HANDIGE KAPPEB Senaat ZUIDMOLUKKERS MEER RECHTEN „IK WAS BIJ WAFFEN SS" Rivaliteit Peking- Moskou laait weer op NEDERLAND KIEST EEN NIEUWE JAGER AAN VOORAVOND PARTIJCONGRES FUSIES VAN LIMBURGSE DAGBLADEN I Je^elHd H Resteren probeert opnieuw gratis polio-prik TITO BIJ PAUS bfNSDAG 30 MAART 1971 binnenland buitenland HHHH1 Busstop Koninklijk huis krijgt nieuwe veiligheidschef U bóft als u van vis houdt. Commando's in Cordoba bezetten studio J TWEKA eommenlaar ET Nederlandse busvervoer heeft in't afgelopen weekeinde voor een shock-effect gezorgd door de al eerder aangekondigde beperkingen in de interlokale busdiensten na der te omschrijven. Het gaat hier om zeer onrendabele lijnen in feite is praktisch geen enkele openbaar vervoersvoorziening uit bedrijfs economisch oogpunt rendabel die geheel zullen vervallen als de rege ring de overheidsbijdrage aan het streekvervoer niet drastisch ver hoogt. Het is vooral het platteland dat hiervan de dupe dreigt te worden en daar schuilt een onrechtvaardigheid in. In de grote steden en met name in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bedragen de tekorten op de gemeentelijke vervoerbedrijven een veelvoud van het gehele Neder landse streekvervoer bij elkaar. Als gevolg van de gemeentelijke auto nomie wordt daar weinig van ge zegd, hoewel er een rapport op het departement van Verkeer en Water staat ligt dat duidelijk aangeeft dat er bij de gemeentelijke vervoerbe drijven nog wel wat bezuinigd kan worden. Maar de bewoner van de eveneens zwaar verliesgevende buitenwijken van de grote steden wordt helemaal niet met ophef fing van bus- of tramlijnen bedreigd. De inwoner van Fijnaart of West- dorpe heeft echter evenveel recht op een goed openbaar vervoer als die van Bijlmermeer, Kralingen of Loos duinen. Uiteindelijk worden de te korten allemaal uit de grote belas- tingpot betaald. De vraag Is ove rigens gerechtvaardigd of het be houd en verbetering van het open bare vervoer alleen een kwestie van subsidies- is. Het valt te betwijfe len of het openbare vervoer we! alles heeft gedaan (of kunnen doen) om de tien jaar geleden nog aan zienlijke reizigersstroom te behou den. Waarbij dient te worden aan getekend dat de overheid pas laat tot het besef is gekomen dat met name het busvervoer dat onder vrijwel alle omstandigheden het best rendabel is te maken zijn bewegingsvrijheid in het toenemen de verkeer moest behouden om aantrekkelijk te blijven. Wanneer er geen duidelijk en positief gericht openbaar-vervoer- beleid komt, zal Nederland straks zonder bus zitten. Dat betekent een verschraling van het leefmilieu van de nog grote groepen die het zon der automobiel of brommer moeten stellen. Dat geldt zowel voor de economisch zwakken als voor ge handicapten, voor kinderen en voor bejaarden. Om van de vele huis.- vrouwen nog maar te zwijgen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De voorstellen van de staatscom missie met betrekking tot de ko ning beogen een grote inkrimping van de constitutionele macht van de koning. Geheel volgens de his torisch gegroeide interpretatie van de grondwet, wil de staatscommis sie de uiteindelijke verantwoorde lijkheid van de regering over deze zaken nadrukkelijk in de grond wet regelen. De wet stelt regels ter bescher ming van de persoonlijke levens sfeer. Dlit is ook een geheel nieuw voorstel. Afwijzend staat de commissie te genover de gedachte aan een volks initiatief en een referendum. Ook ziet de staatscommissie geen reden om het instituut van een ombudsman in de grondwet te regelen. Voorge steld wordt de bepaling te schrappen, dat zonen voorrang hebben op doch ters bij de troonopvolging. De meer derheid van de staatscommissie staat afwijzend tegen de jury-rechtspraak. Nieuw is ook het voorstel om niet- Nederlandse ingezetenen van het ko ninkrijk actief en passief kiesrecht voor de gemeenteraden te geven. Wijzigingen van de gemeente- en provinciegrenzen moet in bepaalde gevallen gemakkelijker worden ge maakt en niet meer bij wet geschie den. Volgens mr. Cals moeten enkele hoofdpunten uit het eindrapport van de staatscommissie reeds bij de ko mende kabinetsformatie aan de orde worden gesteld. Minister Beernink deelde desge vraagd mee dat onder zijn verant woordelijkheid nog voor de verkie zingen het eindrapport om advies zal worden toegezonden aan o.a. de Kies raad, de Raad van State, de SER en de colleges van Gedeputeerde Sta ten. Nu de hot-pants hoe langer hoe meer terrein winnen is ook. de ver zorging van de damesbenen belang rijker dan ooit. Reden voor een han dige kapper in het Amerikaanse Ames een speciale scheershop voor deze onderdanen in te richten. VATICAAN (DPA) De Joego slavische president Tito is gistermor gen op het Vaticaan ontvangen. Tito is de eerste vertegenwoordiger van een communistisch land die door paus Paulus VT in een officiële au diëntie wordt ontvangen. Het bezoek dat het Russische staatshoofd Nikolai Podgorny indertijd aan de paus heeft gebracht, had een particulier karak ter. (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG. De benoeming wordt verwacht van de heer E. Spie renburg tot hoofd van de Veilig- heisdienst van het koninklijk huis. De heer Spierenburg, die nu com mandant is van de Verkeersschool van het korps rijkspolitie Bilthoven, volgt de heer P. C. Silver op die met ingang van 1 mei eervol ontslag krijigt uit de dienst bij liet korps rijkspolitie. AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands Auschwitz Comité heeft te legrafisch bij de minister v. Onder wijs, Veringa, geprotesteerd tegen de komst van de Oostenrijkse rege- rings-onderwijsdelegatie, „waarin voormalige nazi's aanwezig zouden zijn". Het Auschwitz Comité eist van de minister opheldering en on derzoek. De studiereis van een week naar Nederland van de Oostenrijkse on- derwijsdelegatie is gisterochtend op ietwat pijnlijke wijze begonnen, toen een der twee parlementsleden (een derde volgt morgen) van de missie, de heer Friedrich Peter, bij aankomst op Schiphol op een des betreffende vraag van een journa list ronduit bevestigde dat hij in de oorlog Obersturmführer is geweest. „Van de Waffen SS", voegde hij er volledigheidshalve nog aan toe. Hij was echter pas 17 jaar oud toen de „Anschluss" van Oostenrijk bij Duitsland tot stand kwam en dat was in 1938, zo voerde hij desge vraagd aan. Friedrich Peter is tegenwoordig voorzitter van de Freiheitliche Par tei in Oostenrijk. „Er waren in de oorlog duizenden Obersturmführers in ons land", antwoordde hij op een derde vraag. De delegatie werd op Schiphol be groet door de Oostenrijkse ambassa deur dr. Joh. Coreth, die de heer Peter terstond bij zijn aankomst een ochtendblad voor de neus hield, dat op de voorpagina meldde: „Oos tenrijk stuurt ons delegatie met na zi's". In het bericht meldde de Oos tenrijkse correspondent van het blad voorts, dat de leider van de delegatie, de Oostenrijkse minister van onderwijs, Leopold Gratz, „tij dens de oorlog de beruchte nazi- Napolaschool had bezocht". Hier over toonde de ambassadeur zich uiterst verontwaardigd. „Minister Gratz is thans pas 41 jaar", zo zei hij, „en was dus 9 jaar oud toen de oorlog begon. Hij was tot voor enkele jaren nog se cretaris van de socialistische partij in Oostenrijk. Het vergiftigt de at mosfeer tussen onze landen om nu te suggereren dat deze man nazi zou zijn geweest". Wel heeft minister Gratz vorig jaar tijdens de controverse tussen Simon Wiesenthal en premier Kriesky opgemerkt, dat de Oosten rijkse regering zich niet door Wie senthal de les zou laten lezen. Minister Gratz is overigens nog niet in Nederland gearriveerd. Hij wordt morgen in ons land verwacht en zal dan de leiding van de missie op zich nemen. FRIEDRICH PETER (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik kan me niet voorstellen dat enige Nederlandse regering van de Zuidmolukkers zou eisen dat ze hun eigen cultuurpatroon loslaten en volledig assimileren met de Nederlandse samenleving." Deze duidelijke uitspraak deed gisteren mi nister Klompé, voor het eerst in de Tweede Kamer sinds zij negen weken geleden haar heup brak, in de ver gadering van de CRM-commissie van de Tweede Kamer. Hetzelfde geldt, (ADVERTENTIE) ROERMOND/MAASTRICHT. - Er staan twee krantenfusies op stapel in Limburg. De Nieuwe Limburger (72.000 abonnees) in Maastricht on derhandelt over een fusie met de in Roermond verschijnende Maas- en Roerbode (31.000 abonnees). Het gaat hier om een vergaande samen werking, zowel op technisch als re dactioneel gebied. Het is de bedoeling dat de Maas- en Roerbode zal toe treden tot het Audet-concern waar van, behalve De Nieuwe Limburger, ook De Stem, De Gelderlander en Het Centrum reeds deel uitmaken. Blijkens een gisteren uitgegeven communiqué onderzoeken ook het Limburgs Dagblad (80.000 abonnees) en het Dagblad voor Noord-Limburg (34.000 abonnees) sinds koet de mo gelijkheden voor een fusie. De inhoud van het communiqué geeft voedsel aan het in de krantenwereld levende vermoeden dat het op d'en duur zal uitdraaien op een fusie van alle vier de Limburgse dagbladen. steeds roerende zóveel water toevoea gen, dat dik gebonden massa ontstaat.^ Enkele minuten zachtjes laten stoven. Opdienen met aardappelpuree of rijst m„et Vis houdt fit FIJNE SCHOTEL GEBAKKEN VIS MET GEMBER Snijd ±600g gefileerde vis aan stuk- sla en schijven jes,zout ze en bakze in weinig olie. sinaasappel. .Snipper in aparte pan 1 ui,1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjes; daarna fruiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoe- w gen, flinkeJepel bloem erover en Vraag recepten bil uw vishandelaar c*tri] tietProduUschipvoor Vi»enVisproduM«n,Wfl33ons«rsewsg»,ClitH»g. 30 zo voegde dr. Klompé er nadrukke lijk aan toe, voor alle andere alloch tone groepen in Nederland, zoals de verschillende groepen buitenlandse werknemers. Klompé kondigde aan dat nog in de herfst aan het parlement een faci- liteitenwet zal worden voorgelegd, die de Zuidmolukkers, die voor onge veer driekwart staatloos zijn, dezelf de rechten moet verschaffen als de Nederlandse staatsburgers. Er zal dan een eind komen aan de verschillende typen paspoorten voor Molukkers. Kiesrecht en dienstplicht zullen ech ter uitgezonderd blijven uit de facili- teitenwet. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/HONGKONG In een bijdrage aan liet Eussische partijblad Prawda heeft de Poolse partijleider Edward Gierek scher pe kritiek geleverd op „het afscheidingsbeleid van de Chinese lei ding". Waarnemers zien in Giereks artikel, gepubliceerd aan de vooravond van het 24e Russische partijcongres, opening vandaag, een aanwijzing dat het geschil met China een van de belangrijkste buitenlandse onderwerpen op het congres zal zijn. „Hoewel de Chinese partijleiding duidelijk Iaat blij ken dat zij voortgaat met haar politiek van afscheiding, kan de eenheid van de broederpartijen met de communistische partij van de Sovjet-Unie daar door niet vernietigd worden", aldus Gierek. zonderheden" van de „broedernaties'. Tegelijkertijd bevestigd Gierek de omstreden formule dat de Russische communistische partij „het belang rijkste centrum" is van de „marxis- tisch-leninistische ontwikkeling". So lidariteit en samenwerking met de communistische partij van de Sovjet- Unie is altijd het eerste criterium ge weest voor de trouw aan het prole tarisch internationalisme, en zal dat ook altijd blijven, zo schrijft de Pool se partijleider. Maar anderzijds meent Gierek ook dat rekening gehouden moet worden mét de „nationale bij- Chinese dagbladen en radio Peking zijn gisteren weer een offensief be gonnen tegen het revisionisme en het sociaal-imperialisme van Moskou. Ze beschuldigden de Sovjets van „stel- lingname tegen het dialectische ma terialisme en tegen de proletarische revolutie". „De Sovjet-Unie groepeert de andere socialistische staten binnen het sociaal imperialisme en het kolo niaal bewind", aldus de Chinese kri tiek. CORDOBA (AFP). Een twintig tal jonge mensen heeft gisteren het televisiestation van de Argentijnse stad Cordoba bezet. In hun "piraten- uitzendingen" maken ze melding van de "successen" die de tegenstanders van de Argentijnse regering bij hun acties in Cordoba hebben geboekt. Vechtpartijen in Cordoba waren de directe aanleiding voor de afzet ting vorige week van president Ro berto Levingston door de legerlei ding. De revolutionaire commandogroep dwong de technici in de televisie studio o.a. een foto van Che Guevara op het scherm te vertonen, meit de initialen van hun verboden revolu tionaire beweging. De groep verliet de studio weer snel met medeneming van drie technici als gijzelaars. Later werden de technici vrijgelaten. (Van onze luchtvaartredacteur) Op korte termijn moet Neder land een nieuwe jager voor de luchtmacnt bestellen, wil men om streeks 1976 de dan dertien jaar oude Starfighter kunnen vervan gen. In augustus 1969, toen bleek dat het zogenaamde MRCA-project (waaraan Nederland, samen met Italië, Engeland en West-Duitsland deelnam) zou leiden tot een veel te duur vliegtuig, besloot Neder land zijn eigen weg te gaan. Dat „eigen weg" gaan is voor een land als Nederland beperkt. De eigen industrie een nieuw jachtvliegtuig voor de zeventiger en tachtiger jaren te laten ontwik kelen is nu eenmaal ondenkbaar. Men besloot dus, net als bij het kopen van een auto, de showrooms van de internationale vliegtuigin dustrie eens langs te lopen om te kijken of er een vliegtuig te koop was dat helemaal, of toch zoveel mogelijk aan de specifiek Neder landse eisen tegemoet kwan. Voor een nadere vergelijking kwamen in aanmerking de Franse Mirage F-l, de Zweedse SAAB Viggen en drie Amerikanen, waar van er één nog in het tekenplank- stadium verkeert. Evenals de Mi- rage en de Viggen behoren de Ling Temco Vought V-1000, de McDonnel Phantom (een „gestrip te" éénzitsversie) en de „gestrip te" en gemoderniseerde Starfighter van Lockheed, de CL 1200 al tot de vliegende generatie-vliegtuigen met dus het nadeel dat ze in 1976 al sterker verouderd zullen zijn dan een volledig nieuw vliegtuig type dat net in een testprogramma zijn vleugels heeft leren gebrui ken. Dat „tekenplankvliegtuig" tenslotte, is de Northrop P-530 Corsair. Northrop is in ons land een bekende sinds de luchtmacht de Northrop NF-5 Freedom Figh ter uitkoos ter vervanging van de Thunderstreak-jachtbommenwer- pers. Wat Nederland nodig heeft is een, niet te gecompliceerd, jacht vliegtuig dat enkele is bedoeld voor het bevechten of handhaven van luchtoverwicht in het toege wezen gebied. De luchtmacht denkt honderd van deze „Air Su- periority"-jagers nodig te hebben. Ze mogen niet meer kosten dan 8 tot 10 miljoen per stuk. Momenteel bekijkt een evalua tiecommissie de „papieren" presta ties van al deze toestellen ten op zichte van hun aanschafkosten. Dit onderzoek zal op vrij korte termijn worden afgesloten, waarna er naar alie waarschijnlijkheid drie vlieg tuigen overblijven voor een finale waarin elk vliegtuig uitvoerig on der de loep wordt genomen en beproefd. De hele voorafgaande procedure wijst er al op dat de onderlinge verschillen van deze drie vliegtuigen niet erg groot meer zijn, zodat de kosten én het antwoord op de vraag of de eigen nationale industrie kan meeprofite ren van de order door een produk- tieaandeei, in dit stadium gemak kelijk de doorslag kunnen geven. Het spreekt vanzelf dat de fabri kanten niet stilzitten. Bij de lucht machtstaf arriveert dan ook het ene dossier na het andere. Tot de afgelopen week werd door deze concurrentiestrijd min of meer on dergronds gevoerd, maar Northrop, door insiders getipt als een van de drie finalisten, heeft het openings schot op de publieke opinie afge vuurd door enkele opvallende ver koopargumenten bekend te maken. Om te beginnen zal de Northrop Corsair straks te koop zijn voor een vastgestelde prijs (9 tot 11 miljoen gulden). Dat is in deze sector militaire vliegtuigen iets volkomen nieuws. Op de tweede plaats lanceert Northrop het „Vlieg eerst en koop later"-principe, hetgeen erop neer komt dat belangstellende landen kunnen deelnemen in het verdere ontwikkelings- en testprogramma van de Corsair, alvorens te gaan beslissen of men het vliegtuig koopt. Koopt men de Corsair, dan wor den de kosten van de deelname aan het ontwikkelings- en testpro gramma (die een percentage be dragen dat varieert naar gelang het aantal vliegtuigen dat men denkt te kopen) afgetrokken van de aan schafkosten. Koopt men niet, dan is men dat geld kwijt, maar daar staat als troostprijs tegenover dat de nationale industrie enige tijd heeft mogen ruiken aan nieuwe technologieën, waarvan men ten eigen bate wel weer iets zal heb ben opgestoken. Northrop schijnt, ook al wegens zijn speciale verhouding met Fok ker, hoge ogen te gooien in de finale. De andere twee finalisten zullen naar alle waarschijnlijkheid de Mirage f-l en de Lockheed CL 1200 (Lancer) zijn. W.K. Model op ware grootte van de Northrop P-530 Corsair. Het vliegtuig wordt uitgerust met twee General Electric GE-15 motoren. Zomer 1973 denkt de fabriek twee testvliegtuigen gereed te hebben. Volgens Northrop kan de Corsair in 1976 in produktie zijn. 15 „Zou het nu toch echtfluis terde gisteren iemand met rode blos jes op de wangen. Hij kwam. net van buitenwaar de vogeltjes inmiddels fluiten en een nog wat zwak zon netje voor gezondheid en enige warm te op de verkilde menselijke licha men zorgde. Maar ik durf daar niets over te zeggen. Ik heb al eerder leergeld betaald. Over warmte gesproken, wat ho gere temperaturen doen me toch denken aan hot-pants, hoe dan ook. Morgenavond wordt er in een tv- programma van Koos Postema (Vara) hét Nederlandse woord voor die vol leybalbroekjes gekozen. Maar inmid dels zijn er zo hier en daar al wat naampjes voor deze mini-broekjes bedacht. Ze zijn niet de beste; die zijn voor Koos bewaard. Toch maar een bloemlezing: Emansipanties, kijkdiclite blikvan ger, minirok met middenbermbevei liging, korterkankniebroekje, bief- broekje, blagsontsteker, gatplakker, een minachter en Dij '71 voor Vlees Jr. Ziedaar beste mensen, ook de po litiek valt in een klein broekje te vangen, als u me vat. Maar we kun nen er in deze rumoerige verkie zingstijd niet omheen. Daar gaan we maar weer. „Udink wil soft drugs uitbannen. Maar hij schroomt niet zelf het christendom als drug te hanteren Da's één, van Erik Jurgens (PPR). De partijraad van de KVP zong zaterdag in Breda: „Veringa die wordt premier", en dan op de wijs van „Huilen is voor jou te laat". Als dat maar niet symptomatisch is. Dit was twee. „DS '70 maakt zich schuldig aan een volstrekt vrijblijvende opstelling, die zelfs bij de confessionelen in deze vorm. niet meer bestaat". Opmerke lijk, en zeker uit de mond van Molly Geertsema, de stijf-deftige voortrek ker van de VVD. Het zal je regerings partner maar wezen. Dat was drie. En nu de laatste, nagekomen en bovendien gehoord (op de radio) over de man die zijn kunstbeen de Tweede Kamer in wierp: „Een pro these meer of minder maakt niets uit tussen die krukken achter de regeringstafel". Polikliek. Douane en defensie-mannen: b.v.d! Voor het overige kan ik u melden dat Spiro Agnew, vice-president van de Verenigde Staten van Amerika, is uitgenodigd voor de derde (één maal per jaar te houden) schreeuw- wedstrijd in Spivey Corner. De voor zitter van het organisatie-comité heeft Agnew in een brief verteld, dat hij kan spreken of schreeuwen, wat hij maar wil. Tsal wel gebral worden. Smakelijk. MERIJN OPHEUSDEN (ANP). In de ge meente Kesteren zal 19 april opnieuw een polio-vaccinatie-actie worden ge houden, nu is gebleken dat in deze gemeente nog 900 kinderen niet tegen polio zijn ingeënt Vorige week maandag toen ieder een in de gelegenheid was om een gratis poilio-prik te halen, verscheen bijna niemand van de beide gerefor meerde. groeperingen. (ADVERTENTIE) couture '71 veelzijdige modische collectie bij: Breda - Tilburg Roosendaal - Middelburg

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9