GIFTIGE ROOK TAST AARDBEI-PLANTJES AAN LARDINOIS: DUIDELIJKE OVERWINNING MANSHOLT EEG-akkoord over landbouw Leger in de aanval in O.-Pakistan Hoogovens voert produktie in IJmuiden sterk op 50% KORTING VRACHTWAGENCOMBINA TIE RAMT CAFé Dicht bij grens van België en Zeeuwsch-Vlaanderen PvdA krijgt grootste vertrouwen Bijna 10 procent voor werknemers maatkledingbedrijf INDIASE BERICHTEN: NU MAASVLAKTE ONZEKER IS Kerkbezoek daalt verder Vaartocht voor gehandicapten VRIJDAG 26 MAART 1971 Onzinkbaar schip kopje onder Nipo: PRIJZEN STAKING Niet naar Schelde KASKI-STATISTIEK en meer bieden wij u aan op: Geboortecijfer sterk gestegen Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres; Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (0X150)—7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6506 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. EQeine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding'. Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) ANTWERPEN Tienduizenden vierkante meters aardbei-aanplanting zijn aangetast door giftige fabrieks- rook, in de buurt van Antwerpen. Hoe groot de schade zal zijn, en wie uiteindelijk voor de ramp verant woordelijk moet worden gesteld, kon gisteren nog niet worden gezegd: er bestaat nog een kleine kans dat er tenminste een gedeelte van de aange taste plantjes de vergiftiging te bo ven komt. Het ongeval gebeurde in de dorpen Melsele en Zwijndrecht, een paar ki lometer ten westen van Antwerpen, praktisch gelegen onder de rook van een groot aantal chemische en andere bedrijven .De beschuldigde fabrieken liggen op slechts enkele kilometers van de Belgisch-Zeeuwsch-Vlaamse grens, in het gebied waar de vesti ging van Progil is gepland. Rook uit die fabrieken werd door de wind naar die twee dorpen gedre ven en in de serres van de tuinbou wers bleef de rook hangen als een ware gaswolk: in een gebied van twee kilometer breed en vijf kilo meter lang werden alle plantjes on der glas aangetast. In hoeverre die gaswolken schade hebben aangericht, zal pas binnen twee tot drie weken worden vastge steld, als de aardbeien onder glas gaan bloeien. De tuinbouwers hebben intussen een klacht ingediend bij de rijks wacht maar zij denken niet dat dit veel gevolg zal hebben. De industrie, zeggen zij, neemt een loopje met alle voorschriften. Tij den de week tomen ze zich wat in, maar op zaterdag en zondag gaat het grootste vergif ongezuiverd de schoorstenen in, omdat de controle diensten dan rusten. In Nieuw-Namen, op Nederlands gebied, merkt men af en toe (vooral bij mist), iets van deze luchtveront reiniging. Schade aan gewassen is daar tot nu toe echter niet geconsta teerd. Gisteren werden in Brussel ook bekend gemaakt de gegevens van een wetenschappelijk onderzoek naar de vervuiling van de lucht in een aantal grote Belgische steden. Het onderzoek werd gehouden in de maand december van het vorig jaar. Gemeten werden de hoeveelheden zwaveldioxyde, rook en fijn stof per kubieke meter lucht. Die hoeveelheden waren zeer alar merend. Op verschillende dagen wer den waarden geconstateerd van 1400 tot 1600 microgrammen zwavel dioxyde per kubieke meter. Als „vei lig" hanteert men in België de norm van 300 microgrammen per meter. Gent en Antwerpen hadden de vuil ste lucht. Gent: gemiddeld 345 micro gram zwaveldioxyde, maximum ge meten hoeveelheid 1625 microgram. Antwerpen: gemiddeld 331 micro gram, maximum 1577 microgram. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Na een marathonzitting van bijna 24 uur heb ben zes EEG-landbouwministers voldaan aan de wensen van dr. Mansholt door niet alleen prijsverhogingen voor land- bouwprodukten te aanvaarden, maar ook in te stemmen met «le kern van zijn plan tot sanering van de landbouw in West- Europa. Minister Lardinois meende dat het akkoord een duidelijke overwin ning was voor landbouwcommissaris Mansholt. Ir. Prins te Goes, voorzitter van de ZLM, vond „iets beter dan niets". Maar hjj voegde er meteen aan toe dat er zeer minimale eisen op tafel lagen, waar nog op beknabbeld was. „En dat is zeker niet hoopvol voor de toekomst". De voornaamste structuurmaatre gelen zijn: 55- tot 65-jarigen, die de landbouw willen verlaten, krijgen een premie, die afhangt van het areaal grond dat ze verlaten. Boven dien krijgen deze boeren een premie van ruim 2100 gulden per jaar, even tueel te vervangen door een bedrag ineens. Na vier jaar zal de raad de wijze van uitvoering van deze maatregelen opnieuw onderzoeken, maar door boeren verkregen rechten vervallen na die vier jaar niet. Boeren (He de landbouw verlaten en die de vrijge komen grond beschikbaar stellen, krijgen steun voor omscholing en een inkomensgarantie gedurende de omscholingstij d. De lidstaten zouden studiebeurzen moeten geven aan kin deren van die boeren. Zij die in de landbouw blijven, die vakbekwaamheid hebben en die een plan tot ontwikkeling van him be drijf hebben, krijgen financiële steun in de vorm van rentesubsidie van ten hoogste vijf procent. Minstens drie procent moet ten laste van de boer zelf blijven. De totale kosten voor de structuurmaatregelen zal de gemeen schap de komende vier jaar ander half miljard gulden kosten. Deze kos ten kunnen echter bestreden worden uit wat in die vier jaar ter beschik king komt in de afdeling oriëntatie van het Europese landbouwfonds, plus de reserves. De structuurmaat regelen gaan in op één januari 1972. (Van onze correspondent) STAVENISSE Het 3.600 ton metende Bunschip Negeb van Doele en Oosterwijk uit Rotterdam is gis teren buiten het vaarwater van het Keten in de Witte Tonnen Vlije vastgelopen. Het schip dat onderweg was van Cats naar Rotterdam, werd getrokken door de sleepboot Buffel. De kapitein van de Buffel slaagde erin de beide opvarenden van de Negeb tijdig aan boord te nemen. Aangezien het hier om een Bun- schip gaat kan dit ongeluk zeer merkwaardig genoemd worden. Deze schepen staan namelijk bekend als onzinkbaar. Men vermoedt dat het schip, dat 3.000 ton zand aan boord had, gezonken is door een lek dn het voorschip-luchtcompartiment. Pogingen door de Zeearend van het bergingsbedrijf Van de Akker uit Vlissdngen om het schip vlot te trekken, mislukten. Het schip kan telde en zal in de loop van deze morgen gecounterd worden door twee bokken van De Graaf en Mul ler uit Rotterdam. Het schip liep vast in de kabelzo ne van de PZEM. De elektriciteits voorziening loopt echter geen ge vaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het NIPO heeft aan 960 mensen volgens een steekproef gevraagd in welke politieke partij zü het meest vertrouwen hebben. Van de ondervraagden deelde 31 per cent mee vertrouwen te hebben in de PvdA, 23 percent in de KVP en 17 percent in D'66. De CHU kreeg van 17 percent der ondervraagden het vertrouwen, de AR van 16 percent, evenveel als DS '70 en de WD. Het vertrouwen in de andere partijen was als volgt: Radi- kalen 6 percent, SGP 5, GPV 5, PSP 5, CPN 4, Binding Rechts 2, Boeren 1. De PvdA krijgt het meeste vertrou wen van mensen boven de 55 jaar. Het vertrouwen in de KVP is vrij ge lijkmatig over verschillende leeftijds groepen verdeeld. Er zouden meer jongeren vertrouwen hebben in de KVP, dan in de AR en CHU. D'66 krijgt de aanhang vooral van jonge ren. DS '70 heeft niet zo zeer het vertrouwen van oudere mensen, als wel van de 35- tot 45-jarigen. De WD heeft vooral aanhang in de leef tijdsgroepen 25 tot 45 jaar. DE TWEEDE Boeing 747B Jumbo, die de KLM bij de Boeingfabrieken in Seattle heeft besteld, is gisteren op Schiphol aangekomen. KONINGIN JULIANA heeft een te legram met rouwbeklag gezonden aan mevrouw Vestdijk-van der Hoe ven, de weduwe van de dinsdag over leden schrijver Simon Vestdijk. Over de prijzen beslisten de zes EEG-ministers het volgende: voor tarwe en rogge gaat de richtprijs met 3 procent en de interventieprijs met 2 procent omhoog. Voor gerst wordt de richtprijs met 5 procent en de in terventieprijs met 4 procent ver hoogd. Voor maïs gaat de richtprijs met 1 procent omhoog, terwijl de in terventieprijs onveranderd blijft. Voor melk gaat de richtprijs met 6 procent omhoog, dat wil zeggen 2,2 cent per kg melk en de interventie prijs voor boter met 16 cent per kg en voor magere melkpoeder met 20,80 gulden per 100 kg. Voor de consumentenprijs betekent dit een verhoging van twee cent per liter, waarvan echter één cent al in februari is geheven. Boter zal door deze maatregel vier cent per pakje duurder worden. De oriëntatieprijs van rundvlees stijgt met 6 pet. dit jaar en volgend jaar met 4 procent. De consumentenprijs zal echter zeker niet met 6 procent stijgen. De suiker prijs blijft ongewijzigd en ook voor koolzaad komt er geen prijsverho ging. Utrecht (ANP) In het maatkle dingbedrijf hebben werknemers en werkgevers overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o., die voorziet in een effectieve loonstijging van ge middeld 9.7 procent over het gehele jaar 1971. Deze verbetering komt tot stand door een verhoging van 4,5 procent met ingang van 1 januari, 1 procent in april en 6,9 procent in juli. (Van onze redactie buitenland) DACCA Zes schepen hebben Westpakistaanse troepen aan land gezet in Oost-Pakistan, die oprukken naar drie belangrijke steden in dat land. Ook door de lucht zijn troepen aangevoerd, die in de buurt van Dacca zjjn geland. Dit is gisteravond gemeld door een Indiaas persbureau, dat zijn .gegevens ontleende aan „hooigst betrouwbare berichten", diie India hadden bereikt. Volgens dit persbureau was een po ging van het leger om de politie te ontwapenen door de inspecteur-ge- raeraiail van de politie verhinderd: Alle Bengali's en het Oostbenigaallse regi ment, de Oostpakdstaanse jagers, de gewapende reservepolitie en de ci viele politie hebben trouw betuigd aan sjeik Moedjiboer Rahman, die fei- teiijike machthebber in Oost-Pakistan, dat door 1600 km Indiaas grondge bied gescheiden is van West-Pakistan Een studentenorganisatie heeft het vaandel van de opstand gehesen voor een soeverein, onafhankelijk Oost- Pakistan. Studenten hadden vol gens de berichten wapenwinkels en diepots in Dacca en Tsjittaigong overvallen en er wapens en miunitie weggesleept. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM „Indien het juist is dat de vestiging van een hoogovenbedrijf moet worden uitgesteld tot de tweede Maasvlakte klaar is, wordt dit voor ons een sprong in het duister. Want het is nog niet zeker dat die tweede Maasvlakte er komt, we weten niet hoe duur ze wordt en we moeten maar afwachten of het terrein daar geschikt is voor de opstelling van onze bedrijfsafdelingen". Dat zegt dr. Max Albrecht, die is aangewezen als algemeen directeur van het op de Maasvlakte te vesti gen tweede bedrijf van de Konin klijke Nederlandsche Hoogoven en Staalfabrieken te IJmuiden. De Hoogovens en hun Westduitse partner Hoesch in Dortmund hebben overigens de Maasvlakte op korte termijn al afgeschreven. In afwach ting van een verwezenlijking van hun plannen op langer zicht wordt de staalproduktie in IJmuiden al opgevoerd tot zes miljoen ton per jaar (op het ogenblik 4,5 miljoen ton) en de mogelijkheid is aanwezig om tot tien miljoen ton door te gaan. Andere alternatieven heeft Hoogo vens nog niet ontwikkeld, maar als 't zover komt zal het wel een vesti ging in het buitenland worden. Het Seheldebekken heeft drie nadelen: het is niet te zeggen welk terrein beschikbaar is, de diepgang van het vaarwater is er minder dan in Rot terdam en de verbindingen voor de aan- en afvoer zijn er ongunstiger. Bovendien is de arbeidsmarkt er nog moeilijker dan in het Rijnmond gebied. Hoewel van Rotterdamse zijde steeds is verklaard dat men over de bestemming van de bestaande Maas vlakte alleen met Hoogovens in be spreking is, worden de berichten over alternatieve plannen steeds sterker, uiteraard ondier de druk van de zorg over de milieuhygiëne. De gedachten gaan nu uit naar een olieterminal, dat die bezwaren veel minder heeft, veel sneller te verwe zenlijken valt en meer tonnage in de haven geeft dan met een staalfa briek het geval zou zijn. Vandaar dat Rotterdam de be staande Maasvlakte voor dat doel zou willen bestemmen, waarna deze eerst zou moeten worden uitgebreid alvorens met de tweede Maasvlakte een begin kan worden gemaakt. De politieke situatie is er voor een Hoogovenbedrijf op de Maas. vlakte ook al niet beter op gewor den nu bekend is geworden dat de Partij van de Arbeid-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad zich heeft geconformeerd aan het stand punt van de Rijnmondraad welke de vestiging heeft afgewezen. Een vrachtwagen met aanhanger heeft gistermiddag de gevel van café Verhoeven in het centrum van Nispen geramd. De schade (zie fotowas aan zienlijk; men schat enige tienduizen den guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, omdat het café gesloten was. De eigenaresse was na melijk juist op bezoek bij haar echtge noot, die in het ziekenhuis ligt. Eerder had de Oostpakistaanse lei der sjeik Moedjiboer Rahman voor zaterdag een algemene staking uitge roepen uit protest tegen een „inter ventie van het leger in het noorden van Oost-Pakistan", waarbij tijdens vechtpartijen 110 mensen waren om gekomen- De sjeik verklaarde dat het leger „een terreurbewind'" had ge vestigd in Saidpoer, Rangpeer en Jodhpoer. Hij deed een beroep op president Jahja Chan, ails opperbevelhebber van de strijdkrachten onmiddellijk een einide te maken aan aille militaire operaties. „Zulke gruwelen als het doden vain ongewapende burgers zui len niet zionder gevolgen blijven", zo verMaande hij. President Jahja Chan voert al sinds begin vorige week in de Oostpaki staanse hoofetad Dacca besprekingen met sjeik Moedjiboer over een oplos sing van de politieke crisis, die is voortgekomen uit het streven van Moedjiboers Awami-liga naar vrijwel volledige autonomie voor Oost-Pa kistan. Dit streven is op fel verzet gestuit van de Westpakistaanse link se volkspartij van Zoelfikar Ali Bhoeitito. OP HET VLIEGVELD van New Delhi is een van de banden van het lan dingsgestel van een Boeing 737 ge sprongen tijdens het pompen. Er vie len twee doden en er werden twee personen gewond. (ADVERTENTIE) lichtbeschadigde artikelen, fabrieksnieuwe monsters en restanten. SPECIALE AANBIEDINGEN. Let vooral op de vele aanbiedingen meubelen die wij nu hebben, zoals: Bankstellen vanaf Kuipfauteuils in bruin en zwart, van 159,voor Linnenkasten (hang- en leg-) van f 149,voor Uniek vouwbed/secretaire van ƒ229,voor Kunststoffen en teakhouten bureaus vanaf Stapelbedden van 189,voor T.V.-hoekkastje (tevens voor radio en pick-up) van ƒ98,voor en vele kleinmeubelen, w.o. originele Spaanse wandkastjes en stoelen, koperwerk, lampen, halgarnituren en mooie wollen tapijten. Zuiver wollen 2-persoons dekens van ƒ49,voor Radio/grammofoons vanaf Stereo-electrogrammofoons vanaf Transistorradio's, groot en klein, vanaf Unieke bandrecorders, mono en stereo, reeds vanaf Cassetterecorders/radio's, reeds vanaf Elektrische coffeemaker van 79,voor Haardroogkappen van 39,95 voor Gascomforen van 179,voor Centrifuges vanaf Wasem-afzuigkappen van 398,voor Koperen koetslantaarns van 79,voor Aluminium en roestvrijstalen pannen reeds vanaf Komplete pannenset van 98,voor Dames- en herenhorloges met garantie voor halve prijs. Zaanse klokken, groot model van 249,nu vanaf Luxe rookgarnituren vanaf Fantastische foto- en filmapparatuur, w.o. camera's, pro- jektors en glasparelstatieven. Fujica filmcamera's van 279,voor Minolta spionagecamera's van ƒ279,voor Diadozen, heel handig, slechts Heel mooie Yashica camera's van 259,voor Eumig filmcamera's van 299,nu slechts 475,— 119,— 99,- 119,- 49,- 139,- f 69,- 29,— 69,— 119,— 39,— 97,- 119,— 49,— 29,75 109,— 69,— 139,— 39,— 4,50 49,- 149,— 15,- 169,— 179,— 4,90 189,— 219,— Profiteer van deze eenmalige restantenverkoop, uitsluitend tegen kon tante betaling, op vrijdag 26 maart 's avonds van half 7 tot 9 uur en op zaterdag 27 maart van 10-4 uur. KEURKOOP WESTHAVENDIJK 4 ROOSENDAAL (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kerkbezoek in de weekenddiensten is in ons land vorig jaar verder gedaald tot nog maar 47,2 procent van de katholie ken van zeven jaar en ouder. In 1966 was het nog 64,4 procent. Het diepte punt wordt bereikt in Rotterdam met 20,6 procent, 's-Gravenhage met 22,9 procent en Amsterdam met 23,2 pro- cent. Den Bosch is niet veei beter 32,5 procent. In het bisdom Breda daalde het kerkbezoek tot 45,6 procent in okto ber 1970. Een jaar eerder (okt. 1969) was het nog 48,9 procent. Deze feiten zijn niet onverwacht. Het zojuist gepubliceerde jongste Kaski-memorandum over de jaar lijkse katholieke „volkstelling" trekt de reeds bekende lijnen door. Desalniettemin blijft het aantal doopleden stijgen: vorig jaar met on geveer 60.000. Het aantal kerkelijk als r.-k. bekende Nederlanders be draagt nu ruim 5,4 miljoen, een cijfer dat echter mogelijk straks aanzien lijke correctie behoeft als de resulta ten van de jongste volkstelling be kend worden. Wat het geboorteniveau van de Ne derlandse rooms-katholieken betreft, blijkt het verschil met de overige Nederlanders steeds kleiner te wor den, Per 1000 inwoners was in de ja ren 1955-1964 het aantal r.-k. gebo renen 23,8 tegenover 21,1 voor de totale bevolking. Een verschil van 2,7 per 1000. In 1969 was dat verschil tot 0,7 per 100 gedaald: 19,9 op 19,2. Het geen het Kaski toeschrijft aan een duidelijke verschuiving van een ne gatieve naar een positieve stelling- name tegenover geboorteregeling en geboorteregelende middelen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zaterdag 15 mei, en mogelijk op nog enkele andere dagen in deze maand, organi seert de provinciale Zeeuwse VVV een vaartocht voor gehandicapten over het Veerse Meer en de Ooster- schelde. De vertrekplaats is Middel burg en de duur van de tocht is bepaald op zeven a acht uur. Het is de bedoeling, dat ook kinderen aan de vaartocht kunnen deelnemen. Tijdens het verblijf aan boord worden de deelnemers op allerlei manieren beziggehouden. De vaar tochten zijn, ook wat de prijsstelling betreft, zo ingericht dat de gehandi capten zich kunnen laten vergezel len door begeleidiers. De boottochten zijn niet alleen voor Zeeuwse deelnemers bedoeld. De vertrektijden van de boot zijn afgestemd op de aankomsttijden van de treinen in het intercitynet. De tocht wordt gemaakt met een mo derne salonboot van de RTM, die aan de loskade zal worden afge meerd. Het schip wordt voor deze gelegenheid uitgerust met aangepast sanitair. De deelnemers krijgen een fraaie kans om het Deltagebied in zijn vele facetten te bekijken. Zo is het de bedoeling om een kijkje te nemen bij het werkeiland in de monding van de Oosterschelde, waar men een stuk van de Deltawerken in wording kan zien. LONDEN (AP) Volgens medi sche deskundigen is het Britse ge- boortencijfer scherp gestegen, nadat vorig jaar gewaarschuwd werd tegen de mogelijke gevaren voor de gezond heid bij het gebruik van de pil. De nieuwste statistieken melden dat in Engeland en Wales 10.000 ba by's meer geboren zijn dan de offi ciële schattingen verwacht hadden; dat is een sprong van 10 procent.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1