WEINIG ECHTE UITVINDERS Turkse oppositie wil verkiezingen Sjeik ().- Pakistan roept op tot verzet UTRECHTER VAN MOORD VERDACHT Gratis we etend-ideeën Trip wel,trip Shell Eban naar Amerika VLIEGENDE HENRY DUNANT Spoedig maatregelen tegen geluidshinder rond Maassluis KRONENBURG VOOR DEMOCRATEN 2080 KANDIDAAT binnenland buitenland Miljoenen aan ideeën in salon Brussel LEGER PLICHT GEDAAN" COMMANDANT Schade bij Gulf Oil bijna één miljoen Tal van vraagtekens Partij tot herstel Oude Duitse Rijk" Nu even naar een Shell-station. Kaart halen voor het aanvragen van de gratis, kleurrijke brochure „Vaderlandse Trippertjes". Met tal van plezierige, onverwachte,geheel verzorgde weekend uitstapjes in eigen land. Tot in de puntjes perfect. Het Nationaal Bureau voor Toerisme staat er jmi achter. En het begint bij Shell. Gaslek in school Propaganda- verbod voor radiostations DS'70 in gesprek met Middenstandspartij DINSDAG 16 MAART 197] (Van onze correspondent) BRUSSEL Een toestel dat bo ze vrouwen moeten beletten om mannen die laat en beschonken thuiskomen een pak rammel te te ven. Een toestel dat modder van onder je schoenen haalt voordat u In de auto stapt. Een bad waarin u wordt gemasseerd en een atoom - luchtschip, dat erg „veilig en com fortabel" is. Dit zijn een paar van de dingen die volledig uitgewerkt op een schets te zien zijn op 's werelds grootste tentoonstelling voor uitvindingen in Brussel. Deze salon voor uitvindingen. 20 jaar geleden begonnen als een be scheiden ruilbeurs voor een groep je excentrieke knuteselaars, is intus sen uitgegroeid tot een ernstige inzending, waar jaarlijks voor vele miljoenen aan ideeën en plannen worden verkocht. Salonkenners - een weemoedig groepje, dat graag terugdenkt aan de vreemde figuren van vorige ja ren - moesten dit jaar vaststellen dat er tussen de duizenden expo santen nog slechts één uitvinder van het ware ras te vinden is: een knutselende Normandische zilver smid. die een toestel uitvond om invaliden zelf hun kousen te laten aantrekken. Ziin uitvinding is een juweeltje van eenvoud: een staaf met aan het onderste uiteinde een ring, waarom een nvlonkous wordt gerold, dan de voet in de ring, trekken aan de staaf, en de kous zit rond het been. Voor panty's ia het toestel onbruikbaar. Het Brusselse uitvinderssalon van dit jaar bevestigt een jaren lange trend: het aantal echte uit vindingen is erg klein geworden. Meestal toont men verbeteringen van bestaande dingén, de exposan ten zijn overwegend firma's, die de tentoonstelling gebruiken voor verkooppromotie. In die categorie vindt men bij voorbeeld een Zwitserse firma, die een tafel toont waarop alle potjes, schoteltjes en borden zijn vastge maakt. Is men klaar met eten. volstaat een druk op de knop om het tafelblad en servies te doen verdwijnen in een afwasmachine. Daarnaast vindt men een ten toonstellingsstand die na gebruik kan worden weggegooid, gemakke lijk verplaatsbare geluiddichte schotten vpor lawaaierige kanto ren, en kinderwagens met uitklap bare stopplaat voor het oversteken van drukke straten, oorbellen met gehoorapparaten, een Australische tijdbom die je gewoon tussen het geld legt in de bank, en die na een holdup alle gestolen bankbriefjes mét verf bekladt. Er is ook een klok te zien, waar op zoveel af te lezen is, dat het haast onmogelijk wordt om er ook nog op te zien hoe laat het is. (Van onze redactie buitenland ANKARA De leider van de oppositie in Turkije, Inönü (87), acht het noodzakelijk dat er een overgangsregering wordt gevormd om een eind te maken aan de anar chie. Die regering zou onverwijld voorbereidingen moeten treffen voor nieuwe verkiezingen. De hervormin gen die nodig zijn kunnen volgens Inönü slechts worden tot stand ge bracht door een regering die op grond van algemene verkiezingen is gevormd. (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA Sjeik Moedjiboer Rachman heeft de bevol king van het naar onafhankelijkheid strevende Oost-Pakistan opnieuw opgeroepen het beleid van de centrale regering van Pakistan voor het grootste gedeelte te negeren. Dit blijkt uit een bericht van radio Dacca dat gisteren in de Indiase stad Calcutta is opgevangen. Sjeik Moedjiboer gaf een pakket van 35 richtlijnen uit. Hij riep de Oostpakistanen op zich voor te bereiden op het brengen van offers, en verzet te bieden aan elke macht die tegen hen kan worden gebruikt. De officiële aankondiging van de laatste stappen van de sjeik via radio Dacca werd herhaaldelijk onderbroken met het spelen van patriottische liederen. Het Pakistaanse staatshoofd, gene raal Jahja Chan, kwam gisteren per vliegtuig in de Oostpakistaanse hoofdplaats Dacca aan voor overleg met sjeik Moedjiboer Rachman, de feitelijke machthebber in Oost-Pa kistan. Het is de bedoeling van gene raal Jahja Chan een oplossing te vin den voor de crisis tussen het centrale gezag en de Oostpakistaanse leider, wiens Awami-liga bij de recente ver kiezingen voor de Pakistaanse natio nale vergadering een absolute meer derheid heeft veroverd. De president heeft bij eerdere gelegenheden ge waarschuwd, dat hij geen deling van het land zal toestaan. Iemand uit de zeer nabije omge ving van de sjeik heeft verklaard dat van de besprekingen maximaal een akkoord te yerwachten valt „over een confederatie van de twee provincies in een of andere vorm". In Dacca waren met het oog op de komst van de president scherpe DEN HAAG (ANP) Er zijn maatregelen op komst tegen de ge luidshinder, waarvan de bewoners van Maassluis-West en een deel van Voome regelmatig last hebben Staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) heeft de Tweede- Kamerleden mej. Barendregt en de heer Laban (beiden PvdA), gisteren in antwoord op hun schriftelijke vra gen, meegedeeld dat er aanwijzingen bestaan dat de bron van het lawaai gezocht moet worden bij Esso-chemie, Konam-chemie en Gulf in het Euro- poortgebied. Op grond van metingen van TNO zijn de eerste bestrijdingsmaatrege len thans in voorbereiding. (ADVERTENTIE) veiligheidsmaatregelen getroffen. De vijf km lange route van het vlieg veld naar het voor hem gereserveer de huis was afgezet door troepen, hoofdzakelijk Bengalis van het Oost pakistaanse jagerkorps. De president werd op het vliegveld begroet door de militaire commandant van het ge bied, generaal Tikka Chan, en an dere functionarissen. Verwacht wordt dat hij wel enkele dagen in Dacca zal blijven. Er is nog geen afspraak ge maakt voor een ontmoeting met sjeik Moedjiboer. Brandweerlieden hadden hun handen vol. ROTTERDAM "(AFP). De brand, die gisternacht bij Gulf Oil in het Europoortgebied heeft gewoed, heeft een schade aange richt die iets onder de één mil joen ligt. Er zijn twee asfalttanks totaal verhoest en twee stook- olietanks liepen behoorlijke schade op. Er is geen productie verlies. De oorzaak van de brand is nog volkomen onduidelijk. Er wordt een grondig onderzoek in gesteld. Zoals in een deed van onze edities gisteren al gemeld, vocht in de nacht van zondag op maan dag een legertje van brandweer lieden tegen de brand bij Gulf Oil, die in een asfelttank uit brak. Het slaagde erin de vuur zee te lokaliseren. Rond half vier had men de brand onder con trole. UTRECHT (ANP) Op verden king van moord c.q. doodslag c.q, zwa re mishandeling heeft de officier van -justitie bij de rechtbank in Utrecht, air. F. G. Wüstenberg, een gerechte' lijk vooronderzoek gevorderd tegen de 26-jarige koopman B., wiens 24- jarige vrouw Jacoba B. Monsou vo rige week in de nacht van woensdag op donderdag om kwart over twaalf door een kogel uit een flobert ge' weer dodelijk in de buik werd ge troffen. Ze werd daarop, hevig bloedend, door haar man naar het ziekenhuis gebracht, waar ze ruim een uur later overleed. De koopman, die onmiddellijk door de politie werd vastgehouden, verklaarde tegenover de politie dat zijn vrouw tijdens de „onheilsa vond" na vertrek van visite tegen hem gezegd zou hebben dat ze zijn De nieuwste DC-9 van Martin Air is als eerste vliegtuig in Europa uit gerust met een speciale staartverlich ting. Blijkt de proef een succes dan zullen alle toestellen van de maat schappij hiermee worden uitgerust. IN CUYK is de 62-jarige heer H, M. Hendriks door een personenwa gen overreden. Het ongeluk gebeur de toen hij met zijn fiets aan de hand de weg overstak. PSHELLl WTDS7» 75 SPIERS (AFP). In Spiers is zondag achter gesloten deuren door negen personen een nieuwe politieke partij gevormd, genaamd "Oost-Duit se Volkspartij OVP", die tot doel heeft de grenzen van het Duitse rijk te herstellen, zoals deze genoemd worden in het eerste couplet van het volkslied: "Van de Maas tot de Me mel, van de Etsch tot aan de EIt". BRUSSEL (ANP) In een school in Mechelen, zijn gisteren twaalf meisjes en hun lerares plotseling in de gymnastiekzaal bewusteloos ge raakt, naar later bleek als gevolg van een gaslek in de verwarmingsin- «llatie.. 22 kaliber jachtgeweer best zelf kon laden. Ze deed een patroon in het geweer en ontlaadde het vervolgens weer. Toen ging de vrouw, aldus de koopman, op de bank met het. ge weer liggen spelen terwijl B. op de grond plaatjes ging draaien. Jacoba zou de loop op haar buik hebben gericht en toen spelenderwijs de trekker hebben overgehaald, me nend. dat het geweer ongeladen was. Toen ging het fatale schot af. aldus de verklaring van B. De koopman werd gisteren in ver zekerde bewaring gesteld. „Er zijn nog tal van vraagtekens bij deze zaak. Alles is nog mogelijk. Het is bijvoorbeeld ook niet uitge sloten dat B. zelf per ongeluk het geweer heeft afgevuurd en dat nu niet meer durft te bekennen. Overi gens, ik zou de laatste zijn om te beweren dat ik er van overtuigd ben dat hij zijn vrouw heeft dood geschoten", aldus de officier. „Het is tenslotte een kwestie van bewijzen en of die worden geleverd weet ik ■eenvoudig niet". MÜNCHEN (AP). Het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren meege deeld, dat het de twee Ameri kaanse radiostations in Miinchen heeft verzocht zich gedurende de zomerspelen van 1972 te onthou den van anti-communistische propaganda. Een woordvoerder voor het Westduitse Olympische Comité heeft gezegd dat de directeuren van Radio Vrij Europa (RFE) en Radio Liberty verzocht is om in augustus en september 1972 de olympische vrede te bewaren. Radio Liberty zend program ma's uit naar de Sovjet Unie, terwijl RFE zich tot de andere Qosteuropese communistische landen richt. Beide radiostations zijn her haaldelijk het onderwerp ge weest van felle communistische kritiek. DEN HAAG (ANP) Op initiatief van de heer Drees jr. heeft gistermid dag in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag een bespreking plaatsgehad tussen een delgatie van DS '70 en een van de Nederlandse Middenstandspartij (NMP). De oppositieleider, die vroeger president en premier is geweest en nu voorzitter is van de grootste oppositiepartij, zei in een fractiever gadering, dat het leger zijn plicht gedaan heeft en het voornaamste bolwerk tegen gevaren blijft, maar dat de democratie nu moet worden hersteld. Aileen een democratisch gekozen parlement heeft het recht regeringen te ontslaan. „Het parle ment is geen groep soldaten die kan worden gecommandeerd", aldus Inönü. President Cevdet Sunay gelooft dat er voor de Turkse republiek een nieuw tijdperk is aangebroken nu het leger het land voor een afglijden naar een linkse of rechtse anarchie heeft behoed. In een toespraak via de staatsradio riep hij het volk op de nieuw te vormen regering alle steun te verlenen opdat op een zo snel en democratisch mogelijke manier de gespannen situatie in het land verdwijnt en weer een gezond economisch en sociaal klimaat wordt geschapen. Zoals gemeld trad de regering- Demirel, afgelopen vrijdag, af na een ultimatum van de legerleiding de macht te zullen overnemen als niet snel een neiuwe en krachtige regering zou worden gevormd. Pre sident Sunay gaf in zijn toespraak ■geen enkele aanwijzing wie de nieu we regering .zou moeten gaan leiden. DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid mr. H. Ch. J. M. Kro nenburg, die in de kamer gekozen werd als lid van de Boerenpartij, maar zich afsplitste en een een mansfractie vormde, zal bij de ko mende kamerverkiezingen kandidaat zijn voor de „politieke groepering' „Democraten 2000, partij voor de gewone man". Aldus heeft de voor zitter van deze groepering, de heer B. M. Steur uit Berkhout bij Hoorn gistermiddag desgevraagd meege deeld. Bij de verkiezingen wordt in alle achttien kieskringen met een kandi datenlijst uitgekomen. Er zijn drie -lijstaanvoerders, te weten het Ka merlid Kronenburg, voorzitter Steur en de heer A. de Ridder uit Hein- kenszand (Z). (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-CAIRO De Israë lische minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, is gisteren naar de VS vertrokken, waar hij met zijn ambtgenoot William Rogers en de VN-bemiddelaar voor het Midden- Oosten, Gunner Jarring, besprekin gen gaat voeren. Naar in Jeruzalem uit betrouwbare bron is vernomen, wil Eban zijn gespreksgenoten dui delijk maken, hoeveel waarde Israël hecht aan veilige grenzen, waarover men het bij onderhandelingen met de Arabische landen eens moet wor den. Eban zal in Londen nog met de Engelse minister van buitenlandse zaken, Douglas Home, een gesprek hebben. President Sadat van Egypte heeft gisteren, blijkens een uitzending vari radio-Cairo, tot nieuwe ambassa deurs van vier landen gezegd dat „hij er op blijft staan dat de Israë li's de Arabische gebieden, „elke centimeter", verlaten. Er hangt iets dreigends in de lucht maartselingen. Het is een duidelijk waarneembaar gevoel, althans aan deze zijde van de tafel. Na een week einde vol politiek en ander geharre war is het me duidelijk geworden dat het onduidelijk gaat worden. Er resten ons nog 43 dagen voor wij weer naar de stembus mogen. En in die tijd zullen hele, halve en helemaal géén lijsttrekkers het volk kond doen van de aantrekkelijkheden van hur. partijen, of blokken. Tot op heden kan ik de verwikkelingen nog vrij goed volgen, maar ik vrees dat straks de onduidelijkheden toch weer gaan overheersen. Politieke partijen zijn net ijdele mannen. Vóór de verkiezingen hou den ze de buik in en zetten de borst vooruit; na de verkiezingen laten ze de buik gelukzalig inzakken tot de bekende vormloze hoop. Corry en haar Durecols. De Brandpunt-extra-uitzending van vrijdag jl. was openbarend. Daar in bleek namelijk dat Veringa (KVP, op punten verliezend van Den Uyl in dat korte debatje) niet alleen om hoog kan kijken, zoals hij op de af fiches en lucifersdoosjes doet, maar ook omlaag. Dat was al heel wat, maar het werd nog beter. Hij kan blijkbaar ook ach terom kijken, al gebeurde dat niet. Hij mocht het, zoals hij bekende, niet van KVP-aanvoerder Van der Stee, die hem gezegd had: laten we niet omzien in wrok. Omhoog dus en omlaag dus en ach terom dus. Blijft de vraag of hij ook vooruit kan kijken. Dat is toch wel even belangrijk, want regeren is vooruitzien, zoals u weet. En als aan komend eerste minister (volgens de ■geruchten) dat kan, is het altijd mee genomen. In West-Berlijn zijn zoals u ongetwijfeld weet nü al verkie zingen gehouden en Brandts partij, de SPD, heeft verlies geleden. Maar, zoals een van, de SPD-ers opmerkte, „de vogel heeft enige veren verloren, maar hij vliegt nog". Geen hoogvlieger dan. Vijftien Engelse werknemers leg den kort geleden het werk neer en lieten de nachtploeg in de steek op een fabriek in Darlington, omdat er een spook rondwaarde. Aldus be richtte het maandblad Free Labour Work. Het spook, een regen van stenen negerend, verscheen ondanks vele treffers toch in de fabriek, liet de produktie in het honderd lopenal vorens te verdwijnen door een stevige muur. Zal wel een wiskie-fabriek zijn geweest. Deze dag is de eerste van de rest van uw leven. O, zo. MERIJN BISSCHOP MöLLER van Gronin gen vertrekt volgende week naar Rome om namens de Nederlandse bisschoppen deel te nemen aan de vergadering van de Europese bis schoppen. DEN HAAG (ANP) De va kantieprojecten van het Neder landse Rode Kruis voor lichame lijk gehandicapten en chronisch zieken worden uitgebreid met vliegtochten. Het ligt in de be doeling, dat Martin Air eik jaar gratis een toestel voor een vlucht beschikbaar stelt. De eerste vlucht wordt op 23 maart van Schiphol uitgevoerd naar de Engelse badplaats Bourne mouth, met de Fokker F-28 Fellowship. De 36 patiënten afkomstig uit Amstelveen, Den Haag, Haarlem en Zandvoort zullen worden be geleid door 16 helpsters en hel pers van het Rode Kruis, onder wie prinses Margriet. De prinses heeft er in toegestemd aan het toestel haar naam te geven, en zal vóór het vertrek de doopplechtig heid verrichten. Op het programma staan onder meer een lunch in Bournemouth en een rondrit in de omgeving. De patiënten, die voor het over grote deel nooit hebben gevlogen, worden 's avonds weer op Schip hol terug verwacht. (ADVERTENTIE) t#]:i»

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9