Amerika bedreigt Chili met voedsel- boycot BEGIN ACTIE TEGEN HET ROKEN VOORONDERZOEK NAAR TANKERRACE WESTERSCHELDE Confessionele drie binden zich (nog) niet aan liberalen RIJNMONDBESTUUR TEGEN HOOGOVEN OP MAASVLAKTE Grote boerenbetoging in Brussel KVP, AR EN CHU PRATEN NA 28 APRIL VERDER MET VVD RUITERLIJKE ROMANCE? Ultra-rechtse kandidaat Craig maakt weinig kans Vier artsenverenigingen vragen regering: O.a. Scheldebekken aanbevolen Diepstplichti gen krijgen „drug-les" Vandaag stemming over premier Ulster Beslag op presentie geld raadslid Lardinois tornt niet aan besluit Landbouwschap in Kapelle DWARSGEBAKKEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)—-7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal, per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW DINSDAG 23 MAART 1971 25e Jaargang No. 6503 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15- Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO DE CHILI Het hoofd van de economische mis sie van de Amerikaanse ambas sade in Chili heeft de regering- Allende laten weten, dat de Ver. Staten het contract met Chili over de levering van voedsel en geneesmiddelen niet zal vernieu wen. Daardoor zal het land en vooral de armere bevolking in een noodtoestand worden ge bracht, zo verneemt het KNP van Prensa Asociada, dat het uit regeringskringen in Chili heeft. Zoals bekend zijn de regering- Nixon en het Amerikaanse be drijfsleven helemaal niet geluk kig met de politiek van de marxist Allende. Het afgelopen jaar heeft Chili in het wereldvoedselprogramma voor meer dan 10 miljoen dollar voedsel en medicijnen uit Ame rika ontvangen. Bovendien kwa men nog veel giften van andere genootschappen en hulporgani saties, o.a. van de Amerikaanse bisschoppen. De grootste moeilijkheid voor de regering van dr. Salvador Al- lende zal door deze boycot hier in komen te liggen, dat het zijn besluit, in toenemende mate aan kinderen melk te verstrekken om de ondervoeding tegen te gaan, niet kan handhaven. Die melk moet voor het grootste deel van de hulp uit het buiten land komen en ten dele tegen harde valuta worden gekocht. De produktie in eigen land is bij lange niet voldoende. Bovendien heeft de melkpro- duktie in Chili een nieuwe har de klap gekregen, doordat de boeren in het wilde weg lande rijen zijn gaan bezetten, w.o. 14G melkproducerende boerderijen. Op hetzelfde ogenblik dat de ze moeilijkheden met de V.S. ontstaan, overwegen Chili, Peru en Ecuador maatregelen te ne men tegen de vloot van de Ame rikaanse tonijnvisserij, nu de Amerikanen zich niet wensen te storen aan de nieuwe zonegren- zen, welke deze landen in de oceaan hebben vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) Vier verenigingen van medici vinden dat de overheid nu een actie moet beginnen tegen het ro ken van sigaretten. De Nederland se vereniging van artsen voor Songziekte en tuberculose, de Ne derlandse vereniging voor cardiolo gie, de Nederlandse internistenver eniging en de Nederlandse keei- neus- en oorheelkundige vereni ging hebben onlangs in een tele gram aan staatssecretaris Kruisin- ga om een dergelijke actie ge vraagd. In het blad Medisch Contact leg gen de vier verenigingen verant woording af van hun besluit. Vol gens de verontruste artsen is de situatie bijzonder onrustbarend ge worden, doordat niet alleen het verband tussen het roken en long kanker steeds duidelijker wordt, maar cr bovendien steeds meer aanwijzingen komen, dat door het roken van sigaretten ook bronchi tis, hartinfarct en andere ziekten en aandoeningen kunnen ontstaan. Daarnaast komen steeds meer gegevens beschikbaar, die erop wijzen dat roken ook schadelijk is voor de niet-rokers (o.a. bronchi- tispatiënten) en al met al is dit volgens de vier verenigingen reden tot „grote zorg". Hoewel een exacte berekening van het aantal doden tengevolge van roken niet mogelijk is, kan men volgens de artsen op goede gronden toch wel vaststellen dat dit minstens een vijfde van alle mannen moet zijn, dat wil zeggen, dat van de bijna 60.000 mannen, die in 1969 overleden, er zeker 12.000 stierven tengevolge van het roken van sigaretten. In dit aantal sterfgevallen tenge volge van roken zit een duidelijke groei: sinds 1950 is bijvoorbeeld het aantal hartaanvallen bij man nen tussen 35 en 39 jaar met 35 procent toegenomen. Een belangrijk deel van dit stij gend aantal sterfgevallen tengevol ge van het roken van sigaretten is te wijten aan de z.g. verkalking van de kransvaten (de bloedvaten, die het hart van zuurstof voorzién) en aan longkanker. Bij beide dood soorzaken is het verband met ro ken bijzonder duidelijk en met elk onderzoek treedt het verschil tus sen rokers en niet-rokers duidelij ker op de voorgrond- Volgens recente gegevens is de kans dat een man, die tussen de 45 en 54 jaar oud is en per dag tien sigaretten rookt, een hartaanval krijgt, drie maal groter dan bij een vergelijkbare niet-roker. Voor vrouwen is die kans bij rooksters dubbel zo groot. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Mr. T. Lebret heeft de rechter-commissaris, die belast is met de behandeling van strafzaken, verzocht een gerechte lijk vooronderzoek in te stellen. Dit in verband met de op 27 februari jongstleden gehouden „tanker-race" op de Westerscheldc door twee met ruwe olie geladen tankers; het Libe riaanse schip de Panachaikon van 40.000 ton en de Esso Antwerpen van 42.000 ton. Het Belgische schip zou op die bewuste dag als eerste in de Zand- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De confessionele partijen zullen voor de verkiezin gen niet verklaren dat zij na 28 april weer met de VVD in de regering willen zitten. KVP, AR en CHU willen namelijk voor de verkiezingen geen bindende afspraken met de WD maken. Met name op het ge bied van de overheidsuitgaven en de belastingen zijn de verschillen tussen de confessionele drie en de liberalen te groot. Eerst moet de kiezer zijn stem uitbrengen, dan willen de confessionelen het gesprek met de VVD hervatten. Niet met de progressieve concentratie, want die heeft zich volgens KVP-voorzitter Van der Stee zelf uitgeran geerd. WfMÊ lü l: 'r 0'.;' Geruchten over een nieuwe romance doen in Engeland de ronde: prinses Anne en de 32-jarige Olympische ruiter Richard Mead zouden méér dan „ge wone" vrienden zijn. Of houden ze gewoon allebei van paardrijden? In Haagse politieke kringen was de afloop van het overleg confessio- nelen-VVD precies zoals werd ver wacht. De confessionelen hadden de verklaring over hun vrijblijvende opstelling al kant en klaar. Aange nomen wordt dat zij voor de verkie zingen geen stembusakkoord met de VVD willen, om te vöbrkomen dat een aantalkiezers zich zal afwenden en de progressieve concentratie zal kiezen. Ook proberen de confessio nele partijen te vermijden, dat de linkervleugels van hun partijen voor de verkiezingen al te onrustig gaan worden. KVP, AR en CHU hebben drie gesprekken met de VVD gevoerd. Na enkele uren werd het overleg gisteren afgesloten door het uitbren gen van verschillende verklaringen. Volledige overeenstemming tussen de drie confessionele partijen en de liberalen bestond over de volgende punten: pornografie, drugs, milieu beheer, buitenlandse zaken, zo nodig opvoering van de defensielasten, het bejaardenbeleid. Verschillen van betekenis lagen er bij: het uitgaven- en belastingbeleid, het huurbeleid, de ontwikkelings hulp, het omroepbeleid, bepaalde as pecten van de inkomens- en vermo gensverhoudingen en de financiering van het onderwijs. De VVD mag dan „teleurgesteld" zijn, voor KVP-voorzitter Van der Stee waren de drie gesprekken „niet zinloos". „Er is een stuk duidelijk heid geschapen", riep mr. Van der Stee daarbij uit. Welke duidelijk heid aan de kiezer? „Het is duide lijk dat wij en de VVD het niet eens zijn over de overheidsuitgaven en de belastingen". ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond acht op het ogen blik de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte bij Rotterdam niet aanvaardbaar. De Rijnmond-gecommiteerde drs. II. P. M. van der Drift heeft dit gisteren meegedeeld tijdens een commissie vergadering van de Rijnmondraad in Rotterdam- Tot gisteren had het da gelijks bestuur van Rijnmond in het openbaar nog geen standpunt ken baar gemaakt over de plannen van Hoogovens en Hoesch om op de Maasvlakte een groot hoogoven- en staalbedrijf te bouwen. Het dagelijks bestuur van de Rijnmond acht een hoogovenv-esti- ging op de Maasvlakte thans niet verantwoord gezien de situatie op de arbeidsmarkt en die van de in frastructuur in het Rijnmondgebied en gezien de milieuhygiënische as pecten. „Pas als op deze punten nieuwe ruimte aanwezig is„ dan kan er over een hoogovenvestiging ge praat worden", aldus de Rijnmond gecommitteerde. Hij noemde een raffinaderij annex chemisch bedrijf of een olieterminal als alternatieve oplossing voor een hoogovenvestiging op de Maasvlakte. Drs. Van der Drift achtte een hoogo venvestiging mogelijk in het gebied van het Noordzeekanaal, het Schel debekken of de Eemsmond. De Rijn- mond-gecommitteerde voegde daar wel aan toe dat deze drie vestiging splaatsen kwalitatief aanzienlijk BRUSSEL Boerenleiders en po litiemensen kijken met meer dan een beetje angst uit naar de grote boe renbetoging, vandaag in Brussel. Naar verwachting 100.000 boeren uit België, Nederland en Noord-Frank rijk zullen komen demonstreren te gen de landbouwpolitie van de EEG. Als blijk van solidariteit zullen vandaag op alle Belgische markten, veilingen, veevoederfabrieken enz. stakingen plaatsvinden. Ver boven het straattoneel van duizenden demonstrerende boeren, op de 15de verdieping van een goed be waakt gebouw, beslissen vandaag de landbouwministers van de zes over de prijzen van de voornaamste land- bouwprodukten voor het komende landbouwjaar. De ministers staan on der grote druk van de boeren die prijsverhogingen willen, van de pu blieke opnie die modernisering en sa nering van de landbouw wil om deze zware subsidielasten te verlichten, en van dr. Sicco Mansholt van de Europese commissie, die wil aftreden als er geen beslissingen worden ge nomen. Ondanks de roerige achterban van boeren die met tractoren het verkeer lamleggen in België en gister ook in Duitsland (Kiel) en in Italië, is de georganiseerde landbouw voorzichtig optimistisch over de afloop van het ininistersoverieg. Dit keer zullen de ministers het niet meer kunnen pres teren na moeizame vergaderingen) toch nog met lege handen thuis te komen, zoals vorig jaar. Op 1 april gaat het nieuwe land bouwjaar in. Dan moeten de prijsver hogingen van kracht worden, waar over de ministers vandaag en zono dig ook morgen vergaderen. Behalve over de nieuwe prijzen praten de ministers ook over maatregelen voor modernisering en sanering van de Europese landbouw. Dat gebeurt aan de hand van de derde versie die Mansholt van zijn plan uit 196S heeft opgesteld. Ook vanuit Nederland rijden er vandaag bussen met protesterende boeren naar Brussel, onder meer van uit Friesland en Groningen. minder aantrekkelijk zijn voor Hoogovens-Hoesch als de Maasvlak te ebij Rotterdam. In tegenstelling - tot het dagelijks bestuur van Rijnmond staan het ka binet en het gemeentebestuur van Rotterdam op het standpunt dat de plannen van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte moeten doorgaan. De uiteindelijke uitspraak van de Rijnmondraad is niet bindend. De Rotterdamse gemeenteraad zal uit eindelijk het laatste woord hebben in de hoogovenkwestie. Het bestuur van de contactcom missie voor natuur- en landschaps bescherming heeft de gemeenteraad van Rotterdam in een brief in ern stige overweging gegeven bij de vaststelling van het bestemmings plan „Maasvlakte" de bestemmin gen voor hoogoven- en staalbedrij ven en petroleumraffinaderijen te wijzigen in die van terreinen voor op- en overslag van goederen. Aan het begin van de vergadering van de confessionele drie en de VVD deelde KVP-fractieleider Schmelzer gebakjes rond: hij werd gisteren 50 jaar. V.l.n.r. Van Riel, mevr. Van So meren en Geertsema. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dienstplichtige militairen krijgen vanaf deze zomer voorlichting over de gevaren van verkeerd druggebruik. Het worden verplichte lessen, die worden gege ven door een aantal marechaussees. Deze marechaussees krijgen de ko mende maanden een cursus over druggebruik. Generaal W. van Rijn, bevelhebber van de landmacht, heeft onlangs in een brief aan de onderdeelscom mandanten gevraagd toe te zien op druggebruik in de kazernes. De ge neraal is bezorgd over de vermoe delijke toename van het gebruik van verdovende middelen door mi litairen. viietskiis te Antwerpen dokken. De afspraak luidde dan ook dat de Pa nachaikon de Esso Antwerpen voor bij zou laten gaan. Op gelijke hoog te gekomen voeren de beide schiepen echter een tijd lang op dezelfde snelheid (ca. 14 mijl per uur) naast elkaar voort. Door de enorme zui ging werden de achterstevens naar elkaar getrokken en kwamen de beidie schepen met elkaar in aanva ring. De Belg liep omhoog op de Mid delplaat in de Westerschelde. De Panachaikon vervolgde zijn reis. Di rect na het voorval eiste de Esso Antwerpen echter een bankgarantie van 67 miljoen Bfrs. van het Liberi aanse tankschip. Commissaris J. Bout van de rijks politie te water uit Wemeldinge verhoorde de bemanningen van de beide schepen en maakte proces verbaal op tegen de kapitein van het Liberiaanse schii-p. De rechter commissaris zou buiten de beman ningen ook enkele nautische des kundigen raadplegen. Als dit onderzoek is afgesloten en er blijkt dat de Panachaikon een overtreding heeft begaan inzake ar tikel 39 lid 5 van het binnenaanva- ringsreglement of tegen artikel 169 van het wetboek van strafrecht, dan zai de officier van justitie de zaak aanhangig maken bij de rechtbank. Het onderzoek zal waarschijnlijk vijf tot zes weken duren. ROLLS ROYCE LTD. heeft gisteren ter overneming van de personenauto- en dieselmotorenafdeling Rolls Royce Motors LTD. opgericht. (Van onze correspondent) ULSTER De 31 leden van de parlementaire fractie van Ulsters unionistische partij zullen vandaag in het Stormont een keuze doen tussen Brian Faulkner, minister van Ontwikkeling in de regering Chi chester Clark, en de ultra-rechtse William Craig, gewezen minister van Binnenlandse Zaken, die kandi daat zijn voor de ontzettend moeilij ke taak van premier. Tot grote vol doening van de nationale regering in Londen heeft Faulkner de beste kans om gekozen te worden. De stemming is vanochtend rond 11.401 uur (Ned. tijd). Premier Edward Heath heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering geen voor standster is van radicalere maatre gelen ter bestrijding van het terro risme in Noord-Ierland. De 50-jarige Brian Faulkner wordt door waarnemers Ulsters meest ervaren politicus genoemd. Z'n ruime politieke ervaring zal hem goed van pas kunnen komen om handig en kordaat af te rekenen met de extremistische elementen van zijn partij, die hem een voet dwars willen zetten. Een van deze extre misten is kandidaat no. 2, „big" Bill Craig, een advocaat die zelfs geen lid meer is van de parlementaire fractie. Craig heeft ten aanzien van Lon den een opstandige houding aange nomen. Z'n verkiezing tot premier zou de regering-Heath beslist voor een crisisprobleem plaatsen. Craig geniet de steun van fanatieke pro testanten. Voor hem zijn alle midde len, zelfs een breuk met Londen, geschikt om het republikeins-katho lieke verzet de kop in te drukken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw vindt, dat hij zich dient te onthouden van het geven van een oordeel over het feit, dat het Landbouwschap in Kapelle beslag heeft laten leggen op het presentie geld van een raadslid. Letterlijk zegt minister Lardinois over deze kwes tie: „Van een beoordeling van de opportuniteit van deze maatregel be hoort de ondergetekende zich te ont houden". De bewindsman deelt een en an der mee in antwoord op schriftelijk door het Tweede Kamerlid W. J. Schuitemaker (groep Goedhart) ge stelde vragen. Met name had de heerSchuitema- ker de minister gevraagd of het leg gen van beslag op iemands presentie gelden wel een goede methode van „contributie heffen" is om de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie populair te maken. De minister is van mening dat het Landbouwschap door beslag te leg gen op het presentiegeld van een raadslid gebruik heeft gemaakt van een aan ieder gegeven wettelijke mo gelijkheid om een vordering te innen. Het ging hier om het raadslid J. Kole uit Wemeldinge. Hij zit in de raad van Kapelle voor de Boerenpar tij en wil zoals alle aanhangers van Koekoek geen heffingen van het Landbouwschap betalen. In het ver leden heeft dat schap wel meer de methode toegepast van beslaglegging, onder andere in de gemeenteraad van Ede, de „wieg" van de Boerenpartij. DE COMBINATIE Holma Sudameri- cana heeft de opdracht verworven tot het uitdiepen en uitbreiden van de binnenhaven van Quequen in Ar gentinië. Met de opdracht is een be drag gemoeid van ongeveer 20 mil joen. BIJ SOERABAJA in Oost-Java zijn twaalf mensen omgekomen en acht gewond toen een te volle taxi-bus in een ravijn stortte. (ADVERTENTIE) idSm, NATUURWiT, BOERENBRUtN, 30ERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, krenten-rozijnenbrood, krentenbollen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1