beschermt tegen tandbederf Kruisinga legt eerste steen verpleegtehuis Terneuzen Agenda '7J Federatie van Zeehengelclubs Zeeuwsch-Vlaamse christelijke scholen vergaderden VOOR SOMATISCH ZIEKEN EN DEMENTE BEJAARDEN ZEEUWSCH-VLAAMSE COMPETITIE TAFELTENNIS streek Bevolkingsopbouw Openbare les l.t.s. Temeuzen Over de Schelde Voorlichting in aula „Petrus Hondius" Vrouwenbond NKV Oostburg vergaderde Rittenkalender van Zevac 602e Staatsloterij EERSTE KLASSE OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL TE BRESKENS T elef ooncentrale Terneuzen uitgebreid Auto reed tegen boom: echtpaar gewond Inbraak in school te Temeuzen OPENING GEBOUW GROENE KRUIS IN BRESKENS AANRIJDING TE ZAAMSLAG Postduivenverenigin g Voorwaarts Zaamslag r examens DONDERDAG 18 MAART 1971 In een rede, die de staatssecretaris na de eerste steenlegging uitsprak in het Terneuzense restaurant „Vij verhof', onderstreepte hij het be lang van goede verpleegtehuizen. „Dit is een belangrijke da,g voor u", zo zei hij tot de voorzitter van de stichting, de heer A.J. Kaland. „Bin nen afzienbare tijd beschikt u over een extra-honderd bedden voor so matische zieken en zestig voor de mente bejaarden". De staatssecreta ris benadrukte nog even de grote investeringen die men zich moet ge troosten voor een goede gezond heidszorg. Het nieuwe verpleegte huis in Temeuzen gaait zestien mil joen gulden kosten. De heer Krui- singa zei dat de „omzet van de gezondheidszorg nu zo'n 7 miljard bedroeg" en dat dit, uitgedrukt in procenten van het nationaal inko men, steeds zal toenemen. „Toch ligt dit percentage op dit moment niet zo hoog in vergelijking met andere landen. Ik zou willen spreken van een gemiddeld niveau. De beste dingsstijging in de gezondheidszorg is", aldus de staatssecretaris, „vooral een gevolg van de ontwikkeling van de medische en technische mógelijk heden in de gezondheidszorg. Het gevolg daarvan is dat dé verpleeg dagprijs stijgt. Toah moet men zich niet blindstaren op de verpleegdag prijs van zo'n vijftien jaar geleden, want dan vergelijkt u, bij wijze van spreken, een oud radiotoestel met de nieuwste kleuren t.v.-ontvanger". Een andere reden van de toene mende investeringen in de gezond heidssector zag de beer Kruisinga in de veranderende bevolkingsopbouw. „Er komen meer ouderen en die behoeven meer medische zorg", zo verklaarde hij. Dat de overheid de vinger „aan de pols houdt" blijkt uit de nieuwe wet „ziekenhuisvoorzie ningen", die naar de staatssecretaris verwacht op 23 maart door de Eer ste Kamer zal worden aangenomen. „Dit geeft de overheid een instru ment in handen waarmee centraal gepland zal worden. De basis van dezê planning vormen de elf provin ciale planningen". De nieuwe wet zal gelden voor alle soorten ver pleeg- en ziekenhuizen. De staatsse cretaris kondigde aan, dat nog in deze kabinetsperiode een vooront werp wet „gezondheidsvoorzienin gen" het licht zal zien. Deze wet, die aansluit op de wet ziekenhuis voorzieningen, zal de totaliteit van de gezondheidsvoorzieningen rege len, zoals planning, investeringspro gramma's en taakverdeling. Ook de ze centrale planning zal gebasseerd zijn op de provinciale prognoses. „Door deze wettelijke bepalingen kan een zo efficiënt en effectief mogelijke aanwending van de ge meenschapsgelden worden verkre gen. Aan het begin van de bijeenkomst had de voorzitter van de stichting, de heer A. Kalland, de staatssecreta ris, diens echtgenote en de overige genodigden welkom geheten. In het kort schetste hij de ontstaansge schiedenis van het nieiuwe Terneu- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De lokalen van de lagere technische school te Ter- neuzen boden woensdagmiddag een andere aanblik dan normaal. Vele ouders van de leerlingen, oud-leer lingen en ook een aantal toekomsti ge leerlingen waren aanwezig op ae deze middag georganiseerde „open bare les", die eenmaal in het jaar wordt gehouden. Behalve dat de ou ders hun zoons als toekomstig vak man aan het werk konden zien. stonden de betrokken leraren ook klaar ter beantwoording van de ge stelde vragen. In het eigenlijke schoolgebouw aan de Axelsestraat waren de leerlingen te zien in de vakken electro- en procestechniek, autoherstellen, schilderen, timmeren en metaalhewerken, terwijl in de dependance van de school, zuidelij ker in de Axelsestraat gelegen, de verrichtingen van de leerlingen met selaars en banketbakkers te zien waren. zense verpleegtehuis, waarvoor "de eerste aanzet in 1961 was gedaan door de classis IJzendijke van de hervormde kerk. „Het is voor ons als stichting de eerste keer dat wij over de Schelde komen", zo zei hij. Dat Temeuzen de voorkeur had gekregen boven het misschien uit milieuhygiënische oog punten bekeken aantrekkelijker West-Zeeuwsch-Vlaanderen, kwam door de vrij grote bevolking die aanwezig is. Bovendien kwamen de verpleegden op niet te grote afstand van de hun vertrouwde omgeving, waardoor een regelmatig bezoek van familie en bekenden mogelijk is. Nadat de heer Kaland de wens had uitgesproken, dat het tehuis op voorspoedige wijze gebouwd en in gebruikgenom-en mocht worden, reed het gezelschap in gereedstaande au to's naar de bouwplaats, waar staatssecretaris Kruisinga officieel de eerste siteen metselde. .Een ge beuren waaraan een gedenksteen in de hal van hef nieuwe verpleegte huis mettertijd zal herinneren. Als aandenken mocht de heer Kruisinga de door hem gebruikte troffel be houden. Na terugkomst in de „Vij verhof" ontvingen de heer en me vrouw Kruisinga als „Zeeuwsch" geschenk een fruitmand uit handen van de heer Kaland, waarna het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen bleef. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN —„Wij hebben el kaar nodig". Dit was de grondge dachte van de toespraak van ds. P. Kloosterman uit Goes, die zitting heeft in het voorlopig bestuur van de rayonraad Zeeland van het chris telijk kleuter-, basis- en BLO-on- derwijs. De toespraak werd door dominee Kloosterman gehouden voor de afgevaardigden uit de bestuurs- en personeelssector van scholen van voornoemde onderwijsinstellingen in Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens een vergadering in het Zeldenrust-colle- ge te Temeuzen. „De problematiek van de scholen dwingt ons eenvoudig om naiast een reeds bestaande overkoepelende or ganisatie in de vorm van de Neder lands Protestants Christelijke Schoolraad te komen tot een regio nale schoolraad. Dit om de helpende hand te kunnen bieden bij ingewik kelde problemen", aldus ds. Kloos terman. Tijdens de min of meer verhitte discussie tussen de ongeveer 25 aan wezige vertegenwoordigers van schoolbesturen en personeelsleden over het aanwijzen van een tweetal afgevaardigden voor Zeeuwsch- Vlaanderen kwam de heer J.D. van Toorn uit de bus als bestuurslid namens het onderwijzend personeel. Deze benoeming vond plaats onder protest tegen de gevolgde procedure. Onbeslist bleef de vraag wie de verschillende schoolbesturen zal ver tegenwoordigen. Deze besturen! zul len schriftelijk verzocht worden hun kandidatenlijst in te dienen, waarna in een volgende vergadering de stemming kan plaatsvinden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagavond om half acht wordt in de aula van het „Petrus Hondius Lyceum' in Ter- neuzen een voorlichtingsavond ge houden. De rector van de rijksscho lengemeenschap, de heer A. Jansen, zal een inleiding houden over het leefklimaat op deze school. Daarna is gelegenheid tot het stellen van vragen. Iedereen is welkom. Een opgewekt onderonsje van de autoriteiten. V.l.n.r.: dr. Kruisinga, gedeputeerde Kaland, commissaris der ko ningin mr. Van Aartsen en burgemeester mr. Aschofj. Mevrouw Kruisinga ziet lachend toe hoe haar man het voor hem ongewone metselwerk verricht. (Van onize correspondent) OOSTBURG. De afdeling Oost burg van de vrouwenbond van het NKV heeft een ledenbijeenkomst gehouden in het hervormd kerkcen trum. Het hoofdbestuurslid, mejuf frouw Stokwielden uit Waalwijk, hield een lezing met dia's oiver Is raël. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De Zeeuwsch- Vlaamse automobielclub „Zevac" houdt zondag 21 maart een kaart- leesrit voor auto's. De inschrijving hiervoor is van 13.30 uur tot 14.30 uur in het café-restaurant „De Kraag" Kraagburg bij Zaamslag. De start van de a-klasse is om half drie, gemiddelde snelheid is bepaald op 30 km per uur, start van de b- klasse om drie uur, gemiddelde snelheid 24 km. De rit staat open voor zowel leden als niet leden van de Zevac. De rittenkalender voor 1971 luidt 25 april oriëntatierit te Absdale, 30 april Terneuzen, 22 mei kaartleesrit te Axel, 5 juni „Zeeuwsch-Vlaan- derenrit", 12 juni avondrit te Sas van Gent, 5 september oriëntatierit te Hoek, 1 oktober avondkaartleesrit België, 31 oktober tweede bamisrit te Kloosterzande, 13 november „vierde nacht van Zaamslag", 3 december Sint-Nicolaasrit. (ADVERTENTIE) roioLsiL.SK.rs (ADVERTENTIE) 17 Maart 1971 Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie A op het nummer en de troostprijs van 1.000 op nummer van elk van de andere series. Letwel: op eindcijfer 039 is tevens een prijs van 10 gevallen. 9 93 15 363 930 039 297 8775 013634 035455 095804 001700 068871 017804 047640 080565 080565 \T On JJ- (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De federatie van Zeehengelclubs heeft voor het. jaar 1971 de volgende zeehengel- wedstrijden vastgesteld: Hengelclub SHC uit Schore, op 27 maart 1971 van 13.00-16.00 uur. Glymes Vissers uit Lepelstraat. 2R maart van 13.00 tot 16.00 uur. OPC Oostende. 28 maart van 13 00 tot 16.00. HVV Vlissingen, 12 april. 11.00 tot 14.00 uur. De Edelkarper, Bergen op Zoom. 12 april, 11.00-14.00 uur. Tarpoenvissers, Wenduine (B) 18 april van 11.30 tot 14.30 uur. ONI, Terneuzen, 24 april van 12.30 tot 15.30 uur Reimerswaal, Krabbendijke. 24 april van 13.00 tot 16.00 uur. IJzendijke, in IJzendijke op 25 april van 12.30 tot 15.30 uur. Philips, Terneuzen. 9 mei. 12.30 tot 15.30 uur. Eendrachtvissers, Nieuw-Vossemeer 20 mei, 12.00 tot 15.00 uur. De Krabbe, Renesse. 22 mei. 12.30-15.30 uur. Nummer Een, Hoofdplaat, 23 mei. 11.30 tot 14.30 uur. Z.H. Westhoek, Panne (B), 23 mei, 10.30 tot 13.30 uur. Zeebaars, Seherpenisse, 31 mei van 10.30 tot 13.30 uur. Hoofdplaat, te Hoofdplaat. 6 iuni van 11.15-14.15 uur. Westkustvissers, Nieuwpoort (B). 6 juni, 10.00 tot 13.00 uur. De Vogel, Kloosterzande, 20 juni 11.15 tot 14.15 uur. Grevelingen, Bruinisse. 10 juli. 12.00 tot 15.00 uur. Zeekrab. Breskens, 22 augustus 13.30 tot 16.30 uur. ZHC. Sluiskil, 5 september. 13 00 tot 16.00 uur. S. en G. Hoek. 18 september. 12.30 tot 15.30 uur. HSV, Halsteren, 19 september van 12.00 tot 15.00 uur. M.V. te Zeebrugge, 26 september van 11.30 tot 14.30 uur. HVKK. Kapelle, 2. oktober van 13.09 tot 16.00 uur. De Pilk, Hansweert, 16 October, van 12.00 tot 15.00 uur. De Zeester, Halsteren. 17 October. 12,00 tot 15.00 iiur. CCB. Blat - berghe (B), 17 Octo ber var 14.00 uur. Leeg'.u; s Heerenhoek, 24 Oc tober van 11.00 tot 14.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft gisteren de eerste steen gemetseld van een nieuw verpleegtehuis in Terneuzen van de stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland. Dit gebeurde in aanwezigheid van de commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. J. van Aart sen, het college van b. en w. van Terneuzen en vele overheidsver tegenwoordigers uit Zeeland. Het nieuwe verpleegtehuis, dat over ongeveer een half jaar gereed zal z(jn, bevat 160 bedden in totaal, waarvan honderd voor somatisch zieken en zestig voor demente bejaarden. Een naam voor het nieuwe verpleegtehuis is nog niet bekend. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Meit ingang van vandaag wordt de capaciteit voor de telefooncentrale in Terneoxzen met 400 nummers uitgebreid. Ongeveer 150 gegadigden voor een aansluiting hebben enige tijd moeten wachten, omdat de centrale volledig bezet was. Behalve in enkele gevallen waarvoor de kabelverbhiding nog ontbreekt, kan de PTT aan alle verzoeken in Terneuzen voldoen. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de Breedestraat te Oostburg is V. uit Brugge met zijn personenauto tegen een boom gereden. Hij en zijn echtgenote raakten licht gewond. V. kwam vanaf de Trageldam de Breedestraat inrijden. Hij moest uit wijken voor een tegenligger, die aan het inhalen was. V. kwam daardoor in de berm terecht. Dokter De Bruijokere uit Oostburg verleende eerste hulp en liet het echtpaar per taxi naar Brugge overbrengen. (Van onze correspondent) BRESKENS. In de school met de bijbel te Breskens is de jaarlijkse ouderavond en ledenvergadering ge houden. Uit het jaarverslag bleek dat er vier leerkrachten zijn bijgekomen door het toenemen van het aantal leerlingen. De heer J. Smits, hoofd van een LEAO-school gaf een uiteenzetting over de mogelijkheden die deze vorm van onderwijs biedt. Verder vertel de mejuffrouw Klaassen nog iets over het nieuwe leerprogramma van de eerste klas. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de „Zonne- school" aan de Van Steenbergenlaan in Terneuzen zijn des nachts twee kleine globes ontvreemd. De dader» hebben zioh toegang tot een der lokalen verschaft, vermoedelijk vla een draaibaar raam dat open stond. (Van onze correspondent) BRESKENS Burgemeester A. Schipper van Oostburg zal maandag 22 maart om hailf vier de officiële opening verrichten van het nieuwe Groene Kruisgebouiw in Breskens. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De postduiven vereniging „Voorwaarts" te Zaams- lag-Veer belegde voor haar leden een kaartavond in het zondags- schoolgebouw. De uitslag hiervan was: 1 Jac. van Doom. 2 D. Bare- man-de Blaey. 3 Jac. Zegers. 4 Joh. de Feijter 5 J. Smallegange. 6 H. Scheele. 7 A. Bakker. 8 H. de Feij ter. 9 C. van Doorn. 10 P. Jansen. TERNEUZEN Voor het diploma A ziekenverpleging zijn in -Terneu zen geslaagd: van het Elisabeth-zie- kenhuis te Sluiskil: de dames M. Busoh, L. Cammaert, A. Claeijs, A. van der Klooster, M. Noë. M. Serra- rens, M. Staal en E. Verstraeten; van het Antoniusziekenhuis te Oost burg: de dames M. Bonte, L. van der Broecke, M Fijnaut, J. de Lo be!, P. Müller, G. Sander, D. van Assche, M. de Windit en L. Zaman en de heren P. Lampo en W. Onder- donck; van het Julianaziekenhuis te Temeuzen.' de dames N. Bolleman, A. Brugge, J. Burgier, A. Buijze, N. Dekker en M. de Feijter. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Op het plein te Zaamslag vond een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door G.T. te Rotterdam, en een personen auto bestuurd door J.-D. uit Hulst. Het ongeval, waarbij beide auto's schade opliepen, ontstond doordat D. linksaf sloeg naar een parfceerstrook. strook. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Tijdens een in formatieve bijeenkmst woensdaga vond in de sporthal in Terneuzen is vond in de sporthal in Terneuzen is besloten een Zeeuwsch-Vlaamse ta- feltenniscompetitie begin oktober van start te laten gaan. Van de dertien uitgenodigde verenigingen waren er acht op deze informatie avond aanwezig. De competitie zal starten begin oktober tot eind de cember en van begin februari tot eind april. Alle aanwezige vereni gingen waren vol lof over deze com petitie. -rt-rta (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2