ADVOCATEN MACHTELOOS IN BRAZILIË ANTI-S TAKINGS WE T DOOR LAGERHUIS Moeizame zege van Heath Aan handen gebonden De^èlUd SAIGON: ZWARE VERLIEZEN Brief „verontrusten" naar premier °°r bij het sP Nieuwe grote slag TTT SCHAUB-L0RENZ LABOUR: HIJ IS DRONKEN MEERDERHEID PRIESTERS STEMT K.V.P. Jonge Rus vraagt asiel in Nederland binnenland buitenland commentaar Mansholt wint Stakingswet Jj^dward Heath heeft zijn stakings wet. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren in een zitting, die eerder grotesk dan groots genoemd kan worden, het wetsontwerp op de ar beidsverhoudingen aanvaard. DESERTEUR UIT VS MAG BLIJVEN natuurzuivere pepermunt A Commissie adviseert over bedrijfsfonds voor dagbladpers Radio Noordzee mag in ether blijven VERZEKERINGEN Vrijdag 26 maart 1971 Ti—- NA ruim twee jaar onderhande len, van verhitte discussies pro en contra is gisteren dan toch in Brussel overeenstemming bereikt over het plan-Mansholt inzake het Europese landbouwbeleid. Dr. Mansholt heeft nogal wat con cessies moeten doen. Maar de kern van zijn plan tot sanering van de Westeuropese landbouw is aan vaard. Dat betekent, dat een aantal landbouwprodukten in prijs ver hoogd wordt en dat er bewust naar gestreefd zal worden het aantal (in efficiënte) boerenbedrijven in de EEG-landen drastisch te beperken via een gepremieerde afvloeiingsrege ling. Het is niet te verwachten, dat het fel protest der boeren nu met een verstomd zal zijn. Toch zal het, als het gezond verstand het weer van de emoties heeft gewonnen, duidelijk worden, dat dr. Mansholt de boerenstand een grote dienst heeft bewezen. De sanering, die hij voorstelt, is eenvoudig onvermijdelijk. Er zijn te veel boeren; er wordt te veel geproduceerd. Een boer kan nog zo hard werken maar als hij niet over een bepaalde bedrijfsgrootte beschikt, verdient hij namelijk een droge boterham. Die kleine, economisch niet-ren- dabele bedrijven zullen nu gaan verdwijnen. Niet via een stille sane ring, die de kleine boer in armoe achterlaat maar via opheffingssubsi dies. Daarmee heeft Mansholt de boerenstand gered van de guillotine van de harde economische wet van vraag en aanbod. De kosten van een en ander" honderden miljoenen guldens zullen via prijsstijgingen moeten worden opgebracht door de consu ment. Ook dat zal nog wel gemop per veroorzaken. Ten onrechte: een gezonde boerenstand is een zaak van nationaal, van Europees belang. Dit landbouwakkoord heeft ook grote politieke betekenis. Het is een belangrijke stap vooruit op de lange weg naar Europese eenheid. Het mag dan een beetje chauvinistisch klinken maar als Nederlanders mo gen wij er toch wel een klein beetje trots op zijn, dat dit nieuwe Euro pese landbouwplan het werk is van van een landgenoot, van een Neder landse ex-boer, Dr. Sicco Mansholt. Dat de Engelse premier nu over dit nieuwe instrument kan beschik ken, zal hem sterken in de overtui ging dat hij op korte termijn de eco nomie van zijn land weer gezond kan maken. Het spook van de infla tie moet eerst verjaagd worden en vervolgens zou dan de economie door gezonde kredietverstrekking moeten worden aangezwengeld. Daarna zal het Heath is daar stee vast van overtuigd waarachtig wel gaan. Dat de socialisten zijn mening niet delen hoeft geen betoog. Ze hebben nu al aangekondigd de stakingswet overboord te gooien zodra zij weer aan het roer van het schip staan. Echter: het optimisme van Heath zal ook lang niet door al zijn partijgeno ten worden gedeeld. De economie van Engeland is zo zeer verziekt, dat ze door enkele kunstmatige ingre pen onmogelijk gesaneerd kan wor den. En bovendien: de stakingswet mag dan op zichzelf een krachtig economisch wapen zijn, een fijnzin nig psychologisch instrument is zij zeker niet. We zullen dat voor de zo mermaanden nog wel duidelijk kun nen constateren. HET SCHIEDAMSE constructie en tankbouwbedrijf Swarttouw zal de financiële moeilijkheden waarschijn lijk niet overleven. Van de drie ge gadigden voor fusie of overname hebben er al twee geen belangstel ling meer. LONDEN (RTR) Na het marathon-debat speelden zich wilde taferelen af in het Brit se Lagerhuis. Toen de voorzitter de stem ming over het wetsontwerp aan kondigde zette het conservatieve parlementslid een „chief whip" van de Tories conservatieven, Francis Pym, zijn handen als een trompet aan de mond en riep „ja". Daarop begon hij „ja, ja" zingend, door de zaal te wande len. Uit de Labour-banken werd geroepen „hij is dronken, hij is dronken". De voorzitter merkte op dat na een zware nacht, op zo'n tijdstip veel gebeurt, waar we beter zo weinig mogelijk aandacht aan kunnen besteden. Het debat had 30 uur geduurd DEN HAAG (ANP) De uit haar land gevluchte Braziliaanse advocate Annina Alcantara de Car- valho, heeft in Den Haag een drin gend beroep gedaan op de wereld pers om druk uit te oefenen op de Braziliaanse regering, die volgens haar schatting ruim 5000 ménsen om politieke redenen gevangen houdt. Mevrouw De Carvalho leverde tij dens een persconferentie vernieti gende kritiek op de strafrechtsple ging in haar land. „De meesten van mijn cliënten zijn hevig gemarteld. Advocaten staan vrijwel machteloos als zij politieke arrestanten juridi sche bijstand willen verlenen. Hun telefoon wordt afgetapt, hun corres pondentie geopend, en als zij pro- testeren tegen martelingen van hun cliënten worden zij bedreigd met een soortgelijke behandeling". Zij ontvluchtte begin dit jaar haar land, nadat zij was gearresteerd en ondervraagd op grond van het feit dat zij tot de zes advocaten in Sao Paulo behoorde, die bereid waren politieke gevangenen te verdedigen. In 1970 werd de onderdrukking volgens mevrouw De Carvalho iets minder, maar eind vorig jaar begon een nieuwe golf van aanhoudingen. In Rio de Janeiro werden in oktober j.l. duizend mensen gearresteerd. Wie in Sao Paulo om politieke rede nen wordt gepakt, komt vrijwel al tijd eerst in aanraking met de „operacao bandeirantes", een offi cieuze instelling, gespecialiseerd in martelingen. We eenmaal bij deze instelling is beland, is voor de buitenwereld on bereikbaar, totdat hij een bekente nis heeft ondertekend. Over wat zich daar afspeelt wordt geen pro ces-verbaal opgemaakt. „Het ondertekenen van de beken tenis of getuigenverklaring gebeurt ten kantore van de „dops", de „di visie voor politieke, ideologische en sociale orde". Mocht een arrestant daar weigeren zijn handtekening te zetten, dan hoeft hij niet terug naar de „operacao bandeirantes" voor verdere martelingen: dat kan ook bij de „dops", aldus mevrouw De Carvalho. „Martelingen zijn geen incidente le gebeurtenissen in Brazilië", ver klaarde de advocate, „zij zijn een algemeen wapen voor de onder drukking van de bevolking, dat wordt gebruikt door de politie, en door de Braziliaanse regering". Een nieuwe vorm van wreedheid, die volgens haar de laatste tijd wordt toegepast, is het pijnigen van kin deren om de ouders tot bepaalde verklaringen te dwingen. (Van onze correspondent in Londen) LONDEN Conservatieve af gevaardigden sprongen gistermor gen vroeg juichend en dansend recht na een historische Lager huis-zitting, waarin de omstreden anti-stakingswet goedgekeurd werd. De regering-Heath triom feerde met een ruime meerder heid van 38 stemmen, nadat de oppositie ieder amendement aan een stemming onderworpen had. De wet verbiedt o.m. wilde sta kingen en maakt het mogelijk ille gale stakers een boete of gevange nisstraf op te leggen. De Lagerhuisleden zullen deze marathonzitting niet gauw vergeten. Toen ze afgelopen was, hadden de afgevaardigden 341 maal of 38 uur gestemd. Deze actie werd de conservatieven opgedrongen door boze Labour-le- den, die in hun machteloze woede de enige mogelijke vorm van sabo tage toepasten. Toen het einde naderde, deed het gerucht de ronde, dat de conserva tieve fractieleider dronken was. In regeringskringen werd deze beschut (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Amerikaanse soldaat Waver, die weigerde naar Vietnam te gaan en deserteerde, mag voorlopig in Nederland blijven. Hij had in oktober vorig jaar een verblijfsvergunning aangevraagd, maar die werd door het ministerie van justitie op 9 maart geweigerd. De Vietnam-deserteurs weken tot nog toe uit naar Zweden. Het ministerie van justitie heeft gepoogd de zaak-Waver buiten de publiciteit te houden, uit angst voor een stormloop van deserteurs op Ne derland. De PvdA-Kamerleden Dan- kert en Barendregt brachten de zaak echter in de publiciteit toen begin maart de verblijfsvergunning onver wacht werd geweigerd, volgens de Kamerleden in strijd met toezeggin gen van mr. Fontey een hoge ambte naar op justitie. diging „een typerend onderdeel van de socialistische smaadcampagne" genoemd. Na de stemming waren zowel de socialisten als de conservatieven volledig uitgeput. De regering overwon in alle stem mingen. Haar kleinste meerderheid bedroeg twee stemmen. En haar grootste 154. Tot besluit stemden 307 afgevaardigden voor en 269 te gen. Driekwart van de anti-stakings wet bleef echter onbesproken. Het ontwerp gaat nu naar het Hogerhuis, waar over iedere paragraaf en elk amendement gedebatteerd kan wor den. Daar de regering over geen speciale middelen beschikt om de Hogerhuisdebatten te bespoedigen, zal, het nog minstens een maand duren eer de beruchte anti-stakings wet haar definitieve parlementaire zegen krijgt. Copyright DE STEM/HET PAROOL ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Op welke party zou u stemmen als er morgen ver kiezingen waren? Op deze vraag, welke in de tweede week van januari is voorgelegd aan de 313 zielzorgers die ondervraagd werden voor het onderzoek over „Pastor en massacommunicatie", gaf 64 pet. te kennen op de KVP te zullen stemmen. DEN HAAG (ANP) De 34- jarige Russische instructeur bij de Komsomol (Russische jeugdorgani satie) Jevgeni Dimitrievitch Deme- chenko heeft bij de Haagse politie asiel in Nederland gevraagd. Hij heeft verklaard zich niet langer te kunnen verenigingen met het sys teem in zijn land. fF DEN HAAG (ANP) Minister dr. M.A.M. Klompé van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft de regering op korte termijn te adviseren over de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van de instelling van een bedrijfsfonds voor de dag bladpers. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De gisteren geëindig de 45-daagse campagne in Laos heeft het Zuidviëtnamese leger bijna 10.000 man of bqna 50 procent van de to tale ingezette strydmacht gekost, al dus hebben hooggeplaatste militaire zegslieden in Saigon verklaard. Volgens de zegslieden sneuvelden 3800 Zuidviëtnamese soldaten, ter wijl 5200 werden gewond. Bovendien worden 775 man vermist. Volgens het laatste officiële cijfer van het Zuidviëtnamese hoofdkwar tier zouden 1.146 soldaten zijn ge sneuveld en 4.235 gewond. Boven dien zouden 245 man worden vermist. Naar verluidt worden er Zuid viëtnamese strijdkrachten naar de provincie Kwang Tri in het noor den van Zuid-Viëtnam gezonden. Er bevinden zich in dat gebied, ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, al veertigduizend man Zuid viëtnamese en Amerikaanse mili tairen. De Noordviëtnamezen zou den in die streek zeventigduizend man op de been hebben. Het ziet er naar uit dat er een grote slag wordt voorbereid, ditmaal op Zuiid- viëtnamees terrein. l? Er zijn van die tijden waarin een mens weinig tijd heeft, en in zo'n tijd bevind ik mij op dit moment, maar laat dat de lol niet drukken, want terzake doet bovenstaande me dedeling natuurlijk op generlei wij ze. Het was slechts een tijdelijke ontboezeming. Vandaag wilde ik u weer eens wat curiositeiten melden, want de wereld blijkt daar meer dan vol van te zijn. Een quiz-vraagje. Welke van de volgende namen hoort in dit rijtje niet thuis? China's partijvoorzitter Mao Tse Toeng, Rolling Stone Mick Jagger, voetballer George Best, Prins Charles, Prins William van Gloucester. Ik zal het u zeggen: Prins Charles van Engeland hoort er niet in thuis. De andere vier namen prijken op de lijst van 's werelds best geklede mannen, opgesteld (die lijst dan) door het Britse kleermakerstijd schrift Tailor and cutter". De kleermaker van Prins Charles staat echter weer wel op die lijst van 100 Hulshoff: Barryëre voor Celtic. „Geef mij zeven maanden en ik sla hem definitief tegen de vlak te" „Het publiek zal de eer ste zwarte satelliet zien". Wie an ders kan hier aan het woord zijn dan Mohammed Ali, de onver schrokken doorbabbelende Cassius Clay. Hij verkondigde deze forse dreigementen aan het adres van zijn overwinnaar Frazier op een bijeen komst van studenten in New York. En Joe murmelde slechts: Clay-tje kloppen! Maar, zo verzekerde mij gisteren een pro-Amsterdammer: Ajax heeft zelfs met een doelpunt méér dan Feijenoord indertijd van Celtic ge wonnen. Nou, èn? De Spaanse grasmatten zijn harder dan je zo denkt. „Mijn standpunt is dat puriteinen vijgebladeren voor hun ogen moeten dragen". Aldus de al even onver schrokken doorbabbelende mr. L.R.J. ridder van Rappard deze week in Utrecht voor studenten. Hij zei nog veel meer, de nijvere praat vogel. Bijvoorbeeld dit: „De regenten van vandaag zijn de partij kolonels, die de dictatuur van de anonimiteit in stand houden". De ridder is uit de anonimiteit getreden. Voor het overige ben ik van me ning, dat een Rus, zelfs een wegge lopen Rus, ook maar een mens is. Dat is een denkertje, als u wilt. Tot morgen. MERIJN ROTTERDAM (ANP) Radio Veronica heeft het kort geding, dat hij tegen Radio Noordzee had aan gespannen om het zwijgen op te leggen, verloren. De president van die Rotterdamse rechtbank, mr. J.G.L. die Reuder zei gistermorgen in zijn uiitspnaak dat Radio Veronica geen aanspraak meer kan maken op hiet zendschip de Mebo II, omdat Radio Noordzee op 30 november van het vorig jaar die van Veronica geleende som van ruim driekwart miljoen heeft aange boden. Wees zeker van uw zaak sluit uw bij de ERKENDE ASSURANTIE- BEMIDDELAAR u herkent hem aan dit vignet DEN HAAG (ANP) Het actie comité „Verontruste ouders" en de stichting „De nieuwe golflengte" hebben in een brief premier P. de Jong gevraagd zich persoonlijk ac tief te scharen achter de pogingen van gemeentelijke en justitionele functionarissen, die tegen allerlei „misstanden" willen optreden. Zij noemen: druggebruik, het ver politieken van het onderwijs buiten de ouders om, het zich tussen kind en ouders plaatsen van organisaties als „Sociale Joenit" en „Release", die de jeugd dag in dag uit „over spoelen met radio- en televisiepro gramma's, die eerder demagogisch dan pedagogisch" genoemd kunnen worden'. De briefschrijvers zijn tot de con clusie gekomen dat in het onderwijs eenzijdig gerichte politieke indoctri natie van het kind buiten de ouders om plaats heeft. Particuliere organi saties worden in staat gesteld, vaak met steun van overheidssubsidies, kinderen te doen onderduiken, ter wijl zij zich beroepen op die anoni miteit. „Would be hervormers" als jeugd leiders, sociale werkers en directeu ren van medische consultatiebureaus maken van hun positie misbruik door de jeugd als proefkonijn te gebruiken voor hun politieke doel stellingen. Zij deinzen er niet voor terug de wet met voeten te treden. Dit gebeurt door het gebruik van drugs onder de jeugd te stimuleren, door de politie te hinderen in de uitoefening van haar plicht en door officiële personen, die het niet met hen eens zijn belachelijk te maken of te passeren, aldus de briefschrij vers. ITTSchaub Lorenz heet-le. Heel bijzonder. Lichtgewicht, weegt amper 20 ons. Alles wordt feilloos elektronisch geregeld. Bijvoorbeeld: automatische klankregeling. Maar dat niet alleen, welnee, ook afstandbediening. Die kei van 'n cassette recorder heeft een dynamische speaker. En wat voor een...7x10 cm. Dat geeft een groots en vol geluid. Aansluiting op het lichtnet is ook al geen probleem. Terwijl bij op z'n kompakte batterijen buitengewoon lang loopt. Bovendien bouwden wij in de SL 75 een super radio. Dat alles maakt hem tot een kei van een cassette recorder. Koop hem en krijg een musicassette, microfoon en geschenk verpakking kado. Doen!

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11