De KVP: vooral een volkspartij I P.v.dLA. ONTRAADT HOOGOVEN OP MAASVLAKTE ralstona RaifféTsenbank|9 BoereriTeenbarfk rrico Schmelzerv. d. Stee, WesterterpGribnau binnenland buite Hieruit durf ik Algemeen belang Schmelzer: Het vroegere automatisme Ik hen katholiek dus stem ik KVP is aan het afbrokkelen Katholiek EERST STUDIE LUCHTVERVUILING papier or uw pen Werkgevers en ondernemers over pensioen Weer gevechten in Jordanië 'n dagje smikkelen MERENDEEL KIEZERS WIL BEZUINIGEN OP DEEENSIE Bejaarden Opbergen V Zaterdag 27 maart' 1971 - Schmelzer DEN HAAG De KVP is een christelijk geïnspireerde, echte volkspartij (Schmelzer); de KVP is een vooruitstrevend georiën teerde, grote volkspartij (Van der Stee); de KVP is een redelijk vooruitstrevende volkspartij (Westerterp); de KVP geeft als volks partij wel eens de indruk van een compromis-partij (Gribnau). Ziehier de uitspraken van vier vooraanstaande KVP'ers, gevraagd hun partij kort te karakteriseren. Vier uitspraken met nuance-verschillen wel iswaar, maar ook met een duidelijke overeenkomst: de KVP is een volks partij, wat betekent dat de KVP het algebeen belang op het oog heeft. Maar wat ook kan betekenen, dat ze vandaar het woord compromis partij wel eens schijnbaar of wezenlijk tegenstrijdige belangen moet verenigingen. Je zou ook kunnen zeggen: de onverzoenlijken binnen de partij moeten verzoenen. Of dat laatste vandaag in het Bredase Turfschip, waar de partij raad van de Katholieke Volkspartij bijeen is, het geval zal zijn, moet nog blijken. Hst partijbestuur zal op deze bijeenkomst verantwoor ding afleggen over de resultaten van de onderhandelingen die op basis van programvergelijking (en krachtens een in december aange nomen resolutie) zijn gevoerd, eerst met de „kleine drie" (PvdA, D'66 en PPR) daarna met de VVD. Om die onderhandelingen met de VVD zal het vandaag in Bneda wel hoofdzakelijk gaan. Immers, die werden opgeschort tot na de ver kiezingen en dat is niet niks, als je zoals de KVP uit bent op duidelijk heid over een regeerakkoord vóór de verkiezingen. Op z'n minst, kan je verwachten, zal het uitblijven van diiie duidelijkheid vandaag redenen tot vuurwerk moeten geven, al is het natuurlijk overdreven te ver onderstellen dat het Turfschip op zijn Bredase grondvesten staat te dreunen. Fractievoorzitter dns. W.K.N. Schmelzer is wat dat betreft hele maal niet pessimistisch (of opti mistisch 't is maar hoe je het bekijkt). „Ik verwacht", zegt hij, „dat de partijraad begrip zal tonen voor de koers die de onderhande- lings heeft gevaren. Waarom? Om dat de partijraad weinig waardering zou hebben gehad voor pogingen om op verschilpunten tot een al te vlot compromis te komen met de VVD. Wij zijn niet, bereid tot elke prijs te regeren. W<* willen dat al leen vanuit de machtspositie die de ikezer ons geeft". Vraag: Kunt v een voorspelling doen op die machtspositie? Schmelzer: „Daarbij moet ik en kele belangrijke factoren noemen. Ten eerste hebben de „kleine drie" er geen blijk van gegeven rege- r ingsv er antwoord elijkhedd aan te diurven. In de besprekingen met ons (CHU, APR en KVP) hebben ze zich zelf geïsoleerd. Een tweede factor is, dat DS '70 iets nieuws is, dat deze partij met iets nieuws is gekomen dat aanspreekt, al zijn de discussies die op het ontstaan van dieze partij volgden niet erg over tuigend geweest. Ten derde: D '66 is ook niet nieuw meer. In de vierde plaats wil ik er op wijzen, dait onze kiezers niet alleen naar partijprogramma's kijken, maar ook naar wat er van terechtkomt. Ik kan in dat licht toch rustig zeggen, dat ons program van 1967 geen loos stuk papier was. Het is totaal gerealiseerd. Blijft dus ten vijfde als enige bruikbaar nieuwe fenomeen over het gemeenschappe lijk urgentieprogram van CHU, ARP en KVP, waarvan de kern een gezonde vernieuwing te zien geeft, juist in een tijd waarin men niet al leen vraagt om materiële voorzie ningen. Hiercüt.. «lurf ik....nee, ik moet eerst ïiég na 'él dieze voor ons positieve factoren een tegenwer kende factor opnoemen, namelijk dat het vroegere automatisme „Ik ben katholiek dus stem ik KVP" aan het afbrokkelen is. Begrijp me goed. Ik juioh dat uit oogpunt van democratie en voor het maken van een bewuste keus toe, maar zuiver elektoraal gezien kan het ons tegen werken. Al deze factoren tegen elkaar afwegend durf ik wed te stellen, dat we even sterk uit de bus zullen komen als we nu zijn". Vraag: Uw partij is, zei u, chris telijk geïnspireerd. Kunt u dat na der toelichten? Schmelzer: Dat wil zeggen dat meensohappelijk urgentieprogram, waarvoor de KVP mede-verant woordelijkheid draagt. Dat heeft evangelische uitgangspunten, die worden vertaald in enkele beginse len, in begrippen die van bijzonde re betekenis zijn voor de maat schappij verdraagzaamheid, saam horigheid, gerechtigheid en respect voor het leven, dit gezien de oor sprong en de bestemming van de mens ongeacht levensbeschouwing, nationaliteit of maatschappelijke groepering". Vraag: En de betekenis van de KVP als volkspartij? Schemelzer: Dat wil zeggen dat het geen belangenpartij is. De KVP dient geen materieel of groepsbelang, maar het algemeen belang der werknemers te zijn, heeft men elkaar steeds meer no dig en dit betekent, dat onze die perliggende beginselen' (tegenover materialisme en pragmatisme) ons een heel eigen opdracht geven in de samenleving van vandaag, die bedreigd wordt door geweld en confltotsociologie. Vraag: Nu lijken juist in een partij die een volkspartij wil zijn de conflicten voor het grijpen te liggen wegens soms tegenstrijdige belangen. Ik denk bijvoorbeeld aan het loondebat. Bent u het daarmee eens? Schmelzer: „De loonmaatregel leek op korte termijn niet in het bailgn der werknemers te zijn, maar ik geloof dat men daarover zo langzamerhand wel anders is gaan denken. Ik leid dat af uit het feit, dat ik en dat is ook de ervaring van anderen op politie ke vergaderingen bijna noodt hoor praten over die maatregel en over die houding van onze fractie. Men praat bijvoorbeeld wel over de abortuskwestie, maar niet over dat loondebat. Ook de werknemers zien wel in dat de keiharde feiten een diergelijke maatregel recht vaardigen. Ik geloof dan ook niet dat de houding van onze fractie de leden van het NKV, voorzover die op de KVP stemmen, van de partij heeft afgebracht. Van der Stee ..Ook de directeur van het partij bureau drs. HA..H, Gribnau denkt er zo over (tóen de gesprekken met de KVP-functionarissen plaats vonden was de houding van het NKV-Breda nog niet bekend - red.) Gribnau zegt: „Ik heb na dat debat geen hausse gezien in opzeg gingen van het lidmaatschap". Hij leidt dat o.m. ook af uit de 400 sollicitaties (op eeh advertentie) van mensen die graag voor de partij wilden werken. „En niet, omdat ze katholiek, waren", stelt Gribnau, maar omdat ze zich kon den vinden in het programma - Steenkamp". Drs. Th. E. Westerterp, Tweede Kamerlid voor de KVP, gelooft al evenmin in het verlies van werk nemers-partij leden. Hij zegt over de houding van de fractie tijdens het loondebat op 15 december: „De functie van een politieke partij en haar fractie is niet altijd maar het populaire standpunt verkondigen. Wij vinden die inflatiedreiging, waarvoor bijvoorbeeld de Europese Commissie waarschuwde, zeer dui delijk aanwezig. Daarom hebben we ingestemd met de maatre gel". Vraag: U noemt uw partij rede lijk vooruitstrevend. Wat bedoelt u'mét-redelijk?' Westerterp: „Dat de vernieu wing, de structurele veranderingen die wij voorstaan, op basis van ons program ook werkelijk uitgevoerd kunnen worden. Andieren zijn niet redelijk op dit punt. Vraag: Merkt u door die pro gressiviteit, die de KVP etaleert, ook iets van meer belangstelling voor de partij en van verjon ging? Westerterp: Wat ik in de eerste plaats belangrijk vind is, dat de KVP zelfbewust de verkiezingen in gaat, met zoals ik al zei een shlnderdaiad in gaat, met zoals ik al zei een redelijk vooruitstrevend program. Inderdaad is er sprake van ver nieuwing. Onze fractie zal voor een derde vernieuwd worden, wat trouwens ook in 1967 is gebeurd. Ik merk met naime bij de KVP- jongeren belangstelling. We heb ben hen ook nadrukkelijk twee zetels in de Kamer gegarandeerd. Ja, ik geloof dat we bezig zijn belangstelling te wekken". „Niet omdat ik katholiek ben", zeiden dus bijna alle 400 sollicitan ten. Toch moet de partij wel toe geven, dat er altijd nog een histo rische band met de kerk bestaat, anders gezegd: of er veel niet- katholieken op de KVP stemmen wordt in de partij nog niet zo hard geloofd. Het moet er wel naar toe en het kan ook ais je je als pro grampartij presenteert, menen par tijfunctionarissen, die er oprecht in geloven. EGBERT ZULEMA. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het gewest Rotterdam van de Partij van de Arbeid vindt dat de belasting van het milieu op het ogenblik de belangrijkste hinderpaal is voor een verdere industrie-uitbreiding in het Waterweggebied. Volgens de PvdA moet worden geconstateerd, dat het inzicht in het ontstaan en de effec ten van de luchtvervuiling bij de deskundigen nog relatief gering is en dat op deze punten wetenschappelijk een duidelijke achterstand bestaat. Het wordt in deze situatie ongewenst geacht dat in het Waterweggebied nieuwe industrieën worden gevestigd, die een aanmerkelijke bijdrage kunnen leve ren aan het toch al overbelaste milieu in dit gebied. Omdat een volgens de huidige maatstaven „schoon" hoogoven, en staalbedrijf nog aanzienlijk zal bij dragen tot de verslechtering van de milieuhygiënische situatie, moet, al dus de Partij van de Arbeid, vesti ging van een dergeiyk bedrijf op dit moment warden ontraden. Volgens het gewest Rotterdam van de Party van de Arbeid kan de vesti ging van een hoogoven- en staalbe drijf in het Rijnmondgebied opnieuw ter discussie worden gesteld als aan een aantal voorwaarden is voldaan. Een verdere industriële expansie in het Waterweggebied zal naar het oor deel van de PvdA pas mogen worden bevorderd, als meer inzicht is ver kregen in de manier waarop de mi lieuverontreiniging kan worden te gengegaan en het huidige verontrei nigingsniveau tot te verwaarlozen proporties is teruggebracht. Verder moet volgens de PvdA de bestaande achterstand op het punt van de infra structuur zodanig zijn ingelopen, dat het Rijnmondgebied de extra belas ting, welke uit de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf zowel kwa litatief als kwantitatief kunnen ver werken. Het gewest Rotterdam van de Par ty van de Arbeid zegt de belangrijke voordelen voor de nationale econo mie van een hoogovenvestiging te on. derkennen, maar zy acht de nadelen (Van onze redactie bümenlaitd) DEN HAAG Van de kant van de Centrale Werkgeversorganisaties hebben we vernomen dat werkgevers en ondernemers eensgezind zijn in hun standpunt over de pluriforme uitvoèring van de wettelijke pen- sioenplicht. Op woensdag 31 maart zaj daar over, zoals bekend is, in de Stichting van de Arbeid worden gesproken. In werkgevers- en ondernemers- kring staat men zeker niet afwijzend tegenover een streven naar verdere concentratie op het gebied van de uitvoering waaraan biykbaar het NW en het NKV ook denken mits deze niet kunstmatig is en op vrijtvvllige basis tot stand komt. In geen geval mag dit leiden tot vertra ging van het invoeren van de pen sioenplicht. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Palestijnse guerrilla strijders hebben volgens het ministe rie van binnenlandse zaken in Am man het vuur geopend op veiligheids troepen in de noordeiyke stad Irbid. De commando's zouden zich toegang hebben verschaft tot een politiepost in het ziekenhuis van Irbid, er de brand in hebben gestoken en de tele fooninstallatie van het ziekenhuis hebben vernield. De commando's waren tot actie overgegaan nadat veiligheidstroepen grote aantallen wapens van verschil lende typen hadden gevonden op een kerkhof bij een vluchtelingenkamp in de stad. Of er slachtoffers zijn ge vallen is niet bekend. voor de bevolking in het Rynmond- gebied op dit moment nog veel te groot om tot positieve beslissing te adviseren. De party spreekt nadruk kelijk waardering uit voor de demo cratische en open wyze waarop hoog ovens hun plannen voor een bedrijf op de Maasvlakte hebben gepresen teerd. (ADVERTENTIE) niet vergeten.* Frtco eten DEN HAAG (ANP) De Partij van de Arbeid heeft op 8 maart door het NIPO laten onderzoeken op welke uitgave-kosten de regering naar de mening van de kiezers zou kunnen bezuinigen. De vraag luidde: als de regering zou willen bezuini gen, op welke uitgaven zou dat dan naar uw mening moeten gebeu ren? Het resultaat is als volgt: Univer siiteiten 15%, defensie (leger, lucht macht, marine) 65%, landbouw, steun aan boeren 3%, ruilverkaveling 7%, hulp aan ontwikk.landen 28%, sport 6%, deltawerken 4%, wegenbouw 4%, cultuur (toneel, orkesten) 25%, steun by vestiging van industrieën 10%, jeugdwerk 3%, inpoldering IJsselmeer 8%, geen opgave 13%. In een toelichting zegt de Partij van de Arbeid: uit het onderzoek is duidelijk gebleken dat een meerder heid der kiezers slechts te vinden is voor bezuiniging op defensie-uitga ven. Alleen de WD blijft merkbaar beneden het landelijk gemiddelde van 65%. Bijna driekwart van degenen, die zeggen te gaan stemmen op een der confessionele partijen (KVP, ARP of CHU) en driekwart van de kie zers die zeggen op DS'70 te gaan stemmen, zijn voorstander van be zuiniging op defensie. Dat is in tegen stelling tot de programma's van deze partijen, die pleiten voor verho ging. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brievan (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met fw houd, e.g. strekking. Naar aanleiding van het ingezonden stuk over het doden van bejaarden van mej. V. Schalkwijk in de ru briek „Papier voor Uw pen", zou ik het volgende willen opmerken. Be seft mej. V. Schalkwijk eigenlijk wel wat ze in haar brief „Doden van bejaarden" doet. Zij beschuldigt de hele Nederlandse bevolking en vooral de Nederlandse jeugd, dat ze a.h.w. een massamoord op onze be jaarden willen begaan. Op grond waarvan doet mej. V. Schalkwijk dit. Enkel en alleen vanwege de woorden van één persoon? Hoe komt zij eigenlijk op het idee om de jeugd dan nog 'n motivatie in de mond te leggen: ze willen de AOW niet betalen. Al zouden die jongeren zou hen toch hetzelfde lot wach- deze maatregel toch niet propage ren; als zij gepensioneerd worden, zou hun toch hetzelfde lot wach ten. Zij zegt dat de jongeren ontevre den zijn. Dit is waar, maar deze ontevredenheid vindt z'n oorzaak niet in materiële tekorten, integen deel, veel jongeren keren de rug aan de consumptiemaatschappij, denk b.v. aan de hippies. RAAMSDONKSVEER. A. LUXJBREGTS. Ik wil graag antwoord geven op Opbergen II en III. Wat mevr. Wil- lems-van Doorn aanhaalt heeft met scholing niets te maken. Als een van uw kinderen of uzelf voor weken het ziekenhuis wordt ingeslagen, moet ik dan zeggen „dat komt door die 9oholing". Of „hij woont in een verwaarloosde wijk of de maat schappij is daar schuldig aan". Nee, en nog eens nee. Dit moet hard aangepakt worden, ten voorbeeld aan andere terreurmakers. En nu mijnheer Hakkens. Ik ben een dood gewone werkman en trek nu AOW en wat uw vraag betreft, wij heb ben drie zoons. Mijn vrouiw zit over opsluiten van onze kinderen niet in want wij hebben onze kinderen al tijd het goede voorgehouden. Wat die bars betreft ben ik het roerend met u eens. Wie daar veel geld .-opmaakt kan'"het ni et verdiénen met eerlijk weark. En als zé uitgefees} zijn volgen de uitspattingen. Maar wat betreft geen kwaad met kwaad vergelden en reikt mekaar de hand. dat is gezwam. Wat zou u zeggen als u met een baby op uw arm staat te kijken en u ziet vlakbij een paar jongens een meisje slaan en u zegt, jongens schei uit, het is carnaval. U gaat wel en een paar van die schurken volgen u, ze slaan met stukken fietsketting maar u kunt niets doen want u moet de baby besehermen. U komt voor we ken in het ziekenhuis terecht. Zegt u dan mijnheer Hakkens: „Dank u wel hoor jongens?". Nogmaals hulde aan de heer Ja cobs en zijn politiemannen voor het oprollen van de bende en hulde aan mr. Kalthoff voor zijn woorden. Het publiek verwacht nu daden. Dit is mijn laatste relaas op deze onver kwikkelijke en niet te vergeven zaak. BREDA. F. DE B (ADVERTENTIES) Geef uw muur 'n interessante struktuur. Uit 'n emmertje, kant en klaar met Struktuurmuurverf Veer-tion mil-jard spaarguldens bewijzen dat het bij ons goed sparen is... Veertien miljard spaarguldensAnders gezegd: bijna de helft van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. Eigenlijk is dat wel logisch: wij zijn immers de bank voor iedereen. Wij hebben vooi iedereen de manier van sparen, die bij hem of haar past U kunt bij ons kiezen uit vele spaarvormen. Enkrijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt u eens met ons praten. de bank voor iedereen 2900 vestigingen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11