Middenstand verstikt zonder sanering PTT-BRESKENSVOOR ONS KWAM DE HERINDELING ALS GEROEPEN beschermt tegen tandbederf Axel heeft nog steeds groot gebrek aan vakantieverblijven Geen uitstoot van lood en arseen in Sas van Gent VYY gemeente houdt strand schoon Oecumenische hearing in Sluiskil POLITIE OVER BINNENSTAD VAN TERNEUZEN: Werken voor gemeente goed bevallen SCHIETING IN HULST Mestvarkens- bedrijf in Philippine geopend Informatiecentrum Veilig Verkeer naar Terrneuzen J aarvergadering contactraad l.o. en sport stad streek Laatste kaartavond NKV-Kloosterzande Hoofd technische dienst van N.V. Zuid Chemie DONDERDAG 11 MAART 1971 Hoofdinspecteur E. Hubregtsen en brigadier J. Smit van de Terneuzense verkeerspolitie buigen zich over de kaart waarop de verkeerssanering in de binnenstad is uitgestippeld. (Van onze correspondent) GROEDE Tijdens de algemene vergadering van de plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenverkeer, welke gehouden werd in café „For tuin" bracht de voorzitter, de heer P. M. Hoste verslag uit van de bespreking welke met het gemeen tebestuur is gehouden. Dit naar aanleiding van de begro ting. In deze bespreking, waaraan burgemeester en wethouders van Oostburg en de voorzitters van de VWs onder de. gemeente Oostburg deelnamen werd van de zijde van het gemeentebestuur medegedeeld, dat de stranden door de gemeente zullen worden schoongehouden. De VW's konden aankondigen dat de streek VW West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden opgericht. De begroting voor 1971 geeft een tekort aan van 2995 gulden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de plaatsing van caravans in de duinen niet langer wordt toegestaan. In hoeverre de toegezegde com pensatie van deze inkomsten (3100 gulden) zal worden gerealiseerd is nog een vraag. De heer Hoste, een der oprichters van de plaatselijke vereniging trad in deze vergadering af, hij is 12 jaar penningmeester cn 25 jaar lang voorzitter geweest. Ook de heer A. P. de Hulster, 25 jaar lang secretaris, stelde zich riet meer herkiesbaar. In beide bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van de heren A. I. Verhage en A. F. J. van de Wijnckel, die met ruime stem- menmeerderheid werden gekozen. De functies in het bestuur werden als volgt: voorzitter werd de heer J. H. Schippers, vice-voorzitter de heer A. I. Verhage en secretaris-penning meester de heer A. F. J. van de Wijnckel. In de plaats van de heer W. Morel werd mevrouw F. van de Waeter in de kascommissie be noemd. Bij de rondvraag werden vragen gesteld naar de mogelijkheid van slechtweervoorzieningen voor de kinderen en illuminatie van de dui nen en het marktplein. (Van onze correspondente) SLUISKIL Vrijdagavond om achit uur vindt er in het verenigings gebouw -,De Ark" van de Ned. Herv. Kerk te Sluiskil een oecume nische hearing plaats. Iedereen is welkom op deze bijeenkomst, waai de heer J. van As de plaats van de ouders in het gezin van deze tijd ter discussie zal stellen. KLOOSTERZANDE Op Vrij dag 12 maart organiseert de afdeling Kloosterzande van het NKV, de laatste kaartavond van het winter seizoen in gemeenschapehuis „St.- Martinus" in Groenendijk. Aanvang 19.30 uur. - (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wanneer er niets aan de verkeerssanering in de binnenstad wordt gedaan verstikt daar de middenstand. Indien de middenstand het belang van deze sanering niet inziet pleegt zij in feite zelfmoord". „Door het creëren van een aantrekkelijke promenade in een deel van de Noordstraat zal de gehele middenstand in de binnenstad daar profijt van trekken. Ik begrijp dan ook niet waarom enkele winkeliers zich tegen dit algemeen belang blijven verzetten. Vroeg of laat zal de Terneuzense binnen stad toch niet aan een verbetering van de verkeerssituatie kunnen ont komen." )van een onzer verslaggevers) BRESKENS - SCHOONDIJKE ,.Voor ons kwam de herindeling als geroepen. De P.T.T. zocht reeds lang naar een mogelijkheid om zijn dienstverlening nog meer uit te breiden. Wij hebben, toen de herin deling een feit was het gemeentebe stuur van Oostburg aangeboden de postkantoren in de 'diverse voormali ge gemeenten te gaan gebruiken als hulpsecretarieën". Aldus de heer J.A.M. Schenk, di recteur van het postkantoor Bres- kens en belast met het postale toe zicht over West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. „Het was voor Nederland een primeur dat PTT op deze wijze service ging verlenen. In Gostburg is Breakens de centrale, van waaruit PTT contact onderhoudt met de ge meemte Oostburg. Twee mensen van de secretarie hebben hier instructie gegeven en wij, op onze beurt, heb ben de diverse kantoorhouders weg wijs gemaakt in de nieuwe werk zaamheden". De kosten werden door PTT voor de periode van 1-3 1970 tot einde jaars geraamd op ƒ30.000,-. Dit be drag is uiteindelijk 25.000,- gewor den en ligt aanzienlijk beneden de raming van b.v. een rijdende hulp secretarie, die op ƒ43.000,- zou ko men of zitdagen van ambténaren in de kerken, wat op zo'n ƒ40.000,- zou uitkomen. In dit kostenbedrag zijn alle han delingen en werkzaamheden inbe grepen. ,.Voor dait geld doen wii alles wat aan ons kan worden over gelaten", aldus de heer Schenk. Dat alles omvat onder meer het innen van gemeentelijke belastingen, het invullen van diverse formulieren waarop paspoorten, rijbewijzen etc. aangevraagd kunnen worden en het innen van de bijbehorende legeskos- ten. „V/i; verzamelen als" heit ware de wensen op dit gebied van de plaatselijke bevolking en presente ren dit aan de gemeente", zo vult de heer Schenk aan. „Wij hebben pret tige contacten met Oostburg. Zo is er b.v. een gezellige avond geweest waarop b en w van Oostburg, de kantoorhouders en het seoretarieper- Dat is de uitgesproken mening van hoofdinspecteur-korpschef E. Hubregtsen van de Terneuzense ge meentepolitie naar aanleiding van de beroering die het promenadeplan van een aantal Noordstiaatwinke- liars onder tegenstanders van de mogelijke afsluiting van een deel van deze winkelstraat teweeg heeft gebracht. Volgens de heer Hubregtsen. daar in gesteund door brigadier J. Smit van de verkeersafdeling. is eeD spoedige verkeerssanering in de bin nenstad bittere noodzaak. Terneuzen heeft een grotere aantrekkings kracht op de winkelende consument hard en hard nodig. Zoals het ver keer zich zoals nu in het hart van de oude stad in allerlei bochten moet wringen in veel te nauwe straatjes kan het niet langer. „De mensen moeten het, net als in alle winkelcentra in de steden met een oude kern, normaal vinden dat zij vijftig of honderd meter moeten lopen om te gaan winkelen. Geluk kig beschikken we in Terneuzen over ruime parkeergelegenheden vlakbij de Noordstraat en omgeving. Wanneer de afsluiting van een klein deel van de Noordstraat voor het verkeer niet doorgaat is de politie daar echt niet boos om. Maar de middenstand moet er wel rekening mee houden dat zij daarmee een grote kans missen om Terneuzen als koopcentrum aantrekkelijker te ma ken", aldus de heer Hubregtsen. De heer Hubregtsen: „In feite zijn er maar twee winkeliers in de lange Kerkstraat die bezwaar maken te gen de eventuele afsluiting van een deel van de Noordstraat. Maar ook deze winkeliers zullen meeprofite ren van het toenemende voetgan gersverkeer als gevolg van de pro menade. Deze zal de gehele Noord straat ten goede komen. Voor de winkelende mensen zal het een ge not zijn om daar te lopen zonder het gevaar van de sokken te worden gereden door een auto of bromfiets". Een straat als de Nieuwediep- straat schreeuwt volgens hoofdin specteur Hubregtsen als het ware om eenrichtingverkeer. Hij voor spelt dat de straten in de naaste omgeving van de promenade eerder voor- dan nadeel wan dit voetgan gersdomein zullen ondervinden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Op dinsdag 16 maart komt het informatiecentrum van Veilig Verkeer Nederland naar Terneuzen. De afdeling Terneuzen van Veilig Verkeer heeft het naar Terneuzen gehaald voor informatie over het werk, dat door deze vereni ging wordt gedaan. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld gratis zijn ogen en reactie vermogen te testen. Het bestuur merkt hierbij op dat 38 procent van de houders van het rijbewijs BE, en 29 procent van het rijbewijs CE/DE naar een oogarts wordt verwezen, en dat 17 procent van de automobilisten onvoldoende ziet. Het informatiecentrum staat die dag bij de Ford-garage in de Axelse- straat. De openingstijden zijn van 9.30 uur tot 13 uur, 14 uur tot 17.30 uur en van 19 uur tot 21 uur. Ver der biedt dit garagebedrijf aan auto mobilisten de gelegenheid gratis de banden en de verlichting van hun auto's te laten controleren op slijtage en juiste afstelling van de verlich ting. De afdeling Terneuzen van het Verbond van Veilig Verkeer houdt op 18 maart aanstaande 's avonds om 8 uur haar algemene ledenvergadering in café „De Vriendschap". (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De commissie voor de verbetering van het woon- en leefmilieu in Sas van Gent heeft op uitnodiging van het college van b. en w. in Sas van Gent met de vertegenwoordigers der Sasse industrieën een ont moeting gehad op het gemeentehuis. Doel van deze bijeenkomst was de bespreking van het onlangs uitgebrachte rapport van deze commissie. Van de industrie in Sas van Gent waren aanwezig: afgevaardigden van de N.V. Zuid Chemie en de Centrale Suiker Maatschappij. De heer Al, hoofd technische dienst van de Zuid Chemie, deelde mee, dat, in tegenstelling tot wat het rapport vermeldt, geen uitstoot van lood, arseen en zware metalen plaats vindt. Naar aanleiding van vragen aangaande de totale uitstoot van flu- orwaterstofgas, was de heer Al van mening, dat het niet in de bedoeling lag deze gegevens bekend te maken. De uitstoot van fluorwaterstofgas in de directe omgeving van de fabriek is volgens de heer Al met behulp van een meetapparatuur bepaald op waarden kleiner dan 1-honderdste PPM (deeltjes per miljoen). De uit stoot van zwavelstof is mede door overgang op vloeibare zwavel i.p.v. zwavelpoeder tot onmeetbare pro porties gedaald. Concluderend zei de heer Al, dat de N.V. Zuid Chemie al het mogelij ke doet de milieuvervuiling tegen te gaan. Naar aanleiding van klachten van de commissie aan het adres van de CSM, werd van de zijde van de CSM medegedeeld, dat aan het voor komen van stank, rook, lawaai enz, de grootst mogelijke aandacnt zal worden geschonken. Wel werd daar bij opgemerkt dat tijdens de cam pagne af en toe het een en ander wel eens niet naar behoren functio neert. Mede door het in bedrijf stel len van o.a. een chloreringsinstalla- tie die in de afgelopen campagne echter nog niet geheel naar wens werkte zal de overlast aan stank goeddeels gereduceerd kunnen wor den. De burgemeester van Sas van Gent, de heer R.A.J, den Boer, was de mening toegedaan, dat net colle7 ge van b. en w. al het mogelijke doet om een goed leefmilieu te behouden. In zijn slotwoord zei de heer Den Boer: „Sas van Gent is nu eenmaal een industriegemeenschap, die van de industrie de lusten ondervindt en daar nu eenmaal ook de lasten van moet dragen". soneel bijeenkwamen". De voordelen van dit systeem vatte de heer Schenk als volgt samen: 1. Het is voorde secretarie ge makkelijker. Alle aanvragen komen tegelijkertijd binnen en kunnen rus tig afgehandeld worden. 2. Het is een uitkomst voor de mensen in de kernen die nu niet voor elk wissewasje naar het ge meentehuis hoeven. Dat veel mensen van deze moge lijkheid om gemeentelijke zaken af te handelen op het postkantoor ge bruik maken blijkt uit een optelsom metje dat de heer C.H. Oppe, kan toorhouder in Schoondijke heeft ge maakt. Het aantal handelingen dat hij verrichte (formulieren invullen, geld innen etc.) van 1-3 1970 tot het einde van het jaar was 1277. „Het is zonder meer een succes", aldus de heer Oppe. Hij vertelde het werk graag te doen. „Wij zijn tenslotte ook ambtenaren, gewend om met het publiek om te gaan en in onze gemeenschap bekleden wij een ver trouwenspositie. De mensen praten gemakkelijker met ons". De heer Oppe gaf toe in eerste instantie een beetje tegen de aanvulling van zijn werkzaamheden te hebben opgezien, „maar", zo zei hij, „door al dit werk zijn we weer meer bij de gemeen schap betrokken en bovendien wor den onze kantoren ermee op peil gehouden". Ook wordt dikwijls binnengelopen voor zomaar wat informatie „en meestal weten wij wel antwoord. Maar toen een dame mij vroeg of er ook zomer- en wüvterprijzen voor paspoorten golden stond ik met mijn mond vol tanden". De heer A. Wagenaar, hoofd afde ling bevolking van de gemeente Obstburg en speciaal belast met het contact tussen gemeente en PTT was uitermate tevreden over de wij ze waarop het systeem werkt. „Geen lange wachttijden voor het publiek aan onze loketten en ook geen te grote reizen (Oostburg heeft in vo gelvlucht een breedte van 33 km). De heer Wagenaar vertelde dat van uit het gehele land inlichtingen wor den gevraagd. „Het zijn in het alge meen wel de plattelandsgemeenten die dit doen". In dit verband noem de hij onder meer Voorst en Vlagt- wedde. Maar ook was een verzoek om inlichtingen uit Den Helder ont vangen. De heer Oppe van de PTT in Schoondijke. De heer Schenk van de PTT- Breskens. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag a.s. wordt in café R. de Vilder te Hulst een piijsschietimg gehouden op de lig gende wip. De sehieting begint om drie uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De leden van het district Zuid van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en de sport zullen mor gen hun jaarvergadering houden in het Stadhuis van Middelburg. Voor afgaande aan de huishoudelijke ver gadering zal de heer J.M.A. Franse, regionaal consulent van de stichting „Ruimte voor de Jeugd", een inlei ding houden over het onderwerp „Gezinssportparken". Na de vergadering zal het gezel schap om ongeveer twaalf uur, wor den ontvangen door b. en w. van Middelburg. In de middag wordt een bezoek gebracht aan Veere en ma ken de deelnemers een rondvaart over het Veerse Meer. Het program ma is georganiseerd door de ge meenten Middelburg en Veere. (ADVERTENTIE) iOfOlSfL.SKÏS- (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Door het inwer king stellen van de voederinstallatie heeft de Ioco-burgcemeester van Sas van Gent, de heer .W Colsen, het nieuwe mestvarkensbedrijf van de familie Riemens in Zandstraat bij Philippine officieel geopend. Het op moderne leest geschoeide bedrijf heeft een capaciteit van 576 varkens, ondergebracht in drie afde- limgèn. De heer M. Riemens en zijn zoon I. W. Riemens begonnen in 1967 hun bedrijf met 20 zeugen, welke bezet ting thans is uitgegroeid tot 89 zeu gen. Loco-burgemeester Colsen toon de zich tijlens een ontvangst in „Auberge des Moules" in Philippine verheugd over de voorspoedige groei van het mestvarkensbedrijf. De laatste 45 jaar heeft de verzor ging van varkens een grote verbete ring ondergaan, zei hij; Het bedrijf van de familie Riemens kan tot de modernst ingericht van Nederland gerekend worden. Namens het ge meentebestuur wenste de heer Col sen de familie veel geluk met hun onderneming, die jaarlijks tweedui zend varkens aflevert. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De logies- en pensionaccommodatie in Axel blijkt nog steeds minimaal te zijn. Aan zomerwoningen en vakantieverblijven is zelfs nog steeds een chronisch tekort. Dit blijkt uit het jaarverslag van de vereniging voor vreemdelingenverkeer in Axel, die vandaag (donderdag) de jaar vergadering houdt. In het jaarverslag zegt het VW- bestuur van Axel dat het informa tiecentrum, gevestigd in het stad huis, voorziet in een grote behoefte, zowel voor de inwoners van de ei gen gemeente, die inlichtingen over vakantie elders wensen, als voor toeristen, die hun vakantie in Axel willen doorbrengen. Er werden tij dens het afgelopen verslag jaar in totaal 448 inlichtingen ver strekt, terwijl 5 283 folders over Axel, 634 hotellijsten en 6.596 fol ders over Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren in de verschillende talen werden verspreid. Het aantal overnachtingen in jeugdherberg Bleije Haghe in Axel is het afgelopen jaar sterk terugge lopen. Vooral intresse van de zijde van Engelse jongerem verminderde, vermoedelijk onder invloed van het feit, dat een Engels reisbureau, dat uitstapjes naar Axel organiseerde met deze activiteit is gestopt. Het bestuur van de VW heeft inmiddels aangekondigd in samenwerking met de provinciale VW en de Neder landse Jeugdherberg Centrale te zullen trachten om de jeugdherberg opnieuw in het middelpunt van de belangstelling te brengen. Nam het aantal overnachtingen in de jeugd herberg af, op het kampeerterrein De Boshoek steeg het totale aantal van 2856 in 1969 tot 3.093 in 1970. Als bijzondere activiteit wordt in het jaarverslag genoemd het bestu deren van de mogelijkheid tot het vernieuwen van de „welkom-bor den" aan de kom-grens van de kern Axel. Bovendien wil men drie nieu we borden plaatsen bij de grenso vergangen van Koewacht, Rood;- Sluis en Overslag. „De samenwerking in streek- en provinciaal verband was dit jaa: bijzonder goed en uitermate vrucht baar. Hopelijk zal in 1971 de stich ting Streek-VW Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in het leven geroepen kunnen worden", aldus het bestuur m het jaarverslag. Voor het komen de jaar heeft de WV plannen tot het organiseren van geleide wandel en fietstochten in en om AxeL

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2