milieuverontreinigin Natuurvrienden zich op studie werpen Schilder Jacques Vonk: technicus zonder hart fawei, de postgiro DOEL: ALGEHELE VOORLICHTING Zeeuwen exposeren in Brabant Gouden tijden voor champignonkwekers Hoogwater waterstanden Tijdelijk regen ZACHT FRUIT in ruim 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! da's makkelijk! VYV-voorzitter wil afdelingen samenvoegen Grote drukte op MIK-show in Kapelle ZLM, CBTB EN NCB NIET NAAR BRUSSEL AUTO LEEGGEVIST VRAAGTEKENS OPSOMMING STRIJDVAARDIG Morgen, dinsdag 23 maart- Bergen op Zoom 0.17 en 12.59, Hansweert 12.10, Terneuzen 11.38, Vlissingen 11.09 en 23.47, Wemeldin- ge 0.07 en 12.49. iI Konstanz 267 (oniv), Rheinfelden 291 (pl. 7), Straatsburg 184 (pl. 2), Plittersdorf 318 (onv.), Maxau 370 (-4), Plochingen 163 (-4), Mann heim 199 (pl. 8), Steinbach 152 (pi ll, Mainz 227 (pl. 2), Bingen 143 (- 1), Kaub 150 (-5), Trier 294 (-12), Koblenz 182 (-5), Keulen 149 (pl. 1), Ruhrort 315 (pl. 3), Lobith 920 (pl. 4), Pannerdensekop 900 (pl. 3), IJselkop 826 (pl. 3), Eefde IJsel 362 (pl. 11), Deventer 254 (pl. 12), Monsin 5466 (pl. 6), Borgharen 3964 (pL 1), Belfeld 1105 (-31), Grave beneden de Sluis 507 (-10). De min ste waterdiepten in de vaargeul, he den vermeld op de waarschuwings borden zijn, in centimeters: Spijk - St. Andries 320, Driel - Amerongen 260, IJselkop - Doesburg 265, Does burg - Zutphen 265, Zutphen - De venter 270. Dinsdag 23 maart 1971 U (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De christelijke jeugdbond van natuur vrienden heeft een documentatiemap vervaardigd welke ge heel betrekking lieefl op de industriële luchtverontreiniging in Zeeland. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Op initia tief van de heer Aat Weyters, voor zitter van de kunststichting „Etcete ra" te Bergen op Zoom kwam het vorig jaar een uitwisselingsexpositie tot stand tussen Brabantse en Zeeuwse kunstenaars. De eerste ten toonstelling van Brabantse kunste naars, die in de Vleeshal van het Middelburgse raadhuis werd gehou den, was een zo volledig succes dat de Kunststichting Etcetera en de Zeeuwse Kunstkring besloten heb ben op de eenmaal ingeslagen weg de kunstenaars langs de Schelde- mond met eikaars werk en publiek te confronteren, voort te gaan. Ditmaal gaan de Zeeuwse kunste naars naar Brabant en wel naar Bergen op Zoom waar hun wehk in twee ruime zalen, een patio en een overdekte galerij van het Markie zenhof te zien zal zijn van 3-18 april. De volgende Zeeuwse kunste naars hebben hun medewerking toe gezegd: Liesbeth Binkhorst, Thessa Braat, Cora van Citters, Els Holle- brandse, Els van Kraay, Anna La- bouchère-Crommelin, Liesbeth Mes- ser-Heybroek, Ad Braat, Ernest Joa chim, Piet Bulthuis, Jan Bruëns, Joop Dam, A. W. Duvekot, Hans Hee- ren, L. Heymans, Dolf Jaspers, Pe ter de Jong, Jan P. Jongschaap, Reimond Kimpe, Andries Minder hout, Piet Rijken, Jan Rijnsaard, H.C. van der Vossen. Deze kunste naars zullen aanwezig zijn met wandkleden, keramiek, beeldhouw werk, schilderijen grafiek enz. enz. Op 3 april, de openingsdag van de tentoonstelling, zal het woord ge voerd worden door de heer Van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, vervolgens zal een strijkkwartet bestaande uit mr. F.K. Adriaansen, F. Taveniers, mevr. E. Marx-Segeti en M. Zagwijn een passende feestelijke muziek ten gehore brengen, waarna drs. P.J.M. Van Heyst, loco-burgemeester van Bergen op Zoom en lid van gedepu teerde staten van Brabant de ope ning verricht. Voor deze gelegenheid werd voor de aanwezigen tevens een rondlei ding door het Markiezenhof en de grote kerk georganiseerd die onder leiding staat van de heer C.A.H. Booy, projefctleider van de restaura tiewerken te Bergen op Zoom. Het ziet er naar uit dat deze groots opgezette expositie, die tot stand komt door de eendrachtige samen werking van de Kunststichting Etce tera te Bergen op Zoom, de Zeeuw se Kunstkring en de gemeente Ber gen op Zoom een evenement zal wordien waaraan de kunstbelang stellenden uit Zeeland en Brabant beslist niet voorbij mogen gaan. Vooruitzichten voor wonesdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Tijdelijk regen en stijging van temperatuur tot ongeveer normale waarden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6; min. en max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp. en max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/KAPELLE Terwijl boeren en tuinders overal in opstand komen tegen te lage landbouwprijzen beleven de champignonkwekers, zoals een veilingfunctionaris het uitdrukte, gouden tijden. In tegenstelling tot nagenoeg alle broeders in het vak boeken de champignonkwekers grote winsten. Volgens de heer C. Jongmens, pro curatiehouder van de Bredase vei ling, waai- alle champignonkwekers uit West-Brabant en Zeeland hun producten veilen, heeft deze hoog conjunctuur twee oorzaken. Als voornaamste reden noemde hij de toenemende vraag van de consument naar het produkt. De tweede oorzaak was zijns inziens het gedeeltelijk mislukken van de champignonoogst in Formosa, een van de grootste concurrenten van Nederland. Hier door is de Nederlandse champignon momenteel een veelgevraagd export artikel. Mede door de enorme aam- voer van champignons is de omzet van de Bredase veiling verleden jaar met zes miljoen gulden geste gen. Slechts ruiim honderd champig nonkwekers hebben kans gezien om voor een aanvoer van twintig mil joen gulden te zorgen, hetgeen neer komt op ongeveer twintig procent van de totaalomzet van de veiling Naast de champignonkwekers hebben ook die tuinders van zacht fruit verleden jaar geen reden tot klagen gehad. Door de goede prijzen die er zowel voor aardbeien als voor frambozen werden betaald, hebben ook zij een redelijk goed jaar achter de rug. Volgens de heer P. Vermai- re, adjunct-directeur van de veiling te Kapelle, hebben de kaskwekers verleden jaar ongeveer quitte ge speeld. De heer Vermaire: „Zij zijn er in geslaagd om de kostenstijging op te vangen en dat betekent al heel wat. De ltoudglaskwekers en de hardfruitkwekers hebben daarente gen verleden jaar weer slecht ge draaid. Zij zijn met hun omzetstij ging over het algemeen achter ge bleven bij de kostenstijging". Die zelfde tendens komt ook in de om zetcijfers van de veilingen tot ui ting. Ook hier overal fikse omzet stijgingen, maar daar tegenover staan nog grotere kostenstijgingen, zodat de uiteindelijke winstmarge toch kleiner is. Een van Vonks werken. (Van onze correspondent) HULST Het lexicon van de moderne Nederlandse schilder kunst - bijna het levenswerk van Pieter A. Scheen - vertelt, dat de schilder Jacques Vonk, die mo menteel tentoonstelt bij boekhan del-galerie Van Geyt in Hulst, een Rotterdammer van geboorte is, die al jaren in Limburg woont. Wie hij als kunstenaar is, zou men moeten kunnen aflezen uit zijn werk en dat is helaas zelfs aan de veertig olieverfschilderijen, die hij op de ze expositie bijeenbraacht niet mo gelijk. Duidelijk wordt, dat Vonk een man is, die het vak beheerst en om weet te gaan met verf en kleur, maar zijn artistieke persoonlijk heid blijft een raadsel. Er zijn hier schilderijen, die herinneren aan liet werk van de bekende Vlaamse expressionisten a la Permeke en in dat genre brengt Vonk een accep tabel winter- of ander landschap tot stand. Enkele nummers verder dwmgen zijn schilderijen de naam van zijn Haagse collega Herman Berserik naar de lippen. Men ziet dan wel aardige doeken als kinde ren met kooi en fluit (foto) of kinderen met paardje, maar de ware kijkvreugde wil niet komen, omdat deze voorstellingen ontleend zijn aan de typische eigen wereld van de onvervangbare kunstenaar Berserik. Men wandelt verder naar liet achterzaaltje van de galerie dan weet men het helemaal niet meer. Men vraagt zichzelf af of hier misschien een heel ander schilder zijn werk opgehangen heeft en er om de een of andere reden toch sprake is van een tweemansten- toonstelling. Maar neen, het is Vonk. Maar nu geheel veranderd in een nonfiguratieve schilder. Echter een die het wezen van het abstracte niet begrijpt en daarom maar wat wonderlijke vormen, bollen en blokken over het doek verdeelt en wat men vuile verf smeert of collages maakt waarvan het overschilderde papier van het. doek bladdert. In dit zaaltje heersen verkeerd begrip en slecht handwerk, het laatste nog het onbegrijpelijkst bij een man, die op zich het métier beheerst. Om kort te gaan: een expositie, waarop zeker wei een paar aantrekkelijke schilderijen te zien zijn, maar die onvrede achter laat door de afwezigheid van een duidelijke persoonlijkheid bij de schilder. Te bezichtigen tot 30 maart- (ADVERTENTIES) Met ingang van vandaag (dins dag) wordt de Kerkhoflaan in Ter- neuzen voor alle verkeer afgesloten in beide richtingen, behalve voor voetgangers. Dit in verband met her- bestratingswerkzaamheden, die onge veer twee maanden zuilen duren. Met verkeersborden is. een omlei dingsroute aangegeven. (Van onze correspondent) •s-GRA VENPOLDER Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Nisse-'s-GravenpoIder van de V.V.V. „Zuid-Beveland" drong voorzitter J. Boonman aan op samenvoeging van afdelingen, teneinde grotere eenhe den te kunnen vormen, waardoor de V.V.V. beter naar buiten zal kunnen optreden. De vergadering besloot nogmaals bij het algemeen bestuur der vereni ging aan te dringen op het oprichten van WV-afdelingen te Ovezande en te Heinkenszand, (Van onze correspondent) KAPELLE De grote zaal van „De Vroone" was tot de laatste plaats bezet toen daar een MIK-show werd opgevoerd. Kees Schilperoort en An nie Palmen waren de sterren van de avond. Voor de pauze traden ze op onder eigen naam, na de pauze als Gaitjan Kruutmoes en Drika. Ook werkten mee de Tobo's en het orkest de Bierdrinkers. Muzikale omlijsting verleende het kwartet Kees de Nijs. De leiding berustte bij de heer M. Leys, voorzitter van de actie winkeliers in Kapelle-Bieze- linge, die aan het eind van de avond alle medewerkers een fraaie doos fruit uit Kapelle overhandigde. De afdeling Middelburg van de jeugdbond, „De Schaalhoorn" is met deze documentatiemap als het ware aan het terugrekenen gestagen. „Juist degenen die zich met de natuurstudie bezighouden, hetzij hij wijze van beroep, hetzij als hobby zien de gevolgen van de aantasting van het milieu. Een bepaalde plant, e eninsect, of een vogel kwijnt weg, vermindert in aantal of verdwijnt tenslotte geheel", zegt Gerrit Groeneweg uit Oost-Souburg, als spreekbuis van zijn bestuur, ter verklaring van het feit dat de nauurvrienden zich op de milieuveronreiniging zijn gaan toeleggen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-GOES-TILBURG De leiden van de ZLM de CBTB en de NCB (de drie grote landbouworgani saties in Noord-Brabant en Zeeland) nemen vandaag niet in collectief verband deel aan de grote landibou- wersdamonstrafcie in Brussel. De drie besturen stellen zich op het standpunt dat het hier om een voor namelijk Belgische actie gaat. Bo vendien vinden zij dat zij hun eisen voldoende hebben gemanifesteerd tijdens hun protestvergadering in Arnhem enkele weken geleden. Wel zullen er enkele leden op eigen houtje naar Brussel gaan. Vooral onder de boeren uit de Zeeuwsch- Vlaamse grensstreek schijnt belang stelling voor de protestmars te be staan. Uit andere delen van West- Brabant en Zeeland is door de leden nauwelijks aandrang op de besturen uitgeoefend voor collectieve deelna me. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Uit de - afgesloten - personenauto van de heer G.B. uit het Belgische Wachtebeke is voor ongeveer f 750,aan werphengels en andere vissersmaterialen ont vreemd. De publicatie van de natuurvrien den verscheen gelijktijdig met het eerste nummer van de jaargang 1971 van het VMZ-bulletin. Daarin levert het bestuur van de VMZ commen taar op uitspraken van ETI-direc- teur, drs. M.C. Verburg en gedepu teerde A. Kaland aangaande de op stelling van de VMZ in de Zeeuwse samenleving. Deze is strijdvaardig, zegt het bestuur. „Nou, en?". Het bestuur schrijft: „De VMZ heeft herhaaldelijk stelling genomen tegen de overheid, niet omdat ze tegen de of tegen „deze" overheid is, maar omdat naar haar mening de overheid in een aantal gepallen tekort is ge schoten in wat bij uitstek de taak van de overheid is: het behartigen van het algemeen belang". Verder zegt het bestuur: „Wat de VMZ wenst is in haar gesprek met de overheid serieus te worden geno men. In Zeeland zijn er echter nog heel wat bestuurders die menen dat de overheid vrijwel onfeilbaar is. Dergelijke gedachten komen voort uit een 19e eeuwse mentaliteit. De burger van nu is mondig aan het worden en bovendien telt de vereni ging onder haar leden deskundigen op velerlei gebied". De heer Laurens van der Pol schrijft onder de titel „Het Etablis sement Achter De Dijk" over de in het is er bij het samenstellen van de dokumentatiemap niet om begon nen de industrie als de enige en grootste boosdoener te brandmerken. Ddoel is vooral om de onbekendheid welke in brede lagen van de bevol king bestaat, waar het gaat om be grippen en termen, weg te nemen. „Onbekendheid met de materie ma nifesteert zich enerzijds in een niet redelijke angst of onrust, of ander zijds in een mantaliteit van „het zal zo'n vaart niet lopen, of het zal mijn tijd wel duren", aldus de heer Groe neweg. Gebruikmakend van 40 publicaties van wetenschappelijke instituten, waaronder ook de officiële rappor ten van bijvoorbeeld Péchiney, bun delde „De Schaalhoorn" alle gege vens die men zou moeten kennen om enigszins gefundeerd een oordeel te kunnen geven over een zo moei lijk te omschrijven zaak als mi lieuverontreiniging door de indus trie. Behalve een opsomming van milieu-aantastende factoren, van verschillende voor het milieu ge vaarlijke stoffen en dergelijke geeft de dokumentatiemap een overzicht van de middelen welke de techniek ter beschikking staan om de lucht verontreiniging te bestrijden. Veel materiaal werd beschikbaar gesteld door de Vereniging Milieu Hygiëne Zeeland. De map is in de eerste plaats vervaardigd voor de natuur vrienden, maar het bestuur van „De Schaalhoorn" heeft gerekend op een grote vraag van geïnteresseerden buiten de eigen organisatie. Vandaar dat een oplage van 500 exemplaren is vervaardigd, die tegen een bedrag van ƒ1,50 per stuk te koop is. „A- dres: Nieuwstraat 22, Oost-Sou burg". aanbouw zijnde kernenergiecentrale van de N.V. PZEM. „Laten wij dit bedrijf niet als een atoombom be schouwen", waarschuwt hij. „Uit een oogpunt van milieuhygiëne is een kerncentrale, vergeleken met een conventionele centrale, wellicht een schoon bedrijf, mits goed ge leid". Hij vervolgt: „Op dit punt zet ik echter een paar levensgrote vraagtekens. Ik vraag mij namelijk af, hoe je een dergelijk gecompli ceerd stuk speelgoed in handen kan geven van jongens, die de meest elementaire beginselen van de kern energiewet niet kennen, althans niet toepassen, althans nonchalant toepassen". De heer Van der Pol wijst er op, dat er „bij de aanvrage voor stich ting van de kerncentrale door de PZEM-directie behoorlijk met de pet naar is gegooid". Als voorbeeld noemt de schrijver, dat de aanvra ger (PZEM) geen opgave heeft ge daan van de financiële zekerheid welke hij onder vermelding van alle ter zake doende gegevens, had moe ten verschaffen. Overigens wordt geïnformeerd of men het in Zeeland wat betreft kerncentrales, allemaal zoveel beter weet dan bijvoorbeeld in West-Duitsland, waar van rege ringswege is ingegrepen toen er plannen waren voor de bouw van kerncentrales in de nabijheid van grote chemische industrieën, in om standigheden, die vergelijkbaar zijn met die in Zeeland. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3