ENORM t IN MANILLA St. Paul's moet gered worden REISONGEMAK Pater Lagerwey: Bewoners sociaal bewust Eigen weg Beroerde tijd Wagen-, lucht- en zeeziekte (Van onze speciale verslaggever) MANILLA Hij heeft zijn eerste hartinfarct al achter de rug. In de pocket „Waar god schreit" heeft spekpater Werenfried van Straaten in 1968 over hem geschreven: „Hij is een baanbreker en ook zonder academische titels een der meest gezaghebbende autoriteiten op sociaal-pastoraal gebied in de Filippijnen. Een blije avonturier gods, die met onverzettelijke wilskracht, di plomatiek talent, kinderlijk geloof, speelse fantasie, keiharde zakelijkheid, een groot hart, ongelooflijk veel humor en toch met diepe priesterlijke vroomheid de kerk dient. Ik heb hem prompt 100.000 dollar beloofd". gregati-e van de missionarissen van het H; Hart geldt hij als een zonder ling, maar dat is geen negatieve HB kwalificatie. (Van, een onzer verslaggevers) LONDEN De befaamde Londense kathedraal St. Paul's moet hoog nodig worden gerestaureerd. Wat de eeuwen niet hebben kun nen doen en evenmin de Duitse bommen tijdens de „Blitz van de tweede wereldoorlog, schijnt nu te gaan lukken door enige factoren van het moderne leven: het gedreun van het verkeer en de lucht vervuiling. St. Paul's is veel scheuren gaan vertonen en grondig ingrijpen is noodzakelijk geworden. Begin februari is een grootscheepse actie begonnen. Men heet! drie miljoen pond (7,2 miljoen dollar) nodig. Een zonderling met een- rotsvast geloof in de kerk. Deze mai), in Manilla geliefd en gehaat tegelijk, is'Oor Lagerwey (46), M.S.C.-paiter (geboren in Ijs- se), die op een wel erg exceptionele wijze missioaieringsa-rbeid verricht in het meest-kathoLieke land van het Verre Oosten, waar. de sociale tegen stellingen zo mogelijk nog groter zijn dan dn Zuid-Amerika. Hij speelt voortdurend hoog spel, maar dat ziet hij als zijn roeping. Hij opereert vanuit een 8 verdiepin gen hoog, opvallend wit „office buil ding" aan de drukke Magsaysay bbulevard in Manilla. In een krioe lende metropool van 3,5 miljoen mensen, waar de laatste weken de monstrerende studenten genadeloos door de politie worden neergeknald. Bind vorig jaar heb ik bij hem -gelogeerd, ruime appartementen, air-conditioning, puik comfort, op zijn tijd een pilsje. Zit je dan bij een missionaris? Cor Lagerwey zegt van zichzelf: „Ik zie een, priester als de zakenman van God". In de con- Hij is traditioneel begonnen, pas toraal frontwerk (1955-1959) in 70 plattelandsdorpj-es' in centraal Luzon. „Eerlijk, dat bevredigde mij niet. Ik vind, dat achtergebleven en misdeel de mensen d-irekter geholpen moeten worden. Toen ik de opdracht kreeg om een seminarie te bouwen, heb ik geniale bedelkwaliteiten in mij ont-. dekt. Dat seminarie is er gekomen, kostte een half miljoen. Maar daarna ben ik mijn eigen weg gegaan". Hij is nu een van de machtigste „mani pulators" van de openbare mening in de Filippijnen. Want na een jour- nalistenopleiding in Nijmegen begon Cor Lagerwey in 1961 met de uitgif te van tijdschriften, die naast een religieus vooral een sterk sociaal- geëngageerd karakter hebben. Dat initiatief, met ais eerste huisvesting een oude garage, groeide vrij snel uit tot het gigantische kantoorge bouw (maart 1967 in gebruik geno men) aan de Magsaysay boulevard, dat hij nu runt. Hij stampte het uit de grond, in zijn eentje. Hij is de inspirator achter de schermen van diit Social Communications Center (SSC-200 man personeel), dat een unieke interpretatie is van de ker kelijke zendingsgedachte binnen de Filippijnse actualiteit. In dit land (38 miljoen mensen) ls het analfabetisme ai teruggebracht tot 25 pot, maar de denkende laag van de bevolking is nog maar zeer dun (5 pet). Lagerwey stelt: „Hoe kan men bepaalde hervormingen doorvoeren, zolang de meerderheid er riet de flauwste notte van heeft? Mén moet, de niensen eerst bewust maken vain iets, Ze moeten weten, dat het bestaat, voordat men aan ontwikkeling kan denken". Intussen neemt de sociale onrust schrikba rend toe. In Manilla komt het elke week tot: schietpartijen, waarbij de monstranten sneuvelen. „Dit land is een sociale vulkaan, hij kan ieder moment tot uitbarsting komen. Je kunt een burgeroorlog alleen nog maar bezweren door een snel proces van bewustwording in te leiden in alle lagén van de bevolking. Wat wij propageren zijn ook revolutio naire 'hervormingen, maar dan langs Vreedzame weg". Vanwege die doelstelling was het SCC een waagstuk. Toen Cor Lager wey weigerde om voor zijn druk werken het kerkelijk „imprimatur" aan te vragen, werd hij door kardi naal Rufino Santos op staande voet gesuspenseerd. Het besluit werd 7 maanden later weer ongedaan ge-, maakt. „Maar ik heb er een zeer Een blik vii de tv-studio van het SCC-centrum die in december van het vorig jaar gereed kwam. beroerde tijd door gehad". Ook fi nancieel was het een staaltje van durf en vermetel vertrouwen. Oost- priesterhulp gaf steun, de Neder landse regering bekostigde de in richting van drukkerij en zetterij, „zelfs het Witte Huis en de UNO hebben wat gegeven, maar er drukt nog altijd zo'n miljoen aan leningen op en in 1969 had de exploitatie een tekort van f 568.000. In het bedrijf komen elke maand drie vaste magazines van de pers, samen 600.000 oplage. Er zij nspeci- aie redaktiestaven, journalisten met ieder hun contacten binnen de woe lige kliek rond president Marcos, de underground, het gespleten katholie ke establishment. Elk blad is gericht op een bepaalde bevolkingslaag en dan weer onderverdeeld in vier dia lecten. Lagerwey introduceerde de ideologie van „de vier I's" (informe ren, instrueren, inspireren, insiste ren), die men in de keuze en de benaidering van de onderwerpen te- terugvindt. Wat het SCC met zijn magazines over de hele Filippijnse archipel (7.100 eilanden) propageert, wordt vanuit datzelfde centrum nog eens krachtig ondersteund door film-, ra dio- en (sinds december) televisie programma's. Alle produkties gebeu ren in eigen studio's, modern geëqui peerd met Duitse en Nederlandse apparatuur. De items lopen parallel met wat de periodieken benadruk ken. Zo startte de radio-afdeling in december 1969 met een jaarserie over verantwoord ouderschap: 250 hoorspelen van telkens 15 minuten in vier dialecten. Vooruitlopend op de verkiezingen voor de constitutio nele conventie werd een serie van 36 korte „soap dramas" gemaakt. Gespeelde gebeurtenissen uit het le ven van de gewone man, die hem moesten inprenten hoe belangrijk de keuze van een goede kandidaat was. „Ik zie 'dit werk als een zeer christelijke missie", aldus Cor La gerwey. Die bezieling houdt hij ook brandend bij zijn columnisten en producers. „Alle hervormingen, die de regering nu wil gaan doorvoeren, daar werd in 1959 al over gepraat. Maar ze hadden gemakkelijk praten, want de meerderheid van het volk hoorde die kreten niet. Wij geven ze nu door, dan verdwijnen ze niet meer in de doofpot zoals vroeger. Ik wil daarbij alle moderne communi catietechnieken inschakelen. Ais de tv-secti-e eenmaal draait, gaan we ook bandjes maken voor cassette recorders. Een betere grondwet en minder geboorten, dat blijven voor lopig de meest acute zaken. Wij zuilen erop hameren, totdat iedereen het drinkt, net zoals de Amerikanen hun coca-cola erin gestampt heb ben" De twee grote torens van de machtige kerk beginnen naar elkaar toe te leunen. Elk is ruim 75 meter hoog en weegt 12.000 ton. En de bogen die de torens verbinden ko men onder een te grote druk te staan. Er is een ramp im de maak. De grond onder een van de torens is verzakt doordat er een riool onder zit die niet deugt. Bij de andere toren is de grond ook verzakt als gevolg van een bom die er in de buurt terechtkwam en een gat boor de in de grond van 9 meter diep. En dat gat is na de oorlog nooit goed genoeg opgevuld. De riool zal moe ten worden omgeleid en de kanten van nieuw beton worden voorzien En aan de voet van de twee torens moeten betonnen palen in de grond worden gedreven opdat zij hechter komen vast te staan. Om de twee bovenkanten van de torens op hun plaats te houden moet daartussen een versterking van sta len balken worden aangebracht, tot onderlinge steun. Er is nog veel meer te doen. Bepaalde muren bijvoorbeeld lijken zo op gezicht solide te zijn, maar dat is 'bedrag. Er zal veel aan moe ten worden veranderd en versterkt. Op bepaalde plaatsen heeft de bouwmeester, Sir Christopher Wren, toen hij zijn kathedraal bouwde in de 17e eeuw, het mengsel voor zijn specie verkeerd berekend en dat begint zich hier te langen lest te wreken. Vooral door de inwerking van het regenwater. „De hele kerk is ai een reusachtige spons", zei een deskundige. Vooral liet zware en bijna dag en nacht voortdurende gebeuk van het wegverkeer is er schuld van dat het machtige gebouw danig is verzwakt. De erosie van het gesteente wordt bovendien nog bevorderd door de luchtvervuiling. De invloed van de slechte lucht wordt van jaar tot jaar groter. Het gaat een enorme restauratie worden, die de hele kathedraal be treft. Het werk is noodzakelijk om te voorkomen dat, zo-als zeer angst aanjagend op 'n affiche van 't steun fonds is te zien, de hele kerk zou instorten. Als we de voorspelling van het affiche geloven moeten, zal het hele gebouw in d-e wijk Ludgate Hill terechtkomen, en daar een ravage aanrichten die alleen in een nachtmerrie voor te stellen is. Nodig is ook d-at men in de kerk enige liften gaat aanbrengen. Die de brandweer kan gebruiken als er er gens brand mocht uitbreken. De huidige St. Paul's is d-e vijfde. Alle kerken van die naam waren op dezelfde plaats gebouwd. De eerste die tot stand kwam in het jaar 604, verbrandde. De tweede werd door invallendiè\ Vikingen leeggehaald en verwoest. De derde en de vierde werden ook door het vuur verteerd. De vierd-e tijdens de Grote Brand van Londen in 1666. Maar Wren bouwde zijn St Paul's op dezelfde plaats als de voorgan gers, ofschoon d-e gro-nd daar eigen lijk te zacht voor is. Als het geld er i-s en de nodi-ge restauratie begint zal de kerk voor het publi-ek geopend blijven. Het aantal bezoekers is, als vanouds, enorm: het bedraagt zo ongeveer twee miljoen per jaar. St.-Paul's Cathedral: bestand tegen de Duitse bommen, niet tegen het moderne verkeer. De staf van het SCC-centrum is zeer jong. Cor Lagerwey met op de achtergrond het SCC-gebouw dat hij in zijn tentje bij elkaar bedelde. (Van onze medische medewerker) De term reisziekte dekt een hele lading. Men bedoelt er mee een reeks van ongemakken zoals bleek worden, het uitbreken van koud zweet, misselijkheid en overgeven. Naar gelang deze symptomen optreden in een vliegtuig, op een boot of in een wagen spreekt men van luchtziekte, zeeziekte en wagenziekte. De ruimtevaart van de laatste jaren heeft er ons nog een vierde soort bezorgd, namelijk de ruimteziekte. Het is vooral te dan ken aan de intense onderzoekingen van de ruimtevaartgenees heren dat we een beter inzicht hebben gekregen in het mecha nisme van dit veel voorkomende en soms erg vervelende probleem. - Men is het er over eens dat de zogenaamde reisziekte geen echte ziektetoestand is, maar wel een na tuurlijke reactie tegenover een on natuurlijke omgeving. Deze reactie kan individueel erg verschillend zijn. Sommiig-e personen zijn zeer vatbaar, terwijl anderen veel mind-ei last hebben. Toch kan men iedereer reisziek maken wanneer men df prikkel maar lang en sterk genoej maakt in experimentele laborato riumomstandigheden. Vooral het ver schijnsel reisziekte heeft men in d' loop der tijden alle mogelijke en onmogelijke verklaringen en be handelingen uitgedacht. Momenteel beperkt men zich tot twee theorieën De eerste theorie behelst dat df, symptomen van reisziekte te wijten zijn a-a-n een te sterke prikkeling van het evenwichtsorgaan in hei binnenoor. Dit orgaan bestaat uit drie halfcirkelvormige kanalen ge vuld met een vloeistof. Telkenr vann-eer ons hoofd een hoekvormig-r versnelling ondergaat wordt het or- ;aan geprikkeld. Bij lijnvormige versnelling of bij verandering van ins hoofd ten opzichte van df waartekracht wordt een ander ge leelte van het binnenoor geprikkeld ■1. het otolithensysteem. De tweede theorie, die tevens df veste uitleg verschaft over alle as- veeten van d-e reisziekte, legt de radruk op het feit dat er gedurende het reizen tegenstrijdigheid kan be staan tussen de beweging die we waarnemen en de beweging die we verwachten of gewoon zijn. Er is als het ware een conflikt tussen prikkels. Allerhande proefne mingen kunnen zulke toestanden na bootsen. Zo ka-n men iemand in een cabine zetten en dan dezé cabine laten schommelen. Het evenwichts orgaan van het binnenoor signaleert vnmiddellijk deze schommelbe we ling, terwijl d-e ogen niets waarne men van de beweging daar ze ge vestigd blijven op eenzelfde punt in d-e eatiinewand. Zijn ogen vertellen de proefpersoon dat hij onbeweeg lijk is, maar zijn evenwichtsorgaan beweert dat hij schommelt. Eenzelf de verschijnsel doet zich voor wan neer men een kaart of een boek leest in een wagen die over een vobK°1ige en kronkelige weg rijdt. Meestal slaagt het organisme er in zich na een bepaalde tijd aan te passen aan deze tegenstrijdige situa tie. De nieuwe gegevens worden op geslagen in onze hersenen, die een nieuw referentiesysteem opbouwen waarmede we dan beter de tegen strijdigheid van de gegevens kunnen interpreteren, zoda-t ze ons niet meer hinderen. Wanneer men na een aanpassing chter terugkeert naar een normale omgeving, bijvoorbeeld aan land te stappen na een lange zeereis, dan ziet men het tegenovergestelde ver schijnsel. De persoon kan dan „land ziek" worden omdat de normale om geving hem nu tegenstrijdig vo<*-- komt. Dit is echter van korte ddü'r, daar hij vlug zijn vroeger referen tiekader weer opneemt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9