le den van een groep „communistische samenzweerders" zijn door het leger doodgeschoten. Zij waren beschul digd van sabotage, moord, roof en het vervalsen van officiële docu menten, aldus een zondag uitgegeven bekendmaking van de Iraanse veilig- heisdJienst. Hieruit blijkt dat de te rechtstellingen op 17 maart, na een proces voor een militaire rechtbank zijn voltrokken. (Van een onzer verslaggevers) SEPPE King Air Services gaat voor de Japanse vüegtuigindustrie Fuji lichte vliegtuigen assembleren, welke bestemd zijn voor de Europese afne mers van Fuji. Een desbetreffend contract is vorige week gesloten en behelst een aanlooporder van acht vliegtuigen. De assemblage gaat plaatsvinden bij de Gelderse Luchtvaart Maatschappij (GLM) op het vliegveld Teuge. De GLM is enige tijd geleden gefuseerd met King Air. Dit bericht, dat ons werd bevestigd door directeur L. Gravemaker van King Air, rekent af met de vroegere verklaringen van de zijde van het Vliegbedrijf West-Brabant", als zou dit bedrijf Fuji-vliegtuigen gaan assem bleren op het vliegveld Seppe. Directeur L. Gravemaker ziet grote mogelijkheden voor zijn bedrijf in de nieuwe relatie met het Japanse concern, dat thans serieus werk gaat ma ken van de Europese markt. NIEUW DELHI/JESSORE/MOSKOU India kan naar de mening van premier Indira Gandhi bij de gebeurtenissen in Oost-Pakistan niet rustig blijven toezien. Op een partijbijeenkomst in Nieuw Delhi zei mevrouw Gandhi dat haar land zich nog nooit met de binnenlandse aangelegenheden van andere staten heeft bemoeid, doch dat het zijn stem wel steeds tegen kolonialisme en onderdrukking van de vrijheid heeft verheven. De premier sprak op een bijeen komst van het bestuur van de In diase congrespartij nadat dit een re solutie had aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op alle inwo ners van India volledige steun te verlenen aan het volk van Oost- Pakistan. Voordat mevrouw Gandhi het woord kreeg hield minister van bui tenlandse zaken Swarang Singh een fel betoog tegen het militaire regime van de Pakistaanse president Jahja Chan, dat hij van „barbarisme tegen het ongewapende en weerloze volk van Oost-Pakistan" beschuldigde. Mevrouw Gandhi had eerder in haar toespraak gewaarschuwd dat het Indiase volk zijn emoties in be dwang diende te houden op het mo ment dat Oost-Bengalen (Oost-Pa kistan) een kritieke periode door maakt. „We moeten op constructieve wijze handelen en erop toezien dat we niets doen wat de moeilijkheden van de bevolking daar kan vergro ten," zei ze. Verdere ontwikkelingen met be trekkingen tot Oost-Pakistan: De Russische president Nicolai Podgorny heeft een beroep gedaan op president Jahja Chan een einde te maken aan de onderdrukking en het bloedvergieten in Oost-Pakistan. In een eerste verslag van de crisis in Pakistan heeft het pers bureau „Nieuw China" zondag zorg vuldig elk eigen commentaar op de gebeurtenissen vermeden en alleen verklaringen van anderen aange haald. Het gaf een blijk van steun aan de regering of de afscheidings beweging. Pakistan is al jaren een goede bondgenoot van China. „De onafhankelijke regering van Bengalen" heeft een beroep gedaan op VN-secretaris-generaal Oe Thant om „met eigen ogen te komen con stateren aan welke misdadige behan deling zonder precedent de bevol king wordt onderworpen en welke verwoestingen door West-Pakistan in Bengalen worden aangericht", zo heeft het Indiase persbureau PTI ge meld. Dit persbureau meldde ook dat het Westpakistaanse leger in de Oostpa- kistaanse stad Rajsjahi tenminste 2000 ongewapende burgers heeft gedood. Onze correspondent in Jessore (aan de grens van Oost-Pakistan) seinde gisteravond: Westpakistaanse soldaten hebben zaterdag verschillen de Oostpakistaanse dorpen met mor tiervuur in de as gelegd. Dit vertel den vluchtelingen, die zondagmorgen India binnenvluchtten. De dorpen la gen alle in de nabijheid van de grens met India in de omgeving ,'an de stad Jessore. Een onderwijzer, afkomstig uit het dorpje Bhekutia vertelde, dat een uur voor zijn vertrek Westpakistaan se soldaten zijn plaats binnenvielen. En terwijl hij nog in Bhekutia ver bleef, schoten de Westpakistanen vier mannen dood, die wellicht voor de soldaten op de vlucht waren. Na de executies staken de militairen de ge hele plaats in brand. Een ambtenaar die uit een andere plaats, Radidur, was weggevlucht, zei, dat daar voor zijn aftocht zes mensen gedood wa ren. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse trompettist Louis Armstrong verkeert nog steeds in levensgevaar in het Beth Israel ziekenhuis in New York. De zeventigjarige Armstrong werd op 15 maart in het Beth Is rael ziekenhuis opgenomen voor de behandeling van een hartkwaal. DE AMSTERDAMSE politie zoekt sinds zaterdagavond een vier-jarige kleuter. Het kind is voor het laatst gezien, spelend aan de waterkant. (Van onze redactie buitenland) SAN CLEMENTE President Nixon zal persoonlijk de definitieve beslissing nemen in de zaak van luitenant William Calley, die tot levenslang is veroordeeld wegens moord op minstens 22 burgers in My Lai. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zal de president gebruik maken van zijn rechten als opperbevelhebber van de strijdkrachten, omdat de zaak-Calley zo'n enorme pubUeke belangstelling geniet. De woordvoerder, John EhrUch- man, zei dat het proces eerst alle ge bruikelijke beroepsinstanties zal pas seren, voordat de president een uit- t' spraak zal doen. Nixon heeft dan het laatste en besUssende woord om te bepalen of, en zo ja hoe, Calley's von nis gewijzigd zal worden. Volgens de woordvoerder is het niet gebruikelijk dat de president zich mengt in een proces, voordat hij een verzoek om gratie heeft ontvan gen. Gewoonlijk is dat alleen het ge val wanneer de krijgsraad een dood vonnis heeft uitgesproken, of wan neer het hoge officieren betreft. Pre sident Nixon meende echter dat de grote belangstelling van het publiek deze stap rechtvaardigde, aldus de woordvoerder. Het besluit van president Nixon be tekent dat hij zich het recht voorbe houdt wijzigingen aan te brengen, als hij dat nodig oordeelt, in het uitein delijke vonnis, dat wordt uitgespro ken nadat de zaak-Calley door alle militaire beroepsinstanties is behan deld. Als Nixon besluit het vonnis te handhaven, kan Calley altijd nog be roep aantekenen bij burgerlijke in stanties, tot en met het opperste ge rechtshof van de Verenigde Staten. Donderdag gaf Nixon opdracht lui tenant Calley uit de gevangenis over te brengen naar het officiersverblijf, waar hij thans tot de behandeling van zijn zaak in hoger beroep zou kunnen wonen. Volgens Ehrlichman zijn er wel precedenten voor Nixons besluit. Zo had president Abraham Lincoln het doodvonnis ongedaan gemaakt dat was uitgesproken tegen een schild wacht, die tijdens de burgeroorlog op wacht in slaap viel. In de Verenigde Staten zijn meer dan 200.000 grammofoonplaten ver kocht met het lied „The Battle Hymn of William Calley". Het lied, op de melodie van „John Brown's Body", begint als volgt: „Mijn naam is Wil liam Calley. Ik ben een soldaat van dit land. Ik heb geprobeerd mijn plicht te doen en te winnen. Maar ze heb ben een schurk van me gemaakt. Ze hebben me gebrandmerkt Dinsdag, toen Calley tot levenslang werd veroordeeld, zijn 10.000 exem plaren verkocht, zo heeft de grammo- foonplatenmaatsehappij meegedeeld. Sommige radiostations zenden het lied uit in de nieuwsuitzendingen. Generaal Westmoreland, de opper bevelhebber van het Amerikaanse le ger in Vietnam ten tijde van de moordpartij in My Lai in 1968, heeft zaterdag gezegd dat hij zich geenszins schuldig voelt in verband met de kwestie My Lai. Hij vond het absurd dat men hem medeplichtigheid ver weet. Inmiddels heeft een ex-kapitein van de „groene baretten" in Vietnam, Robert Marasco, zaterdagavond be kend dat hij twee jaar geleden op last van de CIA (de Amerikaanse ge heime dienst) en met stilzwijgende instemming van zijn superieuren, een Zuidvietnamese dubbelagent heeft vermoord. ,,Ik heb besloten te spreken we gens alle andere affaires-Calley die nog kunnen komen", aldus Marasco, Hij schat het aantal executies van deze soort in Zuid-Vietnam op ver scheidene honderden. CALLEY GORKUM (ANP) Zes kleuters uit het buurtschap Achterdijk (gem. Kedichem), bij leerdam, zijn niet toegelaten tot de christelijke kleu terschool in Leerbroek. De toela ting werd geweigerd omdat de ou ders niet bereid waren te verklaren dat hun kinderen later de christe lijke lagere school zullen bezoeken. Kedichem heeft namelijk zelf geen kleuterschool. PRINCE ALBERT (REUTER) Een 103 jaar oude man die dertig jaar blind was, kan na een hoorn vliestransplantatie in een zieken huis in Prince Albert in Saskat chewan (Canada) weer voorwer pen tot op ca. 1 meter zien. De ope ratie was mogelijk dankzij iemand uit Little Rock, in Arkansas, wiens identiteit niet bekend is gemaakt en die een van zijn eigen ogen be schikbaar had gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1