Acties voor inenting tegen polio in aantal gemeenten TACHTIG UUR PLATEN DRAAIEN Hoogbouw voor Zeeland uit den boze 1? 83 S ZEELAND EN DE ZESTIG-PROCENT-VACCINATIE Zondag: Johannes Passion te Hulst immw PRUS-SLAG ZO DOEN WU DAT] M aardbeien smeerkaas Busje ramde juwelierszaak: 40 a 50.000 gulden schade ZELDZAME WITTE COBRA Rijkssubsidie en recreatie stad streek Toenemende scheepvaart in Kanaalzone Lagere temperaturen Poortvliet Terneuzen Middelburgs Oratorium Koor onder leiding van Jo Ivens G.S.: voorkeur voor „bepaald Baalhoek-tracé Prof. ir. Luning Prak voor Ned. Mij van Nijverheid en Handel Buitenwijken Experimentele kerk dienst in Ritthem GROTE FLES Eigen bijdrage heerlijk kiekje CH0C.0RANGE DOPERWTEN Wm-MEAT BOOMSCHORS BTTTERGIAS55 boterham- OOk korrels TJu VRIJDAG 19 MAART 1971 (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de havens van de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone waarbij inbegrepen de rede van Terneuzen-Westbuitenhaven en Dow Chemical, zijn in de twee eerste maanden van dit jaar in totaal J4fi zeeschepen gelost met een gezamen lijke tonnage van 538.530 ton. In dezelfde periode van het vorig jaar was dit 123 schepen, tonnage 394.990. Het aantal geladen schepen in de ze periode bedroeg 113 tegen 170 in januari en februari 1970. Totaal ge laden in tonnen respectievelijk 142.610 tegen 148.673. In totaal wer den 259 schepen gelost en geladen, als volgt verdeeld: kanaalhavens Terneuzen 136, Sas van Gent 46. rede Terneuzen Westbuitenhaven Dow Chemical 39 en Sluiskil 38. Overzicht Westsluis Terneuzen zee vaart, totaal geschut op- en afvaart in d-eze twee maanden 1.799 schepen tegen 1.320 in januari en februari 1970. In de gehele Zeeuwsch-Vlaam se kanaalzone werden in januari en februari 1971 1.571 biimenschenen gelost en geladen (vorig jaar 1.593). Ook hier hadden de T-erneuzense kanaalhavens het leeuwenaandeel met 686, gevolgt door Sluiskil met 413. In totaal passeerden de sluizen van Terneuzen 10.006 binnenschepen tegen vorig jaar in deze periode P V De veerpont te Sluiskil ver- de 82.760 voetgangers en 44,983 rijwielen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagnacht omstreeks kwart over een is een Volkswagenbusje de juwelierszaak van de heer Bosch aan de Noord straat te Terneuzen binnengereden en daarna doorgereden. De in de etalage aangerichte schade wordt ge schat op 40 a 50.000 gulden. Hierbij is de schade aan de voorgevel, die er vrijwel geheel vernield is en voorna melijk uit glas bestond niet meege rekend. De auto werd later in de nacht door de politie aangetroffen in de Nieuwstraat, en blijkt eigendom te zijin van een Rotterdamse firma. Over de bestuurder kon de Terneuzense politie geen nadere inlichtingen ver strekken. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ. op donderdag om 18.00 uur: Enkele buien en temperaturen normaal tot beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. water standen Konstanz 264 (pl. 1); Rhemfelden 177 (-2); Straatsburg 162 (-20); Plittersdorf 312 (-5); Maxau 370 (pl. 6); Plochingen 180 (-17); Mann heim 205 (pl. 8); Steinbach 151 (pl. 11); Mainz 232 (pi. 19); Burgen 147 )pl. 23); Kaub 156 (pl. 28); Trier 266 (pl. 4); Koblenz 175 (pl. 29); Keulen 116 (pl. 17); Ruhrort 272 (pl. 6); Lobith 885 (pl. 6); Panner- dense Kop 860 (pl. 8); IJsselkop 805 (pl. 5); Eefde IJssel 332 (onv); Deventer 226 (pl. 6): Monsin 5480 (pl. 10); Borgharen 3956 (pl-. 18); Belfeld 1144 (pl. 0); Grave bene den de sluis 502 (-5); hoogwater (Van een onzer verslat lievere) GOES De Zeeuwse ge meenten, waar minder dan zestig proeent van de totale bevolking is ingeënt tegen po lio, hebben inmiddels defini tief besloten of en in hoeverre zij tot actie zullen overgaan. Hierbij is het verschil van in zicht lussen de betrokken ge meenten opvallend. In Sclierpenisse bijvoor beeld zal geen circulaire uit- gaan naar diegenen, die nog liet zijn ingeënt, maar zal men met mondelinge propa ganda in het ervolg zoveel mogelijk mensen zien over te halen. In St.-Pliilipsland, als ander uiterste, hoopt men aan staande zaterdag al, in één klap (spuit) de achterstand in te lopen. De meente-arts van St.-Philips- land, dr. H. Menger, heeft voor dit doel 400 „porties" vaccin besteld. Gisteren is van de gemeente en de gemeente-arts een huis-aan-huist schrijven rondgestuurd, waarin ieder die zich in het verleden nog niet heeft laten inenten, wordt verzocht, diit nu wel te doen. Het gaat hier om ongeveer vijftig procent van de jeugdige bevolking (van 0 tot 18 jaar). In 1963 heeft zich op het eiland Tholen eenzelfde (maar kleinere) epidemie van kinderverlamming voorgedaan als nu in Staphorst. Er waren toen zes gevallen. Gp het hele eiland zijn daarna klontjes met oraal-vacom verstrekt". Dit was voor 100 pet. een succes", herinnert zich dr. Menger, „maar door dit succes ebde de belangstelling voor de inenting weg- En juist die inen ting (die bij plaatselijke aanwezig heid van een epidemie niet mag worden toegepast, maar moet wor den vervangen door een voorlopige dosis, dus een klontje) ds het enige afdoende middel". Dokter Menger vindt dat het za terdag voornamelijk om de kinderen gaat, omdat bij die categorie het grootste aantal niet-ingeënten is. „Maar iedereen is vanzelfsprekend welkom. Tenslotte zijn er ouderen, die nog hetzelfde gevaar lopen als de jongeren". Woensdag is van de Zeeuwse In spectie van de Volksgezondheid, te Middelburg, een circulaire verstuurd aan alle gemeenten in Zeeland. Hierin verzoekt men die gemeenten contact op te nemen met de gemeen te-arts en met de afzender zelf. De inspectie heeft geen taak bij de komende inentingsactie.s. Zij zal slechts informatief en indien nodig, coördinerend optreden. In de gemeente Borsele, waar het kerkdorp Borssele -en in mindere mate ook 's-Gravenpolder nog niet aan de hoogste -eisen voldoen, heeft de gemeente aan alle nog niet in geente inwoners een brief gestuurd, waarin de burgemeester piet het oog op het Staphorster slechte voor beeld, wijst op de noodzaak van inenting. Men adviseert voorts, zich in verbinding te stellen met zijn arts of wijkverpleegster. De artsen zullen, als zij een overzicht van de „belangstelling" hebben, in Goes de benodigde voorraad vaccin bestellen. Er waren in Borsele overigens, al voordat er sprake was, van een cir culaire, mensen die zich uit zich zelf in verbinding hebben gesteld met hun arts. Di Poortvliet (ook een van de gemeenten waar minder dan 60 pet. is Ingeënt) zegt gemeente-arts A.A. Kugel: „Ik vind het onbelangrijk. We hebben er helemaal geen haast mee. Tachtig procent is hier in geënt. We hebben hier namelijk altijd alle mogelijke moeite gedaan. Ik wacht nu nog een bericht van de inspectie af." De verantwoordelijke ambtenaar: „We willen geen paniek, want we zitten hoven het percenta ge (later in het gesprek bleek dat hij slechts, evenals kennelijk de arts, doeldé op de categorie van 0 tot 18 jaar red.) Sinds 1963 zitten we gunstig, maar w-e willen n-u wel gebruik van de situatie maken om het percentage verder op te schroeven. We hebben nog geen plaininen gemaakt. We zul len de belangstellenden -eerst waar schijnlijk in een persoonlijke of huis- aan-huis verspreide brief vragen zich op te geven bij hun arts. Onder- de categorie oudere bevolking be vindt zich het grootste percentage niet-ingeënten". Poortvliet telt 1650 inwoners.. In Scherpenisse zal geen actie plaats hebben. Burgemeester D. Bouwense: „dat is hier niet zozeer nodig. De dokter, wijkverpleegsters en nog enkele andere mensen zullen wel zoveel mogelijk mondeling in de toekomst propaganda maken voor de polio-prik". Scherpenisse behoort tot de tien gemeenten in ons land waar de kinderverlamming gemak kelijk kan toeslaan, omdat minder dan 60 procent van de totale bevol king is ingeënt. Vrouwenbond N.V.V. Deze week hield de Vrouwenbond N.V.V. afdeling Terneuzen onder voorzitter schap van mevrouw M.A. Sol-van der Broek haar veertiende jaarver gadering in café De Vriendsch-ap in Terneuzen. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden mevr. A. Bijl-van Donk, J.F. Dooms- Scheele en M. Kemp-Dooms, werden herkozen. Tijdens deze vergadering werd besloten het bestuur uit te breiden met twee leden. Hiertoe werden benoemd de daimes K. Lu- teijn-Schrier en M.E. Strijbos. Miüi",; ff™;;"'n nHlliin lil/!ll!H,i,llil,iilH|iCM|ii|!I!jf|„i iT* Si* «ftim*■- EsiSF®*s zmmm* V* an*Sas"N: jisi^ Deze wite cobraeen kostbare rariteit, heeft de dierentuin van Stuttgart verworven. Met haar crèmewitte schubbenkleed onder scheid de albino-gifslang zich duide- HULST Zondag aanstaande, 21 maart, om 14.30 uur wordt in de basiliek van Hulst door het Middel burg Oratorium Koor, orkest en be kende solisten, onder leiding van Jo De Arnhemse disc-jockey Gerard Althuisius heeft het Nederlands disc-jokeyrecord van 72 uur gebroken door tachtig uur achter zijn apparatuur te zitten. Hier wordt hij door fans gelukgewenst met zijn prestatie. gevoerd. Deze uitvoering zien we Ivens, Bach's Johannes Passion uit- met spanning tegemoet, ook .al, om dat nu de Johannus' de pla-ats'van de Mattheus Passion inneemt. Voor ons staat het vast, dat het een ver muziekleven is, dat we nu ook eens rijking van het Zeeuwsch-Vlaamse de Johannes Passion kunnen horen. In beide werken is Bach op zijn best. De Mattheus Passion duurt ruim 3% uur. De Johannes Passion twee uur, waardoor het beluisteren van de laatste beslist minder inspanning vergt. Wie sommige aria's bij de Mattheus soms wat lang vindt, zal ze bij de Johannes misschien prefe reren: ze zijn daar korter. Wat een onstuimige vaart zit er bijvoorbeeld in de aria Eilt!": „Haast u, die toch immer allamaal bedreigd bent" - „waarheen dan toch"?, wordt er steeds tussendoor geroepen - „haast u, om te zien adt iemand die alles voor jullie wil doen, wordt gedood, komt uit jullie holen, haast u - waarheen? - naar Golgotha; De be roemde koraalmelodieën zijn in beide van gelijke schoonheid. Misschien zijn de recitatieven bij de Mattheus iets boeiender, maar dat moet ook wel, gezien de lengte van het stuk. Zeer spannend zijn ook in de Johan nes Passion de koren van de pries ters en de door hen misleide menig te. Opmerkelijk is - en ook hiermee wil niets ten gunste van het ene of het andere werk gezegd worden - passies vaak bijna hetzelfde en dat het einde van de Johannes Pas sion minder sober is, dan dat van de Mattheus Passion, die een aantal jaren later is gecomponeerd: Het donkere C-mineur waarin het slot koor in beide stukken is gecompo neerd, wordt bij de Johannes Passi on verdreven door het prachtige ma- jeur-koraal, waarmee het stuk ein digt. Rudolf Perdeck Morgen, zaterdag 20 maart. Bergen op Zoom, 8.37 en 21.14; Hansweert, 8.00 en 20.32; Terneuzen, 7.29 en 20.01; Vlissingen, 7.02 en 19.36; Wemeldinge, 8.27 en 21.04. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In antwoord op enkele vragen van de Statenleden W. Dusarduijn (KVP) en C. van der Peijl (CHU) heeft het Zeeuwse col lege van GS meegedeeld, dat het tegenover de Baalhoekonderhande- lingsdelegatie een voorlopige orde van voorkeur voor een bepaald tracé voor het kanaal heeft uitgesproken. Welke voorkeur het college heeft, zijn de Statenleden niet aan de weet gekomen. „Het overleg terzake was vertrou welijk", zeggen GS Zij wijzen erop, dat de regering omtrent het Baal- hoek-tracé geen definitieve beslis sing zal nemen, alvorens overleg heeft plaats gehad met het provinci aal bestuur van Zeeland, de betrok ken gemeentebesturen en andere be langhebbende instanties. Tezijnertijd zullen provinciale staten bij het overleg worden betrokken, zo voe gen GS hieraan toe. (Van een onzer verslaggevers) GOES Hoogbouw is voor Zeeland uit den boze. Het zou juist zijn als men in deze provin cie niet hoger zou bouwen dan tot bijvoorbeeld drie bouwlagen, en deze bouwvorm afwisselt met veel laagbouw. De welstandscom missies zouden beter kunnen wor den afgeschaft. Misschien dat er dan wat meer vormafwisseling in de huidige bouw, vooral in de bui tenwijken, tot stand zou komen. Onze functionele planning zit goed in elkaar, maar bet is fout dat ook de detailplanning sterk aan overheidsvóorschriften is ge bonden. De welstandscommissies werken meer de uniformering dan de variatie in de hand. Dit zijn enkele stenen in de vij ver van de Zeeuwse woningbouw met zwierige hand geworpen door prof. ir. N. Luning Prak, uit Delft. Hij sprak vrijmoedig, omdat hij zelf niet alleen jaren in Zeeland heeft gewoond, maar bovendien (in Middelburg) deel van een wel standscommissie heeft uitgemaakt. Ir. Luning Prak was naar Goes geto gen om de lunchbij eenkomst van het departement Zeeland van de Neder landse Maatschappij van Nijverheid en Handel attent te maken op de wetten van het zien, die ook in de stedebouw gelden. „Waarom zie je nooit toeristen in buitenwijken?" croeg hij zich af. Het antwoord: d>e nonotonie viert er hoogtij. De mens is door zijn biologische achtergrond ingesteld op het waarnemen van verschillen, die hem prikkels ver schaffen. Deze prikkels heeft hij nodig. Waar zij ontbreken zoals in een verlaten landschap, een lange tunnel of een straat van allemaal eendere huizen, worden slaperigheid en op den duur misschien wel agressie zijn deel. Proeven met stu denten in Toronto hebben aange. toond, dat de omgeving zonder prik kels tot hallucinaties leidt. Zelfs rat ten verbiezen od hun zoektocht naar voedsel een langere, afwisselende weg boven een korte doch saaie weg. De moderne stedebouw, aldus ir. Luning Prak, bestaat uit blokvor men, grote rechthoeken, die ons als volk van schilders door de mand doen vallen. In de buitenwijken vin den wij, door de precies gelijke hoogte van de dakgoten, de s tand van de ramen en zelfs de hellings- hoek van de daken, de herhalingen tot in het slaapverwekkende toe. Het welstandstoezicht elimineert de verschillen, die er door individu ele ingrepen zouden kunn-en zijn, tot de absolute gelijkvormigheid- „De architecten werk-en -met een teken- strijkijzer", zei ir. Luning Prak. „Zij streven naar schoenendoos-bouw. Het nageslacht zal ons, als wij het niet anders gaan aanpakken, nawijzen". Voorbeelden van geslaagde nieuw bouw vond de spreker wat Zeeland betreft, in bijvoorbeeld Breskens en Middelburg, waar de herbouwplicht na de oorlog tot individuele bouw vormen heeft geleid, die bijdragen tot de levendigheid van het stads beeld. Een gelukkige toestand voor die broodnodige variatie. Er ont stond tijdens de discussie nog een geanimeerd debatje tussen ir. Lu ning Prak en De Vitrite-directeur J. Kranen, die graag toegaf dat de gele kolos, die de N.V. De Vitrite aan de skyline van Middelburg heeft toege voegd, een misbaksel is, al hebben er vier architecten aan gewerkt. „Volgende keer nemen wij maar gewoon een constructiebedrijf in de arm", sprak ir. Kranen met een duidelijk prik in de richting der heiligdommen der bouwkundigen en planologen-: Delft en Wagendngen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de Ned. her vormde kerk te Ritthem wordt zon dag aaravanig 10 uur een bijzondere dienst gehouden, welke in het bij zonder de jongeren zal aanspreken. De dienst staat in 'het teken van de vraag: wie was Jezus? Was hij de grote zwijger, de revolutionair, de wonderman? Tijdens de dienst zal door middel van een stemmenspel op de ver schillende interpretaties welke van de persoon van Jezus Christus be staan, worden ingegaan. Medewerking aan de dienst wordt verleend door het Jongerenkoor Walcheren, o.l.v. Louis Blommaert (ADVERTENTIE) lijk van haar soortgenoten. De afge lopen twintig jaar is er, naar men zegt, slechts een enkele maal een wit te cobra uit het Zuidchinese gebied in mensenhanden gevallen. m rykgevnlde 4a/wandel- 8R00DJE3 met echte spys (Vervolg van pagina 1) Ongeveer eenderde van de rijkssub sidie wil CRM bestemmen voor grondaankopen. Het aankopen van grond vindt staatssecretaris Van de Poel de meest effectieve manier om de recreatieve bestemming van de grond te garanderen. Particuliere or ganisaties als „vereniging natuur monumenten" en gemeenten zullen echter vaak onvoldoende geld voor dergelijke grondaankopen kunnen uittrekken. Daarom gaat CRM hoge prioriteit geven aan subsidieverzoe ken om grond" voor recreatiebestem ming aan te kopen. De recreant zal volgens CRM meer moeten bijdragen aan de voorzienin gen waarvan zij gebruik maken. Tot nog toe zijn de meeste recreatieruim ten vrij toegankelijk. Daaraan wil CRM geen einde maken, maar wel zullen voor nieuwe voorzieningen eerder toegangsgelden gevraagd wor den, b.v. als het object duur is in on derhoud en exploitatie. De gemeenten moeten meer gaan samenwerken om de nodige recrea tievoorzieningen te treffen. De mees te voorzieningen moeten getroffen worden in kleine landelijke gemeen ten, omdat die nog over het natuur schoon beschikken, maar deze ge meenten hebben zelf geen boodschap aan zulke voorzieningen. Het zijn juist de grote stedelijke gemeenten die belang hebben bij goede voor zieningen voor de recreatie rond de bevolkingsconcentraties. Daarom moeten stedelijke en landelijke ge meenten samenwerken aan projec ten. Het instellen van recreatieschap pen zal worden aangemoedigd. In het meerjarenplan voor de open luchtrecreatie wordt geen enkele op lossing geboden voor het probleem van de beheerskosten van recreatie voorzieningen. De exploitatiekosten zijn een heet hangijzer voor gemeen ten die speciale voorzieningen willen treffen voor de openluchtrecreatie. In het CRM-plan wordt voorzichtig gewezen naar de retributies die van recreanten gevraagd zouden kunnen worden, maar retributies kunnen hoogstens-een druppel op een gloei ende plaat uitmaken. met sinaassmaak literblik middel fyn liferbk.XESOLHL" sperzie bonen blikje „GRDKD" op lichte siroop 340 gram pee blik BENS DORP" melk of puur" pintje „KARPEFOON" normale pnjs Ja SHERRYGLAS WUN61AS75 moderne 1 KIPSCHOTEL 4 1 div. pastei kleuren familiebad (45oaiam) melk of puur jampot romige 4%#^ FRITES-SAüS „CALVÉbij ons pak..DI£PVRIES" fCfrlL NASfofBAMI J&A GORENG A/ raakzelfuwpMddirej ijXdfe 3 smaken fer zakje VkJ ^Jgezinsflessen 1 O LIMONADE A GAZEUSE 1 5 smaken J literflacon i AFIMSMIDDEl1 „HANDZACHT" sportieve badstof 4 HERENSOKKEN invcDrjaaKskleuren acrilica kwaliteit JAC. HERMANS

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3