AMERIKA GAAT „REALISTISCH AFSCHRIKKEN" ralstoru Korter studeren universiteit I G^elU Prachttapijt! VERINGA IN VOETSPOREN VAN POSTHUMUS chevron met F-3IO beter voor boompje beestje motortje mensje HUURHARMONISATIE PROTEST TEGEN WET Kamerlid v. d. Doei promoveert Nederlanders krijgen advies Oost-Pakistan te verlaten Bisschoppen praten nog met Rome over werken van priesters na dispensatie êru binnenland buitenland commentaar Stap vooruit TWEE DELEN ZUINIGER Interpellatie over Zuidoost-Azië Carel Briels' reprise van de slag bij Waterloo.. Brand gedoofd op Britse tanker Ouders vondeling nog niet gevonden Buitenspiegel op auto wordt verplicht 5 jaar slijtage garantie WOENSDAG 10 MAART 1971 WASHINGTON <AFP-DPA< De amerikaanse minister van de fensie, Meivin Laird, heeft gisteren het congres een nieuwe defensie strategie voorgelegd die als „stra tegie van realistische afschrikking" na een vijfjarenplan moet voeren tot aan de vrede aangepaste defen- siekosten en de vorming van een vrijwilligersleger. Laird noemt in het nieuwe pro gramma drie punten: „afgepaste sterkte, deelgenootschap en echter onderhandelingen". Het is volgens hem een „voorzichtige weg tussen twee uitersten: de rol van wereld- politie en het neo-isolationisme", die de kansen pp vrede moet ver hogen en moet voorkomen dat er gewapende conflicten uitbreken. De oorlogsdreiging moet niet worden overdreven of onderschat en men moet niet menen, dat de belangen van de vrede worden ge diend door „onze militaire kracht eenzijdig te verzwakken". De nieuwe strategie „houdt rekening met strategische, fiscale en politie ke werkelijkheden en met het menselijke potentieel". De nieuwe strategie wil „aan de Sovjet-Unie geen enkele reden verschaffen o mhet initiatief te nemen van een aanval op de VS" en „bescherming tegen aanvallen op kleine schaal of het per onge luk lanceren van raketten". Zolang de onderhandelingen ter beperking van de strategische wa pens met de Sovjet-Unie nog geen resultaat opleveren, kan in de sterkte van de Amerikaanse defen sie geen wezenlijke verandering worden aangebracht. Zowel de strategische strijdkrachten als de raketafweer (ABM) zijn zo flexi bel opgesteld, dat deze, al naar gelang de resultaten van de Salt- besprekingen, kunnen worden op gevoerd of verminderd. Het 152 bladzijden tellende wit boek bevat slechts tien bladzijden over Vietnam. De nadruk wordt gelegd op de Vietnamisering van het conflict, waardoor „in mei aan staande de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam zullen zijn teruggebracht tot de helft on geveer van het toegestane maxi mum van 549.500 manschappen" dat door president Johnson aan het einde van diens ambtsperiode was vastgesteld voor 1969. Financieel is deze oorlog reeds afgelopen, zegt Laird. De huidige defensiebegroting voor 1972 ligt al onder die van „het jaar voor de oorlog t964". (ADVERTENTIE) Pimpelpaars. Een van de bijdetijdse tinten in die nieuwe Trend '71 kleuren van Vering a - P 1L/TINISTER Veringa en staats- secretaris Grosheide beëindi gen waarschijnlijk hun belangrijke wetgevende arbeid op onderwijs gebied in deze regeringsperiode met twee werkstukken, die onge twijfeld een nieuw tijdperk inluiden voor het wetenschappelijk en Ihet hoger beroepsonderwijs. De voor ontwerpen die zij maandag hebben gepubliceerd, duiden daarop. Even als trouwens de mededeling van minister Veringa, dat hij zo mo gelijk nog in de komende maand dus voor de verkiezingen het overleg over de voorontwerpen wil afronden en er twee wetsontwerpen over bij de Tweede Kamer wil in dienen. De herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs zal niet ten onrechte de geschiedenis ingaan als ,,de wet-Posthumus". Het is immers deze Eindhovense hoogleraar die als regeringscommissaris voor het we tenschappelijk onderwijs bij de con cretisering van opvattingen, ideeën, wensen en verlangens met betrek king tot deze materie, voortdurend zijn stempel heeft gedrukt op de rangschikking van de bergen gege vens, die de discussies er over op leverden. Een discussie die eigenlijk direct na de oorlog is begonnen, en nu haar concretisering lijkt te krij gen. Vaststelling in de wet van de cursusduur voor het gehele, veel omvattende wetenschappelijk onder wijs, vier jaar. Daarnaast een in schrijvingsduur aan universiteiten die in totaal, tot en met het docto raal examen, de cursusduur met twee jaar mag overtreffen. Voorts een studieduur die onbeperkt is. Een duidelijk spelen op een nieuwe pro grammering van alle wetenschap-, pelijk onderwijs. De zorg van het gehele na-universitaire wetenschap pelijk onderwijs wordt ook een taak van de universiteiten en hoge scholen. De instelling van het insti tuut van betaalde assistent-onder zoekers (studenten) die zich in de wetenschap willen bekwamen, en een belangrijke vernieuwing, de opening van het wetenschappelijk onderwijs naar het hoger beroeps onderwijs en omgekeerd. Voorwaar enkele hoofdlijnen die er op duiden dat prof. Posthumus met steun van de bewindslieden is uitgegaan van de gedachte dal in deze moderne tijd studeren een levenslang proces is geworden, dat telkens terugkeer naar de universi teit nodig maakt als de wetenschap pelijk gevormde „bij" wil blijven. Dat het voor ons land onmogelijk is op steeds groter schaal steeds meer studenten te bekostigen, is een ge dachte die duidelijk in dit vooront werp haar uitdrukking vindt. En te vens de erkenning dat jonge men sen in deze en de toekomstige tijd vroeger rijp zijn en eerder onaf hankelijk moeten worden. Het voorontwerp speelt ook in op het ontstaan van een nationaal wetenschapsbeleid, onder andere via de secties van de Academische Raad en het overleg van de facul teiten van universiteiten en hoge scholen. De formuleringen van het voorontwerp laten vele mogelijk heden open voor zelfontwikkeling en zelfontplooiing van studenten en de wetenschappelijk opgeleiden die al maatschappelijk werkzaam zijn. Interessant is verder het voor ontwerp dat de samenhang tussen het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs wil gaan verwerkelijken. Een eerste stap die het de minister, als ze wet gaat worden, mogelijk moet maken voor bepaalde hogere beroepsop leidingen de bepalingen van de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De universitaire studies zullen worden verkort. In de regel zullen ze niet langer duren dan vier jaar tegen minstens vijf jaar onder de huidige regelingen. Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) heeft de voorstellen van regeringscommissaris prof. Posthumus tot verkorting van de cursusduur van universitaire stu dies overgenomen. Gisteren heeft dr. Veringa samen met minister Lardinois (Landbouw, vanwege de landbouwhogeschool) een voor lopig wetsvoorstel hierover gepubliceerd. SI Posthumus DEN HAAG (ANP). Voor en in het Tweede-Kamergebouw op het Binnenhof is gistermiddag van diverse zijden protest geuit tegen de huurharmónisatiewet, die in de Kamer zal worden behandeld. Nadat gistermorgen leden van de actiegroep-Kinkerbuurt uit Am sterdam minister Schut een huurstop voor hun buurt hadden gevraagd, verzamelden zich in de morgenuren 150 aanhangers van het algemeen huurderscomité uit de hoofdstad op het Binnenhof met een stapel van 20.000 handtekeningen tegen de voorgestelde wijziging van de huurwet. Een delegatie van hen sprak met leden van de VVD-fractie. Gister avond werd in de Haagse binnenstad een protestdemonstratie gehouden tegen de wijziging van de huurwet. Het wetsvoorstel tot verkorting van de universitaire studies kan op z'n vroegst in september 1972 van kracht worden. De bedoeling is de invoering per studierichting te bepa len. Tegelijk met dit wetsvoorstel hebben minister Veringa, staatsse cretaris Grosheide en minister Lar dinois een voorlopig wetsontwerp bekendgemaakt dat het hoger be roepsonderwijs wil losweken uit de mammoetwet (wet op het voortgezet onderwijs) met de bedoeling dat in de toekomst het universitair onder wijs en het h.b.o. één geheel van z.g. „tertiar onderwijs" zullen vor men. Onder het hoger beroepsonderwijs vallen onder meer de sociale acade mies, hogere pedagogische academies (kweekscholen), h.t.s.'en, h.e.a.o.- seholen, kunstacademies, hogere landbouwscholen. De bewindslieden willen de defi nitieve wetsontwerpen nog vóór de kamerverkiezingen van 28 april bij de Tweed-e Kamer indienen. Onder tussen worden reacties ingewacht op de voorlopige wetsvoorstellen. In het wetsvoorstel wordt de uni versitaire studie gesplitst in twee delen. Het eerste deel is de propae- deuse met een cursusduur van een jaar. De student ma-g hierover maxi maal twee jaar doen. Het tweede deel is de doctoraalstudie van drie jaar, af te sluiten met een doctoraal examen. De student mag hierover maximaal vier ja-ar doen. De cursus duur wordt d-us vier jaar, terwijl de studieduur maximaal zes jaar zal bedragen. Langer da-n zes jaar kan als regel een student niet ingeschre ven staan bij een universiteit of ho-geschool. Hij kan wel altijd uni versitaire examens afleggen. Door deze maatregelen zullen de studenten over het algemeen een stuk korter ingeschreven staan aan de universiteiten. Bovendien zullen alleen diegenen zich kunnen laten inschrijven, die bevoegd zijn een universitair examen af te leggen. Hierdoor zal het totaal aantal stu denten kleiner worden dan zonder deze maatregelen. Zonder maatregelen wordt gere kend op maximaal 175 duizend stu denten in 1980 en 300 duizend in 1990, mét de voorgestelde maatrege len op maximaal 115 duizend in 1980 en 175 duizend in 1990. Nu zijn mammoetwet buiten werking te stellen, om daarmee dan andere subsidieregelingen mogelijk te ma kenen en een duidelijke binding met het wetenschappelijk onderwijs te bewerkstelligen. Bij die groei naar een raamwet voor het gehele tertiaire onderwijs (wetenschappelijk onderwijs en ho ger beroepsonderwijs) is gedacht aan drie fases. De volgende stap zal zijn, een wet waarin de taken en posities van hef wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroeps onderwijs zijn geregeld. Daarna is de tijd rijp voor eer, wet op het totale tertiaire onderwijs. Ongetwijfeld zullen er kritische geluiden komen op deze vooront werpen. Men kan zich voorstellen dat de studentenorganisaties hun verzet tegen de beperking van de cursus- en inschrijvingsduur blijven volhouden. Ook dat de studenten van bepaalde inrichtingen van ho ger beroepsonderwijs plotseling zul len vinden dat de minister te hard van stapel loopt. Die verwijten zijn niet helemaal van alle grond ont bloot. Maar het is ook duidelijk, dat langer wachten met de voorgestelde maatregelen niet verantwoord is. De feiten en ontwikkelingen maken uitstel op dit onderwijskundig ge bied onmogelijk, tenzij men het tof een stagnatie wil laten komen die catastrofaal zou kunnen zijn. er al 100 duizend studenten. De maatregelen geven dus ruimte voor flinke bezuinigingen in de universi taire uitgaven, doordat een adem pauze kan intreden tot 1980 in de investeringen in universitaire accom modaties, zond-er dat door een z.g. numerus fixus de toegang tot de universitaire studies hoeft te worden beperkt. Behalve beperking van de toena me der uitgaven zijn er nog andere redenen voor de voorstellen. Men kan niet meer 40 jaar teren op wat men in ruim vijf jaar heeft opge daan. Daarom wordt de beginstudi-e verkort, terwijl de afgestudeerde re gelmatig naar de universiteit terug moet om „bij te tanken". Het po academische onderwijs is daarom in de wetsvoorstellen genoemd als een nieuwe opdracht voor de universi teiten. De mogelijkheden om te promove ren willen de bewindslieden uitbrei den door instelling van de bezoldig de functie van assistent-onderzoe ker. Studenten die zijn geslaagd voor hun doctoraal examen en die zich verder willen bekwamen als wetenschappelijk onderzoeker, kun nen naar deze functie solliciteren. De studentenorganisaties verzetten zich heftig tegen wat zij noemen het slecht doordacht voorontwerp van wet tot herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Zij zullen blijven strijden voor alternatieve oplossingen. Dit is meegedeeld in een communiqué van ASVA (Am sterdam), Gronstra (Groningen), USF (Utrecht), USN (Nijmegen), VSSD (Delft) en Wastra (YVagenin- gen). Consequenties van de nieuwe wet zullen zijn, dat een numerus fixus onvermijdelijk zal blijken. En dat universiteiten centralistisch vanuit Den Haag bestuurd zullen worden, aldus de organisaties, onzer redacteuren) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 18 maart hoopt drs. Hans van den Doel, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, bij professor J. Tinbergen in Rotterdam, te promoveren op het proefschrift „Convergentie en evolu tie". Ondertitel van het proefschrift is: „De convergentietheorie van Tinber gen en de evol-utie van economische ordes in oost en west". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer beslist vandaag over een interpella- tieaanvraag van de heer Van der Spek (PSP) over de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië (Indo-China). De heer Van der Spek wil daarbij het standpunt van de Nederlandse regering in deze kwestie ter discussie stellen. (Van onze redactie buitenland) LA CORUNA De brand die gis ternacht op de Atlantische Oceaan tengevolge van een explosie aan boord van de Britse tankboot „Ocean Bridge" was ontstaan, is gedooid. De gezagvoerder van het 66.004 ton metende schip wordt vermist. De overige 63 opvarenden werden aan boord genomen van de Britse tank boot „British Comet" die zich ook in moeilijkheden bevindt. Zes geredden zijn gewond, waarvan twee levens gevaarlijk. DEN HAAG De Haagse politie heeft nog geen spoor van de moeder van het jongetje dat woensdagmid dag 3 maart in Den Haag te vonde ling werd gelegd. Er is ook geen en kele tip binnengekomen. KARATSJI-DEN HAAG Presi- den Jochja Khan van Pakistan zal een bezoek aan post-Pakistan bren gen om te voorkomen dat de politie ke onlust in dat landsdeel uitloopt op een afscheiding. De woordvoerder van buitenlandse zaken in Den Haag heeft meegedeeld, dat de Nederlandse regering de am bassadeur in Islamabad heeft ge machtigd, de plm. 109 Nederlanders in Oost-Pakistan in overweging te geven, o.p vrijwillige basis dat ge bied te verlaten, zolang daartoe nor maal de gelegenheid bestaat. (Copyright ./Het Parool) DRIE CHINESE straatrovers hebben in Singapore de 28-jarige Neder lander A. C. Gischler, lid van een economische missie, overvallen om hem te beroven, en en en enenen ZUID VIETNAMESE mariniers heb ben gisteren in Laos een. Noord- Vietnamese basis na drie dagen vechten veroverd. Hanoi heeft in middels gewaarschuwd voor een mo gelijk optreden in Indo-China van China. HET EUROPESE parlement heeft gisteren voor het eerst een socia listische voorzitter gekozen. Het Tweede Kamerlid drs. Th. Wester terp is een van de acht vice-voor- zitters geworden. IN BELFAST is gisterochtend een jongeman neergeschoten, vermoede lijk door mede-IRA-Ieden. Hij werd zwaar gewond. Maandagavond wer den in Belfast een man gedood en twee gewond door schoten, eveneens bij een gevecht tussen elkaar becon currerende verzetsgroepen. VOOR DE BEJAARDEN overweegt de regering, volgens staatssecretaris Van der Poel (CRM) een aanvul lende volkspensioenverzekering, zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. BRUSSEL De Europese minis terraad heeft op voorstel van de Eu ropese Commissie in Brussel een nieuwe richtlijn in de automobielsec tor aangenomen. Deze gaat autocon structeurs verplichten om nieuwe voertuigen behalve van een binnen spiegel ook van een buitenspiegel te voorzien, en wel aan de linkerkant van de auto. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BREDA Na afloop van hun maandelijkse conferentie hebben de Nederlandse bisschoppen gisteren in Breda meegedeeld dat het gesprek over de vraag, in hoeverre priesters die dispensatie in de celibaatsver plichting hebben verkregen, buiten de sacramentsbediening pastorale ar beid kunnen verrichten, nog gaande is. Naar aanleiding van de ontslag aanvrage van ex-pastor Van der Veeken in Teteringen schreven wij onlangs reeds, dat Rome sterk ge kant blijft tegen 'iver uilen vn pastorale functies door priesters die uit het ambt zijn getreden en (wil len) trouwen. In een document dat de congrega tie voor de geloofsleer hierover on langs aan de bisschoppen heeft toe gezonden, wordt niet exact omschre ven wat met de term „pastorale functie" wordt bedoeld. De mogelijk heid van godsdienstonderricht op ka tholieke en andere scholen wordt opengelaten. Over andere taken op het terrein van -kerk -Hike cis is overleg gaande, aldus meldt het se cretariaat van de bisschoppenconfe rentie. Het ligt in de bedoeling van de bisschoppen ook met andere lokale episcopaten hierover overleg te ple gen. Indien met of zonder dispen satie gehuwde priesters eigenmachtig de eucharistie gaan vieren, zullen de bisschoppen zich genoodzaakt zien hetzelfde standpunt in te nemen als zij vorige zomer bekend hebben ge maakt, zo zeggen zij in de medede ling. Voortaan mogen bisschoppen pries ters die het ambt willen verlaten, dis pensatie uit de celibaatsverplichting verlenen. Tot dusver kon alleen Re- me dat. De bisschoppen hebben „met voldoening kennis genomen van de vereenvoudiging van de procedure inzake de celibaatsdispensatje, die voortaan minder juridisch zal zijn, maar meer het karakter zal dragen van een intermenselijke dialoog, waarbij de pastorale zorg voor de complete individuele mens alle kan sen kan krijgen". Ik moet eerlijk zeggen dat het zijn voordelen heeft, zo'n nachtelijke boksescapade via de buis. Naast de pijnlijke kant van tweemaal wakker- worden-en-er-uil te moeten, was er de troostrijke ervaring van twee nacht zoenen. 1. De scherpe doordenkers hebben het al begrepen, ook ik behoorde bij ds kijkers van het eerste uur. Met Joe voelden wij ons deelhebben aan het ware Shakespeariaanse drama „to be or not to be", oftewel „there up whether there under", of wat mo derner „The icing and 1". 2. Het zal wel de communicatiesatel liet „Early Byrd" geweest zijn, dank zij welke wij want mijn eega was niet minder wakker op dat vroeg- duistere uur „in de ban van de ring" geraakten. 3. Waar je in zo'n nacht al niet op komt: het bleek snel dat ook Wag neriaanse trekjes ons niet vreemd warenwant we voelden ons reeds om en nabij de vierde ronde a.h.w. opgenomen in de Ring der Nibelun- gen, hoewel we ons toen nauwelijks bewust waren hoezeer dit een voor gevoel geweest is. Immers, de 15e ronde zou de Gotterdammerung van de eeuw ten tonele voeren. Het werd meer een Allah-dam- merung. Sa Met aansluitend een boksersop stand in de straten van Chicago, ver nam ik later. 6. Omstreeks de zevende ronde hoor den wij plots een enorm gestommel bij de buren: zij hadden zich ver slapen! 7. Oeoeoeoeoe, vammmmmm 8. recht voor zijn raap riep menigeen ongetwijfeld, en vond zich leuk. 9. Een paar ronden eerder, in de vijf de meen ik, merkte de kiene verslag gever op dat zo waar Joe Frazier be gon te praten. DIT WAS EEN HIS TORISCH MOMENT. 10. Even een geheugenopfrisser tussen door: Cassius Clay, alias Muhammed Ali, heeft immers behalve met zijn grote mond geschiedenis gemaakt door dienst te weigeren. Hij was en is sterk tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam. 11. En daar komt de politieke aap uit de mouw. Clay was daardoor b.v. een graag geziene gast op bijeenkomsten van (wat dan heet: progressieve) studenten, die ook tegen die oorlog zijn. Wat gebeurde er dus in feite, toen Frazier in die vijfde ronde be gon te praten? 12. Juist, de zwijgende meerderheid begon van zich af te spreken. Nixon en Agnew moeten juichend uit hun stoelen gesprongen zijn. 13. Een en ander verklaart m.i. ook waarom nu typisch die linksen van Clay het zo goed (plachten te) doen. 14. Maar het mocht niet meer baten. Een linkse van Joe (toch weer links!) velde de koning. Dit was meer dan een staatsgreep, die was een klassiek drama: Zeus donderde van de Olym pus. Of om het in Clays moslimter men te houden: 15. Frazier is groot en Muhammed was zijn profeetIk dank u. MER1JN. (ADVERTENTIE) mmr Fijn om over de vloer te hebben. Let op dit Wol merk. Wanneer het u gaat om wollen tapijt van gegarandeerd zuiver scheerwol. tWyers staat er achter)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9