Schoolstrijd in T erneuzen volop ontbrand Terneuzense meisjes hadden leuk gesprek met VVD-kamerlid PETRUS HONDIUS IN KWAAD DAGLICHT Raad Oostburg gaat exploitatievergoedingen onderwijs vaststellen stad streek 1■■■■H Twintig weken geëist voor inrijden op politie DODE OP WEG BAARLE-NASSAU Vereniging van Suikerzieken vergaderde PZEM als vis-kweken Hulst Kloosterzande PLANNEN VOOR KERKTELEFOON PAROCHIE GOES Vrachtauto reed in Nieuwe Haven te Middelburg lis VW-IJZENDIJKE GAAI ZICH WELLICHT OPHEFFEN KPJ - HULST HOUDT CULTURELE DAG Puinhoop na botsing Inbraken in Terneuzen Hokgebod voor duiven Postzegelmarkt in Vlissingen F ilmvoorstellingen voor de jeugd in Sas van Gent Voorlichting in Axel over hart en vaatziekten Axelse schutters versloegen Cadzand Verrassende uitslagen in kampioenschap topbiljarten Streekvergadering plattelandsvrouwen f Dinsdag 23 maart 1971 (Van onze correspondent) OOSTBURG De gemeenteraad van Oostburg zal zich donderdag door een 34 punten tellende agenda moeten werken. Er moeten exploitatievergoe dingen voor verscheidene scholen worden vastgesteld. Andere punten die het onderwijs betreffen, zijn het verlenen van een extra krediet voor de in richting van een vierde klas van de openbare kleuterschool in Breskens en een voorstel de staatssecretaris van Onderwijs te verzoeken de openbare la gere school in IJzendijke in stand te houden. In het bestemmingsplan Kleine Jonkvrouwe I in IJzendijke moeten enkele straten een naam krijgen. Hierover is bij de heemkundige kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen advies ingewonnen Om in Cadzand het bouwen van een openbare lagere school en een bureau voor de rijkspolitie mogelijk te maken, moet voor ƒ48.031 grond worden aangekocht. De erfpachter van deze grond zal een schadeloos stelling van 4409 moeten krijgen. Voor het gebied Breskens-West moet een voorbereidingsbesluit voor een bestemmingsplan worden geno men. De algemene woningbouwver eniging wil hier premiewoningen gaan bouwen. In verband met de aanleg van een parallelweg langs rijksweg 58 van Oostburg naar Schoondijke zal voor het gebied Schoondijke - Lange Herenweg een voorbereidingsbesluit moeten worden genomen. De rioleringen in de verschillende kernen zijn aan een schoonmaak beurt toe. Hiervoor is een bedrag van 50.000 nodig, 180.000 kost het bouwrijp maken van de bestem mingsplannen Tragelwijk in Oost burg en Gouverneurswijk in Groede. Voor de verbouwing en de inrich ting van een archiefbewaarplaats in de brandweergarage onder de secre tarie vraagt het college van b. en w. een bedrag van ƒ22.500. Deze ruim te zal optimaal benut kunnen wor den door verrijdbare rekken te plaat sen. De verwerving Van grond voor de aanleg van een rijwielpad langs de Ringdijk in Cadzand zal 65.000 kos ten. In Nieuwvliet-Bad zal een parkeer terrein moeten worden aangelegd. B. en w. vragen de raad hiervoor een krediet van 57.000 te voteren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Twintig weken met aftrek hoorde maandagmorgen Jo R. uit Tilburg tegen zich eisen voor de Bredase rechtbank, waar hij terecht stond verdacht van een poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel aan twee Tilburgse poli tiemannen. Met enkele kornuiten was hij op de avond van 8 december vorig jaar in een auto op pad gegaan om te stropen. Toen patrouillerende politie de onverlichte wagen zag rijden, gingen twee agenten de weg op met een rode lamp om de wagen aan te houden. Even leek het of de be stuurder Jo R. zou stoppen, maar vlak bij de agenten gekomen, had hij een spuit gas geveven. Een der agenten moest springen voor zijn leven. Hij werd nog aan zijn been geraakt. Mr. van Benthem blies nogal fors in de bus met zijn eis omdat „de veiligheid van opspo ringsambtenaren gewaarborgd dient te worden". De raadsman van ver dachte aohtte echter het bewijs voor een poging tot zware mishandeling volstrekt niet geleverd en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-NASSAU De 23-jari- ge A. Herrij gers uit Baarle-Nassau is in de nacht van zondag op maan dag op de Bredaseweg in Baarle- Nassau verongelukt, toen de door hem bestuurde auto links van de weg tegen twee bomen reed. Hij was op slag dood. De oorzaak van het onge val is onbekend. De auto werd ge heel vernield. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling De Bevelan- den van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken heeft dezer dagen een ledenvergadering gehouden in de Prins van Oranje te Goes. De voorzitter, de heer Van Ooijen, kon een drtigtal leden welkom heten, zde afdeling telt thans 179 leden een stijging met 13 in één jjaar en 16 donateurs. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen: voorzitter J. P. G. van Ooijen en de leden mevrouw M. van Luijk-Allewijn en de heer J.E. Lam bert. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen mevrouw M.J. Bruijn- zeel-Louisse, mej. M.J, Anderson en de heer C.M. van Koeveringe. Ter voldoening aan de statutaire voor schriften hadden zich niet herkies baar gesteld zuster Pauline, mej. Joziasse en de heren Brudjnzeel en Prummel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het gisteren verschenen bulletin van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft de heer Laurens van der Pol ingehaakt op een opmerking van de PZEM- directeur, ir. T. Bogerd, tijdens een excursie van leden van Provinciale Staten naar de kernenergiecentrale. „Ir. Bogerd, die een ludiek mens is, vertelde de Statenleden dat je een snelkweek van vis kon plegen in het warme koelwater van een kerncentrale", aldus Van der Pol. „Een schitterend idee, machtig van conceptie, deze Eerste Zeeuwse Snelviskweekcentrale. Alleen... je moet die vissen niet tot sticks ver werken. In de Columbiarivier in Amerika, waar vis inderdaad in koelwater van een kernreactor zwemt, waren de vissen 50.000 maal zo radio-actief dan de gemeten nu- eelaire uitworp van de reactor, eie ren van watervogels waren zelfs een miljoen maal zo radio-actief', zo be sluit de heer Van der Pol. land van hulst Raiffeisenbank Vandaag (dins dag) houdt de coöperatieve Raiffei senbank te Hulst een algemene ver gadering in café De Ster. De verga dering begint om half acht. Jongerendienst De groep die de jongerendiensten in Kloosterzande organiseert begint steeds meer be kendheid te krijgen. Dit weekend verzorgde de groep een jongeren- dienst in de katholieke kerk te Goes en verleende haar medewerking aan een dienst in de kerk van de Neder lands hervormde gemeente te Kloos terzande. Bij beide diensten was het thema gebaseerd op de vastenactie, die in het dekenaat Zeeland in het teken staat van de bouw van een hospitaal. DE NEDERLANDSE GASUNIE ziet zich genoodzaakt ruim 100 miljoen extra uit te trekken voor uitbreiding van haar leidingnet en vergroting van de capaciteit van haar compres sorstations. De opmars van het aard gas gaat nl. sneller dan verwacht. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Er is de laat ste jaren in Terneuzen een onver kwikkelijke schoolstrijd ontstaan, een schoolstrijd die herinnert aan de toestanden van voor de oorlog. Wjj moeten nadrukkelijk stellen dat wij die strijd niet zijn begon nen, dat wij daaraan tot nu toe niet hebben meegedaan, maar dat wij daarvan wel het slachtoffer dreigen te worden". „Hoezeer wij een dergelijke school strijd ook betreuren, wjj kunnen deze niet langer negeren. Het lijkt ons dan ook goed de feiten niet langer ver borgen te houden". Aldus dra A. J. Jansen, de rector van de Petrus Hon- dius-rijksscholengemeenschap te Ter- neuzen op een voorlichtingsavond in de aula van het schoolcomplex. Volgens de heer Jansen is er spra ke van een „schandelijke roddelarij", waarbij de merkwaardigste dingen over „Petrus Hondius" worden ver teld. Die verhalen doen de ronde se dert het (christelijke) Zeldenrust- college zich in Terneuzen heeft ge vestigd, nu drie jaar geleden. Rector Jansen stelde met de meeste nadruk dat nooit is gebleken dat de kwalijke verhalen en leugens over het Petrus Hondius-lyceum van het Zeldenrust-college kwamen. „Wel menen wij dat deze merkwaardige geruchten in omloop worden ge bracht door mensen die menen dat zij daarmee het Zeldenrust-college een dienst bewijzen, die het Zelden rust-college groot willen maken, niet alleen door de verdiensten van die school aan te prijzen, maar ook door de andere school af te breken". Er zijn ouders die graag hun kin deren voor het Petrus Hondius- lyceum zouden willen laten inschrij ven, maar die aarzelend vragen of het ♦nar is dat er door de leerlingen algemeen drugs worden gebruikt, dat deze zelfs door de leraren worden aangeprezen en dat er op seksueel gebied allerlei vrijheden op schooi bestaan. Drs. Jansen: „Wij weten niets van druggebruik op onze school". De rec tor keerde zich ook scherp tegen het beweerde drankgebruik en -misbruik op Petrus Hondius. „Onze school is de enige school in Zeeuwsch-Vlaan- deren waar aan leerlingen op feestjes nooit alcoholische dranken worden verstrekt". Drs. Jansen zei verder dat hem vorig jaar voor het eerst op de ka tholieke lagere scholen was gebleken dat het Petrus Hondius-college op de voorlichtingsavonden over voortgezet onderwijs niet meer welkom was, in tegenstelling tot het Zeldenrust-col lege. De samenstelling van de school bevolking op het Petrus Hondius- lyceum is: 40 procent katholiek, 40 procent is Ned. hervormd, ruim 4 procent is gereformeerd en de rest is niet-kerkelijk. De komst van het Zeldenrust-col lege in Terneuzen (destijds een de pendance van het christelijk lyceum te Goes) heeft in deze samenstelling in zoverre verandering gebracht, dat het aantal gereformeerde leerlingen met een paar procent is gedaald. Rector Jansen: „Onze kritiek richt zich op de houding van de hoofden der lagere katholieke scholen. Wij verwijten hen dat zij de ouders zeer eenzijdig voorlichten en dat zij het daardoor voor hen moeilijk maken een verantwoorde keuze te doen". (Van onze correspondent) GOES In het kerkbericht van deze week vraagt de Goese pastoor C. P. M. Holtkamp zich af, of het niet mogelijk is in de Goese paro chie kerktelefoon aan te brengen, waarop zieken en bejaarden kunnen worden aangesloten voor het volgen van de diensten vanuit de kerk. De kerktelefoon wordt aangesloten op de telefoonkabels van de PTT. Alleen moet men evenals bij de normale telefoonaansluiting wachten tot men aan de beurt is en moet de minister van Verkeer en Waterstaat speciale toestemming verlenen. In zijn artikeltje vraagt pastoor Holt kamp aan zijn parochianen om er eens over na te denken en hpm hierover advies te geven. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een geparkeerd staande vrachtauto van het N-V. Reinigingsbedrijf Matthijs uit Oos terhout is te water geraakt in de Nieuwe Haven. De handrem van de vrachtauto was waarschijnlijk niet voldoende aangetrokken. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De VW ln IJ zendijke verkeert momenteel in een moeilijke financiële positie. Dit deelde de voorzitter, de heer N. Wijffels, mee in zijn openingswoord op de jaarvergadering van de WV. Als oorzaak hiervoor noemde hij het te hoge bedrag dat aan de provincia le VW en het ANVV moet worden afgedragen. De heer Wijffels was van mening dat dit afdragen van geld voor IJzendijke geen zin heeft, omdat alleen aan zuiver plaatselijke activiteiten meegewerkt wordt. In een volgende vergadering zal wor den bekeken of men er toe zal overgaan de VW op te heffen en een soort „plaatselijke evenementen commissie" op te richten. Verder moesten drie nieuwe be stuursleden worden gekozen. Secre taris is nu de heer R. van Limmen, penningmeester de heer C. Verstra ten en de heer A. van Looy is lid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op uitnodiging van mevrouw E. Rekveld-Hoogveld, de directrice van de vormingsschool voor werkende meisjes aan de Wal- straat te Terneuzen, bracht het twee de kamerlid voor de VVD mevrouw E. Veder-Smit een bezoek aan dit in stituut. Zij was vergezeld van de heer H. de Jonge, de voorzitter van de VVD afdeling Terneuzen. Nadat mevrouw Rekveld de parle mentaire bezoekster iets over de di verse beroepen die de leerlingen uit oefenen en hun plaats van herkomst had verteld alsmede de bedoeling van de opleiding aan de vormingsschool kregen de meisjes de gelgenheid om vragen te stellen aan mevrouw Veder. Welnu, de meisjes bleken allerminst verlegen. Op een desbetreffende vraag ant woordde zij de verkiezingsaffiche van de PSP „ontwapenend" niet geslaagd te vinden. „Ik zou het stom van de PSP vinden wanneer deze plaat met die blote juffrouw overal aangeplakt zou worden. Vrijheid betekent niet dat we nu alles goed moeten vinden". Een van de meisjes vroeg mevrouw Veder wat zij vond van de afrem ming van de subsidies aan het jeugd- en clubhuiswerk. De vragenstelster meende dat beter op de defensieuit gaven besnoeid zou kunnen worden dan op dit werk ten behoeve van de jeugd. Mevrouw Veder: „Onze de fensie is ook erg belangrijk. We kun nen aan onze volksvertegenwoordi gers en de minister van buitenland se zaken gerust wel overlaten hoe veel we voor onze defensie moeten uitgeven". Naar aanleiding van een vraag over de steeds maar versnelde pro- duktiemethoden en de plaats van de jonge mens in dit arbeidsproces merkte mevrouw Veder op dat er toch wel voldoende werk voor de mens zal overblijven, met name in de dienstverlenende en verzorgende be roepen. Toen de WD-vertegenwoor- digster als haar mening gaf dat de kinderbijslag wel verminderd zou mogen worden bleek uit de reacties van de meisjes dat dezen het daar he lemaal niet mee eens waren. Al met al was het een nuttige gedachtenwis- seling waarvan de heer De Jonge hoopte dat zij bij de meisjes meer belangstelling heeft gekweekt voor de politiek. De serie bezoeken van Kamerleden aan de Terneuzense vormingsschool wordt donderdag vervolgd met een gedachtenwisseling waarbij meyrouw Goudsmit van D '66 het „doelwit* zal vormen. (Van onze correspondent) HULST De K.P.J.-krin.g Hulst houdt zaterdag 3 april een culturele kringavond in de Koning van Enge land te Hulst. Aanvang 20.00 uur. Op deze kringavond zullen de foto's tentoongesteld worden, die zijn ge maakt van de kerstviering op de Grote Markt in Hulst. (Van onze correspondent) HULST Op rijksweg 60 te Hulst, tussen de Tivoldweg en de kruising Absdaalseweg, is een vrachtauto met aanhangwagen, die beladen was met bouwstenen, over de kop geslagen. Het ongeluk ge beurde toen de wagen, afkomstig uit Geldermalsen, in de zachte berm naast de weg geraakte en een duw kreeg van de aanhanger die los raakte. Het voertuig kwam onderste boven dwars over de weg terecht- De materiële schade was zeer groo* maar niemand werd gewond. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondagnacht is ingebroken in een gebouw van de dienst van openbare werken aan de industrieweg. De diaders die via een raam zijn binnengekomen, en ken nelijk op zoek waren naar geld, heb ben alles overhoop gegooid. Er wordt echter niets vermist. De nacht daar voor werd ingebroken in een onbe woond pand in de Dijkstraat. Hier verschaften de daders zich toegang door het intrappen van een deur. De buit bestond uit enkele dozen met huisraad en een draagbare radio. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de gemeente Oostburg is een ophokgebod van diuiven van kracht vanaf heden tot en met 2 mei. Dit geldt niet 's avonds na zes uur. Verder kan ontheffing verkregen worden voor wedstrijd en opleervluchten. (Van onze correspondent). VLISSINGEN In Vlissingen be staan vergevorderde plannen om op iedere tweede zaterdag van de maand een postzegelruilbeurs (of postzegelmarkt) te houden. Zodra men een geschikte ruimte heeft ge vonden, zal met de markt worden begonnen. FOTO BOVEN: Docenten van de school ontvan gen het VVD-gezelschap. Een van de leerlingen is voor de bediening in geschakeld. FOTO ONDER: Een vrouw is een vrouw, is een vrouw: even opmaken voordat het vragenvuurtje begint. (Van onze correspondent). SAS VAN GENT De Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in Sas van Gent organiseert weer enige filmvoorstellingen in de woonker nen. Zaterdagmiddag in de woonkern Sas van Gent om 14.00 uur voor de jeugd tot en met twaalf jaar, zater dagavond voor de jongeren boven dertien jaar. Beide voorstellingen vinden plaats in het gemeenscnaps- huis, Noordstraat 5. Zondagmiddag om 13.30 uur kan de Westdorpse jeugd tot twaalf jaar naar de film, zondagavond om 19.30 uur de jongeren vanaf dertien jaar. Beide voorstellingen in gebouw Con cordia- Zondagmiddag om 16.00 uur wordt de film gedraaid in de woonkern Philippine, in gebouw De Meerpaal. -De film die wordt gedraaid is de komische rolprent „De sheriff in Petticoat". Voor de jongeren boven de zestien jaar is er iedere zondaga vond in het gemeenschapscentrum (Noordstraat 5) een gezellig samen zijn met muziek en dans. Aanvang om 20.00 uur. (Van onze correspondent) AXEL In De Halle te Axel is een voorlichtingsavond gehouden over hart- en vaatziektenè. De orga nisatie was in handen van de afde ling Axel van de Nederlandse vere niging tot bestrijding van hart- en vaatziekten. De burgemeester van Axel, de heeT M. K. van Dijke, zei, dat voor de bestrijdiing van deze ziekten, die ruim de helft v^n alle sterfgevallen veroorzaken, veel gelden moeten binnenkomen, niet alleen uit parti culier initiatief, maar ook de over heid moet er meer geld voor be schikbaar stellen. De gemeente Axel zal, zo zei de burgemeester, alle medewerking geven. Dt heer P. de Graaf, promotor van de stichting voor Zuidwest-Ne derland, schetste daarna het ont staan van de stichting en haar doel stellingen. De films, die daarna wer den vertoond, vormden het aankno pingspunt voor de causerie van dok ter Dierick uit Sas van Gent. Hij sprak over het gejakker in deze tijd, het te veel eten, te veel roken, te veel drinken en dergelijke. Ook stelde hij dat men zich tegenwoor dig veel te weinig beweegt. Na de pauze beantwoordde dokter Dierick vragen over hart- en vaatziekten. (Van onze correspondent) AXEL Voor de competitie van het Zeeuws-Vlaams Schutters Ver bond kwamen in cafetaria Sol Het Gulden Schot uit Axel en Cadzand tegen elkaar uit. De ploeg uit Axel wist deze wed strijd met ruim verschil te winnen. De beste schutters van beide vereni gingen waren: Ax-el: 1. Joh. Provo 174 pnt, 2. Jac. Sol 173 pnt, 3. M. de Visser 173 pnt, 4. J.J. Ocké 171 pnt, 5. Mevr. Sol 171 pnt- Totaal 862 pnt. Cadzand: 1. M. v. Gement 166 pnt, 2. Jacky Buyk 163 pnt, 3. J. Jansen 163 pnt, 4. C. Jansen 159 pnt, 5. Joh. Janse 155 pnt. Totaal 806 pnt. Vandaag moet de ploeg uit Axel naar Aardenburg om daar een wed strijd te schieten tegen de Missers. (Van onze correspondent) HULST In het Oost-Zeeuwsch- Vlaams topbiljartkampioensehap zorgde de Ruige Toepers en de Lus tige Toepers voor enkele verrassen de uitslagen. De Ruige Toepers slaagden er in de moeilijke uitwed strijd tegen KOT uit Hulst ver diend te winnen. Door deze winst gingen zij KOT in de rangschikking voorbij. Lustige Toepers wonnen onverwacht voor het sterke STC uit Sluiskil. ONA uit Hulst won na een zeer span nende strijd van stadsgenoot en kop loper Het Centrum. Door deze eer ste nederlaag van Het Centrum is de competitie, met nog drie wedstrijden voor de boeg, wel bijzonder spannend geworden. De uitslagen zijn: ONAHet Cen trum 119, KOT-Ruige Toepers 9 11: Lustige Toepers-STC 11—9; Ex celsiorHet Anker 182 De stand: 1. Excelsior 11-8-2-1-18; 2. Het Cen trum 11-8-2-1-18; 3. ONA U-9-0-2-18; 4. STC 11-5-0-6-10; Ruige Toepers 11- 4-1-6-9; 6. KOT 11-3-2-6-8; 7. Lustige Toepers 11-2-0-9-4-8. Het Anker 11-1-1-9-3-. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De afdelingen Ter neuzen, Axel en de Braakman van de Nederlandse bond van plattelands vrouwen houdt op woensdag 31 maart 's avonds om nalf acht in het vereni gingsgebouw De Rank te Zaamslag een gecombineerde streekvergade ring. Drs. P. J. M. van Kaimthout uit Bergen op Zoom zal een serie macro kleurenopnamen vertonen over „Het leven ontsluierd", vergrote kleuren dia's van mini-flara en -fauna.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2