Eddy Merckx !f de beste in ouverture Korfballers gaan weer naar veld GOES-VERDEDIGER DE KOK VOORLOPIG NIET ACTIEF "Na de wedstrijd 4 of 5 koppen thee'.' Meniscus- Piet Keizer: operatie noodzaak Uitslagen handbal Driedaagse wandeltocht Kruiningen JAARVERGADERING VAN ZEEUWSE WANDEESPORI'ROND Vergadering van W ielerbelangen sport door peter heerkens OUDE KERN DONDERDAG M MAART 1971 i (Van onze sportredacteur) DOURDAN In de proloog van ParijsNice bleek geen enkel verrassings element Opgesloten. Het was, zoals te verwachten, koud en kil en de winnaar van de weinig aansprekende individuele tijdrit over 1700 meter, heette, wie had andei's verwacht, Eddy Merckx. De spanning, voor zover daar tenminste nog sprake van kon zijn op de top van de berg van Dourdan, duurde wel geteld twee minuten, want die tijd was Merckx gestart na Raymond Pouli- dor, wiens 2.51 tot dan gold als de beste prestatie. De eerste plaats werd Poqjiou van harte gegund door het kou-kleumende publiek bij wie zijn populariteit onsüjlbaar schijnt te zijn. Maar Raymond Poulidor kwam uit eindelijk terecht op de plaats die hem zo dikwijls toebedeeld werd en van Eddie Merckx Wem ook zo'n karakteristiek figuur in de wielersport maakte: de tweede. Met een tijd van 2.49 pakte Eddie Merckx de witte leiderstrui en de vijf seconden bonificatie die eraan verbonden waren. I?. De hoop op een kleine surprise bij deze ouverture, tenslotte kon dat met een specialist op dit onderdeel ails Charly Grosskost, en een taaie door zetter, die Luis Ocana is, bleef dus uit. Eddie Merctkx onderscheidde zich al op de eerste dag en dat niet alleen in de korte koers die vrij steil be gon, dan over een stukje vlakke weg ging en vervolgens weer omhoog voerde, naar het hoogste puntje van de berg van Dourdan. De Belgische vedette viel ook op in de voorberei ding van het miniritje door per fiets naar Dourdan te gaan. Terwijl alle coureurs in de autobus of ploeglei derswagen van het majestueuze hotel Prantel in Rungis (centrale verblijf plaats) werden weggevoerd, maakte Merckx zijn racamateriaal in orde om de 40 km naar Dourdan op eigen kracht af te leggen. Geen andere coureur die er dat voor over had, want tenslotte viel er zo weinig eer te behalen. En bovendien komen er nog zware dagen genoeg. Vandaar dat het begin van deze ParijsNice een uiterst oninteressant, plichtmatig, begin had met als enig winstpunt voor de renners het even goed kun nen los rijden na wat luieren in het hypermoderne en zeer luxueuze Prantel. Dat warm draaien was ove rigens geen algemeen genoegen. On der de Nederlanders met name werd flink afgezien. Léo Duyndam, René Pijnen en Gerben Karstens, die di rect uit de Groninger zesdaagse (nog net op tijd per vliegtuig aangevoerd) kwamen, zongen een duidelijke klaagzang. De bijtende kou had hun benen, gewend aan de warme lucht van een sportpaleis, stram geimaakt en het stompen tegen de berg van (ADVERTENTIE) Dourdan kostte veel macht na zoveel dagen op pure souplesse over de baan te zijn gegaan, ..Mensen, dat doet zeer", kreunde René Pijnen. „Ver schrikkelijk, wat heb ik afgezien", hijgde Leo Duyndam. En Gerben Karstens („weinig last meer van die val in Groningen") blies lange stoten m uit. „Laat me alsjeblieft gauw - het hotel gaan, want ik heb last gehad van spit en als ik hier lang blijf schiet het gegarandeerd weer in mijn rug". Ondanks de grote overgang, kwam René Pijnen toch nog tot een behoor lijke tijd: 3.06, de tweede beste Ne derlander. Joop Zoetemelk bleef hem met 2.56 (goed voor een vijfde plaats in de niet tellende rangschik king) voor. Vandaag begint hij, Joop Zoetemelk, als kopman van Mars- Flandria aan de 1ste etaippe. Op hem heeft ploegleider Brik Sehotte alle kansen gezet. Hij is de onbetwiste „eerste man" nu Jempie Monseré en Roiger de Vlaeminck niet naar Parijs Nice kwamen. „Ze zeiden", ver klaarde Sehotte die opvallende af wezigheid, „dat ze zich toch wel goed kunnen voorbereiden op Milaan San Remo. Ze vinden ook, dat ze al zoveel grote rondes moeten rijden en dat het programma met ParijsNice erbij te zwaar wordt Daar hebben ze gelijk in. Het seizoen is lang. Daar om kon de firma genoegen nemen met een verzoek om thuis te mogen blijven". Joop Zoetemelk dus kop man. „Hij kan het wel", zegt Brik Sehotte rustig. Joop Zoetemelk zelf blijkt evenmin niet op te zien_ tegen het karwei. Hij heeft maar één be denking: „De kou. Daar kan ik slecht tegen. Ik ben er te licht voor. Maar ach, het zal wel loslopen, ik voel me prima". Dat laatste kan niet helemaal ge zegd worden van enkele renners in de Goudsmil-Hoff-ploeg, want Jan Krekels heeft last van een verkoud heid („Het zit behoorlijk vast"), Har- rie Steevens van buikgriep' („Geluk kig wordt het minder, maar ik voel me nog geen honderd procent" en Wim Schepers vindt dat zijn voor bereiding te gering was. „Ik ben pas gaan trainen toen ik zeker was van een contract in dit seizoen. Daarom begin ik met weinig illusies. Logisch, als je nagaat wat die anderen al aan kilometers in hun benen hebben en wat ik deed". Ploegleider Kees Pel- lenaars is echter niet pessimistisch aan de vooravond van ParijsNice. „Ach, er zal toch wel iets bereikt worden zeker. Belangrijkste voor mij is, dat ik zie dat ze goed rijden. Dan ben ik al content. In Indre et Loire is het me meegevallen, dus waarom hier niet". Goudsmit-Hoff begint zonder1 uit gesproken kopman aan de ronde. „Ik kijk wel wie met enkele dagen het beste staat, dan maak ik pas een plan. Ik ken de renners onvoldoen de om dat nu al te doen", oordeelt Peilenaars. PEETER HEERKENS 1. Merckx over 1700 meter In 2.49: 2. Poulidor 2.51.4; 3. Ocana 2.53.6; 5. Zoetemelk 2.56; 16. Pijnen 3.06.7: 23. Jan Janssen 3.10; 25. Duyn dam 3.10.1; 35. Harrie Jansen 3.15.8; 36. Krekels 3.16.1; 43. Tabak 3.18.1; 47. Karstens 3.18.9; 55. Stevens 3.21: 62. Vianen 3.22.6; 69. Benjamins 3.24.9: 81. Van Katwijk 3.28.2: 89. Rentmeester 3.32.5; 94. Schepers 3.41. (Van onze medewerker) TERNEUZEN Zaterdag gaat de korfbalcompetitie zich weer ver plaatsen van binnen naar buiten. Indien de velden bespeelbaar zijn, wat nog een groot vraagteken is, zal voor het eerst dit jaar een volledig veldprogramma afgewerkt kunnen worden. In de eerste klas kan Ani mo II in eigen huis zich van de onderste groep verwijderen. Togo I mag niet in staat worden geacht de Souburgers in eigen huis te verras sen. Ook voor Luctor is er weinig hoop nu het bij de leiders op bezoek gaat. Zuidwesters staat er al uiterst comfortabel voor en het zou wel eens tijd worden dat er een andere ploeg de leidende rol in de eerste klas gaat overnemen van Zuidwes ters, dat deze rol nu al enkele jaren vervult. Voorlopig is daar nog geen kijk op. Integendeel, het verschil is dit seizoen alleen maar groter geworden doordat de vroegere concurrenten Luctor en Animo II en ook nog Ondo het af hebben laten weten. Ondo ontvangt Tjoba II. Deze ploe gen ontlopen elkaar -niet zo veel en een gelijk spel zou nistverrassend zijn. Swift III kan profiteren van de inzinking van Blauw Wit door zijn eerste overwinning te boeken. In de tweede klas moet Atlaó in eigen (Van onze sportmedewerker) VLISSINGEN Goes, dat samen met Hontenisse en RCS favoriet is voor de titel in de derde klas D zal voorlopig' niet kunnen beschikken over Maarten Kok. Deze steunpilaar uit de formatie van trainer Piet Lindenberg zal binnenkort een me- hiscusoperatie ondergaan. Maarten de Kok raakte ernstig geblesseerd op zondag 21 februari tijdens de finale-wedstrijd tussen Middel burg en Goes bij het zaalvoetbal- tournooi in de Vlissingse sporthal. Nadat De Kok een hard schot op het doel had gelost stortte hij krimpend van pijn op de vloer en na onderzoek bleek dat lil; heel simpel gezegd liet bekende voetbalknietje had opgelo pen. De Kok „Van een persoonlijk duel was geen sprake, ik schoot rechts en heb me bij dit schot waarschijn lijk geforceerd. Voorheen heb ik nooit last met mijn knie gehad maar je ziet een ongeluk ligt vaak op een klein plekje". Laconiek voegt De wmsmmam Als je in de rust de kleedkamer binnenkomt staat er een blad met een grote pot. Met een stuk of twintig dampende koppen thee. Dan pakt iedereen een kop. En dan ga je dat op je ge mak opdrinken. Op je vaste plaats. Thee is erg goed voor de dorst. Ik heb in de voetballerij nooit anders gehoord. Overal, ook in het buitenland, krijg je thee. Zelfs in Albanië, al is de thee daar anders, een beetje zoeter. Van thee heb je hij het voetbal len geen last. Een belangrijke overweging. Bovendien kom je van thee niet zo aan. Ook een overweging. Na de wedstrijd is er weer thee. Ik vind het dan lekker om 4, 5 koppen achter elkaar te drin ken. Je hebt hard gewerkt en je bent bezweet. Je hebt vocht ver loren en je hebt dorst. Thuis drink ik ook veel thee. Dat komt, omdat mijn vrouw er gek op is. Als we thee maken nemen we twee mokken, een zakje thee en een enkele keer wel citroen. Thee een voetballen dan? vrouwendrank Is een vrouwensport Ook als't geen rust is... Pickwick thee van Douwe Egberts Piet Keizerthee goed voor de dorst. Kok er aan toe: „Ik moet mu natuur lijk rust houden maar dat woordje „rust" is wel moeilijk voor me te verteren en hel past niet direct bij mijn karakter. Maar ja, ik heb goede moed en het komt weer wel in orde". Waar de operatie verricht zal worden kon Maarten de Kok nog niet vertellen. De Kok is namelijk werkzaam als militair spontinstruc- teur bij het OCMA in Middelburg dus het kan gebeuren dat hij voor behandeling in het hospitaal in Utrecht terechkomt en daarna in een revalidatiecentrum. De Kok: „lk hoop echter dat ik dichter bij huis kan blijven, dus in een Vlissings ziekenhuis. Dat is wel zo aangenaam voor mij en voor mijn vrouw". Nu Goes dit jaar een reële kans heeft om de kampioensvlag te hij sen, maar nog zware wedstrijden voor de boeg hèeft is het natuurlijk bijzonder spijtig dat de rood-witten hun centrale verdediger zullen moe ten missen in de finale en niet minder voor Maarten de Kok zelf. Nietemin stelt De Kok, die ook als jeugdtrainer bij Goes fungeert, dat de clubgeest bij zijn vereniging mo menteel wel van dien aard is dat een tegenslag kan worden opgevan gen". „Kijk nu bijvoorbeeld hoe mijn taak bij de jeugd is overgenomen door spelers die tot de oude kern behoren zoals Nico Krijger, Jan de Roo en Antoine Debbaut, Die knap pen dat zaakje bij toerbeurt op naast liun gewone training bij de selectie- groep. Daar heb ik het allergrootste respect voor. En ook mijn plaats in het „eerste" zal wel behoorlijk wor den bezet want we beschikken toch over behoorlijk spelersmateriaal. De selectiegroep werkt onder leiding van Piet Lindenberg hard en serieus om het gestelde doel, promotie naai de tweede klas te bereiken. De kans daarop is groter dan ooit tevoren. Eigenlijk is het nu al voor de derde keer dat Goes serieus meespeelt in de race om de titel. Voorgaande jaren zakten we echter af na een slecht doorgekomen win terperiode nu lijken de zaken er op dit punt wat gunstiger voor te staan. Zeker na de periode dat de competi tie stil lag hebben we weer punten verloren aan Breskens en Kaaisc Boys maar ik geloof toch dat we nu weer duidelijk aan herstel toe zijn. Zonder chauvinisme mogen we toch wel zeggen dat de 1—0 zege op RCS verdiend was. Zeker nu Lamain weer van de partij kan zijn zie ik de nog te spelen wedstrijden wel met gematigd optimisme tegemoet. Maar Hontenisse dat we nog thuis krijgen blijft eén zeer moeilijke klip. Dit team vecht tot de laatste minuut en bezit een geweldige dosis aan incasseringsvermogen. Maar ooi: bij ons is de fysieke conditie en de homogeniteit beter dan ooit tevo ren". De nu 24-jarige Maarten de Kok speelt al vanaf zijn negende jaaf in de rood-witte kleuren van Goes. Hoe kan het eigenlijk anders als men weet dat zijn vader Machiel dé Kok reeds jarenlang de voorzitters hamer hanteert, bij deze vereniging. Op 16-jarige leeftijd kwam Maarten de Kok vanuit de B-junioren in het eerste terecht. Eerst als rechtsbuiten maar daarna speelde hij op vrijwel alle plaatsen en zowel aanvallend als verdedigend kwam hij goed voor de dag. Goes-verdediger Maarten de Kok: „Ik heb me waarschijnlijk geforceerd". Vooral na zijn opleiding als sport leider bij liet CIOS in Overveen. waar1 hij tevens als 19-jarige het officiële trainersdiploma B behaalde toonde De Kok over uitstekende ca paciteiten te beschikken op het groene veld. Technisch en tactisch groeide liij uit tot een zeer bruikba re kracht terwijl hij ook conditio neel een uitblinker bleek. De laatste twee jaar opereerde De Kok bij Goes hoofdzakelijk in het centrum van de verdediging en was als ausputzer een zeer moeilijk struikelblok. Maar ook zijn aanval lende taak als middenvelder heeft dit seizoen voor Goes veel succes opgeleverd. Vorig jaar nam Maarten de Kok de training op zich van de Goese jeugd. De Kok: „De opkomst bij de jeugdtraining op dinsdag en woensdag is zeer goed en dan krijg je als trainer steeds meer voldoe ning. In Goes hebben we momenteel een zeer voortvarende jeugdcommis sie die de zaak drastisch aanpakt en aantrekkelijk maakt, bijvoorbeeld door gezellige en leerzame contacta vonden. Nu Qns nieuwe clubhuis korte tijd geleden in gebruik is genomen zijn we wal dit betreft helemaal uit de brand. Over ds se lectiegroep en de junioren en pupil len hoeft Goes zich dan ook geen zorgen te maken maar wat daar tussen zit, daar kan ik niet zo posi tief over zijn. Bij het derde en het vierde elftal bijvoorbeeld is de op komst voor de training minimaal en dit js beslist jammer. Men neemt het daar te gemakkelijk op terwijl er toch ook bij die jongens wel genoeg aanleg is om door te breken. Maar wie door wil stoten naar de top moet in eerste instantie zelf zijn goede wil toen en alleen in uiterste noodzaak afwezig zijn bij de oefen stof die wordt gegeven". (Van ker) onze wandelsportmedewer- TERNEUZEN Op zaterdag 29 maart houdt de Zeeuwse Wandel sport Bond de jaarvergadering te Goes in de kantine van de veiling aan de Fruitlaan. Op de agenda staan onder meer het vaststellen van de inschrijfgelden aan tochten voor 1971. Op 14 november 1970 zijn bij maatregel van bestuur de heren Rot tier en Vermeule als waarnemende leden in het bestuur gekozen. Het bestuur stelt voor deze heren definitief te kiezen. Ter vergadering kunnen alsnog andere kandidaten voorgedragen worden. Ook zal een voorstel van w.s.v. „De Zeeuwen" uit Goes worden behandeld, om de groepsherinneringen bij de tochten af te schaffen en hiervoor in de plaats een verenigingsprijs in te stellen, zodat het niet meer voorkomt, dat de scholen of de verenigingen met vier of vijf groepsprijzen naar huis gaan. Voor deze vergadering zijn alle verenigingen en individuele le den uitgenodigd. huis Blauw Wit II zeker kunnen weerstaan. BKC kan zijn goede po sitie handhaven. Togo II zal geen roet in het Breskense eten kunnen gooien. BKC heeft zeer veel belang bij de uitslag van het duel tussen Seolto I en Stormvogels I. Het beste voor BKC zou zijn indien Seolto deze wedstriji zou winnen, maar ot dat zo zal gaan is verre van zeker. De uitslag kan niet ver van een gelijk spel afliggen. In de derde klas A kan Olympia weer een stapje dichter bij de titel komen. Ondo 11 is een van de zwaardere tegenstan ders, maar toch niet een om reke ning mee te houden. Stormvogels II kan zich verwijderen van de staart door van Animo IV te winnen. Gemakkelijk zal dat niet gaan, want ook Animo weet dat het moet win nen om nog eens van die laatste plaats af te komen. In de derde klas B ki-ijgt NOAD de kans om de span ning volledig terug te brengen. In dien het van Tjoba II wint hebben beide ploegen evenveel verlies- punten. De ahdere ploegen tellen niet meer mee. NOAD in hier toe in staat, want vooral op eigen veld is het dit seizoen onverslaan baar geweest. Slechts een gelijk spel heeft liet thuis moeten toestaan. Zaamslag kan wat dichter bij de middenmoot komen door een over winning op Olympia, dat nog steeds puntloos onderaan staat. TOP kan wat dichter bij de kopgroep komen, maar dan moet Volharding verslagen worden. Dt is op het ogenblik niet zo'n moeilijke zaak, want de laatste weken heeft het een zwakke indruk gemaakt. Bij de junioren kan Animo in de eerste klas niet die leidende rol v ervullen die het in de micro- competitie heeft gedaan. Stormvo gels I heeft nog steeds de beste positie en zal deze zeker niet af willen staan. Swift I kan op eigen veld misschien de eerste overwin ning boeken op Togo. In de tweede klas kan Luctor zijn goede presta ties van de micro voortzetten via een zege op Seolto. Blauw Wit U en Tjoba ontlopen elkaar niet zo veel, Tjoba is een betere vechtersploeg en is daarom licht favoriet. Swift II is voorlopig niet te bedreigen. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Uitslagen zaal- handbalcompetitie afdeling Zeeland: meisjes adspiranten le klas: Wal cheren I Marathon 1 102; meis jes arilgpirainten 2e klas: Walcheren 2 Olympus 2 75, Zeeland Sport 2 Walcheren 3 98; Meisjes aidspi- ranten 3e klas: Zeeland Sport 3 Walcheren 4 132. Heren 2e klas: Walcheren 2 E.M.M. 2 23—14, Olympus 3 Haringman 631; He ren 3e klas: Walcheren 3 Olym pus 4 337, (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN De vergadering van de Jeugdcommissie Wielerbe- langen Zeeland met de Zeeuwse wieiercomités die niet doorging op 26 februari wordt nu gehouden op donderdag 18 maart in hotel Mal- deghem te Vlissingen. De aanvang is 8 uur. Men hoopt tijdiens deze vergade ring spijkers met koppen te slaan en diverse activiteiten te plannen voor het komende seizoen. Reeds 53 wie iercomités hebben een uitnodiging, ontvangen. (Van ker) onze wandelsportmedewer- TERNEUZEN Op Hemelvaarts dag (20 mei) en de twee daarop volgende dagen wórdt de achtste Zeeuwse Driedaagse van de Zeeuw se Wandelsport Bond gehouden met als centrale plaats Kruiningen. De- organisatie berust bij de heer J. van der Parel, die bijgestaan wordt door een Driedaagsecomité. De belang stelling voor dit evenement wordt ieder jaar steeds groter, ook uit het buitenland. Zo hebben bijvoorbeeld al verschillende jaren Duitsers, Bel gen, Engelsen en zelfs Zwitsers deelgenomen, terwijl vanuit Oosten rijk ook belangstelling komt. Het grote probleem ieder jaar is wel om steeds weer alle deelnemers aan onderdak te helpent In Kruinin gen is geen accommodatie voldoende om iedereen een slaapgelegenheid aan te bieden, zodat op particulieren een beroep wordt gedaan, uiteraard tegen vergoeding. Zelfs tot in de omliggende gemeenten zoals Kapelle en Hansweert worden de wandelaars ondergebracht. De Zeeuwse Drie daagse kent afstanden van 30 40 en oO kilometer en staat bij de Wande- laars bekend om de steeds weer afwisselende parcoursen, terwiii de verzorgdnig onderweg uniek in Ne erland is. Zo ontvangen de deelne mers ieder jaar melk, soep, fruit limonade, chips enz. en 's avonds Kaïn men zich naai- hartelust ont spannen in het Dorpshuis.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5