„Sociale bloedarmoede bij N.V. P.Z.E.M." V.M.Z. VRAAGT SUBSIDIE AAN PROV. STATEN EN DE BOER, HIJ EGDE VOORT VEEL RONDVIS AAN DE MARKT Test Veilig Verkeer in Axel hallo, Schietingen staande wip in komend seizoen VOLGENS KABO-POST: Februari-meldingen bij hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen INBRAAK IN ZEEUWS MUSEUM: VOOR F 25.000 AAN MUNTEN EN SIERADEN Groepen voor hulpverlening te Breskens Garnalen blijven duur SCHUTTERSSOCIëTEITEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN binnenland buitenland PvdA-vrouwen in Terneuzen discussiëren Aanhoudend buiig waterstanden hoogwater Autoritair .Monument Sportraad Sluis gaat verenigingen inventariseren „Kleine" olievlek op Nollenstrancl Vlissingen de postgiro heeft al meer dan 2 miljoen rekeninghouders ffilNSDAG 16 MAART 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de maand fe bruari kwamen bij het Hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen 120 meldin gen binnen. Uit de gemeente Ter- neuzen werden 92 meldingen ont vangen, uit Sas van Gent 9, uit de gemeente Huls t4, uit Axel 3, uit Hontenisse en Oostburg elk 1 en van elders 9. Het merendeel van de meldingen (30 betrof aanrijdingen, gepolgd door verzoeken om onder zoekingen (17), inbraken-diefstal (13) en brandmeldingen (6). In drie gevallen kwamen klachten over luchtverontreiniging binnen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het afgelo pen weekeinde is ingebroken in het Zeeuws Museum aan de Wagenaar- straat. De dader(s) verschaften zich toegang via de achterzijde van het gebouw door een deur te forceren. Binnen werden enkele vitrines opengebroken, waaruit gouden en zilveren sieraden die bij kleder drachten horen, worden vermist. Ook zijn een aantal munten meege nomen. De geschatte waarde van het totaal bedraagt f 25.000. TERNEUZEN Vanuit Vrouwen- contact in de Partij van de Al-beid te Terneuzen zullen in de komende maanden weer enkele bijeenkomsten plaatsvinden. Allereerst een discus siebijeenkomst van heit Vrouwencontact op dinsdag 30 maart in de Prins van Oranje te Goes, Nieuwstraat 14. Onderwerp van dis cussie zal zijn de functie van de peuterspeelplaats in onze moderne samenleving. De leiding van de cur sus berust bij het vormingscentrum Hedenesse. De jaarlijks terugkeren de contactdag vindit plaats te Vlis- singen en wel op dinsdag 11 mei in het Anker, Bonedijkestraat. De bur gemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, zal dan een inleiding houden. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.NJVI.I. op maandag om 18.00 uur: Veranderlijk jnet plaatselijk buien en temperaturen vooral overdag beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 6; min. temp. omstreeks nor maal; max. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp. omstreeks nor maal; max. temp. 0 tot 5 gradien onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Konstamz 262 (-1); Rheómfelden 166 (-3); Straatsburg 140 (onv.); Flittersdorf 279 (-5); Maxau 334 (- 4); Plochingem 134 (pl. 8); Mann heim 156 (pl. 5); Steinbach 124 (- 1); Mainz 182 (-1); Bingen 105 (-3); Kaub 111 (-6); Trier 283 (pl. 15); Koblenz 138 (-5); Keulen 96 (-1); Rulirort 266 (pl. 6); Lobith 874 (pL 1); Pannerdense kop 849 (onv.); IJsselkop 796 (onv.); Eefde IJssel 328 (onv.); Deventer 224 (pL 4); Momsin 5478 (onv.); Borgharen 3941 (-9); Belfeld 1141 (pl. 8); Grave beneden de sluis 503 (-4). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Spijk - St.-Andries 290, IJs selkop - Driel 265, Driel - Ameron- gen 240 IJsselkop - Doesburg 230, Doesburg - Zutphen 230, Zutphen - Deventer 235, Deventer - Windes- heim 250. Morgen, woensdag 17 maart, Ber gen op Zoom 6.40 en 19.00, Hans- weert 5.48 en 18.09, Terneuzen 5.10 en 17.31, Vlissingen 4.41 en 17.03, Wemeldinge 6.30 en 18.50. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/UTRECHT „Eigenlijk mag men blij zijn met de affaire-Stikkelorum en de kwestie rond de bouw van de directeurswoning in Domburg. Misschien zal men er nu eindelijk van doordrongen worden, dat er bij de N.V. PZEM iets fundamenteel mis is. Ook toen er nog geen spraakmakende moeilijkheden waren, was het personeelsbeleid op de PZEM voor de vakorganisaties al onderwerp van voortdurende zorg en kritiek. Pogingen om dat beleid om te buigen strandden altijd op onwilligheid bij de bedrijfsleiding." Op deze wijze karakteriseert de KABO-Post, het officiële blad van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, in zijn zo juist verschenen nummer, de situatie op de N.V. PZEM te Middelburg. In een artikel over twee volle pagina's van het blad wordt erop gewezen, dat het sociale klimaat op de PZEM aan bloedarmoede is gaan lijden. „Dat komt", aldus de KABO- Post, „omdat de economische en technologische ontwikkeling jaren lang de eerste prioriteit heeft gehad. De PZEM is van nutsbedrijf omge smeed tot een massa-producent van de hoogste orde, die in de eerste plaats schijnt te moeten functione ren als de aanjager van de industri alisatie in Zeeland. De belangen van het personeel", aldus het blad, „wor den daaraan ondergeschikt ge maakt". De KABO-Post volgt in grote lij nen de vraagstellingen en conclusies die in onze artikelenreeks over de PZEM in november en december j.l. zoveel stof hebben doen opwaaien en die er dank zij de follow-up in de provinciale politiek door toe doen van de linkse statenfracties toe hebben geleid, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de gang van zaken rond de bungalowbouw van de directeur, ir. T. Bogerd. Voor de KABO-Post is de bunga low-affaire, waarover de Rekenka mer zich thans diepgaand oriënteert, de aanleiding om te concluderen, dat er bij de PZEM een eenzijdig rationeel beleid wordt gevoerd. Sinds 1968 hebben de samenwerken de ambtenarenbonden al geprobeerd dit beleid om te buigen, maar (tot nu toe) zonder resultaat. „Het per soneelsbeleid wordt onzes inziens met een zo grote vanzelfsprekend heid in de economische sfeer gepre senteerd en draagt een dermate au toritair karakter, dat twijfel en vra gen niet kunnen uitblijven", aldus het bondsblad. De affaire Stikkelorum heeft de personeelsbeleid bij de PZEM had den, op haast symbolische manier opvattingen die de bonden over het onderstreept, stelt het artikel. Het blad schrijft ook over de loy aliteitsactie ten gunste van de direc teur, welke door een hoge perso neelsfunctionaris ten tijde van onze publicaties over de PZEM in gang werd gezet, doch door ingrijpen van vakbondszijde kon worden gestopt. Het initiatief van de hogere perso neelsfunctionaris wordt genoemd: „Een onvoorstelbare manoeuvre, een monument van de subtiliteit waar mee het PZEM-personeel bejegend pleegt te worden". Ais een van de grootste frictie- punten van de laatste jaren noemt het KABO-blad als Functie-analyse en de daarbij behorende Massifica tie. „Sociale frustraties, speciaal bij de oudere werknemers, konden niet uitblijven", merkt het blad op. (Van onze correspondent) BRESKENS In het diensten centrum Goedertijt te Breskens heeft een gespreksavomri plaatsge vonden over de hulpverlening in Breskens en omstreken. Drs. L. Nis- sink, ambtenaar van het ministerie van CRM, sprak over georganiseerde dienstverlening aan bejaarden en elk die dit nodig heeft. Een goede begeleiding en coördinatie is hierbij zeker noodzakelijk. Taakverdeling, discussiebijeenkomsten, groepswerk, enz. moeten zo worden georganiseerd dat men met de uitoefening van de taken elkaar niet in de weg loopt. Deskundigheid en ervaring zijn ze ker noodzakelijk. Tijdens de discus sie kwam duidelijk naar voren, dat hulpverlening niet alleen voor de bejaarden behoort te zijn, doch dat ook andere maatschappelijke groe peringen in aanmerking moeten ko men. Door de maatschappelijk wer ker, de heer J. Meijeren, werden de aanwezigen vervolgens in groepen verdeeld, waarbij ook een aantal jongeren aanwezig was, om zich na der over hun taken in komende maanden te beraden. Dit naar aan leiding van een folder die hun was toegestuurd. Zo zullen de volgende hulpverleningsgroepen worden op gericht: maaltijdverzorging, zaalver zorging, bejaardenbezoek, bood schappendienst, autorijdienst en zie kenbezoek. Er wordt nog gedacht over activiteiten op cultureel en ere- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft Provinciale Staten van Zeeland om een subsidie gevraagd, tenein de haar werkzaamheden naar be horen te kunnen voortzetten. De in september koninklijk goedge keurde VMZ ontvangt reeds van een aantal Zeeuwse gemeenten subsidies. Z(j kan er vrijwel zeker van zijn, ook bij Provinciale Sta ten een willig oor te vinden voor haar verzoek. Het tekort waarmee de vereniging voor het jaar 1971 staat bedraagt f 2.850,-. Door een aantal Zeeuwse gemeenten werden reeds subsidies tot een bedrag van f 1.265,- toege zegd. In haar subsidieverzoek aan de provincie zet de V.M.Z. uiteen, dat de organisatie thans 1800 leden telt, hetgeen in een bestaanstijd van minder dan een jaar een spectacu laire groei mag heten. Bestuur en leden van de V.M.Z. verrichten kos teloos allerlei taken, terwijl de con tributie opzettelijk zeer laag gehou den wordt, om iedere Zeeuw in staat te stellen lid te worden. Om haar taak beter te kunnen vervullen, wil de vereniging overgaan tot het aanschaffen van de nodige kantoor apparatuur. De V.M.Z. geeft viermaal per jaar een voorlichtingsbulletin uit en ver vaardigt daarnaast versahillende uit voerige mota's op het gebied van de milieuhygiëne. Zij houdt een docu mentatie- en informatiecentrum bij, vertegenwoordigt belanghebbenden op hoorzittingen betreffende indus triële vestigingen of uitbreidingen van bestaande bedrijven en ver schaft bovendien materiaal aan jon geren in en buiten beland, die scripties over onderwerpen betref fende de milieuhygiëne willen ma ken. Dit merlct het bestuur van de V.M.Z. op in zijn subsidieverzoek aan de provincie. (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Hoewel men op zee geen last van gladde wegen heeft, integendeel, een gladde zee zelfs wordt gewenst, was het voor de vissers toch ook prettig dat de vorst en sneeuw, die ons nog zo laat verrasten, zondag al afscheid namen en nu wellicht voorgoed op de vlucht zijn voor de naderende lente. De eerste da gen van de week werd er vlijtig gevist en dinsdag was er te Bres kens al zo'n 20.000 kg rondvis, enz. aan de markt. Ook de garnalenscheepjes hadden er een tweedaagse van gemaakt en met veel moeite per schip zo'n hon derd kg garnalen weten te bemach tigen. Daaraan mefkt men dat het nog geen scheppen met pollepels betekende, al zorgde de prijs dan voor een redelijke beloning zodat ook deze mensen weer aan hun Omringd door meeuwen, die rusteloos het voedsel pikken, dat het omgewoelde land los laat, egt de boer voort. De lente nadert. Nog even en de kale bomen op de achtergrond, nu met berstende knop, torsen weer hun groene bladerkronen. trekken kwamen.Woensdag nam de wind zodanig toe ,dat ieder de veili ge haven opzocht. Deze onderbre king werd door de voetballiefheb bers gelaten benut om te genieten van de cup-wedstrijden. Donderdag morgen was heit weerbericht van dien aard, dat ieder schip de zee opging om te trachten de nog ont brekende helft van een lonende weekbesomming te bemachtigen, wat aan de meesten ook gelukte. Colijnsplaat had als uitschieter en kele prima gullenvangsten aan de markt .Vlissingen was vrij normaal, terwijl Breskens overwegend rond vis te verwerken kreeg waarvan vrijdag nogmaals 13 ton werd ver handeld tegen goede prijzen. De prijs van de garnalen overtrof ech ter alles doordat voor de laatst aan geboden vangst op de vismijn te Breskens en aangevoerd door de „Deo Volente" BR45 een prijs van f. 10,43 per kilo werd gemaalrt. Zeer waarschijnldjk een landelijk reoord, (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tal van automobilisten hebben gisteren gebruik gemaakt van de gelegenheid hun reactiever mogen te testen .Op het Szydlowski- plein stond maandagmiddag een mo biel informatiecentrum van het Ver bond voor Veilig Verkeer, waarin belangstellenden terecht konden voor vrijwillige test. Bovenstaande foto geeft hiervan een indruk. werd, waren gezichtsveld, Meuron- derscheiding, dieptewaairneming en aanpassing aan het donker na ver blinding. In een in de mobiele werkplaats werd de verlichting van auto's gecontroleerd. De actie werd gehouden onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Het mo biele informatiecentrum bijft van- Onderdelen waarop gecontroleerd daag nog in Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk in Terneuzen. Op 17 maart is het verbond met de test in Oost en West Souburg, op 8 en 19 maart in Vlissingen en 22, 23 en 24 maart in respectievelijk Brouwershaven Haamstede en Renesse. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De gezamen lijke schutterssociëteiten van de staande wippen hebben in onderling overleg voor het aanstaande seizoen de volgende schietingen vastgesteld: Maart 1971: 21 maart Kioosterzande; 28 maart Clinge. April: 4 april Hulst; 12 april Graauw; 17 april Kioosterzande; 18 april St.- Jansteen, 25 april Kioosterzande. Mei: 1 mei Graauw; 2 mei Hulst; 9 mei Climge; 15 mei Hulst (puntenschie- ting viertallen): 22, 23, 24 mei eveneens Hulst (kermisschietin- gen); 30 mei Graauw. Juni/juli 6 juni Axel (finale kampioenschap pen); 13 juni Kioosterzande; 19, 20 en 21 juni in Graauw (kermisschie- tingen); 26, 27 en 28 juni in Sint- Jansteen (kermisschietingen); 3, 4 5 juli in Kioosterzande (kermis schietingen); 10 juli in Sint-Jan steen (jubileumschieting)11 juli in Hulst; 14 juli in Graauw (vakan- tieschieting)15 juli in Sint-Jan- steen (vakantieschieting)18, 19 en 20 juli in Clinge (kermisschieting) 24 juli in Kioosterzande (grote prijs Zeeuwsch-Vlaamse Schuttersbond) 25 juli Graauw (bij gelegenheid van de wielerwedstrijd); 31 juli in Kioosterzande (24-tal plus jeugd wedstrijden). Augustus: 8 augustus in Sint-Jansteen; 14, 15 en 16 augustus in Kioosterzande (kermisschietingen); 21 augustus in Graauw; 22 augustus in Hulst; 28 en 29 augustus in Sint-Jansteen Wilhelminaschietingen). September: 5 september in Graauw; 11 septem ber in Kioosterzande; 18 september in Hulst (kalkoenschieting); 19 sep tember in Kioosterzande; 25 sep tember in St.-Jansteen; 26 septem ber in Clinge. Oktober: 2, 3 en 4 oktober in Hulst (kermis schietingen); 9 oktober in Graauw (kalkoenschieting); 10 oktober in St.-Jansteen; 16 oktober in Kioos terzande (wildschieting)17 okto ber in Clinge (wildschieting); 23 oktober in Hulst (wildschieting); 24 oktober in Graauw (wildschie ting); 30 oktober in Sint-Jansteen (wildschieting). Tevens is vastgesteld dat de hoge vogels worden vergoed met 14 gul den, de zyvogels met 8 gulden en de (Van onze correspondent). SLUIS De eerste werkvergade ring van de onlangs opgerichte sport raad van Sluis zal worden gehou den op woensdag 31 maart om acht uur in café-restaurant De Lindehoe- ve. Uit de agenda blijkt, dat de sport raad eerst een inventarisatie wenst op te stellen van de sportverenigin gen in Sluis, zoals leden-aantallen, hoogte der contributies en vooral vara de wensen, die bij de verenigin gen leven ten aanzien van de ac commodaties enz. Ook zal worden gesproken over de herziening van de bepalingen en voorwaarden voor het gebruik van de gemeentelijke sportzaal. Het dagelijks bestuur stelt voor om de bijdragen van de aange sloten verenigingen aan de sportraad te bepalen op f 25,- per jaar. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het loodswezen te Vlissingen heeft nabij het Nollen- strand een olievlek ontdekt van 400 m lang en 50 tot 75 meter breed. Naar alle waarschijnlijkheid heeft een ge deelte van deze olie zich over een lengte van ongeveer 1 kilometer uit gespreid over het zogenaamde Nol- lenstrand. Naar de directeur van ge meentewerken te Vlissingen, ir .D. Stam, ons mededeelde, is dit geen bij zonder verschijnsel. Iets dergelijks doet zich namelijk meermalen per jaar voor. Er dienden dan ook geen bijzondere maatregelen getroffen te worden. Zodra het seizoen aanbreekt, zal men het strand met de schop schoonmaken. Omtrent de oorzaak van deze vlek tast men nog in het duister. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3