PREDIKANT STEEDS MEER DE „BOEMAN' De dominee blijft zwijgen Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 17.000 auto's met meer dan 50%! Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken Kapingspoging les voor vliegveld „Zanderij Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Nieuw arrestatiebevel in Italië KLM-GEZAGVOERDER: binnenland PT Tegenspraak Opstandige jeugd Bejaarden krijgen inf ormatiemapj e In inrichting Onderzoek na dood geestelijk gestoorde vrouw Verdachte van moord vrijgelaten Romeins diploma Vondst van grote waarde Westland m HUURPRIJZEN 1971 Doden van bejaarden Opbergen II Opbergen III Dinsdag 23 maart 1971 (Van een onzer verslaggevers) STAPHORST. De polio-epidemie in Staphorst heeft men nog steeds niet onder controle. Met de toeneming van het aantal slacht offers wordt de kritiek op de Staphorster dominee P. Dorsman steeds feller. Hij verzet zich ook nu nog tegen inenting en zijn ge meenteleden gehoorzamen braaf. Het grote woord is er inmiddels uit. De dominee wordt mede-verantwoordelijk gesteld voor het leed dat in Staphorst werd aangericht. De Zeeuwse Hervormde Kerk was de eerste kerkelijke instantie, die zich over de kwestie uitte. In een brief aan de synode van de Nederlands Hervormde Kerk sprak de provinciale hervormde vergadering van Zeeland als haar mening uit, dat de Nederlandse Hervormde Kerk „mede-schuldig" is aan de onzekerheid en gewe tensnood ten aanzien Van inentin gen in Staphorst en Meppel. Zoals gemeld was het ln het afgelopen weekeinde het Breed Moderamen van de Generale Syno de van de Nederlands Hervormde Kerk, dat de kerkeraad van Stap horst veroordeelde- Volgens het Breed Moderamen had het ontstel lende leed voorkomen kunnen worden. Kenmerkend voor de ver ontwaardiging over de houding van de Staphorster autoriteiten was de aanklacht, die bij de justi tie in Zwolle werd ingediend. Het openbaar ministerie kan echter niets tegen dominee Dorsman on dernemen. Vervolging is niet mo gelijk. Wij hebben gisteren getracht do minee Dorsman te bereiken. Het is ons zoals wij al vreesden niet ge lukt, want de dominee zwijgt sinds het eerste polio-geval in alle talen. Ook in zijn kerk preekt hij niet over de epidemie. We kregen al leen mevrouw Dorsman even aan de lijn: „Het gaat zeker over de polio. Daar wil mijn man niets over zeggen". Toen werd in Stap horst de haak op de telefoon ge smeten. Mevrouw Dorsman was bepaald niet vriendelijk. Het staat wel vast dat zij de laatste dagen veel van deze korte gesprekjes heeft moeten voeren. Dominee Dorsman is in deze dagen misschien wel de meest getergde man van Nederland. Wat zegt zijn geweten hem op dit moment? De tegenspraak komt niet alleen van buiten Staphorst. Er zijn in Staphorst twee dommees, twee ge meenten. De Hervormde Kerk van dominee Dorsman en de gerefor meerde kerk van dommee K. Kui per. De gereformeerde kerkeleden hebben van inenting nooit een pro bleem gemaakt. Deze gemeente telt ongeveer 400 leden en aan hen ging de polio voorbij. En ook daar voor zal dominee Dorsman zijn ogen niet kunnen sluiten. Het leed in Staphorst en Meppel moet on draaglijk 2ijn. Dominee Dorsman is een actief lid van de politieke partij van de Staatkundig Gerefor meerd Verbond (SGP) Alat zoveel „goddelijke vergelding" in zijn politieke opvattingen doet. Zo za gen wij dominee Dorsman op een bijeenkomst van de SGP in IJssel- miuiden verschijnen. Op steun van de jeugd in Stap horst zal de dominee in deze moei lijke dagen waarschijnlijk ook niet kunnen rekenen. Enkele jongelui uit Staphorst hebben zaterdagavond geprobeerd pamfletten bij dominee Dorsman aan te plakken. De poging is echter mislukt, waarop de rijkspolitie met twee man het huls van de omstre den predikant in de gaten heeft gehouden. De politie wilde niet meedelen hoe de tekst van de pamfletten luidden. De man in het stemmige pak, houdt de pas in, brengt de hand naar het voorhoofd en bidt stil zijn gebed, alvorens hij de kansel be treedt. Ook in de kerkbanken zijn* mensen gaan staan om te bidden. Dan verheft de voorganger zijn stem om de ruim 100 aanwezigen in de kerk twee verzen van psalm 79 te laten zingen, waarna ds. Dorsman uit Staphorst zijn tijdre- de voor de plaatselijke afdeling van de SGP begint. De dienst die even later zal vol gen onderscheidt zich slechts in een ding van een normale kerk dienst: ze duurt „slechts" twee uur. Twee uur waarin de predi kant de bezoekers aan de hand van teksten uit Jesaja hel en ver doemenis voorhoudt. Geen sprank je vreugde klinkt door in zijn stem: „Doch het volk heeft zich •niet bekeerd tot hem, die het sloeg en het heeft den here der heer scharen niet gezocht. En toen sneed de here op een dag van Israël kop en staart, palmtak en riet af". Ds. Dorsman preekt niet over de polio in zijn gemeente Staphorst. Dominee P. Dorsman: ....in ravenzwarte duisternis Hij preekt over de tegenwoordig zoveel geprezen leefbaarheid. Maar hij ziet hierin enkel een mogelijk heid tot losbandigheid. Somber en zwart schildert hij de tijd, waarin we thans leven. Hij waarschuwt hen diie minder star dan hij zijn, met de woorden: „De hand van God is vol grilligheid en ver schrikking. Aan de grootmoedig heid komt een einde". De leden van de afdeling IJssel- muiden van de SGP zitten muisstil in de banken en blijken aan de lippen van ds. Dorsman te hangen. Alleen een jong boerenmeisje inte resseert het niet zo bijster. Ze kijkt voortdurend om zich heen. Toen ze de kerk „te laat" binnen kwam, had ze een shawl over de lange haren. Haar kromgegroeide in het zwart weggedoken groot moeder had afkeurend naar haar gekeken toen ze neer was gevallen in de kerkbank. Toen trok het meisje de shawl van het hoofd en haalde een paarse safarihoed te voorschijn, die ze behoedzaam op zette De hoed vloekte bij haar groene jas, maar de gemeenteleden vén de oud-gereformeerde bond konden tevreden zijn. Ook de op standige jeugd hield zich aan het parool dat vrouwen de kerk niet met onbedekt hoofd zullen betre den. Ds. Dorsman is intussen bij zijn zoveelste herhaling terechtgeko men. Zijn steni snijdt door de kerkzaal, een lok haar valt over zijn voorhoofd. Een onverzettelijke man die zich veilig voelt op de preekstoel. Hij spreekt over het liaht der reformatie, over sport en ontspanning op zondag. „We ver keren in een ravenzwarte duister nis, waar de zonde wordt goedge praat, waar ruimte gelaten wordt voor het vlees". De kerkgangers lijken als gebio logeerd. Dan ontstaat er opschud ding. Een jongetje wordt door een man weggedragen. Twee vrouwen op de achterste bank slaken een zucht van ontsteltenis. Polio? Be vestiging ia niet te krijgen. Waar schijnlijk is de jongen onwel ge worden. Een vrouw die de jongen heeft weggebracht, komt tenminste even later met een opgewekt ge zicht terug. De stem van ds. Dors man heeft even gestopt. Maar gaat dan weer ongestoord op hetzelfde stramien verder. Het dankgebed luidt eindeloos. Het jonge meisje heeft de ogen open, en kijkt de kerk door. Het heeft haar niet geboeid. Een klein longetje leunt moe tegen de schou ders van zijn moeder. Het „amen" klinkt als een opluchting'. DRIEBERGEN (ANP) De Ne derlandse Vereniging van Bejaarden oorden zal een informatiemapje ten behoeve van de bewoners van be jaardenoorden en verzorgingstehui zen, alsmede voor het daarin werk zame personeel gaan uitgeven. De vereniging wil met deze uitga ve een eerste aanzet geven tot ver eenvoudiging van de communicatie verbetering, maar hoopt tevens dat er een preventieve werking van zal uitgaan. ROME In Italië is in verband met de vorige week ontdekte rechtse samenzwering een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Giovanni de Ro sa, vertegenwoordiger van een han delsmaatschappij. Hij was zaterdag al in verzekerde bewaring gesteld. Er zijn nu in totaal vier mensen aangehouden in verband met deze samenzwering. Prins Junio Valerio Borghese, tegen wie een arrestatiebe vel is uitgevaardigd, is nog steeds on vindbaar. In afwachting van het ver dere onderzoek is ook besloten kolo nel Giuseppe Lo Vecchio voor 48 uur in verzekerde bewaring te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER Naar aanleiding van een sterfgeval van één van de 800 geestelijk gestoorde patiënten, die in de Willem Amtzhoeve te Den- Doider verpleegd worden, is rijksin specteur dr. W. L. Meijering van de geestelijke volksgezondheid in de provincies Utrecht en Noord-Holland begonnen met een onderzoek naar het klimaat, waarin het personeel en de patiënten leven en werken. Vooral in de afdeling Dennendal, waar ongeveer 300 oligofrene pati ënten (ongeneeslijk zwakzinnigen) worden verpleegd, zou een ernstig generatie conflict onder het perso. neel spelen. Een zwakzinnige epiliptische jon ge vrouw zou door onoplettendheid van een verpleger in bad verdronken zijn. Maar het staat zelfs nog niet vast of dit o-ngeluk zich wel in Den nendal heeft voorgedaan. Dr. Meije ring verwacht dat hij reeds over en kele dagen een voorlopig rapport aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid kan uitbrengen. 55 (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Terug van zijn avontuurlijke Vlucht naar Paramaribo, waar een 21-jarige deserteur een mislukte poging deed een DC-8 te kapen, heeft KLM-gezagvoerder J. Clijnk uit Bussum gistermorgen op Schiphol de waar schuwing laten horen, dat het vliegveld Zanderij bij Paramaribo onvoldoende wordt bewaakt. „Het is er maar een gemoedelijke boel", zo zei hij. „De kaper kwam met een taxi het vliegveld oprijden tot vlak voor de vliegtuigtrap. Dat kan daar zonder moeite. Het zou wel nuttig zijn als er een wat betere afzetting werd gemaakt". Met hem keerde de 28-jariige ste wardess mej. M. Rijck uit Amsterdam terug, die door de kaper bijna een half uur in de lounge bij de eerste klasse van de DC-8 onder schot werd gehouden. Hij deed dat met een UZI- pistoolmitrailleur, een vervaarlijk wapen, dat hij in de taxi uit een kof fertje haalde en in elkaar zette. De taxichauffeur had toen weinig keu ze: hij moest doorrijden tot aan het vliegtuig. Daar stapte hij uit en droeg zelfs de grootste koffer van de sol daat de trap op. „Hij kwam de lounge binnen en zei dat ik als gijzelaar moest dienen", zo vertelde mej. Rijck. „Ik heb 20 tot 30 minuten in een stoel gezeten mét hem op de leuning naast me".' In de tussentijd mochten alle pas sagiers het toestel, dat op het punt van vertrek stond, verlaten. Gezag voerder Clijnk vroeg de soldaat, een donker gekleurde jongeman, wat hli precies wilde. Naar bekend was zijn reisdoel Zweden, waarschijnlijk in navolging van Vietnam-deserteurs, die daar ook hun toevlucht zoeken. Terwijl de gezagvoerder mét aller lei voorwendsels poogde de tijd te rekken, sprak de zenuwachtige ste wardess met de soldaat. Inmiddels waren naai- gemeld ook twee leden van de koninklijke mare chaussee gewaarschuwd, die toeval lig op het vliegveld aanwezig waren. Zonder zich te bedenken begaven zij zich naar het vliegtuig en liepen de trap op. „De grootste liep voorop", vertelde captain Clijnk. „Hij kwam de lounge binnen en meteen richtte de kaper zijn pistoolmitrailleur op deze mare chaussee". „Kalm aan", had de laatste geroe pen, bezwerend zijn handen omhoog stekend. Het werd een bliksemsnelle actie. De achterste marechaussee nam een duik onder de armen van de voorste door en wierp zich boven op de soldaat, die zich meteen gewon nen gaf. „Hij maakte op mij tijdens het ge sprek een labiêle, overspannen in druk", vertelde de stewardess nog. „Hij £ëi dat het in het leger in Suri name verschrikkelijk was en wilde er graag tegenover journalisten een boekje over opendoen". INBREKERS hebben uit een kleding magazijn van de confectiefabriek Ge broeders Crone in Dordrecht voor f 50.000 aan herenkostuums gestolen. HET BRAZILIAANSE militaire be wind heeft besloten nieuwe beper kende maatregelen aan de pers op te leggen. De arrondissementsrechtbank in Groningen heeft de surseance van betaling van Ten Hom Nederland N.V. in Veendam ingetrokken. Ten Hom is -vcrgenomen door Prins N.V. te Dokkum. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Wegens gebrek aan bewijs is de 26-jarige Utrechtse koop man B., die ervan werd verdacht zijn vrouw met een jachtgeweer te heb ben doodgeschoten, vrijgelaten. Dit heeft de officier bij de Utrechtse rechtbank, mr. F. G. Wuestenberg, gisteren desgevraagd meegedeeld. „Na een gerechtelijk vooronder zoek van vier dagen hebben we niét kunnen bewijzen, dat B.'s verklaring niet zou kloppen", aldus mr. Wues tenberg. Het was in theorie mogelijk het lange geweer in die positie zelf af te vuren. Ook stonden beide echte lieden op goede voet met elkaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Leden van de Archeologische Werkgemeen schap Nederland afdeling Den Haag hebben onlangs een spec taculaire archeologische vondst gedaan op een tuinderij in het Westland. Bij werkzaamheden aan een van de glazen warenhui zen ontdekte men een tufstenen muurtje uit de tweede eeuw na Christus. Bij het muurtje vond men een militair diploma, een bronzen plaatje van een Canninefaat, die 25 jaar in het leger van de Ro meinen had gediend en daarmee de Romeinse burgerrechten voor hem, zijn vrouw en zijn kinde ren verdiende. Het is een tweede diploma dat in Nederland is ge vonden en het is voor archeolo gen van bijzonder grote waarde. Het handschrift aan de binnen, zijde van het bronzen diploma bestaat uit met scherpe naald ingeëtste letters in cursief schrift De datum is vrijwel onleesbaar, maar uit de tekst kan worden opgemaakt dat het diploma aan een Canninefaat is uitgereikt. Uit de vondst van het diploma blijkt, dat ook hier in het westen van het land de Romeinse in vloed sterk was zoals ook duide lijk naar voren kwam bij opgra vingen in Rijswijk, waar men onlangs een hele nederzetting van zes boerderijen en een kabel systeem van bijna 3 km lange sloten ontdekte. Archeologen van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek vermoeden, dat onder het glazen warenhuis van de tuinder in het Westland een geheel dorp van Canninefa- ten verborgen ligt. Momenteel is men nog op zoek naar de rest van het bronzen diploma. Dit be stond ni. uit twee delen. Een deel is vrijwel compleet gevonden en de vondst is een der meest com plete stukken ooit in Germanië gevonden. DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Volkshuisvesting heeft - om verwarring te voorkomen - een overzicht gegeven van de wettelijke maatregelen op huurgebied, die in dit jaar invloed kunnen hebben op de hoogte van de huren van wonin gen en middenstandsbedrijfspanden. Op 1 april zullen in het hele land de huurprijzen van woningen waar voor een jaarlijkse bijdrage door het rijk wordt verstrekt, met 7 percent worden verhoogd. Voor andere wo ningen in het nog niet geliberali seerde gebied kunhen verhuurder en huurder een verhoging van ten hoog ste 7 percent overeenkomen. Per 1 juli zal - als de Eerste Kamer het goedkeurt - de mogelijk heid ontstaan dat de huren van be paalde woningen in het nog niet geliberaliseerde gebied met een ho ger percentage stijgen, dan dat van de jaarlijkse huurverhoging. Op 1 mei komt er verandering in de huur en verhuur van de meeste middenstandsbedrijfspanden. Deze zullen dan niet meer onder de huur wet vallen. De huurprijzen zullen worden vrijgelaten. Verder worden de bepalingen van kracht, die aan het Burgerlijk Wetboek zijn toege voegd. (ADVERTENTIE) Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4y2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht* bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat dm redactie het in alle gevallen eens is mat h* houd, c.q. strekking. In verschillende landen wenst men het overbevolkingavraagstuk op te lossen, door de bejaarden te do den, dan wel expres van medicijnen verstoken te laten blijven, „tot er de dood op volgt"- In Engeland is het laatste al het geval. Fijn idee voor astma-lijders, te weten dajt men je later letterlijk laat stikken! Een Ne derlandse dokter (artikel „de Stem" omstreeks 1.1. jaarwisseling) heeft zelfs aangekondigd, dat de tijd niet ver is, dat om „financiële redenen" de bejaarden hier ook vermoord zul len worden, ze zullen n.l. te veel geld gaan kosten aan de jongeren, die de AOW op moeten brengen. Is die man krankzinnig? Is dat een dokter, die gezworen heeft, „het le ven als heilig te beschouwen"? En hebben de jongeren het dan zó slecht? Mijn hemel, ondanks dat ze AOW opbrengen hebben zij een le ventje, waar de ouderen vroeger niet over durfden drómen. Alles dank zij het ontzettend harde wer ken van die ouderen en onder zeer ongunstige omstandigheden, als de Crisis v. d. dertiger jaren en de oorlog. Zij zijn het, die voor de jongeren het bedje zo lekker ge spreid hebben, Of wil men soms beweren, dat de welvaart van de hedendagase generatie vandaan komt, die als maar meer vrije tijd vraaigt, meer otan en meer vakantie toeslag, ook al stort de ene firma na de andere onder al die eisen in? De ouderen hebben een paar stevige fundamenten gelegd. De jongeren (ik stel daarbij de wellicht niet- jonge vakbondsleiders eerlijkheids halve ook Wel aansprakelijk) bre ken het opgebouwde weer af. Laten die jongeren maar aan zichzelf be ginnen. 's GRAVENMOER. MEJ. J, SCHALKWIJK. ïk kan me voorstellen dat je na alle berichten in De Stem over de terreur die met carnaval in Bredö heerste, reageert zoals de heer F. de Bruin meent te moeten doen in De Stem van donderdag 18 maart. Men hoord allerwegen reacties in de trant van Stop ze een flinke tijd op, pak aan dat gepeupel etc. Maar de zaaik heeft een ander ekamit. Hit zijn deze jongelui die behoren tot de vergeten groepen in onze samenle ving. Ze groeien op in oude ver waarloosde wijken, in huizen die alle begrippen over welvaart in 1971 tergen; ze bezoeken de lagere school, waarvan de leerstof niet is ingesteld op deze kinderen. Op die lagere school wordt de afstand tus sen hen en de „anderen" steeds groter. Ze gaan van die lagere school ofwel naar d l.t.s., de aangewezen school voor deze kinderen, ofwel ze gaan op een veel te jonge leeftijd recht streeks het bedrijfsleven in. Zij zijn direct schuldig aan hun misdaden maar onze maatschappij, wij met z'n allen zijn indirect schuldig. Het wordt de hoogste tijd, dat we dit probleem, het prohleem van de ach terstelling van bepaalde grepen in onze maatschappij krachtig aan gaan pakken. Ik zou met alle klem willen pleiten voor maatregelen voor deze groepen. Maatregelen die hun woon- milieu betreffen en maatregelen, die de achterstand die deze kinderen bij hun intrede in het lagere schoolle- ven blijken te hiebben, 250 veel mo- gelijk wegwerken. Dit kon men doen door peuter- en crèohewerk, door systematische begeleiding tij dens hun lagere schooltijd door mdid- ded^ van gezinsbegeleidingsprogram- ma,s én taalcompenseringsprogram- ma s. Laten we toch gaan beseffen dait het sproodqe van „gelijke bamisen voor iedereen" vals is. Deze vemie- lars, dit gepeupel om met de brief schrijver de heer F. de Bruin te spreken, zijn de vernielden in onze maatschappij. BREDA MEVR. D. WILLEMS-VAN DOORN. Ik zou de heer De Bruin eens u1Jln „v,r?gen of..hii °ok kinderen hééft. Wat zou zijn vrouw zeggen als haar zoontje opgesloten zat? Het was beter dat ze de bars afschaffen en vooral de Havermarkt. Nu liggen weer twee mensen in het ziekenhuis omdat zij daar geslagen zijn met kettingen en dat zijn geen kinderen maar volwassenen Laat de kinderen onder toezicht staan. Dat is veel beter dan ze opsluiten tot 21 jaar, want dan komt er helemaal niets van hen terecht. Geen kwaad met kwaad vergelden, reikt elkaar de hand! Dan komt alles weer goed. En hebt medelijden ook met hun be- droeide ouders. God weet wat ons Zelf nog boven het hoofd hangt. BREDA. W. HAKKERS.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7