Raad Goes staat achter fusie ziekenhuizen Biervlietse boeren waren in Brussel Doe es zaterdagavond een 4-kazen-schaal' Kant en klare kunsthars vnlpasta Emoties laaien op als hoogovens Studiedagen over water zuivering in Zeeland SLECHTS EEN STEM TEGEN Tien mille schade bij garagebrand in Domburg Busmaatschappijen overwegen aantal ritten in te krimpen Parachutespringen boven vliegveld Midden-Zeeland F.O.M. houdt open dag P ZEM-directeur zou moeten heengaan BENDER stad streek OPKLARINGEN waterstanden J. SLABBEKOORN GEHULDIGD GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in! BEGIN APRIL IN OOSTKAPELLE Mensen over de vloer? Voor glaasje, praatje, kaartje? Maak es een grote schaal met vier soorten kaasblokjes: stokoud, jong belegen, roomkaas en Leidse. Mosterd erbij, moetje es kijken. Komen ze vuistjes, te kort! ABA-VOORZITTER Vandaag dodelijke steekpartij voor rechtbank in Den Bosch 0AYEAU DOET'TOOK ALS ER NIEMAND OPSPEELT. Nieuwe dentalear voor scliooltaiidverzorging deskundig in klank Kruidendokter" trekt appèl in Donderdag 25 maart 1971 Stil protest van boeren i Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Enkele buien, ook flinke opklaringen en temperaturen over dag aanhoudend beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: "1 tot 6; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. hoogwater Morgen, vrijdag 26 maart, Bergen op Zoom 3.19 en 15.46 uur; Hansweert 2.32 en 15.04 uur; Terneuzen 1.52 en 14.24 uur; Vlisingen 1.25 en 13.51 uur; Wemeldinge 3.09 en 15.36 uur. Konstanz 273 pl 2 Rheinfelden 195 -10; Straatsburg 228 pl 10; Plit- ■tersdorf 365 pl 20; Maxau 419 pl 29; Plochingen 190 -8, Mannheim 233 pl 27; Steinbach 153 pl 10; Mainz 235 pl 10; Bingen 146 pl. 3; Kaub 155 pl 2; Trier 286 onv; Koblenz 180 -1; Keulen 138 -6; Ruhrort 305 -5; Lo- bith 926 -3; Pannerdense kop 897 -3; IJsselkop 826 -2; Eefde IJssel 360 pl 2: Deventer 248 -2; Monsin 5456 pl 8; Borgharen 3953 pl 5; Belfeld 1134 -9; Grave beneden de sluis 500 -11; De minste waterdiepten in de vaar geul, heden vermeid op de waar schuwingsborden, zijn in centime ters: Spijk-St. Andries 320. Driel - Amerongen 260. IJsselkop - Does burg 265. Doesburg - Zutphen 265. Zutphen - Deventer 270. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET „Wij zeggen wel eens onder elkaar dat wij te weinig protesteren, maar de manier waar op eergisteren, vooral de Belgische boeren elkaar opjutten, keur ik af". Aldus de heer Dieleman, landbou wer in de Braakmanpolder te Bier vliet, die met verschillende collega's naar Brussel was afgereisd om rustig en ordelijk te demonstreren. „Aan die politie in Brussel heeft het niet gelegen. Ik moet zeggen dat zij allesbehalve provocerend is op getreden. En dat verwonderde mij toch wel", zo vervolgt hij. Overigens toonde de wijze waar op deze demonstratie uit de hand is gelopen toch wel aan, aldus de heer Dieleman, hoezeer de gemoede ren onder de boeren verhit zijn. Een collega van hem, eveneens uit Biervliet, zei dat het eigenlijk op het laatst pas een chaos werd. „De demonstratie begon om een uur 's middags ordelijk. Maar het is ge woon uit de hand gelopen. Het waren overigens niet alleen boeren die de monstreerden. Er waren ook studen ten aanwezig. Beide heren betreurden de veld slag in Brussel. „Dit is niet nodig. Waarom moeten ruiten van win kels sneuvelen of auto's van andere mensen, die tooh ook niets aan de Europese landbouwpolitiek kunnen doen, het ontgelden?" zo vroegen zij zich af. Van onze correspondent) GOES In hotel De Korenbeurs herdacht de heer J. Slabbekoorn het feit dat hij veertig jaar geleden als jongen van zestien jaar in dienst trad bij N.V. P. de Gruyter. Tijdens een huldigingsbijeenkomst werd hij namens de direktie toegesproken door de algemeen verkoopleider, de heer J. van Poppel. Hij bedankte de feesteling voor zijn plichtsbetrachting en ijver in de voorbije veertig jaar en deed deze dank vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond niet slechts de stem van SGP-raadslid A. Maljaars tégen besloten steun te ver lenen aan de plannen van de beide Goese ziekenhuizen tot de stich ting van één algemeen christelijk streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. P.v.d.A.-fractieleider L.H. de Leeuw vond een fusie noodzakelijk en wees op de (gisteren in De Stem gepubliceerde) brief van de Federa tieve Vereniging voor Algemeen Maatschappelijk en Cultureel Werk waarin volgens hem terecht erop aan wordt gedrongen een interraeu selijk in plaats van een interchriste- lijk ziekenhuis te vormen. Ook zouden alle geestelijke groe peringen dn de bevolking die finan cieel wel mede^verantwoording dra gen, inspraak moeten hebben in de bestuursvorm. Hij drong aan op een uitspraak van de raad hierover. J.P. Polfliet (Christelijke Groepe ring) achtte vergaande samenwer king gewenst maar vond dat dit niet direct hoefde te leiden tot een com plete fusie. Hij voelde meer vao: een overkoepelend bestuur van bei' de bestaande streekziekenhuizen (het r.k. St. Joannaziekenhuis en het Prot.Chr. Bergzichtziekenhui3). De heer H.G. Jung (V.V.D.) vond ook dat de patient en diens optimale verzorging voor alles gingen. Hij zou het toejuichen als er een alge meen ziekenhuis tevoorschijn zou komen (algemeen christelijk is hom noch kuit). De liberale woordvoer der zag meer dn een combinatie van algemeen én christelijk onder één kap. Wethouder Dr. E. Prins (P.v.d.A.) was ontsteld over de afhoudende Uitlatingen van de heren Maljaars (S.G.P) en Polfliet. „Als met-ker kelijke (en een groot deel van de bevolking is dat) moet je je hier wél christelijk laten verplegen maar mag je kennelijk niet meepraten". In deze mening werd hij gesteund door collega drs. J. Dijkgraaf (CH.U.) die vond dat alle in de raad geuite meningen bij de beide ziekenhuisbesturen naar voren ge bracht moesten worden.K.V.P.-er Polfliet: „Hoe het topbestuur eruit gaat zien moeten de besturen zelf uitmaken". Dit bleek uiteindelijk de mening van allen en men beperkte zich tot een algemene principiële uitspraak tot steun aan de fusieplan men. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DOMBURG Door nog onbeken de oorzaak is brand uitgebroken in de garage van C. Koppejan in Domburg. Het vuur greep snel rond zich heen. Ondanks het feit, dat de brandweerkorpsen uit Domburg en Oost-Kapelle snel ter plaatse waren kon niet worden voorkomen dat de garage geheel uitbrandde. De boven woning werd gespaard. Wel liep het interieur van de woning veel water schade op. Na een uur blussen wa ren de brandweerkorpsen het vuur meester. De schade wordt geschat op 10.000,-. De eigenaar is tegen brand verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wanneer de over heid niet met meer geld over de brug zal komen voor het in moeilijkheden verkerend streekvervoer zullen ook enkele busmaatschappijen in Zeeland een aantal ritten gaan inkrimpen. Bij de S.W., die in Walcheren rijdt, zou men van plan zijn de frequentie, waarmee minder drukke trajecten worden bereden, te verminderen. Vooralsnog zou dit echter tot de zon dagen beperkt blijven. Ook bij de ZVTM, die het streek vervoer in Oost- en Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen voor haar re kening neemt, zal men, wanneer de overheid haar subsidies niet verhoogt, tot een vermindering van het aantal ritten moeten overgaan. Over het tijdstip en de trajecten waarop dit zou gebeuren kon men nog niets ver. tellen. Bij de SBM, die in West-Zeeuwsch- Vlaanderen rijdt, verklaarde men dat het bedrijf in particuliere handen is. De overheidssubsidie voor particu liere bedrijven zou in het algemeen vrij gunstig liggen. Ook bij de Beve- landse AMZ werd geen inkrimping van de diensten overwogen. De RTM, die vooral op Schouwen en Duive- land rijdt, wil haar trajecten zelfs gaan intensiveren. Dit zou onder an dere moeten gebeuren, door de bus sen minder te laten stoppen. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les: op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet. zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg f 15.30. 6 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzerwinkels. Waar niet, bel of stuur briefkaart aan producent: PIJNZAND EXPLOITATIK MIJ N.V. Amsterdam Singel 462, 020-242591, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de week van 26 tot 30 april kan het parachute springen als sport beoefend worden boven het vliegveld Midden-Zeeland in het Noord-Sioe. De eerste Neder landse parachutisten Club organiseert dan een cursus voor liefhebbers uit Zeeiahd en Noord-Brabant. De vereniging beschikt over een eigen nieuw vliegtuig van het type Cessna Reims Rocket. Om aan de springweek te kunnen deelnemen moet men eerst een grondtraining hebben gevolgd op de vliegbasis Gilze-Rijen en wel op vrjjclag 23 april en zaterdag 24 april. De oplei ding is in handen van zeer ervaren door de rijksluchtvaartdienst gebre vetteerde, instructeurs. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Op 23 april houdt de' Stichting voor Fundamen teel -Onderzoek der Materie (F.O.M.) een open dag in het na tuurkundig laboratorium van de technische hogeschool in Eindhoven. Door onder andere het geven van demonstraties zal men proberen de bezoekers iets van de natuurkundige onderzoekingsmethoden te laten zien. De open dag die op hetzelf de tijdstip ook nog op een acht tal 'andere 1 plaatsen in Nederland plaatsvindt wordt gehouden in ver band met het 25-jarige jubileum van de F.O.M. De jubileumviering wordt op 6 april geopend met een congres in het Utrechts Congrescentrum en een tentoonstelling in het Transisto- rium ite Utrecht. Dat gebeurt dan in samenwerking met de 50 jaar be staande Nederlandse Natuurkundige Vereniging. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens re cente opiniepeilingen beschouwt de Nederlandse burger de milieuver vuiling als volksvijand nummer twee, direct na de woningnood. De milieuvervuiling heeft zijn voor uitgeschoven positie op het priori teitenlijstje van de Nederlandse publieke opinie in zeer korte tijd bereikt. Gelukkig maar, omdat er wat onze gevoeligheid voor ons leefmi lieu betreft, een achterstand heeft bestaan. Er is echter ook een na deel aan de snelle evolutie in het denken over de milieuvervuiling verbonden. Dat nadeel is, dat men elkaar in een sfeer van emoties, soms zelfs van allergie voor het gehele probleem, niet juist meer gaat verstaan. Dit verschijnsel- heeft zijn kop weer eens opgestoken, dank zij een mededeling van een der stafle den van het ETI voor Zeeland (de Steon van woensdag 24 maart) dat „de streekplannen in Zeeland ruimtelijk-geografisch gezien plaatsbieden voor een bedrijf ter grootte van het Hoogovenstaalbe- di-ijf, dat zieh op de Rotterdamse Maasvlakte wil vestigen". Bedoeld staflid van het ETI deed deze mededeling in antwoord op een vraag onzerzijds, die ongeveer aldus luidde: „Volgens een advies van de Rijnmondraad is het hocgo- venstaalbedrijf op de Maasvlakte niet gewenst. Het zou echter, vol gens de Rijnmondraad, kunnen uit wijken naar het Eemsmondgebied, het Noordzeekanaalgebied of het Westerscheldebekken. Heeft het Westerscheldebekken inderdaad zoveel ruimtelijke mogelijkheden te bieden, dat een kolossaal bedrijf als dat van Hoogovens-Hoesch er terecht kan?" (Dit laatste betwij felden wij, omdat er momenteel in het Westerscheldebekken geen ter reinen van enige omvang voor- nieuwe basisindustrieën gereed zijn). De ETI-woordvoerder antwoord de, volkomen waarheidsgetrouw: „Ruimtelijk-geografisch gezien kan een bedrijf van de omvang van Hoogovens-Hoesch in het Wester scheldebekken terecht. Hetzelfde geldt voor de Eemsmond en het Noordzeekanaalgebied". Met ande re woorden: de Rijnmondraad heeft, met zijn verwijzing naar andere zeehaveniimdustriegebieden, niet met onmogelijke alternatieven geschermd. Dat was wat wij graag wilden weten. Over de wenselijkheid, om een hoogovenstaalbedrijf naar Zeeland te halen heeft het ETI zich niet uitgelaten. Integendeel zelfs: „Mi lieutechnische factoren, arbeids- marktproblemen en dergelijke blij ven (gezien de vraagstelling) bui ten beschouwing", antwoordde het ETI op onze vragen. Eenvoudig gezegd: op wat lange re termijn heeft Zeeland in zijn verschillende streekplannen vol doende vierkante meters grond om er zeer grote bedrijven op te vesti gen. Over de gewenste aard en type van die bedrijven heeft het ETI zich niet uitgesproken. ETI- directeur, Verbur'g maakte dat met een overdrijving naar een ander uiterste duidelijk door ons te zeg gen: „Wij hebben hier ook ruimte genoeg om er het gebouw van de Verenigde Naties neer te zetten. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij lopen te antichambreren om de Verenigde Naties naar Zeeland te halen. Evenmin antichambreren wij bij Hoogovens". Desondanks: opgewonden reac ties, zowel aan het adres van het ETI als bij ons. Reacties in de trant van: „Nu willen ze ook de Hoogovens al naar Zeeland ha lenWij moeten ruiterlijk er kennen, dat de formulering en op maak van ons bericht, de illustra tie daarbij en de interpreterende koppen een bezonken oordeelvor ming bij de lezer hebben bemoei lijkt. Men tropettert ook wel eens te hard, zoals men ook wel eens al te voorzichtig tracht te zijn. Dat laatste is vaak nog bedenkelijker, vooral als het gaat over zaken die zo duidelijk het algemeen belang raken als de milieuhygiëne. Intussen is weer eens duidelijk geworden hoezeer strikt neutrale mededelingen kunnen worden ge kleurd door emoties. Is dat erg? Emoties hebben voor het maat schappelijk organisme evenveel nut als pijn dat heeft voor het menselijk organisme. Zij zijn een prikkel, een waarschuwing dat er ergens iets mis dreigt te gaan. Men moet er grote aandacht aan schen ken. Genezend zijn zij echter niet. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op vrijdag 2 en zaterdag 3 april aanstaande zal in liet C.N.V.-vakantieoord „Bos en Duin" te Oostkapelle onder auspi ciën van het provinciaal bestuur van Zeeland een studiebijeenkomst wor den gehouden waarop de problema tiek van de waterzuivering in Zee land centraal zal staan. Voor deze bijeenkomst zijn onder andere uit genodigd vertegenwoordigers van de negen grote waterschappen in de provincie en een groot aantal des kundigen. Zoals bekend hebben gedeputeer de staten in principe besloten, de uitvoering van een aantal bepalin gen, van de enige tijd. geleden in werking getreden wet verontreini ging oppervlaktewateren in handen van de Zeeuwse watermaatschappij - en te geven. Vele hiermee samen hangende aspecten zullen tijdens de studiebijeenkomst, die geleid wordt door gedeputeerde rnr. J. Schlinge- rnann, aan de orde komen. Tevoren zulten de stellingen van een viertal inleiders aan de deelne mers van de studieconferentie wor den toegezonden. Op vrijdagmorgen zullen de inleiders hun stellingen toelichten. Dat zijn de heren ir. K.C. Zijlstra, hoofdingenieur - directeur van het rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater, ir H.J. Jansen, medewerker van dit instituut, dr. ir. H.J. Eggink, hoofd technische dienst van het waterschap „Den Dommel" en E. Egberts, secretaris van het waterschap Regge en DinkeL Het is de bedoeling op vrijdag middag de stellingen en inleidingen in discussiegroepen te bespreken. Daiarna zullen rapporteurs van deze groepen in een algemene vergade ring verslag uitbrengen ('s Avonds wordt een rapport van het besproke ne opgesteld en zullen enkele filmp jes worden gedraaid die betrekking 'hebben op de waterverontreiniging en de zuivering van afvalwater). De zaterdagmorgen is gereser veerd voor een algemene discussie over het de vorige avond samenge stelde rapport. Uiteraard is het de bedoeling dat de nodige conclusies worden getrokken, die van belang zulten zijn voor de werkzaamheden van de waterschappen op het punt van de waterzuivering. De heer A.M. Geluk, voorzitter van de Zeeuwse polder- en waterschaps- bond, zal de studiebijeenkomst slui ten. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Naar mijn per soonlijke mening zou de directeur van de N.V. PZEM, de heer T. Bo- gerd, er verstandig aan doen als hij heenging. Afgezien van de resultaten van het onderzoek door de algemene reken kamer, zijn alleen het falend perso neelsbeleid, het tekort aan vertrou wen en het ontstane gezagsvacuüm in de top van de PZEM voldoende om te constateren, dat ex een onmo gelijke situatie is ontstaan". Dit zei de heer A. van Aalst, voor zitter van de afdeling Middelburg van de Algemene Bond van Ambte naren tijdens een vergadering van deze organisatie in „Het Wapen van Middelburg". Dit punt kwam aan de orde tijdens de rondvraag. De heer Van Aalst deed zijn mededeling naar aanleiding van vragen uit de verga dering. De ABVA-Middelburg besloot tij dens haar vergadering een donatie toe te kennen aan de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland. De heer C. Lee man werd, als opvolger van de heer I. C. Pluijmers, tot secretaris van de afdeling gekozen. De heer Pluijmers kreeg een hartelijk dankwoord van de voorzitter. Een groot aantal leden van de Middelburgse ABVA-afdeling werd wegens het 50-, 40- of 25-jarig lidmaatschap oderscheiden. Uitvoerig werd op de vergadering gesproken over de herstructurering van de be zoldigingen, en de integratie van loon- en salarisschalen van ambtena ren in diverse overheidssectoren. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Voor de recht bank van Den Bosch dient vandaag de zaak tegen de Turkse gastarbei der S.K., die ervan wordt verdacht in de nacht van 30 op 31 januari j.l. de Bosschenaar H. van Polder met 17 messteken om het leven te heb ben gebracht. Het drama speelde zich af in een cafetaria aan de Orthenstraat te Den Bosch. Daar onstond een handge meen tussen twee Turken, waaron der K., en het slachtoffer. Daarbij viel plotseling een mes. K. wist het wapen te pakken te krijgen en stak er in blinde woede mee op de Bos schenaar in. Die overleed kort daar na in ten ziekenhuis. K. en zijn vriend wisten te ontkomen, maar konden enkele dagen later door de politie worden aangehouden. (ADVERTENTIE) is dat niet wat omusfig? Hee, helemaal niet Als de 6aveau namelijk niet bezig is het oor te strelen met haar bijzonder heldere en welluidende toon, dan... staat zij stilletjes het oog te behagen met haar elegante voorkomen. Ze is dan ook van binnen en van huiten van Franse afkomst Kom eens kijken en luisteren naar do piano, die het altijd doet (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De stichting school- tandverzorging in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wil een nieuwe zoge naamde „dentalear" aanschaffen. De bestaande dentalear is al twaalf jaar in gebruik en niet meer betrouwbaar te achten. De stichting heeft een gemeente lijke garantie gevraagd voor een geldlening van f 75.000, bestemd voor de aanschaffing van een nieuwe den talear. B. en w. van Terneuzen stel len de gemeenteraad voor de ge vraagde garantie te verlenen. Breda, van Coothplein 12-tel.30164 Amsterdam - Arnhem - Lelden - Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Kruidendokter" W. van de M. uit Casteren heeft zijn appèl tegen het vonnis van de eco nomische politierechter van Den Bosch te elfder ure ingetrokken. De zaak zou gisteren door het Bossche gerechtshof worden behandeld. De economische politierechter ver oordeelde hem op 11 november van het vorig jaar tot een boete van 5000 gulden of één maand hechtenis, waarvan 2500 gulden en twee we ken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Van de M. had zich tussen 1 mei 1969 en 14 januari 1970 volgens de economische politie rechter schuldig gemaakt aan de „vestiging en instandhouding zonder vergunning van een kleinhandel in drogisterij -artikelen, althans aan de verkoop van een hoeveelheid ge droogde kruiden". Van de M. wilde ons gisteren de reden van het intrekken van het appèl niet meedelen. r<>

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3