Zuidvietnamezen voor totale afgang behoed KAMER ZETSPLINTERS' IN KOU I )e>re|yü Peking en Moskou verder uit elkaar Meetnet vieze lucht uniek Bent u het type voor het doe-het-zelf-kapsel? OUDJE WASHINGTON BLIJFT ONTKENNEN CPN lonkt naar socialisten VLIJMSCHERPE AANVALLEN" ÖE KUYPïE Overleg in Oost- Pakistan op dood spoor WEER PROTEST SACHAROV Bep Nooy breekt heup Elke dag een demonstratieshow van de vouwkampeerwagen, Travel-sleeper hij Autobedrijf Govers, Carr.Fabr.Kort, binnenland buitenland .fcorrnnentaar» Openluchtrecreatie Wijze mannen gaan larieven huisartsen bekijken (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON - Slechts met de grootste inspanning heeft de Amerikaanse lucht macht het Zuidvietnamese leger in Laos voor een totale afgang kunnen behoeden. Vergoeding omlaag en minder spreektijd J ej \5 Openbaar toilet in Venlo al 11 jaar „bezet" een open blad KAMERLID VAN DEN DOEL GEPROMOVEERD BRITTEN WEER DAG THUIS DE KUYPER VIEUX uitOss VRIJDAG 19 MAART 1971 STAATSSECRETARIS mr. H. J. van de Poel van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) heeft bij het scheiden van de markt een meerjarenplan uitgebracht over de openlucht recreatie. Hij voldoet daarmee aan een enkele jaren ge leden door de Tweede Kamer ge daan verzoek. Het rapport, dat jaarlijks moet worden bijgesteld, geeft in grote lijnen aan welke investeringen tot en met 1975 gedaan moeten wor den, wil men kunnen zeggen, dat Nederland een goed openlucht- recreatiebeleid voert. Feitelijk staat maar één getallenreeks vast in deze ramingen, namelijk de investeringen, die dit jaar in de openluchtrecreatie worden gestoken en de subsidies die CRM daarop verleent. Deze be dragen immers (48 miljoen gulden aan investeringen, waarvan het rijk 35 miljoen subsidieert) staan ook al in de goedgekeurde rijksbegroting voor dit jaar. Met de ramingen 'over de vol gende vier jaren ligt het anders. Deze immers geven alleen weer de hoogte van de investeringen die dit kabinet wenselijk vindt. Die wensen zijn stellig niet overtrokken. In een maatschappij, waarin de mens steeds meer vrije tijd krijgt, zijn goede voorzieningen op het ge bied van de openluchtrecreatie (in clusief dagrecreatie-objecten) on ontbeerlijk. Het is nu maar de vraag of het nieuwe kabinet bereid zal zijn de suggesties uit dit meerjaren plan over te nemen. Dat zal na tuurlijk mede afhangen van het oor deel dat de nieuwe Tweede Kamer er te zijner tijd over velt. Er is in Den Haag al gesugge reerd dat de nota in strijd zou zijn met een onlangs verschenen rapport van het directoraat-generaal van de rijksbegroting, waarin de overheids uitgaven over de komende twee jaar bij ongewijzigd beleid staan op gesomd. Dat is een aanvechtbare stelling, aangezien de nota „onge wijzigd beleid" (zoals het stuk van het directoraat-generaal der rijks begroting hier kortweg heet) een veel complexere cijferreeks te zien geeft dan de nota over de open luchtrecreatie. Ook voor de nota ,ongewijzigd beleid' geldt overigens, dat de waarde ervan door het ko mende kabinet bepaald zal worden. Hoe dan ook: het door staatsse cretaris Van de Poel op tafel gelegde stuk heeft door de aanstaande ka binetswijziging een zeer beperkte waarde gekregen, te beperkt al thans om er verstrekkende conclu sies aan te verbinden. Hooguit zou men kunnen stellen, dat het wel eens een flink handenbindertje voor het komende kabinet zou kunnen blijken te zijn. UTRECHT (ANP) Een com missie van wijze mannen zal waar schijnlijk advies gaan uitbrengen over de particuliere huisartsentarie ven. De ledenvergadering van de lan delijke huisartsen vereniging heeft ingestemd met het plan van het bestuur, samen met het ministerie van economische zaken tot het in stellen van een dergelijke commis sie. In Khe Sanh arriveerde gisteren 't restant van een in de pan gehakt Z.- vietnamees bataljon, dat bij verbeten gevechten in de afgelopen 24 uur 50 man onder wie hun bevelhebber in Laos had verloren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer wil in de toekomst tussentijdse afsplitsingen van fracties tegen gaan. Op basis van de huidige re glementen maken afgescheiden groepen in de Tweede Kamer aan spraak op extra vergoedingen, werk ruimte en spreektijd. Deze facilitei ten zullen worden beperkt. Met spoed zuilen aan de nog zit tende Kamer hiervoor voorstellen worden gedaan. Kamer-voorzitter Van Thiel staat o.a. op het stand punt dat wie voor 'n bepaalde lijst in de Twee Kamer is gekozen ziin tijd voor die lijst moet indienen of anders bedanken. Volgende week zal een initiatief wetsvoorstel worden ingediend dat betrekking heeft op de extratoelage voor fractievoorzitters. Gehoopt wordt dit wetsontwerp op 30 maart te behandelen. De regeling van de schadeloos stelling voor Kamerleden voorziet in een toelage voor een fractievoor zitter van duizend gulden per jaar, alsmede 300,gulden per frac tielid met een maximum van f 10.000,—. Voor een afgescheiden groep zal dit bedrag worden verminderd in evenredigheid met het aantal Ka merleden dat zich afscheidt van de oorspronkelijke fractie. Het is ver der de bedoeling het reglement van orde voor de Tweede Kamer zo te wijzigen dat de toewijzing van spreektijd en werkruimte voor de afgescheiden groep wordt afgestemd op de verhouding tot de spreektijd die de oorspronkelijke fractie toe bedeeld. Ook de toelage aan de fracties voor materiaalkosten en fractiepersoneel zal voor afgeschei den groepen in evenredigheid tot de oorspronkelijke fractie worden toe gemeten. Sommige militairen kwamen in ge scheurde uniformen na vijf slapeloze nachten aan, vastgeklemd aan het landingsgestel van de Amerikaanse helikopters die hen uit hun beleger' de stelling hadden gered. Zij voegden zich bij 900 andere Zuidvietnamese militairen van het eerste regiment die eerder op dag met vliegtuigen waren opgehaald uit de prijsgegeven artilleriebasis Lolo. Legerwoordvoerder overste Tran Van An verklaarde in Saigon dat het bataljon volgens berichten van het slagveld totaal onder de voet werd gelopen, waarbij 110 man sneuvel den, 205 gewond werden. Een groot aantal manschappen wordt vermist. In het gevecht werden volgens de overste 567 Noordvietnamezen ge dood, de meesten door Amerikaanse luchtaanvallen. In Washington spreekt men alle berichten tegen als zouden de Zuid vietnamezen door de communistische troepen uit Laos worden verdreven. Het Pentagon gaf via woordvoerder Jerry Friedheim te verstaan dat de strijdkrachten van Saigon beslist niet in moeilijkheden zijn geraak langs de Ho-Tsji-Minh route, ze voeren momenteel alleen maar "mobiele ma noeuvres" uit. Ronald Ziegler, woordvoerder van het Witte Huis, zei dat volgens offi ciële berichten die in Washington binnenkomen de strijdkrachten van Saigon voortgaan met het ontregelen van communistische bewegingen langs de route en dat zij hun doel gaan bereiken. De restanten van de troepen die de Zuidvietnamese bases Lolo, Liz en Sophia bezet hebben gehouden, zijn in wanorde het oerwoud ingevlucht. Deze bases zijn nu volledig in handen van het bevrijdingsleger. Dit heeft de voorlichtingsdienst van de Pathet Lao gisteren in Hanoi meegedeeld. Ten noorden van de nationale weg nr. 22 in Cambodja, waar de Zuid vietnamese troepen sinds enkele we ken trachten de bezette provincie Kratie te bevrijden, werd gisteren ook zwaar gevochten. AMSTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van de Communisti sche Partij Nederland (CPN) zegt in een gisteren uitgegeven verklaring dat door politieke verwikkelingen van de laatste tijd overduidelijk is gebleken, dat de partijen die de regering-De Jong in stand houden het vaste voornemen hebben, ook na de verkiezingen een zelfde rechts bewind aan het Nederlandse volk op te leggen. De CPN betreurt deze gang van zaken, „De tijd is meer dan rijp om tegenover de rechtse voornemens een vastberaden en duidelijke linkse politiek te stellen. Deze kan uitslui tend tot stand komen op grond van samenwerking van communisten en socialisten met als doelstelling een meerderheid te verwerven buiten en binnen het parlement voor een nieu we regering met een nieuw pro gram", aldus de verklaring van de CPN. VENLO Op de Sloterbeek- straat in Venlo staat sinds elf jaar een openbaar toilet. Inder tijd door de gemeente ten koste van 11.000 Hollandse guldens daar neergezet en ingericht. Na de werkzaamheden hebben de werklieden de deur achter zich gesloten en die deur is sindsdien niet meer opengegaan, althans niet voor het publiek. Elf jaar staat het bouwsel, naast een winkel onder een flatgebouw, daar nu nutteloos. Ieder jaar komt het trouw als uitgavepost op de gemeentebegroting voor en meer hoort en ziet men er niet van. Het was indertijd de bedoeling om er een exploitant van een kiosk in te krijgen, maar de combinatie van openbaar toi let en kiosk schijnt ondernemen de geesten in Venlo niet erg aan te spreken, waardoor de mooie openbare toiletten gesloten blij ven. HET ARGENTIJNSE leger heeft in de stad Cordoba de noodtoestand afgekondigd om tijdens de staking vechtpartijen te voorkomen. INDIRA GANDI, de premier van India ,zal in het nieuwe Indiase kabinet drie portefeuilles beheren. BONDSKANSELIER Brand en de Oostdudtse premier Stoph zullen vermoedelijk deze herfst een derde gesprek hebben. IN PRAAG zal op 30 maart een hoge functionaris van het Westduit- se ministerie van Buitenlandse Za ken voorbereidende besprekingen voeren over een niet-aanvalsverdrag tussen de Bondsrepubliek en Tsje- choslowakije. PRESIDENT SADAT van Egypte heeft voor morgen het „Comité voor Oorlogsvoorbereiding" bij eengeroe pen. Hij is reeds begonnen aan een reeks besprekingen met de comman danten langs het front. IN ST.-GILLIS-DENDERMONDE is in een matrassenfabriek een brand uitgebroken. In de fabriek bevond zich 2000 liter benzine die echter niet explodeerde. (Van een onzer verslaggevtrs) UTRECHT. Het volledig geautomatiseerde luchtmeetnet, dat voor Nederland in aanleg is, zal volgens een woordvoerder van het rijks instituut voor de volksgezondheid in Utrecht eind 1973 vijf verontreini gingen kunnen meten, t.w. ozon, stikstof-zuurstofverbindingen en kool- monoxyde. Een dergelijke opzet is uniek in de wereld. Ook worden metingen door middel van laserstralen mogelijk. Overwogen wordt verder metingen in het oppervlaktewater te automatiseren. Het water van de Oosterschelde wordt sinds kort onderzocht op het voorkomen van een bacterie die in 1951 voor het eerst in Japan werd beschreven als voedselvergiftiger na het eten van rauwe vis. Het blijkt dat deze bacterie ook in de Europese wateren voorkomt, maar niet leidt tot voedselvergiftigingen. Nieuw bij het RIV is het onderzoek naar de betekenis van kwik in het milieu met het oog op de gezondheid van de mens. Het onderzoek naar het eten van vis met kwikresten is urgent geworden, na het in Amerika uit de handel nemen van vis met een te hoog gehalte kwik. Voorts is een onderzoek begonnen naar het voorkomen van kwik in bloed en haren van mensen om na te gaan in hoeverre stapeling van kwik o.a. door het eten van vis bij de Nederlandse bevolking heeft plaatsgevonden. (ADVERTENTIE) Deze week in Eva: Zestien doe-het-zelf-kapsels voor het komende seizoen in Eva Praktisch. Plus nieuws over de make-up bij de nieuwe mode en praktische lessen in oogmake-up. Om er straks helemaal make-up-to-date bij te lopen! Ben Koster start een fascinerende reportage over de pogingen van de wetenschap om ons leven te verlengen en van de grote Vlaamse schrijver Gerard Walschap is er een prachtig kort verhaalleven van de grafmaker'. Verder o.a. Premier de Jong als energieke Ram en de wondermooie wandkleden van Ankie Dael. Eennummet om te (Van onze redactie buitenland) PEKING Ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de „Pa- rijse commune" heeft de leiding van de Chinsee communistische partij de partijleiders van de Sovjet-Unie verweten het marxisme te verraden en beschuldigd van ideologisch dege neratie en het uitvoeren van een ge welddadig bewind. Tegelijkertijd noemen de Chinese leiders zichzelf de „echte marxistisch-lenintische partij", die in aanmerking komt voor het leiden van een wereldrevolutie. De beschuldigingen zijn geuit in een tienduizend woorden tellend hoofdartikel in het „Volksdagblad", de Rode Vlag en het Dagblad van het Bevrijdingsleger. Het lange do cument is door het persbureau Nieuw-China verspreid. De Russische revisionisten hebben Lenins Sovjetstaat tot een „gevan genis voor miljoenen arbeiders" ge maakt. Zij hebben de Sovjet-Unie vervormd tot een paradijs voor een handvol bureaucratische kapitalisten van een nieuw soort. Onverschillig voor leven of dood van Russische mensen bedrijven Brezjnev en zijn bende het militarisme en geven zij steeds meer roebels uit voor steeds meer vligtuigen, kanonnen, oorlogs schepen, bestuurbare raketten en atoomwapens, aldus het artikel. Bijna tegelijkertijd verscheen in Mosko een rapport waarin een scher pe aantal op de Chinese leiders wordt gedaan. Zij spelen, volgens het rapport „een gevaarlijk spel" door geleidelijk aan een toenadering tot de VS te zoeken in een streven om China te maken tot de derde wereldmacht. In het rapport van het Kremlin over de Chinese buitenlandse poli tiek, wordt Peking er ook van be schuldigd tegen te werken bij het zenden van Sovjet-steun aan Noord- Vietnam. Ook wordt gezegd, dat China helpt aan het scheppen van ROTTERDAM. Het tweede ka merlid Van den Doel (PvdA) is gis termiddag aan de economische hoge school in Rotterdam gepromoveerd op een proefschrift over de econo mische stelsels in Oost en West. On der meer minister Schut, wiens wo ningbouwbeleid door Van den Doel in de Tweede Kamer fel wordt be streden, woonde de promotie bij. gunstige voorwaarden voor de VS opdat deze hun oorlog in Zuidoost- Azië kunnen gaan uitbreiden. Het ra-pprt telt 192 bladzijden en het is gisteren in Moskou verkrijg baar gesteld. Er spreekt onrust uit over de mo gelijkheid van normalisering van de betrekkingen tussen Washington en Peking, hetgeen het evenwicht in de wereld zou kunnen storen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Shirali Mislimof (zie foto) eist de eer voor zich op de oudste Sovjetburger te zijn. Zijn kleinzoon Malik wil dat graag geloven. Hij weet te ver tellen, en niet zonder trots, dat zijn grootvader 165 jaar is. (Van onze correspondent) LONDEN Naar schatting twee miljoen Britse arbeiders legden gis teren voor de tweede keer in maart het werkneer uit protest tegen de anti-stakingswet van de regering Heath. In Croydon, een zuidelijke voor stad van Londen, had gisteren een congres plaats van d-e centrale van vakverenigingen, die tegen pro teststakingen als deze gekant is. De militante houding van sommige vak bondsleiders kon niet beletten, dat er een programma van passief ver zet tegen de anti-stakingswet werd goedgekeurd. DACCA (Reuter-AFP) De cri sis in Pakistan is gisteren ver scherpt als gevolg van de besliste afwijzing door sjeik Moedjiboer Rachman van een aanbod van presi dent Jahja Chan, een officiële com missie een onderzoek te laten instel len naar het optreden van het leger in Dacca, eerder deze maand. Soms, zeer geachte kustbewoners en andere inboorlingen, vraag ik me wel eens af of ik niet beter zeevaar der of iets dergelijks had kunnen wordenMet de lente in aantocht komen ook de gedachten (en het verlangen) naar verre, nog wilde landen op. Maar hoe die te beteuge len, weet niemand. Als zeevaarder kóm je nog eens ergensschrijft de marine al in zijn advertenties. En het is niet eens oorlog (voor ons). Kunt u nagaan. Wat de liedjesschrijvers overigens allang wisten, is nu eindelijk beves tigd door psychiater dr. Mare Hol lender: vrouwen hunkeren ernaar, of hebben er althans behoefte aan, in de armen te worden genomen. Zo, dat is eruit en bovendien tamelijk belangrijk. Maar de psychiater weet meer: dit gevoel om vertroeteld te worden wordt maar al te vaak door mannen aangezien als een behoefte aan seksueel verkeer, wat er dan Weer toe leidt dat sommige vrouwen „se x geven om vastgehouden te worden". De mannen, aldus nog steeds dr. Hollender, kennen dat gevoel in veel mindere mate en houden derge lijke avances doorgaans voor een verlangen naar seksueel contact, waartoe zij meestal „maar al te gaarne bereid zijn". Zonder bepaalde zaken te willen ontkennen, zou ik toch ook willen opmerken: dr. door-hollen-der. Een Navo-lijstje: Italië, Turkije, Griekenland, Portugal. Nóg een Navo-lijstje: neo-fascis- me, leger-waar schuwingkolonels regimekolonialisme. Een derde Navo-lijstje: zuidflank, zuidflank, zuidflank, zuidflank. Geen wonder dat HannibaX al over de Alpen wilde. En van die club wordt Luns nou secretaris-generaal. Een 43-jarige vrouw in Engeland heeft ruim 2.870.000 gulden gewon nen in de voetbalpool en dat is met het weekeinde (én nieuwe toto-kan sen voor ons, al jaag ik nog steeds tevergeefs op een vette prijs) in zicht tóch een prettig bericht. Want mevr. Joan Wilkes won dankzij een systeem, waarin steed3 het getal dertien voorkwam. „Ik vul steeds de huisnummers in van fami lie en vrienden, alsmede het getal dertien. Dat was het geluksgetal van mijn vorig jaar overleden vader", aldus mevr. Wilkes, die géén familie is van onze eigen beroemde Faas Wilkes. Maar wél rijker. Laten we opletten, ook de kolo nels lezen deze rubriek. Ogor hoort en ziet alles! MERIJN MOSKOU (AP) Andrei Sacha- row, Russisch natuurkundige en voorvechter van de burgerrechten in zijn land, heeft erbij zijn regering tegen geprotesteerd dat men politie ke gevangenen met geweld verdo vende middelen toedient. Sacharow zond een telegram aan het ministerie van binnenlandse za ken waarin twee gevangenen wer den genoemd die zaten in de afde ling voor geesteszieken van een ge vangenis in Leningrad. Deze mannen, Wladimir Borisow en Viktor Feinberg, zouden eerder deze week tegen de „behandeling" in hongerstaking zijn gegaan. Het toedienen van verdovende middelen diende om hen te bewegen andere politieke denkbeelden te aanvaar den, aldius welingelichte kringen in Moskou. (ADVERTENTIE) Voor-enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. AMSTERDAM (ANP) Even voor het instappen in de bus, die de groep van het Amsterdams Volksto neel naar Gorkum zou brengen voor een voorstelling van De Jantjes, is mevrouw Bep Nooy sr. woensdag avond op straat gestruikeld. Zij kwam zo ongelukkig terecht dat ze een heup brak. De voorstelling in Gorkum kon daarom niet doorgaan. Dochter Beppie Nooy neemt de rol van ihaar moeder over. Rooseveltlaan 196, Bergen op Zoom. Tel.01640-33910 Noordweg 271, Middelburg. Tel.01180-3659 travel steener

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13