Opnieuw bombardementen op N.-Vietnam UesrelHct BRANDSCHADE VITUS-STUDIO 12 MILJOEN Opmaat VERSNELDE TERUGTOCHT ZUIDVIETNAMEZEN Schakel- en ampexapparatuur verloren gegaan Egyptische voorstellen belangrijk voor 'ontmoeting der geesten' 15 Intensieve bewaking in Europoort, Botlek en Pernis LUNS EN LESKINEN BRAND Bij GULF GETUIGT VAN VAKMANSCHAP binnenland buitenland Méér dan een loos gebaar Nu en in de toekomst Loeang Prabang Arbeidssituatie in Nederland nog steeds een van evenwichtigste ter wereld Opening van parlement Pakistan weer uitgesteld ra EERSTE HOLLANDSCHE Dfcredag 23 maart 1971 Helikopters vliegen a en aan in Ham Mghi, oorspronkelijk een van de onderslcuningsbases voor de Zuid- vietnamese strijdkrachten in Laos, maar nu meer gelijkend op een eva cuatieoord. De helicopters worden momenteel bijna uitsluitend gebruikt om Zuidvietnamezen uit Laos te re patriëren. ÏAe KVP, AR en CHU zullen vóór de verkiezingen geen slembusak- koord sluiten met de VVD. Zoals de nieuwe drie (PvdA, D'66 en PPR) zich als één groep in de stembusslag gestort hebben, zo marcheert ook het oude trio van de confessionelen onder één vlag op. Weten de kiezers nu waar zij aan toe zijn? Tot op zekere hoogte. Van de nieuwe drie is bekend, dat zij na de verkiezingen onder geen beding met de confessionelen en/of de VVD zullen samenwerken. De opstelling van de oude drie is echter veel min der duidelijk: geen samenwerking met de progressieve concentratie maar wel de bereidheid bij voor baat om na de verkiezingen weer zaken te doen met de VVD. De VVD blijft dus volop bij het sonfessionele spel betrokken. En dit ondanks het feit, dat er een aanzien lijk verschil van opvatting is gecon stateerd tussen de confessionelen en liberalen over het uitgavenbeleid, het huurbeleid, de ontwikkelings hulp en de inkomens- en vermo gensverhoudingen. Allemaal zaken, die toetssteen zijn voor 'n werkelijk progressief beleid. Allemaal zaken ook waarover de opvattingen van de progressieve concentratie en van de KVP nogal dicht bij elkaar liggen. Wat zullen de NKV'ers, die tot dusverre de KVP trouw zijn geble ven, van deze wat vreemde situatie denken? Er zullen er wel zijn, die de weigering van de confessionelen om al vóór de verkiezingen afspra ken te maken met de VVD, zullen zien als niet meer dan een (loos) ge baar. Hebben zij ongelijk? De partij raad van de KVP, die zaterdag bij eenkomt, moet hier duidelijkheid kunnen verschaffen. Zoals de kaarten nu liggen weten de werknemers wel wat er gebeurt als zij stemmen op de progressieve concentratie: minder grote loonstij gingen maar meer collectieve voor zieningen en grotere hulp aan de so ciaal zwakkeren. Stemmen op de confessionelen echter garandeert geenszins inlos sing van hun verkiezingsbeloften. Daar kan de VVD straks (weer) een stokje voor steken. In een aantal plaatsen in het land weigert een betrekkelijk groot deel van de bevolking zich te laten inenten. Men handelt zo uit geloofs- overwegingen. Het gevolg hiervan is dat zo nu en dan in een van die plaatsen een epidemie ontstaat. Nu is Staphorst, waar de polio heeft toegeslagen, aan de beurt. Telkens Wanneer zo'n gevrees de ziekte uitbarst, krijgen de artsen in deze gemeenschappen plotseling ruimschoots kans prikken toe te die nen of suikerklontjes met entstof uit te delen. De angst wint het dan even van het principe. Zodra de ziekte overwonnen is, leent men weer het oor aan de onaantastbare influiste ringen van het geloof. Deze mentaliteit is tot nu toe sterk overeind gebleven, onder meer door het stilzwijgen van de officiële kerk instanties in Nederland. Daarin is de afgelopen dagen ge iukkig verandering gekomen. De provinciale hervormde vergadering van Zeeland had vrijdag de moed uit te spreken dat de Nederlands- Hervormde Kerk medeschuldig is aan de onzekerheid en de gewetens nood ten aanzien van inentingen. Zaterdag heeft het breed modera- men van de generale synode van de Nederlands-Hervormde kerk duide lijk stelling genomen. Het heeft de kerkeraad van Staphorst opgeroepen niet neutraal te blijven met betrek king tot de vraag of men zich wel of niet tegen polio mag laten inenten. De oproep is gedaan „om niet mede schuldig te zijn aan de dood of le venslange invaliditeit van de bewo ners". De oproep is een duidelijke te rechtwijzing aan het adres van met name ds. Dorsman, die de gemeente leden in Staphorst op het „pad van de vreze" houdt. Het breed mode- ramen dringt er daarom rechtstreeks bij de leden van de Staphorster Ge meente op aan om „nu en in de toe komst gebruik te maken van dié me dische middelen, die wij dankbaar (Van onze redactie buitenland") SAIGON/ VIENTIANE Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren opnieuw bombardementen uitgevoerd op raketinslal' laties en luchtdoelbalterijen in Noord-V ietnam. Het was binnen 24 uur de tweede Amerikaanse luchtaanval op doe ten in Noordvietnamees gebied ten zuiden van de 19e breedtegraad De actie was een antwoord op Noordvietnamese raketbeschietingen van Amerikaanse B-52 bommenwerpers die over dit gebied vlogen op weg naar Laos. De toestellen zouden niet geraakt zijn. De Amerikaanse kapitein Carlo.- Poveda, wiens mannen bij de Lao- tiaanse grens zondag weigerden in actie te gaan. (en dat was geen Zuid Vietnamese eenheid, zoals wij giste ren abusievelijk meldden) is vervan gen als commandant van zijn troe pen. Brigade-generaal John Hill, zei dt- kapitein te hebben vervangen dooi een van zijn meest ervaren officieren Er zullen geen maatregelen worden genomen togen de 55 mannen van de ..Bravo-t.roepcn". die zondag niet op nieuw de strijd in wilden gaan toen Zuidvietnamese troepen uit Laos te rugtrokken. De in Laos opererende Zuidvietna- mezen hadden gisteren nog slechts drie steunpunten in handen. Het zijn de bases „Bravo", „Delta" en „Ho tel", die op enkele kilometers van de grens met Zuid-Vietnain liggen. Twee andere steunpunten zijn zondag ontruimd. Op die dag bevonden zich nog zestien Zuidvietnamese bataljons, in totaal 10.000 man, op Laotiaans grondgebied. De Noordvietnamezen schijnen alles op aEes te zetten om hun terugtocht naar Zuid-Vietnam af te snijden. Mist en zware bewolking bemoeilijken hun evacuatie even ernstig als het intense vuur dat op de Amerikaanse helikopters wordt afgegeven. In het weekeinde zijn Amerikaan se versterkingen naar het grensge bied gebracht om de aftocht te dek ken. Toch is het Noordvietnamese en Vietcongvuur op de achterblijvende troepen de laatste uren verhevigd. Aan de grens met Laos kwam een kamp van Zuidvietnamese rangers onder vuur te liggen. Daarbij vielen 70 doden en 120 gewonden. Ook de grote Amerikaanse onder steuningsbasis Khe Sanh kwam voor de achtste dag onder zwaar artillerie- en raketvuur te liggen, waarbij enige slachtoffers vielen. Volgens militaire kringen in Saigon zal de Zuidvietnamese invasiemacht zo snel mogelijk worden teruggetrok ken. Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder, die commentaar lever de op berichten dat de troepen van Saigon door een veel sterkere tegen stander verjaagd werden zei dat de ze terugtocht allang in de plannen stond. Laotiaanse regeringstroepen en een heden van de Pathet Lao zijn op korte afstand van de koninklijke re sidentie Loeang Prabang in hevige strijd gewikkeld. Deze ontbrandde nadat het vliegveld van Loeang Pra bang voor de tweede maal het doel wit van een aanval met 122 mm raketten was geweest. Bij de tweede beschieting werd een ammunitiedepot getroffen, dat daarbij in de lucht vloog. Zes Noord vietnamese en Pathet-Lao-bataljons vielen vervolgens stellingen van de regeringstroepen aan in het gebied tussen Loeang Prabang en Pak Oe, een dorp ten noordoosten van de hoofdstad. Binnen korte tijd woedde een felle strijd in dit gebied. Na de eerste raketbeschieting werd besloten tot de evacuatie van de in Loeang Prabang verblijvende buiten landers. 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ondanks de stakingen, die "zich in het afge lopen jaar hebben voorgedaan, is de arbeidssituatie in Neder land nog steeds te beschouwen ais een van de meest stabiele in de wereld, aldus het bestuur van de Amerikaanse kamer van koophandel in Nederland in haar jaarverslag over 1970. Nederland blijft ondanks minder gunstige economische factoren, zo staat in liet verslag, op lange termijn zijn aantrekkelijkheid als com mercieel centrum in Europa en in de EEG behouden. De handel tussen Nederland en de Verenigde Staten is in 1970 gegroeid. De Nederlandse Invoer uit de Ver. Staten steeg met 25% en de Nederlandse uit voer naar de V.S. nam met 11% toe. uit de handen Gods mogen aanvaar den". Nu en in de toekomst. Het is te hopen dat vooral deze zinsnede uit de oproep van het breed modera- men goed is overgekomen in alle plaatsen waar het inentingspercen- age duidelijk is achtergebleven. Misschien raakt men in die plaatsen dan nog eens voorgoed verlost van de angst voor de dominee en de angst voor ziekten, die overwonnen kunnen worden. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM De waarschijnlijk door kortsluiting veroorzaakte brand in de Vitusstudio in Bussum heeft voor ongeveer twaall' mil joen gulden schade aan apparatuur aangericht. Ook het gebouw, eigendom van de Vitusparochie in Bussum, is geheel verloren gegaan. Van de kostbare schakel- en ampexapparatuur heeft men helemaal niets kunnen redden. Alleen duizend programmabanden zijn gered. Metershoge vlammen slaan uit de Vitus-studio in Busstim, die niet gered kon worden. (Va nonze redactie buitenland) DEN HAAG Thans bestaat de mogelijkheid om in liet ?.lidden-Oos- ten tot een blijvende oplossing „of zelfs vrede" te komen. Alle landen hebben de jongste Egyptische voor stellen beoordeeld als een belangrijke stap naar een ontmoeting der geesten tussen Israël en de Arabische landen, aldus heeft minister Luns gisteren verklaard. De minister deelde dit mee na een gesprek met zijn Finse ambtgenoot Vainö, Olavi Lesldnen, die tot van daag Nederland bezoekt. Behalve het Midden-Oosten zijn ook de betrek kingen tussen Finland en de gemeen schappelijke markt, een conferentie over de Europese veiligheid en Euro pese veiligheidsproblemen in het al gemeen, en de kandidatuur van de Finse vertegenwoordiger bij de V.N. voor de post van secretaris-generaal van de volkerenorganisatie ter spra ke gekomen. Zowel Nederland als Finland stel len zich op het standpunt dat een oplossing van het conflict moet wor den gevonden op basis van de reso lutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. In het Nederlandse standpunt over de multilaterale voorbereiding van een conferentie over de Europese veiligheid is geen verandering geko men, zo verklaarde minister Luns. Minister Leskinen voegde hier aan toe dat Finland er bij het lanceren van de idee van een „theekransje van ambassadeurs" in Helsinki van was uitgegaan dat alle partijen er mee dienden in te stemmen. Finland heeft begrip voor het Ne derlandse standpunt dat voor intensi vering van de voorbereiding voort gang moet zijn gemaakt bij de con tacten tussen oost en west en de lo pende onderhandelingen (zoals in het bijzonder over Berlijn, en de SALT, de Amerikaans-Russische besprekin gen over een beperking van de stra tegische wapens). Hoewel de brand in dit belangrijke schakel- en presentatiecentrum de NOS voor grote technische problemen heeft gesteld, zal het puibliek er be trekkelijk weinig van merken. Vol gens de heer J. W. Rengelink, pro grammacommissaris televisie van de NOS zal hoogstens de overschakeling van het ene op het andere program ma af en toe gepaard moesten gaan met een korte pauze. Gisteravond was er weinig van te merken. De voetbalwedstrijden, die de NOS morgenavond uitzendt, lopen geen gevaar. Hoewel van NOS-zijde al herhaalde malen is gewezen op de noodzaak van een nieuw schakel- en presentatieeentrum ziet het er vol gens de heer Rengelink naar uit, dat men voorlopig nog met tijdelijke op lossingen genoegen zal moéten ne men. Drs. Ch. E. van der Ploeg, com missaris voor financiële en econo mische zaken zei gistermiddag in Hilversum, te mogen aannemen, dat het ministerie de NOS na een der gelijke calamiteit niet in de kou zal laten staan". Bij de brand zijn behalve acht am- pexmachines voor de beeldregistra tie ook de installaties voor. de onder titeling en de apparatuur voor de t.v.-registratie op film verloren ge gaan. Ook de normale kabelverbin- dingen met het video-schakelcentrum en de studio's B. en Concordia in Bussum zijn verbroken. De PTT heeft echter inmiddels voor een paar straalverbindingen gezorgd, zodat het programma normaal doorgang kan vinden. De actualiteitenrubrieken zullen nu zoveel mogelijk vanuit ge bouw „Santbergen" in Hilversum, dat normaal gebruikt wordt voor de re giecursus, worden verzorgd. De reclame-uitzendingen van de Ster die vanuit Concordia plaatsvinden, lopen geen gevaar, ook de beeldwis seling in Eurovisieverband zal geen al te grote hinder ondervinden. Volgens de heer Rengelink zal men zich voorlopig wel van dag tot dag op de situatie moeten beraden. (Van onze redactie buitenland) DACCA De Pakistaanse presi dent Jahja Chan iieeft de op donder dag vastgestelde opening van de na tionale vergadering ojinieuw uitge steld, nu voor onbepaalde tijd. Hij deed dit na een bespreking met de leider van de Oostpakis'taanse Awami-liga, sjeki Moedjiboer Rah man, en de leider van de linkse volkspartij, de Westpakistaanse poli ticus Zoelfikar Ali Bhoetto, in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Bhoetto heeft niet willen deelne men aan de openingszitting van de nationale vergadering op 3 maart, die daarop werd uitgesteld tot 25 maart door president Chan. Laatstgenoemde datum is nu opnieuw verschoven. In het afgelopen weekeinde is het dan gebeurd, medeminnaars van het prille groen, of liever: toen had het moeten gebeuren: lente worden. Ver geet het voorlopig maar. Nog een dag of wat wachten, schat ik. Je moet het nieuwe leven ook zijn tijd gunnen, vind ik, wordt het. hoop ik. des te mooier In een van de meer zuidelijke lan den. om niet te zeggen: de meer staatsgreeprijpe landen, om helemaal duidelijk te zijn: in een van die staatsgreeprijpe landen onderin ons oude Europa zeggen ze het zo: Festina lente, ofwel, zaam haast je laug- De NOS blijft onverstoord de beeld buis vullen, heb ik begrepen. Natuur lijk je hoeft niet na elke brand een punt achter liet nieuws te zetten. Maar waarom deden ze dat juist zondagavond dan wei? Nu viel er een pracht brandje op te nemen in de eigen studio, dichter bij huis kon het niet, en wat zegt de om roeper? „We moeten hier uit de journaalstudio, afscheid van u ne men, want in de Vitusstudio is een klein brandje". En intussen fikte de hele studio uit. Die jongens van de t.v. zijn toch eigenlijk enorm bescheiden, vindt u nou ook niet De Noordierse ex-premier Chiehes- ter-Clark wilde een harde aanpak, zo lees ik. Wat wil je met zoveel „ch" in je naam? Mijn collega, die zaterdag van de partij was bij de wijding van bis schop Simonis, vertelde een heel klein voorvalletje, dat de moeite van het doorgeven waard is. Tijdens de plechtigheid werd er opeens aan een zijdeur gerammeld in een van de zij beuken van de kerk, waar uw ver slaggever een plaatsje had gekregen. Het bleek een vrouwtje te zijn, dat op slinkse wijze door de buitenste van de twee deuren was geglipt en nu in het halletje probeerde de bin nenste deur open te krijgen. De or debewakers waren echter onverbid delijk. Op een onbewaakt ogenblik ging iemand van de genodigden naar de deur, probeerde, en kreeg de deur inderdaad open. Een nerveus huilend moedertje schoof dolgelukkig naar binnen en kon voor de rest van de dienst naar „haar" bisschop kijken. De man die de deur had openge- maakt, was een jonge priester, een van de voormannen in de Septua- gintgroep. Het kan verkeren, en waarom ook niet? Aardig, zonder meer aardig, dat verhaal van David en Goliath, waar mee de politieke vete tussen resp. Aarden en Biesheuvel is vergeleken. Maar Barend Bluf Biesheuvel is a ok weer niet zo'n reus en eerder handig in het overal onderdoor duiken. Mis schien is 't voorlopig het verstandig ste van David om voor aan de (ver- kiezings) karavaan op de harp toe komstmuziek te spelen. Van die martelende onzekerheid krijg je ook een (Cel-)tie. MEBIJN HET VATIKAAN heeft aangekondigd dat paus Paulus maandag president Tito van Zuidslavië op diens ver zoek een officiële audiëntie zal ver lenen. (ADVERTENTIE) Uw polis wordt aangepast aan uw belangen en uw behoeften LEVENSVERZEKERINGS- BANK N.V Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 22 17 70 Bijkantoor: Bredt, Sophiastraat 20. OI600-3S78 5 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het eerder uitge sproken vermoeden dat de brand, dis vorige week twee asfalttanks op het terrein van de Gulfraffinaderij in Europoort in vlammen deed opgaan, is aangestoken, groeit nu aan tot on heilspellende zekerheid. Zoals be kend bedroeg de schade twee en een half miljoen gulden. De bewaking van de raffinaderijen en de chemische industrie in Euro poort, het Botlekgebied en Peniis is daarom zeer verscherpt, en op het terrein van de Gulfraffinaderij wordt intensief gepatrouilleerd. Vlak bij de vernielde tanks zijn metaaldeeltjes gevonden, die, naar uit een onder zoek van deskundigen bleek, afkom- stig zijn van explosievcn. Zoals ge meld is vlak bij de asfalttanks een groot vierkant gat gevonden, dat uit liet gaaswerk van de omheining was geknipt. Vlak voor de brand waren, zoals bekend, de wachtslieden gealar meerd door drie explosies. Toen on middellijk daarna de brand uitbrak was er voor de beide asfalttanks geen houden meer aan. Explosies in een tank met asfalt zijn zonder opzet bijvoorbeeld door statische elektriciteit of kortsluiting ondenkbaar, want asfalt is wel het minst explosieve en minst brandbare van alle aardolieprodukten. Asfalt wordt immers gebruikt in de wegen bouw, voor dakbedekkingen, afdich ting van pijpleidingen en dergelijke en bij liet verwerken wordt liet, zoal: iedereen altijd kan zien, boven eei: open vuurtje gewoon verwarmd zon der ongelukken. Als er inderdaad kwaadwilligheid in liet. spel is, en daaraan twijfelt no niemand meer, dan is het huivering wekkend te weten, dat deze kwaad willigheid het werk moet zijn ge weest van deskundigen op het gebied van springstoffen. Bovendien moet hier sprake zijn van een zorgvuldig voorbereide operatie. Er zijn geen sporen gevonden van een afstandsbediening: het is vrijwel zeker dat van een of meer springin- riclitingen met tijdsontsteking ge bruik is gemaakt. De dader of daders hebben hun werk rustig kunnen doen en hebben zicli daarna op hun ge mak in veiligheid kunnen stellen. De lijdklok deed later de rest wel. De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, hoofd van het ar rondissementsparket in Rotterdam, wil nog niet dadelijk het woord „sa botage" gebruiken. Blijft de vraag, waarom juist de beide asfalttanks als doelwit voor de operatie waren ge kozen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5