GROENZONE IN SLOE NOG MINDER DAN „HOT-PANTS" KRIJGEN WERK rHMH Baalhoektracé sleutel van nieuw streekplan „Kaland trekt onfrisse conclusie" Oostburg krijgt baby-sit centrale Teler betaalt reclame voor aardbeien stad streek Kans op regen hoogwater waterstanden DIEPTE Mr„ Kannegieteï: begrip milieuhygiëne werkt door BAP presenteert kandidatenlijst Man bewusteloos op straal gevonden MIRO BESTORMD Bisschop Ernst ondersteunt actie invalidenbond aluminium rookgasafvoer handelmaatschappij BREDA V oorrondewedstrij d „Naaldprinses van Europa 1971" in Axel Doms komt in Kloosterzancle Nieuwbouw sociale werkplaats Goes in mei klaar Verpleegsters kregen diploma COM, DIT WEEKEND GAAN WE ZOMAAR ERGENS NAARTOE. 'KWEET'N GOED ITOTEL. j WAAR? DAT DOETTERNIETTOE. TM, goeie gewoonte. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-HULST „Zee- liavenindustrieterreinen bij Ossenis- se zullen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de das ^omdoen. En dat niet alleen: er zal ook nog een flinke knoop in die das worden gelegd precies middenin". Tot deze conclusie komt de werkgroep Zeeland van de Poli tieke Partij Radikalen. De werkgroep lieeft een bijeen komst aan het onlangs gepubliceerde voorontwerp streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gewijd. Daar bij is men tot de conclusie gekomen, dat het tracé voor het Baalhoekka- naal de sleutel voor het streekplan dient te zijn. Zodra dit tracé be kend is, zal men op basis van de nieuwe gegevens (een kettingreac tie, vreest de werkgroep) met een ander ontwerp streekplan voor de dag moeten komen. Van Nederlandse zijde moet zo spoedig mogelijk aan de Belgen worden uitgelegd, welk tracé voor het Baalhoekkanaal de voorkeur verdient. „Het tracé als zodanig is geen knelpunt in de onderhandelin gen", zegt de PPR-werkgroep. „Bel gië heeft slechts belang bij een spoedige uitvoering van de werk zaamheden". De werkgroep doet wel een aan beveling voor een tracé, dat zowel het natuurgebied (Land van Saef- tinghe) als het landbouwgebied zo veel mogelijk spaart. Er zijn twee mogelijkheden: kort binnendijks of kort buitendijks. Een alternatief is dat het kanaal tussen Emmadorp en de Baal van een binnendijks, een buitendijks kanaal wordt. Op de vraag waar de geweldige hoeveelhe den vrijkomende grond bij het gra ven van het kanaal moeten worden geborgen, blijft de PPR het ant woord schuldig. Hierover wordt een nadere verkenning uitgevoerd. Tegen het plan Ossenisse (onver schillig in welke variant: oost of west) heeft de PPR-werkgroep vier bezwaren, waarvan de voornaamste is, dat de industriële lintbebouwing erdoor in de hand kan worden ge werkt. Ook vindt men de uitbrei dingsmogelijkheden van Terneuzen „over de kreek" heen van groot belang. De in het ontwerp opgenomen plannen voor basisindustrie in de buurt van Axel ontmoetten bij de PPR het bezwaar, dat de betrokken „vuile" terreinen te dicht bij het woongebied van Axel zullen komen te liggen. Het Baalhoekplan biedt, aldus de werkgroep, een logische aanzet voor zeehavenindustrie-ont wikkeling in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Als eerste industrie-areaal wordt gedacht aan een soort „ei land" gevormd door de Hertogpolder en Prosperpolder, die geïsoleerd lig gen tussen het kanaal, de Belgische grens en het Verdronken Land van Saeftinglie. Maar ook wat dit betreft zegt de werkgroep: zmnig praten hierover is pas mogelijk als het kanaaltracé bekend is. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ. op donderdag om 18.00 uur: Aanvankelijk zonnige periodes, later toenemende kans op regen. Temperaturen beneden nor maal tot normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Morgen, zaterdag 27 maart. Bergen op Zoom 4.01 en 16.27 uur. Hansweert 3.13 en 15.45 uiur. Terneuzen 2.29 en 15.02 uur. Vlissingen 2.02 en 14.28 uur. Wemeldinge 3.51 en 16.17 uur Konstanz 275 pl2, Rheinfelden 193 —2, Straatsburg 210 —18, Plitters- dor'f 354 11, Maxau 412 7, Plo- ehingen 176 —14, Mannheim 252 pll9, Steinbach 147 —6, Mainz 255 pl20, Bingen 165 pll9, Kaub 177 pl22, Trier 275 —11, Koblenz 190 pllO, Keulen 140 pl2, Ruhrort 301 4 Lobith 922 —4, Pann. kop 894 3 IJsselkop 822 —4, Eefde IJssel 354 6, Deventer 242 6, Monsin 5450 6, Borgharen 3952 1, Bel- feld 1116 —18, Grave ben. de sl. 502 pl2. De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in deci meters: Spijk - St. Andries 320, Driél - Amerongen 265, IJsselkop - Does burg 265, Doesburg - Zutphen 265, Zutphen - Deventer 270, Deventer - Windesheim 270. Voor wie het nog niet weet: zo kort is nu een hot-pant. In de ver gelijking van ir. D. v.d. Mark zou de juffrouw van de foto nog minder moeten aanhebben, indien haar broekje vergeleken moet worden met de groengordel rond industrieterrein Sloe. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAPELLE Met ingang van maandag 29 maart zal er van de kasaardbeien die worden aangevoerd op de Nederlandse fruitveilingen een heffing worden ingehouden van f 2,50 per 100 kg. Deze dient voor de bestrijding van de kosten van de reclame die gemaakt zal worden voor het eten van kasaardbeien. De heffing is ingesteld door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen en geldt voor alle aangesloten veilingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als de heer Kaland beweert dat het Sloegebied progressief is opgezet, omdat daarin groen stroken zijn geprojecteerd, dan rijzen mij bij het aan horen van zo'n onfrisse conclusie de haren ten berge". Op deze niet mis te verstane wijze levert ir. D. van der Mark, bio loog, en leraar aan de christelijke scholengemeenschap te Middelburg, kritiek op een uitlating die Gedeputeerde Kaland onlangs in Terneu zen heeft gedaan. Naar de mening van ir. v. d. Mark zijn de groenstroken die men voor liet Sloegebied heeft voorzien, te ondiep. Een plan van Staatbosbeheer voor de aanleg van groengordels rond het industriecomplex in het Sloe noemt ir. v. d. Mark „een minimumplan". Over het door de gemeente Borsele uitgedachte groenplan zei hij, met een verwijzing naar de huidige mode „een hot pants groeigordel, met als kanttekening dat die hot pants nog te hoog zitten ook. De groengordels bevinden zich namelijk te dicht bij de woonbebouwing en te ver van de industriële bebouwing", aldus de heer Van der Mark. Hij bracht zijn zienswijze naar vo ren tijdens een algemene vergadering van de vereniging Milieuhygiëne Zeeland en hij lichtte haar toe met de nodige kaarten. Als voorbeelden van geslaagde groengordels noemde hij de vier kilometer diepe bossen rond het alumi-niumbedrijf van Italco in Amerika en de twee en een halve kilometer diepe groenzone rond een soortgelijk bedrijf van Istalco. Bedde groenzones zijn op kosten van de betrokken bedrijven aangelegd. „De diepte van de groengordel rondom Péchiney bedraagt precies nul", zei ir. Van der Mark, „waarbij nog geen rekening is gehouden met de aanwezige voorbelasting van lucht met onder andere fluorstof door Hoechst". Wat noemt ir. Van der Mark wen selijk? Als afstand tussen basisindustrie en woongebieden noemt hij een zone van gemiddeld drie en een halve ki lometer noodzakelijk, waarbij uiter aard ook rekening moet worden ge houden met de overheersende wind- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In haar inlei dend woord tot de vergadering van de vereniging Milieuhygiëne Zee land in de sporthal te Vlissingen, zei de voorzitster, mevrouw mr. C. Kan- negieter, niet pessimistisch te zijn over de doorwerking van het begrip milieuhygiëne In de naaste toe komst. Zij reageerde daarmee op een ar tikel in ons blad van 24 maart. „Wij zullen echter pas met de milieuhy giëne in veilig vaarwater zitten, als de burgers de uitgaven terwille van een hygiënisch milieu even normaal vinden als uitgaven voor hun per soonlijk welzijn", zo zei hij. Mevrouw Kannegieter wees nog even op het haars inziens uiterst belangrijke arrest van het Amster damse gerechtshof, dat erkent heeft, dat het onroerend goed binnen de hindergrens van de bulderbaan van Schiphol in waarde vermindert. „Een belangrijk precedent", meende zij. „Hinder is daarmee vpor het eerst op geld gewaardeerd". De verschillende werkgroepen van de vereniging brachten kort verslag uit van hun werkzaamheden in het eerste verenigingsjaar. De rapoor- teurs kregen een verdiend applaus. De heer L. van de Pol, coördinator publiciteit van de Vereniging Mi lieuhygiëne deelde mee dat hij om gezondheidsredenen een aantal ta ken aan anderen zal moeten delege ren. In zijn overzicht van het vele werk dat op het gebied van publici teit en documentatie is verricht, merkte hij op, dat men op zijn hoede dient te zijn voor „de nistma- kers in onze samenleving". richting. In het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (voorontwerp) is ter hoogte van Axel-Sluiskil met deze afstand gemarchandeerd, zo con stateert ir. Van der Mark. Rondom basisindustrieën dienen naar zijn me ning dichte bossen te worden inge plant, die evenwel heel goed een nevenfunctie kunnen vervullen voor de recreatie. Rond de zware industrie, zoals scheepsbouw, zou een neutrale zone van minstens zestienhonderd meter moeten zijn geprojecteerd, met daarin bij voorkeur parkachtige bos sen van eén kilometer diepte. Groengordels zijn niet alleen be doeld voor het opvangen van schade lijke stof, maar zij moeten ook een luchtturbulentie teweeg brengen, waardoor rookgassen en dergelijke naar hogere atmosferische lagen wor den geleid. Verder absorberen bos sen storende geluiden, zij bieden be scherming bij explosies en branden en geven een gevoel van veiligheid aan degenen die in de aangrenzende woongebieden verblijven. „Als men alleen met dat laatste rekening zou houden, dan was men gauw klaar", zei ir. Van der Mark. Van een onzer verslaggevers) BREDA - De in januari 1968 te Breda in het leven geroepen Bejaar den en Arbeiders Partij, de B.A.P. zal in achttien kieskringen meedoen aan de Tweede Kamer-verkiezingen. De woensdag bekend geworden kandi datenlijst van de B.A.P. wordt aange voerd door J. A. Mulder te Gronin gen. Achtereenvolgens vermeldt de lijst als kandidatenW. G. Schouten te Breda; F. J. Savi te Nijmegen; J. M. Brans te Breda; J. M. Zoetelief geb. Hansen te Hilversum; M. J. M. Pan- tekoek te Rotterdam; M. A. Jonge- neelen te Roosendaal; M. C. van den Berg geb. Muylder te Nijmegen; P. M. Beekmans geb. Baayens te Dor drecht; J. H. L. Voorduin te Den Haag; J. P. J. Meyeren te Middel- .burg; J. M. Knobel te Roosendaal; B. A. C. stuitje te Haren (G); V. W. J. Schuyffel te Nijmegen; J. P. M. Frijters te Zundert; W. C. de Leng te Den Helder; S. E. van Emrik te Roosendaal en A. de Bakker te Roosendaal. De B.A.P. heeft vorig jaar voor het eerst meegedaan aan de gemeen teraadsverkiezingen en is inmiddels in vier gemeenteraden (o.a. te Til burg en Nijmegen) vertegenwoordigd In Breda kwam de B.A.P. net één stem tekort om een raadzetel te kun nen bezetten. Momenteel heeft de partij 19 afdelingen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagnacht werd de heer H.Z. uit Terneuzen in de Axelsestraat bewusteloos naast en gedeeltelijk onder zijnbromfiets aangetroffen. Dokter Nijsten, die de eerste hulp verleende, liet het slacht offer, dat vermoedelijk een schedel- basisfractuur had opgelopen per ambulance overbrengen naar het Julianaziekenhuis, alwaar hij ter ob servatie is opgenomen. De politie acht 'het niet uitgesloten' dat Z. te gen een der palen van een aange duide wegomlegging is gereden. NOG UIT TE GEVEN INDUSTRIETERREIN REEDS UITGEVEN INDUSTRIETERREIN WEGEN 2e ORDE WEGEN 3e ORDE SPOORLIJN S-, C H Industrieterrein Sloe: weinig be dekking. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Wij achten ovor een gemeente als Oostburg een baby sitcentrale gewoon noodzakelijk. Daarom hebben wij een oproep ge daan aan de inwoners om tot een bundeling van vraag en aanbod op dit gebied te komen". Aldus mevrouw Els de Lijser-van Nuenen. „Veel, voornamelijk jonge gezinnen willen wél eens een avondje uit zon- derjie kinderen en het valt niet altijd mee buurmeisje, neefje, of nichtje te vinden voor een avondje oppassen", zo vervolgt mevrouw De Lijser. „Ook voor de toeristen aan de kust zal een baby-sitcentrale nuttig kunnen zijn, hoewel in eerste instantie de opzet is, dat de eigen inwoners voorrang krfj- gen bij eventuele aanvragen. Op de oproep hebben reeds adspi- rant babysitters gereageerd. De be doeling is dat binnen een week of zes de voorbereidingen afgerond wor den. De taak van mevrouw De Lij ser zal zich beperken tot het cen traal registreren van de kandidaat- het inwinnen van achter- itie, alsmede het funige- raal besprekingsaidres en zullen de ouders van de babysitters akkoord moeten gaan met een en ander en zuilen aan de cen trale bepaalde voorwaarden kunnen stelden, bijvoorbeeld hoe laat zoon of dochter thuis mag zijn, tarief, etce tera", zo zegt mevrouw De Lijster. Mogelijk dat nu een aantal culturele evenementen zoals voorstellingen van de filmliga ZVU en diergelijke meer bezoekers kunnen ontwringen. Men zal zich nu in ieder geval niet meer kun nen beroepen op „we hebben geen babysit". (Van onze correspondente) VLISSINGEN De MIRO. het nieuwe warenhuis van Albert Heijn te Vlissingen, dat dinsdagmiddag door burgemeester D. Roemers werd ge opend. heeft de stormloop van de eer ste twee daigen moeiteloos doorstaan. Achttien tot negehdenduizend mensen bestormden de toegangsdeuren. Het was zelfs op bepaalde momenten zo erg, dat de klanten achter dranghek ken moesten wachten alvorens bin nen te kunnen gaan. HOLLANDSE RADING (ANP) - Bis schop H. Ernst van Breda onder steunt de actie van de invalidenbond die wil dat de oud-invaliden op de zelfde wijze worden behandeld als de invaliden op wie de wet arbeids ongeschiktheidsverzekering van 1 juli 1967 van toepassing is. Hij heeft dit medegedeeld in een brief aan de landelijke coördinator van de actie, de heer L. A. Honing. De landelijke actie kwam aan het rollen toen ombudsman Marcel van Dam op 5 maart in een televisie-uit zending het Nederlandse volk opriep zoveel mogelijk brieven en handte keningen naar de Tweede Kamer te zenden, waar op 25 maart een wets voorstel behandeld zou worden. Het agendapunt voor het wetsvoorstel is nu uitgesteld tot 30 maart. Inmiddels zijn reeds bijna 10.000 handtekenin gen bij de griffie van de Tweede Ka mer binnengekomen. (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel. 40896 51198 ii (Van een onzer verslagegvers) GOES Het aantal in de eerste twee maanden van dit jaar door de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland vervoerde passagiers en auto's vertoont een opmerkelijke stijging in vergelijking met de overeenkom stige periode van het vorig jaar en de geleidelijke strijgingen in alle voorgaande jaren. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een enorme toename van het vervoer in de manad februari van dit jaar. Het aantal over de Westerschelde gezette passagiers bedroeg in januari en februari 743.598 tegenover 633.038 vorig jaar (eveneens januari en fe bruari) en 624.750 in dezelfde periode vara, het jaar daarvoor. Het aantal in die twee maanden vervoerde auitos' bedroeg 300.612 (voorgaande jaren: 257.663 resp. 247.203). Over de maand februari alleen was het aantal pas sagiers 387.787 (tegenover resp. 314.275 en 290.047). Het aantal auto's- bedroeg vorige maand 156.078 (131.275 116.260). De trajecten Vlissimigen- Breskens en Kruindnigen-PerkpoLder ontlopen elkaar niet of nauwelijks in stijginigspercentage. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het aantal nationale en internationale miss-verkiezingen neemt hand over hand toe. Tot nu toe bepaalden de borst- en heupom- vang altijd wie er in de prijzen vallen. Dit jaar is het echter ook mogelijk met naald en draad een lauwerkrans te verwerven. Dat is mogelijk door mee te doen aan de wedstrijd „Wie wordt Naald prinses van Europa 1971". Ter selec tie van de meedingende naaisters worden in verschillende plaatsen in Nederland, onder andere in Axel, voorrondes gehouden. De deelne mende dames zuilen dan hun zelfge maakte' blouses, jurken en dergelij ke sihowen en wie dat het best doet, mag op 5 juni meedoen aan de nationale finale. Wie daar wint mag op 26 juni naar de Euro-finale in de kurzaal van het casino in Baden- Baden. 9? (Van,onze correspondent). KLOOSTERZANDE Op vrijdag 26 maart is. Dorus te gast in het vestzajktheater „De Krokodilbar" van Tqjne .Raies.. Hij zal een uitvoe ring brengen van de Tom Manders- show. (Van een onzer verslaggevers) GOES De sociale werkplaats aan de Zuidvlietstraat in Goes gaat uit breiden. In mei zal een stuk nieuw bouw van 500 vierkante meter in ge bruik worden genomen. Het belang rijkste gevolg hiervan is, dat men een langgekoesterde wens in vervul ling ziet gaan: een scheiding in een stille en een geluidsproducerende ruimte. In de stile (nieuwe) ruimte zuilen gehandicapten die zittend werk moe ten verrichten, een plaats krijgen. De verplichting en de verwarming zullen er bovendien beter voor hen zijn. Door de verruiming van 't geheel zal men nu ook het interne transport kunnen verbeteren en de kantine ver groten, zodat deze zij.n recreatieve functie kan waarmaken. De bouw is, in september begonnen en heeft (de' inrichting inbegrepen) ruim drie ton gekost. (Van onze correspondente) TERNEUZEN In de school voor opleiding van verpleegkundigen Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen werd door 25 leerling-verpleegsters het eindexamen voor diploma A zie kenverpleging afgelegd. Het examen werd afgenomen in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil met gunstig resultaat voor alle deel nemers. Nadat alle geslaagden de be lofte van het beroepsgeheim hadden afgelegd, reikte dokter J. M. van Daal, een der rijksgedelegeerden, de diploma's met bijbehorende insignes uit. Bij deze uitreiking waren naast docenten ook familieleden en kennis sen van de kandidaten aanwezig. De ziekenhuizen uit Sluiskil, Terneuzen en Oostburg, welke hun leerlingen voor het theoretisch gedeelte van de opleiding naar bovengenoemde school sturen, waren vertegenwoordigd door de directies, hoofdverpleegkundigen en belangstellenden. _1_ (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3