Werknemers Philips Terneuzen mondiger Ook voor jnproevers is er nu cofremevrije koffie. \finDouwe Egberts. WERKSTRUCTURERINGSOBJECT VOLOP IN DE BELANGSTELLING Boeiende Matthaus Passion in Sl.-Baal te Aardenburg Felle reactie b. en w. Sas op beweringen Koopcentrum Toneelgroep Centrum in Terneuzen Bomen langs provinciale weg gerooid KOFFIE stad streek Dreigement T egenstrijdigheden" Bibliotheek te Sas wordt uitgebreid Sint-Joosland Van Egmont geïnspireerd Gevonden fietsen in Terneuzen worden opgeruimd Potverteren „Kwaker" te Aardenburg Bilj artkampioenschap Groot - Oostburg Soorten arbeid Coffeeshop in Terneuzen geopend IN ZUIDDORPE Experiment Mislukt Succes De echte koffiekenners proeven dat: verse, geurige koffie en toch coffeïnevrij Snelfilter-gemalen Nr\ rv t T\v/p i| en vacuum vers verpakt. l\ 11 Douwe Egberts koffie, Vs/ ECjBfcivI J m dus lekkere koffie. 'I Off 250 gram DINSDAG 30 MAART 1971 SNELFILTERMAÜ ^OER/J7 kNNOW (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Burge meester en wethouders van Sas van Gent hebben fel gereageerd op een mededelingi van de heer J. van Haperen, directeur van de N.V. Koopcentrum Zeeuwsch- Vlaanderen, tegenover De Stem, als zouden het Sasse gemeente bestuur en ook de raad zich po sitief hebben uitgelaten over de plannen voor een koopcentrum in de voormalige textielfabriek. B. en w. zeggen in deze brief aan de N.V. ook, dat het absoluut on waar is dat zij het Koopcentrum bericht zouden hebben dat de inschrijvingen geopend mochten worden. B. en w. verzoeken het Koopcen trum of het die brief dan aan de pers zou willen tonen. Verder wil het college graag van het Koopcentrum weten in welke raadsvergadering de raad zich dan wel positief over de plannen heeft uitgelaten. B. en w. maken er het Koopcen trum op attent, dat „er op de nu gevolgde wijze een berichtgeving ontstaat, die kwalijke gevolgen kan hebben". Het college vervolgt: „Wij dachten dat het goed was een en ander tegenover u duidelijk te stel len, onder mededeling dat u op veler lei gebied de medewerking van de gemeente zult nodig hebben en dit heus niet alleen met betrekking tot de wijziging van het bestemmings plan". B. en w. denken hierbij aan een bouwvergunning, hinderwetver gunning, benzinepompenverordening en vergunningen ingevolge de hore- cawet. „Zelfs het al door u te huur aangeboden parkeerterrein is on bruikbaar en onbereikbaar, omdat u daarvoor over gemeentegrond moet en uitsluitend de gemeenteraad u daarvoor toestemming kan verlenen", aldus b. en w. Veiligheidsvoorschrif ten, brandpreventie en verkeersmaat regelen laten b. en w. nog even bui ten beschouwing, „maar lijken ons", zeggen b. en w., „van groter belang dan de vraag of u alle boetieks wel of niet kunt verhuren". B. en w. attenderen tenslotte de N.V. Koopcentrum Zeeuwsch-Vlaan- deren er op dat hen in de bericht geving enkele tegenstrijdigheden zijn opgevallen. „Een bezoekersaantal van 10.000 per weekeinde is op de hoor zitting bij monde van de heer Van Haperen teruggebracht naar 10.000 per week, terwijl het er nu 5 tot 6.000 per weekeinde zijn". „Een en ander", zo besluiten b. en w. hun schrijven, „lijkt ons op zijn minst een verwarrende invloed op het publiek te hebben". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voor het eerst in haar bestaan komt de toneelgroep Centrum naar Zeeuwsch-Vlaanderen en wel morgen (31 maart). In het Zuidlandtheater te Terneuzen brengt Centrum dan het toneelstuk „Kwas ten" van Heinrich Henkei. Dit stuk wordt door de recensenten geprezen als een modern volkstoneel. Het on derwerp is het eentonige bestaan van twee constructieschilders, die dag in dag uit buizen schilderen in een che misch bedrijf. Joan Remmelts en Ju les Hamel spelen de hoofdrollen, in een decor van Roger Chailloux. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Aanstaande zaterdag om 10.30 uur zal in het cul tureel centrum te Sas van Gent het resterende gedeelte van de biblio theek worden geopend. Dit kwam naar voren tijdens de persconferen tie die door het K.C.V.L. in het cul tureel centrum De Spije gehouden werd. De opening zal door loco-bur gemeester W.H.M. Colsen geschie den. Verder zullen o.a. aanwezig zijn directeur De Bruyn, de inspectie en vele genodigden uit het gehele land. 's-Middagr zal de bibliobus voor het cultureel centrum te bezich tigen zijn van half drie tot 5 uur. Beneden is er nu een zaal voor de jeugd en boven voor de volwasse nen. Groothuisbezoek Uitgaande van de Hervormde Gemeente Nieuw, en Sint Joosland zal donderdag een groothuisbezoekavond worden ge houden ten huize van de familie Kodde, Veerstraat 5 te Nieuw en Sint Joosland. Aanvang 's avonds half acht. Verschillende kerkelijke problemen worden besproken onder leiding van predikant dhr. C. J. Kraai. (Van onze correspondent) De duizend plaatsen van Aar- denburgs St.-Baafskerk waren bijna allemaal bezet voor de jaar lijkse uitvoering van Bachs Mat- thauspassion onder leiding van Piet van Egmont. Van heinde en verre waren de mensen gekomen, tot uit Friesland toe. En daar had den ze gelijk in, want Piet van Egmont maakte van deze uitvoe ring een boeiende aangelegenheid. Boeiend is Van Egmont als mu sicus ook op die plaatsen en dat zijn gelukkig de meeste waar hij geen excentriciteiten demon streert. Excentriciteiten zoals in het slot koor dat hij pianissimo eindigt en dat hij voorziet van overdreven fra- saringsboogjes, bijvoorbeeld in de beroemde zinWir setzen uns mit Türnen nieder. Maar dat Van Egmont een bijzonder begaafd musicus is, met hart voor zijn zaak, blijkt de hele uitvoering door. Bijvoorbeeld in het zacht gezongen koraal nummer 23: in sublieme eenvoud geeft Van Egmont de sfeer van deze verkla ring van trouw. In de alt-aria num mer 61 (fraai gezongen) met het orkest Aambio (van het gewestelijk orkest van Zuid-Holland) dbor Van (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een aantal in het laatste kwartaal 1970 door de ge meentepolitie gevonden of onbeheerd aangetroffen brommers, heren en damesfietsen, waarvan de eige naar tot op heden onbekend is ge bleven, zal na 1 april worden opge ruimd. Wie van een eventuele ver missing van zijn of haar voertuig tot heden nog geen aangifte heeft ge daan, of dit volgens zijn mening destijds onvolledig heeft gedaan, kan zich alsnog voor die datum aan het politiebureau vervoegen. Erken de handelaren, geen particulieren, die de voertuigen willen kopen, kunnen zich na genoemde datum, doch uiterlijk voor 6 april 1971, aan genoemd bureau, Rosegracht 15, ver voegen om na bezichtiging schrifte lijk een bod te doen op het totaal van de dan op te ruimen voertui gen. Egmonts leiding een wonder van beheerste en fijn afgewerkte scha keringen in sterktegraad, zoals wij dat nog niet eerder hadden gehoord. Vijf bladzijden van een geniaal achtstemmig kanonachtig spel maakt Bach van de woorden gericht tot Pilatus: Meneer, we hadden eraan gedacht dat deze verleider zei, toen hij nog leefde: ik zal na drie dagen weer opstaan. Beveel daarom, dat het graf verzegeld wordt, enzo voorts. Een staaltjie van koorscholing in optima forma werd hier door Van Egmont ten beste gegeven, dat Bach alle eer aandeed Wat de solisten betreftWilly van Hese, evangelist, trok de aandacht door zijn doorleef de voordracht. Met hem hebben we ook Delia Woodfort, alt, bewonderd (bijvoorbeeld om haar prachtige Er- barme Dich). Ook de vioolsolo was daar subliem. Van de andere solis ten kwamen ook vele mooie momen ten in deze uitvoering, waarover nog zoveel zou te schrijven zijn, omdat alle lauwheid er verre van was. RUDOLF PERDECK (Van onze correspondent) AARDENBURG Biljartclub „Kwaker" hield baar- haarlij kse pot- vertering in „De Roode Leeuw" Tijdens het diner werde de prijzen uitgereikt voor het kampioenschap 1970-1971. Voorzitter Jos de Rijcke overhandigde de wisselbeker aan kampioen Gu staaf de Baerdemaeker, die deze beleer thans definitief in zijn bezit kreeg. De 2e en 3e prijzen waren voor J. de Rijcke en G. Paridaen. Na de maaltijd was er een prijskamp „Tien over rood". Bij de dames werd mevr. Van Waterschoot winnares. Bij die heren was Jef de Rijcke de sterkste. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de lokalen L'Ambassadeur en De Windt vonden de eerste ontmoetingen plaats van het bilj artkampioenschap Groot Oostburg. In L'Ambassadeur werden de topspelers van O.B.V. alle drie verslagen door de topspelers van C.Z.N. In hotel De Windt toonde Nieuwvldet met drie overwinningen zich meester over Breskens. Het volgende treffen vindt plaats in De Vier Emmers. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Mensen weten en kunnen meer dan tien of twintig jaar geleden. Zij zijn „mondiger" geworden en zijn zich bewust geworden van behoeften, die van een hogere orde zijn dan tien of twintig jaar geleden. Ze stellen het op grond daarvan op hoge prijs, dat hun dagelijkse arbeidstaak met hun niveau in overeenstemming wordt gebracht. Ze maken aan spraak op inspraak en op het dragen van eigen verantwoor delijkheden". Aan het woord is de heer P. J. van Hoorn, chef van de pro- duktie van Philis-fotolampenfabriek in Terneuzen. Hij is de man die zich van het begin af aan intensief met het met de Ploegprijs bekroonde werkstructureringsproject heeft bezig gehouden. Hij vervolgt: „Deze ontwikkeling op het sociale vlak en die op tech nisch gebied, zoals mechanisatie en automatisering te zamen, maken het mogelijk in een fabriek taken en functies te verruimen en te verrij ken en daarmee te komen tot ver nieuwing (vereenvoudiging) van or ganisatiestructuren, efficiënter be heer en kostenbesparing. Zo kunnen economische en sociale motieven hand in hand gaan". Reeds in 1966 gaf de heer A. Groeneveld, technisch directeur van de „hoofdindustriegroep licht" bij Philips de grondgedachte aan voor 'n type organisatie dat wenselijk zou zijn. Hij onderscheidde twee soorten arbeid: n.l. arbeid, welke dient om productieprocessen en goederen stroom van grondstoffen tot gereed (Van onze correspondente) TERNEUZEN „Particulier initi atief is een prijzenswaardige zaak en met het resultaat daarvan wil ik u v am harte gelukwensen", zei de burgemeester van Terneuzen, de heer J.C. Aschoff. De heer Aschoff, die vergezeld werd door een van zijn wethouders, de heer R. Hol, sprak deze woorden tot de Terneu- zense 20-jarige Rob van Berkel ter gelegenheid van de Oifficiële opening van zijn coffeeshop „De Koffiekit" aan de Schoolweg in Terneuzen. Spreker voegde er nog aan toe, dat er in Terneuzen grote behoefte be stond aan een diergelijk etablisse- menfcje. Hij sprak zijn bewondering uit over de inrichting van het pand. Het interieur van de Koffiekit is in velerlei Meuren uitgevoerd met daarbij aangepast het meubilair en de verlichting. Zo werd een shop verkregen, die enig in Zeeuwsch- Vlaanderen genoemd kan worden en die ongetwijfeld in het zomerseizoen veel toeristen zai trekken. Tijdens de receptie mociht Rob van Berkel vele bloemstukken en geschenken in ontvangst nemen. produkt gaande te houden en daar van strikt gescheiden, arbeid welke gericht is op vernieuwing van pro- dukten en produktieprocessen. Bij de eerstgenoemde soort arbeid moet de werknemer alles kunnen doen waartoe hij in staat is. Dan heeft hij maximale verantwoorde lijkheid en krijgt hij de door hem gewenste interesse in en voldoening van zijn werk. Dit noemt men: de van onder af opgebouwde organisa tie. Bij de tweede soort arbeid ver dient het de voorkeur van „boven af" te beginnen, b.v. een weten schappelijk medewerker geeft lei ding aan een aantal hts-ers en een hts-er geeft leiding aan een groep mts-ers. De heer Van Hoorn: „In Terneu zen was de situatie zodanig, dat het ontwerp-Groeneveld met veel kans op succes in praktijk kan worden gebracht. Er werd een stuurgroep geformeerd, wier werk gestimuleerd en gecoördineerd werd door de heer J.G. Schipper. Van de stuurgroep maakten deel uit de hoofden van de personeelsdienst, administratie, pro- duktieafdelingen en bedrijfsmecha- nisatie. Als werkstructureringspro ject werd uitgekozen de afdeling hulsloze fotofluxlampen, omdat deze zich er het beste toe leende". Er werd gedurende zes weken geëxpe rimenteerd met twee groepen en vijf vrijwilligers in de dagdienst. In elke groep zaten twee parelstel-ma- kers, twee controleurs en een in. smelter. Zij kregen volledige ver antwoordelijkheid voor het normale produktieproces, het handhaven van de normale kwaliteit van de produk- ten en de zorg voor de machines. Alle reparatie- en onderhoudswerk, dat ze dachten aan te kunnen, zou den zelfstandig worden verricht. Ook het bepalen van werktijden, schafttijden enz., werd aan henzelf overgelaten. De uitkomsten van dit experiment waren: de produktiviteit daalde, de uitval was onacceptabel hoog in ver gelijking met wat normaal kon wor den genoemd. De kennis omtrent de wezenlijke functies van de machines en diverse technieken schoot duide lijk te kort. Veiligheidsmaatregelen werden onvoldoende in acht geno men. Alle aspecten van het experiment werden diepgaand onderzocht. Er kwam een geheel nieuwe regeling omtrent reparatie en onderhoud. Na een overgangsperiode kon men een gestroomlijnder wijze van wer ken en vereenvoudigde organisatie geleidelijk uitbreiden over meer groepen en afdelingen. De groepslei ders kregen meer verantwoordelijk heden omdat zij delen in het werk van de afdelingschef. „Dit stroomlijnen van de organisa tie heeft' grote kostenbesparingen opgeleverd. Met minder personeel maakt de fotolampenfabriek een ho ger rendement. De vroegere bevoog ding is omgezet in adviserende be geleiding. De interesse van het uit voerend personeel in produktieaan- tallen, uitvalcijfers, verlettijden van zijn machines is duidelijk toegeno men. Zijn zelfwerkzaamheid nam toe", aldus de heer Van Hoorn. „Het is duidelijk dat in de begin periode niet alles even lief toeging. Er was aanvankelijk terughoudend heid bij het uitvoerend personeel uit vrees voor ontslag als "het experi ment ryet zou lukken. De bedrijfs leiding 'wist het personeel er echter van te overtuigen, dat reorganisatie niet zou betekenen ontslag van men sen, degradaties of meer fysieke be lasting. Toen het personeel ervan overtuigd was, dat de toezeggingen inderdaad zouden worden ingelost, was men duidelijk enthousiast. Een deel van het uitvoerend personeel kwam in een hogere functiegroep of loonklasse. Van het kader werden sommigen aangesteld als groepslei der, anderen als specialisten". (ADVERTENTIE) In het werkstructureringsproject van Philips Terneuzen neemt de persoonlijke vèrantwoordelijkheid van de werknemer voor zijn deel in de produktie een belangrijke plaats in. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Menigeen zal het plotseling rooien van de 100 sierbo- men in de berm van de provinciale weg tussen Het Waterhuis en De Bontekoe in Zuiddorpe met gemeng de gevoelens hebben gadegesla gen. Dertig jaar geleden werden de bomen ondier het zingen van een daarvoor speciaal vervaardigd lied door de leerlingen van de lagere school in Zuiddorpe geplant. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de boomplanters van de Provinciale Waterstaat en onder leiding van de toenmalige gemeentesecretaris. Iede re inwoner van Zuiddorpe die aan het planten had meegeholpen wist altijd, precies te vertellen, waar de door hem geplante' boom stond. Daarbij hoorde ook <ie bekende zan geres Marie-Cecile, die bij haar veelvuldige bezoeken aan haar ou ders altijd trots, de door haar als zevenjarig schoolmeisje geplante boom bekeek.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2