Voor Zeeland belangrijke rol in recreatieproject Noordzee Programma voor seizoen ereed groeibriljant De Paus barstte in snikken uit. Steek met zakmesje dodelijk? VISSEN, SIGHTSEEING, LUIEREN EN BORRELEN AAN BOORD Omstreden verhoging van huren te Kloosterzande Besluit toeristentax wordt omstreden Drie jaar voor verduistering van Verkade- miljoenen heetman stad streek Raadslid stelt onderzoek in hoogwater waterstanden Lente weekend T oeristisch evenement EVENEMENTEN INTERKERKELIJKE RECREATIE Hele kust bezetten Inbraak te Goes Medewerking Was quorum te Domburg wel aanwezig? een open blad VRAAG VOOR BOSSCHE RECHTBANK: VRIJDAG 2 APRIL 1971 De accommodatie aan boord laat niets te wénsen over. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgens het gemeen teraadslid K. Hamelink van Axel heeft de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging in Kloosterzande een groot aantal bewoners van een contingent van tachtig woningen in deze kern ten onrechte huurverhoging aan gezegd. Volgens zijn berekeningen Morgen, zaterdag 3 april: Bergen op Zoom: 9.28 en 22.03. Hansweert: 8.45 en 21.26. Terneuzen: 8.15 en 20.54. Vlissingen: 7.43 en 20.30. Wemeldinge: 9.18 en 21.53. Konstanz 280 (otw); Rheinfelden 205 (pl 6); Straatsburg 202 (- 2); Pliittersdorf 342 (- 10); Maxau 401 (- 10); Ploebingen 154 (- 6); Mann heim 233 (- 13); Steinbach 132 (pl 1); Mainz 250 (- 8); Bingen 165 (- 4); Kaub 179 (- 4); Trier 275 (- 15); Koblenz 200 (- 4); Keulen 175 (- 3); Ruhrort 342 (- 20); Lobith 971 (- 7); Pannerdense Kop 941 (- 7); Dsselkop 861 (- 3); Eefde Ifeel 382 (pl 4); Deventer 270 (pl 2); Monsin 5450 (- 8); Borgharen 3924 (- 14); Belfeld 1125 (- 3); Grave beneden de sluis 507 (pl 5). Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Overwegend droog, plaatselijk zon en temperaturen om streeks normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.-temp. en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor zondag: aantal uren zon: tot 7; min.-temp. en max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 60 procent. komen in totaal de bewoners van slechts 24 huizen werkelijk in aanmerking voor een verhoging op grond van de wettelijke bepa ling. Onder het aantal mensen, dat van de Regionale Woningbouwvereniging een aanzegging tot huurverhoging heeft gekregen, zijn er verschillen den, die dat bericht ten onrechte hebben gekregen. Hoe de verhoudin gen precies liggen is niet bekend. De Regionale Woningbouwvereni ging zelf ontkent, dat er fouten zijn gemaakt, waardoor de verkeerde mensen worden geconfronteerd met huurverhogingen. Zoals bekend ko men die huizen voor huurverhoging in aanmerking, waarvan de gemidL delde bewondngsdlatum ligt voor aipril van vorig jaar. Volgens de heer Th. van Rooij, directeur van de woningbouwvereniging, is dat het geval met de woningen, waarvan de bewoners iq Axel nu meer huur moe ten gaan betalen. De heer Hamelink daarentegen zegt op grond van be paalde ervaringen aan de juistheid van die gemiddelde bewondngsdatum te twijfelen. De tachtig woningen waar het om gaat, zijn alle vorig jaar klaar gekomen in de periode van januari tot en met eind oktober met een regelmaat van acht per maand. Vierentwintig huizen kwa men gereed voor 1 april, 24 in mei, juni en juli en de rest in augustus, september en oktober. „Met deze gegevens als uitgangspunt", aldus de heer Hameldnk, „kan die woning bouwvereniging niet aan een gemid delde bewoningsdatum van 28 maart komen, tenzij er met bepaalde data is geschoven. Ikzelf heb de sleutel van mijn woning in juli van het vorig jaar gekregen, maar ik heb evengoed huurverhoging aangezegd gekregen", aldus zijn commentaar, Zoals bekend heeft de afdeling van de P.v.d.A. de bewoners, die naar het idee van het bestuur ten onrech te meer huur moeten gaan betalen, geadviseerd dit niet te doen. Het Axelse gemeenteraadslid heeft op zijn beurt de zaak in onderzoek genomen ten gerieve van de vele bewoners van de betrokken hui zen. De heer Hamedink zegt enkele ja ren geleden met eenzelfde ge val geconfronteerd te zijn. „Een groot aantal mensen kreeg bericht dat voor bepaalde zaken nog grote bedragen betaald moesten worden en toen bleek het bij nader onder zoek ook niet te kloppen", vertelt hij. Vandaar dat zijn vertrouwen in de juistheid van de beweringen van de woningbouwvereniging nu ook niet zo groot is. De heer Hamelink is voornemens advies over deze zaak in te winnen bij ombudsman Marcel van D^n. (van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De oude, bijna niet meer gebruikte, Koopmanshaven in Vlissingen zal een van de punten worden waar de Nederlandse promo tors van een groot internatio naal Noordzeekust-recreatie project (zie ook voorpagina) binnenkort toerboten gaan stationeren. Men verwacht dat een twintig meter lange verbouwde viskotter, bij stij gende belangstelling aan te vullen met meer schepen, al vanaf mei iedere dag met maximaal 22 personen vanuit Vlissingen het ruime sop zal kiezen. Ook Colijnsplaat en eventueel Zierikzee zullen „Holland'-schepen een lig plaats gaan bieden. In het project zullen de komende ja ren enkele miljoenen worden geinvesteerd. Het vliegveld Midden-Zeeland zal belang rijk gestimuleerd worden. Van Schiphol, Zestienhoven en Rijssel (Fr.) zullen toeristen per vliegtuig worden gebracht, die het Delta-gebied willen bekijken, aan boord recreatie willen genieten en een hengeltje aan boord (aanwezig) willen uitslaan. Voor de door on diepte in onbruik geraakte oude Vlissmgse Koopmanshaven gaan de gedachten al uit naar een recreatie ve hoek op de wal, waar zelfs moge lijk een vissertijmuseumpje, een kantoortje en een kunstmarkt ko men. Project initiatiefnemer, de be kende Rotterdamse scheepvaarton dernemer captain B.C.A. van den Oever: „Wij willen binnenkort een gesprek hebben met staatssecretaris Van Son. Die heeft laatst op een vergadering van de Rotterdamse Kamer van Koophandel gezegd, dat hij gesprekspartners wil hebben over de recreatie in het Delta-ge bied. Hij vroeg zich af wie er nu eens iets deed in dit gebied. Daarom deze haast van onze zijde. Nu zijn wij een van de mogelijke gespreks partners. Wtij willen praten over de mogelijkheden die het rijk ons kan bieden, nu wjj het rijk recreatiemo gelijkheden bieden. Het gaat niet zo zeer om financiële steun, als wel om faciliteiten. Wij willen ook goede infrastructurele walprojecten stimu leren. De gedachte gaan nu al uit naar uitbreiding van het aantal bij dit project betrokken zeehavens met Oostende en mogelijk volgend jaar al havens aan de Ierse zee, die wij per vliegtuig hopen te bereiken. Wij denken ook aan tochten van Vlissin gen uit naar Seheveningen en langs de Noordzeekust." Een van de grote stimulators is KLM-directeur H. van Harten. Hij is commissaris van de Holland Sea Fishing Tours n.v. „Wij bieden geen tochten waar alleen maar gevist kan worden, maar wij creëren een compleet toe ristisch evenement met sight-seeing, luieren en borrelen aan boord. De toeristische wereldmarkt breidt zich nog steeds met zeventien 4 actiën procent uit. Op dit gebied is de markt zelfs helemaal ongeëxploi teerd. De toerist wil iets nieuws Tot nu toe voer men slechts met kleine oncomfortabele schepen op uitslui tend vistochten en voor mannen. Vrouwen en oudere kinderen komen bij ons nu ook aan hun trekken. De belangstelling van het publiek blijkt ons onverwacht groot te zijn". Aldus de heer Van Harten, die het KLM rayon Zuidwest-Nederland be heert. De toeristische vaartochten wor den mogelijk binnenkort (dit hangt af van het welslagen van de nu te starten projecten) uitgebreid met haaienvangsten. Voor de KLM is het project belangrijk als Holland-pro- motion. Veel mogelijkheden ziet men ook voor personeelsreisjes of relatietrips. „Wij zijn met tourope rators bezig programma's voor een of meer dagen te maken. De huidige Ierse zeetochten bieden niet het comfort dat wij kunnen bieden. Men vaart daar met kleine bootjes, van daar dat wij ook in dat gebied van start gaan. Boekingen kunnen wor den verricht bij de WV-Vlissingen. Het is de bedoeling dat de deelne mers zoveel mogelijk een echte zee reis maken. Daarom verbouwen wij de schepen niet tot showboats. Het menu is gesteld in zeemans-termen. Men krijgt een „oorlam", de beman ning draagt een gewoon koopvaar dij-uniform. In Vlissingen zullen hoofdzakelijk Duitsers en Belgen, maar ook b.v. Amerikanen worden ingescheept". Toekomstig directeur (er is nog geen directeur benoemd in het bedrijf) is de voormalige Leidse VVV-directeur B. H. de Wil de, nu nog commercial manager. De heer Van den Oever: „Wij willen ook mensen aantrekken uit Neder landse streken, waar de bewoners veelal nooit iets van de zee hebben gezien". Volgende week heeft „Holland" een gesprek met de autoriteiten over het inschakelen van Sehevenin gen in het project. Men wil, indien mogelijk, de hele Nederlandse kust „bezetten". De heer Van den Oever stelt uit drukkelijk: „Wij willen kleine be staande vistoerbedrijfjes niet aan vallen, maar indien mogelijk opne men. Wij zullen dan eventueel sa men een toeristische pakket kunnen verkopen". Hij heeft nog een motief voor het project: waarom zullen wij de badgasten niet eens de andere kant van de zee laten zien. Hij heeft voor de verre toekomst ook plannen om voor de NV Holland eigen zee dagrecreatie schepen te laten bou wen. „Dergelijke speciale schepen bestaan nog nergens ter wereld' Wethouder I. Filius van Vlissingen toonde zich aan boord van de „Zee ster" enthousiast over de plannen en zegde de medewerking van zijn ge meentebestüur principieel toe. Ds. J. W. MUSCH (Van een onzer verslaggevers! DEN BOSCH De rechtbank van Den Bosch heeft de 47-jarige H.L. uit Nieuwkuyk veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van de duur (ongeveer een jaar) van het voorarrest. L. waren verduistering van een bedrag van bijna drie miljoen gulden van de Bosclie vestiging van de N.V. Ko ninklijke Verkade Fabrieken en valsheid in geschrifte ten laste ge legd. De officier van justitie, imr, J. van Mierto, had vier jaar met aftrek geëist. De raadsman van L., mr. H. Bergé uit Den Bosch, daarentegen had vrijspraak bepleiit. Naar zijn mening moeten L.'s frauduleuze praktijken bij Verkade gerangschikt worden onder het hoofdstuk oplich ting, terwijl L. „verduistering uit hoofde van diens dienstbetrekking" ten laste was gelegd. De rechtbank bleek het niev met de raadsman eens te zijn. Het' is zeer waarschijnlijk, dat H.L. van het vonnis in hoger beroep zal gaan. Hij was -administrateur en kassier bij de Bossche vestiging van Verkade. In tien jaar tijd eigende hij zich bedra gen tot het tota-al van bijna drie miljoen gulden toe. Hij stak het geld in allerlei ondernemingen. Hij is inmiddels failliet verklaard op verzoek van zijn twee belangrijkste schuldeisers, Verk-ade- en 's rijks be lastingen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS. Van eind juni tot en met de eerste week van augustus zal de interkerkelijke recreatiecom missie West-Zeeuwsch-Vlaanderen zich door middel van diverse diens ten en evenementen weer aan de binnen- en buitenlandse toerist pre senteren. Reeds vanaf 1966 doet deze commissie dit werk, hierin bijgestaan door diverse jongeren die zich ge durende veertien dagen aan de com missie ter beschikking stellen. In Breskens is ds. J. W. Musch een der animators van dit belangrijke vakan tiewerk. Hij werd indertijd door de gene rale deputaat van de gereformeerde kerk in Breskens beroepen als pre dikant van de plaatselijke gemeente met als bijzondere taak de zorg voor „kerk en recreatie". De recreatie was hem niet vreemd, „want" aldus ds. Musch, „mijn eerste kennismaking met dit fenomeen da teert uit ongeveer 1942 toen ik moest onderduiken in een zogenaamd "trekkershuds". Na de oorlog heb ik zo'n trekkershuis overgenomen en na enige tijd begonnen wij een vakan tie-oord in Loenen op de Veluwe. Daar ontvingen we jeugdclubs en ge zinnen, etc. Nadrukkelijk presenteer den wij ons niet als „christelijk" va kantie-oord. Het gevolg was dat zes tig procent van mijn gasten niet ker kelijk meelevend was. Daar begon ik met een ochtendopening en dag sluiting en langzaamaan ontwikkelde zich op deze manier speciale contac ten tussen mijn gasten en mij." Na de reereatieperiode en een tijd je het specifieke kerkwerk werd ds. Musch aangesteld bij het ministerie van O., K. en W., speciaal belast met de sociale jeugdzorg voor de jeugd in de internaten. In een later stadium van zijn loopbaan, omstreeks 1960, ging ds. Musch naar Amsterdam, (ADVERTENTIES) Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 176670 oostzeedijk 155 rotter dam (Van onze correspondent) GOES In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de fabriek Vicon aan de Dr. Philips- straat te Goes. Men heeft zich toe gang verschaft tot de kantoorruimten en de kantine door het verbreken van een ruit in een der deuren van de fabriekshallen. In de kantine wer den enkele kastjes opengebroken, terwijl zowel kantoren als kantine ruimte werden doorzocht. Er wordt niets vermist dan vijf pakjes sigaret ten en een pakje shag. waar hij part-time geestelijk verzor ger van het huis van bewaring was en ook de zorg van de zgn. "asfalt- jeugd" op zich kreeg, tot 1966, toen hij naar Breskens verhuisde, waar een begin werd gemaakt met de in terkerkelijke recreatiecommissie. „Wij zijn begonnen met de kerk te presenteren op de campings. Langzamerhand is er in Breskens vanuit de woongemeenschap een enorme medewerking tot stand ge komen van V.V.V., gemeentebestuur, visserijvereniging, winkeliersvereni ging en muziekvereniging. Zij alle werkten daadwerkelijk mee aan het welslagen van de door ons op touw gezette evenementen." Ook van de zijde van de camping houders wordt veel hulp ondervon den. „Wij, op onze beurt, begrijpen goed dat het voor een bedrijfsleider van een grote camping niet mogelijk is alle ontspanning voor zijn gasten te regelen en dan springen wjj in. Wij verzorgen kinderbijeenkomsten, waardoor de ouders een paar uur de handen vrij krijgen. Wij houden wan deltochten ën bonte avonden. Ergens hebben wij ook de taak van de V.V.V. overgenomen dat meer en meer een administratief verwüsbureau is ge worden." Kernpunt van alle activiteiten is echter de kerkelijke presentatie op de campings. Dit gebeurt door mid del van ochtendwijdingen en woord- eucharistiediensten, waarbij zowel ds. Musch als kapelaan Guillet uit Breskens voorgaan. Om deze diensten heen groeiden gesprekken met de mensen en, zo zegt ds. Musch, proberen wjj de men sen iets mee te geven voor de ge meenschap waarin zij thuis leven. „Opvallend is", aldus ds. Musch, „dat veel mensen, die niet meer ker kelijk meelevend zijn, de diensten bezoeken en na afloop aan de dis cussie deelnemen. Hierin komen dik wijls interessante aspecten naar vo ren, omdat vooral de buitenlandse gasten in hun eigen omgeving niet zo nadrukkelijk met andersdenken den worden geconfronteerd als in onze diensten gebeurt." Als hoogtepunt van de activiteiten van dit jaar staat een grootscheepse actie optouw, bedoeld voor geheel Zeeland, die gehouden wordt op het Breskense Oranjeplein. Het is een initiatief van Breskense jongeren, naar analogie van de onlangs in Utrecht gehouden "Palaver". Het centrale thema is "mens en.Bijbel" Stands zullen worden ingericht cn moderne muziekgroepen treden op. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG Drie Domburgse raadsleden hebben aan de kroon, de minister van Binnenlandse Za ken en Gedeputeerde Staten van Zeeland een verzoekschrift gezon den om de laatstgehouden raads vergadering van Domburg ongel dig te verklaren. Zoals bericht, werd tijdens deze vergadering be- Deze week in Eva: Simon van Coliem was op de Filippijnen, in het voetspoor van de Heilige Vader. Hij schrijft over de onterende kloof tussen rijk en stinkend arm. Verder in Eva; Simon Jelsma over Pasen ('Een feest voor opstandigen') en een uitgebreid ja en nee in de reportage: 'Kinderen mee met vakantie, ja of nee?'. In Eva-Praktisch; zélf mini-spencers maken en poppen voor de poppenkast. De Eva-Reisdienst bericht dat er hier en daar en daar nog een plaatsje vrij is. In Oost-Nederland viert men Pasen ènders.... Overal te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Een chaotische en beestachtige vechtpartij op de avond van 27 september 1970 in Eindhoven had een even trieste als mysterieuze afloop: een van de acht jeugdige vechtersbazen stortte neer, naar later bleek do delijk gewond door een diepe messteek in het hart. Dat was op liet moment, waarop de 19-jarige H. van M. uit Eindhoven met een bedremmeld en tegelijk ongelovig gezicht naar het zakmesje in zijn hand keek: „Heb ik hem daar mee dood gestoken?". Later stelde de patholoog-anatoom dr. Maikkink uit Den Haag vast, dat. de dodelijke messteek niet minder dan 18,4 centimeter diep was. Het lemmet van het mes van van M. is 6,5 centimeter lang. Hoe valt dat met elkaar te rijmen? Dat was en kele maanden geleden dé centrale vraag bij de behandeling van deze zaak door de rechtbank van Den Bosch. De rechtbank kwam er niet uit. Daarom werd de zaak toen aan gehouden om de patholoog-anatoom te horen. Dat gebeurde gisteren. De verklaring van de sectie-arts kwam er op neer, dat een wondka- naal langer, zelfs aanzienlijk langer, kan zijn dan het lemmet van bet mes, waarmee de wond is toege bracht. „Maar ik heb mijn twijfels 7 of de bij het slachtoffer gevonden messteek door dit mesje kan zijn toegebracht", zei hij. De officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, leidde uit deze verkla ringen af, dat de wond wel veroor zaakt kan zijn door een steek met het zakmes van de verdachte. Hii persisteerde bij zijn eis van enkele maanden geleden: 26 weken gevan genisstraf met aftrek van voorar rest, waarvan bovendien 19 weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar wegens „tenminste mishandeling, de dood ten gevolge hebbend". De raadsman van Van M„ mr. T. Dorn, kwam tot een geheel tegengestelde conclusie. Naar zijn mening moet de dode'jjke steek zijn toegebracht door een stiletto. Hij wees er op, dat geen van de getui gen van de vechtpartij een mes heeft gezien. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat in de vechtpar tij, waarbij ook diverse gewonden vielen, niet het slachtoffer, maar diens broer de opponent van de verdachte was. Hij zei van mening te zijn, dat er sprake is geweest van noodweer of tenminste van nood weer-exces. „Mijn cliënt greep naar zijn zakmes om zich zijn doldrieste aanrander van het lijf te houden", aldus de raadsman. Mr. Dorn conclu deerde tenslotte, dat de rechtbank Van M. zal moeten vrijspreken of anders ontslaan van rechtsvervol ging. De rechtbank, die werd gepre sideerd door mr. T. Geense, zal 15 april uitspraak doen. J Ti sloten om een toeristenbelasting van 25 cent per persoon per nacht in te voeren. De brief is ondertekend door me vrouw M. Vaandrager, de heer C. Dominions (beiden van gemeentebe langen Domburg) en de heer C. den Hollander uit Oostkapelle. De drie raadsleden voeren in hun schrijven aan, dat op de vergadering van 19 maart het volgens de gemeentewet vereiste aantal raadsleden (de helft plus een, in dit geval zes) niet aan wezig was. De bewuste vergadering werd door vijf raadsleden niet bij gewoond t.w. de drie briefschrijvers en de heren W. Nieuwenhuyzen en A. Coppoolse. Eerder op die dag hadden de vijf al om uitstel van d» vergadering verzocht. Dit werd hun echter geweigerd. Voorzitter C. Dominicus van Ge meentebelangen zei hierover: „Wij wilden uitstel omdat wij de hele zaak van de toeristenbelasting door een juridische adviseur wilden laten onderzoeken. Er waren nog te veel punten waar wij het niet mee eens waren. Doordat wij geen uitstel kre gen, besloten wij met vijf man de vergadering te boycotten, 's Avonds om half acht werd ik door de burge meester opgebeld met de medede ling dat de raadsvergadering gewoon doorging. Hij zei dat hij alle conse quenties die daaruit konden voort vloeien had overwogen. Burgemeester Sprengers was van mening dat er wel voldoende raads leden aanwezig waren. Op diezelfde avond werd namelijk een nieuw raadslid de heer F. de Pagter, be ëdigd. Met de vijf wel aanwezige raadsleden kwam hij dan aan het vereiste aantal van vijf plus een. Wij zijn echter van mening dat die installatie niet had mogen plaatsvin den. omdat ook daar niet voldoende raadsleden voor aanwezig waren. Het logische gevolg is dat de hele vergadering ongeldig is en hierdoor tevens de toeristenbelasting". Burgemeester F. Sprengers van Domburg zei dat voor hem de zaak niet moeilijk ligt omdat hij het ad vies van de juridische afdeling van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft opgevolgd. „Deze", aldus burgemeester Sprengers, „ad viseerde mij om de raadsvergade ring gewoon door te laten gaan. Bij een beëdiging hoeft het vereiste aantal raadsleden niet aanwezig te zijn". Op de vraag wat er met de toeristenbelasting gaat gebeuren als de uitspraak lang op zich laat wach ten, antwoordde burgemeester Sprengers hierop geen commentaar te willen leveren. „Als het zover is, zullen we wel zien".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3