MONSERé DOOD IN KOERS BIJ TURNHOUT POLITIEMACHT LAAT BANKROVERS GAAN MET BUIT EN LOSGELD Alarm over drinkwater FBO voor straffe sanering TWEEDERDE VAN NEDERLANDERS WIL ALLE DRUGS VERBODEN ZIEN Aanval op Khe Sanh Spectaculaire belegering in Toulouse EXPLOITANTEN WATERLEIDINGBEDRIJVEN Panden voor monumenten zorg in Goes blijken al afgebroken Stork-Hensen werkt samen met Thyssen EéN DIVISIE WEG VEEL GROTER EXPLOSIE OP WERF: VIJF DODEN Gewonden Vijf baby's dood na brand kliniek Staphorst meldt 26e poliopatiënt Twee auto's Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Eedactie, en Administratie-adre*: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW DINSDAG 16 MAART 1971 '25e Jaargang No. 6497 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.w. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterliik tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) TURNHOUT. Enkele minuten nadat hij met zijn fiets tegen een auto was gereden, is gistermiddag de wereldkampioen wielrennen, Jean Pierre Monseré (22) overleden. Het ongeval gebeurde tijdens een beroepsrennerswed- strijd nabij Turnhout, de Omloop van de Kempen, met start en finish in Retie. Monseré maakte deel uit van een groep van 16 renners, dat was ontsnapt uit het peloton. Nabij het dorpje St. Pieters-Lille, op een kaars rechte weg, probeerde Monseré uit dat kopgroepje te ontsnappen. Hij beging daarbij een ernstige overtreding: omdat het een koers op open weg betrof, verbiedt het regle ment de renners links van de weg te rijden. Tijdens het inhalen zwenkte Monseré echter tot uiterst links van de weg, zonder te kijken of er tegenliggers waren. Op dat ogenblik botste hij op een Mercedes, bestuurd door een dame uit Lichtaart. De vrouw zei later, dat zij de renners weliswaar had gezien, dat zij uiterst rechts was gaan rijden en dat zij de snelheid drastisch had verminderd. Monseré was plots voor haar komen op dagen, zij kon hem niet meer ontwijken. De renner botste tegen de linkerlamp van de wagen, vloog over de motorkap, tot tegen het raam van de voorruit van de auto en viel toen op de grond. Een dok ter, die vijf minuten later arriveerde, kon alleen de dood vaststellen, vermoedelijk veroorzaakt door schedelbreuk. Monseré, die getrouwd was en vader van een zoon, werd vorig jaar wereldkampioen in Leicester en werd beschouwd als een van Belgiës meest belovende jonge beroepsrenners. (Van onze Parijse correspondent) TOULOUSE Toulouse heeft gisteren vele spannende uren be leefd, nadat vijf gangsters in de ochtend een geslaagde overval had den gepleegd op een filiaal van de bank „Société générale". Er was een bedrag van 75.000 gulden buitge maakt, maar toen de overvallers de vlucht wilden nemen, werden zij ver rast door de politie, die door de kas sier was gealarmeerd. De overige vier barricardeerden zich echter in het ge- ricardeerden zich echter in het ge bouw en gijzelden tien mensen. Voor de vrijlating van de gijzelaars eisten de overvallers een bedrag van 200.000 gulden en garanties voor een (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Het is uitermate slecht gesteld met de watervoorzie ning in Nederland. De Nederlandse waterleidingbedrijven „verkeren in wezen in volstrekte onzekerheid over de kwaliteit en de hoeveel heid van de grondstof die zjj moeten gebruiken". De waterleiding bedrijven zijn in dit verhand „ernstig verontrust over het ontbreken van een centraal waterbeleid in ons land". AMSTERDAM (ANP) Tussen Stork-Hensen (VMF) en Havenbe drijf Vlaardingen-Oost n.v. (Thyssen Bornemisza Group n.v.) is in princi pe overeenstemming bereikt over sa menwerking op het gebied van repa ratie, service en onderhoud van kra nen. Zoals bekend zal Stork-Hensen de nieuwbouw van kranen stopzetten, maar de reparatie-activiteiten voort zetten. Een aantal medewerkers van Stork- Hensen zal een aanbod krijgen in dienst te treden bij Vlaardingen- Oost. Er is een sociale overeenkomst gesloten. De totale werkgelegenheid van de gecombineerde activiteit geldt 130 man. Voor het merendeel van het overige personeel van Stork-Hensen zijn plaatsingsmogelijkheden aanwe zig bü andere VMF-bedrijven of bij andere bedrijven waarmee sociale overeenkomsten kunnen worden ge sloten. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Nederlandse federatie van betaald voetbal organisaties (FBO) zal zijn leden op de algemene ver gadering van zaterdag in Arnhem voorstellen, om over te gaan tot een rigoureuze sanering van het betaalde voetbal. Aangezien de tweede divisie bij nieuwe fusies, die te verwachten zijn, onspeelbaar wordt, wil men trachten dertien clubs te bewegen terug te keren naar het amateurvoetbal. De resterende 38 clubs zouden dan in één divisie van achttien en een van twin tig kunnen worden ingedeeld. De clubs die terugkeren naar het amateur-voetbal wordt een eenma lige financiële tegemoetkoming van 150.000 gulden in het vooruitgezicht gesteld. IN DE ST. LAURENTS golf is sinds vorige week een ware slacht partij gaande onder de zeehonden. Door het slechte weer konden er geen helikopters opstijgen, zodat alle staatscontrole op de jacht tot dusver is achtergebleven. Een en ander is gisteren per com muniqué medegedeeld door de Ver eniging van Exploitanten van Wa terleidingbedrijven (VEWIN). VEWIN heeft een plan laten opstel len om uit de impasse te geraken. Het zal volgende week donderdag worden voorgelegd aan de leden, die dan in een spoedvergadering bijeen zullen komen. Het plan is opgesteld door ir. C. van der Veen, directeur gemeente waterleidingen te Amsterdam, en prof. mr. J. Steenbeek, hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Hoewel details van het plan gisteren nog niet konden worden bekendge maakt, zal het plan er op gericht zijn de producenten meer invloed te ge ven op de kwaliteit, de hoeveelheid en het gebruik van het water. Het is VEWIN al lang een doorn in het oog, dat zij machteloos moet toezien dat de waterleidingbedrijven ernstig vervuild oppervlaktewater te verwerken krijgen. Het probleem zal, zonder dat er iets gebeurt, in de komende jaren veel groter worden. Op het ogenblik bestaat de waterproduktie in Neder land voor eenderde uit oppervlakte water, te weten dat uit de Rijn. Rond het jaar 2000 zal de waterproduktie voor tweederde uit oppervlaktewater bestaan. Dit is een gevolg van de aanleg van spaarbekkens in de Biesbosch (voor Rotterdam, Brabant en Zee land) en in de Andelse Maas (voor Den Haag). In deze spaarbekkens zal Maaswater warden opgeslagen. Het Maaswater komt praktisch schoon Nederland binnen, maar wordt tij dens zijn loop door Limburg flink vervuild. De directeur van de N.V. De Bra bantse Biesbosch, die de spaarbek kens in dat gebied exploiteert, heeft niet lang geleden bittere taal over deze vervuiling gesproken. Hij vond het met name onverteerbaar, dat zijn N.V. bij een investering van maar liefst een half miljard gulden, geen enkele invloed kan uitoefenen op de vervuiling van het Maaswater. De saneringscommissie voor de Maas is intussen tot de conclusie ge komen dat met de bestrijding van de Maas-vervuiling onmiddellijk haast gemaakt moet worden. Volgens de commissie moet de Maas binnen tien jaar schoon zijn wil de drinkwater voorziening in een groot deel van Ne. derland niet in gevaar komen. Het rapport van de commissie zal binnenkort naar minister Bakker worden gestuurd. De vervuiling van het grondwater valt op dit moment nog mee. Maar ook de aanslagen op deze produktie- sector nemen, door wegenaanleg bij voorbeeld, steeds meer toe. De Wet Oppervlaktewater geeft, voor het wa ter dat door Nederland stroomt, mo gelijkheden voor preventie en correc tie. VEWIN acht deze mogelijkheden evenwel onvoldoende. ongehinderde vlucht. Tegen zeven uur gisteravond werd de bandieten dit bedrag overhandigd en konden zij in een gereedstaande auto vrij vertrekken. Om tien uur drongen gewapende bandieten het bankfiliaat binnen, maar zij hadden hun voeten nog niet over de drempel gezet of het alarm signaal begon te werken. Voordat zij pap konden zeggen, stond een poli tieauto voor de deur. Een paar ban dieten gingen aan de haal, een van hen kon worden gearresteerd in een auto met draaiende motor voor de deur. De 4 boeven zaten binnen als ratten in de val, maaar gaven zich niet gewonnen. Door de kogels werden enkele vrouwen van het bankpersoneel, de kassier en een agent van politie gewond. Met hun zware wapens, mitrailleurs en revolvers van groot kaliber, hielden de vier gangsters uit Marseille overgekomen naar Toulouse, het kantoorpersoneel in bedwang. Een kolonel van politie die het gebouw aan alle kanten had laten omsingelen, sprak per telefoon met de gangsters, aangezien hij geen sein tot aanval durfde geven uit vrees dat er onder het kantoorperso neel slachtoffers zouden vallen. Tegen het middaguur verlangden de boeven eten en drinken dat hun in een grote mand door de directeur van de bank werd gebracht. Maar nauwelijks was deze binnen of ook hij werd vastgehouden als gijzelaar. In zijn plaats mocht een bankbe diende als vrij man het gebouw uit. De gangsters lieten weten dat zij tegen het vallen van de avond naar buiten zouden komen met medene ming van gijzelaars om een veilige aftocht te dekken. Maar zij zouden de ruim 75.000 gulden bijeenge- graaid uit de kas en uit de kluizen meenemen. In de loop van de mid dag werd aangekondigd dat deze 75.000 gulden niet voldoende waren en dat er nog een bedrag van r 200.000 gulden moest bijkomen. Tegen zes uur gisteravond werd bekend dat de politie voornemens was een aanval met traangas te ondernemen, wat een hachelijke zaak zou zijn, want de vier boeven waren tot alles in staat en hadden 11 gijzelaars in handen onder wie twee vrouwen. De politie heeft tenslotte moeten toegeven, omdat in de loop van de avond hoe langer hoe duidelijker was geworden dat er met de gang sters geen verstandig woord meer was te praten en dat zij met hun gijzelaars korte metten zouden ma ken, wanneer inderdaad een poging zou worden gedaan hen uit te gas sen. PARIJS (AFP/AP) Het aantal slachtoffertjes als gevolg van de brand in een kliniek in de Parijse voorstad Sarcelles is gisteren tot vijf gestegen. Het vuur woedde zaterdagnacht in de couveuse-afdeling van het zieken huis. Twee baby's vonden toen direct de dood. IN LINCOLN (Nebraska) heeft de politie een complot ontdekt dat het kapitool van de staat Nebraska en andere gebouwen wilde opblazen. DEN HAAG (ANP) Bij de ge neeskundige inspectie van de volks gezondheid is gistermorgen het 26e geval van polio in Staphorst gemeld. Het betreft hier een vierjarig meisje. Dit kind vertoont geen verlammings verschijnselen. MISS INTERLINE zal door een heterogene jury gekozen worden waarin o.a. zitten de schaatsenrijd- ster Ans Schut en fotograaf Max Koot. Miss Interline wordt gekozen uit zeven meisjes van Nederlandse en in Nederland gevestigde lucht vaartmaatschappijen. Een van de getrojfenen wordt een ambulancewagen ingedragen bij het droogdok „Elbe 17" op de Hamburgse werf Bohm en Voss, waar gisteren 5 mensen om het leven kwamen en twee arbeiders verwondingen oplie pen bij een ontploffing aan boord van het Zweedse motorschip Seven Stars", dat in het dok ligt. (Zie ook pagina binnen/buitenland 1). IN EEN ZIEKENHUIS in het Bel gische Badour is paniek ontstaan nadat er brand was uitgebroken in de kelderverdieping. Patiënten van de eerste verdieping vluchtten het ziekenhuis uit. De brand werd snel geblust. IN AMSTERDAM is de 75-jarige W. de Jong verdronken. Hij is ver moedelijk uitgegleden. Aan alle eisen van de vier werd geleidelijk voldaan. Zij mochten de gestolen 75.000 meenemen, insgelijks de 200.000 gulden losgeld die keurig netjes in een koffertje waren ge bracht, niet alleen de Mercedes van een der gevangen gehouden cliënten werd ter hun beschikking gesteld, maar zij kregen er zelfs nog een tweede snelle wagen bij voor het meenemen van een of meer gijze laars. Daarna kwam om 9 uur de ont knoping. Een half uur tevoren had de politie bevel gegeven dat de straatverlichting in de omgeving van de bank zou worden gedoofd. In de buurt mochten de automobilisten niet meer rijden om ruim baan te maken. Iedereen moest zijn wagen langs de kant van de weg laten staan en alle lichten doven. Het was aardedonker tot groot verdriet van de honderden en honderden toe schouwers, die urenlang op de af loop hadden staan wachten. In die duisternis waarin niemand meer een hand voor ogen kon zien, kwamen de vier boeven naar buiten met of zonder gijzelaars - dat wist op dat uur nog niemand, ook de politie niet - en stapten in de beide gereedstaande auto's. Zij klapten de portieren dicht en hun chauffeurs gaven gas. Veel ga-s. Niemand kon hen nakijken. En toen de straatlam pen weer aanfloepten waren de vier boeven weg. Ver weg. AMSTERDAM (ANP) Volgens 67 procent van een representatieve groep van de Nederlandse bevol king moeten alle drugs in Neder land worden verboden. Vier pro cent vindt dat alle drugs even scha delijk zijn, 78 procent vindt dat er groot verschil is tussen de verschil lende drugs. Dit blijkt uit een enquête die de N.V. voorheen Nederlandse Stich ting voor de Statistiek onder 1058 Nederlanders van 15 jaar en ouder in november 1970 heeft gehouden. 91 procent is bekend met het woord „drugs", tegenover 48 pro cent in 1969, toen de NSS eveneens een onderzoek instelde. Het percen tage mensen dat vindt dat drugge bruik zwaar moet worden bestraft is gelijk gebleven, 15 procent. Op merkelijk is dat mannen in de leef tijdsgroep 65 jaar en ouder en de genen die in kleine steden wonen een „verharding" van hun stand punt laten zien. Sportmensen, buitenlanders, mis dadigers en „mensen die zich ver velen", die in het onderzoek van 1969 nog wel eens als gebruikers worden genoemd, zijn nu geheel van het toneel verdwenen. Volgens de geênqueteerden zijn gebruikers nu voornamelijk „jeugdigen, lang- harigen, slampampers en jongens met een labiele psychische gesteld heid". Uit het laatste onderzoek is ge bleken dat thans meer verschil wordt gemaakt tussen „soft" en „hard" drugs dan in 1969. Toch weet 58 procent geen verschil tussen soft en hard te noemen. De schadelijk heid van alcohol en tabak wordt minder groot geacht dan in 1969, terwijl ook hasjiesj en marihuana wat minder als schadelijk worden beoordeeld. Dertien procent van de geënquê teerden zegt wel eens een marihua- nasigaret te willen proberen als die hem aangeboden wordt, 83 procent zal de „stick" weigeren en 4 pro cent weet geen antwoord te geven. Volgens 59 procent der ondervraag den leidt druggebruik tot misdadig gedrag, 36 procent vindt dat iemand die marihuana gebruikt veel gevaar lijker is voor de samenleving dan iemand die veel alcohol tot zich neemt. (Van een onzer verslaggevers) GOES De mensen van Monu mentenzorg moeten in het Goese wel even op hun neus gekeken heb ben. Drie van de panden die de mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk op de aanvullende lijst van beschermde monumenten in de gemeente Goes heeft gezet, blijken n.l. al te zijn afgebroken. Het betreft hier oude gebouwen in Kloetinge. De aanvullende lijst voor deze Goese kern zal volgende week woensdag (24 maart) in de maandelijkse gemeente- raadsvergdering worden behandeld. B. en w. merken in een toelichting droogjes op, dat „op de ontwerplijst enkele hierna te noemen panden zijn geplaatst, ten aanzien waarvan de hand having om de hieronder vermelde re den bezwaarlijk of niet zinvol is te achten". Het eerste pand is dat op de hoek van Geertesplein (voormalige kerk plein)/hoek Peperstraat. Dit is door de gemeente Goes in verband met „de zeer gevaarlijke bouwvallige toe stand, waarin het verkeerde", ge sloopt. „Tot deze sloop waren wij ge rechtigd omdat hier geen sprake was van beschermd monument". Wel beschikte de voormalige ge- malige gemeente Kloetinge indertijd over een goedgekeurd restauratieplan, dat kon rekenen op rijkssubsidie, om dat de minister reeds destijds de be doeling had om onder meer het Geer tesplein als beschermd dorpsgezicht aan te wijzen. Wegens gebrek aan ge- interesseerden in verband met de (ook na aftrek van de subsidies) te hoog geachte kosten van dit plan, is de restauratie niet uitge voerd. Omdat het Goese gemeentebestuur het op grond van de steeds onveiliger wordende situatie niet meer verant woord achten, de bouwval nog langer te handhaven, is het tot sloping over gegaan. Hetzelfde geldt voor het pand Geertesplein 18, dat binnenkort zal worden gesloopt. Het „kandidaadt- monument" Schoolstraat 30 (voorma lige hoeve met woonhuis) is reeds in 1969 door de voormalige gemeente Kloetinge verwijderd. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur van het rijk de bescheiden over de aanwijzing van de dorpskern Kloetinge als beschermd dorpsgezicht ontvangen. Dit zal op een van de ko mende raadsvergaderingen aan de orde komen. B. en w. streven er naar, nu uit de gesloten karaktistieke straatwand aan het Geertesplein twee panden wegvallen, om met behulp monumentenzorg tot een passende aanvullende bebouwing te komen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Noordvietnamezen hebben gisteravond meer dan 150 raketten en mortiergranaten afge vuurd op de Amerikaanse basis Khe Sanh, zo is van betrouwbare militai ren in Saigon vernomen. De aanval was de zwaarste tot nu toe, sinds de basis opnieuw in gebruik is. De beschieting richtte lichte scha de aan, zo werd gezegd. Doden wa ren er niet. De aanval duurde twee uren. Khe Sanh ligt in het noordwesten van Zuid-Vietnam, bij de Laotiaanse grens, en is een van de centra van waaruit de aanval op de Ho-Tsji- Minh-route in Laos wordt geleid. In de afgelopen 24 uur is de activiteit van de Amerikaanse, Zuid- vietnaimese en Australische lucht macht in Indo-China sterk toegeno men. Tussen zondagmorgen en maan dagmorgen zijn 3.551 opdrachten uitgevoerd. B-52 bommenwerpers van de Amerikanen die opstegen van de basis Utapao ten zuiden van Bangkok, hebben per vlucht gemid deld 180 ton bommen gelost. Dit betekent dat deze bommenwerpers zondag 2.880 ton bommen hebben neergeworpen op de drie landen van Indo-China. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren de Amerikaanse regering be schuldigd van „intensivering van haar aanvalsoorlog" in Laos en op voering van de bombardementen 0p Noordvietnamese gebieden. De links georiënteerde Pathet Lao heeft gisteren bekendgemaakt dat de Zuidvietnamese invasie in Zuid- Laos mislukt is en dat haar strijd- krachten hun bases en opslagplaat - sen aan de Ho-Tsji-Minh-weg heb ben behouden. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat een poging van legerof ficieren om het koningschap in Cambodja te herstellen, is mislukt In de afgelopen dagen zouden een kolonel zijn gearresteerd en een aantal officieren, onder wie enige generaals, zijn aangehouden om te worden verhoord.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1