„MOOIE" BAREND ZICHTBAAR VERMOEID Politieke show de straat op Ombudsman bewijst waarde in preventieve sfeer Socialisten willen linksaf met Rijnmond-bestuur Ik heb al lang gemerkt dat 1 allerbeste niet t allerduurste hoeft te zijn. O zo. binnenland buitenland GEBRUIKT AMBTENAAR ONAFHANKELIJKE POSITIEGOED The Guardian 150 jaar VIA VACATURE-VAN DER DRIFT Franse chauffeurs blokkeren wegen Burgemeester beschuldigd van omkoping Kunst dat ze lacht. Ze heeft net de beste filter ter wereld ontdekt. Roxy Filter. Nieuw nu met dubbel effectief dual filter zuiver als goud Pd^mm.aI«ttqBwocnbfronclg goed vrggaUair wfltwassau 635 N iet-rokers In Z.-Limburg Shell en DSM zien af van bouw raffinaderij Beate Klarsfeld achter actie Mislukte poging ontvoering oud-SS'er Donderdag 25 maart 1971 De tjjd waarin mannen hun zondagse pak aanschoten, hun vrouwen thuis lieten en niet al leen voor een verzetje, maar ook uit overtuiging naar politieke vergaderingen trokken, waar ze hun toch al' gevestigd oordeel nog eens door een gloedvol be toog lieten versterken, is lang voorbjj. Politieke meetings zjjn geen verzetje meer en politici worden bijna op verzoek aan huis geleverd door de beeldbuis. Toch zijn er volgende maand weer verkiezingen voor de Tweede Kamer, toch moeten de groten aan het politieke firma ment weer afdalen om het kie zersvolk niet alleen voor htm idealen te winnen, maar zelfs om 't naar de stembus te krijgen. Uiteraard delen ook Zeeland en Brabant in hun belangstel ling. Juist het zuiden misschien, omdat daar zoveel wel/niet (doorhalen wat verlangd wordt) te gebeuren staat. Zoals gemeld opende de Bra bantse A.R.P. haar verkiezings campagne met een „optreden" van Biesheuvel in Tilburg. Een van onze redacteuren was daar bij en maakte onderstaande notities. TILBURG In de vroege namiddag is een VW-busje in over wegend geel en paars, versierd met affiches en voorzien van een geluidsinstallatie, op de Heuvel verschenen. De Tilburgers worden opgeroepen voor een avondvergadering in de Kon. Sociëteit „Har monie", waar lijsttrekker mr. Barend Biesheuvel van de A.R. het woord zal voeren. Het verkiezingsteam deelt ballonnetjes en battons uit, allemaal paars natuurlijk. De kinderen zijn er dol op. Enkele dames vragen waar Barend zelf blijft. Maar het is nog te vroeg. Barend komt pas om drie uur. na vermoeiende autorit het staat in ons program 15.00 uur De paars-gele ver- keizingskaravaan verzamelt zich bij Boerke Mutsaers in Tilburg- West, de afgesproken plaats voor de ontmoeting met de lijsttrekker. Het is ook de afgesproken tijd, maar Biesheuvel is er nog niet. Er ontstaat onrust, overigens geen vreemd verschijnsel in de A.R. Ie mand herinnert zich, dat de grote man nog onlangs een afspraak he lemaal vergeten was. De kastelein vaart er wel bij en zet het volgen de rondje uit op (paarse) A,Ra- bierviltjes. Er ligt een nauwkeurig getimed programma te wachten. Opmerking aan de tafel: „Als Biesheuvel zó met programma's omspringt. 15.30 uur Daar is hij! Het portier gaat open en mr. Barend lachend volgens het affiche, zwaait zijn volgelingen toe. „Eindelijk, hé. Snel kennis maken, snel hand jes schudden snel een kop koffie en een paar minuten om op een plattegrond van Tilburg de route van de dag te verkennen. Biesheu vel overweegt waar hij hier en waar hij daar over zal spreken. Dan haastig op pad om de verloren tijd in te halen. 15.45 uur „Dag dames en heren van Tilburg", roept mr. Biesheuvel door de geluidsinstalla tie van het verkiezingsbusje over de dun bevolkte Westermarkt. U zult wel denken, wat moet Bies heuvel in Tilburg komen doen? Daar zitten toch niet zoveel A.R.- kiezers. Maar wij beperken onze verkiezingsvoorbereidingen niet meer tot plechtstatige vergaderin gen. Wij gaan de straat op. Ik wil voor mijn werk in de Kamer we ten, hoe de mensen, ook die in Tilburg, leven, wonen en werken. Ik wil met de mensen praten die het op 28 april voor het zeggen hebben". Hier op de Westermarkt is het woord als zaad dat op de rotsen valt. Een handjevol mensen komt wat dichterbij en pakt het (paarse) A.R.-verkiezingsprogram- ma aan alsof het in hun handen zal ontploffen. Eén dame, die van plan is, zegt zij, op de P.Pit. te gaan stemmen, neemt de vrijheid me neer Biesheuvel persoonlijk te ia- ten zeggen, dat de confessionelen „nog niet rond zijn met de V.V.D." „Gelukkig", verzucht ze. 16.00 uur Biesheuvel probeert het even in een zelfbedienings zaak. Maar er is op dat moment slechts één winkelende dame bin nen, die snel tussen de boodschap- penrekken wegschiet als „mooie Barend" haar wil aanspreken. Alle aanleiding hier de verloren tijd in te haten en naar het volgende adres te gaan: serviceflat „De Duynsberg". Kijk, dat is het bete re werk. De directeur staat hem in de hall op te wachten en tachtig oudjes hebben hun middagdutje la ten sohieten om meneer Biesheuvel met een gezellig applausje in- het vergaderzaaltje te ontvangen. 17.00 uur De „slavendrijvers" van het A.R.-campagneteam zitten meneer Biesheuvel achter zijn broek. Hij moet zich aan het tijd schema houden. En nu volgt de „topper" van de dag: de wijk „Groesednd". Dat is wat anders dan het elite-tehuis „De Duyns berg", dat is het andere gezicht van Tilburg, dat is een ontstellend stuk verkeerd bestuursbeleid, dat is menselijk verzet en menselijke ellende. De langharige .krakers" hebben er de regie in handen ge nomen, maar de authentieke bewo ners van de wijk verdringen zich rond Biesheuvel, alsof hij de man is die met een politiek toverstafje de zon weer in hun leven kan laten schijnen. Ze laten hem breeduit al hun ellende zien en al hun verdriet. Verdriet om hun huisje, dat ze tegen hun zin in moeten ruilen voor duurdere flats, verdriet om de manier waarop de gemeente hun wijk letterlijk heeft laten rotten. De spanning die er op gewone dagen toch wel blijkt te bestaan tussen de wijkbewoners en de „krakers" is er nu niet. Samen laten ze de leegstaande woningen zien, die door gemeente-arbeiders onbewoonbaar zijn gemaakt, samen moeilijke vragen laten ze zien wat „krakers" onder alternatieve woonvormen verstaan. Samen dwingen ze meneer Bies heuvel die om 17.45 uur in het restaurant van de Stadsschouw burg moet zijn, op zijn schreden terug te keren en te luisteren naar een vrouw met een invalide kindje in een rolstoel. „Ik heb niet eens een w.c. beneden", klaagt ze. „Be grijpt u niet dat ik dat nodig heb met zo'n kind? En nu willen ze dat ik naar een flat verhuis. Dat kan toch niet!" De vlotte, welbespraak te man zegt niets, helemaal niets. Het is zeker een minuut lang stil. Langzaam komen er grote tranen in de ogen van de moeder. Bies heuvel draait zich om. „We moeten verder", zegt hij zachtjes. „Dit is geen zaak om partijpolitiek op te bedrijven", zegt hij als hij weer in de auto zit. 17.30 uur In het restaurant van de Stadsschouwburg staat de tafel op rekening van het gemeen tebestuur gedekt. Naast meneer Biesheuvel zit wethouder Bagger man. Niet alleen als gastheer, maar ook om over Groeseind te praten. Om ruiterlijk te erkennen, dat er met die wijk en die „diamantkrui sing" een ontstellende fout ge maakt is. Mr. Barend Biesheuvel kon er ook niet meer aan doen dan als sympathiebetuiging aan de „krakers" een jong, al in knop staand boompje planten in een groezelig stukje grond. Maar hij wilde nu eenmaal zien, hoe de Tilburgers leven, wonen en wer ken Welnu. 19.00 uur Ondanks de „sla vendrijvers" is het programma in tussen wel wat uitgelopen. Geen tijd om na te tafelen. Snel naar het studentencafé „Posjet", naar wat daar de Kruitkelder blijkt te heten. Het is er bomvol en bloed heet. Niemand maakt aanstalten om wat op te schuiven als het gezelschap voor de nauwe ingang sta-at. Er worden pornofilms ge draaid en er wordt bier gedronken. Als Biesheuvel eindelijk binnen-is en aan de bar een biertje voo-rge- ik wil met de mensen praten zet krijgt, trekt niemand zich iets van hem aan. De radio blijft oor verdovend musiceren en de blote dames blijven meer dan levens groot over het doek dartelen. Eén man verheft zich en roept keihard: „Is dat nou Veringa?" Als op ver zoek de radio wordt afgezet richt Biesheuvel zich op en spreekt de studenten even toe. Aan het slot van zijn speechje: „Als er mensen sijn die iets te vragen hebben, zal ik proberen antwoord te geven. Opmerkingen mogen ook. En als er iemand rot wil doen, dan mag dat kers naar de film en roept naaf de ook". Dan draait een van de kij- barbediende: „Albert, zet de radio weer aan!" „Kijk", zegt Biesheu vel, „dat is er nu een die rot wil doen". Een paar geïnteresseerden wringen zich naar de hoek van Biesheuvel en willen weten, waar om hij in de politiek gegaan is. Er of hij wel vindt dat hij daar ge schikt voor is. Ze spreken hun banvloek uit over de grootwaren huizen en ontlokken Biesheuvel, de boerenzoon, de uitspraak, dat er in Nederland wel een landbouwbe leid is. Maar dat onze politici de kleine middenstanders laten krepe- ren. 20.00 uur Dat was dat. In de „Harmonie" staat een bestuurstafel klaar en een spreekgestoelte. De zaal is versierd met affiches en ballonnen. Er zijn tamelijk veel belangstellenden. Dat is ontspan nend, dat is het oude, vertrouwde. Een voorzitter die de vergadering opent met een stuk uit een van de Paulusbrieven en een aandachtig gehoor. Zelfs al delen een paar werkende jongeren in overall pam fletten rond om de aandacht op hun problemen te richten, toch is dit gemakkelijker dan de Tilburg- toer, die Biesheuvel zichtbaar ver moeid heeft. Stemmenwinst zit er misschien niet eens in, maar Bies heuvel wilde weten hoe de Tilbur gers werken, wonen en leven, Daar heeft hij nu minstens een vluchtige indruk van. TOON KLOET LEIDEN De ombudsman in Zweden is niet zoals anderen wel beweerden een man die achteraf rechtszekerheid geeft aan de burger als andere rechtsmiddelen ontbreken of falen. In de eerste plaats bewijst het instituut ombudsman in Scandi navië zijn waarde in de preventieve sfeer. Doordat de ombudsman na controle en onderzoek tot een be paald oordeel (lakend of niet) kan komen houdt hij namelijk vooral de verantwoordelijkheid bij de ambte naren die met gezag zijn bekleed jegens de burgerij levend. Dit is de keen uit het proefschrift dat de Alphense kantonrechter m<r. H. H. Kirchheiner gistermiddag ver dedigde aar. de Leidse universiteit. Dr. Kirchheiner promoveerde in de rechtsgeleerdheid bij professor mr. Th. Koopmans. In zijn proefschrift getiteld „Ombudsman en democra tie", een studie over het instituut van de ombudsman aan de hand van ervaringen in Zweden en Denemar ken gaat dr. Kirchheiner uitvoerig na op welke grondgedachten het in stituut ombudsman is gebouwd. De onderliggende gedeelte is vooral de positieve vrijheidsgedachte (vrijheid in verantwoordelijkheid) die in de grondwet van 1634 gestalte kreeg toen de onafhankelijke positie van de ambtenaar vastgelegd werd. De onhankelijke ambtenaar houdt welis waar preventieve rechtszekerheid in voor de burgers, maar in later tijden werden toch ook aan de burger wet telijke garanties gegeven en midde len in handen gesteld om achteraf rechtszekerheid te verkrijgen of om te controleren of de ambtenaar zijn onafhankelijke positie goed gebruikt heeft. Dit resulteerde uiteindelijk in 1809 in het in het leven roepen van het instituut ombudsman. Naast het veranitwoordelijbheidselement (het bestaan van een ombudsman dwingt ambtenaren als het ware zich van hun verantwoordelijkheid ten op zichte van de burger bewust te zijn) L er in het instituut de ombudsman het vertrouwenselement: de volks vertegenwoordiging geeft de verte genwoordiger van het volk een vol macht om werkzaam te zijn. Vol gens dr. Kirchheiner betekent de ombudsman in Zweden en Denemar ken een belangrijke bijdrage aan een democratisch levenspatroon. Als conclusie stelt dr. Kirchheiner, dat de drie democratische elementen (vertrouwens-, verantwoordelijk heids- en rechtszekerheidselement), zoals hij die onderzocht, zo zuiver mogelijk worden ingebouwd als men in Nederland overgaat tot het invoe ren van het. instituut ombudsman. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN Op 5 mei bestaat het Londense dagblad The Guardian 150 jaar. Het werd destijds te Manches ter gesticht en heeft tot voor enkele jaren dan ook The Manchester Guar dian geheten. Ter viering zal er onder meer te Londen een groot diner worden ge houden met als eregasten de Britse premier, Edward Heath, en de West- duitse bondskanselier, Willy Brandt, (Van onze correspondent) ROTTERDAM Met het uitgeven van een verklaring, dat zij in de vacature-Van der Drift in het dagelijks bestuur van Rijnmond una niem wensen te voorzien door een kandidaat van D'66 voor die post aan te wijzen hebben de socialisten woensdag gezorgd voor een poli tiek unicum in Nederland. Drs. H. P. M. van der Drift is lid van de KVP en hij heeft, zoals bekend, niet alleen zijn zetel als gecommitteerde, maar ook zijn plaats in de Rijnmondraaid ter be schikking moeten stellen, omdat de leidende positie die hij in het be drijfsleven inneemt het hem onmo gelijk bleek te maken ook nog een dagtaak in dje Rijnmond te vervul len. De normale gang van zaken is, dat de partij, waaruit de ontslagnemer voortkomt, ook diens opvolger le vert. En dat is nu net wat de socialisten niet willen. Zij wensen van het ontslag van de heer Van der Drift gebruik te maken om het da gelijks bestuur van Rijnmond poli tiek een zwaai naar links te doen maken. Daarmee willen zij een al eerder gestelde eis ingewilligd zien. Indertijd waren er immers direct na de verkiezingen van de Rijnmond- raad al moeilijkheden over de sa menstelling van het dagelijkse be stuur: de socialisten wensten toen al een volledige meerderheid in het dagelijks bestuur, hetgeen helemaal niet overeen kwaim met de politieke verhoudingen in de Rijnmondnaad (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Ontevreden vrachtwa genchauffeurs hebben gisteren ver scheidene grote wegen in Frankrijk met hun voertuigen afgesloten. Dit is onder meer het geval met de we gen Parijs-Marsedlle en Parijs-Rijssel. In de omgeving van Lyon, in de Ardennen en in de oostelijke Pyre neeën zijn of worden barricaden op gericht. zelf. Er zijn toen heel harde noten gekraakt en enige reeds beroemde gecommitteerden weigerden onder die omstandigheden zelfs hun plaats1 in het dagelijks bestuur in te ne men. Toen de Partij van de Arbeid deze meerderheddseis liet vallen kon de Rijnmondnaad eindelijk heit dage lijkse bestuur benoemen. WASHINGTON Burgemeester Joseph Alioto van San Francisco is in staat van beschuldiging gesteld we gens omkoping van ambtenaren van de staat Washington. De affaire gaat terug tot voor zijn verkiezing tot bur gemeester in 1967, toen hij in een rechtsgeding ais advocaat optrad voor de staat en vijftien overheidsbedrij ven. Zijn honorarium was vastgesteld op maximaal 1 miljoen dollar, maar werd later verhoogd tot 2,3 miljoen dollar. Daarvoor was verantwoorde lijk de toenmalige procureur-generaal John O'Conneli, die samen met een medewerker 751.810 dollar van Alioto ontving als beloning. Een en ander is bekendgemaakt door het Amerikaanse ministerie van justitie. Een federale „grand jury" heeft de akte van beschuldiging dins dag in Seattle bij de rechter gedepo neerd. Ook O'Conneli en twee anderen zijn in staat van beschuldiging ge steld. (ADVERTENTIES) Brieven voor deze rubriek moeten met vol* ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven {verkort of onverkort) beteken» niet dat de redactie het in alle gevallen eens is mtt S*1 houd, c.q. strekking. Naar aanleiding van uw artikel van 20 maart „Niet rokers sterven aan sjagrijn" wil ik het volgende opmerken. Hoe is het nu mogelijk, dat iemand kan constateren of 44,1 pet. van de ni-etrokers van sjagrijn zouden gestorven zijn? De welro- kiers sterven dus allemaal met 'n blij gemoed? Wat 'n bel-aehelijike voorstelling is dit artikel toch eigen lijk. Of hebt U het zelf soms niet goed gelezen voor U dit artikel in uw biad liet plaatsen. Weet U wel, dat de niet-roker in dit schrijven in uw blad erg unfair wordt bejegend, als zou hij of zij 'n verslaafde snoeper zijn van aardappels, kaas, choc, e.d.? Eten die rokers soms geen aardap pels, kaas, choc, en verdere normale voedingsmiddelen? Nou laat die an ders maar schuiven. Dacht U nu heus, dat deze op eet- en drinkge- bied nu plotseling de beheerste sterken zijn geworden? Wed nee im. mers. De rokers (en ik bedoel hiermede de ongelimiteerde paffers) zijn niet gebaat met dergelijke fabeltjes als zouden juist de niet-rokers de onge zonde verslaafde slappelingen zijn. Wat 'n ontzettende verdraaiing van de feiten. Is mijn familie aan soms 'n uit zondering? Daar onze niet-rokers juist de gezellige genieters van al het goede van de aarde zijn (als U begrijpt wat ik bedoel.) Van sja grijn is alleen sprake bij die onbe heerste paffers, zij hebben op den duur op de eerste plaats maar aan dacht voor het in de schone lucht blazen van bun smerige vieze ta baksstank, waarmee ook nog eens onze niet-roker ten zeerste gehin derd wordt. Voor toet „plezier" van de rokers warden de niet-rokers dikwijls in de kou gezet, de vrouiwen- (dikwijls juist de niet-rokers) mogen keer op keer vitrages wassen, en vernieu wen, om maar te zwijgen van het dure financiële kantje aan deze rookzaak. Doen die paffers soms hun gezin niet te kort met hun stink-zaak? Maar over dit alles wordt niet gerept, want de tabaksindustrie met alles wat daar aan vast zilt, moet doorgang vinden, dat was immers veel te nadelig voor de handelaren e.d. wanneer er geen rokersartikelen meer werden verkocht. BREDA. MEVR. M. BASEMANS. (Wij begrijpen best wat u bedoelt, maar het gewraakte artikel stond in de rubriek STA PAL. Redactie). ROTTERDAM/HEERLEN Shell en DSM hebben besloten af te zien van de bouw van de door deze on dernemingen geplande petrochemi sche raffinaderij in Zuid-Limburg. Dit besluit is genomen omdat het project niet meer rendabel kan zijn gezien de sterk gestegen investerings kosten. Aanvankelijk werden de to tale investeringen begroot op ca. 350 min. Nu is komen vast te staan dat met de aanbiedingen voor de bouw van de installaties de drempel van een half miljard gulden voor het project zeker zal worden overschreden. (Van onze redactie buitenland) KEULEN Drie mannen hebben bij klaarlichte dag in Keulen getracht een voormalige hoge SS-officier te ontvoeren. Hun poging mislukte door tussenkomst van voorbijgangers en een politieagent. De ontvoering was op touw gezet door Beate Klarsfeld, de vrouw die in 1968 de toenmalige Westduitse bondskanselier Kiesinger op een partijcongres in West-Berlijn een klap in het gezicht gaf. „Het „ontvoeiringscommando" had het gemunt op de 61-jarige gewezen luitenant-kolonel dr. Kurt-Paul Lischfca, nu procuratiehouder van een firma in Keulen. Lis oh ka zou tijdens het nazi-bewind enige tijd de leiding hebben gehad over de afde ling „joodse zaken" van de veilig heidsdienst in Berlijn. In 1950 werd hij door de Franse autoriteiten bij verstek tot levens lang veroordeeld. Lischka zou, als de ontvoering was gelukt, naar Frankrijk zijn gebracht om er zijn „gerechte straf' te on dergaan.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11