Akkerbouw is in Brussel slecht bedeeld KRIELLAARS EN PRINS: b Vanmiddag wordt soos Xor geopend HARD WATER WORDT IN SCHIJF ZACHT WATER Kamercommissie wil bredere opzet van Havenschap Terneuzen Kandidaat directeur Stichting Zeeland trekt zich terug Brandweer zocht lansen en brand Heel Zeeland heeft nu aardgas stad streek Te Terneuzen Vraag uit raad over benoeming van inspecteur havenschap Overwegend droog STIJGINGEN BLIJ waterstanden MESTSTOFFEN Fa. DE MOOR- VLAEMINCK hoogwater Ditishetrecept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Zilveren jubileum bij ZVTM Ontspanningsboeken voor gehandicapten en bejaarden in Aardenburg „De Koffiekit" BOOMPLANTDAG VOOR LEERLINGEN LAGERE SCHOOL Bunschip nog niet geborgen GESCHENKEN albert eggermont STATIONSGEBOUW VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND OP 2 APRIL OPEN Verkiezings bijeenkomst in Axel Maandag 29 maart 1971 Ir. J. Prins. TERNEUZEN Het Temeuzense raadslid S. Vlieger D'66 heeft er in de raadsvergadering zijn bevreem ding over uitgesproken dat een di recteur van het Havenschap Terneu zen i.o., namelijk de heer W. Blok, is benoemd, zonder dat er adverten ties zijn geplaatst. Burgemeester Aschoff antwoordde, dat er inder daad geen oproep voor sollicitanten is geplaatst. Dit is echter niet een zaak van de gemeente Terneuzen, maar van het bestuur van het havenschap. „U zult dus daar moeten informe ren", zei burgemeester Aschoff tot de heer Vlieger. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI, op vrijdag om 18.00 uur. Overwegend droog, perioden met zon en temperaturen heneden normaal met 's nachts plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon 3 tót 8. Min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. (Van onze verslaggevers) TILBURG/GOES Zowel voorzitter ir. J. Prins van de ZLM als zijn collega prof. F. Kriellaars van de NCB zijn van oordeel, dat de akkerbouw maar schaars is bedeeld in het EEG-landbouwakkoord. De rundveehouderij heeft naar hun mening géén of weinig reden tot kla gen. Dat betekent in feite, dat de landbouwers in Zeeland en West-Brabant (akkerbouw) bijna niet en de landbouwers op de Brabantse zandgronden (rundveehouderij) duidelijk wel geholpen zijn met het akkoord. Beiden hebben dé indruk, dait de structuunmaiatregelen vooral ten ge rieve van de Italiaanse landbouw getroffen zijn. Ze hopen, dat die maatregelen „voor Nederland een minimum" zullen zijn. Want de sa- nerings- en andere structurele maat regelen, zoals die momenteel in Ne derland gelden, moeten als gunstiger wordenaangemenklt. Ir. Prins bleek gisteren duidelijk teleurgesteld over de mate van de prijsverhogingen voor akkerbouw- produkten. Voor gerst, waarvoor een prijsverhoging van 6 procent was gevraagd, is niet meer dan 4 procent uit de bus gekomen en voor tarwe, waarvoor iets minder dan 6 procent was gevraagd, maar 2 procent. Het is wel een verbetering in vergelij king met het oorspronkelijke plan- Mansholit, waarin er voor de tarwe helemaal niets in leek te zitten. De heer Prins zei voorts de indruk te hebben, dat er wat de suiker betreft helemaal niets is gebeurd. Volgens de heer J. Mol van de C.B.T.B. in Goes kunnen van de prijsverhogingen voor de akker- bouwprodukten alleen de in de laat ste jaren opgetreden kostenstijgin gen worden opgevangen, zeker niet de stijgingen, die de landbouw nog te verwerken zal krijgen. Naar de mening van prof. Kriel laars komen de voor de rundveehou derij aanvaarde prijsverhogingen (mét gemiddeld zes procent) voor een belangrijk deel tegemoet aan de wensen van de landbouw. Hij hoopt overigens, dat de kostenstijgingen in de komende jaren matig zullen zijn. „In het andere geval zal het effect van de prijsverhogingen snel verlo ren gaan". Professor F. Kriellaars Voor prof. Kriellaars, die evenals ir. Prins blij is dat er een beslissing gevallen is, betekent het door de landbouwministers gesloten akkoord een duidelijke overwinning voor Mamsholt. „De ministers hebben een aantal grote lijnen van het plan- Mansholt aanvaard. Daar zijn we wel blij om. Want wij hebben nooit moeite gehad met het plan voor de sanering van de landbouw in West- Europa". De heer Kriellaars bleek er ook mee ingenomen, dat er een schema is opgesteld voor het aan pakken van concurrentievervalsende maatregelen. (ADVERTENTIE) Uw adres voor Kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST Telefoon 01140 - 2628 3437 DEN HAAG (ANP) Konstanz 277 plus 2, Rheinfelden 212 plus 19, Straatsburg 210 onv., Plittersdorf 350 - 4, Maxau 400 - 12, Plochingen 182 plus 6, Mannheim 240 - 12, Steinbach 129 - 18, Mainz 258 plus 3, Bingen 171 - 6, Kaub 186 plus 9, Koblenz 205 plus 15, Trier 263 - 12, Keulen 160 plus 20, Ruhrort 316 plus 15, Lobith 924 plus 2, Panner- dense kop 897 plus 3, IJsselkop 823 plus 1, Eefde IJssel 359 plus 5, Deventer 248 plus 6, Monsin 5458 plus 8, Borgharen 3940 - 12, Belfeld 1136 plus 20, Grave beneden de sluis 508 plus 6. De minste waterdiepten in de vaargeul, vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: Spijk - St. Andxies 320. Driel - Amerongen 265, IJsselkop - Does burg 265, Doesburg - Zutphen 265 Zutphen - Deventer 270. Morgen, zondag 28 maart. Bergen op Zoom 4.44 en 17.09 uur. Hansweert, 3.51 en 16.24 uur. Terneuzen, 3.07 en 15.40 uur.- Vlissingen, 2.39 en 15.05 uur. Wemeldiiige, 4.34 en 16.59 uur. Maandag 29 maart. Bergen op Zoom 5.25 en 17.51 uur. Hansweert, 4.29 en 17.01 uur. Terneuzen 3.46 en 16.18 uur. Vlissingen 3.17 en 15.43 uur. •Wemeldinge 5.15 en 17.41 uur. (Van onze correspondent) BRESKENS Vanmiddag zater dag om een uur opent wethouder J. J. Vergouwe in Breskens de nieuwe jeugdsoos XOR. De soos is onderge bracht in het voormalige badhuis. Aan de totstandkoming van deze soos heeft de streekjeugdcentrale in de persoon van jeugdwerkleider Joop Wielakker een groot aandeel gehad, evenals de bestuursleden van soos „De Smurf". De soos is bedoeld voor de oudere jeugd van boven de zestien jaar die tot nu toe in Bres kens geen eigen gelegenheid tot ont spanning had. Er is een voorlopig bestuur gevormd, bestaande uit G. Vesprille, J. Carels, J. Wolfert en J. Esseling. Als de soos eenmaal draait hoopt men uit de vaste bezoekers een definitief bestuur te kunnen vormen. Na de officiële opening bestaat voor ouders en belangstellenden gelegenheid de soos te bezichtigen en kan men spreken van de leden van de werk groep. (Van een onzer verslaggevers) SCHIJF Bij Schijf bouwt de Wa terleidingmaatschappij West-Brabant momenteel een grondwaterpompsta tion dat volgend jaar in gebruik wordt genomen. Uniek voor het zui den van Nederland is dat in de wa terzuiveringsinstallatie en centrale ontharder is begrepen. Landelijk ge zien zijn deze ontharders nog in stu die. Bij de nieuwe waterzuivering is een proefinstallatie gebouwd die met name deze materie zal onderzoe ken. Het grondwaterpompstation zal tien miljoen kubieke meter per jaar moeten leveren. Voor de komende jaren zal het Schijfse water naar Zeeland worden gepompt. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Qoudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Van onze correspondent) AXEL De heer K.A. Broekho ven uit Axel heeft het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden als chauffeur bij de ZVTM in dienst trad. De directeur van de maatschappij, de heer J.F. Denie, de chef technische exploitatie en de dienstleider boden de heer Broekhoven hun gelukwen sen aan. De jubilaris kreeg een en veloppe met inhoud, terwijl aan de echtgenote een bloemstuk werd aan geboden. c1 AARDENBURG In het van Eeghenhuis te Aardenburg zullen weer ontspanningsweken gehouden worden voor bejaarden en gehandi capten. Deze weken worden georga niseerd door de Federatie van Vrou welijke Hulpverlening. Voor gehandicapten zijn deze we ken vastgesteld van 8 tot 15 mei en van 16 tot 23 augustus. Voor bejaar den van 15 tot 22 mei en van 23 tot 30 augustus. Voor mensen ouder dan 75 jaar van 1 tot 8 mei. Voor mensen die sleciht ter been zijn van 1 tot 8 mei, van 12 tot 19 juini en van 30 augustus tot 6 september. (ADVERTENTIE) Winkelen in Terneuzen? Avondje uit geweest? Trek in verse koffie? Dan naar Schoolweg 4 (bij Noordstr.) Gezellig - Intiem Populaire prijzen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer is het er niet mee eens, dat het bestuur van het Havenschap Terneuzen in oprich ting uitsluitend wordt belast met beheer en exploitatie en niet met de zorg voor milieuhygiëne en ruimtelijke ordening. Een aantal, senatoren in de vaste commissie vraagt zich af of niet moet worden toegegeven dat onze samenleving ten gronde gaat aan een scheiding van verantwoordelijk heden zoals die met betrekking tot het havenschap wordt voorgestaan. De samenleving, aldus deze Eerste Kamerleden, heeft dringender dan ooit behoefte aan de erkenning en de toepassing van het beginsel dat de mens en zijn welzijn voorrang moeten hebben boven de economie. Behoort niet ook, zo vragen zij zich af, de techniek van beheer, onder houd en exploitatie van zeehavens ondergeschikt te zijn aan dat mense lijk welzijn? Als dat zo is, wat komt daar dan van terecht bij een schei ding van de aansprakelijkheden zo als de regering die voorstelt?, aldus de Eerste Kamerleden. De vaste commissie zegt dit in het voorlopig verslag over het reeds in februari door de Tweede Kamer aanvaard wetsontwerp Havenschap Terneuzen. Evenals in de Tweede Kamer voelt ook een deel van de Eerste Kamer er voor om de haven schappen Vlissingen (bestaand) en Terneuzen te laten samensmelten tot één Havenschap Westerscheldebek- ken. Daardoor, zo betogen zij, wordt eenheid van bestuur in het gehele zeehavengebied langs de Westerschelde verkregen. Dat kan wellicht van belang zij gelet op de ontwikkeling van het nationaal zee- havenbeleid en van het Benelux- zeehavenoverleg. Een aantal leden van de vaste commissie vraagt in verband hiermee of de minister een beknopte samenvatting kan geven van het op 8 maart in Middelburg gevoerde zeehavenoverleg met de Belgische autoriteiten. In het voorlo pig verslag wordt ook gevraagd of al voorebereidingen getroffen voor de totstandkoming van een Haven schap Reimerswaal en in hoeverre daarbij rekening is gehouden of zal worden gehouden met de mogelijk heid van een samenwerkingsverband met de Havenschappen Vlissingen en Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer G. J. P. Dille uit Den Haag, die door het dage lijks bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland als direc teur van deze stichting was voorgedragen en een dezer dagen zou worden be noemd, heeft gemeend zich om persoonlijke redenen te moeten terugtrekken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - TERNEUZEN Ruim vijftigduizend leerlingen van lagere scholen uit 264 gemeenten vieren 31 maart de vijftiende nationale boom- plantdag. Het planten van bomen en struiken door de kinderen zelf staat op die dag centraal. Daarnaast staan er allerlei andere activiteiten, varië rend van film tot traktaties en het houden van tekenwedstrijden, op het programma. In Noord-Brabant nemen kinderen uit zestig gemeen ten aan de boomplantdag deel. In Zeeland doen vijf gemeenten mee. Die deelnemende gemeenten zijn: Gilze, Rijen, Breda, Tilburg, Roo sendaal, Bergen op Zoom, Rijsber- gen, Ulvenhout, Waspik, Wouw, Ze venbergen, Chaam, Dussen, 's Gra venmoer, Oudenbosch, Middelburg, Oostburg, Axel, Terneuzen en Sluis. In Tilburg alleen al zullen zeshon derd kinderen bomen planten in het Wandelbos. De jongelui worden op hun gezamenlijke wandeling bege leid door de politiekapel. De eerste officiële boomplantdag werd vijftien jaar geleden gehouden. De organisator was en is het lande lijk comité nationale boomplantdag, waarin diverse overheidsinstellingen zitting hebben. De bedoeling van het comité is de kinderen respect en liefde voor de natuur bij te brengen. Staatsbosbeheer heeft in de organi satie van de feestdag een belangrijk aandeel. Alle provinciale afdelingen onderhouden een nauw contact met de organiserende comité's en afde lingen beplantingen van de deelne mende plaatsen en dienen deze eventueel van advies. Overigens is het planten van bomen door school kinderen geen initiatief van de laat ste vijftien jaren. Voor de oorlog werd dit ook al in diverse plaatsen, in ons land gedaan, alleen was men toen nog niet verenigd in een lande lijk comité. Van onze correspondent) HANSWEERT De donderdag buiten het vaarwater van het Keten in die Witte Tonneruvlije gezonken bunschip Negeb groot 3000 ton, ligt nog steeds gekapseisd. De Negeb is een bunschip, hetgeen betekent dat het behoort tot de zgn. onzinkbare schepen. Vandaag zullen pogingen worden ondernomen door de bokken Wal cheren van Van den Akker uit Vlis- simgen en Europa van de Graaf en Muller uit Rotterdam om het schip te bergen. Onder het schip door zijp reedö enkele trossen gehaald. Het dagelijks bestuur van de stich ting Zeeland heeft gisteren besloten om te trachten zo spoedig mogelijk in de nu ontstane vacature te v.por- zien.'-De redënèn Welke de heter Dille noopten om op zijn sollicitatie terug te komen, houden geen verband met het werk dat hem in Middelburg wachtte, zo vernemen wij. Daarvan verwachtte hij integendeel zeer veel, evenals hij vertrouwen had in een goede basis voor samenwerking met het stichtingsbestuur en het personeel van de Stichting Zeeland. De redenen waren puur persoonlijk. Het is nog niet bekend of het da gelijks bestuur van de Stichting zal besluiten om de tweede man op de voordracht voor de directeursfunctie voor te dragen, of dat de gehele sol licitatieprocedure opnieuw in gang zal worden gezet. De heer Dille zou de opvolger geworden zijn van dr. G. J. Smallegange, die in het najaar van 1970 een wetenschappelijke functie in Amsterdam heeft aanvaard. Men had van de heer Dille in Zeeland grote verwachtingen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Politie en brandweer van de gemeente Honte- nisse hebben vrijdagmiddag ver geefs gezocht naar een brand een deze gemeente, waarvan rond drie uur een melding binnen kwam. Ver moedelijk is het loos alarm geweest, want de brandweer noch politie zijn er in geslaagd een brandende wo ning te vinden. De Hontenisser brandweercom mandant vermoedt dat de loze mel ding bedoeld is geweest als grap - wie het korps van Vogelwaarde, dat eerste tip binnen kreeg, heeft ge beld - is niet bekend. Volgens de melding zou er in de Hyacintstraat in Hengstdijk een woning in brand staan. Men heeft de indruk, dat het een kinderstem was. De brand zou blijkens het telefoontje woeden bij de familie Jansen, maar aangekomen in de Hyacintstraat in Hengstdijk bleek daar helemaal geen Jansen te Vervolgens werd bij de afdeling bevolking op het gemeentehuis geïn formeerd waar eventueel elders in de gemeente een familie Jansen kon wonen. Het bevolkingsregister bood geen uitkomst en daarom werd be sloten lukraak enkele strategische plaatsen te inspecteren. Zoals reeds gezegd, zonder succes. KORTE NIEUWSTRAAT 21 HULST tel. 2478-3558, b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) Z1ERIKZEE Heel Zeeland heeft sinds gisteren aardgas. Dit heuglijke feit werd in het stadhuis van Zierik- zee, de laatste gemeente die is om geschakeld, gevierd met een fees telijke bijeenkomst. Ruim 4Vi jaar geleden werd het eerste aardgas in het voorzieningsgebied van de PZEM gedistribueerd. Terneuzen en Sas van Gent hadden voor Zeeland de pri meur, zelfs nog voordat de grote ste den in Brabant werden aangesloten, zo vertelde PZEM-directeur ir. T. Bogerd. De heer Bogerd zwaaide lof toe aan het personeel, dat in enkele jaren ƒ35.000.000 aan investeringen heeft verwerkt. „Als u bedenkt dat ons dunbevolk te verzorgingsgebied straks toch voor zo'n 80 a 85 procent de mogelijkheid voor het verkrijgen van een aardgas aansluiting aanwezig is, dan is dat alleen mogelijk geweest dank zij een uiterste efficiency in ons bedrijf". PZEM-voorzitter, de gedeputeerde A. J. Kaland, die samen met gedepu teerde A. L. van Geesbergen de ver tegenwoordiging van de provincie vormde, vertelde dat de gasvoorzie- ning in Zeeland een moeizame zaak is geweest, waarbij het nodig bleek om alle krachten te bundelen. 0 De directeur van de Nederlandse Gasunie, drs. G. W. Bruggeling, fe liciteerde Zeeland „met zo'n energie bedrijf, dat met een enorme kracht zijn zaken bij Gasunie en Economi sche Zaken bepleit heeft". Hij bood Zierikzee twee oude gaslantaarns ter verfraaiing van de oude stad aan. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Het stationsge bouw van het vliegveld Midden-Zee land in het Noord-Sloe bij Arnemui- den, zal vrijdag 2 april om elf uur 's morgens worden geopend door de heer A. Hack, burgemeester van deze gemeente. (Van onze correspondent) AXEL Op vrijdag 2 april zal in het cultureel centrum De Halle te Axel een opnbare verkiezingsbijeen komst houden. Op deze bijeenkomst zal dr. G. Veringa, lijsttrekker van de K.V.P., spreken en zal er gele genheid zijn te discussiëren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3