Tweede gevecht waarschijnlijk in Los Angeles j oe F:razier gaat. als een stoomwals door de ring Eerste nederlaag Cassius Clay in profloopbaan Triomfantelijke Frazier „Wie is nu de kampioen EEN MYTHE TEN EINDE „Slijp de messen maar vast GEEN CLOWN STOMVERBAASD OPGELUCHT PRATEN sport WOENSDAG 10 MAART 1971 (Van onze speciale verslaggever) NEW YORK De grote mond was er niet meer. Een unicum in de boks- carrière van Cassius Clay. Geen woord kwam over zijn lippen. Het kon niet meer.. De gezwollen kaak. die Joe Frazier hem had bezorgd sloot zijn kaken vast op elkaar. Elke beweging van zijn gelaat deed hem zichtbaar pijn en de vrees dat zijn kaak gebroken was bleek zo sterk dat Bundini Brown, Clay's trainer, zelfs beweerde dat het reeds een feit was. Röntgenfoto's in het Lower Fifth Hospital te New York, waar heen Clay zich vrij snel na het ge vecht begaf, wezen echter uit dat dit niet het geval was. Brown, die na mens Clay het woord voerde: „Ali is wel teleurgesteld, maar meer ook niet. Voor hem was de hoofdzaak dat hij gebokst had zoals het hem be taamt. Hij heeft na het gevecht niet meer de hoop gehad tot overwinnaar te worden uitgeroepen, maar toen hij de beslissing hoorde ging zijn hoofd weer omhoog. „Slijp de messen maar vast", riep hij me toe. „Want we ko- men terug En het zal nu geen drie jaar duren Clay's woorden doelden op een vrij spoedige revanchewedstrijd. Fra zier, die vrij rustig commentaar gaf terwijl hij de blessures op zijn ge zicht liet behandelen met grote zak ken ijs, geloofde niet in de woorden van Clay. „Ik denk niet dat Clay een revanche wil", zei de wereldkampi oen. „In ieder geval niet gauw", voeg- Voor de aanvang van het gevecht met Frazier had Clay nog een grote mond. Hij beweerde onder meer dat de „plompe, lelijke en platvoetige" Frazier in de zesde rond knock-out zou gaan. (Van onze speciale verslaggever) NEW YORK Joe Frazier is de onbetwiste wereldkampioen, maar Cassius Clay zijn spraakwaterval tot zwijgen gebracht door een ge blesseerde kaak staat nog over eind. Hongerige promotors maken al plannen voor een nog grootsere her haling. Chartwell Enterprises Inc., de „architecten" van het spektakel van de miljoenen guldens van dins dagochtend, bezitten de contracten voor een returnmatch van beide boksers. Waarschijnlijk zal die in het Forum van Los Angeles worden gehouden in de zomer. Volgens de Amerikaanse krant The San Faibriel Tribune, die in Californië verschijnt, is de revanche tussen Clay en Frazier zeker. De auteur van het artikel schreef dit te hebben vernomen van intimi van de multimiljonair Jack Kent Cooke, een van de organisatoren van het ge vecht in New York. In het contract van beide boksers voor hun eerste gevecht zou de clausule staan dat ^iin het geval van een overwinning van Frazier in meer dan zes ronden of in het geval van een overwinning van Clay op punten of door knock out, de return zonder meer zal wor den gebokst". „Alleen" alldus The San Gabriel Tribune, „indien Frazier binnen zes ronden zou hebben gewonnen, zou den er nieuwe onderhandelingen noodzakelijk zijn geweest". de hij eraan toe. Om even later trots uit te roepen: „Wie is nu de wereld kampioen? Nu?" Overigens gaf Frazier wel toe dat hij zeer zeker niet ongeschonden uit de strijd was gekomen. Voordat hij de pers te woord stond verdween hij naar de kleedkamer met de woorden: „Sorry, maar ik wil me even opknap pen. Zo beroerd als ik er nu op sta wil ik niet met jullie praten". Toen hij terug kwam roemde hij zijn te genstander om diens incasseringsver mogen. „Hij heeft behoorlijke klap pen gekregen, maar hij heeft ze alle maal genomen". Frazier illustreerde zijn beweringen met enkele harde klappen, die in de ruimte rond hem verloren gingen. „Alleen die laatste heeft hem neergehaald! Ik probeerde hem daarna weer neer te halen, maar in de resterende tijd is-ie goed op de been gebleven. Dat vond ik een knap pe prestatie, want ik heb hem nog enkele keren goed kunnen raken". Voor de houding van Clay in de ring had Frazier weinig waardering. „Hij schold me uit voor vuile neger. Ik zal je verslinden, je afmaken, riep hij altijd maar. Ik zei maar steeds: dat zullen we wel zien. Later heb ik tegen hem gezegd: jij mij afmaken? Laat me niet lachen. Nu ben je zelf aan de beurt. Dat kwam", legde Frazier uit, „omdat ik me steeds sterker ging voelen. Ik kreeg steeds meer zelfvertrouwen. Ik zag aan Clay dat-ie moe werd. Ik heb hem afgemat. En als je bij Clay het tempo wegneemt dan ga je win nen. Jullie denken maar dat dat spe len was, daar in die touwen, dat hij de clown uithing. Maar dat is onzin. Hij was gewoon moe en daarom was- ie blij dat-ie zo veel in de touwen kon leunen. „En weer keek Frazier trots omhoog. „Wie is nu de kampi oen?" vonkte hij. Clay werd vertolkt door zijn trai ner: „Frazier is een echte kampioen. Maar we komen terug. En nu kun nen we de titel inderdaad veroveren op een echte kampioen". Brown meende overigens dat de kaakbles- sure van zijn pupil niet in de laatste ronde was ontstaan, maar dat de tik reeds was uitgedeeld tussen de ne gende en de e&de ronde. Toen hij in de elfde ronde op die linkse van Frazier liep was-ie echt versuft. Hij kreeg nog een paar klappen, maar het ging gelukkig nog goed. Ik heb mijn hart toen wel vastgehouden en gebeden voor een goede afloop. Maar nogmaals, dat is voorbij. Maar we komen terug". Ringrechter Arthur Mercante had in zijn hele carrière als boksreferee nooit hardere stoten zien (en horen) plaatsen. „Door de manier, waarop zij op elkaar inhakten, was ik stomverbaasd dat zij dfe 15e ronde haalden", zei Mercante. „Ik had gedacht dat van Clay's zijde een veel meer open strijd geleverd zou worden. Ik was ver baasd over het feit, dat hij veel lijf aan lijf bokste. Maar het was een prachtig gevecht en zij gaven elkaar enkele van de beste stoten, die ik ooit gezien heb. Zij konden die enor me stoten nog incasseren ook Het was de vierde maal, dat Mer cante met Frazier in de ring stond. Hij was er getuige van hoe Frazier door k.o. won van Manuel Ramos, Buster Mathis en Jerry Quarry allemaal gevechten in Madison Squa re Garden. En hjj zag Frazier tijdens de Olympische Spelen. „Tijdens die Olympische Spelen spreidde Frazier niet zoveel snelheid ten toon", zei Mercante, terwijl hij zich in zijn kleedkamer afdroogde. Zijn kleren lagen doornat van het zweet op de grond. „Maar in de ge vechten die ik leidde, gaf hij in de ring altijd blijk van een grote fel heid. „Dit was de eerste keer dat ik hem alle 15 ronden heb zien boksen. Ik twijfelde er geen ogenblik aan dat hij dat zou kunnen, maar van avond was hij toch erg vermoeid. Zo heb ik hem nog nooit gezien". Het moment, waarop Joe Frazier veertien ronden tevergeefs heeft gewacht. Met een mokerharde linkse hoek heeft hij Clay vol op de kaak geraakt. Clay, wiens kaak onmiddellijk opzwol (duidelijk zichtbaar op de foto), is uit balans en zal even later met de grond kennismaken. (Van onze speciale verslaggever) NEW YORK De mythe Cassius Clay is voorbij. Drieeneenhalf jaar inactiviteit van Cassius Clay, die in juni 1967 wegens dienstweigering van zijn wereldtitel vervallen werd verklaard, zijn toch te veel geweest voor de man, die beschouwd wordt als de beste zwaargewicht die de wereld heeft gekend. „Bluffer" Clay bleek maandaga vond in de met 19.500 toeschouwers uitverkochte New Madison Square Garden van New York niet opge wassen tegen de onblusbare aanvals drift van Joe Frazier, de voormalige slachter uit Philadelphia. Vijftien ronden heeft de botsing' tussen de twee boksers van totaal verschillen de stijl geduurd. Vijftien ronden waarin duidelijk tot uiting kwam dat Clay niet meer over die snelheid en souplesse beschikt waarmee hij in het verleden zijn tegenstanders overklaste. Na een minuut in de vijftiende en laatste ronde zorgde de duidelijk meer getekende Frazier voor een sensatie door zijn tegenstander met een linkse hoek op de kaak naar het canvas te hallen. Het was de derde maal in zijn carrière dat Clay een knock down moest verwerken. De laatste keer dat dit gebeurde, was op 18 juni 1963 toen de Engelsman Henri Cooper, de huidige Europese kampioen bij de zwaargewichten, tijdens een gevecht om de wereldti tel in Londen Clay neerhaalde. Voor Joe Frazier, die tijdens "het gevecht herhaaldelijk door het pu bliek met „Joe, Joe" werd aange moedigd was de puntenoverwinning op Clay de zevenentwintigste zege sedert hij, nadat hij in Tokio Olym pisch kampioen in de zwaarste klas se was geworden, op 16 augustus 1965 met een k.o.-overwinning op Woody Goss zijn debuut als profes sional maakte. Joe Frazier, de man die werd afgekeurd voor militaire dienst in Vietnam omdat hij er niet in slaag de door de intelligentietest te ko men, heeft in New York voor 19.500 toeschouwers en ruim 300 miljoen beinvïoeden en bleef voortdurend aandringen. In de derde drie minuten begon nen de treffers van Frazier sporen achter te laten bij Clay, die met zijn 97.5 kilogram bijna viereneenhalve kilo zwaarder was. Clay, tien centi meter langer dan zijn tegenstander, bloedde licht uit de neus. Daarna wijzigde zich het beeld echter. Clay nog altijd niiet zo snel en flitsend als vroeger, trof nu met zijn tweehan dig geslagen counters wel doel op het gezicht van de licht in elkaar gedoken inkomende Frazier, die vaak onzuiver sloeg. Vanaf de vijfde ronde scheen Clay zich heer en meester in de ring te voelen. De oude bravoure kwam terug en vaak stond hij zonder dekking, Frazier van zich afhoudend met zijn linkse directe. Doorlopend pratend tegen Frazier, trof Clay zijn tegenstander voortdurend op het gezicht. Het ge deelte van Frazier's gelaat rond het linkeroog begon te zwellen en in de minuut tussen de ronden werkten zijn secondanten voortdurend met ijszakken om te zwelling zoveel mogelijk terug te dringen. Cassius Clay is voor de derde maal in zijn loopbaan naar het canvas ge gaan. Joe Frazier loopt naar de neutrale hoek. televisiekijkers uit zesendertig lan- dien een „sportstandbeeld" omver gehaald. De 27-jarige Frazier heeft de twee jaar oudere Clay een nieu we rol opgedrongen, die van verlie zer. Cassiius Olay, die vlak voor het gevecht voor de televisiecamera's een brief had geopend ten overstaan van acteur Burt Lancater en daarin aankondigde Frazier in de zesde ronde knock out te slaan, had in het gevecht nauwelijks een kans op de overwinning. De onophoudelijk aan vallende Frazier - hij volgde precies de strijdwijze die trainer Yancey Durham van te voren had aangekon digd - drong Clay voortdurend tegen de touwen. Hoewel Mohammed Ali, zoals Clay ziah sedert zijn overgang naar de zwarte moslims bij voor keur noemt, herhaaldelijk het hoofd schudde om te tonen dat de treffers van Frazier hem niets deden, was de uitdager toch voortdurend in het defensief. Veel minder dan vroeger flitste de linkse directe razendsnel uit de schouder en ook het voeten werk was niet meer van die supe rieure klasse als uit het midden van de jaren zestig. Manager Yank Durham leidt wereldkampioen Joe Frazier tussen een opdringende menigte door naar de kleed kamer. Een ding bleek Clay echter in het geheel nog niet verleerd: het onop houdelijk praten tegen zijn tegen stander in de ring. Frazier liet zich door deze tactiek nauwelijks van de wijs brengen. Als een stoomwals ging hij door de ring, wetend dat zijn gevreesde linkse hoek toch een maal doel zou moeten treffen. Dat moment kwam na zestig seconden in de vijftiende ronde. Ciay verwerkte de knock down maar zeer moeilijk. De getroffen rechterkaak begon on middellijk te zwellen en na terug keer in de kleedkamer achtte een arts het noodzakelijk Clay naar een New Yorks ziekenhuis over te bren gen omdat hij een breuk vreesde. Ook in de elfde ronde was Ciay na twee linkse hoeken op het hoofd en lichaam duidelijk in gevaar geweest. Nadat de drie astronauten van de Apollo 14, die evenals talrijke gro ten uit de wereld van de politiek, handel, film en sport in de ring waren voorgesteld, verscheen Ciay als eerste in een rode broek tussen de touwen. Kort daarna volgde Fra zier in het groen met gele strepen. Al bij de instructies van scheids rechter Arthur Mercante, die pas een uur voor de wedstrijd door het lot was aangewezen, begon Ciay - zoals gebruikelijk tegen zijn tegen stander te praten. Joe Frazier liet het rustig over zich heen gaan en lachte maar wat. Tot grote verras sing van het publiek begon Ciay na de eerste gong niet zoals gebruike lijk snel door de ring te gaan. De uitdager bleef rustig staan en accep teerde de strijdwijze, die Frazier hem opdrong. Ciay miste in die openingsfronde duidelijk de precisie terwijl Frazier met zijn typische stijl, welke vaak vergeleken wordt met dfie van de bij een vliegtuigon geluk omgekomen Rocky Marciano. laag inkwam om met zijn gevreesd* linkse hoeken het lichaam van zijn tegenstander te treffen In de tweed* ronde moest Ciay enkele van die zware toeffeirs incasseren maar ge ziein zijn reacties ondervond de uit- dager daarvan weinig hinder. Fra- uitgeput door het slopehde gevecht zier op zijn beurt liet zich door de net linkse en rechtse hoeken Toen counters van Clay, die nu wel de de laatste gong klonk, hief de kam- juiste maat hadden echter ook niet pioen juichend de handen omhoog Vanaf dat moment leek Clay, die zijn nog steeds aanvallende tegen stander tientallen malen met linkse en rechtse hoeken trof, op een over winning af te gaan. Ciay voelde zich zo zeker van zijn zaak, dat hij zich door Frazier gewoon tegen de tou wen liet zetten en hem dan met de linkerhand als het ware over het hoofd „aaide". De linkse hoeken van zijn tegenstander ontweek hij door achteruit te gaan of op te vangen met de schouder. Opvallend was het echter wel dat Clay geen moment zijn snelle voetenwerk gebruikte en zich veel in de hoek van de ring liet zetten, zonder zich daar overigens zorgen over te maken. Op dat mo ment was de oude „showman" Ciay bezig. Aan het slot van de negende ronde kwam Frazier na twee recht- sen en een linkse directe in moei lijkheden. Hij bewoog zich moei zaam en was duidelijk opgelucht toen de gong het einde van de ronde aankondigde. De plotselinge wending van het gevecht kwam in de elfde ronde. Na een linkse hoek steunde Clay met de linker knie op het canvas maar scheidsrechter Mercante telde niet, omdat hij meende dat die uitdager uitgegleden was. Frazier zette zijn tegenstander daarna meer dan een minuut vast in de neutrale hoek, waar Clay een regen van slagen zoveel mogelijk trachtte te neutrali seren door Frazier vast te houden. Een linkse hoek van Frazier verrast Clay en Mohammed Ali knikte door de knieën. Door opnieuw zijn hand schoen in de nek van Frazier te leggen probeerde Clay zich te red den maar kon toch niet verhinderen dat de titelhouder in deze ronde opnieuw voordeel had. Clay's krach ten begonnen duidelijk af te nemen en zijn stoten kwamen steeds min der goed door. Weliswaar was Fra zier door de treffers uit de voor gaande ronden in het gezicht vrijwel onherkenbaar maar ook Clay's ge laat toonde sporen van de strijd. De vijftiende en laatste ronde be gon met felle slagwisselingen, waar bij Frazier over de meeste reserves bleek te beschikken. Na een minuut miste Clay in een van de neutrale hoeken een rechtse hoek en kwam daardoor een onderdeel van een se conde zonder dekking te staan Fra zier voelde dat hij de partij' mis schien toch nog binnen de limiet zou kunnen beeindigen. Hij joeg Ciay door de ring en gunde hem geen moment rust. Hij trof zijn teïen- f.oï ri ^oewel 2elf ook volkomen CASSIUS CLAY: IK KOM TERUG

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5