HONDERDEN FABRIEKEN DICHT Britten blijven weer dag thuis I )e^e|yd NIEUWE STAKING ONVERMIJDELIJK GEBOORTENPIEK WINTER Kritische kaasboeren preken revolutie Progressieve „3 ?"-master ENGELSE SOLDAAT VERBRAND WEST- EN OOST- BERLJJN PRATEN WEER Tankers I Kunstgebitten Tankers II Proces tegen Berlijnse advocaat binnenland commentaar 3 3 Rijkswerklieden gelijkgesteld met ambtenaren TOESTEL INDIASE PREMIER MAAKT NOODLANDING Saigon ontkent nederlaag J Bij sleepdienst in Maasstad: Kraamcentra voor probleem In Londonderry Brug stort in bij Maarheeze Politie in München op spoor van ontvoerder Naast kritische leraren en kritische artsen zijn er nu ook al kritische kaasboeren. In hun Gele Boekje staat: „Weg met de bevoorrechting van jonge en nog es jonge kaas uit 't vuistje! Geef elke kaas gelijke kans: ook de gekruide Leidse, de oeroude Goudse. Revolutie bij de borrel!" Helemaal niet zo gek. Kijk es kritisch naar uw vuistje. DINSDAG 2 MAART 1971 t r .A, >1^11 u I (Van onze redactie buitenland) LONDEN Honderden fabrieken en sommige havens van Groot- Brittannië lagen gisteren lam door een proteststaking van naar schat ting twee miljoen machinemakers, mecaniciens, technici, ketel- en plaatijzermakers. Hun boycot was gericht tegen premier Heaths anti-stakingswet. Op 18 maart zullen dezelfde arbeiders hun protestactie nog eens overdoen. In conservatieve kringen worden deze stakingen "vruchteloze charges van de lichte brigade" genoemd. De regering-Hêath is zich ten volle be wust van het feit, dat de arbeiders haar niet ten val zullen brengen De proteststakingen richten wel veel economisch' schade aan, maar zij kunnen de omstreden anti-stakmgs- Wet niet kelderen. Het wetsvoorstel van de regermg over de industriële betrekkingen, dat de toorn van de vakbonden heeft op gewekt, is al bijna door het Lager huis aangenomen en zal nog voor deze zomer kracht van wet krijgen. Volgens het wetsvoorstel mag win kelpersoneel niét staken én zou na koming van de eenmaal afgesloten collectieve arbeidscontracten door de rechter kunnen worden opgelegd. Bo vendien voorziet de nieuwe wet in het instellen van afkoelingsperiodes en een geheime stemming onder de vakbondsleden tijdens een staking. In 1969 heeft de regering-Wilson geprobeerd een dergelijke wet aan genomen te krijgen, maar na heftige protesten van de vakbonden werd het wetsvoorstel weer Ingetrokken. Door de staking verscheen geen enkele nationale krant. Ook de twee avondkranten van Londen werden niét gedrukt. De werknemers bij de Rolls Royce werkten wel om de toch al slechte financiële positie van dit concern niet verder te ondermijnen. Naast de ruim twee miljoen stakers waren door de protestactie nog on geveer drié miljoen andere arbeiders van hum werk weggebleven. PV66, PPR en PvdA, sinds zaterdag toen het congres van D'66 zijn fiat gaf aan de progressieve concen tratie, schouder aan schouder op marcherend, hebben de KVP, AR en CHU uitgenodigd voor overleg. De belangrijkste voorwaarden voor dit overleg is, dat de confessionele partijen in beginsel bereid moeten zijn vóór de verkiezingen bindend» afspraken te maken over samenwer king in een regering na de verkie zingen. Dit is een redelijk verlangen. Pra ten dat tot niets verplicht heeft geen enkele zin. Bovendien hebbeh de kiezers eenvoudig het recht te wéten hoe de diverse partijen hun verkie zingsbeloften denken waar te ma ken. En het waarmaken gebeurt na de verkiezingen op basis van dé samenstelling van het nieuwe ka binet. De confessionele club en de pro gressieve concentratie kunnen geen van beide in het parlement op een absolute meerderheid rekenen.. Bei den zijn dus aangewezen op samen werking met anderen. Voor dé con fessionelen is die partner dé laatste tijd de VVD geweest Ais Srhmelzer zijn zin krijgt blijft het dé VVD. Komt DS'70 aardig uit de stembus dan 7011 de jonge Drees misschien ook een kansje maken. Maar krijgt Schmelzer zijn zin? Of zal zijn opvolger, prof. Veringa, met het rapport-Steenkamp in de hand de progressieve concentratie met an dere ogen bezien? Dat moet haast wel. De aanwezigheid van D'óó neutraliseert de „wilde" elementen ter Jinkerziide en daarom is deze progressieve concentratie een se rieuze Zaak geworden, een groepe ring waarmee een evenwichfia voor uitstrevend beleid is te voeren Het zal niet gemakkelijk zijn om de twee groepen bij elkaar te bren- gen. De bundeling van links was echter ook geen eenvoudige zaak. Toch heeft men elkaar daar na heel wat compromissen ook weten te vin den. De Nederlandse kiezer mag ver wachten dat de zes partijen serieus zullen onderzoeken of er een basis voor samenwerking te vinden is. De sociaal-economische situatie (lóon- conflict), de geweldige problematiek van het leefbaar houden van ons Overbevolkte land vereist een rege ring, die het vertrouwen geniet van een groot deel van de bevolking. Een brede progressieve concentratie zou zeer wel het hechte fundament kunnen zijn van zo'n regering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris mr. Van Veen (ambtenarenzaken) wil het verschil in waardering tus sen de rijkswerklieden en de andere ambtenaren wegwerken. De integratie zal óp 1 juni Van dit jaar word On doorgevoerd. Vanaf dóe datum zal er geen onderscheid meer zijn tussen de man met de „blajuwe" en dé „witte" boord, aldus eén voor stel van de staatssecretaris. Door de maatregel van mr. Van Veen zullen op 1 juli ongeveer 65.000 ri(i ks werklieden wordeti inge schaald in de salaris hoofdgroepen X en II. De gemiddelde vooruitgang van deze groep komt neer op onge veer 40 gulden bruto per maand. GEWAPENDE MOSLIMS en christe nen terroriseren nog steeds het plat teland van de provincie Mindanao (Filippijnen). In de laatste acht maanden zijn er al meer dan duizend personen gedood. DE NIJMEEGSE mevrouw M. Kuij- pers is zondag tijdens een skitocht nabij Bern door een lawine overval len en gedood. Drie Zwitserse met gezellen kwamen eveneens om. DE DEMOCRATISCHE senator Eag- leton uit Missouri heeft gisteren een voorstel ingediend, waarin de be voegdheden van president Nixor. om zonder goedkeuring van het congres VS-troepen in te zetten, worden be perkt. IN TRIPOLIS wordt aangenomen, dat Libië een verhoging van de offi ciële lfjstprijs met één dollar per barrel wenst. De huidige prijs be draagt 2,55 dollar. Ruim zeven weken geleden explo deerde de tanker „Texaco Ca^ ribbean. Het Schip brak in tweeën en zonk naar de (on)diepte van het Kanaal. Enige dagen na deze scheepsramp stootte het Westduitse schip Brandenburg lek op een van de twee delen van de Texaco Ca ribbean. Binnen tien minuten was ook dit schip in de golven verdwe nen. Er kwamen 29 zeelieden om hef leven bij deze scheepsrampen In hef afgelopen weekeinde zonk het Griekse vrachtschip Niki met 22 opvarenden aan boord Oorzaak: de Griek voer zich kapot op de wrak ken van de Texaco Caribbean en de Brandenburg. De plaatsen waar de ze wrakken in de „Dódengeul" lig gen, Was aangegeven met zes boeien. Er zijn er weer twee bijge plaatst. Gevreesd moet worden dat ook in de scheepvaart de „verkeersmen- taliteit" is gaan overheersen. Men vaart (of rijdt) door en wel zo hard mogelijk; ondanks de waarschuwin gen; ondanks de opengescheurde wrakken; ondanks de slachtoffers. (Vergelijk de catastrofale kettingbot singen in dichte mist en op gladde wegen in de afgelopen winter 00 de Nederlandse wegen). Daarnaast kan aangevoerd wor den, dat de waarschuWingsböéleh te gering in aantal zijn geweest, de waarschuwingen niet indringend ge noeg. Hoeveel doden moeten er noa vallen, voordat er werkelijk afdoen de maatregelen worden genomer. De verantwoordelijkheid vari dege nen, die er niet voor gezorgd heb ben dat de wrakken geborgen zijn, is groot. NEW DELHI (AP) Het vliegtuig waarmee de Indiase premier Indira Gandhi haar verkiezingscampagne maakt, heeft gisteren een noodlan ding moeten maken in de Oostelijke staat Orissa. Het vliegtuig had een motorstoring. Niemand van de inzit tenden onder wie de Indiase premier liep verwondingen op. In Calcutta, waer bij de afsluiting van de heftige verkiezingscampagne in drie dagen tijds 25 doden vielen, deden zich gisteren nieuwe Inciden ten voor. Vier personen raakten ge wond en een stembureau moest wor den gesloten nadat gewapende lieden er met de stembussen vandoor waren gegaan. Zoals gemeld begonnen giste ren in India parlementsverkiezingen. (ADVERTENTIE) Goed bericht voorde bezitters van Dentofix - een nieuw aangenaam êrt hygiënisch poeder - brengt Uitkómst vóór alle loszittende of losrakêhde kunstgebitten- Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigneder», vast en Zéker op zijn plööts.Tevrèdefiheld gega randeerd. Verkrj|gböar In discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 1,67 bij apotheken en drogisterijen. l^Ve avonturen van de „kapitein L' Robs" op de Westerscheldé de gevaarlijkste rivier ter wereld genoemd - zijn niet onder te bren gen onder sterke staaltjes van zee- bónkefij, waarvoor we meestal wél waardering kurinén opbrengen, maar regelrecht onder levensgevaar lijke spelletjes van nozems op het water. De zeelieden die aan de tan kerrace hebben meegedaan, gaan vrijuit, want geen wet kan hen „pak ken". Eigenlijk is dat feit al schandalig genoeg. WEST-BERLljN (RTR) De au toriteiten van West- en Oost-Berlijn hebben gisteren van gedachten ge wisseld over de toelating van West- berljjners die met Pasen verwanten in het oostelijke stadsdeel willen be zoeken. Dr„ Günter Struwe, de naaste me dewerker van burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn, begaf zich daarvoor naar Oost-Berlijn, nadat Schütz iin de ochtend een telexbood- schap van premier Willi Stoph van Opst-Duitsland ha-d ontvangen. Vori ge week had Stoph voorgesteld, met het Westberlijnse stadsbestuur onder handelingen te beginnen ovér een permanente regeling voor bezoeken van Westberlijr.ers aan Öost-Duits- land en Oost-Berlijn. Sinds 1952 mo gen zij niét ih Oost-Duitslahd komen, terwijl de Oostbeflijnse deuren in 1966 voor hen werden gesloten. „Het voorstel van premier Stoph werd in verband gebracht met andere onderhandelingen" die op het ogen blik over de kwestie-Berlijn Wórden gevoerd, waarschijnlijk de besprekin gen van deGrote Vier" SAIGON (AFP) Na vier dagen van hevige strijd hebben Zuidvietna- mese parachutisten heuvel 31 in Zuid- Laos ontruimd, zo hebben militaire kringen in .Saigon gisteren bevestigd. De uitgeputte Zuidvietnamezen heb ben zleh op een naburige stelling te ruggetrokken. Maar, aldus de militai re woordvoerder, het ts geen neder laag, want de heuvel was het verde digen niet meer waard. Hij wilde niet zeggen hoe groot de Zuidviètnamese verliezen bij de slag om heuvel 31 waren. Hij zei dat die verliezen zijn inbegrepen in het to tale verliescijfer sinds het begin van het Laos-offensief: 320 doden, 1002 gewonden en 99 vermisten. Aan Noordvietnamese zijde zouden 3.118 man zijn gesneuveld. Voor het eerst sinds het begin van de operatie In Zuid-Laoe is gisteren een aanval gedaan op de achterhoede van de Zuidvietnamezen en Amerika nen, waar de bevooorradlng en ver bindingen worden verzorgd. Noord- viethamezen brachten bij reservoirs benzine in de openlucht een bom tot ontploffing, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. BIJ EEN zware brand in een papier groothandel te Héidelberg-Kirchheim is zondagnacht éen schade van 4 miljoen aangericht. BERLIJN (DPA) Onder stren ge veiligheidsmaatregelen is giste ren in West-Berlijn het proces be gonnen tegen de extremistische linkse advocaat Horst Mahler (35). Met hem staan terecht de 26-ja- rige doktersassistente Ingrid Schu bert en de 19-jarige studente Irene Görgen. De twee vrouwen worden beschuldigd van poging tot moord en gewelddadige bevrijding van Andreas Baader (27), de brandstich. ter van een warenhuis in Frankfort. Mahler moet zich verantwoorden wegens medeplichtigheid aan Ban ders bevrijding en onbevoegd wa penbezit. De advocaat Mahler en Ingrid Schubert begroetten eikaar met ge boeide handen in de rechtszaal (zie foto). De drie verdachten zijn op 8 ok tober gearresteerd in een flat in Berlijn, na een intensieve opspo ringsactie van de politie. Baader en Mahler zijn volgens de politie ver antwoordelijk voor een reeks bank overvallen. bomaanslagen en andere terroristische activiteiten in West- Berlijn en West-Duitsland. Dertien handlangers zijn op het ogenblik iu hechtenis genomen, aldus de politie. Volgens de autoriteiten zouden zij ook van plan zijn geweest om Willy Brandt en een van zijn naaste me dewerkers te ontvoeren. Sinds mei 1970 is in West-Duits land een uitgebreide speurtocht gaande naar de verblijfplaats van Andreas Baader die tot nu toe ech ter geen resultaat heeft opgeleverd. Baader, die een gevangenisstraf van drie jaar moest uitzitten wegens brandstichting, werd met wapenge weld in een bibliotheek in West- Berlijn bevrijd. r Copyright /HET PAROOL (Van onze redactie binnenland) De heer W. Hulsker, voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de Ne derlandse bond van vervoersperso- neel, heeft gisteravond verklaard dat een nieuWe staking van het Rotter damse sleepbootpersonee] onvermij delijk is. Het ziet er dan ook niet naar uit dat werkgevers en werknemers in het Rotterdamse stadssleepbootbedrijf nog voor het aflopen van de door de president van de rechtbank in de Maasstad bevolen afkoelingsperiode overeenstemming zullen bereiken in de loononderhandelingen. Als dat Vergelijk er vóór maandag niet is, d&ii zal, zo, hadden de vak bonden al aangekondigd, opnieuw een staking uitbreken onder het perso neel Van de Sleepboten. De werkgevers hébben gisteren op hieuw laten weten de eis van de vak bonden van f 4§.per week loons verbetering over geheel 1971 af te Wijzen. De Werkgevers zijn alleen be reid, zo verklaarde mr. De Meester, het begin februari met de vakbonden bereikte loonakkoord uit te voeren. Zoals gemeld wérd dit akkoord door de vakbondsleden afgewezen. De werkgevers zijn van mening dat de eis van 45,per week over heel 1971 in strijd is met de loonmaatregel en dat, nog afgezien daarvan deze eis de grenzen van het redelijke over schrijdt. De sleepbootrederij ën zullen mid den deze week bij de vakbonden een plan indienen voor een verandering van de huidige loonstructuur in het stadssleepbootbedrijf. Deze wijziging za] tot doel hebben het vaste inko men van de werknemers duidelijk in de c.a.o, aan te geven, Bij het ont werp van deze structuurverandering blijft echter, zo deelde mr. De Mees ter mee, het loonakkoord van 2 fe bruari als basis gelden. Het ziet er naar uit dat de Rotter damse wethouder voor de haven, drs. H. J. Viersen, nog za] proberen de partijeh tot elkaar te brengen. UTRECHT (ANP) De kosten van de kraamzorg worden voor 88 procent bepaald door personeelslas ten. Die zijn, mede door de stevige optrekking van de salarissen de kraamverzorgsters werden voor dien vergeleken bij b.v. de gezins verzorgsters zwaar onderbetaald sinds 1967 met 63 procent gestegen. Deze cijfers noemt de nationale federatie het Wit-Gele Kruis in een uiteenzetting die zij heeft gepubli ceerd naar aanleiding van de steeds vaker gehoorde klacht, dat „een kindje krijgen tegenwoordig zo duur is". Volgens het Wit-Gele Kruis heb ben de vrouwen zelf, die steeds meer de neiging krijgen hufl beval ling buiten de vakantiemaanden te plannen, ook een niet onbelangrijke invloed óp de kosten van de kraam zorg. De kraamcentra moeten na melijk hun personeelsbestand af stemmen op de geboortenpiek in de wintermaanden. Overigens vallen de kosten voor de gezinnen die onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, nog al mee. De fondsen betalen 493,— van de kosten en wie aanvullend verzekerd is kan nog op een extra uitkering van maximaal 187,re kenen. Maar de particulier verze kerden moeten praktisch de gehele „kostprijs" gemiddeld ƒ730,— voor tien dagen zelf zelf betalen. Enkele verzekeringsmaatschappijen keren bij een bevalling wel een be drag uit, maar dat is nooit meer dan ƒ250, In sommige gévallen schijnt een bevalling in ziekenhuis of kraam kliniek goedkoper. Maar het Wit- Gele Kruis attendeert erop, dat dan extrakosten moeten worden ge maakt voor de verzorging van het gezin en voor b.v. bezoek aan het ziekenhuis. BELFAST (RTR) In de Noord-; ierse stad Londonderry is in de nacht van zondag op maandag een Britse soldaat verbrand. Hij was met een j collega op patrouille toen zij door een menigte rooms-katholieken met stenen en benzinebommen werden bestookt. Het slachtoffer kreeg bran dende benzine over zich heen en stierf. De andere soldaat wist te ont komen. Het publiek in de r.-k. wijk Bog- side van Londonderry heeft de bran dende Britse soldaat met emmers water geblust, maar de man was al overleden voordat hij in het zieken- j huis aankwam. (Van onze correspondent) MAARHEEZE Het verkeer over de snelweg Eindhoven-Weert heeft gisteren ernstige vertraging onder vonden door de instorting van de bailey-brug, die speciaal voor voet gangers over deze snelweg is ge bouwd. De brug begaf het nadat de giek van een kraanauto de brug ramde. De neerstortende brug kwam terecht op een tankauto voor water stofgas. De tankauto was leeg. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bailey-brug werd onherstelbaar vernield en zal vervangen worden De genie hoopt de nieuwe brug eind deze Week gereed te hebben. Door het ongeval is een schade toegebracht van 100.000,—. Totdat de nieuwe brug klaar is zul len de 250 kinderen, die de snelweg elke dag op weg naar school moeten passeren onder politietoezicht over steken. Wc laten ons niet verlakken men sen. Ook de laatste roerselen var. die verderfelijke koning Thialf kun nen nu de zoete lente, die door de takken Tiaar buiten jubelt (zagen wij reeds bij struiken), niet meer tegenhouden. Dit meer als troost voor kouhandigen en dito voetigen en andere koukleumers. Want me ruiken de lente al'. En dat brengt ons direct weer op het politieke toneel, waar (toch wel) interessante dingen zijn ge beurd. U begrijpt, dat hier de pro gressieve driemaster bedoeld wordt. Kenmerkend vond ik overigens de reactie van de VVD, die zich als een versmade minnaar verwijderde van D'66; zoals bekend opgeslokt door het „linkse monster", gelijk dat soms zo fraai door WD-aanvoerder Geertsema gezegd kan worden. V(V) er Domme. En rank als een jonge den stond zij daar, de beeldschone jonge vrouw, wier voeten nauwelijks de grond schenen te raken, tussen de bomen van mijn favoriete park. „Hij komt", luidden haar gouden woor den, die over het groen dartelden, „de lente". En zij verdween. Aan mijn neus hing een druppel. Een groep filmactrices, onder lei ding van Laureen (Lucy Ball) Ba- call, June Havoc en Ali McGraw (onbekende grootheden, maar och) heeft Amerikaanse hertejagers in beroering gebracht. En niet eens door vrouwelijke listen of ander soortige trucages. Neen, uitsluitend door te verkla ren dat zij (de jagers, M.) doden „om hun mannelijkheid te bewijzen daar zij dat op betere plaatsen, zoals in het boudoir, niet kunnen". Eén boude veronderstelling, maar wie weet welke ervaringen de da mes hebben opgedaan, nietwaar? De actrices hebben de mannen in ieder geval toegevoegd: „Jagers, ge bruik het hart, niet het hert". Voor al in het boudoir waarschijnlijk. Bespeuren wij daar ook niet een stukje eigenbelang? Koninklijke familie: beLéch. Mijn hart schreit bittere tranen, nu ons aller (super-geheimzinnige en wie weet hyper-charmante) Tijgertje ons inderdaad heeft verla ten. Ze verdween zoals ze kwam: door de deur. Morgen is er weer een dag, een nieuwe morgen, hetzelfde geluid. Op deie plaats, in deze krant. Ik heb gezegd. MERIJN MÜNCHEN (AP) De politie van München heeft de aanhouding ver zocht van de 33-jarige verkoper Jörg-Hagen Roll in verband met de ontvoering van het 7-jarige jongetje Michael Lühmer. In Bonn heeft een woordvoerder van de politie onthuld dat de kleine Lühmer, Roll van een foto heeft herkend als een van zijn drie ont voerders. Röll Wordt van nog een tweede ontvoering verdacht. (ADVERTENTIE) I

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5