Bestuur „Schuttevaer" ziet nieuw gevaar bij Hansweert Gave Johannes Passion concertzaal Middelburg m Angstig avontuur in Land van Saeftinghe Sprankelende Dorus in Kloosterzande AKU-pensioenfonds bouwt 14 bedrijfs hallen te Middelburg L.t.s. Terneuzen ving veel vis AANDRANG OM TE KOMEN TOT SCIIELDEREGLEMEN JJ SUCCESSEN VOOR JO IVENS Belangstelling voor Matthaus Passion zeer toegenomen Joegoslaaf door messteek gewond Niets vermist bij inbraak in Kloetinge stad streek Een geschenk 't Gouddoppertje Te Aardefiburg Hogere temperaturen Reglement Gemeente Middelburg In W.-Z.-Vlaanderen Experimenteel project open bejaardenwerk CHU-statenkring Goes over Zeeuwse/ problemen Impuls voor industrieterrein Beiaardier van Hulst speelt in Amsterdam Maandag 29 maart 1971 (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Dat het Ver dronken Land van Saeftinghe voor onbevoegden een uiterst gevaarlijk gebied is. hebben drie studenten uit Utrecht aan de lijve ondervonden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd de rijkspolitie te Nieuw- Namen door schaapherder E. Ver biest gealarmeerd, dat hij in het Verdronken Land van Saeftinghe, tussen Paal en Eemhaven, drie per sonen had gezien die niet meer weg konden wegens het opkomende wa ter. De politie heeft direct enkele schippers uit Graauwsche Paal ge waarschuwd. W. de Rooy en P. Ver ras zijn daarop uitgevaren om de drie personen uit hun benarde posi tie te halen. Toen zij bij hen kwa men stonden deze al tot aan hun middel in het water. Zij werden naar de haven van Paal overge bracht. Het bleken drie biologie studenten van de Rijksuniversiteit uit Utrecht te zijn, respectievelijk J.W., 24 jaar en G.B. 19 jaar, beiden afkomstig uit Utrecht en de lg-jarige mej. P. van D., wonende te Ridderkerk. Zij waren bij laag water het Land van Saeftinghe ingegaan om studie te maken van vogels. Het was de eer ste maal dat zij in dit gebied gingen en waren niet bekend met het grote gevaar, verrast te kunnen worden door snel opkomend water. Uit dit gelukkig goed afgelopen voorval blijkt voor de zoveelste keer hoe gevaarlijk het is om zonder deskundige leiding, het Verdronken Land in te gaan. Langs geheel het Land van Saeftinghe staan waar schuwingsborden om bezoekers op het gevaar attent te maken. (ADVERTENTIE) iets nieuws, iets eigens uit Zeeland? om te geven aan haar of aan hem. Een ZEEUWS SIERAAD, uit het atelier van (Van onze correspondent) AARDENBURG De achttiende uitvoering van de Matthaus Pas- sioii van Johann Sebastian Bach zondagmiddag in de Aardenburg- se kerk, kende een grotere be- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Nu het nieuw aan te loggen kanaal met buitenha ven en sluizencomplexen aanslui tend op het bestaande kanaal door Zuid-Beveland (oostelijk geprojec teerd van de bestaande sluizen in Hansweert) zo in het nieuws is, willen wij het volgende graag nog eens benadrukken. Wij weten aUe- maal welk een gevaarlijk knelpunt de Westerschelde ter hoogte van Hansweert is. Als dat geprojecteerde kanaal met buitenhaven, dat uit mond in de Westerschelde, tussen de veerhaven Kruiningen en de be staande haven van Hansweert zou komen te liggen, levert dat weer een groot gevaar op voor de scheep vaart". Aldus het bestuur van Schutte- vaer, Temeuzen. „Als afkomende schepen nu in de buurt van Hans weert gaan venkosrsen, passeren de ze op zeer korte afstand de haven van Hansweert. waar zich al ver schillende aanvaringen hebben voor gedaan. Nu is er gezien door het oog van de leeik altijd nog een oplossing om dat knelpunt Hansweert te ver leggen en wel inplaats van oostelijk van de bestaande sluizen te Hans weert naar de westeliijke zijde daar van tussen Schone en Hansweert. HA kanaal zou dan moeten uitmon den ter hoogte van Kapellebank. Op die manier zou voldoende ruimte ontstaan voor in- en uitvarende en passerende schepen", zo vervolgt het bestuur. „Schepen, die richting Temeuzen uitvaren, zouden ook geen gebruik (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vrijdagnacht om half drie brachten vier Surinamers, afkomstig uit Dordrecht, aan het politiebureeu te Temeuzen een ge wonde man binnen. Dit bleek een in Temeuzen wonende Joegoslaaf te zijn, genaamd N.K., die een mes steek in de hartstreek had opgelo pen. Dokter Nijsten verleende de eerste hulp. Volgens K. was de mes steek hem toegebracht door een eveneens in Temeuzen in pension wonende Ianrgenoot M.M. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur Droog, zonnig en vooral over dag hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: vier tot tien, min.-temp.: een tot vijf gra den onder normaal, max.-temp.: nul tot vijf graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: vier tot tien, min.-temp.: ongeveer nor maal tot drie graden onder normaal, max.-temp.: nul tot vijf graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. meer maiken van de overloop van Hansweert. Zij zouden dan het Mid delgat bevaren, wat alweer een pluspunt voor de veiligheid zou zijn". Het bestuur van Schuttevaer is zeer geporteerd voor een totstandko men van een Scheldereglement. Zo'n reglement zou ondermeer beperkin gen moeten gaan stellen aan de snelheid van zeeschepen, die soms met grote snelheid de Westerschelde op- en afvaren. In het reglement zou ook moeten worden opgenomen dait zeeschepen bij de havens Temeuzen, Hansweert eii Walsoorden met matige snelheid dienen te varen. Koersverandering zou duidelijk en op behoorlijke af stand zichtbaar moeten worden ge maakt. Het bestuur gaat er hierbij vanuiit dat de binnenscheepvaart zich ook aan de geldende wettelijke bepalingen houdt. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 22 maart 1971 heeft besloten te verklaren, dat een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid: a. voor een terrein, gelegen aan de Oude Rijksweg te N. en St. Joosland; b. voor de omgeving van de Nassau- laan/Sportlaan; c. voor een terrein, gelegen aan de Vrijlandstraat in de wijk Dauwen- daeie II. Deze voorbereidingsbesluiten liggen met bijbehorende situatietekeningen vanaf heden ter gemeentesecretarie (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage. Middelburg, 29 maart 1971. De burgemeester voornoemd W. P. J. Baars (wnd.) (Van onze correspondent) OOSTBURG De Zeeuwzse Raad voor Maatschappelijk Werk houdt, in samenwerking met de Fe deratie van samenwerkingsorganen, op dinsdag 30 maart in het gemeen tehuis te Oostburg een informatieve bijeenkomst over een experimenteel project open bejaardenwerk in West-Zeeuwsch Vlaanderen. De bij eenkomst begint om 7 uur. MIDDELBURG De koninklijke zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg heeft onder leiding van haar dirigent Jo Ivens, oJhann Sebastian Bachs „Jo hannes Passion" opnieuw in studie genomen en in de afgelopen weken maart j.L in de Basiliek van St. twee keer uitgevoerd. Zondag 21 Willebrord te Hulst en zaterdaga vond in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg. Een bijzondere en graag voor herhaling aanbevolen ge beurtenis, waarop wij, in het hijzon der naar aanleiding van de uitvoe ring in Middelburg nog wat nader willen ingaan. Allereerst een woord van grote waardering voor deze keuze. Deze uit 1723 daterende pas sie kan als muzikaal uitdrukkings middel van religieuze bewogenheid naar onze mening de vergelijking met de zes jaar later gecomponeerde Matthaus Passion glansrijk door staan. (Van onze correspondent) GOES Tijdens een verkiezings vergadering van die CHU-statenkring Goes zei die Zeeuwse Tweede Ka- merkamdidaat voor deze partij, de heer H Eversddjk, het te betreuren, dat die PvdA reeds bij voorbaat de dieur voor een gesprek na de verkie zingen heeft dichtgegooid. De heer Eversdijk ging vooral in op enkele Zeeuwse problemen. Ten aanzien van het wel of niet afsluiten van de Oostersohelde stelde hij heiei duide lijk, dat in dieze kwestie veiligheid voor allies moet gaan, ondanks de felle tegenstand van het Actiecomité Oosterschelde, dat deze rivierarm wil openhouden. Bij het punt mi lieuhygiëne stelde hiitj dot het een gelukkig teken was dat de jeugd de ouderen verwijt dat zij teveel aan welvaart en te weinig aan welzijn denken. Hij pleitte voor het aanleg gen van groengordeJs rond en op de terreinen waar industrieën gevestigd zijn of worden. Hierbij had hij niet alleen het psychologisch effect op het oog, maar vooral de vele plus punten, die dergelijke gordels t.a.v. het milieubeheer hebben. Voor ons gevoel wint de Johannes Passion het zelfs op dat punit, o.a. door de fellere dramatisering en de beknoptere behandeling van het lij densverhaal. Daarom behoeven in de hedendaagse uitvoeringspraktijk aan de uitvoeringstijd daarvan geen con cessies te worden gedaan, zoals maar al te dikwijls gebeurt bij de Matthaus Passion, waarin vaak min of meer rigoureus wordt gecoupeerd om de uitvoering te kunnen persen binnen de tijdsduur van een nor maal concert. Behalve de vraag in hoeverre bekortingen geoorloofd bunnen worden geacht, zonder de waarde van het werk wezenlijk aan te tasten, raken we nog een ander teer punt Is ni. een passionuitvoe- ring zonde: meer te vergelijken met een „concert" in die gebruikelijke betekenis van het woord. Mijns in ziens niet zonder meer. Deze z.g. oratorische passies (men kent ook de korale passie) zijn toch in de eerste plaats bedoeld voor de „ere dienst", zij het, dat ze ook ten tijde van Bach door hun lengte niet zon der meer in de liturgie van de gewone morgenkerkdienst konden warden opgenomen, maar in het ka der van een bijzondere middag- of avonddienst. Naar men vermoedt werden deze ook wel georganiseerd, zo lezen we in Wouter Paaps „Jo hannes Passiion" (uitgave vam Bruna in de reeks Collegium Musdoum) „om door middel van het bijzondere karakter diegenen naar de kerk te lokken, die overigens van kerkbe zoek geen gewoonte plachten te ma- ben". De muziek wordt dan als aan trekkingsmiddel gebruikt, maar dat doet niet af aan het in wezen reli gieuze karakter ervan. Daarom ver dient uitvoering van een passie in de kerk m.i. de voorkeur boven die in een concertzaal. In de concertzaal geen onwille keurig andere dan religieuze over wegingen de hoofdrol spelen, zoals de muzikale prestatie en presentatie als doel op zich zelf. En dan kan zich ook de in wezen absurde situa tie voordoen, zoals in de Middel burgse concertzaal, dat aan het slot een op zich zelf hartelijk bedoeld en wel verdiend applaus opklinkt nadat in feite de treurende „gelovigen" aan het graf van Christus, nog niet wetend van de vreugde der opstan ding, het diep ontrierende slotkoor „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeinde" met als aangrijpende afronding het koraal „Ach Herr, lass dein lieb En- gelein" hebben gezongen. Toegegeven: onder de inspireren de directie vam Jo Ivens maakte het koor, voortreffelijk terzijde gestaan door het gewestelijk orkest van Zuid-Holland en claveeinist Thijn van Eyk dat slotkoor en koraal tot een diep bewogen afsluiting vam de uitvoering. En wat ondergetekende verder heef t kunnen beluisteren aan solistische vocale prestaties van Ank Reinders, sopraan, Rijkje Wolfswin kel, alt, Reimier Sehweppe tenor- evangelist (hulde voor de wijze, waarop hij de ziek geworden Wiebe Draayer verving), Ruud van der Meer, bas-Christusj artij en Rob Holl, bas-ania's en kleine partijen was bewonderenswaardig. Terecht verdienden de dames de aangeboden bloemen en alle uitvoerenden het applaus, maar juist dit laatste had, ook in de concertzaal, achterwege moge blijven^ althans voor mij. JJ. de Reij langstelling dan voorgaande ja ren. De oorzaak moet wellicht ge zocht worden in de goede weers omstandigheden en in het feit dat de uitvoering in Aardenburg dit jaar de enige Matthaus Passion in Zeeland is. Hot bezoek bestond evenals voorgaande jaren voor nagenoeg de helft uit Nederlanders en voor de andere helft uit Belgen. Tijdens de uitvoering 'werden door de KRO- televisie opnamen gemaakt die ge bruikt zullen worden in het pro gramma van 7 april a.s.; „het portret van een kunstenaar", gewijd aan de dkigent van de Aairdènburgse uit voering, Biet van Egmond. De enor me berk was bij deze uitvoering nagenoeg geheel bezet Dat de uit voering veel succes oogstte, bewijst wel het zeer ongebruikelijke doch spontane applaus aan het einde van de uitvoering. (Van onze correspondent) KLOETINGE Bij wedhwe M. de Jonge-de Witte aan de Lewe- straat te Kloetinge is ingebroken. De bewoonster was tijdiens de in braak bij haar dochter. Door het keu- vemieien van een ruit in het kuii- kenraam kon men zich toegang tot de woning vensahaffen. Door een gegrendelde deur te forceren kon men daarna via de gang in de woon kamer geraken. Daar werden enkele kasten overhoop gehaald. Zover kon wooden nagegaan is niets gestolen. Er was geen geld in huis. IN BERLIJN heeft het vier uur du rende gesprek tussen een West-Ber- lijnse vertegenwoordiger en een afge vaardigde uit Oost-Duitsland nog geen overeenkomst opgeleverd over de toelating van Westberlijners tot het oostelijk stadsdeel met Pasen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De vele bezoekers van het vestzaktheater „Krokodilbar" in Kloosterzande heb ben genoten van een sprankelende Tom Manders in zijn Dorus-show. Het grootste deel van zijn reper toire bestond uit reacties op uitlatin gen en gesprekken met het publiek, waarbij zich dol-komische situaties voordeden. Hoogtepunt vormde zijn creatie van „bij Dorus op schoot", waarbij de kinderen uiteraard wer den vervangen door volwassenen. De foto geeft hiervan een indruk. Veel te snel was naar de zin van het publiek het 50 minuten durende op treden van Tom Manders voorbij. Het aanhoudende applaus bewees dat deze rasartiest ook in Klooster zande in de roos had geschoten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting AKU-pensioenfonds te Arnhem heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van veertien bedrijfs hallen op een aan haar te verko pen perceel grond aan de Grena- dierweg op het groot-industrie- rein van Middelburg. Deze hallen zullen worden verhuurd aan (Van onze correspondent) TERNEUZEN Onder wimterige weersomstandigheden hield zaterdag de lagere technisohe school uit Ter- neuzen haar eersite viswedstrijd na bij de watertoren in de Westerschel de. De vangsten waren uiitstekemid te noemen. De wedstrijd wend georga niseerd door klas t 3a, met assisten tie van enkele leraren. Een groot aantal prijzen was door relaties van de school beschikbaar gesteld. Het plan bestaat dan ook dit evenement jaarlijks te doen plaatsvinden. De uitslag was: 1 J. Keizer, 2 J. de Ruiter, 3 A. Bakker, 4 G. van Alf-en, Veel jonge vissers, goede vangsten en heel wat belangstelling. De l.t.s. Temeuzen kan op een geslaagde wedstrijd, waarvan de foto een in druk geeft, terugzien. 5 Rammelo, 6 T. Goudzwaard, 7 A. Diietenan, 8 R. van Gelderen. daarvoor in aanmerking komende gegadigden. Het ligt in de bedoe ling dat „schone" industrieën en bedrijven zich hierin zullen ves tigen. De hallen hebben elk een opper vlak van 600 m2. Het bouwplan zal worden uitgevoerd in twee fasen, waarvan de eerste fase acht hallen omvat. Met dit plan van de AKU zal eindelijk de impasse doorbroken kunnen worden, waarin de gemeente Middelburg met haar nog vrij „scho ne" (lege) industrieterrein verkeer de. De bouw zal worden begonnen zodra er vier huurovereenkomsten voor een hol zullen zijn gesloten. Er zijn inmiddels drie contracten geslo ten, waarbij twee belanghebbenden hebben bedongen, dat de door hen te huren hal uiterlijk in januari 1972 gereed moet zijn. In verband hiermee is het van belang, dat zo snel mogelijk met de bouw wordt begonnen. Daarom heeft de AKU het gemeentebestuur van Midelburg verzocht, gedurende uiterlijk 5 jaar een van de hallen te willen huren. B. en W. van Middelburg schrijven in een daartoe strekkend voorstel aan de gemeenteraad, dat zij het van belang achten dat de vestiging op het groot-industrieterrein nieuwe impulsen krijgt en meenden dan ook dat het aangaan van de huur ge wenst is. Het Middelburgs gemeen tebestuur zegt tenslotte te vertrou wen, dat de onderhavige hal bij de oplevering reeds aan een definitieve gegadigde verhuurt zal zijn, zodat het aanwijzen van dekkimgsmidde- len overbodig is. (Van onze correspondent) HULST De beiaardier van Hutót, Marie-Jeanne Moerdijk-Van- derswalm uit Zuiddorpe, heeft ook dit jaar weer van de Amsterdamse beiaard-commissie de uitnodiging ontvangen als gastbeiaardier op de Amsterdamse klokkenspelen con certen te geven. Op zaterdag 10 juli speelt zij van tweie tot drie uur op de beiaard van de Munttoren en van half vijf tot half zes op het bevrijdimgsoarillon.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3