TIMMAN NA TWEE PARTIJEN GEKLOPT KUYPERS: OPNIEUW SNELSCHAAKTITEL Uit hopeloos lijkende positie Bessems gaat Hans Vultink nog voorbij Eveleens: titel alle categorieën SPONSORS: INTERESSE IN HOLLAND SPORT barder is et Toppers gewipt ROBERT WINT GP BELGIë - sport VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 29 MAART 1971 Grote drukte rond Van Baarle (links van het bord) en Timman, die samen met de Duitser Besser beslis singswedstrijden speelden voor een plaats in de finale. (Van onze schaakmedewerker> BREDA Ruim 200 deelnemers onder wie een groot contingent Duitsers en veel Belgen hadden zich zaterdagmiddag verzameld in het gebouw van de Nederlandse Kleding Industrie voor de 21ste snelschaak dag, die de Zevenbergse Schaakver eniging in zijn 25-jarig bestaan bad georganiseerd. In de finalepartij kwamen Tim- man en Kuypers, beiden nog maar kort terug uit Madrid waar zij ons land vertegenwoordigden in het Cla re Benedict toernooi. Ondanks het feit, dat Timman twee pionnen voorkwam in een eindspel, zat er geen winst voor hem in. Het ken merk ongelijke lopers was hier doorslaggevend. In de tweede partij, die griezelig ingewikkeld was, was Kuypers initiatief op de koningsvleu gel voldoende voor winst en voor de hoofdprijs van f 400,-. De uitslagen in de diverse poules van de kampioensgroep waren als volgt: groep A: 1 Timman Amster dam 5,5, 2 Wilfct Rotterdam 5,5, 3 Vogel Amsterdam 5, 4 Smout Den Haag 4,5, 5 Marquas D 3,5, 6 Druon Eindhoven 2,5, 7 v.d. Broeek B 1,5, 8 Kröncke D 0; groep B: 1 Besser D 6,5, 2 Verholt Utrecht 6, 3 Both D 4, 4 en 5 van Dop Den Haag en Wilmink Amsterdam 3, 6 Milliafto Udenhout 2,5, 7 van Santen Den Haag 2, 8 Elfrink Abcoude 1; groep C: 1 van Baarle Schiedam 6, 2 Sherwin B 6, 3 en ,4 Jongepier Utrecht en v.d. Vliet Den Haag 4, 5 Plukker Amsterdam 3, 6 Boon Bre da 2,5, 7 Verhoeven Breda 2 en 8 Welsch D 0,5; groep D: 1 Borm Eindhoven 6,5, 2 Dunkelblum B 5,5, 3 Heimer Den Haag 4,5, 4 Hoogen- doorn Dordrecht 3,5, 5 Smeets Rot terdam 3, 6 en 7 Odink Amsterdam en Sleeker D 2,5, 8 Pleckner D 0; groèp E: 1 Kuypers Geldrop 6, 2 Visser Delft 4,5, 3 en 4 van Santen Capelle en Etmans Utrecht 3,5, 5 en 6 Verhoef Dordrecht en J. v.d. Berg Amsterdam 3, 7 Junge D 3, 8 Neis D 0; groep F: 1 Schiffendecker D 6, 2 Pliester Eindhoven 5,5, 3 Bale mans Eindhoven 5, 4, 5 en 6 v. Haastert Amsterdam, Bij de Vaate Rotterdam en Verreck Leiden 3, 7 Moren D 2,5, 8 MacCarty D 0; groep G: 1 v.d. Weide Amsterdam 5, 2 Rosenthal Den Haag 4,5, 3 Sutmuller Eindhoven 3, 4 Bastiaansen Breda 1,5, 5 Sickel D 1, 6 Morenz D 1; groep H: 1 Hartoch Amsterdam 6, 2 en 3 Zuidema Amsterdam en Boey B 5, 4 Kerkhoff Rotterdam 4,5. 5 Wilbert D 4, 6 Ten Berge Heerlen 2,5 7 Neis D 1, 8 EnAich Den Haag 0. HEESWIJK De Limburger Jean Bessems is een gelukskind. Even als ruim twee maanden geleden in het toernooi om het kampioenschap 47/2 in Amsterdam rukte dé 26-jarige biljartvertegenwoordiger uit Cadier en Keer ook nu weer in de titelstrijd in het 71/2 in Heeswjjk- Dinther vanuit een hopeloos lijkende positie de kaderkroon van het hoofd van Hans Vultink. Door zijn laatste drie partijen tegen Vultink, Van Leur en Bijvers in winst om te zetten eindigde Bessems tenslotte met twee punten voorsprong op Vultink, die naast zijn nederlaag tegen zijn opvolger zaterdagavond ook door Rijvers werd geklopt. Hans Vultink, die vrijdagavond als eerste Nederlander in één ruk de 300 caramboles had gescoord en toen dank zij een torenhoog gemid delde en een voorsprong van twee matchpunten onbereikbaar leek, moest uiteindelijk met een tweede plaats genoegen nemen. „Nu moet er toch veel gebeuren wR die titel mij nog ontgaan", had Vultink vrijdagnacht geconcludeerd. Daarbij doelde hij op het feit, dat hij van zijn laatste drie partijen er nog twee moest verliezen en dat was nauwelijks aan te memeh. Voor al niet na 't grandiioze spel van deze groothandelaar in horeca-artikeien uit Gróenilo op de eerste twee da gen, diie hij met het fantastische moyenne van 70.58 had afgesloten Maar in de biljarterij komen zo af en toe nog wonderen voor. Onlangs nog bij het wereldkampioenschap driebanden in Groningen, toen de jonge Waalwiijker Rimii van Bracht volkomen onverwacht op één dag achter elkaar de Oostenrijker Jo- hann Scherz en de Belg Raymond Ceulemans versloeg, zaterdag weer in Heeswijk. Men zou geneigd zijn te veronder stellen dat Vultink de terugslag on dervond na die superieure record reeks, de droom van ieder biljar ter. Maar in het begin van de partij tegen Bessems bleek wel. dat er van onderschatting of wat don ook van de zijde van Vultink geen sprake was. Na twee beurten immers leidde Vultink via een serie van 158 met zo'n voorsprong (56193). dat nie mand meer een cent op de kansen van Bessems wilde zetten. Zelfs toen Bessems in de vierde beurt een reeks van 127 liet noteren was er voor Vultink na een ant woord van 66 nog geen vuiltje aan da luoht: 203281. Opeens echter stokte het ritme bij de titelverdedi ger. Tegenover kleine series van Bessems, waarmee de Limburger op gelijke hoogte kwam (281281), stelde Vultink drie poedels op een rij en dat betekende de nekslag. Want nadat Bessems in de achtste beurt met 19 de 300 had volge- maskt, faalde Vultink na drie ca ramboles in de nastoot. Deze nederlaag vormde de sleutel tot de dramatische ontknoping van dit kampioenschap, waarin Vultink alle records verbeterde maar toch zijn titel kwijt raakte. Hij was door dat verlies tegen Bessems niet aan geslagen, maar wel iets van zijn zelfvertrouwen kwijt geraakt, toen hij zaterdagavond tegen Rijvers, die door zijn goede spel de revelatie van het toernooi werd, moest aan treden. Van het begin af ging Rij vers aan de leiding en leek met een serie von 111 in zijn zesde beunt de beslissing geforceerd te hebben. Vultink echter had nog aidem over voor een tegenstoot. Met een reeks van 168 nam hij zelfs een voor sprong (202248) en rekende er een beetje op, dat de Zuidhollander nu wel door de knieën zou gaan. Rijvers echter ging overstoord door en was in de tiende beurt met 62 het eerst binnen. Nog had Vultink in een gunstige positie kunnen blij ven wanneer hij in de nastoot met 47 punten een remise had gefor ceerd, Evenals in de partij tegen Bessems 'was het hem echter te veel. Hij maakte nog 17 punten en wist toen dat zijn titel aan een zijden draad was komen te han gen. APELDOORN (ANP) De 24-jari- ge judoka Dirk Eveleens uit Burger- veen is zondag in Apeldoorn voor de tweede achtereenvolgende keer Ne derlands kampioen alle categorieën geworden. Hij behield zijn titel door in de finale de 22-jarige Amster dammer Peter Adelaar met 'n ftoud- green te bedwingen. Het toernooi om het nationale kampioenschap in de open gewichtsklasse Werd dit jaar, meer dan een seizoen geleden, beheerst door de zwaargewichten. De vorige keer bracht middengewicht Jan Snijders 't nog tot de finale. Nu maakten in de laatste fase van het toernooi de „zware jongens'' duide lijk de dienst uit. De finalisten Eve leens en Adelaar (115 en 155 kg. zwaar) brachten geen hoogstaande partij. De grotere routine en betere conditie van de kampioen gaven de doorslag. Na acht van de tien minu ten had Adelaar geen verweer meer en klopte snel af na een door Eve leens aangelegde houdgreep. Eveleens noch Adelaar behoort tot de zogenoemde eerste kernploeg, waaruit in eerste instantie de kandi daten voor de Europese- eft Wereld kampioenschappen warden geselec teerd. Wat Eveleens betreft, komt aan deze situatie wellicht spoedig een einde. Hij gaait praten met An ton Geesink, trainer van de nationa le ptaag, om tot een frequenter tnai- nimgsbezoek te komen, op tijden die hem beter schikken dan de nu geko zen weekeinden. Voor de 22-jarige Amsterdammer Adelaar liggen de Ztken minder eenvoudig. Hoofd klachten weerhouden hem vam lang durige trainingsactiviteiten. Deze ju- TURNEN De Nederlandse jeugdtumploeg heeft een wedstrijd tegen een vertegenwoordigende jeugdploeg van het kanton Zurich met bijna 19 punten verschil verlo ren. De Ziiriclier ploeg, die gemid deld twee jaar ouder was dan de Nederlandse afvaardiging was op al le onderdelen, met uitzondering van de vrije oefening, duidelijk sterker dan het Nederlandse zestal. De meest opvallende turner was de Zwitser Robert Bretscher uit Win- terthur, die eerste werd op alle zes de onderdelen. ZWEMMEN In het 25-meter- bad van Riga zijn vier Russisische z wemrecords verbeterd. Aam de wedstrijden werd ook deelgenomen door Bob Schoutsen, die derde werd op de 100 m rugslag achter Igor Gribennikov (Rusl) en Tadasi Hon da (Jpn). De belangrijkste uitslagen zijn: heren - 100 meter vrije slag: 1 Vladimji' Boeire (Rusl) 51,8 sec (Russisch record), 200 meter vrije slag: 1 Aleksander Samsonov (Rusl) 1,55,1; 2 Viktor Mazanov (Rusl) 1.55,5; 1500 meter vrije slag: 1 Sem- 3 on Belitz-Geiman (Rusl) 16.37,4 (Russisch record). 100 meter rugslag: 1 Igoi- Gribennikov (Rusl) 59,0; 2 Tadasi Hondia (Jpn) 1.00,2; 3 Bob Schoutsen (Ned) 1.00,6. 400 m vrije slag dames: 1 Nina Soeikhovtseva 4.40,8 (Russisch record100 m rugslag: 1 Tinatin Lekvejitsvili (Rusl) 1.06,5 (Russisch record). Henk Kruis. Dit kostte de gebrekkig voorbereide Adelaar echter zo veel kraoht dot lvij ift die finale nergens meer was. Het is overigens dubieus geweest of Dirk Eveleens het weer tot de eindstrijd zou brengen. Hij verloor van Kruis en moest via de herkan sing letterlijk over de rug van Peter Snijders („De matten waren erg glad maar dat is geen excuus") terug zien te komen. Het liutote won derwel. De Burgervener: „Je gaat op zo'n dag altijd beter draaien. Zo langzamerhand wordt bovendien de routine natuurlijk belangrijk". Peter Snijders broer Jan ontbrak dit maal wegens ziekte zou het op die ervaring liever wat verder bren gen. „Wij willen ook wel eens een pairtij gewoon uitdraaien. Maar van ons wordt altijd maar aanvallen en nog eens aanvallen verwacht". Voor de judoka's uit die lichte gewichtstolassen —voor zover ver schenen was er weinig eer te beihalen. Zo verdween middenge- wiioht Poglajen al in de eerste ronde door een nederlaag tegen De Groot. Deze leverde latei" overigens goed werk, evenals Boot en samboworste- laor Chris Dolman. Van de „vedet ten" kwam halfzwaorgewicht Ernst Eugster, een gerenommeerd techni cus, het minst uit de verf. Hij ver loor im de kwartfinales van zijn poule van de Almeboër De Groot. Wim Riuska, die zeker een goede kans op de titel had gehad, moest van deelneming afzien wegens een trainingsstage dn Japan. BOB SCHOUTSEN itUGBY Het rugbyteam van Wales heeft het vijflandentoëtnooi gewonnen door na Engeland, Schot land en Ierland ook Frankrijk te verslaan. In Colombes won de ploeg van Wales voor 60.000 toeschouwers (een record voor een rugbywedstrijd in Colombes) met 95 van Frank rijk, na een achterstand van 35 bij rust. ATLETIEK Jansen Van AV'23 uit Amsterdam heeft in Leiden de traditionele Zilveren-moienioop ge wonnen. Hij had 1 uur 2 minuten en 0,8 sec nodig voor de twintig km en had bijna twee minuten voorsprong op zijn naaste concurrent, Hol van Hercules uit Dordrecht. De uitslag van de door de Bataven georgani seerde wedstrijd is: 1 Jansen (AV'23), 20 km in la 2 min. en 0,8 see., 2 Hol (Hercules) 1.04.02, 3 Kijne (Shell) 1.04.31, 4 De Ruiter (AV'34) 1.04.33, 5 Vink (AV'23) 1.04.44, 6 Van Gerven (Spartaan) 1.04.53. ATLETIEK Snelwandelaar Tjebel Ras (RWV) heeft in Rotter dam het eerste Nederlandse atletiek- record in het nieuwe seizoen ver beterd. Bij een nationale uurwed strijd in de Maastad kwam Ras in zestig minuten tot een afstand van 12 km 529 meter en 36 centimeter. Ras wandelde bijna tweehonderd meter verder dan Jan Engelman (PP), die op 15 oktober 1950 even eens in Rotterdam tot 12 km 342 en 60 cm was gekomen. (ADVERTENTIE) Hans Vultink: door twee nederlagen opnieuw onttroond door Jean Bessems. doka (twee meter tdlen lang) is bij zonder sterk, maar heeft nog veie technische tekortkomingen. Echter (Van onze sportredactie) DEN HAAG In een hoek van de bestuurskamer van Holland Sport werd druk geconfereerd. Deelne mers aan het gesprek waren o.a. de heren Tom Menken van het Wasse- naarse zuivelbedrijf n.V. Menken melk, ir. Th. H. Nijssen (Koeltech- nisch Bureau te Leiden), de Leidse zakenman B. Vonk, en de stichtings bestuursleden van Holland Sport Kroesmeijer en Kattenburg. Alleen al het feit dat de heren van de „groep Menken" gisteren op Houtrust aan wezig waren, duidt op hun interesse voor een eventueel sponsorschap. De woorden die de heer Kroase- meijer later sprak - „of Cor van der Hart als trainer aanblijft, hangt van de andere bestuursleden af" - mogen eveneens een aanwijzing zijn dat de besprekingen met de nieuwe sponsors in gieen geval op een zij spoor zijn gekomen en zeker worden voortgezet. Waaraan tevens de con clusie kan worden verbonden dat de fusie, waarover zoveel te doen is geweest, vrijwel van de baan is. Ongeacht de enige voorwaarde waar aan Holland Sport anivermimderd blijft vasthouden - de naam FC Den Haag - komt uit de woorden van de heer Kroesemeijer naar voren dat zij bedenkingen heeft tegen de wijze waarop de onderhandelingen zijn af gebroken. „Ik kan hiermee als za kenman niet akkoord gaan. Ik zoek naar andere wegen óm Holland Sport te laten voortbestaan en ik wil de strijd met ADO wel aanvaar den. Dan zullen we nog wel eens zien. Over twee weken, uiterlijk drie, is de hele zaak opgelost". De mysteries, die voor velen rond om dé onderhanidelinigen hingen, zijn nóg niet geheel en al opgelost. De wijze waarop evenwel de heer Kroesemeijer meit de leden vam de „groep-Menken" heeft gesproken, blijkt het vertrouwen van die groep in Holland Sport danig te hebben versterkt. De voorzitter van Holland Sport heeft de „groep" uiteengezet waarom eventuele verhuizing naar Leiden voorlopig niet haalbaar is. Op zakelijke wijze heeft hij aange toond dat de kostenfactor te hoog is, UVS natuurlijk niet meteen het ge bruik van het sportpark kan worden opgezegd en het Op pëil brengen van de accommodatie forse bedragen zal vergen, waarbij de gemeente Leiden uiteraard ook betrokken is. Het overgaan van Houtrust naar Leiden is, zeker op korte termijn niet mogelijk. Resteert het blijven bespelen van Houtrust met een ge heel nieuwe opzet. De heer Kroese meijer - „Ik heb er veertig jaar bestuursfuncties in zowel de KNVB als het olubvoetibal opzitten en dan wordt het tijd er eens mee té stop pen" - sprak dan ook over „de andere bestuursleden". Indien de heer Kroesemeijer („ik ga misschien wel wat doen als reclame op de shirts wordt toegestaan") zijn func tie ter beschikking stelt, blijft dé heer Hans Kattenburg over. Hét schijnt dè bedoeling te zijn dat de, nieuwe sponsors bestuursfuncties gaan bekleden, eventueel terzijde gestaan door een manager. niet zoveel om in die halve finales vrij overtuigend te winnen van de voormalige Europese jeugdkampioen BORGLOON (ANP —De huidige wereldkampioen in de 250 cc-klasse motorcross, de Belg Joëi Robert, heeft zondag de in Borgloon gehou den Grote Prijs van België in de 250 cc-klasse gewonnen. Met een eerste en derde plaats in de twee gereden manches. De wedstrijd tel de niet voor het wereldkampioen schap. Het eerste treffen voor de wereldtitel heeft plaats op 14 april in de Grote Prijs van Spanje. De uitslag luidt: 1 Joël Robert (Belg) op Suzuki 4 pnt., 2 Juiien de Reaver (Belg) op CZ 6 pnt., 3 Hakan Anderson (Zwedien) op Husqvarna 10, 4 Heilkki Mikkola (Finland) op Husqvarna 10 ,5 Jac ques van Velthoven (Belg) op Husqvarna 11, 6 Jo® Teuwissen (Belg) op Madoo 14. Zwaai?

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 12