Indrukwekkende uitvaart van schipper Vermeulen Helft van invaliden sterft aan hart- en vaatziekten Deltawerken bezocht door minister Vlerick BOEREN DEMONSTREERDEN IN EEKLO TEGEN TE LAGE AARDAPPELPRIJZEN BRESKENS IN DIEPE ROUW Loon op Zand winnaar C. Pinxteren huldigde 16 jubilarissen bij CNV-Axel Weg naar Knokke ruim één uur versperd stad streek Onderzoek ander (nl. binnendijks) tracé van Baalboekkanaal Hoogwater Maartse buien Militaire oorlogsslachtoffers hijeen Topconcours fanfares en harmonieën TOYOTA GARAGE LENOS Aan gevolgen van aanrijding overleden Actie tegen zedenbederf vond weinig weerklank gasgestookte boilers handelmaatschappij BREDA Lunch niet mr. j. van Aartsen Nieuws uit Zeeland I Autoshow in Terneuzen Tweede leidster kleuterklas te Breskens Elf coöperaties bij Cebeco Z.W .-Nederland C. Slabbekoorn 25 jaar bij douane MAANDAG 15 MAART 1971 (Van een onzer verslaggevers) BRSSKENS Zaterdagmiddag lag de Breskense vissersvloot in diepe rouw. Op al de schepen hing de vlag half stok. Schipper J. A. Vermeulen van de BR 16. die sinds 12 januari werd ver- mist, werd onder grote belang stelling ten grave gedragen. Don derdagmiddag kwam zoals eer der gemeld het bericht dat op het strand van Terschelling het stoffelijk overschot was aange spoeld. In de loop van vrijdag is het stoffelijk overschot naar Bres- kens overgebracht. Aan die teraardebestelling ging een sobere plechtigheid vooraf in gebouw Immanuel. welke dienst werd geleid door ds. v. d. Be ij uit Cadzamd. Geflankeerd door vissers- collaga's en gevolgd door enkele honderdien vissers uit Breskens, Vlissinigen en Amemuidesn alsmede door veie ingezetenen van Breskens ging de stoet naar de algemene be graafplaats. Op het kerkhof werd eerat het woord gevoerd door de heer J. de Winde, voorzitter van de visserijvereniigiiiig Ons Belang uit Breskens. Hij zei dat de gedachten uitgaan naar de andlene bemannings leden en de zo diep getroffen fami lies. Nooit had pen kunnen vermoe den, dat men zo afscheid zou moeten nemen van een collega en medebe stuurslid. Een woord van dank richtte hij tot de bevolking die een groot medeleven heeft getoond. Wij moeten echter verder zonder deze vissers. Gedenken wij lien echter met grote eerbied. Moge het medele ven het leed enigszins verzachten." De heer A. Lookefeer uit Hulst, voorzitter vain Zevibel, zei het in zijn 2 jaar voorzitterschap voor de eerste maal mee te maken dat hij aan de groeve van een omgekomen visser stond. Hij prees de heer J. Vermeulen voor de eenvoud, die hij altijd aan de dag heeft gelegd. Moge wij in ons Christelijk geloof kracht vinden om dit leed te dragen. Door ds. v.d Beij werd nog een prediking gehoiuden en gebed gelezen. DEN HAAG (ANP) De onder- handelingsdelegaties van België en Nederland voor het vastleggen van het tracé van het Baalhoekkanaal denken momenteel aan een tracé dat direct binnendijks zou komen te lig gen. Aanvankelijk was van Belgische zijde een tracé betekend over het verdronken Land van Saeftimige, on geveer evenwijdig aan de zuidoost- noordwest lopende Bandijk. Omdat natuurbeschermingskringen grote betekenis toekennen aan het Land van Saeftinge als natuurgebied, werd van Nederlandse zijde ver zocht andere mogelijkheden voor het kanaaltracé te onderzoeken. In het thans gegeven antwoord op schriftelijke vragen (gesteld op 16 februari) van de Kamerleden C.F. van der Peijl (CHU) en drs. W. R. V. Dusardiuijn (KVP) heeft minis ter-president P.J.S. de Jong als mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim meegedeeld, dat het direct binnendijks gelegen tracé nog in overweging is en nader dient te wor den bestudeerd. Het Ligt in de be doeling geen definitieve beslissingen te nemen, nadat overleg gepleegd is met de raad voor de waterstaat, de rijksplanologische dienst, het pro vinciaal bestuiur van Zeeland, de betrokken gemeentebesturen en an- dre belanghebbende instanties. Morgen, dinsdag 16 maart. Bergen op Zoom: 6.10 en 18.26 Hansweert: 5.21 en 17.40. Terneuzen: 4.40 en 17.00. Vlissingen: 4.10 en 16.31. Wemeldinee: 6.00 en 18.16 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Enkele maartse buien, ook opklaringen en enige daling van tem peratuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 0 tot 3 graden bo ven normaal; max.-femp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: omstreeks nor maal: max.-temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge pe riode'van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. In de haven hing op alle schepen de vlug halfstok. Honderden bewezen schipper J. A. Vermeulen de laatste eer. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Onderzoe kingen, die momenteel in de Vrije Universiteit te Amsterdam wor den gedaan hebben uitgewezen dat 40 tot 50 procent van de inva liden niet sterft aan hun handi cap, maar ten gevolge van hart en vaatziekten. Proeven hebben namelijk uitgewezen dat invali den met een onderbeenprotese 30 procent meer energie moeten le veren dan hun valide medemen sen. Dit deelde de directeur van het bondshureau van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers, de heer Th. de Mooij, zaterdagmiddag mede, tijdens de jaarvergadering van de BNMO afdeling Zeeland die te Middel burg in de Generaal Berghuiska zerne werd gehouden. Daarom zou het ook reëel zijn als de arbeidsvoorwaarden voor deze invaliden zouden worden aangepast, hetzij dtoor kortere werktijden of door toekenning van meer vakantie. De heer De Mooij sprak tevens zijn afkeuring uit over het feit, dat een van Nederlands grootste imvaiide- bonden zign leden had geadviseerd de volkstelling te boycotten waar het de vragen over invaliditeit be trof. Juist door de beantwoording van deze vragen hadden de invali den kunnen meewerken aan de ver betering van de invalidevoorziemn- gen in Nederland. Zeer binnenkort gaat de BNMO. in samenwerking met het ministerie van Defensie, een enquête houden onder diegenen, die 50% of meer invalide zijn. Een van de vragen zal o.a. luiden welke van de ondervraagden binnenkort alleen zullen komen te staan. Dit in ver band met het instellen van streek- voorzieningen of de bouw van meer eigen tehuizen. De heer De Mooi] meende voorts dat de Nederlandse invaliden, dite toch acht procent van de totale bevolking uitmaken, zowel door de politieke partijen als door de overheid in de steek worden gelaten. Tijdens deze jaarvergadering werd de heer M. de Dreu die vanaf de oprichting bij de BNMO betrok ken is geweest, onderscheiden met het' bronzen kruis voor bijzondere verdiensten. Tevens werd zaterdag bekendge maakt dat het jaarlijks reisje van de Zeeuwse leden van de BNMO naar de Beekse Bergen zal voeren. Voor de vergadering hadden de leden bij na de gehele zaterdag uitgetrokken. Deze kenmerkte zioh door een bij zonder, hartelijke sfeer. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. De harmonie Sophia's Vereniging uit het Brabantse Loon op Zand heeft zaterdag in Mucis Sa crum te Arnhem het topconcours van de Koninklijke Nederlandse Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen gewonnen. Sophia's Vereni ging behaalde 159 punten. Er waren drie deelnemende harmonieën. In de sectie fanfares behaalde de muziekvereniging Excelsior uit het Zeeuwse Kloetinge 157 punten, goed voor slechts een vijfde plaats. Er werd in deze afdeling bijzonder goed gemusiceerd. Belangrijkste bewijs daarvan is het puntentotaal van de fanfare "Ons Genoegen" uit Hattum. die de eerste plaats veroverde. Deze fanfare bleef maar zes punten van bet maximum (180) verwijderd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KOOP 'N (Van onze correspondent.) OOSTBURG In het ziekenhuis te Oostburg is de 72-jarige A. Mai- th'ijs uit Maldegem aan zijn opgelo pen verwondingen bezweken, welkr hij kreeg toen hij j.l. zondag 7 maart op de Rijksweg te Breskens werd aangereden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In Zeeland heeft de actie van de evangelist Ben Hoekendijk tegen het ze denbederf in Nederland weinig weerklank gevonden. Schouwen en Duiveland meldden niets van de actie te hebben gemerkt en dit was tevens het geval op Zuid- en Noord-Beveland, Tho- len en in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Middelburg werden enkele stickers geplakt en te Vlissingen enkele plakaten op sexboetieks met het bekende opschrift: „Gij zult de meerderheid in het kwa de niet volgen". In Zeeland ziet men het kwade zo niet zitten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zestien leden van de afdeling Axel van het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn in De Halle in Axel gehuldigd voor hun respectievelijk vijftig, veertig en vijfentwintig jarige lidmaatschap. De jubilarissen werden tijdens de huldigingsbijeenkomst toegesproken door de districtsbestuurder C. Pinx teren. In het middelpunt van de belang stelling stonden op de bijeenkom sten de heren: W. de Feijter' (vijftig jaar lid), J. Vis3er, A. Buijze, M. Verschelling, C. Dieleman, F. van Langevelde (veertig jaar), J. Buyze, F. Boeye. D. van Doeselaar, Th. Dieleman, F. Jansen, A. Pijpelirak, M. de Witte, J. Heerspink, C. Smies en M. C. Dees (25 jaar). De jubi larissen kregen uit handen vain de distriotsbestuurder ieder een CNV- insigne met bijbehorende oorkonde. Jubileumbijeenkomsten van vak bondsleden zijn bij uitstek gelegen heden even stil te staan bij het vakbondswerk in de afgelopen pe rioden: zo ook deze bijeenkomst in Axel. Districtsbestuurder Pinxsteren wees op het vele werk, dat de afgelopen jaren verzet is. De heer Pinxteren wees tot slot van zijn betoog onder meer op de noodzaak tot organiseren van werknemers. In dat kader deed hij een beroep op het betrekkelijk grote aantal onge organiseerde werknemers in Axel om zich te scharen achter de vak bond. ginnekenweg 60, breda, tel. 40896—51198 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG (ANP) De Belgische minister-staatssecreta ris van Vlaamse streckeconomie, prof. dr. H. A. Vlerick, heeft za terdag een bezoek aan de Delta werken en het Sloegebied ge bracht. nadat hij vrijdag jongst leden in Den Haag een gesprek had gevoerd met de ministers Bakker en Nelissen. De Belgische minister was o.m. vergezeld van mevrouw H. Hens. kabiraetsadviseuze van zijn departe ment en de heer M. Donkers, ad junctchef. Van Nederlandse zijde hadden zich bij het gezelschap ge voegd de heren C. Baron van Meerdt. kabinetschef van het minis terie van Economische Zaken en ir. H.A. Ferguson, hoofd Deltadienst. Zaterdagmorgen werden eerst de Volkeraksluizen bezocht, waarna via de Grevelingendam naar Nieuw- Bommenede werd gereden, waai' de voor de afsluiting van het Brou- wershavensegat gebouwde caissons liggen. Daarna gaf ix. Ferguson in het directiegebouw van de Delta dienst in Scharendijke een uiteen zetting van de afslruitingswerkzaam- heden. Minister Vlerick had te ken nen gegeven een ontmoeting op prijs t.e stellen met de commissaris der (ADVERTENTIE) Zeeuwse charme gaat niet ver loren. Het eigene van Zeeland, de ruimte, de rust en de fantas tische SIERADEN. De WAL- CHERSE strikken, sloten, spel den, ze zijn er nog! Ze zijn er weer, bij 't Gouddoppertje. Wij maken ze nieuw, de kroonspel- dlen en stukken en allerlei unie ke dingen. (Van een onzer- verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens het week einde hield de firma Van Putten en Zn. in Terneuzen een show van Ford automobielen. Een groot pro gramma Fordimodellen dat in de tot showruimte ingerichte werkplaats te bezichtigen was, trok veel belang stelling. Ook vandaag - maandag - zal de show nog bezocht kunnen worden. (Van onze correspondent) BRESKENS Gezien het steeds groter wordende aantal kleuters was het niet meer mogelijk op de bestaan de r.-k. kleuterschool kleuters aan te nemen. Thans heeft men goedkeu ring gekregen om een tweede leid ster aan te trekken. Hierdoor zal het mogelijk worden een tweede klas in te richten. Vanaf maandag 15 maart (vandaag) zal de tweede kleuterklas in het Wit-Gele Kruisgebouw worden ondergebracht in afwachting van een definitieve huisvesting. Het instellen van deze tweede kleuterklas houdt tevens in dat er nog enige kinderen van 4 jaar en ouder op de school ge plaatst kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) EEKLO Naar schatting vijfhon derd boeren hebben zaterdagmiddag in Eeklo in België gedemonstreerd tegen de lage aardappelprijzen en het landbouwbeleid van de EEG. De betogers zagen kans met tractoren de doorgaande route naar Knokke te blokkeren, waardoor het verkeer an derhalf uur kwam stil te liggen. Verdere incidenten hebben zich niet voorgedaan. Onder de vijhonderd demonstran ten was ook een aantal Nederlandse boeren, die het blijkens de leuzen op hun auto's duidelijk eens waren met hun Belgische collega's. De be toging begon om half vier en duurde tot zeven uur. Voor de demonstratie optocht bestond grote belangstelling van de zijde van het publiek. In de straten van Eeklo stonden aan weerskanten de mensen rijen dik en ook onder die toeschouwers bevon den zich verscheidene Nederlanders. De organisators van de mars hadden van het stadsbestuur van Eeklo toestemming om een baanvak van de doorgaande route in de stad voor hun betoging te gebruiken. On danks het scherpe politie-toezicht zagen de deelnemers kans zich te posteren op het verboden gedeelte, zodat de politie zich genoodzaakt zag het verkeer zoveel mogelijk om te leiden. Er /leden zich wel kleine strubbelingen voor, maar tot een hardhandig treffen tussen boeren en oproerpolitie kwam het ondanks de weerbarstigheid der betogers niet. Al geruime tijd voor de protestmars begon hadden rijkswachters bepaal de wegen afgezet en werd het ver keer omgeleid. Op elke kruising stonden grote aantallen politieagen ten. In de stoet reden ongeveer hon derdvijftig tractoren mee en tien Nederlandse personenauto's, De deelnemers aan de protestmars wa ren afkomstig uit de verre omge ving van Eeklo. Voor, tijdens en na de mars maande leider M. Verheke de demonstranten via een geluids wagen tot kalmte en op deze manier zag hij k «at om ernstige moeilijkhe den met de politie te voorkomen. De heer E. Rijckaert, lid van het dagelijkse bestuur van de coöpera tieve verkooporganisatie de „Eeklose Polders", welke organisatie zich nu ook achter het standpunt van de Bel gische boeren heeft geschaard, toon de zich na afloop erg tevreden over het verloop van de mars. Hoewel de betoging zich aanvan kelijk richtte tegen de veel te lage aardappelprijzen namen ook veeboe ren aan deze mars deel. Aan het publiek werden pamfletten uitge reikt met daarop de prijzen, zoals de boeren die van verschillende pro dukten krijgen, en de prijzen, zoals de consumenten die moeten betalen. E. Rijckaert: „Ik heb stellig de in druk, dat we bij de mensen begrip hebben gekweekt voor ons stand punt". De resultaten van deze massade monstratie zullen vanavond (maan dag) op een vergadering in Water vliet worden besproken. Een groot deel van de boeren, die zaterdag in Eeklo hebben betoogd, zal waar schijnlijk ook aanwezig zijn op een betoging, die op 23 maart in Brussel is gepland. koningin, mr. J. van Aartsen. Deze ontmoeting vond plaats iin de Camp- veerse toren te Veere, waar het gezelschap lunchte. Na de lunch werd een korte rit gamaakt door het Sloegebied en een bezoek gebracht aan de kerncentrale in Borsele. De Belgische gasten vertrokken aan het eind van de middag met de veerboot naar Breskens. Van Zeeuwse zijde waren naast de commissaris van de koningin o.m. aanwezig mr. H.F.M. van d>er Heijden chef van het kabi net. (Van een onzer verslaggevers) GOES Elf coöperaties in Zee land en op de Zuidhollandse eilan den hebben besloten tot vérgaan de samenwerking binnen de Ce beco Zuid-West-Nederland. De hierbij betrokken aan- en ver koopverenigingen beogen in deze nieuwe organisatievorm een sa menbundeling van krachten, leder lid behoudt zijn eigen identiteit en autonomie. De CZAV, geves tigd in Weineldinge, is de enige coöperatieve vereniging in het gebied, die niet bereid was tot deelname. De Cebeco, heeft bij de bespre kingen van begin af aan een coördi nerende functie gehad. Nadat eerder de besturen van de diverse coöpera ties (die voorheen, evenals de CZAV nu nog, B-lid van de Cebeco waren) tot overeenrtemming waren gekomen, gaven de ledenvergaderin gen thans haar definitieve toestem ming. Bij de nieuwe Cebeco Zuid- West-Nederland zijn in totaal onge veer 5000 mensen uit verschillende agrarische bedrijfstakken aangeslo ten. Met het in het leven roepen van de nieuwe coöperatieve structuur- beoogt men in de eerste plaats een groter fharktbereik (en dus omzet- vergroting) te krijgen, ten tweede kostenbesparing en ten derde een inpassing in de Cebeco „A-struc tuur". Dit laatste betekent, dat de lijnen tussen de centrale Cebeco- organisatie en de lokale verenigin gen strakker worden aangehaald: de A-leden zijn verplicht om al hun zaken over de Cebeco te laten lopen. De Cebeco-fusie betreft zoals eer der aantekondigd coöperaties in Kortgene, Fijnaart, Brielle, Putters- hoek, Nieuw-Helvoet, St.-Anmaland, Middelburg, Terneuzen, Breskens, Zieriekee en Middelharnis. (Van onze correspondent) HANSWEERT De heer C. Slab bekoorn heeft in het dorpshuis Kaj Munk te Hansweert zijn zilveren jubileum als douanebeambte ge vierd. De heer Slabbekoorn is thans plaatsvervangend dienstleider van de post Hansweert van douane en accijnzen en vervult sedert de her indeling van de gemeenten tevens liet ambt van wethouder van onder wijs- en bouwzaken in de gemeente Reimerswaal. De heer en mevrouw Slabbekoorn vierden tevens hun zil veren bruiloft. Het was dan ook een bijzondere drukte in de zaal Kaj Munk. Vele personeelsleden van de doua ne en de directe chef van de heer Slabbekoorn, de heer W.J. Dieleman, verificateur der invoerrechten en ac cijnzen te Hansweert, waren op de receptie aanwezig. De inspecteur dei- belastingen, de heer J.L. van Veeren uit Vlissingen, was woensdag j.l. reeds naar Hansweert gekomen. Dit was eigenlijk de dag van de zilve ren jubileum en daarom had men de jubilaris woensdag de gebruikelijke enveloppe met inhoud reeds over handigd. Een en ander £ing verge zeld van de gebruikelijke loftuitin gen. Zaterdag werd het zilveren echtpaar Slabbekoorn gehuldigd, waarbij de beide jubilea moeilijk waren te separeren. Er waren diver se bloemstukken en cadeaus, onder andere van het douanepersoneel, van de gemeente, van de buuirt en van de vele verenigingen en vrienden. Rond vijf uur bracht de harmonie Scheldegalm een aubade. h

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3