Geen controle bij ziekte- verzuim EEG-landbouw slokt nog twintig miljard op SOVJET-TOP WIL HARDERE LIJN Ambtenaar zat jaar te I )e^e|ya liavo HEKKENMAKEN IS HERASWERKl LARDINOISONRUST VERMINDERT NS Minitrips in eigen land Ideologie in gevaar Scherpe aanval van VVD op christelijken Volledig verzorgde WEER EIS VAN 7 JAAR TEGEN AMBONEES Half lege kerken VACCIN TEGEN RODE HOND IN NEDERLAND binnenland buitenland CONTACTMAN VERVANGT GENEESHEER fconftfwentaar „Gangmakers nieuwe inflatiegolf uit met NS Imperialisten Liever kwijt KANS OP REDDING VAN SWARTTOUW Van Gend en Loos sokaft 52 geldauto's aan NIJMEGEN' HOUD PREDIKAAT VAN KATHOLIEK Demer, Eindhoven Zaterdag 27 maart 1971 ALMELO Van X april af wordt de controle op het ziekte verzuim afgeschaft bij de N.V. Stoomspinnerij Twenthe in Alme lo. Met ingang van die datum valt de zieke werknemer niet meer on der het toezicht van een controle rend geneesheer en mag hij zelf bepalen wanneer hij weer met de werkzaamheden begint. Op deze manier hoopt de directie meer in zicht te krijgen in de achtergron den van het veelvuldige ziektever zuim, dat ook bij de stoomspinne rij Twenthe gemiddeld 10 procent bedraagt. Het voor ons land unieke experi ment draagt een voorlopig karak ter en heeft een tijdsduur van een jaar. Wel zal, zo verklaarde men, re gelmatig contact met zieke perso neelsleden worden onderhouden. Als contactman gaat fungeren een lid van het personeel., ,Het is even wel niet de bedoeling, dat hij als dokter gaat optreden. Dat is hij trouwens ook niet. Zijn enige taak is er achter te komen waarom op een gegeven moment iemand niet op zijn werk verschijnt. De con tactman mag geen pressie op de betrokkene uitoefenen om hem weer te bewegen aan het werk te gaan. Bij eventueel mis- hem weer te bewegen aan het werk te gaan. Bij eventueel mis bruik mag hier geen bekendheid aan worden gegeven, anders is de contactman direct het hem ge schonden vertrouwen kwijt", aldus de directie van het bedrijf. Blijkt echter, dat een werknemer zonder enige reden thuis blijft, dan moet de contactman de personeelschef hiervan op de hoogte stellen. Op deze man wordt de oude methode van controle dan weer van toepas sing. Het experiment is uitvoerig met de bedrijfsleiding en het artsenbe stand van de bedrijfsgeneeskundi ge dienst besproken, die zich inge nomen toonden met deze beslissing. In de afgelopen dagen is ook het oersonee! ingelicht n» «-H— mingsraad heeft verklaard de vol ledige medewerking aan deze proef te verlenen. - j FNe operatie is geslaagd; de patiënt J-' is overleden. Dit cynische ge zegde lijkt, blijkens het KASKI-onder- zoek naar het kerkbezoek van katho lieken, van toepassing te worden op de situatie van de r,-k. kerk in Ne derland. Die kerk heeft zich, innerlijk en uiterlijk, vernieuwd. Er is een nieu^ we visie gekomen op het christen dom en de plaats van de christen in deze wereld. Het onmondige kerk volk en de lagere geestelijkheid kre gen inspraak. Zij maakten daar een dusdanig gebruik van, dat de ont wikkelingen hier in Nederland we reldnieuws werden. En wat is parallel hiermee ge beurd? Een ontvolking van kloosters en pastorieën, een „razendsnelle" daling van het aantal (priesterroe pingen, half lege kerken: 53 procent van de Ned. katholieken gaat zon dags niet meer naar de kerk. De operatie is geslaagd; de patiënt is overleden. Met de cijfers in de hand, met de trendmatige ontwik keling voor ogen, lijkt deze uitspraak de feitelijke situatie te dekken. Toch is dat naar onze mening niet hele maal het geval. Het ontwikkelings proces is nog in volle gang. Verlies aan kwantiteit kan winst betekenen in kwaliteit. Katholiek zijn uit over tuiging is meer waard kan katholiek zijn uit sleur. Men is nu anders katholiek, wordt er dikwijls gezegd. En met dat an ders wordt dan meestal beter be doeld. Hier lijkt ons toch wel een vraagteken op z'n plaats. Want waar om is dan het aantal roepingen prak tisch tot het nulpunt gedaald? Ligt in deze roepingenfactor niet een toetssteen voor de beoordeling van de vernieuwing? De KASKI-statistiek geeft alle aan leiding tot een herbezinning. Waar om gaat de helft van de katholieken niet meer naar de kerk? Uit onver schilligheid? Of uit onbehagen over de („kille") sfeer van tegenwoordig? Is voldoende zorg en aandacht be steed aan de ouderen onder ons, die jarenlang opgevoed zijn in een heel ander geloofs- en kerkbeeld? Putten de vernieuwers zich niet te veel uit in allerlei acties-voor-een-goed-doel en blijft er daardoor niet te weinig tijd over voor de eenvoudige gelo vige, die geen raad weet met zijn twijfels? De Simonis-affaire heeft onomsto telijk bewezen dat katholiek Neder land in twee, eigenlijk in drie kam pen is verdeeld: progressieven, con servatieven en een nog niet gekwa lificeerde groep van (jonge) men sen, die dit allemaal geen bal meer kan schelen. Die verdeeldheid en de emotionele sfeer, die er het gevolg van is, bemoeilijken een rustige be zinning op bovengenoemde vraag punten. Toch zal dat gezamenlijke gewetensonderzoek moeten plaats vinden. Anders zullen we na het vol gende KASKI-rapport wel met recht en reden moeten zeggen: de opera tie is geslaagd; de patiënt is overle den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/BRUSSEL De komende vier jaar zal in de hele EEG voor 20 miljard Nederlandse guldens uitgegeven kunnen worden voor sanering en modernisering van de landbouw. De Nederlandse belastingbetaler zal daar weinig van bemerken, want het geld komt uit de daarvoor al gereserveerde fondsen, zonder dat. aanvullende middelen nodig zijn. Een kwart van het bedrag zal uit het gemeenschappelijk lanbouwfonds in Brussel worden betaald. De rest betalen de regeringen van de afzonderlijke landen zelf. Dat is in het kort waarop de Brus selse akkoorden over de structuur maatregelen voor de landbouw neer komen. Minister Lardinois (Land bouw) vertelde gistermiddag op een persconferentie over de EEG-mara- thon eerder deze week. Ir. Lardinois verwacht dat door de Brusselse besluiten de onrust onder de agrariërs wel zal verminderen, maar niet zal worden weggenomen. Slechts de helft van de landbouw producten is onderhevig aan een strikt prijsbeleid vanuit Brussel. De rest van de prijzen worden bepaald door vraag en aanbod. De Brusselse besluiten maken geen eind aan de crisis in de fruitteelt, net zo min als aan het stookolieprobleem in de glas tuinbouw, aldus Lardinois. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap en van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Co mité, was van mening dat door het enorme tijdverlies, („na drie jaar is m ener eindelijk aan begonnen") de boeren ondertussen in de kou hebben gestaan. Van het begin af aan zijn wij voorstanders geweest van het Plan-Mansholt, het memorandum van eind 1968. Maar als je een structuur beleid ontwikkeld werkt dat pas na enige tijd uit. Zolang er voor een af zonderlijke boer geen alternatief is, moet je zorgen dat hij een redelijk inkomen kan verdienen. De enige maniei om dat te bereiken is: de prijzen. Je moet de inflatie bijhou den. Ik geloof dat Mansholt de prijs verhogingen te lang heeft uitgesteld als drukmiddel op de ministers om een structuurbeleid van de grond te krijgen. LARDINOIS (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Het is onbegrij pelijk, dat de christelijke partijen weigeren in te zien, dat zij het z(jn die als gangmakers willen optreden van een nieuwe inflatiegolf'. Mr. W. Geertsema, lijsttrekker van de VVD, zei dit gisteravond voor de al gemene ledenvergadering van deze partij in Amsterdam. Op deze verga dering werd het urgentieprogram van de WD vastgesteld. Over de oorzaken van het misluk ken van een steimbusalckoord tussen de confessionele partijen en de libe ralen zei de heer Geertsema dat bij eerstgenoemden ook de vrees heeft meegespeeld een deel van hun werk- nemersaanharag aan die Partij van de Arbeid te verliezen. (ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Frijzon van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. 5? (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Partijcongressen van de Russische communistische partij zijn vaak mijlpalen in de geschiedenis geweest. Het vierentwintigste congres dat dinsdag begint, lijkt op 'het eerste gezicht niet zo'rt mijlpaal te worden. De kaarten lijken al bij voorbaat geschud. Een nog sterk in het zadel zittende partijchef Leonid Brezjnev zal, samen met premier Kosygin en president Podgorny en het Politburo (het partijtoporgaan), waarin weinig spectaculaire wijzigingen worden ver wacht, de reeds straffe regeringstouwtjes nog strakker aantrekken. Een drastische omwenteling wordt niet verwacht, reden waarom ook de bijna gebruikelijke speculaties aan de vooravond van dit congres vrijwel zijn uitgebleven. De nadruk zal bij dit congres in belangrijke mate liggen op de bin nenlandse economische problemen. De partij c.q. de regering zal er niet onderuit komen tegemoet te komen aan de eisen van het Rus sische volk dat meer verbruiks- en luxe-artikelen wil hebben. Dat betekent: minder aandacht beste den aan de basis van Ruslands economische politiek, de zware in dustrie. Het nieuwe ontwerp-vijfjaren- plan, dat op het congres uitvoerig ter sprake zal komen, vertoont ook de neiging meer aandacht te schenken aan de produiktie van consumptiegoederen. Op 1 ma-art j.l. zijn reeds de prijzen van on der andere tv-toestellen, wasma chines, bromfietsen en elektrische scheerapparaten verlaagd. De Iz- vestia wees er toen op, dat het nieuwe vijfjarenplan dergelijke prijsverlagingen juist mogelijk maakt. Er zijn echter sinds het vorige, 23e partijcongres in 1966 twee ont wikkelingen geweest, die 'het ver moeden rechtvaardigen dat de Sovjet-top in Moskou de komende week over meer zal praten dan over meer en goedkopere tv-toe stellen en wasmachines voor de „kleine kameraad". Algemeen nemen waarnemers aan, dat er in meer of mindere mate op het congres naar een „har-ideologisering" gestreefd zal worden door de zittende partijtop. Als de Prawda recentelijk schrijft dat er „geen compromissen, geen neutraliteit" mogelijk zijn in de strijd tegen uitingen en invloe den van burgerlijke ideologie", dan is dit -gericht tegen de intellectuele oppositie in de Sovjet-Unie, die de laatste paar jaar opmerkelijk sterker is geworden. De gezagheb bende „Neul Zürcher, Zeitung meent da-t deze geconstateerde „opwaardering van de ideologie" een defensief karakter heeft, n.l. daartoe dient om „de Russische burgers af te schermen tegen in vloeden van buitenaf'. Dit bestaat uit een campagne van de partij te gen Westerse radiostations, tegen berichten van buitenlandse cor respondenten uit Moskou, tegen de omgang met buitenlandera, een campagne, die de Sovjet-burger waarschuwt tegen een z.g. mas saal ideologisch offensief van de imperialisten ter ondermijning van het communistisch systeem. Deze „herideologiseringscampag- ne" lijkt het karakter te hebben van een neo-stalinisme, immers op allerlei verdekte manieren worden volgens waarnemers stalinistische ideeën verdedigd tegenover de latere minder strakke Kroesj- tsjew-lijn. -Het lijkt echter oen mis verstanden te voorkomen, niet zo zeer te gaan om een nieuw sta- KOSYGIN linisme, maar wel om een weg werken van de „verderfelijke" in vloed van de Kroesjtjew-periode, die de agerende intellectuelen, schrijvers en andere kunstenaars zouden vergiftigen. De partij-ideologie moet dus recht en orde in het land bewaren, resp. herstellen. „Rechts", zou men dus kunnen zeggen, lijkt zijn macht in de Sovjet-Unie op het komende partijcongres te willen versterken. Een belangrijk punt, dat de po sitie van de Sovjet-top heeft be moeilijkt is de Tsjechoslowaafcse invasie in 1968. Het protest hier tegen van de communistische par tijen in het buitenland moet de Sovjets hebben verrast (men den- ke aan de felle Roemeense pre mier Ceausescu). Volgens waar nemers is uit deze conflictsituatie toch een iets grotere vrijheid van de broederpartijen ten opzichte van Moskou tevoorschijn gekomen. Deze ontwikkeling wordt voor de periode tussen het 23e en 24e par tijcongres even belangrijk geacht als de breuk met Peking in de voorafgaande periode. In de partijtop en in het polit- buro worden nauwelijks wijzigin gen verwacht, ofschoon men dit nooit zeker kan zeggen. Waarne mers achten vier figuren zwaar genoeg hetzij nu, hetzij in de toekomst het eerst in aanmer king te komen als opvolger van Brezjnev. Dat zijn de drie Polit- buroleden Mazurov (54) Brezj nev zou hem liever kwijt dan rijk zijn Poliansky (53), Sjelepin (52) en de post-stalinist Katoesjev (43). (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Een jaat lang zat ambtenaar J. J, van den B. werk zaam bij het gasbedrijf in Weesp, bij na volledig afgezonderd in een ka mertje, gedwongen te niksen. Door een conflict binnen het gasbedrijf mocht hij zijn werk niet meer doen, hij werd volledig geïsoleerd. Hij diende tijdens de werkuren aanwezig te zijn maar het gasbedrijf en daarmee de bevolking van Weesp dienen, dat werd hem belet. B. en w. van Weesp waren van de ze toestand op de hoogte maar na enkele vruchteloze pogingen hierin verandering te brengen liet het col lege het er maar bij. Dat was in 1967. De heer Van den B. stortte fysiek in en bijna het hele jaar 1968 was hij ziek. In de eerste maanden van 1969 werd hij ontslagen met als mo tief overcompleet wegens reorganisa- SCHIEDAM Volgens bewind voerder R. P. W. Frima van het Schiedamse constructiebedrijf Swart touw is er een grote kans dat Swart- touw .overgenomen wordt door een Engels bedrijf. Deze mededeling deed de bewind voerder gisteren, op aandrang van de vakbonden, aan het personeel. De mededeling ontlokte een ap plaus aan het personeel van Swart- touw, dat nu al enige weken in vol komen onzekerheid leeft voor wat betreft de toekomst van hun bedrijf. tie en inkrimping van het personeel bij het gasbedrijf. Aldus schetste gistermorgen voor het ambtenarengerecht in Utrecht mr. W. Kingma de situatie van zijn cliënt, de ambtenaar uit Weesp. De heer Van den B. had aanvankelijk zijn recht gezocht en een DEN HAAG (ANP) Van Gend en Loos heeft een order lopen voor de aanschaf van 52 geldauto's, waar mee in de toekomst geldtransporten door het hele land zullen worden vervoerd. Iedere geldwagen kost ongeveer f 40.000,-. Indien de opzet slaagt, en het aantal klanten van Van Gend en Loos voor het vervoer van beveilig de geldtransporten zou blijven toe nemen, dan bestaat de mogelijkheid dat het vervoer in de komende ja ren 100 of meer geldauto's op de weg zal hebben, zo verklaarde gis terochtend de woordvoerder van Van Gend en Loos. IN DE GRIEKSE hoofdstad doen de geruchten de ronde dat premier Pa- padopoulos ernstig ziek zou zijn of dat hij in ongenade gevallen zou zijn bij andere leden ven het kolonelsbe wind. klaagschrift ingediend tegen het to tale personeelswanbeüeid, zoals hij het noemde, van de gemeente Weesp en bovendien eiste hij een schadever goeding van bijna een kwart mil joen gulden. Pas kort geleden stap te de heer Van den B. naar een des kundige, in oasu inr. Kingma, die on middellijk besloot de zaak te sturen in de richting van onjuist gemoti veerd ontslag. De vaststelling van een eventueel bedrag aan schadever goeding liet hij aan het gerecht over. Mr. Kingma kon maar tot één con clusie komen: B. en w. van Weesp wilden van de heer Van den B. af. Het gerecht bepaalde de uitspraak op 16 apriL NIJMEGEN (ANP) Een com missie van vijf hoogleraren heeft na vijf jaar studie een rapport uitge bracht, waarin wordt aanbevolen het predikaat .katholiek" te handhaven voor de Nijmeegse universiteit, on danks de nadelen die hieraan volgens de hoogleraren ook duidelijk zijn ver bonden. In het rapport wordt overigens ge constateerd dat nog maar heel weinig studenten uit andere delen van het land uit ideële overwegingen in Nij megen gaan studeren. De geografi sche ligging blijkt veel belangrijker te zijn geworden dan de confessionele grondslag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Nederland is een vaccin tegen rode hond op de markt gekomen. Juist nu in een aantal plaatsen veel rode hond voorkomt, heeft staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid), zijn goedkeuring gegeven aan het vaccin. Bij de Gezondheidsraad bestudeert men momenteel welke groepen van de bevolking eventueel voor inen ting in aanmerking zullen komen Rode hond is bijzonder gevaarlijk voor vrouwen die in hun eerste vier maanden van de zwangerschap met rode hond worden besmet. Zij kun nen hierdoor kinderen met ernstige oog-, gehoor- of hartafwijkingen ter wereld brengen. -i i? Het weder leek gisteren vriende lijker dan weken, om niet te zeggen maanden het geval is geweest, reden te meer voor ondergetekende om in een getemperd, wat voorzichtig, goed humeur het weekeinde te be ginnen. Laat ik voor de afwisseling eens beginnen met de prijs der prijzen, die van de doordraver van de week. Met meerderheid van stemmen heb ik daartoe uitverkoren een figuur uit ons kabinet (dat tussen haakjes met de dag een korter leven bescho ren is) die bijna nooit de voorpagi na's van de kranten of de beeldbuis haalt: minister Lardinois. De wijze waarop deze landbouw minister de plannen van Mansholt dank zij compromisvoorstellen door de EEG-ministerraad heeft weten te slepen, maken hem eigenlijk wel tot de doordrijver van de week, maar die prijs hebben we niet. Een doordenkende collega heeft gisteren Mansholt de Alfrink van de landbouw genoemd. Een minstens even ver doorden kende collega noemde daarentegen Alfrink de Mansholt van de (Ro meinse) kerk. Ik zal de laatste zijn om op welk terrein dan ook een bijdrage te le veren aan het voortbestaan respec tievelijk het wederoplaaien van de koude oorlogspsychose, maar ik moet toch wel kwijt dat de Ameri kanen op minstens een punt niet kunnen tippen aan de Russenna melijk wat betreft het oud wor den. Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat Karoem Piral Ogly uit de Sovjetrepubliek Georgië zijn 121e (honderdeenentwintigste) verjaardag in volle glans en glorie heeft gevierd. Hij is trouwens, aldus Tass, een van de liefst tweeduizend Georgiërs boven de honderd jaar. Meer dan de helft van die oudjes werkt zelfs nog. Daar kan geen AOW-regeling te genop werken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Zeven jaar ge vangenisstraf, strafrechtelijk ver deeld in een Jaar wegens openlijke geweldpleging en zes jaren terzake doodslag luidde gistermiddag de eis van de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof tegen de 34-jarige Ambonees Hendrik H. H. uit Capelle aan de IJssel. Eenzelfde eis als in eerste instan tie doo-r de officier van justitie bij de Haagse rechtbank werd gesteld. De door de rechtbank opgelegde to- taalstraf van drie jaar, eveneens met aftrek van voorarrest, werd door de procureur-generaal, mr. F. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst te licht geacht. Hendrik H. H. wordt ervan verdacht de Haagse hoofdagent J. Molenaar te hebben doodgeschoten tijdens de bezetting van de woning van de Indonesische ambassade door een groep Zuidmolukkers op 31 au gustus van het vorige jaar. (ADVERTENTIES) Nu zullen er wel weer mensen zijn, die dit verhaaltje niet geloven, maar daar ben ik wel aan gewend. Droeviger ben ik gestemd door het bericht elders in deze krant, dat de helft van de zielzorgers de bericht geving van onder andere de kranten niet objectief vindt. Dat is eigenlijk een soort motie van wantrouwen, waaruit ondergetekende alsmede zijn collega's echter niet de conclu sie zullen trekken, dat zij dienen af te treden, Ik ben namelijk van mening dat de journalisten in Nederland, op en kele uitzonderingen na, nadrukke lijk proberen (en wat kan een mens meer?) zo objectief mogelijk te schrijven.. In commentaren en teksten als de onderhavige klinken natuurlijk meer subjectieve geluiden door. Overi gens, wat heet objectief? Is het niet soms dat wat men wenst te lezen? Neemt u mij niet kwalijk, dat ik even van leder ben getrokken, het was goed bedoeld. Even goed als mijn wens, dat uw weekeinde pret tig, gezellig, gezond en genoegzaam zal zijn. En dat rijmt op MERIJN telefoon 040-69424 Ziet U precies zo'n kast, met dezelfde konstrtiktie, dezelfde massief eiken panelen, stoere profileringen en lijsten, dan is hij öf gemaakt door 'Castle'bf door oude gildemeesters; 132 cm breed; f2581,-

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9