SINT-NIKLAAS STOPT AFVAL IN EEN OVEN arbeidsanalist RIJN-SCHELDE In rijke buurten wonlen alleen maar intelligente kinderen geboren en in arbeidersbuurten alleen maar domme. Protest tegen nieuwe vervuiler groeit Verrassend verlies Axel Lammeren burg klopt Souburg Als plannen doorgaan Filters Hulst t Adverteren doet verkopen WOENSDAG 17 MAART 1971 (Van een onzer verslaggevers) HULST/SINT NIKLAAS Twaalf Belgische gemeentes in het land van Waas, waaronder Sint Niklaas, willen binnen nu en vijf jaar overschakelen op vuilverbranding. Daarover zal nog voor 1976 aan de rand van Sint Niklaas op een afstand van dertien kilometer van de Nederlandse grens een vuilverbrandingsoven worden gebouwd. De definitieve beslissing over het systeem van verbranding wordt bin nen afzienbare tijd verwacht. In de overn zal de eerste jaren na de inwerktreding naar schatting 25.000 ton huis- en ander vuil per jaar worden verbrand. Men gaat in dat geval uit van hoeveelheden van 2 keer 48 ton per dag, gedurende een werkingsperiode van zestien uur per dag en een vijl daagse werk week. De capaciteit van de vuil- verbrandingsoven, waar er eventueel nog twee bij kunnen komen, zal opgevoerd kunnen worden tot 62.000 ton per jaar. Daarvoor zal de oven zeven dagen per week continu moeten werken. Blijkens de mededelingen van de Belgen zijn de milieu-hygiënische consequenties van de inwerking tre ding van de vuilverbrandmgsoven niet groot. Alles wordt in het werk gesteld om de uitstoot van verbran- dings-produkten zoveel mogelijk te beperken. Bij het bedrijf zal een zestig meter hoge schoorsteen ko men en volgens mededelingen van de dienst openbare werken van de stad Sint Niklaas zal de concentratie co2 niet groter zijn dan zeven pro cent. De installatie zal worden voorzien van filters om de schadelijke uit stoot zoveel mogelijk te beperken. Voor de directe omwonenden zal het verbrandingsproces volgens het be stek geen merkbare gevolgen heb ben. De realisatie van deze plannen zijn voor de stad Sint Niklaas en directe omgeving zeer urgent, omdat verwacht wordt dat binnen vijf jaar alle stortplaatsen vol zullen zijn. Daarom wordt met de verwezenlij king van de oven momenteel ook grote haast gemaakt. Momenteel raken Trillende gemeentes in het land W aas hun vuil kwijt door het te storten in putten, ontstaan door ontginningen. Waarschiianliijk zal de gemeenteraad van Simt Niklaas nog deze maand een uitspraak doen omtrent de voor keur voor 't te volgen systeem. Zeven bedrijven, waaronder ook Neder landse hebben de stad Sint Niklaas hun diensten aangeboden. De zaak is de afgelopen weken enigszins ver traagd door de politieke verwikke lingen rond de gemeenteraad, die pas vandaag officieel zal worden geïnstalleerd. i Van de zijde van de intercommu nale huisvuil ophaaldienst in Zeeuwsch-Vlaanderen is getracht aansluiting te krijgen op de vuilver brandingsoven in Sint Niklaas. We thouder J. Stolte van Hulst heeft daarvan enige tijd geleden melding gemaakt. De plannen voor de bouw van de installatie in Sint Niklaas waren zo ver gevorderd dat inpas sing van de Nederlandse intercom munale in de Belgische plannen on mogelijk nog te verwezenlijken was. Wanneer met de bouw van de vuil verbrandmgsoven definitief een be gin gemaakt kan worden is nog niet bekend. De bouwplaats is wel vastgesteld: het bedrijf zal verrijzen op een perceel grond in de buurt van Klei- beke op ongeveer twee kilometer afstand van de kom van Sint Ni klaas. De onteigening moet da"- nog warden uitgevoerd. Zodra hp- is- bestuur van Sint Niklaas zij: iri- punt heeft bepaald ten aanzit:, van deze zaqk zal het dossier ter goed keuring aan hét ministerie worden aangeboden. KNVB afdeling Zeeland leed Axel A 1 verrassend een 01 nederlaag op eigen veld tegen het onderaan staande Oostburg A 1. De Axelaars kwamen daarmee een flink eind achter, temeer daar Ter- neuzen A 1 geen fout maakteen met Middelburg A 1 afrekende (3 1). Terneuzen heeft nu (met een wedstrijd meer gespeeld) de leiding van het niet spelende Zierikzee A 1 overgenomen. Een volgende verras sing was de 03 nederlaag op eigen veld van Arnemuiden A 1, waarvoor Terneuzense Boys verantwoordelijk voor was. Vogelwaarde stuurde Zee land Sport A 1 met lege handen naar huis (30) en Vlissingen A 1 gaf STEEN A 1 geen enkele kans (50). Goes A 1 deed het ook al niet best en verloor zijn thuiswed strijd met 12 van Wissekerke A 1. Stand: Terneuzen A 1 18—25. Zie rikzee A 1 17—24, HVV A 1 18—22, Axel A 1 1920, Arnemuiden A 1 17—19, Goes A 1 18—19, Zeeland Sport A 1 18—19. Middelburg A 1 1717, Vogelwaarde A 1 1917, Tern. Boys A 1 1716. Vlissingen A 1 1816, Wissenkerke A 1 15—13, Steen A 1 18—12, Oostburg A 1 17—7, (Van een voetbalmedewerker) TERNEUZEN In de hoofdklas van de juniorencompetitie van de Heden 'overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig geduldig gedragen lijden, gesterkt door de genademiddelen van onze moeder de H. Kerk, onze inniggeliefde vader en opa, de heer JOSEPHUS EMANUEL MARIE BONTE weduwnaar van mevrouw Anna Maria van Mossevelde op de leeftijd van 74 jaar. Maastricht: A. A. L. Bonte M. I. C. Bonte-Hovelynck en kinderen Terneuzen: B. ,T. V. Bonte E. N. E. Bonte-Ververs en kinderen Amsterdam: A. C. J. van Deudekom-Bonte J. A. M. van Deudekom en' kinderen Antwerpen: A. E. H. Bonte A. M. C. Bonte-Thienpondt Familie Bonte Familie van Mossevelde Terneuzen: Emma en Jan Warrens. Terneuzen, 15 maart 1971. Burg. Geillstraat 36. De gezongen uitvaartdienst, waarbij u.,beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op don derdag 18 maart a.s. in de Triniteitskerk te Terneuzen om 10.00 uur. Samenkomst: Burg. Geillstraat 36, om 9.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula van de begraafplaats. JULIANA ZIEKENHUIS TERNEUZEN In verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal ZR. P. F. MIERAS hoofd van de chirurgische afdeling van ons ziekenhuis, haar werkzaamheden eind maart 1971 beëindigen. Op 22 maart a.s. stellen wij iedereen in de gele genheid persoonlijk van zr. Mieras afscheid te nemen tijdens een receptie, die wordt gehouden in de kerkzaal van het Julianaziekenhuis van 17.00 -18.30 uur. Het Bestuur Op vrijdag 19 maart a.s. hopen onze ouders en grootouders D. W. C. HARTE en G. P. HARTE - VEERMAN hun 35-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun kinderen en kleinkinderen. Receptie van 7 tot 8 uur, café „De Vriendschap", Noordstraat 3, Terneuzen. Terneuzen, Tholensstraat 141. (Van onze dammedewerker) TERNEUZEN De beslissings wedstrijd in de hoofdklas dammen voor de onderste plaats werd een ruimte 146 zege voor het tiental uit Lammerenburg. Hierdoor moet Sou burg degradatie-wedstrijden spelen tegen de kampioen van de eerste klas Sommelsdijk, die zijn vastge steld op maandag 8 maart te Sou burg, terwijl de return op 15 maart in Sommelsdijk zal plaatsvinden. De overwinning is vrij regelmatig tot stand gekomen, alhoewel de tota le score enigszins geflatteerd is, want na twee uur spelen zag het er beslist niet naar uit dat Lammeren- burg zou gaan winnen. De standen van de Souburgers waren op dat moment beter, nadal voo'zitter De Pagter het voorbeeld had gegeven aan zijn teamgenoten dooi de score te openen door al vroeg in zijn partij tegen Brasser bij de 12e zet een dam te halen Naamgenoot Bras ser (Soub.) had kort daarna 'n door braak geforceerd met een gewonnen stand, maar toen keerde net tij ten gunste van Lammerenburg. Boone verraste Brasser en een ogenschijn lijk gewonnen partij ging nu verlo ren voor Souburg. Met een enorme inzet en kracht kwamen de dam mers uit Lammerenburg toen terug regelmatig werd in diverse partijen een schijf gewonnen, door onder an dere De Looff. Vinke en Heydra. Uiteindelijk volgde hierop in vele gevallen ook partij winst en wonnen de Lsmme'-erb':—' "- verdiend deze beslissingswedstrijd en hun plaats in de hoofdklas. GOES Maria M. Kerk 20 uur Concert door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Anitom Kersjes. Solist Albert de Klerk, orgel. MIDDELBURG Aula Chr. L.T.S. 10 uur Ben Aerden, voordrachtskunst voor het voortgezet onderwijs i.s.m. Het Schoolconcert. ROTTERDAM Hofplein Theater 20.15 uur Ca baret Pepijn met Paul van Vliet en Liselore Gerritsen. Rott. Schouw burg 20.15 uur „De Speurhond" door het Nieuw Rott. Toneel. TERNEUZEN Zuidland Theater 14 uur Théaitre de la Huchette, Paris met „La putai- ne respeotueuse" van J. P. Sartre en „La lecon" van E. Ionesco. Jeugd voorstelling voor het voortgezet on derwijs i.s.m; WIKQR. VLISSINGEN Britannia -10.30 uur „Hij, zij en de anderen" dioor de Toneelwerk- groep proloog Jeugdvoorstelling voor het voortgezet onderwijs. ANTWERPEN Forum: Batnbi a.l., Astrid: Altijd last met de profs a.l., Capitole Ya, Ya generaal a.l., Pathe: Miche Stro- goff a.l., Rubens: Waterloo a.l., Astra: Sorry a.l., Festa: Anne der duizend dagen 14 j., Forum: Een lijk in het park 14 j., Moderne: Dinsdag, het is dus België 14 j., Ambassades: Deze man is tot alles bereid 18 j., Artis: New York in de diuiiisitemis 18 j., Astra: El Condor 18 j., Metro: Aanval van de jonge wolven 18 j., Monty: In de hitte van de nacht 18 j.. National: Drie sergeanten 18 j„ Odeon: Tristama 18 j., Quellin: Mijn vrouw en haar echtgenoot 18 j., Rex: De dame in de wagen met de bril en een geweer, 18 j., Savoy: De teleurgang van de waterhoek 18 j. Jeugdtheater: 15 uur Wij spelen indiaan. GENT Century: De gendarme op zwier, 14 j., Capitole: De vrienden laten groeten 14 j., Majestic: De teleur gang van de waterhoek 18 j„ Savoy: Mazurka der liefde, 18 j., Select: El Condor- 18 j. (Van een onzer verslaggevers) HULST-KEMZEKE De ge meente Kemzeke in België onder zoekt momenteel wat de consequen ties zijn voor de bevolking van deze gemeente, van de bouw van een verbrandingsoven van chemische en industriële afvalstoffen op slechts geringe afstand van de bebouwde kom. Er bestaan plannen om in een voormalige steenbakkerij aan de Katstraat een dergelijke verbran dingsoven te bouwen. Het dossier over deze bouwaan- vraag is nog niet helemaal volledig. Het ligt momenteel ter inzage en op 13 maart sluit de termijn, waarbin nen tegen de voorgenomen vestiging van dit bedrijf bezwaar kan aange tekend worden. Daarna zal het pak ket bezwaarschriften met een advies van het gemeentebestuur aan de be stendige deputatie worden aangebo den. Dit college heeft over het dan niet doorgaan het laatste woord. Momenteel is nog niet te overzien, aldus gemeentesecretaris Van Doorn wat de werking van de verbran dingsoven voor directe gevolgen zal hebben. Het bedrijf zal aanvankelijk vijfentwintigduizend ton chemische en andere afval vernietigen. Voorlo pig zal gebruik worden gemaakt van slechts een oven, waarvan de afge werkte verbramdingsprodukten via een schoorsteen van de oude steen bakkerij geloosd zullen worden. De bouw van de oven gebeurt op initiatief van een particuliere naam- i loze vennootschap in oprichting, Wa- yeca genaamd. Het gemeentebestuur van Kemzeke zegt bij haar onder zoek naar de consequenties van deze vestiging alle medewerking te krij gen van het bestuur van de n.v. Toch is men blijkens- de reacties in dit dorp niet erg gelukkig 'met' de voorgenomen plannen, omdat ver wacht wordt dat de uitstoot van chemische verbraodinigsprodukten schadelijk kan zijn voor de directe omgeving. In wat voor verhoudingen en hoe veelheden de schoorsteen van de verbandingsovan straks afval in de lucht gaat spuiten «s nog niet be kend volgens, de gemeentesecretaris van Kemzeke. Evenals bij Progil het geval geweest is begint in Kemzeke en omgeving de protest-molen lang zaam te draaien nu van de vestiging van de verbrandingsoven officieel gewag is gemaakt. Die chemische afvolprodukten zul len er straks voornamelijk hun weg naar toe vinden, waarmee de bedrij ven op de linker-Schelde-oever bij Antwerpen geen raad weten. Ook in Sint Niklaas zijn actiegroepen in het geweer gekomen tegen de bouw van de oven. Men probeert de overheid door middel van protestvergaderin gen en demonstraties, te bewegen af te zien van het verlenen van toe stemming. Als de oven er inderdaad komt zal dat vermoedelijk op gerin ge afstand van de Belgisch-Neder landse grens zijn. Kemzeke is de Belgische buurtgemeente van het Nederlandse Kapellebrug. Off heeft plaatsingsmogelijkheden voor een of voor een gegadigde, die voor deze funktie opgeleid wil worden. Zij, die ervaring hebben op het gebied van ketel- en apparatenbouw genieten de voorkeur. Sollicitaties gelieve U, onder vermelding van nummer SD 1227, te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van ons bedrijf, Postbus 260 te Breda. Gelooft u dat? Nee, natuurlijk niet Dat kan toch niet. En toch worden er in de rijkere buurten tien maal meer artsen, economen, ingenieurs, burgemeesters, leraren, professoren, ministers en directeuren geboren dan in minder rijke. Tenslotte komen maar zo'n tien procent van alle studenten uit de arbeiders klasse. Hoe kan dat dan? Dat komt omdat kinderen uit de bevolkings groepen waar men minder ontwikkeld is, ook minder ontwikkeling meekrijgen. Ze kennen minder woorden en begrippea Als ze zes jaar zijn, hebben ze dan ook al meteen een grote achterstand bij dé kinderen uit andere bevolkingsgroepen. Als je bedenkt, dat bij een hoop gezinnen nauwelijks boeken in huis zijn omdat men niet leest en vaak zelfs geen potlood omdat men nooit schrijft, dan kun je je voorstellen hoever die kinderen achterliggen bij kinderen uit gezinnen waarvan de ouders algemene ontwikkeling en belangstelling hebben. En als ze dan naar school gaan, die minder bedeelde kinderen, gaan ze ook nog naar te volle klassen. Ze komen terecht in een school systeem dat nog op de manier van de vorige eeuw werkt Er is niemand die met hun tempo rekening houdt, kan houden, want ons systeem is er niet op ingesteld, nog steeds niet. En zo blijft er een stuk onrechtvaardigheid ir onze maatschappij bestaan, dat bovendien een nadelige invloed Heeft op de toekomst van ons allemaal Veel mensen in ons land beseffen dit, en er wordt aan gewerkt Alle politieke groeperingen zeggen dat de I verbetering van ons onderwijs voorrang moet hebben, opdat alle kinderen dezelfde kansen krijgen. Maar het gaat te langzaam, veel te langzaam. En ook de ouders moeten begrijpen dat ze hun kinderen moeten laten doorleren, zolang mogelijk In onze tijd kun je niet meer zeggen: "Hij moet nou maar es gaan verdienen". Als je nu een kind te vroeg van school afhaalt, kweek je een werkeloze voor de toekomst Over tien, twintig, dertig jaar kunnen de meest eenvoudige werkzaam heden worden overgenomen door een automaat, een machine. Machines zijn veel goedkoper dan mensen en veel beter geschikt voor eenvoudig werk, zoals rekenen, scheppen, slaan, breken, snijden. Wat wij nodig hebben, zijn mensen, die die zich goed ontwikkelen,-veel weten, veel kunnen, him tijd en hun omgeving begrijpen. Haal ze niet van schpol af, laat ze doorleren. Morgen moeten we wijzer zijn. PubllluteaaDsdwdendoorditblad.msamenwükmgmetdeStichtingldeöleReclaHie.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4