„Ik verspeelde m'n kans toen Herman van Springel stil viel'' VAN DONGEN WACHT EINDSPRINT NIET AF Eric Leman rijdt op auto van De Vlaeminck GERBEN KARSTENS IS ER WEER HELEMAAL W agtmans: ik ben me van geen kwaad bewust Kritiek op lange vlucht UITSLAG VAN GOLD RACE Uitslagen sport Roger de Vlaeminck 1 e in Harelbeke VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 29 MAART 1971 WEUA welia «ried Rini Wagtmans: „Ik denk dat Lomme een excuus zoekt voor de nederlaag (Van onze correspondent) MEERS SEN Gerben Karstens is er weer helemaal. De forme die zich langzaam aankondigde in Pa- rijs-Nice, daarna duidelijker naar voren kwam in Milaan-San Reino, openbaarde zich volledig in de fina- meldde voor de beslissende slag. Hij le van de Gold Race toen hij zch was als tweede man gesprongen, pal achter Rogier Rosiers. Voor Gerben Karstens bleef er toen eigenlijk nog maar één probleem over: de lastige aanloop tot de finish die over oplo pende weg ging. En toch verlobr hij niet alleen daardoor zijn kansen op de eerste plaats. „Driehonderd meter voor de streep", reconstrueerde Karstens de eindsprint, „zette Van Springel aan. Ik pakte zijn wilei, Frans Verbeeck het mijne. Ineens viel Van Springel stiil. Hij kwaim amper meer vooruit. Nou, daar zat ik dan. Meteen als eerste. Ik realiseerde me in een flits dat ik twee dingen kon doen: door gaan met het risico dat Verbeeck over me heen zou kletsen, of af wachten met de kans dat ik dan niet eens tweede zou worden". Ger ben Karstens koos voor het eerste. „Ik kon eigenlijk moeilijk anders. Het moest wel". Van kop af trok hij de beslissende sprint aan, Verbeeck meesleurend. „Misschien", overdacht „rini luisterde niet en da:zal hij merken (Van onze sportredacteur) MEERSSEN Twee keer maar, heeft de Amstel Gold Race glans gekregen en twee keer was er een Nederlander bij om het doffe aan zien van deze enige nationale prof-klassieker wat op te poetsen. Voor alle twee wachtte echter teleurstelling in plaats van vreugde na 235 kilometers door het op- en af-gaande Limburgse land. Gerben Kars tens kwam (als lid van eèn 8-mans-kopgroep die in de laatste 40 kilo meter ontstond) enkele meters tekort voor de overwinning die - nu naar de 27-jarige Frans Verbeeck ging. En Rini Wagtmans, animator van een 180 kilometer lange vlucht (na 9 kilometer al ingezet), kreeg bijtende kritiek van ploegleider Lomme Driessens rond de oren ge kletst. „Wagtmans reed als 'ne zot. Hij zal het merken", sprak Lomme Driessen in korte zinnen. Karstens, „had ik het nog gered als v. Springel was doorgegaan. Ik had kunnen schakelen. Maiar daar was geen tijd voor. Ik ging niet op het goede verzet aan". Keurig gelan ceerd, vloog Frans Verbeeck een tiental meters voor de streep, langs Karstens die toen genoegen moest nemen met de tweede plaats en daarvoor een welgemeend compli ment van ploegbaas Kees PelHenaars kreeg. „Je fietste geweldig makke lijk". Opvallend was zeker ook de prestatie van Gerard Vianen, die voor een bijna unieke stunt, zorgde. Zijn Franse sponsor Mercier liet heim de vrijheid om in Nederland een paar gelegenheidsrenners te zoeken en die vond Vianen in de personen van de gebroeders Jong kind, Peter Habets en Harrie Moo- nen. Op die manier kon eenling Via nen toch deelnemen, hij had immers een ploeg rond zich, Maar er bleef nog één probleem: de verzorging. Daarvoor klopte hij aan bij zijn vroegere bazen van Caballero, die hem bereidwillig hielpen. Gerard Peters verscheen met mecanicien John Krijnen om de helpende hand toe te steken en zo kon Gerard Vianen dan deelnemen aan de Gold Race die hij uitstekend volbracht door een plaats in de kopgroep te veroveren. Hij werd 7 e, „maar", vond Gerard Peters, „het had beter kunnen.zijn als hij niet zo dikwijls gedemarreerd was in de laatste ron de". Commentaar van Vianen: „Al les goed en wel, maar er zaten zoveel rappe jongens bij dat ik in de sprint toch geen kans zou heb ben". Het noodlot schijnt door Mars- Plamdria-renners niet ontlopen te kunnen worden. In de Gold Race was via de ronde-radio amper het nieuws bekend van het tragische ongeluk dat het leven kostte aan de echtgenote van Erik Leman, of Mars-Flandria renner Harrie van Gerard Vianen: unieke ploeg. Leeuwen botste boven op een auto. Hij weird per ambulance naar een ziekenhuis gebracht waar men vast stelde dat hij een hand gebroken had bij zijn val. Goéd Race-winnaar Frans Ver beeck, is een sterke renner. Hij bewees dat door na 2 jaar gestopt te zijn met wielrennen terug te komen en wat vroeger niet lukte nu wel te presteren: flinke uitslagen maken. Hij werkte zich op tot een van de besten na Merkx, deze ex-melkboer uit Leuven. Hoeveel inhoud Frans Verbeeck heeft bewees hij in de Gold Race waaraan hij deelnam als training voor Gent-Wevelghem (woensdag). „Ik ben deze week ziek geweest. Zodoende kon ik weinig koersen. Woensdag reed ik 60 kilo meter, donderdag lag ik weer in bed, vrijdag traande ik 80 kilometer en gisteren deed ik Harelbeke-Ant- werpen-Harelbeke. Dat ging aardig. Als ik in de Gold Race ook zo goed draai, dacht ik, dan kan ik mis schien in Gent-Wevelghem wat presteren". Frans Verbeeck sloot zijn trainingsrit in Nederland af met een overwinning. P. H. Klaarde bij Gerben Karstens het humeur snel op na het overzien van het schitterende persoonlijke succes „Ik ben toch wel content, al had ik natuurlijk liever gewonnen"), Ri ni Wagtmans had meer tijd nodig voor het verwerken van de Gald Race-afloop die zo onverwacht ver meiend eindigde met boze woorden van. Lomme Driessens. „Misschien", sprak Wagtmans voorzichtig, „zoekt hij een excuus voor het verlies". Geen onlogische theorie als men /eet dat 3 Molteni's (Swerts, Van Jprinigel en De Schoenmaker) niet >ij machte waren Frans Verbeeck te stoppen in zijn rush naar de triomf. Hen pijnlijke nederlaag, want Frans Verbeeck versloeg begin dit jaar Eddy Mercks dn Monaco en nu re kende hij weer eens af met de Molteni's. Onweerstaanbaar spurtte hij in Meerssen naar de eerste plaats. „Ik denk dat het dat is" mijmerde Wagtmans. Hoe dan ook. Lomme Driessens kende geen gena de Voor hem. „Zoals Rinus vandaag koerste, leek nergens op. Hij luistert niet eens", gromde Driessens met. een ondertoon die duidelijk maakte dat hij en Wagtmans nu - wat hem betreft - lijnrecht tegenover elkaar sfcaain. Wagtmans verbruide het in zijn ogen met die ontzettend lange luohtpoging van Amstenrade tot dunde. Een aotie die losgeslagen werd door Jos Van der Vleuten en waaraan verder ook Sjaak Frijters. Maurice Eyers, Tino Tabak en Karl 'leinz Müddeman deelnamen. Goed amenwerkend bouwden de 6 hun .oorsprong uit tot ruim 3 minuten, een verschil dat ze bijna 180 kilo meters konden houden daarmee voor de énige ontsnapping (op de finale ia, toen er 8 renners sprongen) van He dag zorgend. Tot het moment vaafop de voorsprong alsmaar groeide, kon Lomme Driessens vre de hebben met de doldrieste poging •an Wagtmans, daarna toen het jdsverschil rond de 3 minuten ileef sohommelen - niet meer. „Ik ben hem gaan zeggen", ver jaarde Driessens later een pijlsnel le tocht vanuit de achterhoede naar Je leidende groep, „het werk maar op te geven. Stop er mee riep ik, want jullie blijven hangen. En wat 'ieed Rinus? Hij ging zijn eigen gang en koerste door". Wagtmans ontkende die ongehoorzaamheid. .Vanaf dat moment heb ik niks meer gedaan". Tiirao Tabak, een opvallend jonge prof, bevestigde dat. „Alleen Van ier Vleuten en ik wilden er wat •oor doen. Verder niemand. Ook Rini niet". In elk gaval, dat was duidelijk te zien, had Wagtmans zijn uiterste krachten gegeven om de onverwacht vroege sprong te laten slagen. „Dat wist Lomme", zei Wagtmans fel. „Dat wist hij. Het was afgesproken. Zo maakten we ons plan. Vlug demarreren en hopen op voorsprong bij het ingaan van de 4 grote rondes in Meerssen". Maar Lomme Driessens bleef erbij: wat Rini Wagtmans in die opvallende jacht deed was gekkenwerk. „We reden hier vooral om punten te ha len voor de coupe du monde. „Wagt mans: „Natuurlijk. Maar dat is toch ook gebeurd. Tel maar op, We ver zamelden er heel wat vandaag. Dat had Eddy Mercksx ook gevraagd ma de Omloop van het Volk. Ik ben er niet bij in Limburg, zei hij toen, maar denk om de punten. Overal ■bijzijn en als het kan steeds atta queren. Dat heb ik gedaan en nou is het nog niet goed". Driessens: „Riiinii had moeten luisteren, dan was het goed gelopen. Hij wist dat hij in de finale alle steun van. zijn ploegmaats kreêg. Natuurlijk. Eén Nederlandse renner moet in eigen land winnen als het kaïn. Maar ja, hij dreef zijn eigen zin door". Wie Lomme Dries sens kent, weet dat Wagtmans de komende tijd de harde hand zal voelen van het ijzeren regime waar mee deze ploegleider regeert. „Ik zal hem flink aanpakken", beloofde Driessens in Meerssen, „want ik eis dat hij luistert als iik wat zeg. Hoe ik hem dat laat voelen, maak ik vandaag of morgen wel uit. Maar als iik het hem niet goed laat merken, blijft hij zo gek doen en dat kan ik miiet hebben. Bovendien is het in zijn eigen belang'. Rini Wagtmans hield echter vol dat hij de opdracht wél uitvoerde. „Ik ben me van geen fout bewust". Dat Wagtmans het wellicht inderdaad kalmer aandeed dan Driessens dacht, moge blijken uit het feit dat de voorsprong gesta dig slonk nadat Wagtmans gewaar schuwd was. Met nog 50 kilometer te rijden werd de groep (waaruit inmiddels Müddeman en Frijters weggevallen waren) ingelopen. De Gold Race was monotoon naar Meerssen gesukkeld om er toch nog een aardige finale te krijgen, want in de eerste van 4 grote (11 kilome ter) rondes ontstond er een sterke kopgroep: Pintens, Rosiers, Kar stens, De Schoenmaker, Swerts, Van Springel, Verbeeck en Vianen. Van hen was Frans Verbeeck (3 jaar gele den opnieuw begonnen met wielren nen na 2 seizoenen stil gelegen te hebben) duidelijk de sterkste. PETER HEERKENS 1. Frans Verbeeck, BeL 235 km. in 6.11.53, 2. Gerben Karstens, Ned., 3. Roger Rosiers, Bel., 4. Georges Pin tens, Bel., 5. Van Springel Bel., 6. De Schoenmaecker, Bel., 7. Vianen, Ned,, 8. Swerts, Bel., 9. Spruyt, Bel. op 1.32, 10. Krekels Ned. z.t., 11. Rentmeester Ned. z.t., 12. Bruyere, Bel. z.t., 13. Mintjens, .(Bel. z.t, 14. De Geeste, Bel. z.t. op 1.41. 15. Hoban, Gbr. op 2.31, 16 Van Conings- loo, Bel., 17. Huysmans Bel., 18. Van Roosbroeck Bel., 19. Dolman, Ned. op 2.37, 20. Steevens, Ned. 22. Janssen, Ned., 24 Jansen Ned., 26. Schepers, Ned., 31. Prinsen, 35. Wagtmans, 40. Hoekstra, 44. Zoete melk, 45. Tabak, 47 op 2.58 Van Katwijk. Alg. klassement „wereldbeker" 1. Moilteni 16 pnt., 2-3 Wotneys en Goudsmit Hoff 10 pnt., 4. Bic 8, 5. Magnifliex-Hertekamp-Novy 7, 6. Fagor-Mercier 4. Totaalstand: 1. Modteni 37, 2. Fer- retti 17, 3. Salvarini 13, 4. BIC 11, 5-6 Watneys en Gouctemit Hoff 10, 7. Magnifliex-Hertekamp-Novy 7, 8. Fagor-Mercier 4, 9. Solönor-Le Jeu ne 1. Zo kwam Gerben Karstens als eerste door bij het ingaan van de laatste ronde in de Gold Race. Achter hem, Georges Pintens winnaar van vorig jaar (Foto Johan van Gurp). (Van onze wielersportmedewerker) ST. WILLEBRORD Cees van Dongen had het goed gezien; twee ronden voor het einde ontsnapte hij uit de kopgroep van negen renners, die de finale van de Ronde van St. Willebrord betwistten. Bij die negen begluurden twee Nederlandse kam pioenen elkaar. Kees Koeken had het niet op de neo-amateur Bas Hordijk, die vorig jaar Nederlands kampioen werd bij de nieuwelingen, begrepen. In Rijsbergen werd hij in de eindsprint door diezelfde Hordijk geklopt, vandaar. Van Dongen beet kranig door en hield de voorsprong vast. Na honderd ronden in St.-Wil- lebrord was hij een gelukkige win naar. Kees Koeken won ook. Hij won de sprint van het achtervolgen de groepje en dat léverde hém de wetenschap op, dat hij niet bang behoeft te zijn voor de Rotterdamse coming-man. De finale vergoedde veel in de door Willebrord Wil Vooruit georga niseerde ronde. Kees Koeken. Ad vain Overveld, Henk Stander. Aad van de Hoek, Cees van Dongen, Bas Hordijk, Geraird van 't Geloof, Gaby Minneboo en Peter de Vos gingen met nog twintig kilometer voor de boeg aan de haal. Het vluchters- groepje had voldoende inhoud en bouwde snel een veilige voorsprong op. Tot de finale waren alle ont snappingen in de kiem gesmoord. De pogingen van het duo Ad van Overveld-Gerard van 't Geloof en van een achttal met o.a. Joort Voe- senek, Vester Aarts. Hans Helle- mons en Adrie van Opdorp hadden de meeste inhoud, maar alles werd weer bijgebeend, toen het peloton op drift raakte onder impuls van Aad van de Hoek en Kees Koe ken. Bij de adspiranten en nieuwelin gen waren het respectievelijk Ben Huveneers en Frits Pirard. die als eersten hun voorwiel over de kalk- lijn in de Willebrordse Dorpsstraat duwden. Van onze sportredactie) LOKEREN-ST.-NIKLAAS Nau welijks twee weken na het ongeval tijdens de koers te Retie, waarbij wereldkampioen bij de profs Jean Pierre Monseré om het leven kwam heeft het noodlot voor een tweede keer toegeslagen bij de wielerploeg Mars-Flandria. Drie renners werden gwond terwijl een van hen. Erie Leman, zijn vrouw Marie-Louise verloor. Het ongeluk gebeurde rond acht uur gistermorgen, toen de renners van Mars-Flandria op weg waren naar de Gold Race. Ln dichte mist op de E-3 snelweg moest Philemon de Vlaeminck, die zijn beide zoons Eric en Roger vervoerde, plotseling remmen toen een stilstaande wagen, die bij een lichte botsing betrokken was in de ochtendnevel voor nem opdoemde. De achter hem rijdentie Eric Leman had geen tijd meer om te remmen en botste tegen de wa gen van De Vlatninck's. Zijn vrouw (Culèmborg), 5 W. Hofstede (Wate ringen), 6 J. van Baal (Breda), 7 J. Damén (Ulvenhout) 8 T. Terharmsel (Lage Zwaluwe), 9 J. van Dijk (Ulvenhout), 10 L. Maassen (Els- loo), 11 J Martens (Hoeven), 12 Th. Vertik (Rotterdam), 13 A. Koop (Wateringen) 14 C. Hoeks (Hooger- heide), 15 K. Spaans 's-Gravenpol- der). Adspiranten: 1 B. Huveneers (Amsterdam), 25 kilometer in 40.19 min. 2 M. Jacobs (Bingelrade), 3 J. Akkermans (Zevenbergen), 4 P. Schipperen (Prinsenbeek) 5 A. Van Peer (Sprundel), 6 W.Lugtenburg (Rokanje), 7 B. van Ést (Dintel- oord), 8 J. de Rooij (Sprundel), 9 J. Gommers (Roosendaal), 10 Jos Dielens (Bergen op Zoom). Mevrouw Leman: slachtoffer van auto-botsing in dichte mist. Marie Louise vloog met het hoofd door de voorruit en de 13-jarige Christine, zus van Eric Leman. schoot tegen haar op, waardoor Ma rie-Louise met de hals in de glas scherven werd gedrukt, hetgebn - naar later bleek - haar dood tot gevolg had. De andere inzittenden, waaronder het driejarige dochtertje Charlotte van het echtDaar Leman werden slechts licht gewond, even als Roger en Eric de Vlaeminck. Brik Schotte, ploegleider van Mars- Flandria kon, toen hij het zieken huis van Sint Niklaas verliet, maar vijf woorden uitbrengen. „Het is niet te geloven", stamelde hij keer op keer. En een hele tijd later, toen hij enigszins bedaard was: „Wat moet je nu nog zeggenl Waarom zo fataal?". Eric Leman verliet na be handeling geheel overstuur het zie kenhuis, ondersteund door Flandria- directeur Clayes. (Van onze sportcarrespondent) HARELBEKE Roger de Vlae minck heeft de grote prijs vart Ha relbeke gewonnen. Door steun van zijn ploegmaars slaagde hij er kort voor de finish in, samen met Pin tens, te ontsappen uit de kopgroep, waarm ook Eddy Merckx zat. De 57 renners, die in de grote prijs van Harelbeke van start waren gegaan, bleven in een gezapig tempo ruim 150 van de 235 te rijden kilometers bij elkaar. De uitslag is: 1. Roger de Vlaeminck, 235 km in 5 uur en 57 min. op drie seconden: 2. Pintens, op 8 seconden 3. Merckx, op 40 sec. 4. Godefroot ,op 42 sec. 5. Eric de Vlaeminck, op 45 sec. 6. Verbeeck, op 48 sec. 7, Reybroek, 8. Leman, 9. Planekaerts, 10. Van Rijckeghem. Albert van Vlierberghe won de b- wedstrijd in Harelbeke. Hij had een voorsprong van 1 minuut en 18 sec. op Fernand Hermie. Peter Kiss- ner werd 22ste met een achterstand van 10 min. en 45 sec. (ADVERTENTIE) C. VAN DONGEN Amateurs: 1 C. van Dongen (Oud- Gastel), 100 kilometer in 2.29 50. 2 C. Koeken (Achtmaal), 3 B. Hordijk (Rotterdam), 4 H. Stander (Oude- Tonge); 5 A. Overveld (Zegge). 6 A. van de Hoek (Dirksland), 7 G. vam 't Geloof (Lage Zwaluwe), 8 P. de Vos (Aalsmeer), 9 G. Minneboo (Geervliet), 10 A. Coppens (Moer straten), 11 Fr. Ouwerkerk (Rotter dam), 12 B. Slings (Alblasserdam), 13 P. Maas (Heerle), 14 H. Helle- mons (Roosendaal), 15 R. van de Burg (Wernhout), 16 R. Brouwers (St Willebrord), 17 J. de Bruyn (Sprundel), 18 J. van Rossum (Den Haag), 19 J. Voesenek (Prin senbeek), 20 L. vam de Wiel (Bre da). Nieuwelingen1 Fr. Pirard (Bre da), 50 kilometer im 1.21.43 uur. 2 J. Komings (Sprundel), 3 A. van. Hou- welingen (Heeselt), 4 F. Veldhuizen De (complete^ anti-roos kuur weiia sha^ed sbairipoo Wellamed anti-roos shampoo en Wellamed anti-roos lotion. Twee middelen die uw roos radikaal bestrijden. Tot in de wortel. Wég roos, dat is geen belofte maai een feit Wellamed anti-roos shampoo als voorbehandeling Een flakon voor 10 a 15 wassingen kost maar f 4,30 Wellamed op alkoholbasis als nabehandeling De flakon voor 8 behandelingen kost maar f 4,30

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13