KAN ER EEN WOLF OP MIJN BALKON? Status- zucht bedreigt dieren wereld Proces tegen „de 19 van Praag" verschoven Rechten van de mens centraal op Rode Kruiscongres Moara Shira voor een rijke carrière Confrontatie tegen KVP- standpunt over abortus binnenland buitenland Bizarre Angstig Biesbosch Alert Aap trekt brandende kachel omver CHILI KANDIDAAT UNCTAD- CONFERENTIE Ds. Abma voert SGP-lijst aan Evangelische politiek Krotopruiming DINSDAG 2 MAART 1971 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Artis luidt de noodklok voor de schild pad. Het dier wordt niet be dreigd door lucht- of water verontreiniging, niet door chemische landbouwvergif ten maar door een schijnbaar onschuldige en zelfs prij zenswaardige eigenschap van de mensde hunkering naar een troeteldier. Dat de schildpadden daarvoor niet of nauwelijks geschikt zijn evenmin trouwens als apen, krokodillen, leguanen en ocelot- ten, waarnaar ook een levendige vraag bestaat wordt gemaks halve over het hoofd gezien. Zo vallen allerlei diersoorten niet langer alleen aan de hebzucht en vijandschap, maar aan de liefde van de mens ten prooi waarlijk een ironisch lot. Artïs-voorzitter 3. Nieuwendijk, die de noodkreet slaakt en die ter voorkoming van een ramp over heidstoezicht op de invoer van wil de dieren bepleit, geeft de schuld aan de luchtvaart. Hij citeert daar bij de Engelse deskundige Antho ny Smith: „Het luchttransport", stelt deze, „is grotendeels verant woordelijk voor de huidige enorme toeneming van de handel in wilde dieren. De tijd tussen vangst en verkoop is er zoveel korter door geworden dat ook tere en moeilijk houdbare dieren plotseling een lu cratieve handel opleveren. De En gelse luchtvaartmaatschappij BO- AC vervoert jaarlijks meer dieren dan mensen". Nederlandse cijfers zijn niet be kend. Als maaitstaf neemtNieu wendijk het befaamde Artis-loket- je, waar mensen hun huisdier kun nen komein inleveren als ze er geen raad meer mee weten. Uit de aantallen blijkt dat een „ordinair" huisdier als de goudihaimster op zijn retour is. In 1959 werden er 1089 afgegeven: vorig jaar nog maar 34. De meer exotische schild pad daarentegen is flink in op mars. In 1959 kreeg Artis er 83 cadeau, in 1970 waren het er al 284. Tragisch daarbij is, aldus Nieuwendijk, dat het merendeel in een erbarmelijke toestand verkeer de weke schilden, ontstoken ogen. Als gevolg van slechte ver zorging waren ze niet meer te redden. Het kan niet anders of de populariteit van de schildpad ais huisdier wordt rampzalig voor de verschillende soorten die ermee gemoeid zijn. De hang naar het excentrieke, het bizarre bij liefhebbers van die ren neemt dwaze vormen aan. Het statussymbool speelt daarbij een grote rol. Zo kreeg Artis door een studente in de biologie nota bene de vraag voorgelegd: „Kan ik een wolf houden op mijn bal kon?". Een andere dame infor meerde: „Ik wil een ocelot in huis halen. Is dat mogelijk?". Toen Nieuwenidiijk haar duidelijk pro beerde te maken dat dit Ameri kaanse roofdier ni-et geschikt is als huisdier, antwoordde ze neusopha- lend: „U maakt mij niks wijs. Ik heb al twintig jaar pekinezen". Als gevolg van de rage neemt de vraag naar gevaarlijke dieren, waarvan Amerika de primeur heeft gehad, ook hier steeds toe. Krokodillen, gjftslangen, schorpioenen en vogel spinnen. Nieuwendijk bespeurt de trend maar kan deze niet verkla ren. „Het zijn allemaal beesten, die je niet kunt vertroetelen, die niet eens reageren op een naam. Je hebt er als huisdier niets aan en meestal gaan ze na korte tijd dood. Dat geldt trouwens ook voor schildpadden, maar het feit ligt er. De mensen willen ze hebben. In Amerika is het al zo gek, dat de regering de import heeft moeten verbieden van piranha's de bloeddorstige riviervisjes uit Zuid- Amerika, die bij een massale aan val in vijf minuten een koe of een mens tot op het geraamte kaalvre ten. De autoriteiten zijn bang dat de dieren per ongel/uk in het wild terecht komen en een plaag zullen worden". In Engeland worden jaarlijks meer dan 600.000 schildpadden in gevoerd. Genoemde Anthony Smith telde in 1966 op het vlieg veld van Londen ook allerlei ande re importdieren en kwam op 345 tupaja's (op spitsmuizen lijkende primitieve verwanten van de apen), 393 galago's (nachtapen), 1735 oeistiti's (penseelaapjes), 1695 bavianen, 309 chimpansees, 31.891 andere apen en nog een 3000 andere zoogdieren. De 400.000 binnengekomen vogels omvatten 138 haviken, 97 arenden, 396 kraanvogels, 4100 grote papegaaien plus 19.298 kleine papagaaiachti- gen, pakkisten enzovoorts en tot slot 320.000 vogels, die als zaade ters kunnen worden samengevat. „We mogen gerust aannemen dat deze cijfers in verhouding voor alle westerse landen gelden", zegt Nieuwendijk. Het zijn schrikba rende cijfers en nog angstiger wordit toet wanneer je weet dat een nog groter aanltal dieren in de periode tussen vangen en afleveren sterft. Van elke vijftig gevangen quetzals de prachtige, beroem de, kleurrijke rotshanen uit Zuid- Amerika arriveert er slechts één op zijn plaats van bestemfning. En dan te denken dat een enkele handelaar in één jaar 300.000 vo gels exporteerde. Nieuwendijk vindt het niet reëel de beschuldigende vinger uitslui tend te richten op de onderontwik kelde gebieden, waar de landhon- ger van de mens het dier verdrijft, of waar stropers een paar gulden hopen te verdienen. „Wij in het Westen, die zo graag een gek dier in huis willen heb ben, van boa tot wotaap, van ocelot tot krokodil, dragen een veel gro tere schuld. We maken ons terecht druk over de fauna in ons eigen land, we protesteren om die reden tegen de inpoldering van het Wad dengebied en de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Vogels, die bij ons geheel of nagenoeg zijn ver dwenen, zoals raven en verschil lende roofvogels, zetten we met veel zong, kosten en moeite in het wild uit. We proberen denk maar aan de ramp in de Biesbosch duizenden oliesiachitoffers het leven te redden en zetten wagen wielen op palen om alsjeblieft wat meer ooievaars in ons land te laten broeden. Allemaal terecht. Maar we sluiten de ogen voor de enorme teamsporten van aEeriei dieren, die vrijwel dagelijks over onze en de Europese grenzen komen. We vra gen ons niet af of deze diersoorten een dergelijke doorlopende aderla ting wel kunnen doorstaan. In vele gevallen weet niemand dat geldt bijvoorbeeld voor de schild padden boe het er met de voor raad in het land van herkomst voorstaat En hoe groot die ook mag zijn, bij. de huidige rage moet hij eens en wellicht spoedig uitgeput raken. Alleen uit Leticia al, een plaats in het zuiden van de Amazonestaat van Columbia, wer den in een jaar tijd maar liefst 104.000 baby-kaaimannen geëxpor teerd. Nu wordt er van de duizen den kleine krokodilletjes, die ook ons land binnenkomen, vrijwel geen volwassen. Wie zou er trou wens een volwassen exemplaar op na willen en kunnen houden? Van de lieve baby-chimpansees, baby- bavianen, noem maar op, die in particuliere handen zijn, sterft het overgrote deel voor het ook maar halfwas is. Gelukkig voor de eige naars,,, want wat zouden ze met een volwassen chimpansee of baviaan moeten doen?". Apen zijn volgens Nieuwendijk Een doodshoofdaapje. als huisdier totaal ongeschikt. Wie er toch een neemt, is medeplichtig aan een nodeloze slachtpartij. Een van de belangrijkste bezwaren is dat het boomdieren zijn, die van nature hun uitwerpselen zomaar ergens laten vallen om geen sporen na te laten. Ze zijn met geen mogelijkheid zindelijk te krijgen. Bovendien plegen apen nogal eens in hun eigen uitwerpselen te grab belen, wat niet alleen bijzonder onfris is, maar ook de verspreiding van ingewamdsparasieten in de hand werkt. Talloze bacterdële en virusinfecties, die bij apen voorko men, kunnen op de mens overgaan, onder meer bacillaire dysentrie, tu berculose en panatyfus. Na rund vee zijn apen de grootste bron van infectie van dit soort ziekten. Een derde bezwaar is dat een aap, die als huisdier wordt gehouden, gees telijk gestoord raakt, omdat hij van nature een sociaal dier is en dus de troep mist. Hij gaat dan de mensen in zijn omgeving als soort genoten behandelen. Een manne tjesaap zal in dergelijke omstandig heden de macht willen grijpen, zoals hij dat ook in het oerwoud zou hebben gedaan. En de heer des huizes proberen aan te vallen, het geen kan leiden to,t bijzonder ge vaarlijke bijtwonden. Wijfjes daar entegen zullen agressief worden tegen de vrouwelijke leden van het huishouden en op onaangename wijze toenadering zoeken tot de mannen. „Handelaren in wilde dieren hebben maar een doel", waar schuwt Nieuwendijk tenslotte, „ze willen zoveel mogelijk verkopen, daarom kan men in het algemeen' niet vertrouwen op de adviezen die ze geven met betrekking tot verzorging en voeding. Dat is de reden waarom zoveel dieren jong sterven. De handelaren hebben er baat bij, want op die marnier blijft de vraag groot. Ik hoorde laatst van een handelaar, die zijn klant aanraadde: deze aap is tevreden met een handjevol rijst en wat water. En geef hem maar veel suikerwerk, want daar zit vitamine in...". Het liefst zou Artds-voorzitter Nieuwendijk zien dat er helemaal geen wilde dieren als huisdier werden gehouden. Hij zou de grens willen trekken bij dieren die in groten getale in gevangenschap worden gefokt. „Daar zit al zoveel leuks bij...". Maar laat ieder, die zijn neiging niet bedwingen kan, raad vragen aan de adviesafdeling van Artis. Er zijn brochures be schikbaar over de verzorging van apen, moerasschildpadden, land schildpadden en papegaaien en ook van allerlei andere dieren weet men precies het hoe en wat. PRAAG (AFP/DPA/Reuter). Het proces tegen „De negentien van Praag", 19 voornamelijk jon ge mensen die beschuldigd wor den van „ondermijning van de republiek door het organiseren van de „revolutionaire socialisti sche partij" en het drukken en verspreiden van Trotskistische pamfletten, is gistermorgen kort na de opening naar 8 maart ver schoven. Volgens een woordvoerder van de rechtbank hebben de verdachten be zwaren gemaakt tegen de rechtspro cedure. Hoewel hij geen bijzonder heden wilde geven schijnt het dat de 29-jarige Peter Uhl, die als leider van de groep wordt beschouwd, de onpartijdigheid van de jury in twij fel heeft getrokken. Hij zou de rechter hebben verzocht na te gaan of er geen jurylid was dat vroeger al een van de beschuldigden had veroordeeld die later werd gerehabi liteerd. Ook zou hij hebben gevraagd de verzekering te krijgen dat de leden van de jury zich niet door andere dan rechtsmotieven laten leiden. Van haar kant heeft de Duitse stu dente Sibylla Plogstedt (25) ver zocht, voordat het proces begint, de acte van beschuldiging in het Duits overhandigd te krijgen. Dit verzoek zou zijn ingewilligd. Daarentegen zou een verzoek van de advocaten om 13 van de verdachten die nog in de gevangenis zitten voorlopig op vrije voeten te stellen zijn afgewe zen „omdat", zo zei de rechter, „hij die beslissing niet kon nemen we- gerls de twijfels die er over zijn onpartijdigheid waren geuit". De negentien verdachten werden maandag kort na acht uur de 60 plaatsen bevattende rechtszaal bin nengeleid. Alleen op vertoon van een bewijs kon men toegang tot het proces krijgen. Politiemensen zorg den ervoor dat geïnteresseerde toe schouwers bij de ingang van het gebouw wegbleven en geen enkele westerse journalist mocht binnen. Buitenlandse correspondenten die de afgelopen weken over de toela ting tot het proces hadden geïnfor meerd, kregen te horen dat er geen proces zou zijn of dat men geen toegangsbewijzen nodig had. Een van de autoriteiten van de recht bank zei bij de opening van het proces, dat de wereldpers zou wor den vertegenwoordigd door het TsjechosLowaakse persbureau CTK. Volgens een van de redacteuren van CTK had het persbureau echter geen verslaggever bij het proces. De enige journalist die gisteren de rechtszaal binnenging was Jiri Hec- ko, een commentator van het com munistische partijblad Rude Pravo, die bekend staat om zijn standpunt voor de harde lijn. Een sympathisant van de verdach ten zei gisteren de vrees te hebben dat enige van hen zullen proberen de taktiek toe te passen van vele militanten in het westen. „Ik denk dat zij zullen pogen van dat proces een. spreekgestoelte te maken om aan hun mening bekendheid te ge ven, zoals de zeven van Chicago". (Het proces tegen de zeven van Chicago, resultaat van de onlusten tijdens de democratische conventie van 1968, werd herhaaldelijk onder broken door verdachten die vonden dat de rechter niet bevoegd was over hun lot te beslissen). DEN HAAG (ANP) „Bij de gewapende conflicten, die zich na 1949 heb ben voorgedaan, had in toenemende mate de burgerbevolking te lijden on der de vijandelijkheden. Dit waren meestal niet-internationale conflicten. Voor deze situaties bieden de circa 400 artikelen tellende conventies van Genève van 1949 onvoldoende bescherming". Dit heeft de president van het Internationale Comité van liet Rode Kruis, Marcel A. Naville, gisteren hij de opening van een Rode-Kruisconferentie over humanitair recht in het Vredespaleis gezegd. „De regels voor de bescherming van burgers tegen wapens die mas sale vernietiging teweeg brengen, zijn al lange tijd bepaald onvoldoen de". verklaarde de heer Naville. Het is daarom van belang, verplichtingen en voorzorgen op te leggen aan hen die verantwoordelijk zijn voor de burgerbevolking, opdat deze niet on nodig en bij vergissing wordt bloot gesteld aan de gevolgen van de strijd. „De binnenlandse conflicten doen nieuwe vormen van strijd ontstaan", zo zette hij uiteen. „De guerrilla heeft in onze dagen een nieuw as pect gekregen". De Rode-Kruisorganisaties kunnen volgens de heer Naville belangrijk bijdragen tot het slagen van het doel van deze conferentie: Het Rode Kruis moet erop blijven wijzen dat humanitaire overwegingen voorrang behoren te hebben boven eisen van veiligheid van de staat of militaire overwegingen. Bovendien moet het Rode Kruis alert zijn, wanneer wel licht bepaalde milieus uit sommige regeringen de arbeid willen vertra gen of uitstellen. De openingszitting, die werd ge houden in de zaal waar het interna tionaal hof pleegt zitting te houden, werd bijgewoond door de minister Polak (Justitie), en opgeluisterd door het optreden van het Nederlands Ka merkoor. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een nit zijn kooi ontsnapte aap is de oorzaak geweest van een brand, die zaterdagmorgen omstreeks 10 uur woedde in een huis aan de Nieuwstraat. De aap, die samen met een soortgenoot op de zolder zat, heeft een kacheltje dat zijn bazin daar vroeg in de morgen voor z e had aangestoken, omver getrokken waardoor de vloer vlam vatte. De eigenaresse ontdekte die brand meteen. Zij belde de brandweer die met een hogedrukstoaal de vlammen doofde. De twee apen bleken zelfs geen brandwond te hebben opgelo pen. GENèVE (RTR) Chili heeft de United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) offici eel verzocht de derde zitting van de UNCTAD in april mei volgend jaar in de hoofdstad Santiago te houden. De vorige zitting van de UNCTAD (de tweede) is in New Delhi gehou den. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (KNP) In het blad van behoudsgezinde katholie ken „Confrontatie", dat zojuist is verschenen, is een brief opgenomen, waarin KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer zijn standpunt neerschrijft over het abortuspro bleem. Drs. Sohimelzer onderschrijft op dit punt volledig het standpunt uit het gemeenschappelijk program van de drie christelijke partijen. Daarin wijst men op de grote aandacht die besteed dient te worden aan het voorkomen van abortus provocates. „Daarvoor zijn van belang", aldus drs. Schmelzer to zijn brief, „uit breiding van seksuele voorlichting, bevordering en het beschikbaar ko men van nog betere methoden en middelen van anticonceptie". Drs. Schmelzer acht abortus provocates „alleen aanvaardbaar, wanneer naar mediisch-sociale indicatie het licha melijk en geestelijk welzijn van de vrouw ernstig wordt bedreigd". Prof. mag. dr. J. P. M. van der Ploeg o.p., die namens Confrontatie de brief van drs. Schmelzer van com mentaar voorziet, meent dat de voor zitter der KVP-fractie en daarmee ook de fractie zelf met deze opvat tingen „een fatale weg op gaat, waar op niemand, die aan de kerk en aan het katholieke geloof trouw wil blij ven, hem zal kunnen volgen". DEN HAAG (ANP) De alge mene vergadering van de Staatkun dig Gereformeerde Partij heeft de kandidatenlijst voor de Tweede-Ka merverkiezingen op woensdag 28 april vastgesteld. Lijstaanvoerder is ds. H. G. Abma uit Gouda. Ir. C. N. van Dis. die thans voor zitter is van de SGP-fractie in de Kamer, heeft zich niet meer kandi daat laten stellen. De kandidatenlijst luidt: 1 ds. H. G. Abma, Gouda, 2 ir. H. van Ros- isum, Zeist, 3 C. N. van Dis jr., Rotterdam, 4 mr. J, de Heer, Gouda. 5 R. van Ommeren, Zierikzee. En op de 24ste plaats F. Dieleman Terneu- zen. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkorf) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in* houd, c.q. strekking. Naar aanleiding van een vraag betreffende het vredesvraagstuk van een lid van de Evangelische Solida- riteiits Partij aan een foroim in de Haagse Opstandingskerk merkte staatssecretaris H.J. de Koster op dat ook een christen zich in deze zaken altijd behoort te laten leiden door het gedrag van de tegenstan der. Een dergelijke standpuntsbepa ling, die lijnrecht staat tegenover de bijbelse boodschap van zelfverloo chenende vijandsliefde, kunnen we van een V.V.D.-lid verwachten. Veel treuriger was daarom de opmerking van een ander forumlid, drs. B. J. Uddnk, dat het oorlogsvraaigstuk on oplosbaar is. In feite wierp daarmee de heer Udink zijn bijbel in de kachel. De E.S.P., die niet meedoet aan de bomende Kamerverkiezingen, stelt zich ten doel de bijbel uit de vlam men te redden voor de Nederlandse christelijke politiek en het geweten van de christenheid wakker te schudden. Dat is geen eenvoudige opgaaf. Wij offeren liever anderen op dan onszelf en zijn eerder ge neigd God voor ons karretje te spannen dan ons door Gods eisen van barmhartigheid te laiten gezeg gen. De E.S.P. laat zich daar toch niet door afschrikken. Ze streeft naar het onmogelijke in de weten schap dat Christus het onmogelijke mogelijk maakt, zelfs de oplossing van het vredesvraagstuk. De bijbel hoort niet in de kachel thuis maar dient ook in ons politieke leven centraal te staan. DEN HAAG W. TEN HAAF In De Stem van vorige week lees ik dat in het program van PvdA. D'66 en PPR staat, dat elk jaar minstens 30.000 krotten moeten op geruimd; dat is bijna een vierde van het aantal nieuwe woningen dat ze willen bouwen. Wat is een krot? In zeer veel gevallen een huisje dat met vijf-, zesduizend gulden weer goed bewoonbaar te maken is en dan aanzienlijk minder huur hoeft op te brengen, dan een goedkope flat; dus juist iets voor jonge ge zinnen, die mu moeten „inwonen" en daardoor onvoldoende zelfstandig kunnen zijn. Volgens mij moest er een bepa ling komen, dat er geen enkel krot mag worden opgeruimd, maar moet bewoonbaar worden gemaakt, totdat er voldoende aanbod van andere be taalbare huurwoningen is. Ik zeg maar zo: „Beter wat, (al is 't niet luxueus) dan helemaal niets". BREDA J. VAN KRUGTEN ENGELAND HEEFT gisteren een nieuw verdrag van vriendschap en militaire hulp aangeboden aan de staten lar.gs de Perzische Golf, maar geen mededelingen gedaan over te rugtrekking van Britse troepen al daar. Ze las de advertentie van het vermaarde Cosmeticahuis Moara Shira. Zag zich al als Consulente en belde op. Want ze werkt graag op tijden die haar gelegen komen. Ze is geïnteresseerd in cosmetica. Ze houdt van gezellig werk op niveau. Moara Shira blij met haar. Leidde haar binnen in de fascinerende wereld van Moara Shira produkten. Nu verdient ze, gesteund door vriendelijke en bekwame inspectrices, héél wat bij. Zelfs heeft ze al een gouden armband gewonnen met een van de Moara Shira prijzenspelen. U kunt het ook verdienen. Door nu te schrijven naar: Moara Shira Nederland N.V., Buui-serstraat 232-244, Enschede, of hellen voor inlichtingen: '040)512896 Cosmetics Perfumes

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 6